CZ30489U1 - Prstencový výměník tepla - Google Patents

Prstencový výměník tepla Download PDF

Info

Publication number
CZ30489U1
CZ30489U1 CZ2017-33395U CZ201733395U CZ30489U1 CZ 30489 U1 CZ30489 U1 CZ 30489U1 CZ 201733395 U CZ201733395 U CZ 201733395U CZ 30489 U1 CZ30489 U1 CZ 30489U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
heat
heat exchanger
media
conducting structure
tube
Prior art date
Application number
CZ2017-33395U
Other languages
English (en)
Inventor
umera Pavel Ĺ
Original Assignee
SUAR.CZ s.r.o.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by SUAR.CZ s.r.o. filed Critical SUAR.CZ s.r.o.
Priority to CZ2017-33395U priority Critical patent/CZ30489U1/cs
Publication of CZ30489U1 publication Critical patent/CZ30489U1/cs

Links

Landscapes

  • Heat-Exchange Devices With Radiators And Conduit Assemblies (AREA)

Description

Technické řešení se týká prstencového výměníku tepla, zahrnujícího alespoň dva obvodově uzavřené a v sobě uspořádané trubkovité profily pro průtok médií, ve kterých je uspořádána teplovodivá struktura.
Dosavadní stav techniky
Výměníky tepla, zahrnující alespoň dvě v sobě uspořádané trubky pro průtok médií, se někdy označují jako výměníky „trubka v trubce“. Trubka ve výměnících „trubka v trubce“ má dvě hlavní funkce - odděluje média a zároveň slouží jako teplosměnná plocha. Pro výměnu tepla je rozhodující přestup tepla z média do materiálu výměníku, vedení tepla se uplatňuje minimálně, pouze stěnou trubky.
Zvětšením teplosměnné plochy dojde ke zvýšení výkonu výměníku. U výměníků „trubka v trubce“ je zapotřebí pro zvětšení teplosměnné plochy zvětšit délku trubek. Vzhledem k tomu, že trubka zároveň odděluje média, musí mít celá teplosměnná plocha tloušťku stěny takovou, aby snesla tlaky médií a jejich tlakový rozdíl. Tím vychází hmotnost (a rozměry) takových výměníků velmi velká.
Zvětšení teplosměnné plochy se dá dosáhnout žebrováním. Žebra jsou součástí trubky a mají tloušťku v řádu mm. V tomto případě se částečně uplatňuje jak přestup tepla, tak vedení tepla, stále je však rozhodující přestup tepla.
Žebrování (zvětšení teplosměnné plochy) se používá jednostranně - uvnitř nebo venku.
Aby se dosáhlo maximálního výkonu s minimální hmotností výměníku, je snaha zmenšovat tloušťku stěny oddělující média, což naráží na technologické limity, zejména pokud se jedná o média o rozdílných nebo vysokých tlacích. Navíc je potřeba tyto tenké stěny nějakým způsobem spojit - u deskových výměníků např. pájením nebo svařováním. To též naráží na určité technologické limity.
Trubka pro výměníky, vyplněná teplosměnnou plochou ve tvaru žeber, je znána například z patentu US 6533030.
Dále jsou známy tepelné výměníky vyplněné strukturou ve tvaru včelí plástve. Jako příklad lze uvést japonské dokumenty JPH 02150691 a JPS 62288495.
Dále jsou známy rotační regenerační výměníky tepla, například společnosti KASTT, které fungují na principu kondenzátoru, to znamená, že se cyklicky nabíjí a po otočení nabité části teplosměnné plochy do místa s nižší teplotou se zase vybíjí. Jedná se technicky o zcela odlišný způsob fungování výměníku, než jak fungují výměníky „trubka v trubce“.
Cílem technického řešení je upravit známé výměníky „trubka v trubce“ tak, aby se dosáhlo významného snížení hmotnosti a zvýšení výkonu výměníku.
Podstata technického řešení
Uvedeného cíle se dosahuje prstencovým výměníkem tepla, zahrnujícím alespoň dva obvodově uzavřené a v sobě uspořádané trubkovité profily pro průtok médií, ve kterých je uspořádána teplo vodivá struktura, podle technického řešení, jehož podstata spočívá v tom, že teplo vodivá struktura zahrnuje spirálovitě těsně svinutou dvojici na sobě ležících pásů, přičemž první pás je hladký, zatímco druhý pás je zvlněný napříč ke směru svinutí pro vytvoření průtokových kanálků.
Výhodou řešení podle technického řešení je^ že jednotlivé teplovodivé struktury jsou u výměníku podle technického řešení od sebe oddělené příslušnými trubkovitými profily, které ve standardních výměnících fungují jako teplosměnná plocha, ale ve výměníku podle technického řešení mají převážně funkci oddělovače médií. Trubkovité profily primárně netvoří teplosměnnou plo-1 CZ 30489 U1 chu, ale člen výměníku, který odděluje média, takže trubkovité profily mohou být dimenzovány na příslušný tlakový rozdíl a výměník podle technického řešení pak lze použít pro téměř libovolný tlakový rozdíl médií. Vzhledem k tomu, že teplovodivá struktura může mít bez ohledu na tlaky médií tloušťku v desítkách mikrometrů, kdežto tloušťka stěny i případných žeber v žebrovaných trubkách známých výměníků je v řádech milimetrů, tedy o 2 řády silnější, je i hmotnost výměníku podle technického řešení při stejném výkonu řádově nižší.
Trubkovité profily mohou mít v podstatě libovolný příčný průřez, zejména kruhový, oválný nebo hranatý.
Je výhodné, když teplovodivá struktura zcela vyplňuje trubkovité profily.
Objasnění výkresů
Na obr. 1 je schematicky zobrazen příčný řez prvním příkladem provedení prstencového výměníku tepla podle technického řešení. Na obr. 2 je detail provedení teplovodivé struktury v oblasti vnitřního profilu. Na obr. 3, 4, 5 a 6 jsou další příklady provedení prstencového výměníku tepla podle technického řešení.
Příklady uskutečnění technického řešení
Příklad provedení prstencového výměníku tepla podle obr. 1 zahrnuje tři soustředně uspořádané trubkovité profily pro průtok médií a to vnější profil 1, vnitřní profil 2 a středový profil 7. V tomto provedení jsou trubkovité profily 1, 2, 7 tvořeny trubkami s kruhovým průřezem. Meziprostory mezi těmito profily I, 2, 7 jsou zcela vyplněny teplovodivou strukturou 3, která je tvořena spirálovitě těsně svinutou dvojici na sobě ležících pásů 4, 5 z hliníkového plechu o tloušťce 0,05 mm. První pás 4 je hladký, zatímco druhý pás 5 je zvlněný napříč ke směru svinutí pro vytvoření průtokových kanálků 6 (viz obr. 2).
Příklad provedení prstencového výměníku tepla podle obr. 3 se od provedení podle obr. 1 liší pouze tím, že nemá středový profil 7 a celý vnitřní profil 2 je v podstatě zcela vyplněn teplovodivou strukturou 3.
Naopak příklad provedení prstencového výměníku tepla podle obr. 4 zahrnuje několik středových profilů 7. V takovém případě mohou být média dvě nebo může být výměník konstruován na výměnu tepla mezi více médii.
Na obr, 5 a 6 jsou zobrazeny příklady výměníků, jejichž trubkovité profily 1, 2 mají hranatý příčný průřez. Odborníkům je zřejmé, že profily 1, 2, 7 mohou mít v podstatě libovolný obvodově uzavřený průřez.
Prstencový výměník tepla podle technického řešení může být zapojen jako protiproudý nebo souproudý s libovolným počtem vložených profilů I, 2, 7. Výměník může být použit i pro média kapalina/kapalina, jeho přednosti se však nejvíce projeví při použití pro média plyn/plyn a plyn/kapalina a při aplikacích s velkým rozdílem tlaků na teplé a studené straně (parní generátory, rekuperátory spalovacích turbín, kondenzátory, výpamíky).
Funkce prstencového výměníku tepla podle technického řešení bude popsána na příkladu provedení podle obr. 1 a 2. Ostatní provedení fungují analogicky.
Teplé médium se přivádí do prostoru mezi vnitřním profilem 2 a středovým profilem 7, kde médium předává teplo teplovodivé struktuře 3. Teplovodivá struktura 3 toto teplo vede k trubce, která tvoří vnitřní profil 2 a následně je teplo vedeno do teplovodivé struktury 3, která vyplňuje prostor mezi vnitřním profilem 2 a vnějším profilem i. V tomto prostoru pak teplovodivá struktura 3 předává teplo chladnějšímu mediu, které v tomto prostoru proudí. Pohyb tepla je na obr. 2 vyznačen šipkami.
Prstencový výměník tepla podle technického řešení je tedy založený na kombinované výměně tepla, kde přestup tepla má stejnou váhu jako vedení tepla. Je u něj maximalizována teplosměnná plocha vložením shora popsané teplovodivé struktury 3. K výměně tepla se stejnou měrou využívá přestupu tepla do této teplovodivé struktury 3, poté vedení tepla touto teplovodivou struktu-2CZ 30489 U1 rou 3 k oddělovací stěně příslušného profilu I, 2, 7. V podstatně větší míře se tak uplatňuje vedení tepla teplovodivou strukturou 3, které je ve výměníku podle technického řešení stejně důležité jako přestup tepla.
Jednotlivé teplovodivé struktury 3 jsou od sebe oddělené příslušnými trubkovitými profily 1, 2, 7, které ve standardních výměnících fungují jako teplosměnná plocha, ale ve výměníku podle technického řešení však mají převážně funkci oddělovače médií.
Tím, že média oddělují trubkovité profily i, 2. 7, které jsou dimenzovány na příslušný tlakový rozdíl, může se výměník podle technického řešení použít pro téměř libovolný tlakový rozdíl médií. Trubkovité profily I, 2, 7 tak primárně netvoří teplosměnnou plochu, ale člen výměníku oddělující média. Vzhledem k tomu, že teplovodivá struktura může mít bez ohledu na tlaky médií tloušťku v desítkách mikrometrů, kdežto tloušťka stěny i případných žeber v žebrovaných trubkách známých výměníků je v řádech milimetrů, tedy o 2 řády silnější, je i hmotnost výměníku podle technického řešení při stejném výkonu řádově nižší.
Porovnávacím výpočtem pomocí numerického modelu v programu ANSYS CFD byl porovnán tepelný výkon přenesený 50 mm hliníkovou trubkou o průměru 20 mm ve čtyřech provedeních, simulujících 4 různé druhy výměníků:
- hladká trubka
- standardní žebrovaná trubka
- trubka s žebry podle patentu US 6533030
- výměník podle technického řešení
Výpočtové podmínky: z vnějšku na konstantní teplotu 100 °C zahřívaná trubka, do které vstupuje vzduch o teplotě 20 °C a rychlostí proudění 31,87 m/s.
Ideální výměník o 100% účinnosti by měl výkon 604 W. Pomocí numerického modelu byly vypočteny následující hodnoty:
Hladká trubka - 32 W (5 % ideálního výměníku)
Standardní žebrovaná trubka -146 W (24 % ideálního výměníku)
Trubka s žebry podle patentu US 6533030 - 252 W (42 % ideálního výměníku)
Výměník podle technického řešení - 375 W (62 % ideálního výměníku)
Z uvedeného je zřejmé, že výměník podle technického řešení má zcela jasně nej vyšší výkon.

Claims (3)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Prstencový výměník tepla, zahrnující alespoň dva obvodově uzavřené a v sobě uspořádané trubkovité profily (1, 2) pro průtok médií, ve kterých je uspořádána teplovodivá struktura (3), vyznačující se tím, že teplovodivá struktura (3) zahrnuje spirálovitě těsně svinutou dvojici na sobě ležících pásů (4, 5), přičemž první pás (4) je hladký, zatímco druhý pás (5) je zvlněný napříč ke směru svinutí pro vytvoření průtokových kanálků (6).
  2. 2. Prstencový výměník tepla podle nároku 1, vyznačující se tím, že trubkovité profily (1,2) mají příčný průřez kruhový, oválný nebo hranatý.
  3. 3. Prstencový výměník tepla podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že teplovodivá struktura (3) zcela vyplňuje trubkovité profily (1,2).
CZ2017-33395U 2017-02-09 2017-02-09 Prstencový výměník tepla CZ30489U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2017-33395U CZ30489U1 (cs) 2017-02-09 2017-02-09 Prstencový výměník tepla

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2017-33395U CZ30489U1 (cs) 2017-02-09 2017-02-09 Prstencový výměník tepla

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ30489U1 true CZ30489U1 (cs) 2017-03-14

Family

ID=58452766

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2017-33395U CZ30489U1 (cs) 2017-02-09 2017-02-09 Prstencový výměník tepla

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ30489U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP3211358B1 (en) Heat exchanger channels
EP2896923B1 (en) Heat exchanger
US20140311721A1 (en) Shell and tube heat exchanger
JP6328757B2 (ja) 熱交換器およびサイドプレート
US20140131010A1 (en) Condensing air preheater with heat pipes
CN102620587B (zh) 一种管壳式脉动热管换热器
US9488378B2 (en) Tubular section bar for a biphasic radiator and relative biphasic radiator
JP2007212075A (ja) 排気熱回収器
WO2014167827A1 (ja) 伝熱フィン、熱交換器、および、冷凍サイクル装置
JP6341099B2 (ja) 冷媒蒸発器
JP5864731B2 (ja) フィン式熱交換器
JP2017194261A (ja) 熱交換器
JP2014224670A (ja) 二重管式熱交換器
CN101936628A (zh) 一种带热回收器的多壳程管壳式冷凝器
RU2543094C1 (ru) Кожухотрубный теплообменник
CN101958440A (zh) 具有温度调节装置的电池组
US20130098582A1 (en) Method using heat pipes with multiple evaporator/condenser zones and heat exchangers using same
JP2014169851A (ja) 熱交換器
CZ201777A3 (cs) Prstencový výměník tepla
CZ30489U1 (cs) Prstencový výměník tepla
CN105841406A (zh) 换热装置及空调器、热泵
WO2021210428A1 (ja) 熱交換器
CN202599176U (zh) 搪瓷热管换热器
CN105318550B (zh) 一种蓄热水箱及热泵热水器
RU132879U1 (ru) Рекуперативный теплообменник холодильной установки

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20170314

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20191212

MK1K Utility model expired

Effective date: 20240209