CZ30275U1 - A concentrate on the basis of an organic biologically active substance intended for antimicrobial stabilization of plastic surfaces - Google Patents

A concentrate on the basis of an organic biologically active substance intended for antimicrobial stabilization of plastic surfaces Download PDF

Info

Publication number
CZ30275U1
CZ30275U1 CZ2016-32526U CZ201632526U CZ30275U1 CZ 30275 U1 CZ30275 U1 CZ 30275U1 CZ 201632526 U CZ201632526 U CZ 201632526U CZ 30275 U1 CZ30275 U1 CZ 30275U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
active substance
biologically active
concentrate
antimicrobial
plastic surfaces
Prior art date
Application number
CZ2016-32526U
Other languages
Czech (cs)
Inventor
Vladimír Sedlařík
Martina Hrabalíková
Petr Stloukal
Petr Sáha
Michael Tupý
Original Assignee
Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně
Fatra, A.S.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, Fatra, A.S. filed Critical Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně
Priority to CZ2016-32526U priority Critical patent/CZ30275U1/en
Publication of CZ30275U1 publication Critical patent/CZ30275U1/en

Links

Landscapes

  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)

Description

Oblast technikyTechnical field

Technické řešení se týká kompozice koncentrátu, který je určen pro antimikrobní stabilizaci plastových povrchů. Koncentrát je vytvořen na bázi organické biologicky aktivní látky z obnovitelných zdrojů a jeho aplikace se předpokládá ve výrobcích z plastů, jako jsou polyolefmy, vinylové polymery a kopolymery těchto polymerů.The invention relates to a concentrate composition intended for antimicrobial stabilization of plastic surfaces. The concentrate is based on an organic biologically active substance from renewable sources and its application is envisaged in plastic products such as polyolefins, vinyl polymers and copolymers of these polymers.

Dosavadní stav technikyBACKGROUND OF THE INVENTION

Je známo, že polymemí povrchy nejsou resistentní vůči mikrobiální kolonizaci. Tento jev může mít negativní důsledky na zdraví obyvatelstva, ale i ekonomické dopady spojené se vznikem infekcí spojených s používáním výrobků z plastů.It is known that polymer surfaces are not resistant to microbial colonization. This phenomenon can have negative consequences for the health of the population, but also the economic consequences associated with the emergence of infections associated with the use of plastic products.

Jako primární negativum se často zmiňuje vznik a šíření tzv. nozokomiálních infekcí, jejichž výskyt je spojován s používáním zdravotnických prostředků, které jsou v dnešní době vyráběny z plastů nebo obsahují plastové komponenty. Nicméně obava z nechtěného přenosu patogenních mikroorganizmů je opodstatněná i v nezdravotnických aplikacích, jako například v prostředcích hromadné dopravy a dalších místech, kde se vyskytuje větší hustota osob.The emergence and spread of nosocomial infections, the occurrence of which is associated with the use of medical devices that are nowadays made of plastics or containing plastic components, is often mentioned as the primary negative. However, the fear of unwanted transmission of pathogenic microorganisms is also justified in non-medical applications such as public transport and other places where higher density of people is present.

Sekundárním negativním jevem spojeným s bakteriálním osídlováním plastových povrchů jsou zvýšené ekonomické náklady spojené s kažením materiálu, které je v daném plastovém obalu zabaleno. Vlastní mikrobiální napadení pak může pocházet z balené suroviny samotné (např. v případě potravin) nebo z externích zdrojů (např. tkaniny při nevhodném skladování).The secondary negative phenomenon associated with the bacterial settlement of plastic surfaces is the increased economic costs associated with spoilage of the material that is packaged in the plastic container. The microbial infestation itself can then come from the packaged raw material itself (eg in the case of food) or from external sources (eg fabric when improperly stored).

Z výše uvedených důvodů jsou antimikrobní modifikace plastů předmětem zájmu jak vědeckých pracovníků, tak i průmyslových výrobců. Principiálně existují dva způsoby antimikrobní modifikace plastů. První je spojen s povrchovou úpravou plastového povrchu prostřednictvím depozice tenkých vrstev ve formě tenkého krycího filmu nebo povrchové chemické modifikace.For the above reasons, antimicrobial modifications of plastics are of interest to both scientists and industrial manufacturers. In principle, there are two methods of antimicrobial modification of plastics. The first is associated with the surface treatment of the plastic surface by means of thin film deposition in the form of a thin coating film or surface chemical modification.

Druhý způsob spočívá modifikaci plastového výrobku v celém objemu, což představuje technologicky i ekonomicky nenáročnou metodu. Na druhou stranu je třeba zmínit fakt, že účinnost antimikrobní modifikace pro vedené v objemu je poměrně nízká vzhledem k omezeným možnostem transportu aktivní látky na povrch výrobku. Pro zvýšení účinnosti se využívají aditiva ve formě koncentrátů (masterbatchů) obsahující antimikrobní sloučeninu a další přísady zlepšující transportní procesy v matrici polymeru.The second method consists in modifying the plastic product in its entirety, which is a technologically and economically undemanding method. On the other hand, it should be noted that the efficacy of the antimicrobial modification for bulk is relatively low due to the limited possibilities of transporting the active agent to the article surface. Additives in the form of masterbatches containing an antimicrobial compound and other additives improving the transport processes in the polymer matrix are used to increase efficiency.

Většina z komerčně dostupných koncentrátů je na bázi kovů, jejich solí a případně organokovových sloučenin, kvartemích amoniových solí. Mezi nimi je nejvíce rozšířeno stříbro, zinek, případně měď či železo. Tyto sloučeniny jsou však poměrně nákladné a jejich použití mnohdy není legislativně vyřešeno, obzvláště pro výrobky, které přichází do přímého kontaktu s potravinami.Most of the commercially available concentrates are based on metals, their salts and optionally organometallic compounds, quaternary ammonium salts. Among them, silver, zinc, or copper or iron are most widespread. However, these compounds are relatively expensive and their use is often not legally resolved, especially for products that come into direct contact with food.

Důležitým faktorem je koncentrační rozmezí antimikrobiální funkce aditiva při současném zajištění bezpečnosti modifikovaného výrobku z hlediska migrace antimikrobiálně účinné látky do okolí. Většina z komerčních koncentrátů požaduje minimální dávkování nad 1 % hmotn., kdy již však lze očekávat rozpory s výše uvedenými podmínkami stanovenými pro bezpečnost jejich použití.An important factor is the concentration range of the antimicrobial function of the additive while ensuring the safety of the modified product with respect to the migration of the antimicrobial active substance into the environment. Most of the commercial concentrates require a minimum dosage of above 1% by weight, however, contradictions with the above conditions set for their safe use can already be expected.

V současnosti je také kladen důraz na zohledňování ekologických přístupů v chemických výrobách. Jedním z důležitých faktorů je využívám obnovitelných materiálových zdrojů. V případě baktericidně aktivních látek hraje důležitou roli jejich bezpečnost vůči vyšším organismům. Většina z dosud užívaných a komerčně dostupných antimikrobiálně aktivních látek určených pro modifikaci polymerů, však negativně ovlivňuje i zdraví místních obyvatel.At present, emphasis is also placed on the consideration of ecological approaches in chemical production. One important factor is the use of renewable material resources. In the case of bactericidally active substances, their safety against higher organisms plays an important role. However, most of the currently used and commercially available antimicrobial active substances intended for the modification of polymers negatively affect the health of local residents.

. i .. i.

CZ 30275 UICZ 30275 UI

Podstata technického řešeniThe essence of the technical solution

Uvedené nevýhody a nedostatky dosud známých antimikrobních úprav plastů do značné míry odstraňuje koncentrát na bázi organické biologicky aktivní látky, určený pro antimikrobní stabilizaci plastových povrchů, podle technického řešení.These disadvantages and drawbacks of the known antimicrobial treatment of plastics are largely eliminated by an organic biologically active substance concentrate intended for antimicrobial stabilization of plastic surfaces according to the invention.

Podstata technického řešení spočívá v tom, že koncentrát obsahuje 50 až 98 % hmotn. nosiče na bázi termoplastického polymeru ze skupiny obsahující polyolefiny, vinylové polymery a jejich kopolymery, a 2 až 50 % hmotn. biologicky aktivní látky, kterou je kyselina 2,3-dihydroxybutandiová, přičemž koncentrát je určen pro dávkování do polymemí směsi na výslednou koncentraci biologicky aktivní látky v modifikovaném plastu 0,5 až 1 % hmotn.The essence of the invention is that the concentrate contains 50 to 98 wt. % thermoplastic polymer carriers selected from the group consisting of polyolefins, vinyl polymers and copolymers thereof; % of the biologically active substance, which is 2,3-dihydroxybutanedioic acid, wherein the concentrate is intended to be metered into the polymer mixture to a final concentration of the biologically active substance in the modified plastic of 0.5 to 1 wt.

Koncentrát pro antimikrobní stabilizaci plastových povrchů podle technického řešení dále s výhodou obsahuje 1 až 25 hmotn. dílů dispergátoru na bázi nízkomolekulámxch polyetylénových vosků nebo na bázi stearanu zinečnatého nebo stearanu hořečnatého, kde přídavek dispergátoru je vztažen na 100 hmotn. dílů směsi polymemího nosiče a biologicky aktivní látky. Plasty ošetřené koncentrátem podle technického řešení jsou resistentní vůči mikrobiálnímu osídlování jejich povrchů Gram positivními i Gram negativními bakteriálními kmeny, a to již při koncentraci aktivní látky pod 1 % hmotn.The concentrate for antimicrobial stabilization of plastic surfaces according to the invention further preferably contains 1 to 25 wt. parts of the dispersant based on low molecular weight polyethylene waxes or based on zinc stearate or magnesium stearate, wherein the addition of the dispersant is based on 100 wt. parts of a mixture of a polymeric carrier and a biologically active substance. The plastics treated with the concentrate according to the invention are resistant to microbial settlement of their surfaces with Gram positive and Gram negative bacterial strains, even at an active substance concentration below 1% by weight.

Kyselina 2,3-dihydroxybutandiová je dikarboxylová kyselina, která je výhodná z technologického hlediska, neboť v kombinaci s látkami tvořícími koncentrát (polymemím nosičem a případně dispergátorem) vykazuje dostatečnou tepelnou stabilitu při teplotách odpovídajících termoplastickému zpracování běžně používaných polymerů shodných či kompatibilních s materiálem polymemího nosiče, tedy polyolefinů či vinylových polymerů.2,3-dihydroxybutanedioic acid is a dicarboxylic acid which is technologically advantageous since, in combination with concentrate-forming substances (polymeric carrier and optionally dispersant), it exhibits sufficient thermal stability at temperatures corresponding to thermoplastic treatment of commonly used polymers identical or compatible with the polymeric carrier material polyolefins or vinyl polymers.

Významnou předností koncentrátu podle technického řešení je také skutečnost, že u konečných aplikací nedochází k významné migraci uvedené bioaktivní látky z upraveného plastu do okolí. Nehrozí tedy kontaminace okolí bioaktivní látkou a získaná antimikrobní ochrana produktu je stabilní.An important advantage of the concentrate according to the technical solution is also the fact that in the final applications there is no significant migration of said bioactive substance from the modified plastic to the surroundings. Thus, there is no risk of contamination of the surroundings with a bioactive substance and the obtained antimicrobial protection of the product is stable.

Kyselina 2,3-dihydroxybutandiová (KDHB) je považována za relativně bezpečnou látku používanou v potravinářství jako konzervant nesoucí označení E345. Pro její využití svědčí rovněž fakt, že je dostupná z obnovitelných zdrojů.2,3-dihydroxybutanedioic acid (KDHB) is considered to be a relatively safe substance used in the food industry as a preservative bearing the designation E345. Its use is also supported by the fact that it is available from renewable sources.

Příklady uskutečněni technického řešeníExamples of technical solution

Příklad 1Example 1

Pomocí dvoj šnekového vytlačovacího stroje byl termoplasticky při teplotě 190 °C připraven koncentrát skládající se z 62,5 % hmotn. polyolefmického polymemího nosiče - polypropylenu (CAS 9003-07-0) a 37,5 % hmotn. biologicky aktivní látky - kyseliny 2,3-dihydroxybutandiové (KDHB) (CAS 526-83-0) za přídavku dispergátoru na bázi polyetylénového vosku v množství 25 hmotn. dílů, vztaženo na 100 hmotn. dílů směsi polymemího nosiče a biologicky aktivní látky. Tento koncentrát byl použit pro termoplastickou modifikaci polypropylénu v takovém množství, že konečná koncentrace KDHB v polymeru byla 1,0 % hmotn. Povrch výsledného systému byl testován dle ISO 22196 „Measurement of antibacterial activity on plastics and other non-porous surfaces“ a vykazoval antimikrobní aktivitu proti Staphylococcus aureus a Escherichia coli, které představuje redukci bakteriálního osídlení o 5 řádů, tedy snížení bakteriálního výskytu o 99,999 % oproti nemodifikovanému polypropylenu se stejnou zpracovatelskou historií. Vzorky byly dále podrobeny testu migrace v různých simulantech dle normy ČSN EN 1186. Koncentrace biologicky aktivní látky ve všech zkoušených extraktech byla pod 0,5 mg/dm2.By means of a twin screw extruder, a concentrate consisting of 62.5% by weight was prepared thermoplastically at 190 ° C. % polyolefin polymeric carrier polypropylene (CAS 9003-07-0); of biologically active substance 2,3-dihydroxybutanedioic acid (KDHB) (CAS 526-83-0) with the addition of a polyethylene wax dispersant in an amount of 25 wt. parts, based on 100 wt. parts of a mixture of a polymeric carrier and a biologically active substance. This concentrate was used for thermoplastic modification of polypropylene in an amount such that the final concentration of KDHB in the polymer was 1.0 wt. The surface of the resulting system was tested according to ISO 22196 "Measurement of antibacterial activity on plastics and other non-porous surfaces" and showed antimicrobial activity against Staphylococcus aureus and Escherichia coli, which represents a reduction of bacterial population by 5 orders unmodified polypropylene with the same processing history. The samples were also subjected to migration test in various simulants according to ČSN EN 1186 standard. The concentration of biologically active substance in all tested extracts was below 0.5 mg / dm 2 .

Příklad 2Example 2

Pomocí dvoj šnekového vytlačovacího stroje byl termoplasticky při teplotě 160 °C připraven koncentrát skládající se z 50 % hmotn. polyolefmického polymemího nosiče - kopolymeru ethylenvinyl acetátu (EVA) (CAS 24937-78-8) a 50 % hmotn. KDHB (CAS 526-83-0). Tento koncentrát byl použit pro termoplastickou modifikaci EVA v takovém množství, že výsledná koncentrace KDHB v polymeru byla 1 % hmotn. Povrch získaného systému byl testován dle ISO 22196 „Me-2CZ 30275 Ul asurement of antibacterial activity on plastics and other non-porous surfaces“ a vykazoval antimikrobní aktivitu proti Staphylococcus aureus a Escherichia coli, které představuje redukci bakteriálního osídlení o 5 řádů, tedy snížení bakteriálního výskytu o 99,999 % oproti nemodifikovanému EVA se stejnou zpracovatelskou historií. Vzorky byly dále podrobeny testu migrace v různých simulantech dle normy ČSN EN 1186. Koncentrace biologicky aktivní látky ve všech zkoušených extraktech byla pod 1,0 mg/dm2.By means of a twin screw extruder, a concentrate consisting of 50 wt. % polyolefinic polymeric carrier - ethylene vinyl acetate (EVA) copolymer (CAS 24937-78-8) and 50 wt. KDHB (CAS 526-83-0). This concentrate was used for thermoplastic modification of EVA in an amount such that the final concentration of KDHB in the polymer was 1 wt. The surface of the obtained system was tested according to ISO 22196 "Me-2EN 30275 U1 of antibacterial activity on plastics and other non-porous surfaces" and showed antimicrobial activity against Staphylococcus aureus and Escherichia coli, which represents a reduction of bacterial settlement by 5 orders. incidence by 99.999% compared to unmodified EVA with the same processing history. The samples were further subjected to migration test in various simulants according to the standard ČSN EN 1186. The concentration of biologically active substance in all tested extracts was below 1.0 mg / dm 2 .

Příklad 3Example 3

Za stejných podmínek, jako je uvedeno v příkladu 1, byla připravena směs skládající se z 98 % hmotn. polyolefinického polymemího nosiče - kopolymeru ethylen vinyl acetátu (EVA) (CAS 24937-78-8) a 2 % hmotn. KDHB (CAS 526-83-0), za přídavku dispergátoru na bázi nízkomolekulámího polyetylénového vosku v množství 1 hmotn. díl, vztaženo na 100 hmotn. dílů uvedené směsi polymemího nosiče a biologicky aktivní látky. Tento koncentrát byl použit pro termoplastickou modifikaci EVA v takovém množství, že dosažená koncentrace KDHB v polymeru byla 0,9 % hmotn. Výsledné antimikrobní vlastnosti a závěry testů migrace prováděné metodami uvedenými v příkladu 2 byly stejné, jako je uvedeno pro příklad 2.Under the same conditions as described in Example 1, a mixture consisting of 98 wt. % polyolefinic polymeric carrier-copolymer of ethylene vinyl acetate (EVA) (CAS 24937-78-8); KDHB (CAS 526-83-0), with the addition of a low molecular weight polyethylene wax dispersant in an amount of 1 wt. %, based on 100 wt. parts of said mixture of a polymeric carrier and a biologically active substance. This concentrate was used for thermoplastic modification of EVA in an amount such that the KDHB concentration achieved in the polymer was 0.9% by weight. The resulting antimicrobial properties and the conclusions of the migration tests performed by the methods given in Example 2 were the same as shown for Example 2.

Příklad 4Example 4

Za stejných podmínek, jako je uvedeno v příkladu 3, byl připraven koncentrát s tím rozdílem, že obsahoval dispergátor na bázi stearanu zinečnatého (CAS 557-05-1) v množství 1 hmotn. díl na 100 hmotn. dílů směsi polymemího nosiče a biologicky aktivní látky pri nezměněné koncentraci obou složek této směsi. Výsledné vlastnosti byly porovnatelné s výsledky uvedenými pro příklad 3.Under the same conditions as described in Example 3, a concentrate was prepared except that it contained zinc stearate dispersant (CAS 557-05-1) in an amount of 1 wt. part per 100 wt. parts of the polymeric carrier / biologically active agent mixture at the same concentration of both components of the mixture. The resulting properties were comparable to those given for Example 3.

Příklad 5Example 5

Za stejných podmínek, jako je uvedeno v příkladu 1, byl připraven koncentrát s tím rozdílem, že obsahoval dispergátor na bázi stearanu zinečnatého (CAS 557-05-1) v množství 25 hmotn. dílů na 100 hmotn. dílů směsi polymemího nosiče a biologicky aktivní látky) při nezměněné koncentraci obou složek této směsi. Výsledné vlastnosti byly porovnatelné s výsledky uvedenými pro příklad 3.Under the same conditions as described in Example 1, a concentrate was prepared except that it contained zinc stearate dispersant (CAS 557-05-1) in an amount of 25% by weight. parts per 100 wt. parts of the mixture of the polymeric carrier and the biologically active substance) at the same concentration of both components of the mixture. The resulting properties were comparable to those given for Example 3.

PřikládáHe attaches

Pomocí míchacího dvouválce termoplasticky pri teplotě 160 °C připraven koncentrát skládající se z 62,5 % hmotn. polymemího nosiče na bázi vinylového polymeru - měkčeného polyvinylchloridu (PVC) (CAS 9002-86-2) a 37,5 % hmotn. KDHB a dále pak dispergátoru na bázi stearanu hořečnatého (CAS 557-04-0) v množství 25 hmotn. dílů, vztaženo na 100 hmotn. dílů směsi polymemí matrice a biologicky aktivní látky. Tento koncentrát byl použit pro termoplastickou modifikaci PVC v takovém množství, že výsledná koncentrace KDHB v polymeru byla 0,5 % hmotn. Povrch výsledného systému byl testován dle ISO 22196 „Measurement of antibacterial activity on plastics and other non-porous surfaces“ a vykazoval antimikrobní aktivitu proti Staphylococcus aureus a Escherichia coli, které představuje redukci bakteriálního osídlení o 5 řádů, což představuje redukci bakteriálního výskytu o 99,999 % oproti nemodifikovanému PVC se stejnou zpracovatelskou historií. Vzorky byly dále podrobeny testu migrace v různých simulantech dle normy ČSN ΕΝ 1186. Koncentrace biologicky aktivní látky ve všech zkoušených extraktech byla pod 1,0 mg/dm2.A concentrate consisting of 62.5 wt. % polymeric carrier based on vinyl polymer-softened polyvinyl chloride (PVC) (CAS 9002-86-2) and 37.5 wt. KDHB and a magnesium stearate dispersant (CAS 557-04-0) in an amount of 25 wt. parts, based on 100 wt. parts of a mixture of a polymer matrix and a biologically active substance. This concentrate was used for thermoplastic modification of PVC in such an amount that the final concentration of KDHB in the polymer was 0.5% by weight. The surface of the resulting system was tested according to ISO 22196 "Measurement of antibacterial activity on plastics and other non-porous surfaces" and showed antimicrobial activity against Staphylococcus aureus and Escherichia coli, which represents a reduction of bacterial populations by 5 orders. compared to unmodified PVC with the same processing history. The samples were also subjected to migration test in various simulants according to ČSN EN 1186 standard. The concentration of biologically active substance in all tested extracts was below 1.0 mg / dm 2 .

Průmyslová využitelnostIndustrial applicability

Koncentrát na bázi organické biologicky aktivní látky podle technického řešení je využitelný pro antimikrobní stabilizaci širokého spektra výrobků z termoplastů - polyolefmů, vinylových polymerů a kopolymerů, s ohledem na preferenci ekologicky příznivých aplikací. Využití najde v prvé řadě u výrobků přicházejících do přímého dlouhodobého kontaktu s lidským tělem nebo potravinami.The organic biologically active substance concentrate according to the invention is useful for antimicrobial stabilization of a wide range of thermoplastic products - polyolefins, vinyl polymers and copolymers, with regard to the preference of environmentally friendly applications. It is primarily used for products that come into direct long-term contact with the human body or food.

Claims (2)

1. Koncentrát na bázi organické biologicky aktivní látky, určený pro antimikrobní stabilizaci plastových povrchů, vyznačující se tím, že obsahuje 50 až 98 % hmotn. nosiče na bázi termoplastického polymeru ze skupiny obsahující polyolefiny, vinylové polymery a jejichAn organic biologically active substance concentrate for antimicrobial stabilization of plastic surfaces, characterized in that it contains 50 to 98% by weight of an organic biologically active substance. carriers based on a thermoplastic polymer selected from the group consisting of polyolefins, vinyl polymers and their 5 kopolymery, a 2 až 50 % hmotn. biologicky aktivní látky, kterou je kyselina 2,3-dihydroxybutandiová, přičemž koncentrát je určen pro dávkování do polymemí směsi na výslednou koncentraci biologicky aktivní látky v modifikovaném plastu 0,5 až 1 % hmotn.% Copolymers, and 2 to 50 wt. % of the biologically active substance, which is 2,3-dihydroxybutanedioic acid, wherein the concentrate is intended to be metered into the polymer mixture to a final concentration of the biologically active substance in the modified plastic of 0.5 to 1 wt. 2. Koncentrát na bázi organické biologicky aktivní látky podle nároku 1, vyznačující se tím, že obsahuje přídavek 1 až 25 hmotn. dílů dispergátoru na bázi látky vybrané ze skulo piny obsahující nízkomolekulámí polyetylénové vosky, stearan zineěnatý a stearan hořečnatý, kde přídavek dispergátoru je vztažen na 100 hmotn. dílů směsi polymemího nosiče a biologicky aktivní látky.An organic biologically active substance concentrate according to claim 1, characterized in that it contains an addition of 1 to 25 wt. % of a dispersant based on a substance selected from a group comprising low molecular weight polyethylene waxes, zinc stearate and magnesium stearate, wherein the addition of the dispersant is based on 100 wt. parts of a mixture of a polymeric carrier and a biologically active substance.
CZ2016-32526U 2016-06-30 2016-06-30 A concentrate on the basis of an organic biologically active substance intended for antimicrobial stabilization of plastic surfaces CZ30275U1 (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2016-32526U CZ30275U1 (en) 2016-06-30 2016-06-30 A concentrate on the basis of an organic biologically active substance intended for antimicrobial stabilization of plastic surfaces

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2016-32526U CZ30275U1 (en) 2016-06-30 2016-06-30 A concentrate on the basis of an organic biologically active substance intended for antimicrobial stabilization of plastic surfaces

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ30275U1 true CZ30275U1 (en) 2017-01-24

Family

ID=57965533

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2016-32526U CZ30275U1 (en) 2016-06-30 2016-06-30 A concentrate on the basis of an organic biologically active substance intended for antimicrobial stabilization of plastic surfaces

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ30275U1 (en)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Vermeiren et al. Effectiveness of some recent antimicrobial packaging concepts
US10051867B2 (en) Antimicrobial polymer concentrates and compounds
Gregorova et al. Lignin-containing polyethylene films with antibacterial activity
Martínez-Abad et al. Antimicrobial beeswax coated polylactide films with silver control release capacity
WO2017032516A1 (en) Polyolefin composition comprising an antimicrobial additive
AU2017214762A2 (en) Longlife packaging
WO2004004456A1 (en) Antimicrobial concentrates
JP2020128553A (en) Antimicrobial and antiviral composite polymer surfaces
Blanco Massani et al. Characterization of a multilayer film activated with Lactobacillus curvatus CRL705 bacteriocins
US6852776B2 (en) Antimicrobial concentrates containing non-yellowing agents
CZ30275U1 (en) A concentrate on the basis of an organic biologically active substance intended for antimicrobial stabilization of plastic surfaces
CZ2016394A3 (en) A concentrate based on an organic biologically active substance intended for antimicrobial stabilization of plastic surfaces
KR20150134729A (en) Antibiotic Plastic
CZ30274U1 (en) A concentrate for antimicrobial stabilization of plastic surfaces formed on the basis of an inorganic biologically active substance
CZ2016393A3 (en) A concentrate for antimicrobial stabilization of plastic surfaces based on an inorganic biologically active substance
EP0769907A1 (en) Bactericidal compositions and articles containing them
WO2020120837A1 (en) Antimicrobial polymer composition
EP3393242B1 (en) Antimicrobial additive
CZ31894U1 (en) A thermoplastic pre-blend for aromatization and antibacterial modification of polymer recyclates
CZ33194U1 (en) Polymer concentrate based on Carum carvi extract for specific modification of polymer matrices
US20140154335A1 (en) Antimicrobial packaing
Wattanawong et al. Fabrication of Poly (Butylene Succinate) Composite Films with Silver Doped ZSM-5: Effect of Silver ZSM-5 on Antibacterial Activity and Biodegradable Behavior
Liu YunGe et al. Biofilm formation and control of Listeria monocytogenes based on quorum sensing: a review.
Luo et al. Research development of antibacterial plastic packaging
Fiori et al. Extrusion effects with bactericidal additives in polymer wood composites

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20170124

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20200605

MK1K Utility model expired

Effective date: 20230630