CZ305902B6 - Systém měření úhlu náběhu dvojkolí kolejového vozidla v koleji - Google Patents

Systém měření úhlu náběhu dvojkolí kolejového vozidla v koleji Download PDF

Info

Publication number
CZ305902B6
CZ305902B6 CZ2014-572A CZ2014572A CZ305902B6 CZ 305902 B6 CZ305902 B6 CZ 305902B6 CZ 2014572 A CZ2014572 A CZ 2014572A CZ 305902 B6 CZ305902 B6 CZ 305902B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
wheel set
rail vehicle
angle
laser optical
frame
Prior art date
Application number
CZ2014-572A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2014572A3 (cs
Inventor
Jan ÄŚapek
Petr Bauer
Original Assignee
VĂšKV a.s.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by VĂšKV a.s. filed Critical VĂšKV a.s.
Priority to CZ2014-572A priority Critical patent/CZ2014572A3/cs
Publication of CZ305902B6 publication Critical patent/CZ305902B6/cs
Publication of CZ2014572A3 publication Critical patent/CZ2014572A3/cs

Links

Landscapes

  • Length Measuring Devices By Optical Means (AREA)
  • Machines For Laying And Maintaining Railways (AREA)

Abstract

Systém je tvořen na rámu (2) podvozku nebo na podvozku kolejového vozidla odpruženě uspořádanými dvěma laserovými optickými snímači (8) pro snímání hlavy kolejnice (1). Jeden laserový optický snímač (8) je uspořádán před kolem prvního dvojkolí (3) ve směru pohybu kolejového vozidla a druhý optický snímač (8) je uspořádán za kolem druhého dvojkolí (4), ve směru pohybu kolejového vozidla, na téže boční straně podvozku. Z naměřených profilů kolejnice (1) je pak výpočtovým programem vyhodnoceno jejich vzájemné příčné posunutí dy. Z posunutí dy a známé vzdálenosti obou laserových optických snímačů (8) v podélném směru koleje (1) dx je vyhodnocen úhel náběhu rámu (2) podvozku dle vztahu .alfa. = arctan(dy/dx). Systém je doplněn snímačem (14) pohybu pro měření podélných pohybů dx1, dx2 ve vedení prvního dvojkolí (3), umístěným z vnější strany každého kola prvního dvojkolí (3), na ose dvojkolí nebo obdobně u druhého dvojkolí (4). Vzdálenost obou snímačů (14) od sebe je dána příčnou roztečí 2w. Z podélných pohybů dx1 a dx2 a příčné rozteče 2w je vyhodnocen úhel dvojkolí vůči rámu (2) podvozku dle vztahu .alfa. = arctan[(dx1+dx2)/(2w)]. Úhel náběhu dvojkolí je vyhodnocen jako součet zjištěných úhlů náběhu rámu (2) podvozku v koleji a dvojkolí vůči rámu (2) podvozku dle vztahu .beta. = .alfa. + .gama. + arcsin (a/R), kde a je polovina rozvoru podvozku, R je poloměr projížděného oblouku. Každý laserový optický snímač (8) je uspořádán v odpruženém krytu (7), který je odpruženě uchycen na rámu (2) podvozku v držáku (6), připevněného konzolou (5) k rámu (2) podvozku, který je odpružený od dvojkolí (3) nebo dvojkolí (4). Odpružení krytu (7) od držáku (6) je realizováno pomocí nejméně jedné sestavy odpružení (11), která je tvořena tělesy odpružení (10), spojovacím prvkem (12), a připojovacími prvky (13).

Description

Systém měření úhlu náběhu dvojkolí kolejového vozidla v koleji
Oblast techniky
Vynález se týká měření úhlu náběhu dvojkolí kolejového vozidla v koleji.
Dosavadní stav techniky
Znalost úhlu náběhu dvojkolí kolejového vozidla v koleji, jeho natočení kolem svislé osy, je důležitým parametrem pro vyhodnocení silových účinků kontaktu kola železničního vozidla s kolejnicí. Existují dvě základní metody zjišťování tohoto úhlu náběhu pomocí snímačů, a to metoda dotyková a bezdotyková. Výhodou dotykového způsobu měření je jeho jednoduchost a cena, nevýhodou je možnost měření pouze za nízkých rychlostí železničního vozidla a možnost měření pouze na vybraném úseku koleje, na kterém se nevyskytují například výhybky či přejezdy, které by byly v kolizi s vlastním snímačem.
Výhodnější je bezdotyková metoda měření úhlu náběhu dvojkolí železničního vozidla na koleji, kterou lze použít pro měření za provozních rychlostí vozidel a u které nejsou výhybky či přejezdy v okolí koleje na závadu.
Z patentu JP 3 148 437, zveřejněného dne 23. 08. 1994, je patrno bezdotykové řešení pro měření úhlu náběhu kola kolejového vozidla v koleji, při pohybu kolejového vozidla, kdy je využívána laserová detekční hlava, která je uspořádána na rámu kolejového vozidla před a za měřeným kolem, která je tvořena jednotlivými zařízeními - zdrojem světla, čočkou vysílače pro úpravu vyslaného světelného paprsku, čočkou přijímače pro soustředění přijatého paprsku, linkovým senzorem, který snímá hlavu kolejnice.
Detekční hlava je uchycena na ložiskové skříni, tedy neodpružené hmotě vůči dvojkolí, a ze spisu není patrné, že by detekční hlava byla na ložiskové skříni připevněna odpružené. V tomto případě se dá předpokládat, že při měření za provozních rychlostí je optický snímač vystaven vysokým úrovním vibrací, což má negativní vliv na přesnost měření a životnost vlastního optického snímače.
Další nevýhodou tohoto řešení je nutnost použití dvou optických snímačů na měření úhlu náběhu každého dvojkolí v podvozku. V případě měření úhlu náběhu obou dvojkolí v podvozku je tak nutné použít čtyř optických snímačů, jejichž pořizovací náklady jsou vysoké.
Podstata vynálezu
Výše uvedené nevýhody do značné míry odstraňuje systém měření úhlu náběhu dvojkolí v koleji, jehož podstata spočívá v torr^ že na rámu podvozku kolejového vozidla jsou odpružené uspořádané dva laserové optické snímače, přičemž jeden laserový optický snímač je uspořádán před kolem prvního dvojkolí ve směru pohybu kolejového vozidla a druhý optický laserový snímač je uspořádán za kolem druhého dvojkolí, ve směru pohybu kolejového vozidla, na téže straně podvozku, přičemž těmito snímači je snímána hlava kolejnice při jízdě kolejového vozidla z pozic uspořádaných laserových optických snímačů, tedy na dvou místech.
Poloha laserových optických snímačů je stavitelná ve svislém a příčném směru, rovněž je možné měnit úhel natočení jednotlivých laserových optických snímačů kolem podélné osy.
Laserové optické snímače jsou uspořádané na rámu podvozku kolejového vozidla odpružené, například na pryžových prvcích.
- 1 CZ 305902 B6
Při vyšších rychlostech jízdy kolejového vozidla však na laserové optické snímače působí vysoké vibrace, které ovlivňují jejich přesnost a životnost. Tyto negativní vlivy vibrací jsou výrazně sníženy tím, že každý laserový optický snímač je umístěn v odpruženém krytu, který je odpružené uchycen v držáku připevněného konzolou k rámu podvozku, který je zpravidla odpružený od dvojkolí, a odpružení krytu od držáku je realizováno pomocí sestavy odpružení, která je tvořena tělesy odpružení, spojovacím prvkem, například spojovací maticí a připojovacími prvky, například připojovacími maticemi.
Umístěním laserových optických snímačů na rám podvozku kolejového vozidla je zjišťován úhel náběhu rámu podvozku vůči koleji.
Z naměřených profilů kolejnice je pak výpočtovým programem vyhodnoceno jejich vzájemné příčné posunutí dy. Z tohoto posunutí dy a známé vzdálenosti obou laserových optických snímačů v podélném směru koleje, dx je vyhodnocen úhel náběhu rámu podvozku dle vztahu γ = arctan(dy/dx).
Systém je dále doplněn zařízením k měření úhlu dvojkolí vůči rámu podvozku. Tento úhel je vyhodnocován na základě měřených podélných pohybů ve vedení dvojkolí dxl, dx2. Tyto pohyby jsou měřeny lineárním potenciometrickým snímačem pro snímání pohybu, umístěným z vnější strany každého kola prvního dvojkolí, na ose dvojkolí, přičemž vzdálenost obou snímačů pro snímání pohybu od sebe je dána příčnou roztečí 2w nebo obdobně u druhého dvojkolí.
Uhel dvojkolí vůči rámu podvozku je vyhodnocen dle vztahu:
a = arctan[(dxl+dx2)/(2w)].
Výsledný úhel náběhu dvojkolí vůči koleji je pak dán vztahem:
β = ot + γ + arcsin (a/R), kde a je polovina rozvoru podvozku, R je poloměr projížděného oblouku.
Další výhodou navrženého řešení je možnost vyhodnocení úhlu náběhu vůči koleji obou dvojkolí v podvozku za použití pouze dvou optických laserových snímačů.
V tomto případě je postačující podvozek vybavit zařízením pro měření úhlu druhého dvojkolí vůči rámu podvozku druhým potenciometrickým snímačem.
Objasnění výkresů
Vynález je blíže objasněn na přiložených výkresech, kde na obr. 1 jsou znázorněny jednotlivé úhly α, β, γ na obr. 2 je schematicky znázorněno umístění laserových optických snímačů a z naměřených profilů kolejnice vzájemné příčné posunutí, na obr. 3a je boční pohled na podvozek a na něm je znázorněno umístění snímače pohybu, na obr. 3b je v půdorysu znázorněn rám podvozku, dvojkolí a úhel dvojkolí vůči rámu podvozku, na obr. 4 je znázorněna situace při průjezdu oblouku, na obr. 5 je v prostorovém vyobrazení znázorněn podvozek s prvním a druhým dvojkolím a uspořádání snímače před prvním dvojkolím, na obr. 6 je podvozek v prostorovém vyobrazení v pohledu z boku, kdy jsou patrné oba snímače, na obr. 7 v prostorovém vyobrazení konzola s těleso odpružení se snímačem, na obr. 8 vyobrazena sestava konzoly, odpruženého krytu a laserového optického snímače, přičemž na obr. 8a je v pohledu z boku, na obr. 8b v pohledu z opačné strany a na obr. 8c v pohledu shora, a na obr 9. je detail jedné sestavy odpružení, přičemž na obr. 9a v pohledu z boku, na obr. 9b v podélném řezu a na obr. 9c v prostorovém vyobrazení.
-2CZ 305902 B6
Příklady uskutečnění vynálezu
U příkladného provedení znázorněného na přiložených výkresech, jsou na rámu 2 podvozku, kolejového vozidla odpružené uspořádané dva laserové optické snímače 8, přičemž jeden laserový optický snímač 8 je uspořádán před kolem prvního dvojkolí 3 ve směru pohybu kolejového vozidla a druhý laserový optický snímač 8 je uspořádán za kolem druhého dvojkolí 4, ve směru pohybu kolejového vozidla, na téže straně podvozku, přičemž těmito laserovými optickými snímači 8 je snímána hlava kolejnice při jízdě kolejového vozidla z pozic uspořádaných laserových optických snímačů 8, tedy na dvou místech.
Poloha laserových optických snímačů 8 je stavitelná ve svislém a příčném směru, rovněž je možné měnit úhel natočení jednotlivých laserových optických snímačů 8 kolem podélné osy.
Laserové optické snímače 8 jsou uspořádané na rámu 2 podvozku, kolejového vozidla odpružené, neboť zejména při vysokých rychlostech jízdy kolejového vozidla na laserové optické snímače 8 působí vysoké vibrace, které ovlivňují jejich životnost a přesnost měření.
Negativní vliv vibrací na výsledky měření a životnost laserových optických snímačů 8 je výrazně snížen tím, že každý laserový optický snímač 8 je uspořádán v odpruženém krytu 7, který je odpružené uchycen na rámu 2 podvozku v držáku 6 připevněného konzolou 5 k rámu 2 podvozku, který je zpravidla odpružený od dvojkolí 3 nebo 4, a odpružení krytu 7 od držáku 6 je realizováno pomocí sestavy odpružení U, která je tvořena tělesy odpružení ]0, spojovacím prvkem ]2, například spojovací maticí a připojovacími prvky 13, například připojovacími maticemi.
Umístěním laserových optických snímačů 8 na rám 2 podvozku, kolejového vozidla je zjišťován úhel náběhu rámu 2 podvozku vůči koleji L
Z naměřených profilů kolejnice 1 je pak výpočtovým programem vyhodnoceno jejich vzájemné příčné posunutí dy. Z tohoto posunutí dy a známé vzdálenosti obou laserových optických snímačů 8 v podélném směru kolejnic 1 dx je vyhodnocen úhel náběhu rámu podvozku dle vztahu γ = arctan(dy/dx).
Systém je dále doplněn zařízením k měření úhlu dvojkolí vůči rámu podvozku. Tento úhel je vyhodnocován na základě měřených podélných pohybů ve vedení prvního dvojkolí 3 dxl, dx2. Tyto pohyby jsou měřeny lineárním potenciometrickým snímačem 14 pro snímání pohybu, umístěným z vnější strany každého kola prvního dvojkolí 3, na ose dvojkolí, přičemž vzdálenost obou snímačů 14 od sebe je dána příčnou rozteči 2w. Nebo obdobně u druhého dvojkolí 4.
Úhel dvojkolí vůči rámu podvozku je vyhodnocen dle vztahu:
a = arctan[(dxl+dx2)/(2w)].
Výsledný úhel náběhu dvojkolí vůči koleji je pak dán vztahem:
β = α + γ + arcsin(a/R), kde a je polovina rozvoru podvozku, R je poloměr projížděného oblouku.
Výhodou navrženého řešení je možnost vyhodnocení úhlu náběhu vůči koleji 1 obou dvojkolí v podvozku za použití pouze dvou optických laserových snímačů 8.
-3CZ 305902 B6
V tomto případě je postačující podvozek vybavit zařízením pro měření úhlu druhého dvojkolí vůči rámu podvozku druhým potenciometrickým snímačem 14.
Průmyslová využitelnost
Znalost úhlu náběhu dvojkolí kolejového vozidla v koleji je důležitým parametrem pro vyhodnocení silových účinků kontaktu kola železničního vozidla s kolejnicí, což má velký význam pro životnost dvojkolí kolejových vozidel a bezpečnost provozu.

Claims (5)

PATENTOVÉ NÁROKY
1. Systém měření úhlu náběhu dvojkolí kolejového vozidla v koleji, vyznačující se tím, že na rámu (2) podvozku nebo na podvozku kolejového vozidla jsou odpružené uspořádané dva laserové optické snímače (8) pro snímání hlavy kolejnice (1), přičemž jeden laserový optický snímač (8) je uspořádán před kolem prvního dvojkolí (3) ve směru pohybu kolejového vozidla a druhý optický snímač (8) je uspořádán za kolem druhého dvojkolí (4), ve směru pohybu kolejového vozidla, na téže straně podvozku, přičemž z naměřených profilů kolejnice (1) je pro výpočet vzájemného příčného posunutí dy použit výpočtový program a z tohoto posunutí dy a známé vzdálenosti obou laserových optických snímačů (8) v podélném směru koleje (1) dx je pro vyhodnocení úhlu náběhu rámu podvozku využit vztah a = arctan(dy/dx).
2. Systém měření úhlu náběhu dvojkolí kolejového vozidla v koleji podle nároku 1, vyznačující se tím, že systém je dále doplněn snímačem pohybu (14) pro měření podélných pohybů dxl, dx2 ve vedení prvního dvojkolí (3), přičemž snímač pohybu (14) je umístěn z vnější strany každého kola prvního dvojkolí (3), na ose prvního dvojkolí (3) a vzdálenost obou snímačů (14) od sebe je dána příčnou roztečí 2w, nebo obdobně u druhého dvojkolí (4), přičemž z podélných pohybů dxl, dx2 a příčnou roztečí 2w je vyhodnocen úhel dvojkolí vůči rámu podvozku podle vztahu:
a = arctan[(dxl+dx2)/(2w)].
3. Systém měření úhlu náběhu dvojkolí kolejového vozidla v koleji podle nároků 1 a 2, vyznačující se tím, že úhel náběhu dvojkolí je vyhodnocen jako součet zjištěných úhlů náběhu rámu (2) podvozku v koleji a prvního dvojkolí (3) nebo druhého dvojkolí (4) vůči rámu (2) podvozku dle vztahu:
β = α + γ + arcsin (a/R), kde a je polovina rozvoru podvozku, R je poloměr projížděného oblouku.
4. Systém měření úhlu náběhu dvojkolí kolejového vozidla v koleji podle nároku 1, vyznačující se tím, že laserové optické snímače (8) jsou uspořádané na podvozku nebo na rámu (2) podvozku kolejového vozidla, odpružené na pryžových prvcích.
5. Systém měření úhlu náběhu dvojkolí kolejového vozidla v koleji podle nároků 1, 2, 3, 4, vyznačující se tím, že každý laserový optický snímač (8) je uspořádán v odpruženém kiytu (7), který je odpružené uchycen na rámu (2) podvozku v držáku (6), připevněného konzolou (5) k rámu (2) podvozku, který je odpružený od prvního dvojkolí (3) nebo druhého dvojkolí
-4CZ 305902 B6 (4), a odpružení krytu (7) od držáku (6) je realizováno pomocí nejméně jedné sestavy odpružení (11), která je tvořena tělesy odpružení (10), spojovacím prvkem (12), a připojovacími prvky (13).
CZ2014-572A 2014-08-25 2014-08-25 Systém měření úhlu náběhu dvojkolí kolejového vozidla v koleji CZ2014572A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2014-572A CZ2014572A3 (cs) 2014-08-25 2014-08-25 Systém měření úhlu náběhu dvojkolí kolejového vozidla v koleji

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2014-572A CZ2014572A3 (cs) 2014-08-25 2014-08-25 Systém měření úhlu náběhu dvojkolí kolejového vozidla v koleji

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ305902B6 true CZ305902B6 (cs) 2016-04-27
CZ2014572A3 CZ2014572A3 (cs) 2016-04-27

Family

ID=56020624

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2014-572A CZ2014572A3 (cs) 2014-08-25 2014-08-25 Systém měření úhlu náběhu dvojkolí kolejového vozidla v koleji

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ2014572A3 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN110667643A (zh) * 2019-09-25 2020-01-10 北京交通大学 轮轨接触状态与车轮踏面故障的激光检测系统与方法

Citations (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CS241090A2 (en) * 1990-05-17 1991-12-17 Cvut Fakulta Strojni Device for vertical and transversal forces pickup between tramway's wheel and rail
CS662690A3 (en) * 1990-12-27 1992-07-15 Vysoka Skola Dopravy Spojov Railway vehicles passage detector
CZ282525B6 (cs) * 1986-08-01 1997-08-13 Magyar Államvasutak Způsob zjišťování provozního stavu železničních tratí a zařízení k provádění tohoto způsobu
DE19715148A1 (de) * 1997-04-11 1998-10-15 Deutsche Waggonbau Ag Verfahren und Einrichtung zur Radsatzführung von Schienenfahrzeugen
EP0877694B1 (de) * 1996-12-04 2002-03-27 DaimlerChrysler Rail Systems GmbH Verfahren zur beeinflussung des knickwinkels von schienenfahrzeug-wagenkästen und schienenfahrzeug zur durchführung des verfahrens

Patent Citations (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ282525B6 (cs) * 1986-08-01 1997-08-13 Magyar Államvasutak Způsob zjišťování provozního stavu železničních tratí a zařízení k provádění tohoto způsobu
CS241090A2 (en) * 1990-05-17 1991-12-17 Cvut Fakulta Strojni Device for vertical and transversal forces pickup between tramway's wheel and rail
CS662690A3 (en) * 1990-12-27 1992-07-15 Vysoka Skola Dopravy Spojov Railway vehicles passage detector
EP0877694B1 (de) * 1996-12-04 2002-03-27 DaimlerChrysler Rail Systems GmbH Verfahren zur beeinflussung des knickwinkels von schienenfahrzeug-wagenkästen und schienenfahrzeug zur durchführung des verfahrens
DE19715148A1 (de) * 1997-04-11 1998-10-15 Deutsche Waggonbau Ag Verfahren und Einrichtung zur Radsatzführung von Schienenfahrzeugen

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN110667643A (zh) * 2019-09-25 2020-01-10 北京交通大学 轮轨接触状态与车轮踏面故障的激光检测系统与方法

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2014572A3 (cs) 2016-04-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU2013266210B2 (en) Wayside measurement of railcar wheel to rail geometry
ES2360826T3 (es) Aparato para detectar la oscilación y el ángulo de ataque de un eje calado de un vehículo ferroviario.
RU2009147439A (ru) Устройство и способ контроля повреждений элементов ходовой части единиц подвижного состава
JP2020502402A (ja) 軌道検測車および軌道形状を検出する方法
ES2870777T3 (es) Método y vehículo ferroviario para la detección sin contacto de una geometría de una vía
CN103644843B (zh) 轨道交通车辆运动姿态的检测方法及其应用
WO2009012380A1 (en) System and method for analyzing rolling stock wheels
CN108466633A (zh) 轨道检测机器人
JP7146814B2 (ja) 軌道検測車および鉛直方向の軌道位置を検出する方法
ITTO940817A1 (it) "sistema e procedimento di rilevamento della posizione e dei moti relativi di veicoli su rotaia rispetto al binario"
AU2015261670B2 (en) Wayside measurement of railcar wheel to rail geometry
AU2018272924B2 (en) Method for detecting derailment of a rail vehicle
CZ305902B6 (cs) Systém měření úhlu náběhu dvojkolí kolejového vozidla v koleji
JP6027480B2 (ja) 軌道検測方法及び装置
KR20140144004A (ko) 레이저건과 모눈 반사판을 이용한 궤도 고저측정 장치 및 그 방법
RU154205U1 (ru) Устройство идентификации единиц подвижного состава
RU59078U1 (ru) Измерительная тележка для определения геометрических параметров железнодорожного пути с программным обеспечением
JP7207148B2 (ja) 鉄道車両用軌道の状態評価方法及び鉄道車両用台車
TWI685436B (zh) 測量軌道平整狀態的系統及方法
KR100999652B1 (ko) 노면 요철 측정장치
JPH0642927A (ja) 敷設レールの軌間の評価法とその装置
JP2013203094A (ja) 検測車動揺状態補正方法及び装置、並びに検測方法及び装置
JP2020106389A (ja) 鉄道車両の異常検知装置及びそれを備えたシステム
RU130280U1 (ru) Устройство для регистрации дефектов поверхности катания колес рельсового транспорта
JP5802560B2 (ja) 検測車動揺補正方法及び装置、並びに検測方法及び装置