CZ304931B6 - Způsob odstranění platinových sloučenin a jejich metabolitů z moči pacientů léčených cytostatiky a zařízení k jeho provádění - Google Patents

Způsob odstranění platinových sloučenin a jejich metabolitů z moči pacientů léčených cytostatiky a zařízení k jeho provádění Download PDF

Info

Publication number
CZ304931B6
CZ304931B6 CZ2012-513A CZ2012513A CZ304931B6 CZ 304931 B6 CZ304931 B6 CZ 304931B6 CZ 2012513 A CZ2012513 A CZ 2012513A CZ 304931 B6 CZ304931 B6 CZ 304931B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
urine
activated carbon
filter
patient
nozzle
Prior art date
Application number
CZ2012-513A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2012513A3 (cs
Inventor
Jan Mengler
Tomáš Plachý
Vladimír Kysilka
Jana Šplíchalová
Original Assignee
Vuab Pharma A.S.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vuab Pharma A.S. filed Critical Vuab Pharma A.S.
Priority to CZ2012-513A priority Critical patent/CZ304931B6/cs
Publication of CZ2012513A3 publication Critical patent/CZ2012513A3/cs
Publication of CZ304931B6 publication Critical patent/CZ304931B6/cs

Links

Landscapes

  • Solid-Sorbent Or Filter-Aiding Compositions (AREA)
  • Water Treatment By Sorption (AREA)
  • Medicines Containing Material From Animals Or Micro-Organisms (AREA)

Abstract

Způsob odstranění platinových sloučenin a jejich metabolitů z moči pacientů léčených cytostatiky spočívá v tom, že se postupně vylučovaná moč pacienta po aplikaci cytostatika uvede do kontaktu s filtrem vytvořeným z aktivního uhlí v množství 2 g až 10 g vztaženo na jednoho pacienta. Dekontaminovaná moč se po průchodu filtrem odvádí do odpadních vod a filtr s aktivním uhlím se vloží do uzavíratelného obalu z materiálu zamezujícího další kontakt s okolním prostředím a následně se předá k odborné likvidaci či dalšímu zpracování. Zařízení pro provádění tohoto způsobu je tvořeno nátokovou nádobkou (1) s kuželovitým dnem, v jehož středu je výtokový nátrubek (1.1), na který je nasunut vodotěsně horní nátrubek (2.1) horního dílu (2.2) filtrační kapsle (2). Na horní díl (2.2) je vodotěsně nasunut spodní díl (2.3) filtrační kapsle opatřený souose s horním nátrubkem (2.1) umístěným spodním nátrubkem (2.4), který je nasunut vodotěsně na vtokový nátrubek (3.1) uzavřené dolní sběrné nádobky (3). Sběrná nádobka (3) je ve své horní části opatřena odvzdušňovací a vylévací trubičkou (3.2). Ve filtrační kapsli (2) je umístěna filtrační náplň z aktivního uhlí v množství 2 g až 10 g vztaženo na jednoho pacienta. Nátoková nádobka (1) a sběrná nádobka (3) mají minimální objem 500 ml.

Description

Oblast techniky
Vynález se týká způsobu a zařízení na odstranění platinových léčiv a jejich metabolitů z moči léčených pacientů.
Dosavadní stav techniky
Trvalý celosvětový růst incidence a prevalence nádorových onemocnění vede k trvalému nárůstu spotřeby protinádorových léčiv, dále cytostatika. Podle dostupných pramenů globální trh cytostatik činil v roce 1995 9,1 mld USD, v roce 1996 10,2 mld. USD a v roce 1997 již 12,9 mld. USD. Tento trend dokládá i vývoj spotřeby cytostatik v České republice, která Činila dle databáze SÚKL Praha v roce 2006 celkem 361 tis. balení a v roce 2010 již 967 tis. balení. Přibližně 75 % cytostatik je podáváno pacientům ambulantně a tento trend dále roste. Cytostatika jsou vysoce účinné látky, které jsou často genotoxické, mutagenní a karcinogenní. Přestože celkové množství používaných cytostatik je významně menší, než antibiotik nebo analgetik, představují tyto látky značné nebezpečí pro životní prostředí díky své vysoké toxicitě. V důsledku těchto rizik je v Evropské unii již zakázáno vypouštění chemikálií a metabolitů s mutagenními a/nebo karcinogenními účinky do odpadních vod. Významnou skupinou cytostatik z hlediska spotřeby jsou platinová cytostatika, a to cisplatina, carboplatina a oxaliplatina, která se s výhodou používají v kombinované léčbě většiny solidních nádorů a vedle svého léčebného potenciálu tak současně vytváří i závažný ekologický problém. Všechna tato cytostatika se po aplikaci pacientům eliminují především močí. V případě cisplatiny se uvádějí se hodnoty 15 až 50 % během 48 h, u carboplatiny hodnoty dosahují 46 % během 24 h a přibližně 70 % během 72 h a v případě oxaliplatiny se uvádějí hodnoty přibližně 50 % během pěti dní. Uvedená data o eliminaci platinových cytostatik se v literatuře mírně liší a lze je považovat jen za orientační.
Vzhledem ke své vysoké toxicitě jsou cytostatika vyráběna, distribuována a aplikována za přísně stanovených podmínek. Po aplikaci pacientům je ale další osud cytostatik a jejich aktivních metabolitů řešen nedostatečně a tyto látky přechází do odpadních vod a odtud do složek životního prostředí. Nejčastěji se koncentrace cytostatik v odpadních vodách nemocnic pohybují v řádu pg.l 1 až ng.l 1 a jejich koncentrace v průběhu dne navíc výrazně kolísá. V současné době se cytostatika a jejich metabolity pokouší odstranit v biologických čistírnách odpadních vod. Biodegradace cytostatik je ale malá a obvykle nezávislá na jejich chemické struktuře a mechanismu účinku. Studium sorpce platinových cytostatik a jejich metabolitů na aktivovaném kalu čistíren odpadních vod poskytlo doposud jen málo úspěšné výsledky. 80 % cisplatiny zůstalo v odpadní vodě po její adsorpci na aktivovaný kal. Kombinací sorpce platinových cytostatik na aktivovaný kal a membránového bioreaktoru se podařilo snížit koncentraci platiny v odpadní vodě z onkologického oddělení nemocnice z 3 až 250 pg.T1 na 2 až 150 pg.T1. Systém pracoval s účinností 51 až 63 % v závislosti na koncentraci platinových látek, viz Lenz K., et al., Water Science Technology 56, 141 (2007).
Ze stavu techniky plyne, že účinné odstranění platinových cytostatik a jejich metabolitů z odpadních vod je dosud nevyřešený problém. Jedním z důvodů je, že odpadní cytostatika a jejich metabolity jsou v odpadních vodách již velmi zředěné a mají před zpracováním v čistírnách odpadních vod velmi nízké koncentrace v řádu ppb (pg.Γ1) a méně. Řešení problému je o to obtížnější, že většinu pacientů tvoří ambulantní pacienti, kteří po aplikaci léčiva odcházejí z nemocnic do domácího ošetření. Ze stavu techniky dále plyne, že 15 až 70 % aplikované dávky platinového cytostatika se eliminuje močí pacienta během 48 h.
-1 CZ 304931 B6
Podstata vynálezu
Výše uvedené nevýhody odstraňuje způsob odstranění platinových sloučenin a jejich metabolitů z moči pacientů léčených cytostatiky a zařízení kjeho provádění. Podstatou nového způsobuje, že se postupně vylučovaná moč pacienta pro aplikaci cytostatika uvede do kontaktu s filtrem vytvořeným z aktivního uhlí v množství 2 g až 10 g, vztaženo na jednoho pacienta. Dekontaminovaná moč se po kontaktu s filtrem z aktivního uhlí odvádí do odpadních vod. Filtr s aktivním uhlím se pak vloží do uzavíratelného obalu z materiálu zamezujícího další kontakt s okolním prostředím a následně se předá k odborné likvidaci či dalšímu zpracování. Postupně vylučovaná moč pacienta je výhodně dvoudenní moč pacienta, kdy dochází k vylučování největšího podílu aplikovaného léčiva a jeho metabolitů.
K realizaci uvedeného způsobu slouží zařízení, jehož podstatou je, že je tvořeno nátokovou nádobkou s kuželovitým dnem, v jehož středu je výtokový nátrubek. Na výtokový nátrubek je nasunut vodotěsně horní nátrubek horního dílu filtrační kapsle. Na tento horní díl je vodotěsně nasunut spodní díl filtrační kapsle, opatřený souose s horním nátrubkem umístěným spodním nátrubkem. Spodní nátrubek je nasunut vodotěsně na vtokový nátrubek uzavřené dolní sběrné nádobky. Sběrná nádoba je ve své horní části opatřena odvzdušňovací a vylévací trubičkou. Ve filtrační kapsli je umístěna filtrační náplň z aktivního uhlí v množství 2 g až 10 g vztaženo na jednoho pacienta. Nátoková a sběrná nádobka mají minimálně objem 500 ml, což je dáno maximálním objemem jednorázově vyloučené moči pacienta.
Ve výhodném provedení je použito aktivní uhlí v množství 4 g až 6 g.
V jednom možném provedení, které je z hlediska stability zařízení vhodné, jsou výtokový nátrubek, horní a spodní nátrubek a vtokový nátrubek souosé.
Aktivní uhlí může být ve formě granulátu, ve formě prášku naneseného na celulózovém nosiči nebo ve formě prášku umístěném v celulózovém sáčku.
V jednom možném provedení je filtrační kapsle ve formě dvoudílného disku. V jiném možném provedení může být filtrační kapsle ve formě dvoudílného vajíčka.
Nátoková nádobka je s výhodou ve tvaru trychtýře, umožňující použití u mužů i žen. Jednotlivé části zařízení mohou být z plastu a/nebo z impregnovaného papíru.
Výhodou uvedeného způsobu a zařízení je, že se jedná o jednoduché řešení umožňující použití zejména u ambulantních pacientů. Tímto řešením se významně sníží vypouštění ekotoxických platinových léčiv a jejich metabolitů do složek životního prostředí. Filtry s aktivním uhlím, obsahující zachycená platinová léčiva a jejich metabolity se předají jako nebezpečný odpad k odborné likvidaci, například spálením. Filtry s aktivním uhlím, obsahující zachycená platinová léčiva mohou být využity i na regeneraci platiny (dále Pt), například jejich spálením a následnou separací Pt z nespalitelného zbytku.
Objasnění výkresů
Příklad zařízení pro odstranění platinových sloučenin a jejich metabolitů z moče pacientů léčených cytostatiky je uveden na přiložených výkresech. Na obr. 1.1 a 1.2. je uvedeno zařízení s kapslí ve formě dvoudílného disku, a to v rozloženém a složeném stavu. Na Obr. 2.1 a 2.2. je uvedeno obdobné zařízení, avšak s kapslí ve formě dvoudílného vajíčka, a to v rozloženém a složeném stavu.
-2CZ 304931 B6
Příklady uskutečnění vynálezu
Předkládaný vynález řeší odstranění platinových léčiv a jejich metabolitů sorpcí přímo z moči léčených pacientů, kde je koncentrace toxických látek minimálně o cca 3 řády vyšší, než je po jejich naředění v odpadních vodách čistíren odpadních vod.
Je obecně známo, že větší část aplikované dávky platinových léčiv je vyloučena močí pacienta v průběhu přibližně dvou dní do aplikace, a to ve formě jak platinového léčiva, tak jeho metabolitů. Kontaminovaná moč pacienta po aplikaci léčiva se přivede do kontaktu s filtrem, obsahujícím aktivní uhlí, které je ve formě, umožňující samovolný průtok moče přes aktivní uhlí. Aktivní uhlí je například ve formě granulátu, uzavřeného v kapsli. Při průtoku kontaminované moče přes filtr s aktivním uhlím dochází k zachycení platinových léčiv a jejich toxických metabolitů na povrchu aktivního uhlí. Výsledná dekontaminovaná moč se poté odvádí do odpadních vod. Stejným způsobem se postupně dekontaminuje veškerá moč pacienta, kterou pacient vyloučí v průběhu dvou dní do aplikace platinového léčiva. Po dekontaminaci celkem dvoudenní dávky moči pacienta se kapsle s aktivním uhlím a zachycenými platinovými léčivy a jejich toxickými metabolity vloží do uzavíratelného obalu, zamezujícího další kontakt zachycených toxických látek s okolním prostředím, a předá se na odbornou likvidaci, například spálením. Jako uzavíratelný obal lze použít například polyethylenový sáček s uzavíratelným mechanickým zipem.
Množství aktivního uhlí na jednu dvoudenní dávku moči od jednoho pacienta činí 2 až 10 g, výhodně 4 až 6 g. Při dekontaminaci dvoudenní dávky moči od více pacientů se množství aktivního uhlí úměrně zvýší.
Pro tento způsob odstraňování platinových léčiv a jejich metabolitů je určeno zařízeni, které je ve dvou provedeních uvedeno na Obr. 1.1, 1.2, a Obr. 2.1 a 2.2.
Zařízení je zde tvořeno nátokovou nádobkou I s kuželovitým dnem, v tomto příkladě ve tvaru tiychtýře, což je výhodné zejména v případě pacientů-žen. Ve středu nátokové nádobky ý je výtokový nátrubek 1.1. Na výtokový nátrubek Lije nasunut vodotěsně horní nátrubek 2.1 horního dílu 2.2 filtrační kapsle 2. Na horní díl 2,2 je vodotěsně nasunut spodní díl 2.3 filtrační kapsle opatřený souose s horním nátrubkem 2.1 umístěným spodním nátrubkem 24. Spodní nátrubek 2.4 je nasunut vodotěsně na vtokový nátrubek 3.1 uzavřené dolní sběrné nádobky 3. Sběrná nádoba 3, která je ve své horní části opatřena odvzdušňovací a vylévací trubičkou 3.2. Ve filtrační kapsli 2 je umístěna filtrační náplň z aktivního uhlí v množství 2 g až 10 g vztaženo na jednoho pacienta. Nátoková nádobka i a sběrná nádobka 3 mají minimální objem 500 ml. Velikost dolní sběrné nádobky 3 je dána objemem jednorázově vyloučené moče, který činí max. 500 ml. Často stačí, je-li ve filtrační kapsli 2 aktivního uhlí v množství 4 g až 6 g. Pro stabilitu celého zařízení je vhodné, jsou-li výtokový nátrubek 1.2, horní nátrubek 2.1, spodní nátrubek 2.4 a vtokový nátrubek 3.1 umístěny v jedné ose.
Aktivní uhlí může být ve filtrační kapsli 2 v různých formách, například ve formě granulátu, prášku naneseného na celulózovém nosiči nebo ve formě prášku umístěném v celulózovém sáčku.
Na Obr. 1.1 je uveden příklad zařízení s filtrační kapslí 2, která je realizována ve formě dvoudílného disku podle Obr. 1.2. Jedná se o filtrační kapsli 2 pro enkapsulaci nosiče s naneseným aktivním uhlím, například karbodesky AKS-6 PALL s přibližným obsahem 20 hmotn. % aktivního uhlí na celulóze. Velikost nosiče/karbodesky je navržena tak, aby obsahovala přibližně 5 g aktivního uhlí pro zachycení platinových látek z dvoudenní moči ambulantně léčených pacientů.
Na Obr. 2.1. je uveden příklad zařízení s filtrační kapslí 2, která je realizována ve formě dvoudílného vajíčka podle Obr. 2.2. Jedná se o filtrační kapsli pro enkapsulaci aktivního uhlí ve formě
-3 CZ 304931 B6 granulátu nebo prášku v papírovém „čajovém“ sáčku. Velikost kapsle je navržena tak, aby obsahovala opět přibližně 5 g aktivního uhlí.
Konstrukčním materiálem pro navržené filtrační kapsle 2, nátokovou nádobku I a sběrnou nádobku 3 může buď běžný plast a/nebo i tvrzený impregnovaný papír vzhledem k ceně a jednorázovému použití zařízení.
Platinová léčiva ajejich metabolity jsou vylučovány jak ve formě neiontových komplexů, především výchozích léčiv, tak ve formě iontových komplexů, především akvakomplexů, vyskytujících se volně nebo vázaně na dalších složkách moči. Byla testována řada různých polárních a nepolárních sorbentů a iontoměničů na odstranění platinových sloučenin, jak s použitím modelového vodného roztoku oxaliplatiny, tak nativní moči pacienta po léčbě oxaplatinou, a bylo s překvapením zjištěno, že jako nejvýhodnější sorbent se jeví aktivní uhlí. Uvedený poznatek je vysvětlen na následujícím příkladu.
Byl připraven modelový vodný roztok oxaliplatiny s obsahem platiny, dále jen označované chemickou značkou Pt, 30 mg/1. Byla zajištěna moč pacienta po léčbě oxaliplatinou s obsahem Pt 4,35 mg/1. Byly zajištěny sorbenty různého typu na testování účinnosti sorpce, a to katex, anex, směsný ionex, zeolit, silikagel, chemicky modifikovaný silikagel (QuadraPure, QuadraSil), vlákna kopolymerů ethylenu a propylenu s chemicky vázanými funkčními skupinami (Smopex) a aktivní uhlí. Násada 0,5 g sorbentu byla 10 minut míchána při pokojové teplotě s 50 ml modelového roztoku oxaliplatiny nebo nativní moče a poté byl sorbent oddělen filtrací. Byl změřen obsah Pt v získaných filtrátech metodou atomové absorpční spektroskopie AAS a porovnán na výchozí koncentraci Pt. Výsledky jsou uvedeny v tabulce 1.
-4 CZ 304931 B6
Tabulka 1: Výsledky testování účinnosti různých typů sorbentů
Sorbent Vodný roztok oxaliplatiny s výchozí koncentrací 30 mg Pt/I obsah Pt ve výsledném filtrátu v mg/l Nativní moč pacienta s výchozí koncentrací 4,35 mg Pt/I obsah Pt ve výsledném filtrátu v mg/l
Smopex-105 pp free base 29,8 4,3
Smopex-234pp 2,9 2,8
QuadraPure TU 0,03 1,6
QuadraPure DMA 29,1 4,3
QuadraSil MP 1,1 2,4
Smopex-105 pp 11,6 4,3
Smopex-112 v 13,4 3,4
Smopex-301 pp 27,4 4,3
QuadraPure IDA 27,9 3,9
QuadraSil AP 27,4 4,3
Aktivní uhlí 0,18 0,13
SIR-100-HP RTP 11076 (anex) 28,0 4,3
Silikagel Vitrum 25,9 3,6
Dowex 50W (katex) 14,8 2,3
S1R-110-HP RTP 10791 (anex) 29,3 4,2
Dowex Marathon MR-3 (směsný konec) 23,5 4,1
Zeolit ZSM5 13,7 2,3
Ze získaných výsledků v tabulce 1 plyne, že jako nejvýhodnější sorbent se jeví aktivní uhlí, a to jak pro modelový vodný roztok oxaliplatiny, tak pro nativní moč léčených pacientů. Použití aktivního uhlí se jeví zvláště výhodné i z hlediska ceny a komerční dostupnosti jeho různých
-5CZ 304931 B6 aplikačních forem, jako jsou prášek, granule, tablety a/nebo karbodesky s aktivním uhlím na nosiči.
Byla testována kapacita aktivního uhlí pro sorpci platinových léčiv na modelovém vodném roztoku oxaliplatiny. Pro testy sorpce bylo použito aktivní uhlí, nanesené v množství cca 20 hmotn. % na celulóze, karbodeska AKS-6, PALL, a granulované aktivní uhlí DARCO 12 až 20 mesh. Byl připraven modelový vodný roztok oxaliplatiny o koncentraci 500 mg Pt/1. Vodný roztok oxaliplatiny byl postupně po 50 ml částech pomalu filtrován přes karbodesku AKS-6 s přibližným obsahem 5 g aktivního uhlí a byla měřena výsledná koncentrace Pt ve filtrátu metodou AAS až do skokového nárůstu koncentrace Pt. Obdobným způsobem byla měřena sorpční kapacita 5 g granulovaného aktivního uhlí, naneseného do chromatografické kolonky. Bylo zjištěno, že sorpční kapacita aktivního uhlí na platinové sloučeniny činí v obou případech přibližně 150 mg Pt/5g aktivního uhlí. Největší aplikační dávky platinového cytostatika jsou u carboplatiny, které mohou činit až cca 720 mg carboplatiny/pacienta, což odpovídá cca 380 mg Pt/pacienta. Průměrná aplikovaná dávka oxaliplatiny a cisplatiny činí max. 100 mg Pt/pacienta. Předmětem vynálezu je dále množství aktivního uhlí pro zachycení platinových látek z moče charakterizované tím, že činí 2 až 10 g aktivního uhlí, výhodně 4 až 6 g aktivního uhlíku na moč jednoho léčeného pacienta.
Byla změřena látková bilance moči a obsahu platiny v ní po jednom a po dvou dnech od aplikace platinového léčiva, a to vzhledem ktomu, že publikovaná data časové eliminace platinových cytostatik močí se liší. Bilance celkového množství eliminovaných platinových látek močí v průběhu času po aplikaci platinového cytostatika pacientům je důležitá pro stanovení efektivního množství moče pro proces sorpce platinových látek. Uvedený poznatek je vysvětlen na následujícím příkladu.
Byla zjištěna jednodenní a dvoudenní moč pacientů léčených oxaliplatinou (20 pacientů), carboplatinou (6 pacientů) a cisplatinou (10 pacientů). Byla provedena látková bilance hmotnosti a naměřeného obsahu platiny metodou AAS v jednodenní a dvoudenní moči pacientů. Výsledky jsou uvedeny v tabulce 2.
Tabulka 2: Výsledky obsahu Pt v jednodenní a dvoudenní moči léčených pacientů
Průměrný počet pacientů Průměrná aplikovaná dávka Pt v mg/pacienta Průměrný obsah Pt v mg, moč 1 .den Průměrný obsah Pt v mg, moč 2.den Průměrný celk. obsah Pt, moč 1.+2.den Průměrné eliminované množství Pt v % aplik. dávky
oxaliplatin 20 85,8 45,2 18,8 64,0 74,6
carboplatin 6 276,8 201,7 15,9 217,6 78,6
cisplatin 10 99,4 38,8 9,4 48,2 48,5
Z výsledků v tabulce 2 plyne, že u oxaliplatiny se přibližně 75 % aplikované dávky eliminuje močí během dvou dní, z toho přibližně 70 % během prvního dne. Bylo zjištěno, že u carboplatiny se přibližně 80 % aplikované dávky eliminuje močí během dvou dní, z toho přibližně 90 % během prvního dne. Bylo zjištěno, že u cisplatiny se přibližně 50 % aplikované dávky eliminuje močí během dvou dní, z toho přibližně 80 % během prvního dne.
-6CZ 304931 B6
Odstranění platinových látek z moči léčených pacientů je obecně komplikováno skutečností, že přibližně 80 % pacientů je léčeno ambulantně a po aplikaci léčiva odchází z nemocnice. Tento problém rovněž řeší předkládaný vynález návrhem přenosného zařízení na odstranění platinových léčiv a jejich metabolitů z moči pacientů léčených platinovými léčivy, které bylo popsáno výše.
Dále jsou uvedeny příklady provedení laboratorního způsobu odstranění metabolitů platinových cytostatik z roztoku oxaliplatiny a z nativní moči pacienta léčeného oxaliplatinou.
Příklad 1: Stanovení sorpční kapacity aktivního uhlí na nosiči
Sorbent je ve formě aktivního uhlí, naneseného na celulózové desce. Bylo vyseknuto z karbodesky AKS-6 Pall filtrační kolečko o průměru 6,8 cm, mající plochu 36,3 cm2 a obsah aktivního uhlí přibližně 5,6 g. Filtrační kolečko bylo uzavřeno do diskové filtrační kapsle Pall, s napojením na přívod moči a odvod moči do skleněné vakuové odsávačky. Bylo připraveno 500 ml modelového vodného roztoku oxaliplatiny s obsahem 500 ppm platiny. Přes filtrační kapsli byl poté prosáván po 100 ml dílech roztok oxaliplatiny rychlostí 100 ml/2 až 5 minut, rychlost filtrace byla řízena velikostí vakua. Ve filtrátu byl měřen obsah platiny metodou AAS. Bylo zjištěno, že do průtoku celkem 300 ml roztoku oxaliplatiny byl obsah platiny ve filtrátu v řádu jednotek ppm platiny. Po průtoku 4. objemu 100 ml roztoku došlo ke skokovému nárůstu obsahu platiny ve filtrátu v řádu stovek ppm platiny. Sorpční kapacita karbodesky AKS-6 Pall byla tímto stanovena na minimálně 150 mg Pt/36,3 cm2 = 4,1 mg Pt/1 cm2 = 150 mg Pt/5,6 g aktivního uhlí.
Příklad 2: Stanovení sorpční kapacity granulovaného aktivního uhlí
Sorbent je ve formě granulovaného aktivního uhlí DARCO, 12 až 20 mesh. Do vajíčkové filtrační kapsle bylo odváženo 5 g granulovaného aktivního uhlí v čajovém papírovém sáčku, kapsle byla poté uzavřena a napojena na přívod moči a odvod moči do skleněné vakuové odsávačky. Bylo připraveno 500 ml modelového vodného roztoku oxaliplatiny s obsahem platiny 500 ppm. Dále bylo postupováno stejným způsobem, jako je uvedeno v postupu Příkladu 1. Byly získány podobné výsledky sorpční kapacity aktivního uhlí, která činí minimálně 150 mg Pt/5 g aktivního uhlí.
Rychlost prosávání vodného roztoku 2 až 5 minut v postupu u obou uvedených příkladů byla zvolena odborným odhadem podle odhadu rychlosti volného průtoku moče filtrem s aktivním uhlím v reálném případě ambulantního pacienta.
Množství aktivního uhlí ve formě karbodesky AKS-6 o ploše 36,3 cm2 nebo ve formě granulovaného aktivního uhlí v množství 5 g je s rezervou použitelné pro odstranění platinových látek z dvoudenní moče jednoho pacienta.
Přenosné zařízení pro odstranění metabolitů platinových cytostatik, jak bylo popsáno výše, tvoří několik dílů, jejichž sestavení je velmi jednoduché. Prvním krokem je sestavení daného zařízení, které se skládá z nátokové nádobky 1, sběrné nádobky 3 a z horního dílu 2.2 a spodního dílu 2.3 filtrační kapsle 2 pro uložení aktivního uhlí. Jednotlivé díly se spojí mechanickým stlačením-stiskem jednotlivých dílů proti sobě. Pro uvedený příklad byla použita kapsle vajíčkového tvaru. Do čajového papírového sáčku bylo odváženo 5 g aktivního uhlí, sorbent byl poté umístěn do spodního dílu 2,3 kapsle 2 a stiskem horního dílu 2.2 a dolního dílu 2.3 filtrační kapsle 2 byl sorbent vodotěsně uzavřen. Filtrační kapsle 2 byla poté stiskem napojena na nátokovou nádobku i a na dolní sběrnou nádobku 3 na modelový roztok platinového cytostatika.
-7CZ 304931 B6
Příklad 3: Ověření funkčnosti přenosného zařízení na modelovém roztoku oxaliplatiny
Bylo sestaveno přenosné zařízení s vajíčkovým filtrem obsahujícím 5 g aktivní uhlí v čajovém papírovém sáčku. Byl připraven modelový vodný roztok oxaliplatiny o objemu 2 1, obsahující 175 mg oxaliplatiny, což odpovídá jedné průměrné terapeutické dávce a průměrnému množství moči vyloučené pacientem za 24 h. Po objemových alikvotech 0,5 1 byl roztok oxaliplatiny naléván do nátokové nádobky L V rozpětí 2 až 5 minut protekl objem 0,5 1 přes kapsli s připraveným sorbentem do dolní sběrné nádoby. Tento eluát byl poté jímán do velké sběrné nádobky 3, ze které byl odebrán vzorek k analýze obsahu Pt. Stejně tak byl analyzován vstupní vzorek, aby mohla být provedena bilance účinnosti daného sorpčního zařízení. Byl změřen pokles koncentrace oxaliplatiny v eluentu o 85 %.
Příklad 3: Ověření funkčnosti přenosného zařízení na nativní moči pacienta léčeného oxaliplatinou
Bylo sestaveno přenosné zařízení s vajíčkovým filtrem obsahujícím 5 g aktivní uhlí v čajovém papírovém sáčku. Byly zajištěny 2 1 jednodenní moči od pacienta, kterému bylo podáno 175 mg oxaliplatiny. Po objemových alikvotech 0,5 1 byl roztok oxaliplatiny naléván do horní sběrné nádoby. Dále bylo postupováno dle postupu a). Byl změřen pokles koncentrace oxaliplatiny v moči o 75 %.
Průmyslová využitelnost
Vynález je využitelný na detoxikaci moči pacientů léčených platinovými cytostatiky, což významně přispívá k řešení negativních ekologických dopadů léčiv ajejich metabolitů ve složkách životního prostředí. Detoxikace moči podle vynálezu je významně jednodušší a účinnější, než následná detoxikace velkých objemů velmi naředěných toxických látek v čistírnách odpadních vod zdravotnických zařízení. Zařízení podle vynálezu je přenosné a využitelné zejména u ambulantních pacientů, kterých podíl činí přibližně 80 % léčených pacientů. Vynález je možné využít i v nemocnicích, zejména v komplexních onkologických centrech, s tím, že se velikost filtru a náplň aktivního uhlí ve filtru úměrně zvýší podle počtu lůžkových pacientů. Vynález je dále využitelný i na regeneraci Pt z použitého aktivního uhlí ve filtru, obsahujícího zachycené platinové látky.

Claims (12)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob odstranění platinových sloučenin ajejich metabolitů z moči pacientů léčených cytostatiky, vyznačující se tím, že se postupně vylučovaná moč pacienta po aplikaci cytostatika uvede do kontaktu s filtrem vytvořeným z aktivního uhlí v množství 2 g až 10 g, vztaženo na jednoho pacienta, dekontaminovaná moč se po průchodu filtrem odvádí do odpadních vod a filtr s aktivním uhlím se vloží do uzavíratelného obalu z materiálu zamezujícího další kontakt s okolním prostředím a následně se předá k odborné likvidaci či dalšímu zpracování.
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že postupně vylučovaná moč pacienta je dvoudenní moč pacienta.
  3. 3. Zařízení pro provádění způsobu podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, zeje tvořeno nátokovou nádobkou (1) s kuželovitým dnem, v jehož středu je výtokový nátrubek (1.1), na který je nasunut vodotěsně horní nátrubek (2.1) horního dílu (2.2) filtrační kapsle (2), kde na tento horní díl (2.2) je vodotěsně nasunut spodní díl (2.3) filtrační kapsle opatřený souose
    -8 CZ 304931 B6 s horním nátrubkem (2.1) umístěným spodním nátrubkem (2.4), který je nasunut vodotěsně na vtokový nátrubek (3.1) uzavřené dolní sběrné nádobky (3), která je ve své horní části opatřena odvzdušňovací a vylévací trubičkou (3.2), přičemž ve filtrační kapsli (2) je umístěna filtrační náplň z aktivního uhlí v množství 2 g až 10 g vztaženo na jednoho pacienta, a nátoková nádobka (1) a sběrná nádobka (3) mají minimální objem 500 ml.
  4. 4. Zařízení podle nároku 3, vyznačující se t í m, že aktivní uhlí je v množství 4 g až 6 g
  5. 5. Zařízení podle nároku 3 nebo 4, vyznačující se tím, že výtokový nátrubek (1.2), horní nátrubek (2.1), spodní nátrubek (2.4) a vtokový nátrubek (3.1) jsou souosé.
  6. 6. Zařízení podle kteréhokoli z nároků 3až5, vyznačující se tím, že aktivní uhlí je ve formě granulátu.
  7. 7. Zařízení podle kteréhokoli z nároků 3až5, vyznačující se tím, že aktivní uhlí je ve formě prášku naneseného na celulózovém nosiči.
  8. 8. Zařízení podle kteréhokoli z nároků 3 až 5, vyznačující se tím, že aktivní uhlí je ve formě prášku umístěném v celulózovém sáčku.
  9. 9. Zařízení podle kteréhokoli z nároků 3 až 8, vyznačující se tím, že filtrační kapsle (2) je ve formě dvoudílného disku.
  10. 10. Zařízení podle kteréhokoli z nároků 3 až 8, vyznačující se tím, kapsle (2) je ve formě dvoudílného vajíčka.
    že filtrační
  11. 11. Zařízení podle kteréhokoli z nároků 3 až 10, vyznačující nádobka (1) je ve tvaru trychtýře.
    se tím, že nátoková
  12. 12. Zařízení podle kteréhokoli z nároků 3 až 11, vyznačující se tím, části zařízení jsou z plastu a/nebo z impregnovaného papíru.
    že jednotlivé výkresy
    -9CZ 304931 B6
CZ2012-513A 2012-07-27 2012-07-27 Způsob odstranění platinových sloučenin a jejich metabolitů z moči pacientů léčených cytostatiky a zařízení k jeho provádění CZ304931B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2012-513A CZ304931B6 (cs) 2012-07-27 2012-07-27 Způsob odstranění platinových sloučenin a jejich metabolitů z moči pacientů léčených cytostatiky a zařízení k jeho provádění

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2012-513A CZ304931B6 (cs) 2012-07-27 2012-07-27 Způsob odstranění platinových sloučenin a jejich metabolitů z moči pacientů léčených cytostatiky a zařízení k jeho provádění

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2012513A3 CZ2012513A3 (cs) 2014-02-05
CZ304931B6 true CZ304931B6 (cs) 2015-01-28

Family

ID=50029981

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2012-513A CZ304931B6 (cs) 2012-07-27 2012-07-27 Způsob odstranění platinových sloučenin a jejich metabolitů z moči pacientů léčených cytostatiky a zařízení k jeho provádění

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ304931B6 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP4282522A1 (en) 2022-05-26 2023-11-29 Universidade de Aveiro Silica-supported ionic liquids for the removal of cytostatics from aqueous samples

Citations (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19750811A1 (de) * 1997-11-17 1999-05-27 Frank R Dr Ing Kolb Filtermatte für die Filtration und sorptive Reinigung von Sickerwässern bei der Niederschlagswasserversickerung
WO2005097295A1 (fr) * 2004-04-08 2005-10-20 Obschestvo S Ogranychennoy Otvetstvennostyyu Ooo 'akvafor'('ooo' Akvafor') Element filtrant poreux (variantes)
US20060163136A1 (en) * 2005-01-25 2006-07-27 Ricura Technologies, Llc Novel liquid flow facilitator
CN102344181A (zh) * 2011-06-20 2012-02-08 河南省科学院化学研究所有限公司 一种净水滤芯
CN202237541U (zh) * 2011-09-23 2012-05-30 北京三川世纪技术有限公司 一种活性炭过滤器

Patent Citations (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19750811A1 (de) * 1997-11-17 1999-05-27 Frank R Dr Ing Kolb Filtermatte für die Filtration und sorptive Reinigung von Sickerwässern bei der Niederschlagswasserversickerung
WO2005097295A1 (fr) * 2004-04-08 2005-10-20 Obschestvo S Ogranychennoy Otvetstvennostyyu Ooo 'akvafor'('ooo' Akvafor') Element filtrant poreux (variantes)
US20060163136A1 (en) * 2005-01-25 2006-07-27 Ricura Technologies, Llc Novel liquid flow facilitator
CN102344181A (zh) * 2011-06-20 2012-02-08 河南省科学院化学研究所有限公司 一种净水滤芯
CN202237541U (zh) * 2011-09-23 2012-05-30 北京三川世纪技术有限公司 一种活性炭过滤器

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP4282522A1 (en) 2022-05-26 2023-11-29 Universidade de Aveiro Silica-supported ionic liquids for the removal of cytostatics from aqueous samples

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2012513A3 (cs) 2014-02-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Ali et al. Removal of pharmaceutical pollutants from synthetic wastewater using chemically modified biomass of green alga Scenedesmus obliquus
JP5876476B2 (ja) 廃水からの生理活性化合物の改善
Melo et al. Adsorption equilibria of Cu2+, Zn2+, and Cd2+ on EDTA-functionalized silica spheres
CN103991915B (zh) 水过滤装置及水过滤包
Kavitha et al. Tannins for wastewater treatment
Ebrahimi et al. Sustainable nitrate-contaminated water treatment using multi cycle ion-exchange/bioregeneration of nitrate selective resin
WO2006034572A1 (en) Dental amalgam separator
CN106111079A (zh) 用于透析设备的吸附剂
US5858641A (en) Disinfectant dye removal from blood and blood fractions using a porous poly(vinyl alcohol-acetal) copolymer
US20110110985A1 (en) Functionalized nanomaterials for chelation therapies and sorbent dialysis of toxins
Beltcheva et al. Zeolites versus lead toxicity
CN102432079A (zh) 净水滤芯及其制作方法
US4557863A (en) Device for collection of proteins in a urinal and method of use
JP2002267795A (ja) 放射性物質含有廃液処理方法と装置
CZ304931B6 (cs) Způsob odstranění platinových sloučenin a jejich metabolitů z moči pacientů léčených cytostatiky a zařízení k jeho provádění
Sadasivam et al. Equilibrium and thermodynamic studies on the adsorption of an organophosphorous pesticide onto “waste” jute fiber carbon
EP1742881A1 (en) Water treatment device and method therefor
AU2006288679B2 (en) Pharmaceutical composition which includes clinoptilolite
JP2002267796A (ja) 固体材料とそれを使用した放射性物質含有廃液処理方法
Franco et al. Use of alginate-Moringa oleifera beads on Cu (II) and Cd (II) adsorption from aquatic systems
Kulkarni Wastewater treatment for lead removal: a review
Valderrama et al. Adsorption of the emerging pollutants on Buena Vista landfill cover material and implications on regional aquatic pollution
EP1683572A4 (de) Magnetisch betätigtes absorptionsmittel und herstellungsverfahren dafür
CN109200098A (zh) 一种抑制耐多药结核杆菌的联合用药物
EP1094846A1 (en) Disinfectant dye removal

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20200727