CZ302890B6 - Motorová rucní retezová pila - Google Patents

Motorová rucní retezová pila Download PDF

Info

Publication number
CZ302890B6
CZ302890B6 CZ20090296A CZ2009296A CZ302890B6 CZ 302890 B6 CZ302890 B6 CZ 302890B6 CZ 20090296 A CZ20090296 A CZ 20090296A CZ 2009296 A CZ2009296 A CZ 2009296A CZ 302890 B6 CZ302890 B6 CZ 302890B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
engagement
chain
ribs
chain links
links
Prior art date
Application number
CZ20090296A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2009296A3 (cs
Inventor
Zima@Pavel
Klvac@Radomír
Original Assignee
Mendelova zemedelská a lesnická univerzita v Brne Ústav lesnické a drevarské techniky
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Mendelova zemedelská a lesnická univerzita v Brne Ústav lesnické a drevarské techniky filed Critical Mendelova zemedelská a lesnická univerzita v Brne Ústav lesnické a drevarské techniky
Priority to CZ20090296A priority Critical patent/CZ302890B6/cs
Publication of CZ2009296A3 publication Critical patent/CZ2009296A3/cs
Publication of CZ302890B6 publication Critical patent/CZ302890B6/cs

Links

Landscapes

  • Sawing (AREA)

Abstract

Motorová rucní retezová pila obsahuje lištu opatrenou soustavou vedle sebe po jejím obvodu umístených válecku ve forme ložisek (4) na cepech (3) a kanály (6) pro rozvod maziva. Horní plochy ložisek (4), které jsou v kontaktu se spodními plochami (12) nosných retezových clánku (8a, 8b), jsou usporádány níže než je horní hrana bocnic (1). Nosné retezové clánky (8a, 8b) jsou provedeny jako jednostenné plechové prvky natlacené a spojené prímo na sebe. Cela nosných retezových clánku (8a, 8b) na každé z vrstev retezu (7) jsou usporádána v odstupu od sebe a vytvárejí tak pruchozí drážky (16) usporádané vždy strídave po obou stranách retezu (7). Na nosné retezové clánky (8a, 8b) je upevnen rezný clánek (11), pricemž spodní plocha (13) rezného clánku (11) je po smontování nad spodní plochou (12) nosných retezových clánku (8a, 8b). Hnací kolo (22) obsahuje dve záberové ružice (17), pricemž každá záberová ružice (17) má tvar komolého kužele a na vnitrní strane má šikmou stenu (21) zakoncenou dosedací plochou (19). Na šikmé stene (21) jsou po její ploše usporádány paprskovite podlouhlá žebra (18), která jsou smerem k dosedací ploše (19) zkosená do nábehu (23), který je pokracováním dosedací plochy (19). Žebra (18) jsou orientována jako radiální osy od stredu záberové ružice (17) k obvodu. Po prstencovité šikmé stene (21) jsou tato žebra (18) usporádána v pravidelných úhlových roztecích. Drážka (24) pro pero hrídele hnacího kola (22) vytvorená ve stredovém otvoru (20) je u jedné ze dvou záberových ružic (17) urcených ke smontování do hnacího kola (22) vuci žebrum (18) pootocena v porovnání s orientací drážky (24) pro pero hrídele hnacího kola (22)

Description

Oblast techniky
Vynález se týká motorové ruční řetězové pily, zvláště pro použití ke kácení a následnému zpracování poražených stromů.
Dosavadní stav techniky
Motorové ruční řetězové pily jsou rozšířenými a oblíbenými nástroji ulehčujícími práci se dřevem, především v lese. Ruční motorová pila sestává z motorové části, která je i opatřena madlem a držákem pro obsluhu. Z motorové části vybíhá plochá řezová lišta, která je na tenkých čelech opatřena vodícími drážkami pro řetěz. Tento řetěz je pak hnán hnacím kolem uspořádaným v motorové části, přičemž řetěz je veden drážkou v liště a udržován v napjatém stavu.
Klasická konstrukce známých pil představená např, ve spisech FR 2340 182, FR 2 692 515, US 6 148 524, FR 2 695 060, CA 02319914, EP 0 482 763 nebo FR 2 214 563 je provedena tak, že řetěz je sestaven z vodicích článků a řezných článků, které jsou k sobě spojeny nýty. Vodicí články jsou provedeny tak, že na homí řezné ploše řetězu mají ploché úseky a naopak směrem do drážky lišty mají trojúhelníkové vodicí výstupky, které udržují stabilitu řetězu v drážce lišty. Vodicí články jsou provedeny jako jednostěnné ploché tvarované prvky. Mezi vodícími články jsou uspořádány řezné články, které překrývají vodicí články. Tyto články jsou zase v zásadě ploché směrem ke drážce lišty, ale naopak na řezné straně jsou opatřeny zuby. Naproti řezným článkům jsou pak uspořádány spojovací články, které jsou usazeny na stejných čepech jako řezné a vlastně i vodicí Články. Takto se vytvoří mezi vodícími články mezery, neboť řezné články a spojovací články jsou spojeny v odstupu od sebe, přičemž velikost odstupu odpovídá tloušťce vodícího článku. To je nejlépe vidět na pile ze spisu FR 2 695 060.
Do této mezery pak zapadne zub ozubeného hnacího kola uspořádaného v motorové části a tak je řetěz poháněn ze strany přivrácené do vodicí drážky lišty. Na volném konci vodicí lišty je pak rovněž ozubené a volně se otáčející úvraťové kolo a řetěz je tak napínán a stabilně udržován na liště. Podle toho, jak hustě je potřeba uspořádat řezné články, je možno např. mezi dva řezné články vždy uspořádat pouze dva spojovací články. I tyto spojovací články vytvoří potřebnou mezeru pro zub ozubených kol.
Výše uvedené spisy pak rozpracovávají naznačené uspořádám do jednotlivostí, tedy především co se týče tvaru a uspořádání břitů na řezných článcích, tvarů vodicí drážky líšty a pod. Nicméně základní uspořádání mezi ozubenými koly a řetězem je shodné.
Dále existují v oblasti ručních motorových pil různá řešení, která řeší otázku konstrukce lišty jak je uvedeno např. ve spisech CZ 276 525, EP 1 502 718, US 6 427 342, EP 1 950 015, FR 2 776 954, EP 0 333 354, WO 2004/052600. Nicméně základní uspořádání mezi ozubenými koly a řetězem je i zde shodné.
Problém u ručních pil je také mazání. Toho se týká např. spis DE 196 43 299. Zde je do drážky vložena na dno profilová trubička, která je nahoře po celé dílce proříznutá, a tak se přivádí mazivo.
Obecně lze říci, že největší potřeba dodávek maziva je na špičce lišty, kde je odstředivou silou řetěz odhazován od lišty a pak zase tahem za Špičkou prudce k liště dotlačován a v tomto místě dochází k vytloukání materiálu lišty. Proto jsou mazací systémy konstruovány tak, aby bylo mazivo přiváděno v dostatečné míře na taková důležitá místa.
-1 CZ 302890 B6
Ve spise DE 3607010ΑΙ je představeno řešení, kdy je jako hnací použito ozubené kolo, lišta není opatřena běžnou vodicí drážkou, ale vodicí plocha je vytvořena soustavou vedle sebe umístěných a mírně nad stěny lišty vystupujících válečků ve formě ložisek uložených na čepech, a to i na špičce lišty. Alternativně lze malé válečky po obvodu lišty nahradit několika velkými disky, $ jejichž průměr bude odpovídat šířce lišty v tom kterém místě. Potom i na špičce je místo sestavy do půlkruhu sestavených válečků, pouze jeden vodicí disk jako kladka. Spodní plocha řetězových článků je tvarovaná a vytvořena do tvaru širokého písmene „U“ s drážkou a do této drážky pak zapadají válečky. Toto řešení představuje změnu v tom, že díky válečkům není tak velké tření a potřeba mazání, ale řetěz je veden celý nad lištou a vodicí články musí být konstruovány se to spodními drážkami a také zde musejí být články s výstupkem, pro záběr zubů hnacího ozubeného kola.
Všechna výše uvedená řešení používají v různých modifikacích výše popsané typy řetězů a hnacích kol. Stávající konstrukce řetězů je v důsledku nutnosti záběru s ozubenými koly poměrně složitá, drahá, řetězy sestávají z mnoha dílů a jsou tedy náchylné k poruchám. Dále mají v důsledku mnoha dílů velkou kontaktní plochu s lištou, což vyžaduje intenzivní mazání a tedy často složitou konstrukci přívodních mazacích kanálů.
Cílem vynálezu je představit motorovou ruční řetězovou pilu zcela nové konstrukce, která by umožnila zjednodušení konstrukce řetězu, a tím i menší nároky na mazání a která by zároveň zaručila spolehlivý pohon i vedení řetězu na liště.
Podstata vynálezu
Výše uvedené nedostatky odstraňuje do značné míry motorová ruční řetězová pila podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že horní plochy ložisek, které jsou v kontaktu se spodními plochami nosných řetězových článků, jsou uspořádány níže, než je horní strana bočnic, přičemž nosné řetězové články jsou provedeny jako jednostěnné plechové prvky natlačené a spojené přímo .to na sebe, přičemž čela nosných řetězových článků na každé z vrstev řetězu jsou uspořádána v odstupu od sebe a vytvářejí tak průchozí drážky uspořádané vždy střídavě po obou stranách řetězu, přičemž na nosné řetězové články je upevněn řezný článek, přičemž spodní plocha řezného článku je po smontování nad spodní plochou nosných řetězových článků, přičemž hnací kolo obsahuje dvě záběrové růžice, přičemž každá záběrová růžice má tvar komolého kužele a na vnitrní straně má šikmou stěnu zakončenou dosedací plochou, přičemž na šikmé stěně jsou po její ploše uspořádány paprskovitě podlouhlá žebra, která jsou směrem k dosedací ploše zkosená do náběhu, kterýje pokračováním dosedací plochy, přičemž žebra jsou orientována jako radiální osy od středu záběrové růžice k obvodu, přičemž po prstencovité šikmé stěně jsou tato žebra uspořádána v pravidelných úhlových roztečích, přičemž drážka pro pero hřídele hnacího kola vytvořená
4o ve středovém otvoru je u jedné ze dvou záběrových růžic určených ke smontování do hnacího kola vůči žebrům pootočena v porovnání s orientací drážky k žebrům u druhé ze záběrových růžic.
Ve výhodném provedení se řezný článek klene přes průchozí drážku a je na nosné řetězové články upevněn přes otvor odpovídající otvorům v nosných řetězových článcích přes společné čepy a mezi dvěma sousedícími řeznými články, které jsou střídavě po obou stranách řetězu upevněny na nosné řetězové články, jsou uspořádány vždy dva volné nosné řetězové články.
V jiném výhodném provedení je na řezném článku uspořádán jednostranný horizontální břit, který vystupuje radiálně od stěny řezného článku na jednu Či druhou stranu a směřuje přes průchozí drážky mezi nosnými řetězovými články.
V dalším výhodném provedení je řezný článek opatřen vertikální patkou, která je opatřena obloukem, vypouklým po směru posunu řetězu, přičemž na druhé straně patky je náběhová břitová stená a jednostranný horizontální břit vystupující radiálně od stěny řezného článku na jednu či druhou stranu.
Ve výhodném provedení jsou po prstencovité kuželovité šikmé stěně záběrové růžice žebra uspo5 řádána v pravidelných úhlových roztečích po 51° 24’.
V jiném výhodném provedení je pro i po smontování dvou záběrových růžic hnacího kola pomocí pera na hřídel vzájemná orientace os drážek pera na hřídel jedné ze záběrových růžic pootočena vůči žebrům druhé ze záběrových růžic hnacího kola o velikost 25° 42’.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude dále přiblížen pomocí výkresů, na kterých obr. 1 představuje pohled na vnitřek is vodicí lišty po sejmutí její pravé bočnice u pily podle vynálezu, obr 2 představuje pohled shora na takto upravenou lištu z obr. 1 s nasazenými čepy a ložisky, obr. 3 představuje čelní pohled na čep a ložisko uložené mezi lištami, obr. 4 představuje perspektivní pohled na čep a ložisko z obr. 3 uložené mezi lištami, obr. 5 znázorňuje čelní pohled na část řetězu s nosnými řetězovými články, obr. 5 A představuje pohled shora na část řetězu z obr. 5, obr. 6 představuje čelní pohled
2» na část řetězu s nosnými řetězovými články, do nichž je vložen řezný článek, obr. 6A představuje pohled z boku na část řetězu z obr. 6, obr. 7 představuje perspektivní pohled na část řetězu z obr. 6 s nosnými řetězovými Články, do nichž je vložen řezný článek, obr. 8 představuje detail řezného článku řetězu s břitem, obr. 8A představuje úsek řetězu s rozmístěním řezných článků, obr. 9 představuje perspektivní pohled na vzájemné uspořádání bočnic, čepů, ložisek a řetězu po montáži v pohledu zevnitř lišty po odstranění jedné z polovin pro lepší názornost, obr. 10 představuje perspektivní pohled na vzájemné uspořádání lišt, čepů, ložisek a řetězu po montáži v pohledu z vnějšku lišty po odstranění jedné z polovin pro lepší názornost, obr. 11 představuje jednu ze záběrových růžic hnacího či úvraťového kola v čelním perspektivním pohledu, obr. 12 představuje záběrovou růžici z obr. 11 v pohledu shora, obr. 13 představuje záběrovou růžici z obr. 11 a 12 v perspektivním pohledu šikmo shora, obr. 14 představuje pohled na sestavené hnací či ůvraťové kolo ze dvou záběrových růžic v záběru se řetězem ve smontovaném a funkčním stavu v pohledu z Čela a obr. 15 představuje pohled na sestavené hnací ěi ůvraťové kolo ze dvou záběrových růžic v záběru se řetězem ve smontovaném a funkčním stavu z obr. 14 v pohledu z boku.
Příklady provedení vynálezu
Lišta sestává ze tri vrstev. Ze dvou vnějších bočnic 1 a středového plechu. To je standardní uspo40 řádání lišty a středový plech zde není zobrazen. Pouze bocnice I lišty. Na obr. 1 je vidět jedna ze dvou bočnic I lišty u pily podle vynálezu při pohledu na její vnitřní stranu. Motorová část pily je standardní, a proto není zobrazena. Každá bočnice 1 je opatřena otvory 2. Ty jsou nejlépe vidět na obr. 10. Tyto otvory 2 jsou uspořádány po celém obvodu bočnice I, a to s výhodou těsně vedle sebe, pouze s prostorem pro odvádění případných nečistot z řezu. Do těchto otvorů 2 jsou pak uloženy čepy X, na kterých jsou navlečena ložiska 4. To je vidět v detailech na obr. 3 a 4. Na hrotu lišty je větší vodicí kladka 5. Na ploše uprostřed bočnic J. jsou provedeny rozvodné kanály 6 pro rozvod maziva.
Na obr. 2 je pohled na bočnici I shora s nasazenými čepy 3 do otvorů 2 a na čepech 3 uloženými ložisky 4, na vyčnívající části čepů 3 pak bude usazena přes své otvory 2 druhá, neznázoměná bočnice L Uprostřed meziprostoru mezi ložisky 4 je pak výše zmíněný středový plech, který kompletuje lištu. Když se pak přiloží k sobě dvě bočnice i, tak je zřejmé, že ložiska 4 a okraje bočnic I vytvoří spodní drážku dráhy pro kontakt s plochými základnami nosných řetězových článků 8a, 8b a okraje bočnic i pak vytvoří boční vedení.
-3CZ 302890 B6
Na obr. 5 a 6 je zobrazena část řetězu 7. Je vidět, že řetěz 7 je dvouvrstvý, tedy že sestává z vrstvy nosných řetězových Článku 8a a vrstvy nosných řetězových článků 8b opatřených vždy dvěma otvory 9, přes které jsou spojeny čepy 10. Ty jsou vidět při pohledu shora na obr. 6 a 7.
Je dobře vidět, že nosné řetězové články 8a, 8b jsou provedené jako jednostěnné plechové prvky natlačené a spojené přímo na sebe, takže nevzniká žádná konstrukce s paralelními od sebe odsazenými plechy, která by tvořila alespoň místně mezery, jako je tomu u konvenčních řetězů, které tuto mezeru potřebují pro záběr hnacího ozubeného kola. Je také vidět, že čela nosných řetězových článků k sobě doléhají, a tak se vytvoří průchozí drážka 16. Tato průchozí drážka 16 se io vytvoří vždy střídavě po obou stranách řetězu 7. Průchozí drážka J_6 je velmi důležitá pro vytvoření záběru se záběrovými růžicemi T7 hnacího kola 22, což bude popsáno později v souvislosti s obr. 1 l.
Na obr. 6 a 7 je vidět řetěz ]_, kde je na nosné řetězové články 8a, 8b přes otvory 9a řezného is článku JJL odpovídající otvorům 9 nosných řetězových článků 8a. 8b a společné Čepy 10 upevněn řezný článek jj_- Jeho spodní plocha 13 je po smontování nad spodní plochou 12 nosných řetězových článků 8a, 8b o rozměr x. Je také vidět, že řezný článek 11 se klene přes průchozí drážku
16. Ve výhodném provedení je řezný článek 11 uspořádán vždy přes každou třetí průchozí drážku 16, a to střídavě po obou stranách řetězu 7. To bude blíže vysvětleno s odkazem na obr. 8A.
2o Je zřejmé, že intervaly drážek J_6 mohou být různé.
Je možné si představit i provedení, kdy se boční řezný článek jj. nebude klenout přes průchozí drážku 16, ale bude upevněn na nosném řetězovém článku 8a, 8b.
Na obr. 9 je v detailu vidět nosné řetězové články 8a, 8b jak pojíždějí svými spodními plochami 12 po ložiscích 4.
Na obr. 8 je v detailu řezný článek TL Na tomto obrázku je orientován tak, jak je později zamontován do řetězu 7, což je vidět např. na obr. 9. Je vidět, že ve směru pohonu řetězu 7 je provedena sn omezovači patka 14. Patka 14 je opatřena obloukem 15, vypouklým opět po směru posunu řetězu. Na druhé straně této patky ]4 je pak náběhová břitová stěna 16a a jednostranný horizontální břit 26. Jednostranný v tom smyslu, že vystupuje radiálně od stěny řezného článku JJ_ na jednu či druhou stranu, v tomto případě napravo při pohledu po směru pohybu řetězu 7.
Na obr. 8A je na delším úseku řetězu 7 zřejmé, v jakém intervalu jsou po jeho délce rozmístěny řezné články 11. Mezi dvěma sousedícími řeznými články 11, které jsou střídavě upevněny na nosné řetězové články 8a a 8b, jsou vždy dva volné nosné řetězové články 8a a 8b. Toto je pohled shora, takže jsou vidět řezné články 11, čepy 10 a jednostranné horizontální břity 26, které vystupují radiálně od stěny řezného článku H na jednu či druhou stranu. Je však zřejmé, že mezi řez40 nými články JJ mohou být i jiné počty nosných řetězových článků 8a a 8b a břity 26 mohou být rovněž tvarovány a orientovány jinak. Je také dobře vidět, že na řezném článku JJ uspořádaný břit 26 vystupuje radiálně od stěny řezného článku 11 na jednu či druhou stranu a směřuje přes průchozí drážky 16 mezi nosnými řetězovými články 8a, 8b, tedy vlastně překrývá řetěz 7.
Na obr. 11, 12 a 13 je vidět v různých pohledech záběrová růžice 17, tedy polovina hnacího kola 22 zobrazeného na obr. 14. Na obr. 11 je vidět, že tato záběrová růžice J7 má tvar komolého kužele aje z vnější strany plochá a na vnitřní straně má šikmou stěnu 21 zakončenou dosedací plochou 109. Těmito dosedacími plochami 19 pak k sobě dvě záběrové růžice 17 po smontování do hnacího kola 22 dosednou. Uprostřed dosedací plochy 19 je středový otvor 20 pro usazení na hřídel. Na šikmé stěně 21 jsou po celé její ploše uspořádány paprskovitě podlouhlá hnací žebra J_8. Tato mají zpočátku, při pohledu od okraje záběrové růžice 17, stejnou výšku, ale směrem k dosedací ploše 19 jsou zkosená a vytvoří náběh 23. To je nejlépe vidět na obr. 13. Náběh 23 je pak vlastně pokračováním dosedací plochy J9.
-4CZ 302890 B6
Jak již bylo zmíněno, žebra J_8 jsou orientována v pomyslné radiální ose od středu záběrové růžice 17 k obvodu. Po prstencovité šikmé stěně 21 jsou tato žebra 18 uspořádána v pravidelných úhlových rozestupech, v tomto případě po 51 °24’.
Na obr. 14 a 15 je pak celá sestava hnacího kola 22. které sestává ze dvou záběrových růžic J_7, které mají k sobě přivrácena žebra 18, ale tato žebra 18 jsou vůči sobě přesazena o polovinu úhlu mezi dvěma žebry 18 na jedné záběrová růžici 17. V tomto případě je přesazení o 25° 42’. Po stěnách vnitřku hnacího kola 22 je tak v tomto případě 14 žeber 18 po 25° 42’, a to střídavě po levé a pravé straně. Při pohledu dovnitř kola, jak je to vidět na obr. 14, krajní obvodové dvojice žeber J_8 spolu opticky vytváří písmeno „V“.
Na obr. 15 jsou pak čárkovaně naznačena žebra 18 protilehlé záběrové růžice 17 kola 22. když se k sobě záběrové růžice 17 přiloží. Aby se dosáhlo tohoto uspořádání žeber 18, je drážka 24 pro pero hřídele hnacího kola 22 u jedné ze záběrových růžic 17 posunuta o 25° 42’. Po zasunutí na pero hřídele hnacího kola 22 se tedy žebra obou růžic 17 k sobě ustaví požadovaným způsobem. Do mezi prostoru proti sobě uspořádaných žeber 18 je pak zaveden řetěz 7.
Také je názorně vidět, jak je tímto hnacím kolem 22 veden řetěz 7. Na obr. 11 je vidět, že každá záběrová růžice 17 má okolo dosedací plochy 19 osazení 25, které je přerušováno žebry 18. Když se pak záběrová růžice 17 přiloží k sobě, z obou osazení 25 vznikne spodní vodicí ploška o dvojnásobné šířce osazení 25 a tato šířka je o něco málo větší než je tloušťka řetězových článků 8a, 8b. Prostor nad spodní vodicí ploškou pak bude pravidelně z poloviny omezován žebrem 18 jedné nebo druhé záběrové růžice 17. Odstup průchozích drážek 16 na řetězu 7 potom odpovídá roztečím střídajících se žeber 18 jednotlivých záběrových růžic 17 a vždy jedno žebro 18 zapadne do drážky 16 střídavě na jedné či druhé straně řetězu Ί_ a takto je zajišťován pohon řetězu 7 otáčením hnacího kola 22.

Claims (8)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1, Motorová ruční řetězová pila obsahující lištu opatřenou soustavou vedle sebe po jejím obvodu umístěných válečků ve ÍOi 11 iě ložisek (4) na CCpCvh (3) a kanály (6) pro rozvod maziva, vyznačující se tím, že horní plochy ložisek (4), které jsou v kontaktu se spodními plochami (12) nosných řetězových článků (8a, 8b), jsou uspořádány níže než je horní hrana bočnic (1), přičemž nosné řetězové články (8a, 8b) jsou provedeny jako jednostěnné plechové prvky natlačené a spojené přímo na sebe, přičemž čela nosných řetězových článků (8a, 8b) na každé z vrstev řetězu (7) jsou uspořádána v odstupu od sebe a vytvářejí tak průchozí drážky (16) uspořádané vždy střídavě po obou stranách řetězu (7), přičemž na nosné řetězové články (8a, 8b) je upevněn řezný článek (11), přičemž spodní plocha (13) řezného článku (11) je po smontování nad spodní plochou (12) nosných řetězových článků (8a, 8b), přičemž hnací kolo (22) obsahuje dvě záběrové růžice (17), přičemž každá záběrová růžice (17) má tvar komolého kužele a na vnitřní straně má šikmou stěnu (21) zakončenou dosedací plochou (19), přičemž na šikmé stěně (21) jsou po její ploše uspořádány paprskovitě podlouhlá žebra (18), kterájsou směrem k dosedací ploše (19) zkosena do náběhu (23), který je pokračováním dosedací plochy (19), přičemž žebra (18) jsou orientována jako radiální osy od středu záběrové růžice (17) k obvodu, přičemž po prstencovité šikmé stěně (21) jsou tato žebra (18) uspořádána v pravidelných úhlových roztečích, přičemž drážka (24) pro pero hřídele hnacího kola (22) vytvořená ve středovém otvoru (20) je u jedné ze dvou záběrových růžic (17) určených ke smontování do hnacího kola (22) vůči žebrům (18) pootočena v porovnání s orientací drážky (24) pro pero hřídele hnacího kola (22) k žebrům (18) u druhé ze záběrových růžic (17).
    -5CZ 302890 B6
  2. 2. Motorová ruční řetězová pila podle nároku 1, vyznačující se tím, že řezný článek (11) se klene přes průchozí drážku (16).
  3. 3. Motorová ruční řetězová pila podle nároku 1, vyznačující se tím, že řezný článek (11) je na nosné řetězové články (8a, 8b) upevněn přes otvor (9a) odpovídající otvorům (9) v nosných řetězových článcích (8a, 8b) a pomocí společných čepů (10).
  4. 4. Motorová ruční řetězová pila podle nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že mezi dvěma sousedícími řeznými články (11), které jsou střídavě po obou stranách řetězu (7) upevněny na nosné řetězové články (8a, 8b), jsou uspořádány vždy dva nosné řetězové články (8a, 8b).
  5. 5. Motorová ruční řetězová pila podle nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že na řezném článku (11) je uspořádán jednostranný horizontální břit (26), který vystupuje radiálně od stěny řezného Článku (11) na jednu či druhou stranu a směřuje přes průchozí drážky (16) mezi nosnými řetězovými články (8a, 8b).
  6. 6. Motorová ruční řetězová pila podle nároků laž5, vyznačující se tím, že řezný článek (11) je opatřen vertikální patkou (14), která je opatřena obloukem (15), vypouklým po směru posunu řetězu, přičemž na druhé straně patky (14) je náběhová břitová stěna (16a) a jednostranný horizontální břit (26) vystupující radiálně od stěny řezného článku (l 1) na jednu Či druhou stranu.
  7. 7. Motorová ruční řetězová pila podle nároku 1, vyznačující se tím, že po šikmé stěně (21) záběrové růžice (17) jsou žebra (18) uspořádána v pravidelných úhlových roztečích po 51° 24’.
  8. 8. Motorová ruční řetězová pila podle nároků 1 a 7, vyznačující se tím, že pro i po smontování dvou záběrových růžic (17) hnacího kola (22) pomocí pera na hřídel je vzájemná orientace os drážek (24) pro pero hřídele hnacího kola (22) jedné ze záběrových růžic (17) pootočena vůči žebrům (18) druhé ze záběrových růžic (17) hnacího kola (22) o velikost 25° 42’.
CZ20090296A 2009-05-14 2009-05-14 Motorová rucní retezová pila CZ302890B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20090296A CZ302890B6 (cs) 2009-05-14 2009-05-14 Motorová rucní retezová pila

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20090296A CZ302890B6 (cs) 2009-05-14 2009-05-14 Motorová rucní retezová pila

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2009296A3 CZ2009296A3 (cs) 2010-11-24
CZ302890B6 true CZ302890B6 (cs) 2012-01-11

Family

ID=43123527

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20090296A CZ302890B6 (cs) 2009-05-14 2009-05-14 Motorová rucní retezová pila

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ302890B6 (cs)

Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4535654A (en) * 1983-11-10 1985-08-20 White Mark E Chain saw sharpening guide
US4841825A (en) * 1988-06-10 1989-06-27 Blount, Inc. Saw chain with wrap-over depth gauge
EP0358112A1 (de) * 1988-09-03 1990-03-14 Maschinenfabrik Korfmann GmbH Schrämarm für Schrämmaschinen zum Schneiden von Gestein, Beton, etc.
WO2009056263A1 (de) * 2007-10-31 2009-05-07 Prinz Gmbh & Co. Kg Sägekette

Patent Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4535654A (en) * 1983-11-10 1985-08-20 White Mark E Chain saw sharpening guide
US4841825A (en) * 1988-06-10 1989-06-27 Blount, Inc. Saw chain with wrap-over depth gauge
EP0358112A1 (de) * 1988-09-03 1990-03-14 Maschinenfabrik Korfmann GmbH Schrämarm für Schrämmaschinen zum Schneiden von Gestein, Beton, etc.
WO2009056263A1 (de) * 2007-10-31 2009-05-07 Prinz Gmbh & Co. Kg Sägekette

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2009296A3 (cs) 2010-11-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP1866121B1 (en) Improvements relating to a cutting or sawing machine
US20050170924A1 (en) Sprocket wheel for underground mining
EP2870088B1 (en) Article diverting conveyor belt
US9409310B2 (en) Combined feed roller and conveyor sprocket/pulley for a tree chipper
KR101330627B1 (ko) 탈착 가능한 롤러 조립체를 구비한 측부 플렉싱 컨베이어모듈
GB2481847A (en) A chain sprocket assembly with individual teeth
US2583243A (en) Chain saw
US3444907A (en) Saw chain
CZ302890B6 (cs) Motorová rucní retezová pila
KR20100092779A (ko) 떡 절단장치
JPH0542921B2 (cs)
US5735325A (en) Tree feeding device of a tree handling machine
CA3032748A1 (en) Multi part sprocket wheel
US20160152415A1 (en) Chain drive for link chains of mining conveyors or mining extraction machines
EP2588393B1 (en) A conveyor with articulated links
US285651A (en) Chain-saw
US4277999A (en) Firewood sawmill
US6317989B1 (en) Chain saw nose sprocket
EP0279037B1 (en) Roller bed
WO2016086987A1 (en) Guiding device for a power driven saw
US20190077042A1 (en) Spike for harvester heads and debarker rollers
EP3988479B1 (en) Net chain driving structure
FI111511B (fi) Sahauslaitteiston ketju ja moottorikäyttöinen sahauslaitteisto
CA2720336A1 (en) Apparatus for and method of elevator guide post refurbishment
US7185686B2 (en) Feeder device in a timber harvester

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20150514