CZ305412B6 - Hydrofobní biorozložitelná a kompostovatelná kompozice s bariérovými vlastnostmi na bázi přírodních surovin - Google Patents

Hydrofobní biorozložitelná a kompostovatelná kompozice s bariérovými vlastnostmi na bázi přírodních surovin Download PDF

Info

Publication number
CZ305412B6
CZ305412B6 CZ2013-505A CZ2013505A CZ305412B6 CZ 305412 B6 CZ305412 B6 CZ 305412B6 CZ 2013505 A CZ2013505 A CZ 2013505A CZ 305412 B6 CZ305412 B6 CZ 305412B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
composition
natural
water
raw materials
agent
Prior art date
Application number
CZ2013-505A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2013505A3 (cs
Inventor
Petr Duchek
Petr Franče
Jaromír Dlouhý
Original Assignee
Západočeská Univerzita V Plzni
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Západočeská Univerzita V Plzni filed Critical Západočeská Univerzita V Plzni
Priority to CZ2013-505A priority Critical patent/CZ305412B6/cs
Publication of CZ2013505A3 publication Critical patent/CZ2013505A3/cs
Publication of CZ305412B6 publication Critical patent/CZ305412B6/cs

Links

Landscapes

  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)
  • Biological Depolymerization Polymers (AREA)

Abstract

Kompozice sestává z přírodních a/nebo chemicky modifikovaných škrobů, plastifikátoru na bázi glycerolu a z přírodního plniva v množství max. 20 % hmotn. Plnivo je na bázi minerálních přírodních surovin, přičemž plnivem je alespoň jeden minerál a/nebo průmyslová hornina ze skupiny: alumosilikáty, oxid křemičitý, křemelina, uhličitan vápenatý. Dále může být plnivem celulóza. Pro zvýšení odolnosti proti vlhkosti dále sestává z hydrofobizačního činidla ze skupiny vysychavých přírodních olejů a/nebo fermeže. Hydrofobizační činidlo je na povrchu kompozice a/nebo je homogenně rozptýleno v celém objemu kompozice.

Description

Oblast techniky
Navrhovaný vynález spadá do oblasti biodegradovatelných materiálů, zejména obalových materiálů.
Dosavadní stav techniky
Jedním ze zásadních problémů, spojených s produkcí syntetických polymerů na bázi fosilních surovin, je jejich problémové chování v přírodních podmínkách po skončení jejich životnosti. To při obrovských vyráběných objemech a poměrně krátkém cyklu použití s sebou přináší velké problémy z hlediska zátěže životního prostředí. Likvidace těchto materiálů je možná prakticky buď skládkováním, nebo spalováním. Degradace tohoto typu polymemích materiálů na skládkách probíhá často velmi pomalu (desetiletí i více než sto let), při spalování často vznikají toxické zplodiny, které je nutno dále nákladně likvidovat.
Řadu popsaných problémů v oblasti životního prostředí řeší využívání bioodbouratelných polymerů většinou na přírodní obnovitelné bázi. Typickým představitelem může být škrob; hojný a dostupný po celém světě při nízké ceně. Existují ale i jiné suroviny z obnovitelných zdrojů pro výrobu bioodbouratelných látek, ale vždy je třeba řešit jednu či více nevýhodných vlastností, které tyto suroviny přinášejí: u polyhydroxyalanoátů (PHA) vysokou cenu a vysokou stabilitu ve vodním prostředí. U celulózy, jejích derivátů a triglyceridů mastných kyselin je problémem křehkost a velmi nízká rychlost biodegradace. U kyseliny polymléčné (PLA) je problémem křehkost výrobků. Totéž platí i u dalších biorozložitelných polymerů z neobnovitelných zdrojů (kyselina polyglykolová PGA, polykaprolakton PCIL, polyvinylalkohol PVOH).
Po plastifikaci škrobu vhodnými rozpouštědly (glycerol, sorbitol, formamid a další) lze připravit termoplastický škrob. Z něho lze připravit různými technologickými (odlévání, extruze) fólie, které jsou rychle a kompletně biorozložitelné a kompostovatelné. Hlavní nevýhody tohoto materiálu z hlediska praktického využití je poměrně nízká pevnost v jednotkách MPa a vysoká absorpce vody a polárních rozpouštědel. Zlepšení mechanických vlastností se dosahuje u naprosté většiny průmyslově vyráběných materiálů, obsahujících různé typy škrobů míšením (blending) s dalšími více či méně hydrofobními syntetickými polymery, které vykazují dostatečné mechanické pevnosti. Termoplastický škrob se tak běžně mísí např. s polyethylenem (PE), polypropylenem (PP), polystyrenem (PS), polyethylentereftalátem (PET), PA (polyamidem), TPU (termoplastickým polyurethanem). Důsledkem je sice zvýšení mechanické odolnosti a hydrofobního charakteru materiálu, jeho lepší stabilita ve vodním prostředí, ale na druhé straně také zvýšená odolnost vůči biodegradaci. Dnes je řada komerčních výrobků na této bázi (např. obaly, fólie) označována jako biorozložitelná, ale skutečností je, že míra rozložitelnosti v půdním či kapalném prostředí je nepřímo úměrná obsahu klasických syntetických polymerů založených na fosilních surovinách; nejsou biodegradovatelné v přírodním prostředí v rozumném časovém intervalu a nejsou kompostovatelné. V těchto výrobcích je přítomno většinou 20 až 65 % termoplastického škrobu a zbytek syntetických polymerů, často nahrazovaných v různém poměru recyklovanou surovinou.
Pokud je požadována úplná biologická rozložitelnost materiálu na bázi škrobu při zlepšených mechanických vlastnostech, používají se jeho směsi s polymery buď zcela na přírodním základě (např. PLA kyselina polymléčná, PBS polybutylsukcinát) nebo jen částečně (PCL polykaprolakton, PVOH polyvinylalkohol). Řada z těchto polymerů vzniká fermentací a tato složka pak výsledný kopolymer se škrobem prodražuje.
- 1 CZ 305412 B6
Podstata vynálezu
Uvedené nedostatky se odstraňují, eventuálně minimalizují, použitím hydrofobní biorozložitelné a kompostovatelné kompozice s bariérovými vlastnostmi výhradně na bázi přírodních surovin, která je podstatou vynálezu. Kompozice sestává z přírodních a/nebo chemicky modifikovaných škrobů a plastifikátorů na bázi glycerolu. Dále sestává z přírodního plniva v množství max. 20 % hmotn. Plnivo může být na bázi minerálních přírodních surovin, přičemž plnivem je v takovém případě alespoň jeden minerál a/nebo průmyslová hornina ze skupiny: alumosilikáty, oxid křemičitý, křemelina, uhličitan vápenatá. V jiném případě je plnivem celulóza, nebo může být použita kombinace celulózy a plniva na bázi minerálních přírodních surovin. Kompozice dále sestává z hydrofobizačního činidla ze skupiny vysychavých přírodních olejů a/nebo fermeže. Fermeží může být například lněná fermež. Hydrofobizační činidlo může být situováno na povrchu kompozice a/nebo být homogenně rozptýleno v celém objemu kompozice.
Přírodní plniva přidaná k plastifikovanému škrobu v uvedeném množství vytvoří morfologicky kompozit, dle povahy a množství přidaného plniva mikro- či nanokompozit. Tento materiál má lepší mechanické vlastnosti (pevnost v tahu) než naplněný plastifikovaný škrob.
Pokud je plnivem přírodní bentonit či montmorillonit (MMT), dochází s ohledem na jeho strukturu (obr. 1) v ideálním případě k interkalaci makromolekul škrobu do mezivrstevní struktury tohoto minerálu a roztažení této struktury. Důkazem je snímek z transmisního elektronového mikroskopu osvědčující vzniklou strukturu nanokompozitu, kde došlo k interkalaci a částečné delaminaci minerálu (obr. 2). Stejný mechanismus se uplatňuje v případě průmyslové nemetalické horniny bentonitu. V případě inkorporace celulózových vláken dochází k jejich inkorporaci do objemové fáze termoplastického škrobu a k vytvoření mikro- a nanokompozitní struktury.
Důsledkem vzniku nanokompozitní struktury v případě aplikace montmorillonitu nebo bentonitu jako plniva je zlepšení mechanických vlastností (zejména pevnosti materiálu) a snížení propustnosti plynů tímto materiálem.
Význačnou vlastností kompozice podle navrhovaného vynálezu, připravené pouze na základě škrobu, plastifikátorů na bázi glycerolu a přírodních plniv, je snížená propustnost pro plyny, zejména pro kyslík a oxid uhličitý. Již samotná matrice (termoplastický škrob) má výborné bariérové vlastnosti vůči kyslíku i oxidu uhličitému, přičemž přídavkem plniva dojde k dalšímu snížení průchodu těchto plynů přes předmětnou kompozici na minerální hodnotu nižší než 1.10 20 mol/(m.Pa.s). Permeabilita vodní páry s ohledem na složení kompozice má svá specifika, kdy poměrně dlouhou dobu dochází k sorpci vody membránou, a teprve pro dosažení rovnovážného stavu začne voda membránou procházet. V případě kompozice s minerálním plnivem na bázi jílů dojde u membrány ke snížení difúzního koeficientu vodní páry ve srovnání se škrobovou matricí (plastifikovaný škrob), ale vzrůstá rozpustnost vodní páry v membráně. To znamená, že jíl váže do své struktury jisté množství vody při zhoršení difuse, přičemž následně dojde k rozbobtnání membrány a zvýšení průchodu vodní páry.
Kompozice podle vynálezu tak vykazuje výbornou odolnost proti průchodu kyslíku i oxidu uhličitého a schopnost sorpce vodní páry. (u nehydrofobizovaného materiálu). U hydrofobizované fólie je tato schopnost potlačena a zpožděna.
Právě vysoká nasákavost pro vodní páruje typickou vlastností pro kompozice na bázi plastifikovaného škrobu a přírodních plniv na bázi minerální i celulózové s důsledkem snížení mechanické pevnosti kompozice. Existuje celá řada způsobů a metod, jak snížit afinitu tohoto materiálu k vodě, přičemž se jedná buď o princip chemického zesíťování v polymemí struktuře škrobu a tím i ke snížení počtu volných hydroxylových skupin s afinitou k molekulám vody, nebo o fyzikální princip hydrofobizace kompozice vhodnými metodami. Vynález řeší snížení afinity materiálu k vodě úpravou pomocí vhodného hydrofobizačního činidla na bázi dobře bioodbouratelných vysychavých olejů přírodních či upravených (např. lněný olej, tungový olej, lněná fermež; viz
-2CZ 305412 B6 obr. 3a a 3b). Při aplikaci těchto materiálů do biorozložitelné a kompostovatelné kompozice na bázi plastifíkovaného škrobu s přírodním plnivem, a to buď povrchové, nebo celoobjemové, dojde poměrně brzy k vysychání těchto olejů pomocí oxidativního zesíťování materiálu. Hydrofobizační činidla na bázi vysychavých olejů v přírodě podléhají bezproblémové degradaci. K urychlení síťování vysychavých olejů lze s výhodou použít UV-záření.
Objasnění výkresů
Příkladné provedení vynálezu je popsáno s odkazem na výkresy, na kterých je na obr. 1 - struktura montmorillonitu, obr. 2 - snímek kompozitu o složení: 95 % termoplastický škrob, 5 % montmoriHonit, pořízený transmisním elektronovým mikroskopem (TEM), obr. 3a - fotografie smáčení povrchu kompozice vodou, bez hydrofobní úpravy (kontaktní úhel 45°), obr. 3b - fotografie smáčení povrchu kompozice vodou po hydrofobní úpravě (kontaktní úhel 83°), obr. 4 - graf biodegradace kompozic v půdním prostředí, s různými druhy bentonitu, obr. 5 - graf biodegradace kompozic ve vodním prostředí, s různými druhy bentonitu, obr. 6 - další grád biodegradace kompozic ve vodním prostředí, obr. 7 - další graf biodegradace kompozic ve vodním prostředí.
Příklady uskutečnění vynálezu
1. Matrice z termoplastického škrobu byla připravena smísením 625 ml vody s 14,3 g glycerolu a 33,3 g škrobu přírodního bramborového promícháním při laboratorní teplotě a následným doplněním vodou na celkový objem směsi 700 ml. Tato směs byla zahřívána za míchání až na teplotu 80 °C, až došlo k homogenizaci a vyčeření tekutiny. Následně byla směs míchána dalších 20 minut při teplotě 80 °C, odstavena a byly z ní zatepla za vakua odstraněny vzduchové bubliny tak, že výsledný viskózní materiál byl zcela homogenní a bez bublin. Následně byla z této kompozice odlita fólie o tloušťce cca 0,1 mm a ponechána k volnoprostorovému vysušení. Byla stanovena pevnost odlité fólie v tahu RM dle ČSN EN ISO 527-3 na 2,95 ± 0,23 MPa relativní hodnota prodloužení při přetržení ε, na 77,2 ± 13,1 %.
Permeabilita příkladné folie oxidu uhličitému (CO2) je 1,766.10 16 mol/(m.Pa.s) nebo 0,526 Barrer; permeabilita vůči kyslíku (O2) je nižší než 1.10 20 mol/(m.Pa.s) nebo 3.10 5 Barrer; difusní koeficient pro oxid uhličitý je 1,975.10 m2/s; rozpustnost oxidu uhličitého je 8,946.10’6 mol/(m3.Pa); permeabilita vodní páry je 1,041.10 12 mol/(m.Pa.s) nebo 3101 Barrer; difusní koeficient pro vodní páru je 5,24.1012 m2/s a rozpustnost vodní páry je 1,983.10 1 mol/(m3.Pa). Takto připravená folie o tomto složení se vodním prostředí rozloží během 9,2 dne; průměrná hodnota biologické rozložitelnosti ve vodním prostředí je přitom 84,8% (referenční látka - čistý kukuřičný škrob se za týchž podmínek rozloží ve vodním prostředí během 8,0 dní, přičemž průměrná hodnota biologické rozložitelnosti je 84,9%). Příkladné provedení je patrné z obr. 6.
2. Kompozice byla připravena smísením 500 ml vody se 260 g vodné 2% hmotn. suspenze montmorillonitu Na (MMT), promícháním po dobu 5 minut, a následným přidáním 28,5 g glycerolu a 66,5 g škrobu přírodního bramborového, promícháním při laboratorní teplotě a následným doplněním vodou na celkový objem směsi 1 400 ml. Tato směs byla zpracována dle Příkladu 1. Byla stanovena pevnost odlité fólie v tahu RM dle ČSN EN ISO 527-3 na 9,84 ± 0,53 MPa, relativní hodnota prodloužení při přetržení st na 41,6 ± 5,3 %.
-3 CZ 305412 B6
Permeabilita příkladné folie vůči oxidu uhličitému (CO2) je nižší než 1.10 20 mol/(m.Pa.s) nebo menší než 3,10 5 Barrer; permeabilita vodní páry je 1,441.10-12 mol/(m.Pa.s) nebo 4295 Barrer; difusní koeficient pro vodní páruje 1,383.10 8 * * * 12 m2/s. Takto připravená folie o tomto složení se ve vodním prostředí rozloží během 7,0 dne; průměrná hodnota biologické rozložitelnosti ve vodním prostředí je přitom 78,7% (referenční látka - čistý kukuřičný škrob se za týchž podmínek rozloží ve vodním prostředí během 8,0 dní, přičemž průměrná hodnota biologické rozložitelnosti je 84,9%). Příkladné provedení je patrné z obr. 6.
3. Kompozice byla připravena smísením 500 ml vody se 125 g vodné 2% hmotn. suspenze bentonitu, promícháním po dobu 5 minut, a následným přidáním 14,3 g glycerolu a 33,3 g škrobu přírodního bramborového, promícháním při laboratorní teplotě a následným doplněním vodou na celkový objem směsi 700 ml. Tato směs byla zpracována dle Příkladu 1. Byla stanovena pevnost odlité fólie v tahu RM dle ČSN EN ISO 527-3 na 10,17 ± 0,53 MPa, relativní hodnota prodloužení při přetržení et na 19,6± 6,1 %. Takto připravená folie o tomto složení se ve vodním prostředí (viz obr. 5) rozloží během 7,6 dne; průměrná hodnota biologické rozložitelnosti ve vodním prostředí je přitom 77,5% (referenční látka - čistý kukuřičný škrob se za týchž podmínek rozloží ve vodním prostředí během 8,1 dne, přičemž průměrná hodnota biologické rozložitelnosti je 78,1%). V půdním prostředí trvá u této kompozice rozklad 13,1 dne; průměrná hodnota biologické rozložitelnosti v půdním prostředí je přitom 65,9% (referenční látka - čistý kukuřičný škrob se za týchž podmínek rozloží v půdním prostředí během 19,7 dne, přičemž průměrná hodnota biologické rozložitelnosti je 69,9%). Příkladné provedení je patrné z obr. 4.
4. Kompozice byla připravena smísením 500 ml vody se 2,5 g kaolinu, promícháním po dobu 5 minut, a následným přidáním 14,6 g glycerolu a 34,1 g škrobu přírodního bramborového, promícháním při laboratorní teplotě a následným doplněním vodou na celkový objem směsi 700 ml. Tato směs byla zpracována dle Příkladu 1. Byla stanovena pevnost odlité fólie v tahu Rm dle ČSN EN ISO 527-3 na 6,37 ± 0,36 MPa, relativní hodnota prodloužení při přetržení st na 50,6 ± 12,3 %. Takto připravená folie o tomto složení se ve vodním prostředí rozloží během 7,8 dne; průměrná hodnota biologické rozložitelnosti ve vodním prostředí je přitom 81,7% (referenční látka - čistý kukuřičný škrob se za týchž podmínek rozloží ve vodním prostředí během 8,0 dne, přičemž průměrná hodnota biologické rozložitelnosti je 84,9%). Příkladné provedení je patrné z obr. 6.
5. Kompozice byla připravena smísením 500 ml vody se 2,6 g oxidu křemičitého mikromletého, intenzivním promícháním suspenze po dobu 5 minut, a následným přidáním 14,2 g glycerolu a 33,3 g škrobu přírodního bramborového, promícháním při laboratorní teplotě a následným doplněním vodou na celkový objem směsi 700 ml. Tato směs byla zpracována dle Příkladu 1. Byla stanovena pevnost odlité fólie v tahu RM dle ČSN EN ISO 527-3 na 6,00 ± 0,17 MPa, relativní hodnota prodloužení při přetržení ε, na 31,8 ± 4,7%.
6. Složení dle příkladu 5, přičemž místo oxidu křemičitého bylo použito 2,5 g filtrační křemeliny. Byla stanovena pevnost odlité fólie v tahu RM dle ČSN EN ISO 527-3 na 4,40 ±0,13 MPa, relativní hodnota prodloužení při přetržení ε( na 17,60 ± 2,41%.
7. Složení dle příkladu 5, přičemž místo oxidu křemičitého bylo použito 2,5 g mikromleté křídy. Byla stanovena pevnost odlité fólie v tahu RM dle ČSN EN ISO 527-3 na 4,34 ±0,14 MPa, relativní hodnota prodloužení při přetržení ε, na 45,00 ± 6,44%.
8. Složení dle příkladu 5, přičemž místo oxidu křemičitého bylo použito 4g homogenně rozmixované směsi odpadní celulózy (novin). Byla stanovena pevnost odlité fólie v tahu RM dle
ČSN EN ISO 527-3 na 22,68 ± 1,37 MPa, relativní hodnota prodloužení při přetržení ε, na
9,0 ± 0,9%. Takto připravená folie o tomto složení se ve vodním prostředí rozloží během
7,6 dne; průměrná hodnota biologické rozložitelnosti ve vodním prostředí (viz obr. 5) je při-4CZ 305412 B6 tom 77,5% (referenční látka - čistý kukuřičný škrob se za týchž podmínek rozloží ve vodním prostředí během 8,1 dne, přičemž průměrná hodnota biologické rozložitelnosti je 78,1%). V půdním prostředí trvá u této kompozice rozklad 13,3 dne; průměrná hodnota biologické rozložitelnosti v půdním prostředí je přitom 61,7% (referenční látka - čistý kukuřičný škrob se za týchž podmínek rozloží v půdním prostředí během 19,7 dne, přičemž průměrná hodnota biologické rozložitelnosti je 69,9%). Příkladné provedení je patrné z obr. 4.
9. Kompozice byla připravena smísením 500 ml vody s 2,5 g mikromleté křídy, intenzivním promícháním suspenze po dobu 5 minut, a následným přidáním 13,5 g glycerolu a 125 g vodné 2% hmotn. suspenze bentonitu, dalším promícháním po dobu 5 minut, a přídavkem
33.3 g škrobu přírodního bramborového, promícháním při laboratorní teplotě a následným doplněním vodou na celkový objem směsi 700 ml. Tato směs byla zpracována dle Příkladu 1. Byla stanovena pevnost odlité fólie v tahu Rm dle ČSN EN ISO 527-3 na 5,78 ± 0,29 MPa, relativní hodnota prodloužení při přetržení ε, na 43,00 ± 5,48%.
10. Kompozice byla připravena smísením 500 ml vody s 2,5 g oxidu křemičitého mikromletého a 2,5 g filtrační křemeliny, intenzivním promícháním suspenze po dobu 5 minut, a následným přidáním 13,5 g glycerolu a 31,5 g škrobu přírodního bramborového, promícháním při laboratorní teplotě a následným doplněním vodou na celkový objem směsi 700 ml. Tato směs byla zpracována dle Příkladu 1. Byla stanovena pevnost odlité fólie v tahu RM dle ČSN EN ISO 527-3 na 8,79 ± 0,76 MPa, relativní hodnota prodloužení při přetržení et na 7,2 ± 1,7%.
11. Kompozice byla připravena smísením 500 ml vody s 2 g bambusových vláken dlouhých 5 10 mm, intenzivním promícháním suspenze po dobu 2 hodin, následným přidáním 62,5 g vodné 2% hmotn. suspenze montmorillonitu Na (MMT), dalším promícháním po dobu 1 hodiny, a přídavkem 15 g glycerolu a 34 g škrobu přírodního bramborového, promícháním při laboratorní teplotě a následným doplněním vodou na celkový objem směsi 700 ml. Tato směs byla zpracována dle Příkladu 1. Byla stanovena pevnost odlité fólie v tahu RM dle ČSN EN ISO 527-3 na 12,04 ± 0,44 MPa, relativní hodnota prodloužení při přetržení st na 4,92 ± 1,29%.
12. Kompozice byla připravena smísením 500 ml vody se 125 g vodné 2% hmot. suspenze montmorillonitu Na (MMT), promícháním po dobu 5 minut, a následným přidáním 14,3 g glycerolu a 33,3 g modifikovaného škrobu bramborového (kationizovaného), promícháním při laboratorní teplotě a následným doplněním vodou na celkový objem směsi 700 ml. Tato směs byla zpracována dle Příkladu 1. Byla stanovena pevnost odlité fólie v tahu RM dle ČSN EN ISO 527-3 na 4,33 ± 0,17 MPa, relativní hodnota prodloužení při přetržení et na
36.4 ± 1,3%.
13. Kompozice byla připravena smísením 500 ml vody se 62,5 g vodné 2% hmotn. suspenze montmorillonitu Na (MMT), dalším promícháním po dobu 5 minut, a následným přidáním 14,6 g glycerolu a 34,1 g modifikovaného škrobu bramborového (acetylovaného zesíťováním), promícháním při laboratorní teplotě a následným doplněním vodou na celkový objem směsi 700 ml. Tato směs byla zpracována dle Příkladu 1. Byla stanovena pevnost odlité fólie v tahu Rm dle ČSN EN ISO 527-3 na 4,81 ± 0,14 MPa, relativní hodnota prodloužení při přetržení st na 150,60 ± 6,88%.
14. Kompozice byla připravena smísením 500 ml vody s 2,5 g rozemleté papíroviny, 125 g vodné 2% hmotn. suspenze montmorillonitu Na (MMT) a 13,5g glycerolu, intenzivním promícháním suspenze po dobu 5 minut, a následným přidáním 31,5 g škrobu přírodního bramborového, promícháním při laboratorní teplotě a následným doplněním vodou na celkový objem směsi 700 ml. Tato směs byla zpracována dle Příkladu 1. Byla stanovena pevnost odlité
-5CZ 305412 B6 fólie v tahu RM dle ČSN EN ISO 527-3 na 15,85 ± 0,18 MPa, relativní hodnota prodloužení při přetržení ε, na 11,4 ± 2,6%.
Takto připravená kompozice byla hydrofobizována ponořením do lněné fermeže po dobu 10 vteřin, vytažením a usušením. Pevnost hydrofobizované fólie v tahu RM dle ČSN EN ISO 527-3 na 11,17 ± 0,33 MPa, relativní hodnota prodloužení při přetržení ε, na 9,00 ± 1,55%. Takto připravená kompozice byla exponována ponořením do vody po dobu jedné hodiny. Pevnost v tahu takto exponované fólie ve vodě po vysušení byla RM dle ČSN EN ISO 527-3 na 5,07 ±1,12 MPa, relativní hodnota prodloužení při přetržení ε( na 7,15 ± 0,77%.
15. Kompozice byla připravena smísením 500 ml vody s 2,5 g rozemleté papíroviny, 2,5 g kaolinu a 14,3 g glycerolu, intenzivním promícháním suspenze po dobu 5 minut, a následným přidáním 33,3 g škrobu přírodního bramborového, promícháním při laboratorní teplotě a následným doplněním vodou na celkový objem směsi 700 ml. Tato směs byla zpracována dle Příkladu 1. Byla stanovena pevnost odlité fólie v tahu RM dle ČSN EN ISO 527-3 na 15,85 ±0,18 MPa, relativní hodnota prodloužení při přetržení ε, na 11,4 ± 2,6%.
Takto připravená kompozice byla hydrofobizována ponořením do tungového oleje po dobu 10 vteřin, vytažením a usušením. Pevnost hydrofobizované fólie v tahu RM dle ČSN EN ISO 527-3 na 7,13 ± 0,24 MPa, relativní hodnota prodloužení při přetržení ε, na 27,68 ± 2,08%. Takto upravená kompozice byla exponována ponořením do vody po dobu jedné hodiny. Pevnost v tahu takto exponované fólie ve vodě po vysušení byla RM dle ČSN EN ISO 527-3 na 1,76 ±0,19 MPa, relativní hodnota prodloužení při přetržení ε, na 10,33 ± 0,58%.
Průmyslová využitelnost
Praktické použití navrhovaného vynálezu najde uplatnění zejména při výrobě obalových materiálů s bariérovými vlastnostmi s jednorázovou nebo krátkou projektovanou dobou životnosti (např. tašky, sáčky). Dále je vynález využitelný jako mulčovací folie pro agroaplikace nebo jako obalový materiál pro kořenové bály u rostlin.

Claims (1)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Hydrofobní biorozložitelná a kompostovatelná kompozice s bariérovými vlastnostmi na bázi přírodních surovin, sestávající z přírodních a/nebo chemicky modifikovaných škrobů a plastifikátoru na bázi glycerolu, z přírodního plniva v množství max. 20 % hmotn. na bázi minerálních přírodních surovin, přičemž plnivem je alespoň jeden minerál a/nebo průmyslová hornina ze skupiny: alumosilikáty, oxid křemičitý, křemelina, uhličitan vápenatý, a/nebo je plnivem celulóza, vyznačující se tím, že dále sestává z hydrofobizačního činidla ze skupiny vysychavých přírodních olejů a/nebo fermeže, přičemž hydrofobizační činidlo je na povrchu kompozice a/nebo je homogenně rozptýleno v celém objemu kompozice.
    7 výkresů
CZ2013-505A 2013-06-27 2013-06-27 Hydrofobní biorozložitelná a kompostovatelná kompozice s bariérovými vlastnostmi na bázi přírodních surovin CZ305412B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2013-505A CZ305412B6 (cs) 2013-06-27 2013-06-27 Hydrofobní biorozložitelná a kompostovatelná kompozice s bariérovými vlastnostmi na bázi přírodních surovin

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2013-505A CZ305412B6 (cs) 2013-06-27 2013-06-27 Hydrofobní biorozložitelná a kompostovatelná kompozice s bariérovými vlastnostmi na bázi přírodních surovin

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2013505A3 CZ2013505A3 (cs) 2015-01-14
CZ305412B6 true CZ305412B6 (cs) 2015-09-09

Family

ID=52339502

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2013-505A CZ305412B6 (cs) 2013-06-27 2013-06-27 Hydrofobní biorozložitelná a kompostovatelná kompozice s bariérovými vlastnostmi na bázi přírodních surovin

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ305412B6 (cs)

Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPH07102114A (ja) * 1993-10-04 1995-04-18 Teijin Ltd 生分解性組成物
EP1134258A1 (en) * 2000-03-13 2001-09-19 Nederlandse Organisatie Voor Toegepast-Natuurwetenschappelijk Onderzoek Tno Biodegradable thermoplastic material
US20040082678A1 (en) * 2000-11-23 2004-04-29 Hao Xu Biodegradable composition for preparing table-ware, mulching film and package and method for preparing the same

Patent Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPH07102114A (ja) * 1993-10-04 1995-04-18 Teijin Ltd 生分解性組成物
EP1134258A1 (en) * 2000-03-13 2001-09-19 Nederlandse Organisatie Voor Toegepast-Natuurwetenschappelijk Onderzoek Tno Biodegradable thermoplastic material
US20040082678A1 (en) * 2000-11-23 2004-04-29 Hao Xu Biodegradable composition for preparing table-ware, mulching film and package and method for preparing the same

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2013505A3 (cs) 2015-01-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Sun et al. Effects of various cross-linking agents on the physicochemical properties of starch/PHA composite films produced by extrusion blowing
US11149144B2 (en) Marine biodegradable plastics comprising a blend of polyester and a carbohydrate-based polymeric material
Lendvai et al. Characterization of layered silicate-reinforced blends of thermoplastic starch (TPS) and poly (butylene adipate-co-terephthalate)
JP7164279B2 (ja) 生分解性ポリスチレン複合材及びその使用
Tang et al. Recent advances in starch, polyvinyl alcohol based polymer blends, nanocomposites and their biodegradability
Xu et al. Morphological, barrier and mechanical properties of films from poly (butylene succinate) reinforced with nanocrystalline cellulose and chitin whiskers using melt extrusion
Samper-Madrigal et al. The effect of sepiolite on the compatibilization of polyethylene–thermoplastic starch blends for environmentally friendly films
Fortunati et al. Bio-based nanocomposites in food packaging
JP2020503417A (ja) 炭水化物系ポリマー材料
Datta et al. Enhancing degradability of plastic waste by dispersing starch into low density polyethylene matrix
Bocchini et al. Poly (butylensuccinate co-adipate)-thermoplastic starch nanocomposite blends
Aguero et al. Effect of different compatibilizers on environmentally friendly composites from poly (lactic acid) and diatomaceous earth
CN110446754A (zh) 能够生物降解的薄膜
WO2022177514A1 (en) A polymer composition having inorganic additive and production method thereof
JP2022539870A (ja) 強度及び他の特性を向上させるための、小粒子デンプン及びデンプンベースの材料と合成高分子とのブレンド
Jacob et al. Poly (lactic acid)/polyethylenimine functionalized mesoporous silica biocomposite films for food packaging
Hassan Nejad et al. Starch esters with improved mechanical properties through melt compounding with nanoclays
Walster et al. Evaluation of the biodegradation for oil absorbed cassava starch film filled with kenaf core fiber
Arrieta et al. PLA-based nanocomposites reinforced with CNC for food packaging applications: From synthesis to biodegradation
Obasi et al. Effects of native cassava starch and compatibilizer on biodegradable and tensile properties of polypropylene
Sangwan et al. Effects of formulation, structure, and processing on biodegradation of starches
CZ305412B6 (cs) Hydrofobní biorozložitelná a kompostovatelná kompozice s bariérovými vlastnostmi na bázi přírodních surovin
JP2006096836A (ja) 植物系天然繊維収束体および植物系天然繊維収束体を用いた複合樹脂
Afolabi et al. Mechanical and biodegradability properties of hydroxypropyl and cross-linked starch-Low density polyethylene (LDPE) Composite
CZ25762U1 (cs) Biorozložitelná a kompostovatelná kompozice s bariérovými vlastnostmi na bázi přírodních surovin

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20170627