CZ304788B6 - Method of determining biodegradation of inorganic building material by chemoorganotrophic microorganisms - Google Patents

Method of determining biodegradation of inorganic building material by chemoorganotrophic microorganisms Download PDF

Info

Publication number
CZ304788B6
CZ304788B6 CZ2008-791A CZ2008791A CZ304788B6 CZ 304788 B6 CZ304788 B6 CZ 304788B6 CZ 2008791 A CZ2008791 A CZ 2008791A CZ 304788 B6 CZ304788 B6 CZ 304788B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
building material
inorganic building
samples
mineral solution
chemoorganotrophic
Prior art date
Application number
CZ2008-791A
Other languages
Czech (cs)
Other versions
CZ2008791A3 (en
Inventor
Richard Wasserbauer
Ivana Loušová
Original Assignee
České vysoké učení technické v Praze Fakulta stavební
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by České vysoké učení technické v Praze Fakulta stavební filed Critical České vysoké učení technické v Praze Fakulta stavební
Priority to CZ2008-791A priority Critical patent/CZ304788B6/en
Publication of CZ2008791A3 publication Critical patent/CZ2008791A3/en
Publication of CZ304788B6 publication Critical patent/CZ304788B6/en

Links

Abstract

In the present invention, there is disclosed a method of determining biodegradation of inorganic building material by chemoorganotrophic microorganisms characterized in that samples of inorganic building material are put into a control medium, which contains a carbon-free mineral solution and in a medium infected by chemoorganotrophic bacteria containing the carbon-free mineral solution with addition of a soil extract prepared from compost soil or soil in the vicinity of which a structure of inorganic building material to be analyzed is situated wherein said inorganic building material must contain at least 10e6 microorganisms per 1 ml of the extract, whereby in the course of at least 5 and at the most 7 days concentration of Cae2e+ is measured each day with respect to the check samples added with the medium pH value and resisExciter for tance of the inorganic building material samples is thus determined from the obtained values. The inorganic building material is represented by concrete, sandstone, limestone and sandy marl.

Description

Oblast technikyTechnical field

Vynález se týká způsobu rychlého stanovení biodegradability anorganického stavebního materiálu, zejména betonů, případně dalších stavebních materiálů (opuky, pískovce, vápence) chemoorganotrofhí mikroorganizmy.The invention relates to a method for the rapid determination of the biodegradability of an inorganic building material, in particular concretes and possibly other building materials (marl, sandstone, limestone) of chemoorganotrophic microorganisms.

Dosavadní stav technikyBACKGROUND OF THE INVENTION

Dosud používané způsoby se zabývají především síranovou korozí, která byla z hlediska poškození betonových konstrukcí účinkem přírodních a průmyslových odpadních vod studována velmi intenzivně. V tomto směru byla vypracována řada zkušebních metod např. ASTM C1013 (1989) urychlený test síranem sodným, případně hořečnatým, dále urychlený test s kyselinou sírovou. Tyto metody jsou schopny popsat míru znehodnocení betonu v jednotlivých agresivních prostředích.The methods used so far mainly deal with sulfate corrosion, which has been studied very intensively in terms of damage to concrete structures due to natural and industrial wastewater. In this respect, a number of test methods have been developed, eg ASTM C1013 (1989) accelerated test with sodium or magnesium sulfate, as well as an accelerated test with sulfuric acid. These methods are able to describe the degree of concrete degradation in individual aggressive environments.

Odolnost různých typů betonu byla sledována také s ohledem na vliv mikroorganizmů. I v tomto směru byly studovány především simé bakterie a byla vyvinuta řada různých fermentorů, ve kterých byl sledován průběh biokoroze na různých typech betonových skruží kanalizačních kolektorů, většinou v závislosti na čase. V poslední době se však ukazuje, že korozní aktivita simých bakterií se u betonových konstrukcí (nikoliv u kanalizačních kolektorů) spíše přeceňovala. Korozní změny jsou zřejmě ovlivněny především přímou transformací oxidu siřičitého na H2SO4 a nikoliv výlučně korozní aktivitou simých bakterií. Thionové bakterie jsou však i nadále nacházeny na betonových objektech, ale ve společenstvu řady dalších mikrobů (bakterie desulfurikační, denitrifikační, nitrifíkační, amonizační), ve kterém většinou nehrají dominantní roli.The resistance of various types of concrete was also monitored with regard to the influence of microorganisms. Even in this respect, simé bacteria were studied in particular and a number of different fermenters were developed in which the course of biocorrosion was monitored on various types of concrete rings of sewer collectors, mostly in dependence on time. Recently, however, it appears that the corrosion activity of simé bacteria has been overestimated in concrete structures (not in sewage collectors). Corrosion changes are probably influenced mainly by the direct transformation of sulfur dioxide to H2SO4 and not exclusively by the corrosive activity of simulated bacteria. Thion bacteria, however, continue to be found on concrete structures, but in the community of a number of other microbes (desulfurizing, denitrifying, nitrifying, ammonizing bacteria), in which they mostly do not play a dominant role.

Studium biodegradace ve fermentorech však ztrácí smysl v případě, že má být stanovena rezistence betonu v půdě, či v atmosférických podmínkách. Zde se uplatňují chemoorganotrofní mikroorganizmy, které se na povrchových nerovnostech vlhkého betonu rozvíjí na částečkách země, špíny a prachu. Metodika, která byl jednoduchým způsobem a bez náročných analytických operací postihla korozní vliv těchto organizmů, nebyla dosud zpracována, i když synergický vliv chemoorganotroíních bakterií na síranovou korozi je znám a v příslušných publikacích opakovaně zmiňován.However, the study of biodegradation in fermenters loses its meaning if concrete resistance in soil or atmospheric conditions is to be determined. Chemoorganotrophic microorganisms, which develop on the surface unevenness of damp concrete, develop on the earth, dirt and dust particles. The methodology, which in a simple way and without demanding analytical operations affected the corrosive effect of these organisms, has not been elaborated yet, although the synergistic effect of chemoorganotropic bacteria on sulfate corrosion is known and repeatedly mentioned in the relevant publications.

Podstata vynálezuSUMMARY OF THE INVENTION

Výše uvedené nedostatky jsou odstraněny způsobem pro stanovení biodegradace anorganického stavebního materiálu chemoorganotrofními mikroorganizmy podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že se vzorky anorganického stavebního materiálu vloží do kontrolního prostředí, které obsahuje bezuhlíkatý minerální roztok, a do prostředí infikovaného chemoorganotrofhími bakteriemi, které obsahuje bezuhlíkatý minerální roztok s přídavkem půdního výluhu připraveného z kompostové země nebo z půdy, v jejíž blízkosti se nachází analyzovaná konstrukce anorganického stavebního materiálu. Prostředí infikované chemoorganotrofní bakteriemi musí obsahovat minimálně 106 mikroorganizmů v 1 ml výluhu, přičemž v průběhu minimálně 5 a maximálně 7 dnů se měří každý den oproti kontrolním vzorkům koncentrace Ca2+ doplněná o pH prostředí a z naměřených hodnot se stanoví odolnost vzorků anorganického stavebního materiálu.The above drawbacks are eliminated by a method for determining the biodegradation of inorganic building material by chemoorganotrophic microorganisms according to the invention, which consists in placing samples of the inorganic building material in a control medium containing a carbonate-free mineral solution and in a medium infected with chemoorganotrophic bacteria mineral solution with the addition of a soil extract prepared from compost ground or from soil in the vicinity of which the analyzed construction of inorganic building material is located. The medium infected with chemoorganotrophic bacteria must contain a minimum of 10 6 microorganisms per ml of extract, measured over a minimum of 5 days and a maximum of 7 days against Ca 2+ controls supplemented with the pH of the environment, and the resistance of inorganic building material samples measured.

Vzorky anorganického stavebního materiálu (betonu) se s výhodou vloží do kontrolního prostředí, které obsahuje bezuhlíkatý minerální roztok chráněný přídavkem Ajatinu, a do prostředí infikovaného chemoorganotrofhími bakteriemi, které obsahuje bezuhlíkatý minerální roztok s jedno-1 CZ 304788 B6 rázovým přídavkem 0,005 % hmotn. peptonu, vztaženo na 100 ml minerálního roztoku a s přídavkem půdního výluhu připraveného z kompostové země nebo z půdy, v jejíž blízkosti se nachází analyzovaná konstrukce betonu, který musí obsahovat minimálně 106 mikroorganizmů v 1 ml výluhu, v množství 1 ml výluhu, vztaženo na každých 100 ml minerálního roztoku, a s každodenními přídavky 0,02 % hmotn. glukózy vztaženo na 100 ml minerálního roztoku a přičemž v průběhu minimálně 5 a maximálně 7 dnů se měří každý den oproti kontrolnímu prostředí, koncentrace Ca2+ doplněná o pH prostředí infikovaného chemoorganotrofními bakteriemi a z naměřených hodnot se stanoví odolnost vzorků anorganického stavebního materiálu tak, že pokud koncentrace Ca2+ překročí u infikovaného prostředí, oproti kontrolnímu prostředí 10 % a pH infikovaného prostředí poklesne víc než o dva stupně, je daný anorganický stavební materiál neodolný proti biologické korozi působené chemoorganotrofními bakteriemi.The inorganic building material (concrete) samples are preferably placed in a control medium containing a carbonate-free mineral solution protected by the addition of Ajatin, and in a medium infected with chemoorganotrophic bacteria, which contains a carbonate-free mineral solution with a single addition of 0.005 wt. peptone, based on 100 ml of mineral solution and with the addition of soil extract prepared from compost ground or from soil in the vicinity of the concrete structure to be analyzed, which must contain at least 10 6 microorganisms per ml of extract, per ml of extract, per each 100 ml of mineral solution, and with daily additions of 0.02 wt. glucose based on 100 ml of mineral solution and, for a minimum of 5 days and a maximum of 7 days, the Ca 2+ concentration supplemented with the pH of the environment infected with chemoorganotrophic bacteria is measured from the measured values and the resistance of the inorganic building material the Ca 2+ concentration exceeds 10% in the infected environment, compared to the control environment by 10% and the pH of the infected environment decreases by more than two degrees, the given inorganic building material is resistant to biological corrosion caused by chemoorganotrophic bacteria.

Bezuhlíkatý minerální roztok obsahuje KH2PO4 0,1 g, K2HPO4 0,1 g, MgSO4 0,3 g, (NH4)2SO4 0,5 g FeSO4 stopy, ve 1000 ml destilované vody, aje upraven 0,lN KOH na pH 7,5.The carbon-free mineral solution contains KH 2 PO 4 0.1 g, K 2 HPO 4 0.1 g, MgSO 4 0.3 g, (NH 4 ) 2 SO 4 0.5 g FeSO 4 feet, in 1000 ml distilled water, is adjusted to pH 7.5 with 0.1N KOH.

Vynález se opírá o poznatek, podle kterého chemoorganotrofní bakterie působí kyselinovou korozi, která je známá, jak v chemických provozech, tak i v zemědělství. Ve vlhkých konstrukcích anorganického stavebního materiálu bakterie vytváří kyselinu octovou, mravenčí, propionovou, citrónovou, glukonovou, šťavelovou a řadu dalších kyselin trikarbonového cyklu. Protože kyseliny reagují především s Ca(OH)2 a posléze i s hydrosilikáty a hydroalumináty Ca za vzniku vápenných solí, je zřejmé, že rychlost koroze anorganického stavebního materiálu, zejména betonu, bude záviset zejména na rozpustnosti těchto Ca solí a na chování vrstvy vzniklých korozních produktů. Koroze postupuje tím rychleji, čím jsou vznikající reakční produkty rozpustnější a čím rychleji jsou při kondenzaci vodní páry z hmoty anorganického stavebního materiálu vymývány. Anorganickými stavebními materiály jsou zejména beton, pískovec, vápenec a opuka.The invention is based on the finding that chemoorganotrophic bacteria cause acid corrosion, which is known both in chemical plants and in agriculture. In damp constructions of inorganic building material, bacteria form acetic, formic, propionic, citric, gluconic, oxalic and many other tricarbonic acids. Since acids react primarily with Ca (OH) 2 and later with Ca hydrosilicates and hydroaluminates to form lime salts, it is clear that the corrosion rate of inorganic building material, especially concrete, will depend mainly on the solubility of these Ca salts and the layer behavior of the resulting corrosion products. . The corrosion progresses faster the more soluble the reaction products formed and the faster they are washed out of the inorganic building material mass during the condensation of water vapor. Inorganic building materials are mainly concrete, sandstone, limestone and marlwood.

Způsob provedení způsobuje patrný z následujícího příkladu.The embodiment is shown in the following example.

Příklad provedeníExemplary embodiment

Velikost vzorků betonu se řídí velikostí zkušebních nádob. Doporučují se rozměry 50x50x50 mm až 100x100x100 mm, avšak je možné použít i další (větší) rozměry zkušebních vzorků. Podstatné je, že jak kontrolní, tak zkušební vzorky musí být stejné, rovněž tak zkušební nádoby a objem kontrolního a zkušebního, infikovaného prostředí, ve kterém musí být vzorky zcela ponořeny. Poměr objemu zkušebních vzorků k objemu prostředí by měl být 1:10.The size of the concrete samples depends on the size of the test vessels. Dimensions 50x50x50 mm to 100x100x100 mm are recommended, but other (larger) test specimen sizes may be used. It is essential that both control and test specimens must be the same as well as the test vessels and the volume of the control and test, infected environment in which the specimens must be completely immersed. The ratio of test volume to volume should be 1:10.

Stárnutí čerstvých vzorků betonu (snížení pH výluhu betonu na 8) se provede varem s 2N HC1 nebo několikanásobnou expozicí betonu v autoklávu při teplotě 120 °C po dobu minimálně 2 hodin. Pokud se zkouší vzorky, které již byly exponované na stavbě v půdních podmínkách, či v atmosféře, není většinou dodatečné stárnutí nutné. Doporučuje se však před zkouškou vždy ověřit pH vodného výluhu betonu, které nesmí být vyšší než 8.Aging of fresh concrete samples (lowering the pH of the concrete leach to 8) is done by boiling with 2N HCl or multiple exposure of the concrete in an autoclave at 120 ° C for at least 2 hours. If samples that have already been exposed to the site under soil or atmosphere conditions are tested, an additional aging is usually not necessary. However, it is recommended that the pH of the aqueous leachate of the concrete should not be higher than 8 before testing.

Půdní výluh pro zaočkováni zkušebního prostředí infikovaného chemoorganotrofními bakteriemi se připraví buď z kompostové země, pokud zkouška probíhá u nově vyvinutých betonů nebo z půdy, v jejíž blízkosti se nachází analyzovaná konstrukce. Pro přípravu půdního výluhu se použije zem upravená sítem na velikost zrna 2 mm. Na 100 ml destilované vody se naváží 1 g upravené země. Po rozmíchání se suspenze nechá usadit a přefiltruje přes skleněný filtrační kelímek s fritou, velikost 2 až 3. U chudých a písčitých půd se pod fluorescenčním mikroskopem odhadne množství bakterií v 1 ml výluhu. Pro rozlišení živých a mrtvých bakterií se použije roztok akridinové oranže (ředění 1:10 000), živé mikroby světélkují zeleně. U kompostové země, omice a travnatých půd tato příprava odpadá.The soil extract for the inoculation of the test medium infected with chemoorganotrophic bacteria shall be prepared either from compost ground if the test is carried out on newly developed concretes or from soil in the vicinity of the structure to be analyzed. For the preparation of the soil extract, sieve treated with a grain size of 2 mm is used. Weigh 1 g of treated earth into 100 ml of distilled water. After mixing, the suspension is allowed to settle and filtered through a sintered glass crucible, size 2 to 3. In poor and sandy soils, the amount of bacteria in 1 ml of extract is estimated under a fluorescent microscope. Acridine orange solution (1:10 000 dilution) is used to distinguish living and dead bacteria, and living microbes fluoresce green. For composting ground, omice and grass soils, this preparation is not required.

Jako kontrolní prostředí se použije následující bezuhlíkatý minerální roztok:The following carbon-free mineral solution is used as the control medium:

-2CZ 304788 B6-2GB 304788 B6

KH2PO4 0,1 g, K2HPO4 0,1 g, MgSO4 0,3 g, (NH4)2SO4 0,5 g, FeSO4 stopy, destilovaná voda 1000 ml, na pH 7,5 se půda upraví O,1N KOH. Jeho sterilita se udržuje přídavkem Ajatinu.KH 2 PO 4 0.1 g, K 2 HPO 4 0.1 g, MgSO 4 0.3 g, (NH 4 ) 2 SO 4 0.5 g, FeSO 4 traces, distilled water 1000 ml, to pH 7, 5, the soil was treated with 0.1N KOH. Its sterility is maintained by the addition of Ajatin.

Zaočkování celé zkušební sestavy (nádoby, vzorky, prostředí) infikované chemoorganotrofními bakteriemi se provede v závislosti na objemu prostředí. Na 100 ml prostředí se použije 1 ml půdního výluhu. Současně se přidá 0,02 % hmotn. glukózy a 0,005 % hmotn, peptonu jako startér růstu. Kontrolní prostředí se neinokuluje, nepřidává se pepton ani glukóza, sterilita se udržuje přídavkem Ajatinu. Přídavek glukózy u zkušební sestavy imituje snadno přístupný zdroj uhlíku.Inoculation of the entire test kit (containers, samples, environment) infected with chemoorganotrophic bacteria is performed depending on the volume of the medium. Use 1 ml of soil extract per 100 ml medium. 0.02 wt. glucose and 0.005 wt.% peptone as a growth starter. Control medium is not inoculated, peptone and glucose are not added, and sterility is maintained by addition of Ajatin. The addition of glucose to the test kit imitates an easily accessible carbon source.

Obě sestavy, kontrolní a zkušební se umístí do termostatu. Teplota kultivace 27 ± 2 °C, doba zkoušky 5 až 7 dnů. V průběhu zkoušky se do prostředí zkušební sestavy každý den přidá 0,02 % hmotn. glukózy. Další inokulace se neprovádí.Both control and test assemblies are placed in a thermostat. Culture temperature 27 ± 2 ° C, test time 5 to 7 days. During the test, 0.02 wt. glucose. No further inoculation is performed.

V průběhu celé expozice se každý den měří buď iontově selektivními elektrodami nebo kolorimetricky koncentrace Ca2+ v obou prostředích. Současně se stanoví potenciometricky také pH prostředí. Pokud koncentrace Ca2+ překročí u infikovaných oproti kontrolním vzorkům 10 % a PH prostředí poklesne o víc než dva stupně, je daný beton neodolný proti biologické korozi působené chemoorganotrofními bakteriemi.Throughout the exposure period, either ion-selective electrodes or colorimetric Ca 2+ concentrations in both environments are measured daily. At the same time, the pH of the medium is determined potentiometrically. If the Ca 2+ concentration in infected subjects exceeds 10% compared to the control samples and the pH of the medium drops by more than two degrees, the concrete is resistant to biological corrosion caused by chemoorganotrophic bacteria.

Průmyslová využitelnostIndustrial applicability

Způsob stanovení biodegradace anorganického stavebního materiálu chemoorganotrofními mikroorganizmy je využitelný pro stanovení biodegradace betonu pískovce, vápence a opuky. Je využitelný především ve stavebnictví.The method of determining the biodegradation of inorganic building material by chemoorganotrophic microorganisms is useful for determining the biodegradation of sandstone, limestone and marlwood concrete. It is particularly useful in the construction industry.

Claims (4)

PATENTOVÉ NÁROKYPATENT CLAIMS 1. Způsob stanovení biodegradace anorganického stavebního materiálu chemoorganotrofními bakteriemi, vyznačující se tím, že se vzorky anorganického stavebního materiálu vloží do kontrolního prostředí, které obsahuje bezuhlíkatý minerální roztok, a do prostředí infikovaného chemoorganotrofními bakteriemi, které obsahuje bezuhlíkatý minerální roztok s přídavkem půdního výluhu připraveného z kompostové země nebo z půdy, v jejíž blízkosti se nachází analyzovaná konstrukce anorganického stavebního materiálu, který musí obsahovat minimálně 106 mikroorganizmů v 1 ml výluhu, přičemž v průběhu minimálně 5 a maximálně 7 dní se měří každý den oproti kontrolním vzorkům koncentrace Ca2+ doplněná o pH prostředí a z naměřených hodnot se stanoví odolnost vzorků anorganického stavebního materiálu.Method for determining biodegradation of inorganic building material by chemoorganotrophic bacteria, characterized in that samples of inorganic building material are introduced into a control medium containing a carbon-free mineral solution and into a medium infected with chemoorganotropic bacteria which contains a carbon-free mineral solution with the addition of a soil extract compost earth or the ground, in which is close to the analyzed structure of the inorganic building material, which must contain at least 10 6 microorganisms per 1 ml of the extract, during which a minimum of 5 and maximum of 7 days was measured each day over the control concentration of Ca 2+ supplemented o The pH of the environment and the measured values determine the resistance of inorganic building material samples. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že se vzorky anorganického stavebního materiálu vloží do kontrolního prostředí, které obsahuje bezuhlíkatý minerální roztok chráněný přídavkem Ajatinu, a do prostředí infikovaného chemoorganotrofními bakteriemi, které obsahuje bezuhlíkatý minerální roztok s každodenními přídavky 0,02 % hmotn. glukózy a jednorázovým přídavkem 0,005 % hmotn. peptonu, vztaženo na 100 ml minerálního roztoku a s přídavkem 1 ml půdního výluhu na 100 ml minerálního roztoku připraveného z kompostové země nebo z půdy, v jejíž blízkosti se nachází analyzovaná konstrukce anorganického stavebního materiálu, který musí obsahovat minimálně 106 mikroorganizmů v 1 ml výluhu, přičemž v průběhu minimálně 5 a maximálně 7 dnů se měří každý den oproti kontrolním, sterilním vzorkům koncentrace Ca2+ doplněná o pH prostředí a z naměřených hodnot se stanoví odolnost vzorků anorganického stavebního materiálu tak, že pokud koncentrace Ca2+ překročí u infikovaných, oproti kontrolním vzorkům 10 % a pH média poklesne o víc než dva stupně, je daný anorganický stavební materiál neodolný proti biologické korozi způsobené chemoorganotrofními bakteriemi.Method according to claim 1, characterized in that the inorganic building material samples are placed in a control medium containing a carbonate-free mineral solution protected by the addition of Ajatin and into a medium infected with chemoorganotrophic bacteria which contains a carbonate-free mineral solution with 0.02% daily additions wt. % glucose and a single addition of 0.005 wt. peptone, based on 100 ml of mineral solution and with the addition of 1 ml of soil extract per 100 ml of mineral solution prepared from compost ground or soil, in the vicinity of which is the analyzed construction of inorganic building material containing at least 10 6 microorganisms per ml of extract, whereas during a minimum of 5 days and a maximum of 7 days, the Ca 2+ concentration supplemented with the pH of the environment is measured every day against control sterile samples, and the measured values determine the resistance of inorganic building material samples so that if the Ca 2+ concentration exceeds the infected samples of 10% and the pH of the medium decreases by more than two degrees, the given inorganic building material is resistant to biological corrosion caused by chemoorganotrophic bacteria. -3 CZ 304788 B6-3 CZ 304788 B6 3. Způsob podle nároků la2, vyznačující se tím, že bezuhlíkatý minerální roztok obsahuje KH2PO4 0,1 g, K2HPO4 0,1 g, MgSO4 0,3 g, (NH4)2SO4 0,5 g, FeSO4 stopy, v 1000 ml destilované vody, aje upraven 0,lN KOH na pH 7,5.Method according to claims 1 and 2, characterized in that the carbon-free mineral solution contains KH 2 PO 4 0.1 g, K 2 HPO 4 0.1 g, MgSO 4 0.3 g, (NH 4 ) 2 SO 4 , 5 g, FeSO 4 feet, in 1000 ml of distilled water, and adjusted to pH 7.5 with 0.1N KOH. 5 4. Způsob podle nároků Íaž3, vyznačující se tím, že anorganickým stavebním materiálem je beton, pískovec, vápenec a opuka.The method according to claims 1 to 3, characterized in that the inorganic building material is concrete, sandstone, limestone and marl.
CZ2008-791A 2008-12-08 2008-12-08 Method of determining biodegradation of inorganic building material by chemoorganotrophic microorganisms CZ304788B6 (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2008-791A CZ304788B6 (en) 2008-12-08 2008-12-08 Method of determining biodegradation of inorganic building material by chemoorganotrophic microorganisms

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2008-791A CZ304788B6 (en) 2008-12-08 2008-12-08 Method of determining biodegradation of inorganic building material by chemoorganotrophic microorganisms

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2008791A3 CZ2008791A3 (en) 2010-06-16
CZ304788B6 true CZ304788B6 (en) 2014-10-22

Family

ID=42244034

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2008-791A CZ304788B6 (en) 2008-12-08 2008-12-08 Method of determining biodegradation of inorganic building material by chemoorganotrophic microorganisms

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ304788B6 (en)

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
RU2609863C1 (en) * 2015-11-27 2017-02-06 Общество с ограниченной ответственностью Агро - Промышленная компания "ПаК" (ООО АПК "ПаК") Method for simulation of interaction of building materials with medium casuing biological damage of building products and structures
CZ309194B6 (en) * 2020-02-05 2022-05-04 České vysoké učení technické v Praze Procedure for evaluating the resistance of hardened mortar materials, especially plasters, to the effects of chemical and biological aggressiveness of the external environment and test specimen for it

Citations (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3604912A1 (en) * 1986-02-17 1987-08-20 Bock Eberhard Process for determining the resistance of materials such as construction materials to a biogenic acid attack and device for carrying out the process
KR100706537B1 (en) * 2006-09-05 2007-04-13 삼성물산 주식회사 Artificial promoting test apparatus for microbiological corrosion of concrete and evaluation method for microbiological anti-corrosion using the same

Patent Citations (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3604912A1 (en) * 1986-02-17 1987-08-20 Bock Eberhard Process for determining the resistance of materials such as construction materials to a biogenic acid attack and device for carrying out the process
KR100706537B1 (en) * 2006-09-05 2007-04-13 삼성물산 주식회사 Artificial promoting test apparatus for microbiological corrosion of concrete and evaluation method for microbiological anti-corrosion using the same

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
RU2609863C1 (en) * 2015-11-27 2017-02-06 Общество с ограниченной ответственностью Агро - Промышленная компания "ПаК" (ООО АПК "ПаК") Method for simulation of interaction of building materials with medium casuing biological damage of building products and structures
CZ309194B6 (en) * 2020-02-05 2022-05-04 České vysoké učení technické v Praze Procedure for evaluating the resistance of hardened mortar materials, especially plasters, to the effects of chemical and biological aggressiveness of the external environment and test specimen for it

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2008791A3 (en) 2010-06-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Sand et al. Biodeterioration of mineral materials by microorganisms—biogenic sulfuric and nitric acid corrosion of concrete and natural stone
Herisson et al. Toward an accelerated biodeterioration test to understand the behavior of Portland and calcium aluminate cementitious materials in sewer networks
Marschner et al. Controls of bioavailability and biodegradability of dissolved organic matter in soils
Herisson et al. Influence of the binder on the behaviour of mortars exposed to H 2 S in sewer networks: a long-term durability study
Harpenslager et al. Rewetting former agricultural peatlands: Topsoil removal as a prerequisite to avoid strong nutrient and greenhouse gas emissions
May et al. Microbial deterioration of building stone-a review.
Xu et al. Non-ureolytic bacterial carbonate precipitation as a surface treatment strategy on cementitious materials
Kalbitz et al. Controls on the dynamics of dissolved organic matter in soils: a review
Wiktor et al. Quantification of crack-healing in novel bacteria-based self-healing concrete
Qiu et al. Effects of oxygen concentration on phosphorus release from reflooded air-dried wetland sediments
Gaylarde et al. Deteriogenic biofilms on buildings and their control: a review
De Belie Microorganisms versus stony materials: a love–hate relationship
Herisson et al. Behaviour of different cementitious material formulations in sewer networks
Nurulita et al. Restoration of tropical peat soils: The application of soil microbiology for monitoring the success of the restoration process
Mettrop et al. Nutrient and carbon dynamics in peat from rich fens and Sphagnum-fens during different gradations of drought
Yakovleva et al. Metabolic activity of micromycetes affecting urban concrete constructions
Kurtz Jr et al. Stabilization of friable sandstone surfaces in a desiccating, wind-abraded environment of south-central Utah by rock surface microorganisms
Martí et al. Ecotoxicity of chlorophenolic compounds depending on soil characteristics
Yan et al. Species-specific effects of plants colonising cutover peatlands on patterns of carbon source utilisation by soil microorganisms
Aruoja et al. Toxicity testing of heavy‐metal‐polluted soils with algae Selenastrum capricornutum: A soil suspension assay
CA2892963C (en) Use of rapid onsite bacteria test for oil and gas applications
Li et al. Enumeration of sulfur-oxidizing microorganisms on deteriorating stone of the Angkor monuments, Cambodia
CZ304788B6 (en) Method of determining biodegradation of inorganic building material by chemoorganotrophic microorganisms
Lundström et al. Effects of acidification and its mitigation with lime and wood ash on forest soil processes in southern Sweden. A joint multidisciplinary study
May Microbes on building stone: for good or ill?

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20171208