CZ303805B6 - Rychloupínací magnetický mnohocetný drzák zkusebních vzorku zejména pro urychlené korozní zkousky - Google Patents

Rychloupínací magnetický mnohocetný drzák zkusebních vzorku zejména pro urychlené korozní zkousky Download PDF

Info

Publication number
CZ303805B6
CZ303805B6 CZ20090826A CZ2009826A CZ303805B6 CZ 303805 B6 CZ303805 B6 CZ 303805B6 CZ 20090826 A CZ20090826 A CZ 20090826A CZ 2009826 A CZ2009826 A CZ 2009826A CZ 303805 B6 CZ303805 B6 CZ 303805B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
fixing element
quick
test
neodymium magnets
corrosion tests
Prior art date
Application number
CZ20090826A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2009826A3 (cs
Inventor
Mindos@Lubomír
Paráková@Markéta
Original Assignee
SVÚOM s.r.o.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by SVÚOM s.r.o. filed Critical SVÚOM s.r.o.
Priority to CZ20090826A priority Critical patent/CZ303805B6/cs
Publication of CZ2009826A3 publication Critical patent/CZ2009826A3/cs
Publication of CZ303805B6 publication Critical patent/CZ303805B6/cs

Links

Landscapes

  • Testing Resistance To Weather, Investigating Materials By Mechanical Methods (AREA)

Abstract

Rychloupínací magnetický mnohocetný drzák zkusebních vzorku zejména pro urychlené korozní zkousky, sestávající z fixacního prvku (1) libovolného tvaru, který je odolný koroznímu prostredí zkusební atmosféry, do kterého jsou ve zvolených rozestupech zapusteny permanentní neodymové magnety (2) na bázi slitiny Nd.sub.2.n.Fe.sub.14.n.B. Neodymové magnety (2) jsou na jedné nebo na obou stranách fixacního prvku (1) neprodysne prekryty nepropustnou a koroznímu prostredí zkusební atmosféry ochrannou krycí vrstvou (3), výhodne z pruhledného materiálu. Fixacní prvek (1) je prípadne opatren alespon na jedné strane (4) nebo klínem (5) a spodní hrana fixacního prvku (1) je opatrena pásem (6) z vhodného typu protiskluzného materiálu.

Description

Technické řešení se týká držáku pro zlepšené a zrychlené nasazování a vyjímání zkušebních vzorků umísťovaných do prostoru korozních zkušebních komor se všemi typy zkušebních korozních atmosfér, např. neutrální solná mlha, čistá kondenzace vodních par, kondenzace vodních par s obsahem SO2 a další.
Dosavadní stav techniky
Ztráty způsobované každý rok korozí kovových a zejména ocelových materiálů jsou obrovské. Proto jsou neustále vyvíjeny nové nátěrové hmoty a nové typy kovových a konverzních povlaků za účelem snižování korozních ztrát. Jakost všech vyvíjených ochranných povlaků je nutné ověřovat. To se provádí velmi často tzv. urychlenými korozními zkouškami. Za tím účelem jsou testovány zkušební vzorky rozmanitého tvaru a velikosti zejména z ocelí různých tříd, na kterých jsou nanášeny ochranné povlaky. Velmi často jsou zkušební vzorky drobných rozměrů z různých průmyslových odvětví, např. šrouby, vruty, matky, podložky, závlačky, pružiny, hřídelky, spony atd. Vždy se zkouší větší počet vzorků a pro obsluhu zkušebních komor nastává zdlouhavá a pracná činnost, jak tyto vzorky navázat na nitě a poté je do zkušební komory zavěsit. Vyžaduje to další pomocné materiály - vázací nitě, nosné tyče a závěsné háčky. Všechny pomocné materiály musí být z nekorodujícího materiálu, aby nebylo zkresleno vyhodnocení zkoušených vzorků. Stejně pracné a zdlouhavé je pravidelné vyjímání zkušebních vzorků z korozní komory po určitých předepsaných intervalech např. k vizuální kontrole a opětovné ukládání zkušebních vzorků do komory. Tato činnost od obsluhy vyžaduje vysokou dávku zručnosti, trpělivosti a mnoho času.
Problematická z hlediska hodnocení korozního napadení zkoušených vzorků jsou místa, kontaktní plochy, kde se dotýká závěsná niť zkoušeného vzorku. Zde se ihned po nasazení do zkušební komory kondenzuje trvale voda a vytváří se zde jiné korozní podmínky než na plochách, kde se závěsná niť zkoušeného vzorku nedotýká. Celkové vizuální vyhodnocení stupně korozního napadení, resp. jakosti protikorozní ochrany zhotovených povlaků na zkušebním vzorku je tímto vlivem do značné míry zkresleno.
Užitečnost držáků pro korozní zkoušky je zřejmá, jak je uvedeno v dokumentu CZ 195 957, kteiý byl udělen pro držák vzorku, zejména pro zkoušky korozní odolnosti materiálů. Držák podle tohoto vynálezu je určen zejména pro venkovní atmosférické korozní stanice, přičemž princip držáku je řešen na základě čistě mechanického a nikoliv magnetického uchycení vzorků.
Podstata technického řešení
Všechny dosavadní výše popsané nevýhody zcela odstraňuje rychloupínací magnetický mnohočetný držák zkušebních vzorků zejména pro urychlené korozní zkoušky, který umožňuje lychle a snadno upínat feri- i feromagnetické materiály.
Rychloupínací držák sestává z fixačního prvku libovolného tvaru. Výhodný tvar fixačního prvku je např. obdélníkový nebo čtvercový. Dále je výhodné aby materiál fixačního prvku byl z jakéhokoliv materiálu, který bude odolný působení zkušební korozní atmosféry za zvýšené teploty. Mezi základní parametry zkušebních korozních atmosfér patří zejména 100 % relativní vlhkost vzduchu, dále obsah chloridu sodného do 5 % hmotn., nebo obsah SO2 max. 0,1 % obj. ve vlh- 1 CZ 303805 B6 kém vzduchu. Teplota zvýšená převážně do 40 °C, výjimečně do 50 °C. K takovým vhodným materiálům patří zejména termoplastické umělé hmoty jako je PVC (polyvinylchlorid), HDPE (houževnatý polyethylen), PP (polypropylen) a další. Do fixačního prvku jsou zapuštěny ve vhodně zvoleném rozestupu slitinové permanentní neodymové magnety (dále jen neodymové magnety) na bázi slitiny prvků železa, neodymu, bóru. Permanentní neodymový magnet o složení Nd2Fei4B patří mezi nej silnější permanentní magnety. Tento magnet je schopen ve svém magnetickém poli unést nejméně 1000-násobek své vlastní váhy - viz např. http.V/wikipedia. org/wiki/Neodymov%C3%BD magnet.
Neodymové magnety vykazují mnohonásobně vyšší magnetickou sílu oproti tzv. feritovým magnetům, které se zhotovují např. ze směsi oxidů železa, baiya, stroncia apod. Avšak velkou nevýhodou neodymových magnetů je jejich nízká odolnost proti korozi v přítomnosti vody a kyslíku. Proto se jejich povrch nejčastěji chrání tenkou vrstvou niklu, která však postačuje pouze pro běžné a neagresivní atmosféry. V případě použití neodymových magnetů v prostředí silně korozivních zkušebních atmosfér je naprosto nezbytné, aby byly neodymové magnety chráněny před agresivní zkušební korozní atmosférou zcela nepropustným překrytím např. skleněnou tabulí, plastovou fólií či deskou, nebo jinou vrstvou, která bude zároveň dostatečně pevná a nepropustná pro vodní páru a odolná vůči zkušební korozní atmosféře. Použití ochranných nátěru je zcela nevhodné a to ze dvou důvodů. Za prvé: ochranné nátěry nezajistí neodymovým magnetům spolehlivou a dlouhodobou protikorozní ochranu, po kterou bude magnetický držák vystavován agresivnímu prostředí zkušební komory. Tato skutečnost byla přihlašovatelem v průběhu 30 let výzkumů a testování mnoha různých typů ochranných nátěrů mnohokrát ověřena. Za druhé: ochranný nátěr nezajistí mechanické zafixování neodymového magnetu v desce, ve které je zapuštěn a to v případech, kdy bude neodymový magnet velkou silou přitahovat např. větší ocelový šroub Ml2. Při odebírání šroubu z magnetického držáku by pak zcela reálně hrozilo vytržení neodymového magnetu z desky, ve které je zapuštěn. Je proto výhodné, aby krycí vrstva byla s fixačním prvkem se zapuštěnými neodymovými magnety pevně a těsně spojena, např. lepeným spojem nebo svarem. Dále je výhodné, aby krycí vrstva byla z průhledného materiálu pro snazší orientaci při upínání zkušebních vzorků na plochu magnetického držáku. Je rovněž výhodné, aby fixační prvek byl alespoň na jedné straně opatřen alespoň dvěma závěsy, např. ve tvaru U, pro zavěšení na nosné tyče ve zkušební komoře. Zároveň je výhodné alespoň jednu stranu fixačního prvku opatřit alespoň jedním klínem, který vymezí požadovaný úhel sklonu fixačního prvku s neodymovými magnety od kolmice v případě potřeby opření fixačního prvku o libovolnou svislou stěnu zkušební komory. Za tím účelem je dále výhodné opatřit spodní hranu fixačního prvku vhodným typem protiskluzného materiálu, např. pásem z pryže, která zabrání smýkání magnetického držáku po mokrém dně zkušební komory.
Přehled obrázků na výkresech
Rychloupínací magnetický mnohočetný držák podle technického řešení je blíže objasněn na přiloženém výkresu, který sestává ze 4 obrázků, kde:
obr. 1 představuje bokorys fixačního prvku se zapuštěnými neodymovými magnety a jednou ochrannou krycí vrstvou;
obr. 2 představuje bokorys fixačního prvku se zapuštěnými neodymovými magnety, ochrannou krycí vrstvou a se dvěma závěsnými držáky ve tvaru U, v případě jeho zavěšení;
obr. 3 představuje bokorys fixačního prvku se zapuštěnými neodymovými magnety, ochrannou krycí vrstvou a alespoň sjedním klínem, který vymezí požadovaný sklon fixačního prvku od kolmice v případě jeho opření o svislou stěnu komory;
-2CZ 303805 B6 obr. 4 představuje bokorys fixačního prvku se zapuštěnými neodymovými magnety a dvěma ochrannými krycími vrstvami.
Příklady provedení technického řešení
Příklad 1
Rychloupínací magnetický mnohočetný držák zkušebních vzorků zejména pro urychlené korozní zkoušky sestává z fixačního prvku 1 libovolného tvaru, odolného koroznímu prostředí zkušební atmosféry, se zapuštěnými neodymovými magnety 2 se silným magnetickým účinkem ve zvolených rozestupech. Na fixační prvek I se zapuštěnými neodymovými magnety 2 těsně přiléhá ochranná krycí vrstva 3, výhodně z průhledného a vodě nepropustného materiálu, taktéž odolného koroznímu prostředí zkušební atmosféry.
Příklad 2
Rychloupínací magnetický mnohočetný držák zkušebních vzorků zejména pro urychlené korozní zkoušky sestává z fixačního prvku I libovolného tvaru, odolného koroznímu prostředí zkušební atmosféry, se zapuštěnými neodymovými magnety 2 se silným magnetickým účinkem ve zvolených rozestupech. Na fixační prvek I se zapuštěnými neodymovými magnety 2 těsně přiléhá ochranná krycí vrstva 3, výhodně z průhledného a vodě nepropustného materiálu taktéž odolného koroznímu prostředí zkušební atmosféry. Alespoň jedna strana fixačního prvku i se zapuštěnými neodymovými magnety 2 je opatřena alespoň dvěma závěsy 4 např. ve tvaru U, v případě zavěšení fixačního prvku I na nosné tyče ve zkušební komoře.
Příklad 3
Rychloupínací magnetický mnohočetný držák zkušebních vzorků zejména pro urychlené korozní zkoušky sestává z fixačního prvku I libovolného tvaru, odolného koroznímu prostředí zkušební atmosféry, se zapuštěnými neodymovými magnety 2 se silným magnetickým účinkem ve zvolených rozestupech. Na fixační prvek i se zapuštěnými neodymovými magnety 2 těsně přiléhá ochranná krycí vrstva 3, výhodně z průhledného a vodě nepropustného materiálu, taktéž odolného koroznímu prostředí zkušební atmosféry. Alespoň jedna strana fixačního prvku i se zapuštěnými neodymovými magnety 2 je opatřena alespoň jedním klínem 5, který vymezí požadovaný úhel sklonu fixačního prvku i s neodymovými magnety 2 od kolmice v případě jeho opření o svislou stěnu zkušební komory. Za tím účelem je spodní hrana fixačního prvku i opatřena pásem 6 z protiskluzného materiálu, např. pryže, která zabrání smýkání fixačního prvku i po mokrém dně zkušební komory.

Claims (5)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Rychloupínací magnetický mnohočetný držák zkušebních vzorků zejména pro urychlené korozní zkoušky, vyznačující se tím, že sestává z fixačního prvku (1), jehož nedílnou součástí je vnější ochranná krycí vrstva (3) pro ochranu neodymových magnetů (2) proti korozi a před jejich vytažením z fixačního prvku (1), do něhož jsou ve zvolených rozestupech zapuštěny neodymové magnety (2).
  2. 2. Rychloupínací magnetický mnohočetný držák zkušebních vzorků zejména pro urychlené korozní zkoušky podle nároku 1, vyznačující se tím, že neodymové magnety (2) jsou na jedné nebo na obou stranách fixačního prvku (1) neprodyšně překryty nepropustnou a koroznímu prostředí zkušební atmosféry odolnou ochrannou krycí vrstvou (3) z průhledného materiálu.
  3. 3. Rychloupínací magnetický mnohočetný držák zkušebních vzorků zejména pro urychlené korozní zkoušky podle předchozích nároků, vyznačující se tím, že fixační prvek (1) je alespoň na jedné straně opatřen alespoň dvěma závěsy (4) ve tvaru U, pro případné zavěšení fixačního prvku (1) na nosné tyče ve zkušební komoře.
  4. 4. Rychloupínací magnetický mnohočetný držák zkušebních vzorků zejména pro urychlené korozní zkoušky podle předchozích nároků, vyznačující se tím, že fixační prvek (1) je alespoň na jedné straně opatřen alespoň jedním klínem (5) pro vymezení požadovaného úhlu sklonu fixačního prvku (1) od kolmice v případě jeho opření o svislou stěnu zkušební komory, přičemž je spodní hrana fixačního prvku (1) opatřena protiskluzným materiálem (6), např. pásem z pryže, která zabrání smýkání fixačního prvku (1) po mokrém dně zkušební komory.
  5. 5. Rychloupínací magnetický mnohočetný držák zkušebních vzorků zejména pro urychlené korozní zkoušky podle předchozích nároků, vyznačující se tím, že tvar fixačního prvku (1) je tvar rovinné desky sloužící k zafixování polohy neodymových magnetů a zkoušených vzorků, přičemž je výhodně zhotoven z houževnatých a vodě odolných termoplastických hmot, např. PVC, HDPE, PP aj.
CZ20090826A 2009-12-09 2009-12-09 Rychloupínací magnetický mnohocetný drzák zkusebních vzorku zejména pro urychlené korozní zkousky CZ303805B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20090826A CZ303805B6 (cs) 2009-12-09 2009-12-09 Rychloupínací magnetický mnohocetný drzák zkusebních vzorku zejména pro urychlené korozní zkousky

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20090826A CZ303805B6 (cs) 2009-12-09 2009-12-09 Rychloupínací magnetický mnohocetný drzák zkusebních vzorku zejména pro urychlené korozní zkousky

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2009826A3 CZ2009826A3 (cs) 2011-06-22
CZ303805B6 true CZ303805B6 (cs) 2013-05-09

Family

ID=44166583

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20090826A CZ303805B6 (cs) 2009-12-09 2009-12-09 Rychloupínací magnetický mnohocetný drzák zkusebních vzorku zejména pro urychlené korozní zkousky

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ303805B6 (cs)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN113203677B (zh) * 2021-06-18 2024-01-19 中国船舶重工集团公司第七二五研究所 一种便于实船动态交替环境下进行暴露实验的辅助工装

Citations (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB190222112A (en) * 1902-10-10 1902-12-11 Jules Paul Liorel A New or Improved Method of Printing Music and Apparatus therefor.
GB171414A (en) * 1920-12-06 1921-11-24 Frederick Samuel Gee Improvements in or relating to display devices
GB2025776A (en) * 1978-07-25 1980-01-30 Miolo L Magnetic draughts and chess men
DE2848765A1 (de) * 1978-11-10 1980-06-12 Wilhelm Lehner Vorrichtung zur halterung von gegenstaenden an der karosserie eines kraftfahrzeuges
GB2344220A (en) * 1998-11-24 2000-05-31 Eclipse Magnetics Limited Magnetic holding device
US6110355A (en) * 1997-12-26 2000-08-29 Sony Corporation Corrosion testing method
DE10113119A1 (de) * 2001-03-09 2002-09-19 Hans-Joachim Horn Haltevorrichtung für Messer
US20060197311A1 (en) * 2005-03-07 2006-09-07 Flaig Theodore J Magnetic method and apparatus for increasing foot traction on sports boards
JP2008232839A (ja) * 2007-03-20 2008-10-02 Akebono Brake Ind Co Ltd 金属材料の耐食性試験方法及び耐食性試験装置
CN101482482A (zh) * 2009-02-04 2009-07-15 北京科技大学 一种海洋腐蚀模拟加速试验装置
CN201278926Y (zh) * 2008-10-22 2009-07-29 肖洋 一种悬挂磁力牙刷

Patent Citations (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB190222112A (en) * 1902-10-10 1902-12-11 Jules Paul Liorel A New or Improved Method of Printing Music and Apparatus therefor.
GB171414A (en) * 1920-12-06 1921-11-24 Frederick Samuel Gee Improvements in or relating to display devices
GB2025776A (en) * 1978-07-25 1980-01-30 Miolo L Magnetic draughts and chess men
DE2848765A1 (de) * 1978-11-10 1980-06-12 Wilhelm Lehner Vorrichtung zur halterung von gegenstaenden an der karosserie eines kraftfahrzeuges
US6110355A (en) * 1997-12-26 2000-08-29 Sony Corporation Corrosion testing method
GB2344220A (en) * 1998-11-24 2000-05-31 Eclipse Magnetics Limited Magnetic holding device
DE10113119A1 (de) * 2001-03-09 2002-09-19 Hans-Joachim Horn Haltevorrichtung für Messer
US20060197311A1 (en) * 2005-03-07 2006-09-07 Flaig Theodore J Magnetic method and apparatus for increasing foot traction on sports boards
JP2008232839A (ja) * 2007-03-20 2008-10-02 Akebono Brake Ind Co Ltd 金属材料の耐食性試験方法及び耐食性試験装置
CN201278926Y (zh) * 2008-10-22 2009-07-29 肖洋 一种悬挂磁力牙刷
CN101482482A (zh) * 2009-02-04 2009-07-15 北京科技大学 一种海洋腐蚀模拟加速试验装置

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2009826A3 (cs) 2011-06-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Chen et al. Effect of Ni on the ion-selectivity of rust layer on low alloy steel
Sun et al. Long-term atmospheric corrosion behaviour of aluminium alloys 2024 and 7075 in urban, coastal and industrial environments
CZ303805B6 (cs) Rychloupínací magnetický mnohocetný drzák zkusebních vzorku zejména pro urychlené korozní zkousky
Szlachetka et al. Low-density polyethylene (LDPE) building films–Tensile properties and surface morphology
Lin et al. Study on the correlation of lab assay and field test for fouling-release coatings
Ding et al. Assessment on the ageing of sandwich composites with vinylester-based composite faces and PVC foam core in various harsh environments
ES2422740T3 (es) Procedimiento y sistema de detección de un tipo seleccionado de moléculas en una muestra
CZ28579U1 (cs) Kryt revizního otvoru
CN103969180A (zh) 既有幕墙用硅酮结构密封胶粘结性能的测试方法
CZ20508U1 (cs) Rychloupínací magnetický mnohočetný držák zkušebních vzorků zejména pro urychlené korozní zkoušky
TW201003058A (en) A corrosion rack and method of monitoring corrosive elements
CN107192661B (zh) 一种适用于c环试样的挂架结构
WO2015121704A3 (en) Pathogen detection
JP2012194034A (ja) 地上用変圧器への暴露試験片の取付具と、この暴露試験片の取付具を使用した地上用変圧器の腐食状態測定方法
Moriyama et al. Examination of fungal deterioration on plasticized polyvinyl chloride by cryo-scanning electron microscopy
KR20180002536U (ko) 표면처리시편 해상부식 실험장치
Priya et al. Comparative study on various methods used for corrosion protection of rebar in concrete
CN211627112U (zh) 一种用于盐雾试验试样的封边装置
Pedrosa et al. Interaction between plasticized polyvinyl chloride waterproofing membrane and extruded polystyrene board, in the inverted flat roof
Akiyama et al. Electrochemical Hydrogen Permeation Test under Controlled Temperature and Humidity after Outdoor Exposure at Beijing, Chongqing and Okinawa
Yoon et al. Influence of chloride content of on electrical resistivity in concrete
Borchardt et al. Ranking filter methods for concentrating pathogens in lake water
Lee et al. Comparison between ecotoxicity using Daphnia magna and physiochemical analyses of industrial effluent
LeBozec et al. Comparison of accelerated ageing tests as per ISO 20340 Annex A and NACE SP0108 standards
Nishikata et al. Relative Humidity for Onsets of Pitting Corrosion and Repassivation of Stainless Steels under Wet-dry Cyclic Conditions Containing Chloride

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20211209