CZ302940B6 - Zpusob mechanického zpevnování povrchu kovového polotovaru a zarízení k provádení tohoto zpusobu - Google Patents

Zpusob mechanického zpevnování povrchu kovového polotovaru a zarízení k provádení tohoto zpusobu Download PDF

Info

Publication number
CZ302940B6
CZ302940B6 CZ20100920A CZ2010920A CZ302940B6 CZ 302940 B6 CZ302940 B6 CZ 302940B6 CZ 20100920 A CZ20100920 A CZ 20100920A CZ 2010920 A CZ2010920 A CZ 2010920A CZ 302940 B6 CZ302940 B6 CZ 302940B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
metal blank
rib
shaped
metal
blank
Prior art date
Application number
CZ20100920A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2010920A3 (cs
Inventor
Nový@Zbyšek
Jíra@Tomáš
Zemko@Milan
Original Assignee
Comtes Fht A.S.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Comtes Fht A.S. filed Critical Comtes Fht A.S.
Priority to CZ20100920A priority Critical patent/CZ2010920A3/cs
Publication of CZ302940B6 publication Critical patent/CZ302940B6/cs
Publication of CZ2010920A3 publication Critical patent/CZ2010920A3/cs

Links

Abstract

Zpusob deformacního zpracování povrchu kovového polotovaru spocívá v tom, že ke kovovému polotovaru (P) ustavenému do pouzdra (2) bezvulove obemykajícího kovový polotovar (P) se priloží tvarové teleso (1) plochou (11) odpovídající povrchu kovového polotovaru (P). Z plochy (11) vystupuje alespon jedno žebro (12) zasahující do povrchu kovového polotovaru (P) maximálne do 0,125 tlouštky kovového polotovaru. Následne se kovový polotovar (P) a tvarové teleso (1) spolu se žebrem (12) vzájemne pohybují napríc žebru (12).

Description

Oblast techniky
Vynález se zabývá způsobem mechanického zpevňování povrchu kovového polotovaru.
Dosavadní stav techniky
Doposud užívané způsoby deformačního zpracování povrchu jsou součástí mechanického tváření za studená, pri které se mění pevnost v celém profilu za současné změny rozměru, zejména tloušťky. Jsou však známé i mechanické postupy, jejichž hlavním cílem je povrchová úprava kovových polotvarů, která se zaměřuje na zmenšení drsnosti, pri kterém se současně zvyšuje povrchová tvrdost. Jedná se o válečkování, kuličkování či honování. Změna tvrdosti se projeví pouze na povrchu, zatímco vnitřní struktura je neovlivněna.
Deformační zpracování povrchu spočívající v přítlaku nástroje, tvořeného válcovacími elementy uloženými v hydrostatických ložiscích, je popsáno v patentu EP 1275472. Kalené kuličky jsou uloženy v lícovaných pouzdrech, kde na kuličky působí tlak kapaliny. Deformace povrchu však zasahuje maximálně do hloubky 0,01 mm a nemá proto vliv na vnitřní strukturu materiálu. Velikost zrna po takovém zpracování zůstává nezměněna a následně i ostatní mechanické vlastnosti.
Podstata vynálezu
Způsob podle vynálezu je určený pro deformační zpracování povrchu kovového polotovaru. Kovový polotovar se uloží do podložky, která jej bezvůlově obemyká po celém obvodu. Ke kovovému polotovaru se přiloží tvarové těleso plochou odpovídající povrchu kovového polotovaru. Z plochy vystupuje alespoň jedno žebro zasahující do povrchu kovového polotovaru maximálně do 0,125 tloušťky kovového polotovaru. Následně se kovový polotovar a tvarové těleso spolu se žebrem vzájemně pohybují napříč žebru. Tímto dochází k masivní deformaci materiálu pri velkém stupni protvárení povrchové vrstvy a to v závislosti na přesahu vystupujícího žebra z plochy tvarového tělesa a počtu pohybových cyklů. Bezvůlovým ustavením kovového polotovaru na podložce se předejde vzniku rozměrových změn kovového polotovaru. Tímto postupem se zjemní struktura zrna v povrchové vrstvě, což má za následek zlepšení mechanických vlastností.
V jednom provedení se žebro do kovového polotovaru před vzájemným pohybem tvarové desky a kovového polotovaru zatlačí. V druhém provedení se v kovovém polotovaru vytváří drážka ve tvaru žebra a žebro se následně do kovového polotovaru před vzájemným pohybem tvarové desky vloží. Vhodná varianta zapravení žebra do kovového polotovaru se zvolí podle povahy materiálu kovového polotovaru.
Způsob podle vynálezu deformačního zpracování povrchu kovového polotovaru lze uplatnit i na kovovém polotovaru ve tvaru trubky. Takový kovový polotovar se ustaví do pouzdra bezvůlově obemykající kovový polotovar po obvodu a z obou Čel. Následně se přiloží tvarové těleso ve tvaru tmu zasunutím do otvoru polotovaru. Průměr tvarového tělesa odpovídá vnitřnímu průměru kovového polotovaru. Z tvarového tělesa vystupuje radiálně po obvodu žebro proti vnitřnímu průměru kovového polotovaru. Vzájemným pohybem tvarového tělesa oproti kovovému polotovaru dojde následně k masivní deformaci materiálu při velkém stupni protvárení povrchové vrstvy vnitřní plochy kovového polotovaru ve tvaru trubky a to v závislosti na přesahu vystupujícího žebra z plochy tvarového tělesa.
-1 CZ 302940 B6
Zařízení k provádění způsobu podle vynálezu pro deformační zpracování povrchu plošných kovových polotovarů sestává z rámu, ve kterém je podélně posuvně uložena tvarová deska z jejíž plochy vystupuje alespoň jedno žebro. Na protilehlé straně plochy opatřené žebrem je tvarová deska opatřena kl uziíiCí přilehající ke kluzné ploše v rámu. Žebro Smcřuje proti sedlu vytvořenému v podložce rámu pro stranově bezvůlové obemknutí kovového polotovaru. Plocha a kluznice jsou vzájemně rovnoběžné. V takto řešeném zařízení lze zpracovávat plošné kovové polotovary v rozměrech vymezených sedlem.
Zařízení k provádění způsobu podle vynálezu pro deformační zpracování povrchu vnitrního οίνοι o ru polotovaru ve tvaru trubky sestává z pouzdra pro bezvůlové obemknutí kovového polotovaru po obvodu a zobou čel. Uvnitř pouzdra je podélně posuvně uspořádáno tvarové těleso ve tvaru tmu, ze kterého vystupuje alespoň jedno obvodové žebro. Vzájemným pohybem pouzdra s upnutým polotovarem dochází ke zpevnění vnitřní plochy otvoru polotovaru ve tvaru trubky.
Zařízení k provádění způsobu podle vynálezu pro deformační zpracování povrchu vnějšího polotovaru ve tvaru trubky sestává z pouzdra pro bezvůlové obemknutí kovového polotovaru po jeho obvodu. V pouzdře je vytvořeno alespoň jedno obvodové žebro. Uvnitř pouzdra je podélně posuvně uspořádáno tvarové těleso ve tvaru tmu opatřeného omezovacími dorazy pro vymezení kovového polotovaru.
Přehled obrázků na výkresech
Postup deformačního zpracování povrchu polotovaru ve tvaru desky znázorňuje obr. 1, detail 25 žebra působícího v drážce v řezu s vyznačením účinků působení znázorňuje obr. 2, kovový polotovar s vytvořenou drážkou v řezu znázorňuje obr. 3, svislý řez A-A zařízením pro deformační zpracování plochého kovového polotovaru znázorňuje obr. 4 a jeho příčný řez Β—B znázorňuje obr. 5, svislý řez zařízením na deformační zpracování vnitřního povrchu kovového polotovaru ve tvaru trubky znázorňuje obr. 6 a svislý řez zařízením na deformační zpracování vnějšího povrchu kovového polotovaru ve tvaru trubky znázorňuje obr. 7.
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1
Kovový polotovar P ve tvaru desky z uhlíkaté oceli 11 300 o rozměrech 100 x 100 mm a o tloušťce 3,2 mm byl zpracováván zařízením podle vynálezu s tvarovou deskou 1, ze které vystu40 poválo žebro 12 do povrchu kovového polotovaru P 0,4 mm, což činí 0,125 jeho tloušťky. Kovový polotovar P byl podroben pěti vzájemným pohybům napříč žebru 12 za uplatnění grafitového maziva. Vytvořená tloušťka deformované vrstvy tvořila cca 10 pm a byla tvořená směsí feritu a perlitu.
Příklad 2
Kovový polotovar P ve tvaru desky z uhlíkaté oceli 11 300 o rozměrech 100 x 100 mm a o tloušťce 3,2 mm byl zpracováván tvarovou deskou i, ze které vystupovalo žebro 12 do povrchu kovového polotovaru P 0,4 mm, což činí 0,125 jeho tloušťky. Kovový polotovar P byl podroben deseti vzájemným pohybům napříč žebru 12 za uplatnění grafitového maziva. Vytvořená tloušťka deformované vrstvy tvořila cca 15 pm a byla tvořená směsí feritu a perlitu.
-2CZ 302940 B6
Příklad 3
Kovový polotovar P ve tvaru desky z uhlíkaté oceli 11 300 o rozměrech lOOx 100 mm a o tloušťce 3,2 mm byl zpracováván tvarovou deskou i, ze které vystupovalo žebro 12 do povrchu kovového polotovaru P 0,4 mm, což činí 0,125 jeho tloušťky. Kovový polotovar P byl podroben patnácti vzájemným pohybům napříč žebru 12 za uplatnění grafitového maziva. Vytvořená tloušťka deformované vrstvy tvořila cca 250 pm a byla tvořena směsí feritu a perlitu.
io Průměrná velikost zrna ve všech uvedených příkladech zůstala uvnitř vzorku deformačním zpracováním nedotčena a obsahovala feritická zrna o průměrné velikosti 9,1 pm, zatímco v deformačně zpracované povrchové vrstvě vznikla feritická zrna o průměrné velikosti 1,3 pm a tím se úměrně zlepšily její mechanické vlastnosti. U vzorku uvedeném v příkladu 3 byla vyhodnocena tvrdost se zatížením 5 kg u netvářené povrchové vrstvy 169 HV a u protvářeného povrchu is s patnácti průchody 224 HV. U příkladů 1 a 2 s menším počtem průchodů nebyla tvrdost, v povrchové vrstvě pro přílišnou tenkost, kterou měřicí hrot propíchne, měřena.
Zařízení k provádění deformačního zpracování povrchu plochého kovového polotovaru P obsahuje pouzdro 2, ve kterém je podélně posuvně uložena tvarová deska 1. Z plochy j_L tvarové des2o ky 1 vystupuje alespoň jedno žebro 12 a na protilehlé straně je tvarová deska 1 opatřená kluznicí 13 přiléhající ke kluzné ploše v pouzdru 2. Pouzdro 2 sestává z bočnic 21 přiléhajících ke stěnám 22, se kterými jsou bočnice 21 spojeny šroubovými spoji, které nejsou vyznačeny. Žebro 12 směřuje proti sedlu vytvořenému v pouzdru 2 pro stranově bezvůlové obemknutí kovového polotovaru P. Plocha 11 a kluznice 13 jsou vzájemně rovnoběžné.
Zařízení k provádění deformačního zpracování vnitřního průměru kovového polotovaru PÍ ve tvaru trubky sestává z pouzdra 21 pro bezvůlové obemknutí kovového polotovaru PÍ ve tvaru trubky po obvodu a z obou čel. Pouzdro 21 je tvořeno tělesem 24 s průběžným otvorem pro usazení polotovaru PÍ tvořeného trubkou. Na protilehlých čelech tělesa 24 jsou pomocí šroubů 4 odnímátelně připevněny příruby 25, jejichž otvor je souosý s průběžným otvorem v tělese 24 a odpovídá průměru tvarového tělesa J_l- Uvnitř kovového polotovaru PÍ je podélně posuvně uspořádáno tvarové těleso p ve tvaru trnu, ze kterého vystupuje alespoň jedno obvodové žebro 12135 Zařízení k provádění deformačního zpracování vnějšího průměru kovového polotovaru £1 ve tvaru trubky sestává z pouzdra 21 pro bezvůlové obemknutí kovového polotovaru PÍ ve tvaru trubky po jeho obvodu a z obou čel. V pouzdře 2 je vytvořeno alespoň jedno obvodové žebro 12”. Pouzdro 21 je tvořeno tělesem 24 s průběžným otvorem pro usazení polotovaru PÍ tvořeného trubkou. Na protilehlých čelech tělesa 24 jsou pomocí šroubů 4 odnímatelně připevněny příruby 25, jejichž otvor je souosý s průběžným otvorem v tělese 24 a odpovídá průměru tvarového tělesa J_\ Uvnitř v pouzdře 2 je podélně posuvně uspořádáno tvarové těleso Γ ve tvaru trnu opatřeného omezovač ím i dorazy 13’ pro vymezení kovového polotovaru P\

Claims (8)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    5 1. Způsob deformačního zpracování povrchu kovového polotovaru, vyznačující se tím, že ke kovovému polotovaru (P) ustavenému do pouzdra (2) bezvúlově obemykajícího kovový polotovar (P) se přiloží tvarové těleso (1) plochou (11) odpovídající povrchu kovového polotovaru (P) a z plochy (11) vystupuje alespoň jedno žebro (12) zasahující do povrchu kovového polotovaru (P) maximálně do 0,125 tloušťky kovového polotovaru, načež se kovový polotovar ίο (P) a tvarové těleso (1) spolu se žebrem (12) vzájemně pohybují napříč žebru (12).
  2. 2. Způsob deformačního zpracování povrchu kovového polotovaru podle nároku 1, vyznačující se tím, že žebro (12) se do kovového polotovaru (P) ve tvaru desky před vzájemným pohybem tvarového tělesa (1), rovněž ve tvaru desky, zatlačí.
  3. 3. Způsob deformačního zpracování povrchu kovového polotovaru podle nároku 1, vyznačující se tím, že žebro (12) se do kovového polotovaru (P) ve tvaru desky před vzájemným pohybem tvarového tělesa (1), rovněž ve tvaru desky, vloží do připravené drážky v kovovém polotovaru (P).
  4. 4. Způsob deformačního zpracování povrchu kovového polotovaru podle nároku 1, vyznačující se tím, že kovový polotovar (P’) ve tvaru trubky se ustaví do pouzdra (2’) bezvůlově obemykajícího kovový polotovar (P’) a následně se přiloží tvarové těleso (Γ) ve tvaru trnu zasunutím do otvoru polotovaru (P’), kde průměr tvarového tělesa (Γ) odpovídá vnitřnímu
    25 průměru kovového polotovaru (P’) a z vnější plochy (11’) tvarového tělesa (Γ) vystupuje radiálně po obvodu žebro (12’) proti vnitřnímu průměru kovového polotovaru (P’).
  5. 5. Způsob deformačního zpracování vnějšího povrchu kovového polotovaru podle nároku 1, vyznačující se tím, že do kovového polotovaru (P’) ve tvaru trubky se ustaví tvarové
    3o těleso (1’) vyplňující kovový polotovar (P’) a následně se přiloží pouzdro (2) obemykající kovový polotovar (P’), kde vnitřní průměr pouzdra (2) odpovídá vnějšímu průměru kovového polotovaru (P’) a z vnitřní plochy (21) pouzdra (2) vystupuje radiálně po obvodu žebro (12”) proti vnějšímu průměru kovového polotovaru (P”).
    35
  6. 6. Zařízení k provádění způsobu podle některého z nároků 1, 2 nebo 3, vyznačující se tím, že v pouzdru (2) je podélně posuvně uložena tvarová deska (1) z jejíž plochy (11) vystupuje alespoň jedno žebro (12) a na protilehlé straně je tvarová deska opatřená kluznicí (13) přiléhající ke kluzné ploše v pouzdru (2), kde žebro (12) směřuje proti sedlu vytvořenému v pouzdru (2) pro stranově bezvůlové obemknutí kovového polotovaru (P), přičemž plocha (11) a kluznice
    40 (13) jsou vzájemně rovnoběžné.
  7. 7. Zařízení kprovádění způsobu podle nároku 4, vyznačující se tím, že sestává z pouzdra (2) pro bezvůlové obemknutí kovového polotovaru (P’) ve tvaru trubky po obvodu a z obou čel, uvnitř kterého je podélně posuvně uspořádáno tvarové těleso (Γ) ve tvaru tmu, ze
    45 kterého vystupuje alespoň jedno obvodové žebro (12’).
  8. 8. Zařízení k provádění způsobu podle nároku 5, vyznačující se tím, že sestává z pouzdra (2) pro bezvůlové obemknutí kovového polotovaru (P’) ve tvaru trubky po jeho obvodu a z obou čel, ve kterém je vytvořeno alespoň jedno obvodové žebro (12”) a uvnitř kterého je
    50 podélně posuvně uspořádáno tvarové těleso (1 ’) ve tvaru tmu opatřeného omezovacími dorazy (13’) pro vymezení kovového polotovaru (P’).
    55 4 výkresy
CZ20100920A 2010-12-10 2010-12-10 Zpusob mechanického zpevnování povrchu kovového polotovaru a zarízení k provádení tohoto zpusobu CZ2010920A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20100920A CZ2010920A3 (cs) 2010-12-10 2010-12-10 Zpusob mechanického zpevnování povrchu kovového polotovaru a zarízení k provádení tohoto zpusobu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20100920A CZ2010920A3 (cs) 2010-12-10 2010-12-10 Zpusob mechanického zpevnování povrchu kovového polotovaru a zarízení k provádení tohoto zpusobu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ302940B6 true CZ302940B6 (cs) 2012-01-18
CZ2010920A3 CZ2010920A3 (cs) 2012-01-18

Family

ID=45464944

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20100920A CZ2010920A3 (cs) 2010-12-10 2010-12-10 Zpusob mechanického zpevnování povrchu kovového polotovaru a zarízení k provádení tohoto zpusobu

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ2010920A3 (cs)

Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4015205C1 (en) * 1990-05-11 1991-08-22 Mtu Muenchen Gmbh Method of reinforcing gas turbine rotor - has balls forced against base surface of slot in rotor to compress it
DE19516834A1 (de) * 1995-05-08 1996-11-14 Siemens Ag Walzvorrichtung zur Erzeugung von Druckeigenspannungen in einem Bauteil sowie Verwendung der Walzvorrichtung
EP1275472A2 (de) * 2001-07-12 2003-01-15 Ecoroll AG, Werkzeugtechnik Verfahren und Werkzeug zum Walzen eines Werkstücks und Anordnung aus einem Walzwerkzeug und einem Werkstück
RU2277040C1 (ru) * 2004-12-09 2006-05-27 Государственное образовательное учреждение высшего профессионального образования "Орловский государственный технический университет" (ОрелГТУ) Способ фрикционного поверхностного упрочнения сферических поверхностей

Patent Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4015205C1 (en) * 1990-05-11 1991-08-22 Mtu Muenchen Gmbh Method of reinforcing gas turbine rotor - has balls forced against base surface of slot in rotor to compress it
DE19516834A1 (de) * 1995-05-08 1996-11-14 Siemens Ag Walzvorrichtung zur Erzeugung von Druckeigenspannungen in einem Bauteil sowie Verwendung der Walzvorrichtung
EP1275472A2 (de) * 2001-07-12 2003-01-15 Ecoroll AG, Werkzeugtechnik Verfahren und Werkzeug zum Walzen eines Werkstücks und Anordnung aus einem Walzwerkzeug und einem Werkstück
RU2277040C1 (ru) * 2004-12-09 2006-05-27 Государственное образовательное учреждение высшего профессионального образования "Орловский государственный технический университет" (ОрелГТУ) Способ фрикционного поверхностного упрочнения сферических поверхностей

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2010920A3 (cs) 2012-01-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US20140366373A1 (en) Method for producing a hollow engine valve
US4472207A (en) Method for manufacturing blank material suitable for oil drilling non-magnetic stabilizer
Song et al. Diametrical growth in the forward flow forming process: simulation, validation, and prediction
Djavanroodi et al. Equal channel angular pressing of tubular samples
Abdelkefi et al. Effect of the lubrication between the tube and the die on the corner filling when hydroforming of different cross-sectional shapes
Han et al. Thickness improvement in hydroforming of a variable diameter tubular component by using wrinkles and preforms
Han et al. Effect of size of the cylindrical workpiece on the cold rotary-forging process
Han et al. Thickness improvement in non-homogeneous tube hydroforming of a rectangular component by contact sequence
CZ302940B6 (cs) Zpusob mechanického zpevnování povrchu kovového polotovaru a zarízení k provádení tohoto zpusobu
CZ2013182A3 (cs) Způsob výroby potažené součásti a potažená součást
CN103213049A (zh) 一种预应力淬硬磨削复合加工方法
Feng et al. Study on wrinkling behavior in hydroforming of large diameter thin-walled tube through local constraints
Rocha et al. Changes in the axial residual stresses in AISI 1045 steel bars resulting from a combined drawing process chain
CN116829862A (zh) 压力配管用钢管及钢管坯料
CN113477734A (zh) 一种高精度、高强度超薄不锈钢管矩形管成型模具及冷拔方法
JP2015151562A (ja) 局所表面強化部材と局所表面強化方法
Koç et al. Design and finite element analysis of innovative tooling elements (stress pins) to prolong die life and improve dimensional tolerances in precision forming processes
Xia et al. Analysis of the forming defects of the trapezoidal inner-gear spinning
Dong et al. Homogeneity of microstructure and Vickers hardness in cold closed-die forged spur-bevel gear of 20CrMnTi alloy
RU2551745C2 (ru) Устройство для упрочнения металлических трубных изделий
Volokitin et al. THERMOMECHANICAL TREATMENT OF STAINLESS STEEL PISTON RINGS.
Song et al. Analysis and experiments on the thread rolling process for micro-sized screws part I: process parameter analysis by finite-element simulation
Česnik et al. Distortion of ring type parts during fine-blanking
Sun et al. Analysis on forming characteristics of cup-shaped thin-walled inner gear spinning
Jang et al. Shell body nose forming by rotary swaging process