CZ303411B6 - Ochranný povlak na bázi wolframu a zpusob jeho prípravy - Google Patents

Ochranný povlak na bázi wolframu a zpusob jeho prípravy Download PDF

Info

Publication number
CZ303411B6
CZ303411B6 CZ20050276A CZ2005276A CZ303411B6 CZ 303411 B6 CZ303411 B6 CZ 303411B6 CZ 20050276 A CZ20050276 A CZ 20050276A CZ 2005276 A CZ2005276 A CZ 2005276A CZ 303411 B6 CZ303411 B6 CZ 303411B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
tungsten
carbide
plasma
powder
protective coating
Prior art date
Application number
CZ20050276A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2005276A3 (cs
Inventor
Neufuss@Karel
Brožek@Vlastimil
Matejícek@Jirí
Original Assignee
Ústav fyziky plazmatu AV CR, v.v.i.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ústav fyziky plazmatu AV CR, v.v.i. filed Critical Ústav fyziky plazmatu AV CR, v.v.i.
Priority to CZ20050276A priority Critical patent/CZ303411B6/cs
Publication of CZ2005276A3 publication Critical patent/CZ2005276A3/cs
Publication of CZ303411B6 publication Critical patent/CZ303411B6/cs

Links

Landscapes

  • Coating By Spraying Or Casting (AREA)
  • Carbon And Carbon Compounds (AREA)

Abstract

Ochranný povlak na bázi wolframu a karbidu wolframu, plazmove nebo termicky nanášený, urcený zejména pro velkoplošné a tvarove komplikované nanášení na kovové i nekovové materiály, zvlášte pak pro speciální žárovzdorné oceli, je tvoren wolframem, karbidem diwolframu W.sub.2.n.C, prípadne karbidem wolframu WC. Muže být též tvoren kovovým wolframem a karbidem diwoframu W.sub.2.n.C v množství do 20 % hmotn., nebo kovovým wolframem a smesí karbidu wolframu W.sub.2.n.C a WC v množství do 30 % hmotn. Ochranný povlak má mernou hmotnost 16 až 18,4 g/cm.sup.3.n., tvrdost 8 až 18 GPa a E-modul 230 až 370 GPa. Ochranný povlak se pripraví tak, že do plazmového horáku, s výhodou horáku s vodní stabilizací, se privádí kovový práškový wolfram soucasne s práškovým karbidem wolframu WC. Optimální zrnitost je u wolframu 0,02 až 0,125 mm a u karbidu wolframu WC 0,005 až 0,09 mm. Do plamene plazmového horáku se privádí nejméne jedním samostatným prívodem bud každá složka, tj. práškový wolfram a karbid wolframu WC, nebo jejich smes. Do plazmatu se privádí tyto jednotlivé složky nebo jejich smes tlakovým plynným médiem. Privádí se samostatne každá složka týmž nebo jiným médiem, prípadne kombinací nekolika vhodných plynných médií.

Description

Ochranný povlak na bázi wolframu a způsob jeho přípravy
Oblast techniky
Vynález se týká plazmově nebo termicky naneseného ochranného povlaku na bázi wolframu, určeného zejména pro ochranu velkoplošných a tvarově komplikovaných povrchů kovových i nekovových materiálů, zvláště pak speciální žárovzdorné oceli nebo keramiky.
Vynález se týká též způsobu přípravy tohoto ochranného povlaku na bázi wolframu.
Dosavadní stav techniky
Mezi výhodné vlastnosti wolframu patří jeho vysoká teplota tání 3387 °C až 3412 °C, vysoký bod varu 5660 °C, vysoká měrná hmotnost l9 300kg/m\ odolnost proti odprašování, dobrá tepelná vodivost 130 Wm^K'1 a vysoká pevnost za vysokých teplot [1, 2]. Jeho tvrdost je 3 až
4,5 GPa a Youngův modul 407 GPa.
Wolfram vykazuje výraznou odolnost za vysokých teplot proti plynnému dusíku, neboť teprve od 2400 °C vznikají nitridy. Vykazuje značnou odolnost za vysokých teplot proti vodíku, dobrou odolnost do 1200 °C proti plynnému CO2. Na vzduchu se wolfram mezi 400 až 800 °C oxiduje za vzniku WO3, nad teplotou 800 °C pak dochází k sublimaci WO3. Vzhledem k vysoké teplotě tání a vysoké afinitě wolframu ke kyslíku při teplotách nad 400 °C patří wolfram mezí velmi obtížně zpracovatelné kovy [3].
Další využití wolframových nebo wolfram-karbidových povlaků zahrnují aplikace v elektronickém průmyslu - emisní materiály, elektrické kontakty, pohlcovače tepla apod. [3].
Nevýhodou wolframu je jeho snadná oxidace na vzduchu při teplotách mezi 400 až 800 °C, což brání jeho širšímu využití pro plazmové nebo termické nanášení. Povlaky připravené těmito způsoby za atmosférického tlaku jsou pórovité, se značným obsahem nežádoucích oxidů a poměrně nízkou přilnavostí k oceli, takže zatím nedoznaly podstatnějšího průmyslového rozšíření.
V oboru plazmového nanášení je známo použití tzv. slinutých karbidů neboli cermetů na bázi karbidů wolframu a vazebních kovů, jako je především kobalt nebo nikl v různém poměru. Uvedené materiály se plazmově nanášejí na kovové podložky za účelem zvýšení odolnosti povlaků proti otěru. Hlavní složkou odolávající otěru je karbid wolframu WC [4].
Z patentové literatury je znám způsob omezující rozklad karbidu wolframu WC při plazmovém stříkání [5]. Uvedený postup má zachovat karbid wolframu WC v povlaku, nikoliv však preferovat vznik povlaku na bázi kovového wolframu.
Pro omezení oxidace kovů a slitin během plazmového nanášení a zvýšení přilnavosti povlaku k podložním ocelím byla vyvinuta metoda plazmového nanášení za sníženého tlaku (LPPS -Low Pressure Plasma Spraying, někdy také označovaná VPS - Vacuum Plasma
Spraying). Metoda vyžaduje použití vakuové komory, výkonného odsávání a vlastního plazmového zařízení. Rozměry komory, její vybavení, výkon plazmového hořáku a kvalita získaného povlaku pak ovlivňují použití tohoto způsobu plazmového nanášení. Problematický je zvláště nástřik větších součástí. Obvykle se uvádí, že použití vakuových komor zvyšuje cenu vytvářených povlaků třikrát až pětkrát [4].
Plazmové hořáky s vyšším stříkacím výkonem a vyšší entalpíí plazmatu, např. s vodní stabilizací elektrického oblouku, jsou schopny za atmosférického tlaku vytvořit jen povlaky pórovité, s nežádoucím obsahem oxidů a nižší přilnavostí k oceli. Použití vakuových komor pro plazmové nanášení je v tomto případě ještě více problematické, vzhledem k nutnosti větších rozměrů komor a vyšší technické náročnosti celého zařízení. Množství oxidů je možné částečně omezit použitím inertních plynů pro dávkování kovů do plamene hořáků (používá se Ar, N2, He), nebo použitím tzv. „shroudingu“. V případě depozice wolframu se provádí ofukování plamene plazmového hořáku pomocí vhodného plynu, který omezuje přístup vzdušného kyslíku k nanášenému wolframu. Inertní plyny při použití shroudingu prakticky neposunují chemickou rovnováhu a nezabraňující vzniku oxidů wolframu při dopadu na podložku. Použití plynů s obsahem uhlíku pro shrouding, jako propan-butan, acetylen nebo zemní plyn, řeší problém jen částečně. Navíc se výrazně zvyšuje riziko bezpečnosti práce. Zanedbatelný není ani vliv ceny používaných plynů na ekonomiku celého procesu a tím i na cenu vytvářeného povlaku.
Z patentové literatury je možno uvést např. JP 560 75 751 A1, v němž je uvedeno plasmové stříkání povlaku, obsahující W, WC a Mo. Jedná se o vakuové nanášení.
GB 1 014 383 uvádí postup přípravy povlaku kovového karbidu velmi vysoké tvrdosti, obsahujícího karbid d i wolframu W2C. Postup sestává z předehřátí povlékaného povrchu a nasměrování na tento předehřátý povrch produktu, vzniklého rychlým zahřátím W v elementární formě nebo v kombinaci s uhlíkem nebo spolu s dostatečně uhlíkatým materiálem, pro vytvoření povlaku, v němž je mezi 1,3 až 4,5 % hmotn. uhlíku kombinováno s W. Ohřátí se provádí za ne-oxidačních podmínek. W2C se v hořáku vytváří přídavkem organických látek, pouze na povrchu. S výhodou se přidává halogen. Mimoto je plazmový hořák stabilizovaný Ar.
Podstata vynálezu
Uvedené nevýhody se odstraní nebo podstatně omezí u ochranného povlaku na bázi wolframu, plazmově nebo termicky nanášeného, podle tohoto vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že ochranný povlak je tvořen wolframem a směsí karbidů wolframu W2C a WC v množství do 30 % hmotn. nebo wolframem s karbidem wolframu W2C v množství do 20 % hmotn.
Získá se tak velmi kvalitní ochranný povlak, odolný proti teplotám až do 3000 °C, určený zejména pro velkoplošné a tvarově komplikované nanášení na kovové i nekovové materiály, zvláště pak na speciální žárovzdorné oceli nebo keramiku.
Pro tvrdší typy ochranných povlaků na bázi wolframu je určen ochranný povlak s karbidem wolframu W2C. Tento ochranný povlak je tvořen kovovým wolframem a karbidem diwoframu W2C v množství do 20 % hmotn.
Ochranný povlak může být také tvořen kovovým woframem a směsí karbidů wolframu W2C a WC v množství do 30 % hmotn. Změnou množství karbidu wolframu WC přiváděného do proudu plazmatu je možné ovlivňovat kvalitu nanášeného povlaku, zvláště pak jeho přilnavost a obsah nežádoucích oxidů wolframu v povlaku.
Takto vytvořené ochranné povlaky mají měrnou hmotnost 16 až 18,4 g/cm3, tvrdost 8 až 18 GPa a E-modul 230 až 370 GPa.
Ochranný povlak podle tohoto vynálezu se vytvoří způsobem přípravy podle tohoto vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že do plazmového hořáku, s výhodou hořáku s vodní stabilizací plazmatu, se přivádí tlakovým plynným médiem práškový wolfram současně s karbidem wolframu WC, a to optimální odzkoušené granulometrie za účelem dosažení maximální účinnosti vytváření ochranné atmosféry z oxidu uhelnatého. Rozsah optimální zrnitosti je u kovového práškového wolframu 0,02 až 0,125 mm, u práškového karbidu wolframu WC 0,005 až 0,09 mm.
-2CZ 303411 B6
Do plamene plazmového hořáku se přivádí nejméně jedním samostatným přívodem bud každá složka, tj. práškový wolfram a karbid wolframu WC, nebo jejich směs. Rovnoměrnější tloušťky ochranného povlaku se dosáhne využitím více přívodů jednotlivých práškových složek do proudu plazmatu.
Do plamene plazmového hořáku se přivádí jednotlivé složky, tj. práškový wolfram, karbid wolframu WC nebo jejich směs, tlakovým plynným médiem, např. vzduchem, dusíkem, argonem, heliem, oxidem uhličitým, propan-butanem, zemním plynem nebo acetylenem.
Do plamene plazmového hořáku se přivádí buď samostatně každá složka stejným plynným médiem nebo každá složka jiným plynným médiem, nebo kombinací několika vhodných plynných médií. Volba média je závislá na konkrétním případu a přispívá ke snížení ztrát wolframu jeho oxidací.
Hlavní výhodou tohoto vynálezu je, že je poměrně snadným způsobem vyřešena problematika plazmového nanášení wolframu. Oxidaci wolframu při depozici na vzduchu lze omezit přídavkem karbidu wolframu WC. Karbid wolframu WC se používá ve vhodné koncentraci společně s kovovým wolframem. Při vhodné koncentraci W + WC v „plazmovém jetu“ odebírá karbid wolframu WC nežádoucí kyslík tak, že nedochází k oxidaci wolframu. Plazmovým nanášením tak vzniká povlak, složený převážně z kovového wolframu. Přidaný karbid wolframu WC se během plazmového nanášení přeměňuje postupně přes karbid diwolframu W2C až na kovový wolfram, který se stává součástí povlaku. Takto vzniklý povlak má dobrou přilnavost zejména k oceli. Rozkladem karbidu wolframu WC na karbid diwolframu W2C se uvolňuje uhlík, který v oxidační atmosféře přechází na oxid uhelnatý a oxid uhličitý, což přispívá k vytvoření ochranné atmosféry kolem roztavených wolframových částic při plazmové depozici.
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1
Karbid wolframu WC o zrnitosti 30 až 60 mikrometrů byl dávkován v množství 20 kg/h pomocí stlačeného vzduchu do proudu vodou stabilizovaného plazmatu generovaného hořákem typu
WSP a deponován na ocelový substrát - podložku. Vzdálenost dvou paralelních přívodů práškového karbidu wolframu WC od ústí trysky plazmatronu byla 30 mm. Vzdálenost ocelové podložky byla 300 mm. Byl získán povlak tloušťky 1,5 mm s tvrdostí 16,22 GPa a modulem pružnosti E 361 GPa. Podle rentgenostruktumí fázové analýzy byl výsledný ochranný povlak tvořen homogenní směsí cca 80 % hmotn. kovového wolframu a 20 % hmotn. karbidu diwolframu W2C.
Hustota povlaku po odstranění ocelové podložky byla 18,3 g/cm3.
Příklad 2
Karbid wolframu WC zrnitosti 2 až 5 mikrometrů byl smíchán s kovovým práškovým wolframem o zrnitosti 20 až 63 mikrometrů v hmotnostním poměru 1 : 5. Tato prášková směs byla pomocí stlačeného nosného plynu dusíku s přetlakem 150 kPa přiváděna dvěma paralelními přívody do proudu plazmatu generovaného ve vodou stabilizovaném plazmatronu typu PAL 160 ve vzdálenosti 35 mm od ústí trysky. Ocelové podložky byly umístěny ve vzdálenosti 400 mm nad hladinu kapalného dusíku v otevřené Dewarově nádobě. Na ocelových podložkách byly získány ochranné povlaky tloušťky 1 až 2 mm. Podle rentgenostruktumí fázové analýzy byly tvořeny homogenní směsí cca 92 % hmotn. kovového wolframu a 8 % hmotn. karbidu diwolframu W2C. Mikrotvrdost získaných ochranných povlaků dosahovala hodnoty 16 GPa.
Příklad 3
Sferoidní zrna wolframu, získaná prostřikem práškového karbidu wolframu WC výchozí granulometrie 20 až 63 mikrometrů do kapalného dusíku, obsahovala 1 až 5 % hmotn. karbidu diwolframu W2C v závislosti na jejich velikosti. Takto získaná zrna s průměrnou velikostí pod 20 pm byla tvořena téměř čistým wolframem, neboť obsah zbytkové karbidové fáze byl na hranici meze detekce. Zrna velikosti 60 pm obsahovala 5 % hmotn. karbidu diwolframu W2C. Tento sféroidizováný práškový produkt byl ve stejném zařízení použit k provedení plazmového nástřiku na skleněnou podložku. Vzniklý ochranný povlak obsahoval vedle kovového wolframu jen minimální množství karbidu diwolframu W2C. Maximálně zjištěný obsah vázaného uhlíku v deponovaném povlaku byl 0,03 % hmotn., z čehož lze stechiometrickým výpočtem určit obsah karbidu diwolframu W2C 0,95 %. Průměrná hodnota mikrotvrdosti takto připraveného povlaku činila 9,23 GPa.
Příklady vynálezu nejsou vyčerpávající. Jsou možná i jiná další provedení v rozsahu myšlenky tohoto vynálezu.
Průmyslová využitelnost
Ochranný povlak sestává z kovového wolframu nebo směsi wolframu a karbidu W2C a je určen jako povlak na vysokolegováných ocelích, měděných slitinách, keramice a dalších substrátech.
Nový ochranný povlak na bázi wolframu je využitelný například pro teplotně vysoce namáhané stěny fúzních reaktorů typu ITER, vyvíjených jako perspektivní zdroje energie. V současné době probíhají výzkumné programy koordinované organizací EURATOM, předpokládající použití uvedených povlaků ve značném rozsahu a na rozměrných součástech [6, 7], Ochranný povlak na bázi wolframu obecně podstatným způsobem omezuje zátěž konstrukčních materiálů ve fúzním reaktoru. Zde jsou tyto materiály vystaveny vysokým tepelným tokům a dopadu nabitých i neutrálních částic.
Kromě toho může wolframový povlak podstatným způsobem zvyšovat odolnost ocelí, např. ve vodíkové atmosféře za vysokých teplot a zároveň snižovat propal uhlíku a legujících prvků v podložních ocelích při uvedených podmínkách.

Claims (6)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    5 1. Ochranný povlak na bázi wolframu a karbidů wolframu, plazmově nebo termicky nanášený, určený zejména pro velkoplošné a tvarově komplikované nanášení na kovové i nekovové materiály, zvláště pak pro speciální žárovzdomé oceli, vyznačující se tím, že je tvořen wolframem a směsí karbidů wolframu W2C a WC v množství do 30 % hmotn. nebo wolframem s karbidem wolframu W2C v množství do 20 % hmotn.
  2. 2. Ochranný povlak podle nároku 1, vyznačující se tím, že má měrnou hmotnost 16 až 18,4 g/cm3, tvrdost 8 až 18 GPa a
    E-modul 230 až 370 GPa.
  3. 3. Způsob přípravy ochranného povlaku na bázi wolframu a karbidů wolframu, plazmově nebo termicky nanášený, určený zejména pro velkoplošné a tvarově komplikované nanášení na kovové i nekovové materiály, zvláště pak pro speciální žárovzdomé oceli, podle nároků 1 až 2, vyznačující se tím, že do plazmového hořáku, svýhodou hořáku s vodní stabilizací,
    20 se přivádí tlakovým plynným médiem kovový práškový wolfram současně s práškovým karbidem wolframu WC, a to kovový práškový wolfram W o granulometrii 0,02 až 0,125 mm a práškový karbid wolframu WC o granulometrii 0,005 až 0,09 mm.
    25
  4. 4. Způsob přípravy podle nároku 3, vyznačující se tím, že do plamene plazmového hořáku se přivádí nejméně jedním samostatným přívodem každá složka, práškový wolfram a práškový karbid wolframu WC, nebo jejich směs.
  5. 5. Způsob přípravy podle nároku 4 vyznačující se tím, že do plamene plazmového
    30 hořáku se přivádějí jednotlivé složky, práškový wolfram a karbid wolframu WC, nebo jejich směs, tlakovým plynným médiem, např. vzduchem, dusíkem, argonem, heliem, oxidem uhličitým, propan-butanem, zemním plynem nebo acetylenem.
  6. 6. Způsob přípravy podle nároku 5, vyznačující se tím, že do plamene plazmového
    35 hořáku se přivádí buď samostatně každá složka, tj. práškový wolfram a karbid wolframu WC, stejným plynným médiem nebo každá tato složka jiným plynným médiem, nebo kombinací několika vhodných plynných médií.
CZ20050276A 2005-04-29 2005-04-29 Ochranný povlak na bázi wolframu a zpusob jeho prípravy CZ303411B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20050276A CZ303411B6 (cs) 2005-04-29 2005-04-29 Ochranný povlak na bázi wolframu a zpusob jeho prípravy

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20050276A CZ303411B6 (cs) 2005-04-29 2005-04-29 Ochranný povlak na bázi wolframu a zpusob jeho prípravy

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2005276A3 CZ2005276A3 (cs) 2006-12-13
CZ303411B6 true CZ303411B6 (cs) 2012-09-05

Family

ID=37564458

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20050276A CZ303411B6 (cs) 2005-04-29 2005-04-29 Ochranný povlak na bázi wolframu a zpusob jeho prípravy

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ303411B6 (cs)

Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB552388A (en) * 1941-07-31 1943-04-06 Henry Stafford Hatfield An improved method of and means for coating the surface of solid bodies
GB742387A (en) * 1955-03-28 1955-12-30 Union Carbide & Carbon Corp Method of applying a coating of a high melting point material utilizing detonation waves
GB1014383A (en) * 1962-10-08 1965-12-22 British Oxygen Co Ltd Hard metal deposits
JPS5675571A (en) * 1979-11-21 1981-06-22 Matsushita Electric Ind Co Ltd Evaporating source by resistance heating

Patent Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB552388A (en) * 1941-07-31 1943-04-06 Henry Stafford Hatfield An improved method of and means for coating the surface of solid bodies
GB742387A (en) * 1955-03-28 1955-12-30 Union Carbide & Carbon Corp Method of applying a coating of a high melting point material utilizing detonation waves
GB1014383A (en) * 1962-10-08 1965-12-22 British Oxygen Co Ltd Hard metal deposits
JPS5675571A (en) * 1979-11-21 1981-06-22 Matsushita Electric Ind Co Ltd Evaporating source by resistance heating

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2005276A3 (cs) 2006-12-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Sidhu et al. Mechanical and metallurgical properties of plasma sprayed and laser remelted Ni–20Cr and Stellite-6 coatings
Kamal et al. Evaluation of cyclic hot corrosion behaviour of detonation gun sprayed Cr3C2–25% NiCr coatings on nickel-and iron-based superalloys
CA2337322C (en) Spray powder, thermal spraying process using it, and sprayed coating
US5966585A (en) Titanium carbide/tungsten boride coatings
CN111235511B (zh) 多元陶瓷复合涂层的制备方法
Jones et al. Microstructure and abrasive wear behaviour of FeCr–TiC coatings deposited by HVOF spraying of SHS powders
Ananthapadmanabhan et al. Titanium carbide–iron composite coatings by reactive plasma spraying of ilmenite
Lynam et al. Thermal spraying of ultra-high temperature ceramics: a review on processing routes and performance
Subrahmanyam et al. Characterization of plasma-sprayed WC-Co coatings
JP2009138231A (ja) 黒色酸化イットリウム溶射皮膜の形成方法および黒色酸化イットリウム溶射皮膜被覆部材
Ryu et al. Tungsten carbide nanopowder by plasma-assisted chemical vapor synthesis from WCl6–CH4–H2 mixtures
EP1077272A1 (en) Titanium carbide/tungsten boride coatings
Wang et al. Microstructure and properties of CrB2-Cr3C2 composite coatings prepared by plasma spraying
Guo et al. Oxyacetylene torch ablation resistance of Co-modified WC coating deposited on C/C composites by supersonic atmosphere plasma spraying
Dong et al. Studies on composite coatings prepared by plasma spraying Fe2O3–Al self-reaction composite powders
NO321957B1 (no) Beleggingspulver og fremgangsmate for fremstilling av dette
Morks et al. Microstructure and hardness properties of cermet coating sprayed by low power plasma
JPS6140723B2 (cs)
Szajna et al. The influence of laser remelting on microstructural changes and hardness level of flame-sprayed NiCrBSi coatings with tungsten carbide addition
CZ303411B6 (cs) Ochranný povlak na bázi wolframu a zpusob jeho prípravy
Tekmen et al. In-situ TiB2 and Al2O3 formation by DC plasma spraying
Fan et al. Iron aluminide coatings by an in-situ reaction process
Kang Microstructures of high volume SiC reinforced tungsten composites produced by plasma spray
Steffens et al. Thermal spraying
Guo et al. Ablation performance of supersonic atmosphere plasma sprayed tungsten coating under oxyacetylene torch and plasma torch

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20160429