CZ306164B6 - Elektronický systém pro sledování a vyhodnocování parametrů tenisové hry - Google Patents

Elektronický systém pro sledování a vyhodnocování parametrů tenisové hry Download PDF

Info

Publication number
CZ306164B6
CZ306164B6 CZ2013-931A CZ2013931A CZ306164B6 CZ 306164 B6 CZ306164 B6 CZ 306164B6 CZ 2013931 A CZ2013931 A CZ 2013931A CZ 306164 B6 CZ306164 B6 CZ 306164B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
tennis
monitoring
player
electronic system
triaxial
Prior art date
Application number
CZ2013-931A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2013931A3 (cs
Inventor
Radomír Vyhlas
Jiří Novák
Original Assignee
Proavis S.R.O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Proavis S.R.O. filed Critical Proavis S.R.O.
Priority to CZ2013-931A priority Critical patent/CZ306164B6/cs
Publication of CZ2013931A3 publication Critical patent/CZ2013931A3/cs
Publication of CZ306164B6 publication Critical patent/CZ306164B6/cs

Links

Landscapes

  • Measurement Of The Respiration, Hearing Ability, Form, And Blood Characteristics Of Living Organisms (AREA)

Abstract

Elektronický systém pro sledování a vyhodnocování parametrů tenisové hry obsahuje alespoň jedno zařízení (11) s alespoň jedním tříosým akcelerometrickým senzorem (1) a alespoň jedním tříosým gyroskopickým senzorem (2), ke kterým jsou připojeny signálové filtry (4, 5, 6) spojené s mikroprocesorem (7), ke kterému je připojena interní paměť (8) a modul (10) bezdrátového přenosu dat, přičemž zařízení (11) je umístěno na tenisové raketě a v blízkosti tenisového kurtu jsou umístěny snímače (12) pro monitorování pohybu míče a/nebo hráče a/nebo pro triangulační měření vzdálenosti.

Description

Elektronický systém pro sledování a vyhodnocování parametrů tenisové hry
Oblast techniky
Technické řešení se týká elektronického systému pro sledování a vyhodnocování parametrů tenisové hry. Zařízení je určeno ke sledování, resp. záznamu, a následnému vyhodnocení všech pohybů tenisty, které mohou mít vliv na jeho správnou hru. Účelem technického řešení je za pomoci popisovaného elektronického zařízení optimalizovat pohyby tenisty tak, aby prováděl pokud možno minimum parazitních pohybů a aby maximum vydaného úsilí bylo účelně využito.
Dosavadní stav techniky
V současné době jsou pro optimalizaci tréninku tenistů dostupná specializovaná řešení pro vyhodnocování jejich pohybů. Pohyby a údery tenisty jsou vyhodnocovány, kromě přímého hodnocení trenérem, také pomocí video záznamů. Hlavní nevýhodou je v případě těchto stávajících řešení obtížné určování míry těchto pohybů pouhým rozpoznáváním z obrazu.
Rovněž jsou známy systémy pro zjišťování dopadu míčku, jeho rychlosti a podobně. Jedná se o značně složité a finančně náročné systémy. Například u tzv. jestřábího oka se uvádí určení dopadu míčku s chybou max. 3,7 mm. Systém funguje tak, že sleduje hráče i míček mnoha kamerami, obvykle 8 až 10, a z pořízených záznamů se pak vypočítává trajektorie pohybu, místa dopadu. Uvedené řešení umožňuje poskytnout nejrůznější analytická data. Systém nepoužívá žádné měření v tenisové raketě ani vysílání za účelem podpory lokalizace.
Nedostatkem těchto systémů je jejich nedostupnost z důvodu ceny - systémy jsou instalované jen na několika desítkách kurtů na světě - především slavných turnajích. Systém vykazuje nutnost precizní kalibrace. Jedná se o obtížné namontování - kamery jsou poměrně daleko od kurtu, vyžadují kilometry kabelů. Z důvodu ceny není zvykem systém nechávat namontovaný dlouhodobě/celoročně - obava z krádeže, poškození, nutná obsluha, vysoká spotřeba energie. Naměřená data nejsou v některých ohledech dostatečně detailní - např. průběh sil v raketě, těle hráče. Vzorkovací frekvence a rozlišení videozáznamu jsou dva parametry, které svým součinem určují datový tok - ten má zásadní vliv na cenu zařízení - roste zhruba exponenciálně, z tohoto důvodu nelze z videa získávat informace o detailech s velkou frekvencí. Např. cena videokamery s rozlišením 1920 x 1080 bodů a 1000 fps je přibližně 1,5 miliónu korun. Rozpoznávání obrazu z kurtu vyžaduje velký výpočetní výkon nebo zásah obsluhy - v některých situacích je obtížné odlišit hráče od sběračů, hráče jednoho od druhého - z tohoto důvodu současné systémy nelze nasadit na hry, kterých se zúčastní velké množství hráčů - např. hra obíhačka, nebo situace, kdy se hráči na kurtu nepředvídatelně střídají - časté při různých exhibicích, tréninku skupin - často i 10 hráčů s jedním trenérem. Stávající řešení nevyhodnocují žádným způsobem úmysl hráče - nelze tedy určit, jestli provedený úder byl dokonale proveden a provedení kamuflováno, nebo se jednalo o chybu s náhodně vynikajícím výsledkem.
Dále jsou známa měřicí zařízení v tenisové raketě. Používá se standardní jednotka, složená z tříosého akcelerometru, tříosého gyroskopu a případně tříosého magnetometru, tj. kompasu - tento typ měření je obecně známý již mnoho let. Použití takovýchto měření v tenisu bylo zakázáno pravidly tenisu, proto se v tomto oboru zatím neobjevovalo. Měřicí jednotky byly relativně veliké s velkou spotřebou - tím i těžké, navíc drahé - to byl další důvod jejich dosavadního nepoužívání. Pro přenos dat z rakety mimo kurt se standardně používají technologie známé z mobilní komunikace - Bluetooth, Wifi, radiovysílače na různých, ktomu určených frekvencích, lze použít i jiný princip přenosu — např. zvukem — v tomto směru existuje naprostý dostatek technologií. Nedostatky těchto systémů jsou především v tom, že měření je zatíženo šumem - ten vede k narůstající chybě v určení polohy zařízení - pravděpodobně neexistuje postup, který by dlouhodobě umožnil výpočet správné polohy zařízení bez použití dodatečné informace. Nedostatkem je tedy
- 1 CZ 306164 B6 to, že systém nemůže určovat polohu rakety, případně hráče a tím nemůže vyhodnotit některé důležité údaje - např. o naběhané, nebo-li nachozené vzdálenosti. Pokud by v raketě pracoval např. systém GPS nebo jemu podobný, byl by tento problém odstraněn, ale za cenu velké spotřeby energie a nárůstu objemu i hmotnosti zařízení, což v zařízení výrobce raket, který v raketě na tento účel vytvořil rezervu, nemusí vadit. Zásadně to však vadí při snaze namontovat toto zařízení do raket bez konstrukční přípravy.
Z technické praxe je rovněž obecně známa lokalizace triangulací. Jedná se o množství známých systémů, ale v tenise není jejich použití známo. Lze použít systém GPS nebo podobný, ale problém je v tom, že pro vyhodnocení by byla nutná instalace složitého a drahého zařízení do rakety nebo na oblečení, tělo hráče - tam však je nutné šetřit hmotnost i cenu zařízení.
Podstata vynálezu
Výše uvedené nedostatky jsou do značné míry odstraněny elektronickým systémem pro sledování a vyhodnocování parametrů tenisové hry, podle tohoto technického řešení. Jeho podstatou je to, že obsahuje alespoň jedno zařízení s alespoň jedním tříosým akcelerometrickým senzorem a alespoň jedním tříosým gyroskopickým senzorem, ke kterým jsou připojeny signálové filtry spojené s mikroprocesorem, ke kterému je připojena interní paměť a modul bezdrátového přenosu dat, přičemž zařízení je umístěno na tenisové raketě a v blízkosti tenisového kurtu jsou umístěny snímače pro monitorování pohybu míče a/nebo hráče a/nebo pro triangulační měření vzdálenosti.
Ve výhodném provedení zařízení obsahuje alespoň jeden tříosý senzor vnějšího magnetického pole. Zařízení může být umístěno na tenisové raketě v její rukojeti a/nebo ve výpletu, popřípadě na oblečení a/nebo obuvi tenisty.
Podstatou vynálezu je vhodné umístění senzorické jednotky, popř. více senzorických jednotek, na tenisovou raketu, případně tělo hráče a měření a vyhodnocování pohybů tenisty ze signálů získaných pomocí senzorů obsažených v senzorické jednotce, resp. senzorických jednotkách.
Základními měřenými signály jsou zrychlení ve všech třech osách, tj. posun podél osy x, osy y, osy z, měřené pomocí akcelerometrických senzorů, momenty zrychlení ve všech třech osách otáčení, tj. otáčení kolem osy x, osy y, osy z, měřené pomocí gyroskopických senzorů a volitelně také směr magnetického pole měřený pomocí senzorů vnějšího magnetického pole.
Všechny výše uvedené měřené signály jsou předzpracovány signálovými filtry, digitalizovány a dále zpracovávány v senzorické jednotce. Digitalizované signály jsou ukládány do datových paketů a zaznamenávány na paměťové médium anebo přenášeny v reálném čase a dále mohou být vyhodnocovány pomocí osobního počítače. Přímo v senzorické jednotce mohou též probíhat výpočty různých příznaků z měřených signálů. Senzorická jednotka může zaznamenávat, resp. přenášet, všechny měřené signály v plné kvalitě, signály číslicově zpracované, příznaky získané z měřených signálů anebo jen výběr některých z měřených signálů.
Nedílnou součástí zařízení je software umožňující vizualizaci měřených signálů na osobním počítači. Tento software umožňuje zobrazení dat zaznamenaných v paměti senzorické jednotky, ale i zobrazování signálů přenášených v reálném čase.
Vhodným výpočetním algoritmem lze z pořízených signálů rekonstruovat pohyby a změny polohy tenisové rakety a hráče a porovnávat pak jejich korelace s pohyby hráčů měřenými systémem uvedeným výše v odstavci dosavadní stav techniky. To umožňuje trenérovi názorně hráčům prezentovat vliv konkrétních chybných pohybů na konkrétní parazitní pohyby tenisové rakety a hráče, a tak efektivněji vést trénované sportovce k dosažení optimální hry.
Elektronické zařízení zaznamenává pořízené signály na interní paměťové médium a přenáší pořízené signály v reálném čase. Elektronické zařízení umožňuje zobrazení a analýzu měřených signálů na osobním počítači a dále umožňuje v kombinaci s dalším měřicím systémem sledovat korelace pohybů tenisty s měřenými pohyby dalších hráčů na společné časové ose.
Objasnění výkresů
Elektronický systém pro sledování a vyhodnocování parametrů tenisové hry podle tohoto technického řešení bude blíže objasněno na příkladu konkrétního provedení s pomoci obr. 1, kde je schematicky znázorněno příkladné blokové schéma.
Příklady uskutečnění vynálezu
Elektronický systém pro sledování a vyhodnocování parametrů tenisové hry jedno zařízení 11 s tříosým akcelerometrickým senzorem 1, tříosým gyroskopickým senzorem 2 a tříosým senzorem 3 vnějšího magnetického pole, ke kterým jsou připojeny signálové filtry 4, 5, 6 spojené s mikroprocesorem 7, ke kterému je připojena interní paměť 8 a modul 10 bezdrátového přenosu dat, přičemž zařízení 11 je umístěno na tenisové raketě a v blízkosti tenisového kurtu jsou umístěny snímače 12 pro monitorování pohybu míče a/nebo hráče a/nebo pro triangulační měření vzdálenosti. Zařízení 11 je na tenisové raketě umístěno v její rukojeti.
V dalších provedeních může být zařízení 11 umístěno ve výpletu tenisové rakety na oblečení a/nebo obuvi tenisty.
Jak je z příkladu znázorněném na přiloženém blokovém schématu na obr. 1 patrné, sestává realizované zařízení ze senzorů zrychlení - tříosý akcelerometrický senzor 1, senzorů momentu zrychlení - tříosý gyroskopický senzor 2, resp. kombinace tří jednoosých gyroskopů a senzorů magnetického pole - tříosý senzor 3 vnějšího magnetického pole. Dále zařízení obsahuje signálové filtry 4, 5, 6 a mikroprocesor 7. K mikroprocesoru 7 jsou připojena datová komunikační rozhraní, resp. paměťové médium, konkrétně interní paměť 8, USB rozhraní 9 a modul 10 bezdrátového přenosu dat. V uvedeném příkladu provedení technického řešení je použit mikroprocesor 7, ve kterém jsou signály převáděny na sekvenci sériových dat a ukládány do souboru na interní paměť 8, resp. předávány prostřednictvím sériového datového rozhraní 9 bezdrátovému modulu 10 pro přenos dat.
Data ukládaná do souboru na interní paměť 8 je později možné číst pomocí USB rozhraní 9, bluetooth a podobně. Data přenášená v reálném čase prostřednictvím bezdrátového modulu 10 pro přenos dat jsou zobrazována na displeji osobního počítače a jsou též ukládána v počítači. Nedílnou součástí zařízení je software umožňující vizualizaci měřených signálů na osobním počítači. Tento software umožňuje zobrazení dat zaznamenaných v paměti senzorické jednotky, ale i zobrazování signálů přenášených v reálném čase.
Řešení umožňuje nácvik servisu, při kterém se trénuje koordinace oproti nějakému vzoru, oproti vlastnímu provedení - například nejlepšímu, vyhodnocuje se úsilí a měří se rychlost a přesnost dopadu míčku, cílem je vyvinout minimální úsilí a maximální efekt. Další možností je nácvik servisu s maximálním úsilím, kdy se kontroluje vliv koordinačních chyb na rychlost letu míčku. Případně je možné sledovat optimální úsilí, kdy se hledá hranice úsilí, kdy ještě nedochází k významným koordinačním chybám a kdy je maximální rychlost letu míčku. Jedná se o statistický výpočet, protože jednotlivé údery mají velkou variabilitu.
Řešení rovněž umožňuje nácvik základních úderů v klidu. Jedná se o stejný princip jako u servisu, jen se musí zabezpečit nahrávání míčků s co nejmenším rozptylem, tj. nejlépe nahrávacím strojem.
Další možností je nácvik stresových situací. Hráč má za úkol odehrávat míče, které mu stroj nahrává střídavě na jednu a druhou stranu, například zvyšujícím se tempem nebo se zvětšující se vzdáleností mezi jednotlivými míčky. Měří se, při jaké úrovni stresu hráč již není schopen efek5 tivní hry. Výsledkem je stanovení hranic, kdy je z taktického hlediska správné přijímat extrémní rozhodnutí - agresivita úderu mimo běžný rozsah oběma směry, tj. lob, maximální rána a podobně.
Řešení umožňuje i celkové vyhodnocení utkání, tj. vyhodnocení poměru vynaloženého úsilí 10 a výsledku bez ohledu na reakci soupeře. Jedná se tedy o objektivní posouzení výkonu hráče, což je v tenisu velmi neobvyklý přístup. Posuzuje se statisticky získaná informace o efektivitě úderu a ne jeho aktuálně dosažený výsledek, protože soupeř může hrát zcela mimo své obvyklé hranice. Běžný je rozsah 50 až 150 procent obvyklých hodnot - to jsou ta utkání kdy 1. hráč žebříčku prohraje s někým, kdo se na turnaj dostal omylem, např. místní hráč na divokou kartu.
V neposlední řadě je možné jemné posouzení stavu hráče za účelem jeho koučování. Posuzuje se rychlost jeho reakce na standardní podněty - údery soupeře, frekvenci cyklických pohybů, práce nohou, koordinaci v klidu, ve stresu, což jsou všechno parametry, které oko trenéra nezachytí. Ve vztahu k výsledným úderům je to informace změřitelná, pro trenéra velmi důležitá, ale jeho 20 smysly nezachytitelná.
Dále je možné zjistit trajektorii pohybu rakety, akceleraci a rychlost rakety a podobně.
Průmyslová využitelnost
Elektronický systém je využitelný při přípravě tenistů, pro kvantitativní porovnání týmů tenistů mezi sebou, pro sledování vývoje tréninku sportovců v dlouhodobém horizontu a s výhodou též pro usnadnění práce trenéra tím, že umožňuje názorně prezentovat korelace pohybů míčků s posh· hyby tenistů.

Claims (2)

  1. 35 PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Elektronický systém pro sledování a vyhodnocování parametrů tenisové hry, opatřený alespoň jedním zařízením (11), které je umístěno na tenisové raketě a/nebo oblečení a/nebo obuvi 40 tenisty, vyznačující se tím, že alespoň toto jedno zařízení (11) je opatřeno alespoň jedním tříosým akcelerometrickým senzorem (1) a alespoň jedním tříosým gyroskopickým senzorem (2), ke kterým jsou připojeny signálové filtry (4, 5, 6) spojené s mikroprocesorem (7), ke kterému je připojena interní paměť (8) a modul (10) bezdrátového přenosu dat, přičemž v blízkosti tenisového kurtu jsou umístěny snímače (12) pro monitorování pohybu míče a/nebo hráče 45 a/nebo pro triangulační měření vzdálenosti.
  2. 2. Elektronický systém podle nároku 1, vyznačující se tím, že zařízení (11) obsahuje alespoň jeden tříosý senzor (3) vnějšího magnetického pole.
    50 3. Elektronický systém podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že zařízení (11) je umístěno na tenisové raketě v její rukojeti a/nebo ve výpletu.
CZ2013-931A 2013-11-25 2013-11-25 Elektronický systém pro sledování a vyhodnocování parametrů tenisové hry CZ306164B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2013-931A CZ306164B6 (cs) 2013-11-25 2013-11-25 Elektronický systém pro sledování a vyhodnocování parametrů tenisové hry

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2013-931A CZ306164B6 (cs) 2013-11-25 2013-11-25 Elektronický systém pro sledování a vyhodnocování parametrů tenisové hry

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2013931A3 CZ2013931A3 (cs) 2015-06-03
CZ306164B6 true CZ306164B6 (cs) 2016-08-31

Family

ID=53267017

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2013-931A CZ306164B6 (cs) 2013-11-25 2013-11-25 Elektronický systém pro sledování a vyhodnocování parametrů tenisové hry

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ306164B6 (cs)

Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0291621A1 (en) * 1987-05-18 1988-11-23 Adolf Brunner Apparatus for programming and controlling the seizing of the handle of a ball-hitting instrument and the guidance of the instrument in ball games
DE4233341A1 (de) * 1992-10-05 1994-04-07 Helmut Staudt Einrichtung zur Erkennung der Position eines Balles
US20070270283A1 (en) * 2006-05-22 2007-11-22 Szu-Yun Liu Rhythm and speed trainer for measuring exercise

Patent Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0291621A1 (en) * 1987-05-18 1988-11-23 Adolf Brunner Apparatus for programming and controlling the seizing of the handle of a ball-hitting instrument and the guidance of the instrument in ball games
DE4233341A1 (de) * 1992-10-05 1994-04-07 Helmut Staudt Einrichtung zur Erkennung der Position eines Balles
US20070270283A1 (en) * 2006-05-22 2007-11-22 Szu-Yun Liu Rhythm and speed trainer for measuring exercise

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2013931A3 (cs) 2015-06-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP6464294B2 (ja) センサーを内蔵したボール、およびそれを含むシステム
US20140378239A1 (en) Motion analysis method and motion analysis device
US9140717B2 (en) Apparatus and method for identifying and analyzing the free flight dynamics of a body
ES2394392T3 (es) Sistema y procedimiento para la identificación de la posesión de la pelota con la ayuda de la generación pasiva de un campo
US20130073248A1 (en) Apparatus and method for employing miniature inertial measurement units for deducing forces and moments on bodies
AU2018304949B2 (en) Event detection in sports
US20150358770A1 (en) Electronic device and computer-readable computer program product
CN104596693B (zh) 一种用于搏击训练的多个多维运动参数的测定系统及方法
King et al. Bowling ball dynamics revealed by miniature wireless MEMS inertial measurement unit
KR20140124338A (ko) 골프 클럽을 위한 개선된 피팅 시스템
JP6350733B1 (ja) ボール回転量測定システム
KR102652531B1 (ko) 격투 경기의 채점 시스템 및 방법
US11331563B2 (en) Crown cap game device
US11998823B1 (en) System and method to identify impact locations
US20220111284A1 (en) Method and system for golf training
AU2015246642B2 (en) Sports throwing measurement
KR101458134B1 (ko) 골프 클럽 스윙 교정 장치
CZ306164B6 (cs) Elektronický systém pro sledování a vyhodnocování parametrů tenisové hry
KR100856426B1 (ko) 복수의 가속도 센서를 이용한 운동기구 궤적 측정장치 및그 방법
US20160296820A1 (en) Motion supporting device, motion supporting system, motion supporting method, and storage medium
KR102031382B1 (ko) 센서가 구비된 스윙 측정 골프 클럽
CZ26589U1 (cs) Zařízení pro sledování a vyhodnocování parametrů tenisové hry
JP2013027648A (ja) ゴルフスイングの評価システム及び評価方法
US9936269B2 (en) Method for collecting and transmitted data of an object impacted by another impacted object, apparatus, or device
ES2735649B2 (es) Metodo de entrenamiento deportivo y balon medicinal inteligente para llevar a cabo dicho metodo

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20131125