CZ30595U1 - Směs na výrobu pelet na bázi směsi rostlinné biomasy a odpadových kalů a aditiv - Google Patents

Směs na výrobu pelet na bázi směsi rostlinné biomasy a odpadových kalů a aditiv Download PDF

Info

Publication number
CZ30595U1
CZ30595U1 CZ2017-33488U CZ201733488U CZ30595U1 CZ 30595 U1 CZ30595 U1 CZ 30595U1 CZ 201733488 U CZ201733488 U CZ 201733488U CZ 30595 U1 CZ30595 U1 CZ 30595U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
production
mixture
biomass
sludge
energy
Prior art date
Application number
CZ2017-33488U
Other languages
English (en)
Inventor
Karol Káčerík
Original Assignee
LYBRA s.r.o.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by LYBRA s.r.o. filed Critical LYBRA s.r.o.
Priority to CZ2017-33488U priority Critical patent/CZ30595U1/cs
Publication of CZ30595U1 publication Critical patent/CZ30595U1/cs

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02EREDUCTION OF GREENHOUSE GAS [GHG] EMISSIONS, RELATED TO ENERGY GENERATION, TRANSMISSION OR DISTRIBUTION
    • Y02E50/00Technologies for the production of fuel of non-fossil origin
    • Y02E50/30Fuel from waste, e.g. synthetic alcohol or diesel

Landscapes

  • Solid Fuels And Fuel-Associated Substances (AREA)
  • Treatment Of Sludge (AREA)

Description

Oblast techniky
Technické řešení se týká směsi na výrobu pelet na bázi rostlinné biomasy a odpadových kalů a aditiv.
Dosavadní stav techniky
V současnosti se pro energetické účely využívá především dřevní biomasa. Využitelný potenciál lesní biomasy (dendromasy) např. v SR představuje ročně hodnotu 1,81 mil. tun s energetickým ekvivalentem 16,9 PJ. Významným zdrojem energeticky využitelného dřevního odpadu je i dřevozpracující průmysl.
io Perspektivní zdroj palivové biomasy tvoří energetické porosty rychle rostoucích dřevin a rostlin, jednoletých a víceletých energetických plodin. Energetické porosty je možné zakládat na plochách nevhodných pro klasickou zemědělskou a lesnickou produkci, na půdách dočasně vyloučených ze zemědělské výroby, půdách kontaminovaných, vhodných jen na produkci pro nepotravinářské účely a také na zdevastovaných plochách v průmyslových aglomeracích. Zemědělská biomasa sehrává důležitou úlohu v celé energetické politice nejen ve Slovenské republice.
Biomásu je možné rozdělit z hlediska energetického využití do tří základních skupin:
První skupinu tvoří biomasa vhodná ke spalování (výroba tepla na vytápění, ohřev teplé užitkové a technologické vody, sušení zemědělských produktů, případně výrobu elektřiny), fytomasa rostlin (sláma), dřevní odpad (sady, vinohrady, nálet dřevin na trvalých travnatých porostech hlavně v horských a podhorských oblastech), energetické rostliny (ozdobnice čínská, čirok, šťovík, konopí),
Druhou skupinu tvoří biomasa vhodná na výrobu biopaliv ve formě metylesterových rostlinných olejů jako složky do motorové nafty (řepka, obilí) nebo ve formě bioalkoholu jako složky do benzínů (kukuřice, obilniny, cukrová řepa, brambory),
Třetí skupinu tvoří biomasa vhodná na výrobu bioplynu s následnou kombinovanou výrobou tepla a elektřiny kogenerací (exkrementy zemědělských zvířat, zelené rostliny, siláž).
Dalšími možnými zdroji je produkce zemědělské biomasy - obilná sláma, sláma z kukuřice, sláma ze slunečnice, z ozimé řepky, z dřevního odpadu ze sadů a vinohradů.
Aby např. Slovensko do roku 2020 splnilo požadavek vyplývající ze směrnice 2003/30/EC o podpoře využití biopaliv, musí vyčlenit výměru 100 000 ha na pěstování řepky jako suroviny na výrobu metylesterů rostlinných olejů jako biologické složky do motorové nafty (bionafta) a na pěstování vhodných komodit na produkci bioalkoholů jako biologických složek do benzínů. Předpokládaná roční produkce biopaliv je 200 000 tun s energetickým potencionálem 7,0 PJ. Při výrobě takovéhoto množství biopaliv vzniká jako odpad ve formě výlisků nebo výpalků dalších
400 000 tun biomasy vhodné na energetické využití buď formou spalování, anebo výrobou bioplynu. Energetický potenciál této biomasy představuje hodnotu 8,4 PJ.
Slovenské zemědělství může vyčlenit 300 tis. ha na účelové pěstování zelené biomasy na výrobu energie buď ve formě zelených rostlin na výrobu bioplynu (kukuřice, obilniny, luštěniny, apod.) a následnou kombinovanou výrobu elektřiny a tepla, nebo formou energetických rostlin na pro40 dukci paliva na výrobu tepla na vytápění, ohřev teplé užitkové a technologické vody anebo v sušárenství (energetický šťovík, ozdobnice čínská, čirok, křídlatka, technické konopí apod.), je možné vyrobit dalších 32 PJ energie. S použitím tohoto řešení by bylo možné postavit asi 1 000 zařízení na výrobu tepla spalováním o výkonu 350 kW.
Energetický potenciál zemědělské biomasy je značiiě vysoký a představuje teoreticky až 15 % roční spotřeby energie ve Slovenské republice, která je 800 PJ. Využitím tohoto potenciálu by bylo možné zvýšit podíl energie vyrobené z obnovitelných zdrojů energie v SR.
-1 CZ 30595 U1
Z dokumentu SK 1940-92 A3 19941109 je znám způsob zpracování biologických kalů z čističek odpadových vod na brikety určené na vytápění, přičemž odpadový biologický kal s obsahem sušiny 50 až 95 % se lisuje při teplotě 20 °C až 95 °C tlakem 50 až 150 MPa na brikety. S výhodou se přidávají homogenizující látky a/anebo látky zabraňující nasákavosti jako dřevěné piliny, resp. olejovité látky.
Z dokumentu CZ 2004-889 A3 je známo palivo pro kotle, zejména s fluidním spalováním, které je vytvořeno z aerobní fermentované směsi jednoho hmotnostního dílu odvodněného čistírenského kalu se sušinou v rozmezí od 10 do 50 % hmotn. s 0,5 až 10 hmotn. díly tuhého bioodpadu. Bioodpad je tvořen alespoň jedním odpadovým materiálem ze skupiny tvořené posekanou trávou, senem, řízkováním stromů, listím, řepkovou slámou anebo jiným biologickým odpadem vznikajícím v rostlinné zemědělské výrobě, s výjimkou obilné slámy, anebo jejich směsí. Palivo je po smíchání všech jeho složek granulováno na rotačním granulátoru.
Způsob výroby biopaliva z biokalů je řešen i v dokumentu SK 287258 B6 20100326.
Z dokumentu PL 402910 AI 20130805 je znám způsob výroby pevného paliva, jako jsou pelety, resp. brikety, z odpadu papírenského průmyslu. Způsob spočívá v přípravě pevného paliva smícháním papírenského kalu s méně než 30 % vody a za přidání aditiv a jiných přísad jeho zpracování do pelet anebo briket, přičemž kal obsahuje celulózové vlákna, adhesiva a 10 až 30 % plniv a výhřevnost dosahuje 8 až 12 MJ/kg.
Všechna uvedená paliva mají omezenou výhřevnost, zpracovávají odpad jen z jedné průmyslové oblasti a nevyužívají surovinu, kterou jsou opotřebované pneumatiky.
Podstata technického řešení
Podstata technického řešení spočívá ve vytvoření nové směsi pro výrobu pelet určených ke spalování, které vyhovují normě EN ISO 17225-6 pro pelety z bylinné, ovocné a vodné biomasy a směsí biomasy.
Směs na výrobu pelet na bázi rostlinné biomasy a odpadových kalů je tvořena dvěma základními majoritními složkami. Rostlinnou biomasou, kterou je pomletá sláma z obilnin (např. ječmen, pšenice, slunečnice, sója) a/anebo energetických rostlin (např. ozdobnice čínská, čirok, šťovík, konopí) a kalem (např. z městských čističek odpadových vod a/anebo celulózovo-papírenským kalem). Poměr zastoupení hlavních složek v směsi pelet je 30 až 78 % hmotn. rostlinné biomasy a 20 až 68 % hmotn. kalu. Tento poměr zastoupení hlavních složek kolísá v závislosti od druhu biomasy a kalu. Směs obsahuje uhlíkové aditivum, které může být tvořeno odpadem vzniklým pyrolýzou pneumatik, což je v podstatě uhlík, který zvyšuje výhřevnost paliva. Směs obsahuje 1 až 30 % hmotn. uhlíkového aditiva. Směs obsahuje také vápenec v rozsahu 1 až 5 % hmotn., který zvyšuje teplotu tavení popela. Taková směs představuje palivo, které má výhřevnost srovnatelnou s kvalitním tříděným hnědým uhlím (cca 17 MJ/kg). Výrobní náklady jsou minimální v porovnání s výrobou jiných druhů pelet a briket, nakolik se při technologii výroby nepoužívá sušárenská linka a jeden z hlavních komponentů (kal) je prakticky zdarma.
Příklad uskutečnění technického řešení
Realizace technického řešení bude vysvětlena pomocí příkladu uskutečnění. Výhodné uskutečnění nemá z hlediska rozsahu ochrany žádný omezující vliv.
Směs na výrobu pelet na bázi rostlinné biomasy a odpadových kalů obsahuje 70 % hmotn. rostlinné biomasy, která je tvořena pomletou slámou z ječmene a pšenice a energetickou rostlinou ozdobnicí čínskou, 20 % hmotn. celulózovo-papírenského kalu, 8 % hmotn. uhlíkového aditiva na zvýšení výhřevnosti paliva, které je produktem pyrolýzy opotřebovaných pneumatik, a 2 % hmotn. vápence na zvýšení teploty tavení popela.
Pelety vyrobené z uvedené směsi splňují hodnoty výhřevnosti a vykazují shodu s požadavky normy pro tuhá biopaliva (nedřevěné pelety EN ISO 17225-6).
-2CZ 30595 Ul
Průmyslová využitelnost
Průmyslová využitelnost je zřejmá. Směs na výrobu pelet na bázi směsi rostlinné biomasy a odpadových kalů a aditiv podle tohoto technického řešení je využitelná pro energetické účely.

Claims (2)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    5 1. Směs na výrobu pelet na bázi rostlinné biomasy, odpadového kalu a aditiv, vyznačující se tím, že obsahuje 30 až 78 % hmotn. rostlinné biomasy, 20 až 68 % hmotn. kalu, 1 až 30 % hmotn. uhlíkového aditiva na zvýšení výhřevnosti paliva, a 1 až 5 % hmotn. vápence na zvýšení teploty tavení popela, přičemž rostlinná biomasa je tvořena pomletou slámou z obilnin a/anebo energetických rostlin, a kal je z městských čističek odpadových vod a/nebo je celulóío zovo-papírenský kal.
  2. 2. Směs na výrobu pelet podle nároku 1, vyznačující se tím, že uhlíkové aditivum je odpad z pyrolýzy pneumatik.
CZ2017-33488U 2017-03-09 2017-03-09 Směs na výrobu pelet na bázi směsi rostlinné biomasy a odpadových kalů a aditiv CZ30595U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2017-33488U CZ30595U1 (cs) 2017-03-09 2017-03-09 Směs na výrobu pelet na bázi směsi rostlinné biomasy a odpadových kalů a aditiv

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2017-33488U CZ30595U1 (cs) 2017-03-09 2017-03-09 Směs na výrobu pelet na bázi směsi rostlinné biomasy a odpadových kalů a aditiv

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ30595U1 true CZ30595U1 (cs) 2017-04-18

Family

ID=58701891

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2017-33488U CZ30595U1 (cs) 2017-03-09 2017-03-09 Směs na výrobu pelet na bázi směsi rostlinné biomasy a odpadových kalů a aditiv

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ30595U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Ali et al. The use of crop residues for biofuel production
CN103396858B (zh) 一种生物质新型燃料的生产工艺
Dussadee et al. Grass silage for biogas production
CN102061314B (zh) 草本类木质纤维原料联产沼气和固体成型燃料的方法
CN101012404A (zh) 生物质颗粒燃料及其生产方法
CZ2015772A3 (cs) Způsob zpracování obilního a/nebo kukuřičného zrna při výrobě biolihu a palivo a zařízení pro provádění tohoto způsobu
KR101298135B1 (ko) 리그노셀룰로오스계 바이오매스를 주원료로 하는 펠릿 및 이의 제조방법
CN103773541B (zh) 一种环保节能的生物燃料
RU2551856C1 (ru) Способ глубокой переработки растительного органического топлива без использования химических скрепляющих компонентов и брикетированное топливо
CN104479786A (zh) 生物质成型燃料及生产方法
Wiater et al. Organic waste as a substrat in biogas production
CN108424803A (zh) 一种生物质颗粒及其制备方法
CZ30595U1 (cs) Směs na výrobu pelet na bázi směsi rostlinné biomasy a odpadových kalů a aditiv
CZ2008321A3 (cs) Palivo na bázi réví
KR101691723B1 (ko) 폐유기물 함유 연료펠렛의 제조방법
CZ2017132A3 (cs) Směs na výrobu pelet na bázi směsi rostlinné biomasy a odpadových kalů a aditiv
EP2698417A1 (en) Solid fuel, particularly for the power industry, and production method thereof
SK7972Y1 (sk) Zmes na výrobu peliet na báze zmesi rastlinnej biomasy, odpadových kalov a aditív
Divyabharathi et al. Recent advances in sustainable agro residue utilisation, barriers and remediation for environmental management: Present insights and future challenges
CN102191103A (zh) 水浮莲生物煤及其制造方法
Kasprzycka et al. Selected methods for management of post-fermentation sediment. The use of extrusion processing in digested sludge management (a review)
Enakiev et al. Development of a technological process for the use of lavender waste biomass for energy purposes
Khorenghy et al. Integrated processing technology of wastes from cereal production
Irina et al. LIGNOCELLULOSE AS A SOURCE OF FUELS
CN104403715A (zh) 易于成型的生物质燃料

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20170418

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20210909