CZ304860B6 - Způsob zvýšení plstivosti živočišných vláken, zejména vlny nebo srsti - Google Patents

Způsob zvýšení plstivosti živočišných vláken, zejména vlny nebo srsti Download PDF

Info

Publication number
CZ304860B6
CZ304860B6 CZ2013-415A CZ2013415A CZ304860B6 CZ 304860 B6 CZ304860 B6 CZ 304860B6 CZ 2013415 A CZ2013415 A CZ 2013415A CZ 304860 B6 CZ304860 B6 CZ 304860B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
animal fibers
enzyme
increasing
animal
fibers
Prior art date
Application number
CZ2013-415A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2013415A3 (cs
Inventor
Jakub Wiener
Jana Šašková
Irena Šlamborová
Original Assignee
Technická univerzita v Liberci
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Technická univerzita v Liberci filed Critical Technická univerzita v Liberci
Priority to CZ2013-415A priority Critical patent/CZ2013415A3/cs
Publication of CZ304860B6 publication Critical patent/CZ304860B6/cs
Publication of CZ2013415A3 publication Critical patent/CZ2013415A3/cs

Links

Abstract

Je popsán způsob zvýšení plstivosti živočišných vláken, zejména vlny nebo srsti pro textilní použití, při kterém se naruší povrchová vrstva živočišných vláken, čímž se zvýší členitost jejich povrchu. Povrchová vrstva živočišných vláken se přitom naruší působením alespoň jednoho enzymu ze skupiny proteáz. Enzym nebo směs enzymů se aplikuje v množství 1 až 60 mg na 100 g živočišných vláken.

Description

Způsob zvýšení plstivosti živočišných vláken, zejména vlny nebo srsti
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu zvýšení plstivosti živočišných vláken, zejména vlny nebo srsti pro textilní použití, při kterém se naruší povrchová vrstva živočišných vláken, čímž se zvýší členitost jejich povrchu.
Dosavadní stav techniky
Živočišná vlákna, jako například vlna nebo srst, mají díky svému šupinovitému povrchu schopnost se do sebe za vhodných podmínek (teplota, vlhkost, atd.) a za působení vhodných chemických činidel zaklesnout a vytvořit tak netkanou plošnou textilii - plst. Pro průmyslové využití se tato jejich schopnost - plstivost dále zvyšuje chemickým narušením jejich povrchu a zvýšením jeho členitosti. Za tímto účelem se živočišná vlákna v současné době namáčejí do silně kyselé lázně, obsahující například minerální kyseliny a oxidovadla. Tyto způsoby úpravy jsou však technologicky značně náročné, neboť mají nejen vysokou spotřebu agresivních chemikálií, ale také energie, protože živočišná vlákna je při nich nutno ohřívat až na teplotu blízkou teplotě varu vody. Následné praní takto upravených živočišných vláken pak navíc produkuje velké množství toxické odpadní vody, která vyžaduje speciální zacházení a recyklací. Například v československém patentu 20779 je známo použití roztoku formaldehydu okyseleného kyselinou sírovou, solnou, apod.; z GB 498 105 použití mořicího roztoku obsahujícího kyselinu dusičnou, dusičnan čeřitý a případně i peroxid vodíku, a z GB 323 364 pak použití roztoku kyseliny fluorovodíkové nebo kyseliny hexafluorokřemičité, případně jejich solí.
Cílem vynálezu je odstranit nevýhody stavu techniky a navrhnout způsob zvýšení plstivosti živočišných vláken, zejména vlny a srsti, který by byl ekologicky i ekonomicky výhodnější.
Podstata vynálezu
Cíle vynálezu se dosáhne způsobem zvýšení plstivosti živočišných vláken, zejména vlny nebo srsti pro textilní použití, u kterého se naruší povrchová vrstva živočišných vláken, čímž se zvýší členitost jejich povrchu, jehož podstata spočívá v tom, že povrchová vrstva živočišných vláken se naruší působením alespoň jednoho enzymu ze skupiny proteáz, který enzymatickým působením naruší strukturu proteinů na povrchu vláken. Vzhledem k tomu, že použitelné enzymy jsou živočišného nebo mikrobiálního původu, nepředstavují látky, které by byly agresivní vůči životnímu prostředí a vyžadovaly drahé zacházení a recyklaci. Totéž platí i pro produkty jejich rozkladu. Enzym nebo směs enzymů se přitom aplikuje v množství 1 až 60 mg na 100 g živočišných vláken. Další výhodou tohoto postupu je dále i to, že pro požadovaný průběh enzymatické reakce postačuje živočišná vlákna s aplikovaným enzymem/enzymy ohřát, resp. udržovat na teplotě do 32 °C.
Vhodným enzymem je přitom například proteáza ze skupiny bromelin, papain, trypsin, chymotiypsin, proteáza produkovaná plísní kmene Aspergillus Saitoi, nebo směs alespoň dvou z nich.
Působení enzymu/enzymů na živočišná vlákna probíhá s výhodou při teplotě 23 až 32 °C v prostředí s pH 6,9 až 7,5.
Tento enzym nebo směs enzymů se pak na živočišná vlákna aplikuje ve formě vodného roztoku. V případě použití proteázy produkované plísní kmene Aspergillus Saitoi se tato plíseň buď aplikuje přímo na živočišná vlákna, kdy při své kultivaci produkuje proteázu přímo na ně, nebo se
-1 CZ 304860 B6 udržuje odděleně od nich, a k vláknům se přivádí pouze vyprodukovaná protéza, nebo její vodný roztok.
Po dosažení požadovaného účinku, resp. míry zvýšení plstivosti se enzym/enzymy a/nebo produkty jeho enzymatického působení z živočišných vláken dále odstraní opláchnutím těchto vláken fosfátovým pufrem a následně destilovanou vodou.
Dle charakteru živočišných vláken a způsobu aplikace enzymu, resp. směsi enzymů je nutné použít 1 až 60 mg enzymu, resp. směsi enzymů, na 100 g živočišných vláken. Pro většinu živočišných vláken přitom postačuje 5 až 50 mg enzymu, resp. směsi enzymů na 100 g živočišných vláken.
Příklady provedení vynálezu
U způsobu zvýšení plstivosti živočišných vláken, zejména vlny a srsti, podle vynálezu se povrch živočišných vláken naruší účinkem působení vhodného enzymu, případně směsi několika vhodných enzymů, který enzymatickým působením naruší strukturu proteinů na povrchu vláken, čímž zvýší jejich členitost, a tím i schopnost jejich vzájemného zaklesnutí a jeho pevnost. Vhodným enzymem je přitom zejména enzym ze skupiny proteáz, který může být živočišného původu, jako například bromelin, papain, trypsin, chymotrypsin, nebo mikrobiálního původu, jako například proteáza produkovaná plísní kmene Aspergillus Saitoi (někdy označovaná jako aspergillopeptidase A), apod., případně směs alespoň dvou takových enzymů.
Daný enzym nebo směs enzymů se na volná živočišná vlákna nebo kožku s výhodou aplikuje, dle charakteru živočišných vláken a způsobu aplikace enzymu, resp. směsi enzymů, v množství 1 až 60 mg na 100 g živočišných vláken, s výhodou 5 až 50 mg na 100 g živočišných vláken, a to např. ve formě předem připraveného vodného roztoku například nástřikem, nátěrem, ponořením, nebo jiným vhodným způsobem, případně jejich kombinací. Přitom je výhodné, pokud se během aplikace a/nebo po určitou dobu po ní živočišná vlákna udržují v podmínkách, které zajišťují optimální působení daného enzymu. V případě proteáz se jedná především o teplotu v intervalu cca 23 až 32 °C stupňů a o pH v intervalu 6,9 až 7,5. Nejvyšší účinnosti enzymatické reakce se dosáhne při teplotě 27 °C a pH 7,2. Pro dosažení vhodné hodnoty pH je možné do roztoku enzymu nebo směsi enzymů přidat například fosfátový pufr, případně jiné vhodné činidlo.
Po uplynutí doby potřebné pro dosažení požadované míry enzymatického působení, která se především v závislosti na množství aplikovaného enzymu, způsobu jeho aplikace, a rozložení a charakteru živočišných vláken pohybuje obvykle v intervalu 1 až 15 minut, se živočišná vlákna i s aplikovaným enzymem nebo směsí enzymů vysuší (odstraní se z nich podstatné množství vody aplikované s enzymem). V případě potřeby se pak enzym nebo směs enzymů a/nebo produkty enzymatického působení z živočišných vláken dále odstraní praním, resp. jejich opláchnutím fosfátovým pufrem a následně destilovanou vodou.
Živočišná vlákna upravená tímto způsobem dosahují srovnatelné plstivosti jako živočišná vlákna připravená dosud používanými způsoby, avšak bez použití agresivních chemikálií a vytvoření velkého množství odpadní toxické vody. Další výhodou je, že enzymatická reakce, resp. narušení struktury proteinů na povrchu vláken probíhá dle typu použitého enzymu nej efektivněji při relativně nízké teplotě cca do 32 °C, takže i energetické nároky jsou ve srovnání se stávajícími způsoby podstatně nižší.
Kromě výše popsaných způsobů aplikace je možné daný enzym, resp. směs enzymů získat, resp. do vodného roztoku pro aplikaci na živočišná vlákna dodat, jako metabolický produkt vhodných mikroorganismů, např. plísně kmene Aspergillus Saitoi, apod. V takovém případě se buď tyto mikroorganismy přivedou přímo do kontaktu s živočišnými vlákny, nebo se uchovávají odděleně od nich a k živočišným vláknům se přivádí pouze jimi vytvořený enzym, resp. enzymy.

Claims (7)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob zvýšení plstivosti živočišných vláken, zejména vlny nebo srsti pro textilní použití, zvýšením členitosti jejich povrchu narušením jejich povrchové vrstvy, vyznačující se tím, že se na živočišná vlákna působí alespoň jedním enzymem ze skupiny proteáz v množství 1 až 60 mg na 100 g živočišných vláken.
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že enzymem je proteáza ze skupiny bromelin, papain, trypsin, chymotrypsin, proteáza produkovaná plísní kmene Aspergillus Saitoi, nebo směs alespoň dvou z nich.
  3. 3. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že enzymatické působení na živočišná vlákna probíhá při teplotě 23 až 32 °C v prostředí s pH 6,9 až 7,5.
  4. 4. Způsob podle libovolného z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že se enzym aplikuje na živočišná vlákna ve formě vodného roztoku.
  5. 5. Způsob podle libovolného z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že se na živočišná vlákna aplikuje plíseň kmene Aspergillus Saitoi, která se následně kultivuje za uvolňování proteázy.
  6. 6. Způsob podle libovolného z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že po dosažení požadovaného narušení povrchu živočišných vláken se enzym nebo směs enzymů a/nebo produkty jeho enzymatického působení z živočišných vláken odstraní opláchnutím fosfátovým pufrem a následně destilovanou vodou.
  7. 7. Způsob podle libovolného z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že enzym nebo směs enzymů se aplikuje v množství 5 až 50 mg na 100 g živočišných vláken.
    Konec dokumentu
CZ2013-415A 2013-06-03 2013-06-03 Způsob zvýšení plstivosti živočišných vláken, zejména vlny nebo srsti CZ2013415A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2013-415A CZ2013415A3 (cs) 2013-06-03 2013-06-03 Způsob zvýšení plstivosti živočišných vláken, zejména vlny nebo srsti

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2013-415A CZ2013415A3 (cs) 2013-06-03 2013-06-03 Způsob zvýšení plstivosti živočišných vláken, zejména vlny nebo srsti

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ304860B6 true CZ304860B6 (cs) 2014-12-10
CZ2013415A3 CZ2013415A3 (cs) 2014-12-10

Family

ID=52017819

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2013-415A CZ2013415A3 (cs) 2013-06-03 2013-06-03 Způsob zvýšení plstivosti živočišných vláken, zejména vlny nebo srsti

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ2013415A3 (cs)

Citations (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB323364A (en) * 1928-12-28 1930-01-02 Ig Farbenindustrie Ag Improvements in or relating to the felting of animal hair
GB498105A (en) * 1937-12-23 1939-01-03 Degussa Improvements in or relating to the pickling and felting of hairs
CN101092794A (zh) * 2007-06-27 2007-12-26 东华大学 一种棕色固氮菌酶处理羊毛织物的防毡缩方法
CN101565902A (zh) * 2009-04-22 2009-10-28 江南大学 一种基于弱氧化和角质酶预处理的羊毛织物蛋白酶防毡缩方法
CN101781852A (zh) * 2010-01-20 2010-07-21 江南大学 用氯化咪唑盐类离子液体/蛋白酶进行二浴法羊毛织物防毡缩的方法
CN101935642A (zh) * 2010-06-29 2011-01-05 东华大学 一种蛋白酶复合酶及其应用
CN101935632A (zh) * 2010-06-29 2011-01-05 东华大学 一种降解羊毛鳞片层的菌株

Patent Citations (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB323364A (en) * 1928-12-28 1930-01-02 Ig Farbenindustrie Ag Improvements in or relating to the felting of animal hair
GB498105A (en) * 1937-12-23 1939-01-03 Degussa Improvements in or relating to the pickling and felting of hairs
CN101092794A (zh) * 2007-06-27 2007-12-26 东华大学 一种棕色固氮菌酶处理羊毛织物的防毡缩方法
CN101565902A (zh) * 2009-04-22 2009-10-28 江南大学 一种基于弱氧化和角质酶预处理的羊毛织物蛋白酶防毡缩方法
CN101781852A (zh) * 2010-01-20 2010-07-21 江南大学 用氯化咪唑盐类离子液体/蛋白酶进行二浴法羊毛织物防毡缩的方法
CN101935642A (zh) * 2010-06-29 2011-01-05 东华大学 一种蛋白酶复合酶及其应用
CN101935632A (zh) * 2010-06-29 2011-01-05 东华大学 一种降解羊毛鳞片层的菌株

Non-Patent Citations (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Title
Doc. Ing. Michal Vik, Ph.D.: "Finální úpravy VI", Technická univerzita v Liberci, Fakulta textilní *
Irena Horská: "Enzymatické biotechnologie pro úpravu vláken ovcí vlny. Struktura vlákna a nové histochemické poznatky.", Technická univerzita v Liberci, Fakulta textilní, Liberec 2006 *

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2013415A3 (cs) 2014-12-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Shahid et al. Enzymatic processing of natural fibres: white biotechnology for sustainable development
CN103924439A (zh) 一种应用超声波技术进行蛋白酶羊毛防毡缩处理的方法
CN104526801B (zh) 一种柳条的处理方法
EP3575389A3 (en) Consumer products with protease variants
BRPI0821867A2 (pt) Composição de tratamento para lavagem de tecidos, processo doméstico para o tratamento de tecidos e corante de tiazol
CN104589445A (zh) 一种藤条软化方法
BRPI0923915A8 (pt) Endoglucanases fúngicas, seu método de produção, processo para tratar material celulósico, composição detergente,alimento animal, cepa de e. coli, vetor de expressão, e microrganismo transgênico
CN104789630A (zh) 一种蓝鳍金枪鱼骨胶原水解物及其制备方法
CN102965958A (zh) 一种基于复合生物酶的羊毛制品二浴法防毡缩整理工艺
Mojsov Trends in bio-processing of textiles: A review
CN103526554B (zh) 一种酶促接枝溶菌酶进行真丝抗菌整理的方法
TW201605939A (zh) 用於從聚酯摻和物中回收聚酯的方法
MX2013001147A (es) Proceso para esterilizar objetos.
de Melo da Silva et al. Study and application of an enzymatic pool in bioscouring of cotton knit fabric
CZ304860B6 (cs) Způsob zvýšení plstivosti živočišných vláken, zejména vlny nebo srsti
CN105039606B (zh) 一种羊剪绒的快速浸水方法
WO2010126173A3 (en) Antiviral fiber assembly with cellulose sulfate
CN104305835A (zh) 一种废旧布料生产地毡的方法
CN105803809A (zh) 一种防静电可除臭羽绒的处理方法
FI20022204A (fi) Villan biotekninen viimeistysmenetelmä
CN102492563A (zh) 一种消毒加酶洗涤剂
CN102965960A (zh) 一种化学纤维的防缩工艺方法
Jajpura Biotechnology applications in textiles
CN107034526B (zh) 棉杆处理工艺及棉杆皮纤维制备工艺
Sîrghie et al. Influence of ultrasound field on laccase degumming process

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20180603