CZ306331B6 - Způsob separace plynu ze směsi plynů - Google Patents

Způsob separace plynu ze směsi plynů Download PDF

Info

Publication number
CZ306331B6
CZ306331B6 CZ2012-725A CZ2012725A CZ306331B6 CZ 306331 B6 CZ306331 B6 CZ 306331B6 CZ 2012725 A CZ2012725 A CZ 2012725A CZ 306331 B6 CZ306331 B6 CZ 306331B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
gas
gas mixture
composition
bubbles
nitrogen
Prior art date
Application number
CZ2012-725A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2012725A3 (cs
Inventor
Roman Petrychkovych
Petr Uchytil
Jiřina Řezníčková
Kateřina Setničková
Jan Storch
Original Assignee
Ústav Chemických Procesů Akademie Věd České Republiky
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ústav Chemických Procesů Akademie Věd České Republiky filed Critical Ústav Chemických Procesů Akademie Věd České Republiky
Priority to CZ2012-725A priority Critical patent/CZ306331B6/cs
Publication of CZ2012725A3 publication Critical patent/CZ2012725A3/cs
Publication of CZ306331B6 publication Critical patent/CZ306331B6/cs

Links

Landscapes

  • Separation Using Semi-Permeable Membranes (AREA)
  • Gas Separation By Absorption (AREA)

Abstract

Způsob separace plynu ze směsi plynů průchodem membránovou stěnou, při kterém se směs plynů zavede do roztoku podporujícího tvorbu bublin s obsahem směsi plynů a se stěnou odpovídající složení roztoku a umožňující průchod separovaného plynu. Bubliny se poté přivedou do prostředí pro odvod separovaného plynu, kde se destruují a jejich obsah se izoluje pro další zpracování. Separaci plynu lze provádět za pokojové teploty a za přetlaku 0,1 až 100 kPa.

Description

Způsob separace plynu ze směsi plynů
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu separace plynu ze směsi plynů průchodem membránovou stěnou.
Dosavadní stav techniky
Oxid uhličitý je všeobecně považován za hlavní skleníkový plyn, proto vývoj účinných metod pro jeho odstranění ze vznikajících průmyslových plynů obsahujících vzduch či metan např. při spalování fosilních paliv, bioplyn patří v posledních letech mezi nejčastěji řešené otázky akademického i průmyslového výzkumu. V současnosti je k dispozici celá řada technologií umožňujících zvýšit podíl energeticky hodnotného metanu v plynu, a to oddělením nežádoucích příměsi. Zejména se jedná o odstranění oxidu uhličitého v bioplynu je zastoupen v rozmezí 25 až 55 % a dalších složek jako vodní páry, sulfanu, amoniaku, vodíku a vzduchu. Jednotlivé technologie se od sebe liší v principu separace, komplexnosti odstraňují jen některé nežádoucí složky a robustnosti kapacitních schopností.
Pro separaci oxidu uhličitého od metanu lze využít čtyři nejvíce rozšířené technologie, mezi něž patří adsorpce - technologie PSA, absorpce - fyzikální tlaková vypírka, chemická vypírka, kiyogenní technologie - nízkoteplotní rektifíkace, membránové technologie.
Největšího uplatnění v reálném provozu doposud doznaly s jistými modifikacemi v zásadě dvě technologie: proces tlakové adsorpce označovaný jako „PSA“ z angl. „Pressure Swing Adsorption“ a fyzikální či chemická absorpce vodou či jiným vypíracím roztokem v angl. nazývána jako „scrubbing“ či „washing“. Slibnou technologií z pohledu energetických i prostorových nároků je pak i membránová separace, která má již první komerční nasazení. Za podobně perspektivní je považováno i využití kryogenní metody separace, jejíž praktické uplatnění je však zatím ve stádiu vývoje a ověřování.
Chemická vypírka je v současnosti preferovanou metodou odstraňování CO2, z procesních plynů [Russ. Chern. Rev. 2012, 81, 435; Ind. Eng. Chern. Res. 2006, 45, 2489; Ind. Eng. Chern. Res. 2006, 45, 2414; Energy Convers. Manage. 1999, 40, 1899; Int. J. Greenhouse Gas Control 2008, 2, 9]. Výhodou oproti fyzikální vypírce je vyšší selektivita a rozpustnost nežádoucích plynů, a to i při atmosférickém tlaku. Naproti tomu nevýhodami jsou energeticky náročná regenerace rozpouštědel - aminů, jejich korozivita, nízká kapacita a degradace [Russ. Chem. Rev. 2012, 81, 435].
Membránové technologie používané k čištění bio-plynu jsou v dnešní době relativně nové a jsou využívány ojediněle ve Svédsku či Švýcarsku pilotní jednotky. V posledních několika letech se také začaly objevovat v Německu a Nizozemsku [APROCHEM 2008, 1453], Principem membránové technologie je využití různé afinity, používají se i porézní membrány molekul složek dělené směsi. „Hnací silou“ procesu dělení je tlakový koncentrační gradient po obou stranách membrány. Produktem membránových separací je permeát látky prošlé membránou, a jednak proud látek, neprocházející membránou retentát. Podstatné kritérium pro permeaci příslušných plynných složek je jejich difúze přes membránu a rozpustnost v membráně. Permeabilita CO2 je asi 20x a H2S asi 60x větší oproti metanu, a to znamená, že tok těchto dvou složek skrz membránu je zřetelně vyšší. Permeát tedy v případě bioplynu obsahuje oxid uhličitý, vodu, sulfan a retentát obsahuje více metanu, požadovaná hodnota jeho koncentrace je minimálně 96 %. Aby bylo možné dosáhnout požadované čistoty retentátu, je třeba zvyšovat čas kontaktu nástřiku s membránou zvětšovat plochu membrány v modulu, tím se ale snižuje výtěžek produktu. V praktickém využití je proto nutný kompromis mezi výtěžkem a čistotou získaného produktu. Vysokou čistotu i výtěžek lze zajistit kaskádovitým uspořádáním membrán se zpětným tokem [APROCHEM 2008,
- 1 CZ 306331 B6
1453], V českém patentu 303106 je rovněž popsán způsob membránového postupu pro separaci bioplynu. Zde jsou toky separovaných plynů přes membrány poměrně nízké a proces vyžaduje použití membránových modulů s velkou plochou membrán, což je ekonomicky nevýhodné.
Podstata vynálezu
Podstata vynálezu způsobu separace plynu ze směsi plynů průchodem membránovou stěnou, který odstraňuje výše uvedené nedostatky, spočívá v tom, že směs plynů se zavede do roztoku podporujícího tvorbu bublin, tvořených membránovou stěnou o složení odpovídajícím složení roztoku a obsahujících směs plynů, načež se bubliny přivedou do prostředí umožňujícího odvod separovaného plynu z bublin a poté se bubliny destruují a jejich obsah izoluje pro další zpracování.
Dále jsou uvedena další možná provedení způsobu podle vynálezu, která jeho podstatné znaky dále rozvíjejí nebo konkretizují.
Prostředím pro odvod plynuje nosný plyn.
Směs plynů je vybrána ze skupiny metan : oxid uhličitý; vodík : oxid uhličitý; dusík : oxid uhličitý; metan : oxid siřičitý; vodík : oxid siřičitý; dusík : oxid siřičitý; metan : amoniak; vodík : amoniak; dusík : amoniak; metan : sulfan; vodík : sulfan; dusík : suifan o libovolném procentuálním složení.
Směsí plynů je dusík : kyslík o libovolném procentuálním složení.
Plynná směs má složení 20 až 90 % obj. metan 80 až 10 % obj. oxid uhličitý a roztok má hmotnostní složení 60 až 97 % voda, 1 až 10 % laurylethersulfát sodný SLES, 0 až 5 % lauryldimethylamin oxid, 1 až 10 % glycerol, 0,5 až 5 % sacharóza, 0 až 10 % polyethylen glykol.
Plynná směs má složení 20 až 90 % obj. dusík, 80 až 10 % obj. kyslík a roztok má hmotnostní složení 60 až 97 % voda, 1 až 10 % laurylethersulfát sodný, 0 až 5 % lauryldimethylamin oxid, 1 až 10 % glycerol, 0,5 až 5 % sacharóza, 0 až 10 % polyethylen glykol, 0,5 až 5% hemoglobin.
Separace plynu se provádí za pokojové teploty a za přetlaku 0,1 až 100 kPa.
Způsob podle vynálezu je založený na separaci plynných směsí ve velmi tenké stěně bublin tzv. dynamických pěnových membrán, které se tvoří zavedením separované směsi do speciálního roztoku. Speciální roztok je navržen tak, aby bubliny, jejichž stěny mají složení určené složením roztoku, měly vysokou stabilitu a pružnost. Způsob využívá toho, že jeden z dělených plynů se podstatně více rozpouští v kapalině, která tvoří bublinu. Tento plyn poté difunduje její stěnou adesorbuje se do okolního prostoru. V bublině pak zůstává prakticky čistá druhá složka směsi. Ta je v bublině dopravena do místa, odkud je po destrukci bubliny odváděna.
Princip navrženého dělení plynné směsi je založen na funkci bubliny jako separační membrány, která má velmi tenkou stěnu, její sílaje několik nanometrů, a proto je tok separované látky stěnou bubliny velmi vysoký. Výhodou takového uspořádání je, že vede k maximální účinnosti separačního procesu ve stěně vytvořené kapalné bublinové membrány. Membrány lze označit jako „dynamické kapalné bublinové membrány“, protože během separačního procesu mění svoji velikost, plochu pro separaci a sílu stěny bubliny a tloušťku dělící vrstvy. Na počátku procesu jsou membrány tvořeny zaváděním dělené plynné směsi do roztoku, bubliny narůstají do požadované velikosti, zvětšuje se plocha dynamické bublinové membrány a zároveň klesá její tloušťka a pak se bubliny od roztoku oddělují. Během jejich transportu ve vhodné aparatuře dochází k preferenční permeaci jedné ze složek dělené směsi přes stěnu bubliny. Tím dochází ke zmenšování velikosti membrány a k nárůstu její tloušťky.
-2CZ 306331 B6
Vhodným složením bubliny lze dosáhnout maximální efektivity pro daný separovaný systém. Složením roztoku pro přípravu bublin lze také ovlivňovat dobu „životnost“ bublin a tedy dobu nutnou pro požadovanou kvalitu separace.
Separace je zefektivněna aktivovaným transportem jedné ze složek plynné směsi. Aktivovaný transport je výsledkem interakcí mezi separovanou směsí a materiálem, ze kterého jsou bubliny vytvořeny. Složka s vyšší permeabilitou proniká stěnou bubliny a tím vzrůstá koncentrace druhé složky směsi v bublině.
K velmi rychlé separaci dochází i za pokojových teplot kolem 20 °C, není potřeba zvyšovat tlak separované směsi pomocí kompresorů, k dělení postačuje nepatrný předák několik kPa, který umožňuje vznik bublinek v roztoku.
Dosavadní praxe potvrdila, že separace má vysokou selektivitu a vysoký tok jedné z dělených složek přes stěnu bubliny, nabízí kontinuální uspořádaní procesu a možnost snadné recyklace.
Změnou složení roztoku pro tvorbu bublin lze dosáhnout separace pro jiné plynné systémy. Přidáním iontových kapalin, ze skupiny imidazoliových, fosfoniových nebo pyridiniových, lze významně ovlivnit transportní vlastnosti připravených bublin. Jako povrchově aktivní látky lze použít sloučeniny ze skupiny anion i kation aktivních tenzidů, dále vícesytné alkoholy jako glycerin, propylen glykol, polypropylen glykol, polyethylen glykol, dále sloučeniny na bázi sacharidů jako hydroxyethyl celulóza, hydroxypropyl methylcelulóza. Ze skupiny vícesytných karboxylových kyselin lze použít kyselinu citrónovou, kyselinu vinnou apod. Dalšími složkami jsou anorganické báze jako soda, jako stabilizátor bublin může být guar guma E412.
Příklady uskutečnění vynálezu
Příklad 1 - separace plynné směsi metan : oxid uhličitý
Separace plynné směsi byla prováděna za pokojové teploty 25 °C. Plynná směs o složení 50 % obj. metanu a 50 % obj. oxidu uhličitého byla za mírného předáku cca 1 kPa zaváděna do aparatury. Zde byl roztok s následujícím složením - voda 83 hmot. %, laurylethersulfát sodný (SLES) 4,5 hmot. %, lauryldimethylamin oxid 1 hmot. %, glycerol 5 hmot. %, sacharóza 0,5 hmot. %, polyethylen glykol 6 hmot. %. Zaváděním dělené plynné směsi do roztoku byly vytvářeny bubliny. Složení roztoku umožňuje vysokou stabilitu a pružnost bublin. Stěny bublin, které uzavíraly plynnou směs, mají složení roztoku. Takto vytvořené bubliny stékaly k dolní části aparatury, během jejich transportu trvajícím v řádu několika desítek sekund docházelo k permeaci oxidu uhličitého přes jejich stěny. Oxid uhličitý byl kontinuálně odváděn proudem nosného plynu, v našem případě byl k odvodu oxidu uhličitého použit vzduch. Bubliny po dosažení spodní části aparatury obsahovaly plynnou směs obohacenou o metan cca 99 % obj.. Bubliny poté byly destruovány a obsah uzavřený v bublinách retentát - prakticky čistý metan, byl odsáván k dalšímu použití.
Příklad 2 - separace plynné směsi kyslík : dusík
Separace plynné směsi byla prováděna za pokojové teploty 25 °C. Plynná směs o složení 78 % obj. kyslíku a 22 % obj. dusíku byla za mírného předáku cca 1 kPa zaváděna do aparatury. Zde byl roztok s následujícím složením — voda 83 hmot. %, laurylethersulfát sodný 4 hmot. %, lauryldimethylamin oxid 1 hmot. %, glycerol 5 hmot. %, sacharóza 1 hmot. %, polyethylen glykol 3 hmot. % a hemoglobin 3 hmot. %. Zaváděním dělené plynné směsi do roztoku byly vytvářeny bubliny. Složení roztoku umožňuje vysokou stabilitu a pružnost bublin. Stěny bublin,
-3 CZ 306331 B6 které uzavíraly plynnou směs, mají složení roztoku. Takto vytvořené bubliny stékaly k dolní části aparatury, během jejich transportu trvajícím v řádu několika desítek sekund docházelo k permeaci kyslíku přes jejich stěny. Kyslík byl kontinuálně odváděn proudem nosného plynu, v našem případě bylo k odvodu kyslíku použito helium. Bubliny po dosažení spodní části aparatury obsahovaly plynnou směs obohacenou o dusík cca 99 % obj.. Bubliny poté byly destruovány a obsah uzavřený v bublinách o složení 58 % obj. kyslíku a 42 % obj. dusíku, byl odsáván k dalšímu zpracování. Složení směsi v bublině lze měnit délkou doby transportu bublin, s delší dobou se složení posouvá k vyšší koncentraci dusíku.
Průmyslová využitelnost
Vynález lze využít k separaci směsí plynů prakticky ve všech oborech průmyslové výroby.

Claims (6)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob separace plynu ze směsi plynů průchodem membránovou stěnou, vyznačující se tím, že směs plynů se zavede do roztoku podporujícího tvorbu bublin, tvořených membránovou stěnou o složení odpovídajícím složení roztoku a obsahujících směs plynů, načež se bubliny přivedou do prostředí umožňujícího odvod separovaného plynu z bublin a poté se bubliny destruují a jejich obsah izoluje pro další zpracování.
  2. 2. Způsob separace plynu ze směsi plynů podle nároku 1, vyznačující se tím, že prostředím pro odvod plynuje nosný plyn.
  3. 3. Způsob separace plynu ze směsi plynů podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že směs plynu je vybrána ze skupiny metan : oxid uhličitý; vodík : oxid uhličitý; dusík : oxid uhličitý; metan : oxid siřičitý; vodík : oxid siřičitý; dusík : oxid siřičitý; metan : amoniak; vodík : amoniak; dusík : amoniak; metan : sulfan; vodík : sulfan; dusík : sulfan; dusík : kyslík o libovolném procentuálním složení.
  4. 4. Způsob separace plynu ze směsi plynů podle kteréhokoli nároku laž3, vyznačující se tím, že plynná směs má složení 20 až 90 % obj. metan, 80 až 10 % obj. oxid uhličitý a roztok má hmotnostní složení 60 až 97 % voda, 1 až 10 % laurylethersulfát sodný SLES, 0 až 5 % lauryldimethylamin oxid, 1 až 10 % glycerol, 0,5 až 5 % sacharóza, 0 až 10 % polyethylen glykol.
  5. 5. Způsob separace plynu ze směsi plynů podle nároků 1,2, 4, vyznačující se tím, že plynná směs má složení 20 až 90 % obj. dusík, 80 až 10 % obj. kyslík a roztok má hmotnostní složení 60 až 97 % voda, 1 až 10 % laurylethersulfát sodný, 0 až 5 % lauryldimethylamin oxid, 1 až 10 % glycerol, 0,5 až 5 % sacharóza, 0 až 10 % polyethylen glykol, 0,5 až 5 % hemoglobin.
  6. 6. Způsob separace plynu ze směsi plynů podle kteréhokoli nároku laž6, vyznačující se t í m , že separace plynu se provádí za pokojové teploty a za přetlaku 0,1 až 100 kPa.
CZ2012-725A 2012-10-25 2012-10-25 Způsob separace plynu ze směsi plynů CZ306331B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2012-725A CZ306331B6 (cs) 2012-10-25 2012-10-25 Způsob separace plynu ze směsi plynů

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2012-725A CZ306331B6 (cs) 2012-10-25 2012-10-25 Způsob separace plynu ze směsi plynů

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2012725A3 CZ2012725A3 (cs) 2014-05-07
CZ306331B6 true CZ306331B6 (cs) 2016-12-07

Family

ID=50686030

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2012-725A CZ306331B6 (cs) 2012-10-25 2012-10-25 Způsob separace plynu ze směsi plynů

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ306331B6 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ308128B6 (cs) * 2018-07-13 2020-01-15 Ústav Chemických Procesů Av Čr, V. V. I. Zařízení pro separaci plynů a způsob separace směsi plynů

Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP1402938A2 (de) * 2002-09-24 2004-03-31 Max-Planck-Gesellschaft zur Förderung der Wissenschaften e.V. Gestützte Schaumfilm-Membranen für die Gas-Separation
CZ302850B6 (cs) * 2007-08-28 2011-12-14 Ústav makromolekulární chemie, AV CR, v. v. i. Zpusob separace vodíku z plynných smesí
CZ303106B6 (cs) * 2010-06-02 2012-04-04 Ceská hlava s.r.o. Zpusob obohacování bioplynu z cisticek odpadních vod nebo ze zemedelské prvovýroby o methan a zarízení k provádení tohoto zpusobu

Patent Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP1402938A2 (de) * 2002-09-24 2004-03-31 Max-Planck-Gesellschaft zur Förderung der Wissenschaften e.V. Gestützte Schaumfilm-Membranen für die Gas-Separation
CZ302850B6 (cs) * 2007-08-28 2011-12-14 Ústav makromolekulární chemie, AV CR, v. v. i. Zpusob separace vodíku z plynných smesí
CZ303106B6 (cs) * 2010-06-02 2012-04-04 Ceská hlava s.r.o. Zpusob obohacování bioplynu z cisticek odpadních vod nebo ze zemedelské prvovýroby o methan a zarízení k provádení tohoto zpusobu

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ308128B6 (cs) * 2018-07-13 2020-01-15 Ústav Chemických Procesů Av Čr, V. V. I. Zařízení pro separaci plynů a způsob separace směsi plynů

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2012725A3 (cs) 2014-05-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Yeon et al. Application of pilot-scale membrane contactor hybrid system for removal of carbon dioxide from flue gas
Simons et al. Gas–liquid membrane contactors for CO2 removal
Chabanon et al. Gas–liquid separation processes based on physical solvents: opportunities for membranes
Lu et al. Effects of activators on mass-transfer enhancement in a hollow fiber contactor using activated alkanolamine solutions
Favre Membrane processes and postcombustion carbon dioxide capture: Challenges and prospects
Simons Membrane technologies for CO2 capture
Yan et al. Experimental study on the separation of CO2 from flue gas using hollow fiber membrane contactors without wetting
Hedayat et al. Simultaneous separation of H2S and CO2 from natural gas by hollow fiber membrane contactor using mixture of alkanolamines
US20090156875A1 (en) Methane separation method, methane separation apparatus, and methane utilization system
Atlaskin et al. Comprehensive experimental study of acid gases removal process by membrane-assisted gas absorption using imidazolium ionic liquids solutions absorbent
RU2592522C2 (ru) Способ и устройство для разделения газовой смеси
AU2014238156B2 (en) Method and apparatus for desorption using microporous membrane operated in wetted mode
Younas et al. Post-combustion CO2 capture with sweep gas in thin film composite (TFC) hollow fiber membrane (HFM) contactor
Petukhov et al. A highly-efficient hybrid technique–Membrane-assisted gas absorption for ammonia recovery after the Haber-Bosch process
Dong et al. Simulation and feasibility study of using thermally rearranged polymeric hollow fiber membranes for various industrial gas separation applications
Lee et al. Temperature and pressure dependence of the CO2 absorption through a ceramic hollow fiber membrane contactor module
Kim et al. Practical designs of membrane contactors and their performances in CO2/CH4 separation
Niknam et al. Experimental and modeling study of CO2 absorption by L-Proline promoted potassium carbonate using hollow fiber membrane contactor
Kreiter et al. Pressure resistance of thin ionic liquid membranes using tailored ceramic supports
Lu et al. Membrane contactor for CO2 absorption applying amino-acid salt solutions
Jie et al. Enhanced pressure swing membrane absorption process for CO2 removal from shifted syngas with dendrimer–ionic liquid mixtures as absorbent
Atlaskin et al. Evaluation of the absorbing pervaporation technique for ammonia recovery after the Haber process
Chau et al. Polyamidoamine-facilitated poly (ethylene glycol)/ionic liquid based pressure swing membrane absorption process for CO2 removal from shifted syngas
WO2012078778A1 (en) Integrated system for acid gas removal
Harlacher et al. Gas–gas separation by membranes

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20201025