CZ302678B6 - Zpusob kontinuální isotermní výroby mononitrotoluenu - Google Patents

Zpusob kontinuální isotermní výroby mononitrotoluenu Download PDF

Info

Publication number
CZ302678B6
CZ302678B6 CZ20013995A CZ20013995A CZ302678B6 CZ 302678 B6 CZ302678 B6 CZ 302678B6 CZ 20013995 A CZ20013995 A CZ 20013995A CZ 20013995 A CZ20013995 A CZ 20013995A CZ 302678 B6 CZ302678 B6 CZ 302678B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
sulfuric acid
acid
toluene
waste sulfuric
concentration
Prior art date
Application number
CZ20013995A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ20013995A3 (cs
Inventor
Demuth@Ralf
Döbert@Frank
Petersen@Harald
Ronge@Georg
Veber@Hans-Martin
Würminghausen@Thomas
Zirngiebl@Eberhard
Original Assignee
Lanxess Deutschland Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=7662580&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=CZ302678(B6) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Lanxess Deutschland Gmbh filed Critical Lanxess Deutschland Gmbh
Publication of CZ20013995A3 publication Critical patent/CZ20013995A3/cs
Publication of CZ302678B6 publication Critical patent/CZ302678B6/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C205/00Compounds containing nitro groups bound to a carbon skeleton
    • C07C205/06Compounds containing nitro groups bound to a carbon skeleton having nitro groups bound to carbon atoms of six-membered aromatic rings
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C201/00Preparation of esters of nitric or nitrous acid or of compounds containing nitro or nitroso groups bound to a carbon skeleton
    • C07C201/06Preparation of nitro compounds
    • C07C201/08Preparation of nitro compounds by substitution of hydrogen atoms by nitro groups

Abstract

Rešení se týká kontinuálního isotermního zpusobu výroby mononitrotoluenu za zkoncentrování pri tom vznikající odpadní kyseliny sírové a zpetného vedení zkoncentrované odpadní kyseliny sírové do postupu.

Description

Způsob kontinuální isotermní výroby mononitrotoluenů
Oblast techniky
Vynález se týká kontinuálního isotermního způsobu výroby mononitrotoluenů za zkoncentrování při tom vznikající odpadní kyseliny sírové a zpětného vedení zkoncentrované odpadní kyseliny sírové do postupu.
Dosavadní stav techniky
Mononitrotolueny jsou cenné meziprodukty pro výrobu optických zjasňovačů, prostředků pro ochranu rostlin a farmaceutických produktů. V technickém měřítku se vyrábějí například ísoter15 mní nitrací toluenu. Při tom se nechá reagovat toluen se směsí kyseliny sírové a kyseliny dusičné (směsná kyselina, nitrační kyselina) (viz například Kirk-Othmer, Encyclopedia of Chemical Technology Vol. 17, 4,h Edition 1996, „Nitration und „Nitrobenzenes and Nitrotoluene“).
Při reakci vzniká značný podíl odpadní kyseliny sírové, znečistěné organickými sloučeninami, jako je například dinitrotoluen nebo nitrované kresoiy, která se musí zpracovávat provozně a cenově nákladnými způsoby. Aby se snížil výskyt odpadní kyseliny, byl vypracován způsob, který zahrnuje zkoncentrování kyseliny sírové, při kterém je kyselina sírová zbavena vody a organických sloučenin a potom se může v procesu recyklace vracet zpět do nitrační reakce.
V DE 195 39 205 A jsou popisovány provozní parametry pro monitorování aromátů, při kterém je směs kyselin přizpůsobena na vlastnosti nitrovaných aromátů tak, aby vznikala asi 70% odpadní kyselina sírová. Dále je popsané použití částečně koncentrovaných odpadních kyselin s koncentrací kyseliny sírové v rozmezí 85 až 92 %.
so V US 4 772 757 je popsán způsob výroby nitrobenzenu, při kterém se vznikající odpadní kyselina zkoncentruje na 75 až 92 % a opět se recykluje do procesu nitrace. Vzhledem k tomu, že je toluen vzhledem k methylové skupině podstatně citlivější k oxidaci a při nitrací má sklon ke tvorbě vedlejších produktů, je třeba při přenesení reakčních podmínek pro nitraci benzenu na nitrací toluenu počítat se zvýšením množství nežádoucích vedlejších produktů.
Na základě rozpustnosti organických sloučenin v kyselině sírové, obohacují se ve zkoncentrované odpadní kyselině, která se zavádí zpět do nitrační reakce, organické vedlejší produkty, jako je kyselina šťavelová nebo kyselina benzoová. Dále může docházet k obohacování kyseliny nitrosylsírové. Rozklad těchto vedlejších organických produktů a při tom se uvolňující reakční teplo vede k nežádoucímu rozkladu reakčního produktu nitrotoluenu. Kromě toho je způsobováno ovlivnění výtěžku za jednotku času na jednotku prostoru, neboť organické vedlejší produkty mohou reagovat s použitou kyselinou dusičnou v oxidačních odbourávacích reakcích a tím již není k dispozici část kyseliny dusičné pro vlastní nitraci.
Aby se zabránilo obohacování organických vedlejších produktů ve zkoncentrované odpadní kyselině, může se tato vysoce zkoncentrovat, to znamená zkoncentrovat na 96 %. Za těchto podmínek zkoncentrování je způsobeno zničení organických vedlejších produktů. Kyselina nitrosylsírová se může probubláním oxidem siřičitým ze zakoncertované odpadní kyseliny sírové odstranit.
Nevýhodné na zkoncentrování odpadní kyseliny sírové na 96 % je to, že se toto musí provádět pří teplotě asi 250 °C, což vede v provozně technickém měřítku ke zvýšeným energetickým nákladům. Dále se musí na 96 % zkoncentrovaná odpadní kyselina sírová před recyklováním do nitrační reakce v dodatečném reakčním kroku zředit, přičemž ředění se většinou provádí smísením s nezkoncentrovanou odpadní kyselinou sírovou. Vybublání kyseliny nitrosylsírové se musí provádět nevýhodným způsobem v přídavném pracovním kroku.
- 1 CZ 302678 B6
Je proto potřebný kontinuální isotermní způsob výroby mononitrotoluenu, který by dovoloval cenově výhodné /.koncentrování odpadní kyseliny sírové s následujícím zpětným zaváděním do nitrační reakce ve smyslu procesu recyklace, bez toho, že by se ve zkoncentrované kyselině síros vé obohacovaly organické vedlejší produkty.
Podstata vynálezu io Nyní byl překvapivě nalezen kontinuální způsob výroby mononitrotoluenů reakcí toluenu s kyselinou dusičnou a kyselinou sírovou za isotermních reakčních podmínek, pri kterém se a) do reaktoru nadávkuje 75 až 93% kyselina sírová. 60 až 70% kyselina dusičná a toluen,
b) na výstupu z reaktoru se provádí dělení surového nitrotoluenu od odpadní kyseliny sírové,
c) odpadní kyselina sírová se v jednostupňovém procesu zkoncentrování zkoncentruje na 75 až 93 % a
2o d) zkoncentrována odpadní kyselina sírová se recyklací opět zavádí zpět do nitrační reakce.
Zkoncentrovaná odpadní kyselina sirova, vyskytující se podle předloženého vynálezu, nevykazuje také po několikanásobném recyklování žádné obohacování organickými vedlejšími produkty, jako je kyselina šťavelová nebo kyselina benzoová, nebo anorganickými sloučeninami, jako je kyselina nitrosylsírová. Kromě toho se pri způsobu podle předloženého vynálezu výhodně používá zředěná kyselina dusičná, čímž je možno způsob provozovat obzvláště cenově výhodně. Přes poměrně vysoká množství vody, která jsou způsobená použitím zředěné kyseliny dusičné, probíhá reakce za vysokých reakčních rychlostí.
5o Recyklováním odpadní kyseliny sírové, zkoncentrované podle předloženého vynálezy je překvapivě dodatečně pozorován reakci urychlující efekt.
Při způsobu podle předloženého vynálezu se výhodně používá 75 až 93% kyselina sírová, obzvláště výhodně 84 až 89% kyselina sírová. Použitá kyselina dusičná je výhodně 60 až 70% kyselina dusičná, obzvláště výhodně se používá 65 až 68% kyselina dusičná. Podíl kyseliny dusičné ve směsi kyseliny sírové a kyseliny dusičné vyplývá z koncentrace použité kyseliny sírové a kyseliny dusičné, jakož i z koncentrace zkoncentrované kyseliny sírové a činí výhodně asi 15 až 25 %, při obzvláště výhodné formě provedení asi 17 až 20 %.
4o Při způsobu podle předloženého vynálezu se používá výhodně 0,98 až 1,1 ekvivalentu toluenu, vztaženo na ekvivalent kyseliny dusičné, obzvláště výhodně se používá 1,01 až 1,05 ekvivalentu toluenu, vztaženo na ekvivalent kyseliny dusičné. Také pri přebytku toluenu, vztaženo na kyselinu dusičnou, nedochází při způsobu podle předloženého vynálezu překvapivě k žádnému černému zbarvení recyklované odpadní kyseliny sírové, pozorovanému jinak na těchto podmínek (Black-Spent-Acid).
Při způsobu podle předloženého vynálezu použité edukty kyselina dusičná, kyselina sírová a toluen se výhodně intensivně míchají pomocí mísících orgánů, známých ze stavu techniky. Jako mísící orgány se mohou použít například statické mísiče, čerpadla, trysky, míchadla nebo kombi50 nace uvedených mísících orgánů.
Způsob podle předloženého vynálezu se provádí kontinuálně za isotermích podmínek v reaktoru. Jako reaktory se výhodně používají komerčně dostupné reaktory, jako jsou například trubkové reaktory, reaktory s oběhovým prouděním, míchané kotle nebo také kombinace reaktorů s oběho55 vým prouděním a míchaných kotlů.
- 2 CZ 302678 B6
V další výhodné formě provedení se způsob podle předloženého vynálezu provádí ve vícestupňových reaktorových kaskádách.
Způsob podle předloženého vynálezu se provádí za Ísotermních podmínek, přičemž reakční teplota je výhodně v rozmezí 20 až 80 °C, obzvláště v rozmezí 30 až 70 °C a obzvláště výhodně v rozmezí 40 až 65 °C.
Na výstupu z reaktoru činí koncentrace kyseliny sírové v odpadní kyselině sírové výhodně 60 až io 80 %, obzvláště 65 až 75 % a zcela obzvláště výhodně 69 až 73 %. Odpadní kyselina sírová je prakticky prostá kyseliny dusičné a obsahuje vedle kyseliny sírové vodu, organické sloučeniny, jako jsou například dinitrotolueny nebo nitro váné kresoly a popřípadě kyselinu dusitou.
Oddělování surového nitrotoluenu od odpadní kyseliny sírové se výhodně provádí pomocí static15 kého odlučovače nebo separátoru.
Koncentrováním odpadní kyseliny sírové, prováděném při způsobu podle předloženého vynálezu, se tato prakticky zbaví vody a organických sloučenin, přičemž organické sloučeniny se buď z odpadní kyseliny sírové odstraní, nebo se tak rozloží, že vzniknou lehce těkavé sloučeniny, jako io je například oxid uhličitý, které z odpadní kyseliny sírové vytékají.
Jednostupňové zkoncentrování se výhodně provádí v odparce. Aby se dosáhlo koncentrace podle předloženého vynálezu 75 až 93 %, výhodně 84 až 89 %, provozuje se odparka výhodně za tlaku 5 až 30 kPa, obzvláště 6 až 20 kPa a obzvláště výhodně 8 až 15 kPa. Teplota odpadní kyseliny sírové na výstupu odparky při tom činí výhodně 100 až 200 °C, obzvláště 150 až 190 °C a obzvláště výhodně 160 až 180 °C. Teplota odváděné zkoncentrované odpadní kyseliny sírové sc výhodně využívá k tomu, aby se ve vhodném protiproudem tepelném výměníku zahřála odpadní kyselina sírová, proudící do odparky. Při tom se do odparky proudící odpadní kyselina sírová vedením v protiproudu výhodně tak dalece zahřeje, zeje za tlaku v odparce přehřátá a tím se odpaří část vody a nepatrné části kyseliny bez přívodu tepla (mžikové odpařování, flash).
Pro jednostupňové zkoncentrování při způsobu podle předloženého vynálezu se používá výhodně komerčně dostupná jednostupňové kaskádová odparka se svazkem tantalových trubek, u které počínaje od vstupu se s každou kaskádou zvyšuje koncentrace kyseliny, takže se v prvních kaská35 dách vyskytuje relativně nízko koncentrovaná kyselina. Výhoda nízké koncentrace v první kaskádě je jednak to, že teplota varu je ještě nízká a tedy existuje vysoká provozovaná teplotní diference pro přestup tepla (menší odparka) a na druhé straně je při nízké koncentraci kyseliny kyselina nitrosylsírová, eventuelně přítomná v odpadní kyselině sírové, z reakce dobře odstranitelná. Proto se použitím jednostupňové kaskádové odparky při způsobu podle předloženého vynálezu odstraní vybublávání kyseliny nitrosylsírové oxidem siřičitým a tedy dodatečný pracovní krok.
Výhodně se použije odháněcí ěást, aby se dosáhlo obzvláště dobré redukce obsahu organických sloučenin a/nebo obsahu kyseliny nitrosylsírové. Jako odháněcí část se označuje úsek destilační kolony, opatřený dešti lačním i vestavbami, na který se shora zavádí za tlaku odparky kapalná nebo poněkud přehřátá odpadní kyselina sírová a který je provozován v protiproudu zdola s parou, stoupající z odparky. Jako destilační vestavby přicházejí v odháněcí části v úvahu pro odborníky známé kolonové vestavby, jako jsou například dna, výplně a náplňová tělíska. Při výhodné formě provedení se používají destilační vestavby s malou tlakovou ztrátou, jako jsou uspořádané výplně nebo náplňová tělíska. Doba prodlení v odháněcí části při současně nepatrné koncentraci kyseliny vede společně s látkovou výměnou, intensi v isovanou dešti lačními vestavbami, výhodně k rychlému rozkladu a oddělení organických a anorganických sloučenin.
Urový nitrotoluen, získaný při způsobu podle předloženého vynálezu, obsahuje zpravidla méně než 0,5 % dinítrovaných sloučenin a méně než 0,8 % dinitrokresolů.
-3CZ 302678 B6
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1
V zařízení miniplanl se do kaskády míchaných kotlů přivádí za hodinu 0,80 kg 87,7% kyseliny sírové, 0,31 kg kyseliny dusičné a 0,32 kg toluenu. Teplota v míchaných kotlích činí ast 40 °C. Po ukončení reakce se surový nitmtoluen oddělí od odpadní kyseliny sírové pomocí statického io odlučovače. Odpadní kyselina sírová se přivádí přes předehřívač do odparky a zkoncentruje se pří kPa a teplotě 168 °C na 87,7 %, přičemž organické sloučeniny oddestilují nebo se rozloží.
Odpadní kyselina sírová se znovu přivádí do nitrační reakce.
Získaný surový nitrotoluen má následující složení:
3,27 % toluen, 57,58 % o-nitrotoluen, 4,13% m-nitrotoluen, 34,68% p-nitrotoluen, 0,08% dinitrotoluen a 0,38 % dinitrokresol.
Příklad 2
Do kaskády zvíce reaktorů s oběhovým prouděním se za hodinu přivádí 300 1 asi 97% toluenu, který obsahuje nepatrné množství nitrovaného toluenu a kresolu, 3700 1 87% kyseliny sírové a 1800 1 67 až 68% kyseliny dusičné. Reakce se provádí při teplotě v rozmezí 43 až 47 °C.
Po ukončení reakce sc surový nitrotoluen oddělí od odpadní kyseliny sírové pomocí separátoru. Odpadní kyselina sírová se při teplotě asi 1 70 °C a tlaku 10 kPa opět zkoncentruje na výchozí hodnotu 87 % a zavádí se zpět do nitrační reakce.
Získaný surový nitrotoluen má následující složení:
4,13 % toluen, 57,12 % o-nitrotoluen, 4,18 % m-nitrotoluen, 34,17% p-nitrotoluen, 0,12% dinitrotoluen a 0,71 % kresoly.
Příklad A (srovnávací)
Do trubkového reaktoru se za hodinu kontinuálně přivádí 188 kg 70% kyseliny sírové, 8,1 kg 67% kyseliny dusičné a 8,6 kg toluenu. Reakce se provádí za adiabatických podmínek. Po oddělení surového nitrotoluenu se odpadní kyselina sírová zkoncentruje v odparce při teplotě 90 °C a tlaku 6 kPa opět nevýchozí koncentraci 70 %. Zkoncentrovaná odpadní kyselina sírová se znovu přivádí do nitrační reakce.
Ve srovnání s příklady podle předloženého vynálezu je po několika hodinách pozorováno výrazné obohacování organických sloučenin (jako hlavní komponenta kyselina šťavelová) v recyklo45 vaně kyselině.
Příklad B (srovnávací)
Do kontinuálně pracující kaskády reaktorů se za hodinu přivádí 2940 I asi 72 až 73% upotřebené kyseliny sírové, 1830 I 98% kyseliny dusičné a 4700 1 toluenu, který obsahuje asi 3 % nitrovaných toluenů a kresolů. Reakce se provádí při teplotě 44 až 54 °C. Po oddělení surového nitrotoluenu se část odpadní kyseliny sírové znovu přivádí do nitrační reakce, zbytek se podrobí dvoustupňovému zkoncentrování na 96% kyselinu sírovou a rovněž se opět přivádí do nitrační reakce.
-4CZ 302678 B6
Získaný surový nitrotoluen má následující složení:
4,48 % toluen, 56,38 % o-nitrotoluen, 4,28% m-nitrotoluen, 34,20 % p-nitrotoluen, 0,58% dinitrotoluen a 0,73 % kresoly.
Ve srovnání s příklady podle předloženého vynálezu se v získaném surovém nitrotoluenu nachází podstatně vyšší množství nežádoucího dinitrotoluenu.

Claims (8)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    15 1. Způsob kontinuální výroby mononitrotoluenů reakcí toluenu s kyselinou dusičnou a kyselinou sírovou za isotermních reakčních podmínek, při kterém se
    a) do reaktoru nadávkuje 75 až 93% kyselina sírová, 60 až 70% kyselina dusičná a toluen, přičemž se použije 0,98 až 1,1 ekvivalentu toluenu, vztaženo najeden ekvivalent kyseliny
  2. 2o dusičné,
    b) na výstupu z reaktoru se provádí dělení surového nitrotoluenu od odpadní kyseliny sírové a koncentrace kyseliny sírové na výstupu z reaktoru činí 60 až 80 %,
    25 c) odpadní kyselina sírová se v jednostupňovém procesu zakoncentrovávání zkoncentruje na 75 až 93 % a
    d) zkoncentrovaná odpadní kyselina sírová se recyklací opět zavádí zpět do nitrační reakce.
    30 2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že se použije 84 až 89% kyselina sírová.
  3. 3. Způsob podle jednoho nebo více z předcházejících nároků ta 2, vyznačující se tím, že se použije 65 až 68% kyselina dusičná.
  4. 4. Způsob podle jednoho nebo více z předcházejících nároků laž3, vyznačující se tím, že se použije 1,01 až 1,05 ekvivalentu toluenu, vztaženo najeden ekvivalent kyseliny dusičné.
    40
  5. 5. Způsob podle jednoho nebo více z předcházejících nároků laž4, vyznačující se tím, že se zakoncentrování provádí v odparce za tlaku 6 až 20 kPa a při teplotě 100 až 200 °C.
  6. 6. Způsob podle jednoho nebo více z předcházejících nároků laž5, vyznačující se tím, že se zakoncentrování provádí v kaskádové odparce.
  7. 7. Způsob podle jednoho nebo více z předcházejících nároků 5a 6, vyznačující se tím, že odparka je provozována s odháněcí částí.
  8. 8. Způsob podle jednoho nebo více z předcházejících nároků 1 až 7, vyznačující se 50 t í m , že reakční teplota je v rozmezí 20 až 80 °C.
CZ20013995A 2000-11-08 2001-11-06 Zpusob kontinuální isotermní výroby mononitrotoluenu CZ302678B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10055359A DE10055359C1 (de) 2000-11-08 2000-11-08 Kontinuierliches isothermes Verfahren zur Herstellung von Mononitrotoluolen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ20013995A3 CZ20013995A3 (cs) 2002-06-12
CZ302678B6 true CZ302678B6 (cs) 2011-08-31

Family

ID=7662580

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20013995A CZ302678B6 (cs) 2000-11-08 2001-11-06 Zpusob kontinuální isotermní výroby mononitrotoluenu

Country Status (12)

Country Link
US (1) US6583327B2 (cs)
EP (1) EP1205468B1 (cs)
JP (1) JP4257890B2 (cs)
KR (1) KR100777485B1 (cs)
CN (1) CN1217915C (cs)
AT (1) ATE262504T1 (cs)
CA (1) CA2361209A1 (cs)
CZ (1) CZ302678B6 (cs)
DE (2) DE10055359C1 (cs)
HK (1) HK1045685B (cs)
PL (1) PL218787B1 (cs)
RU (1) RU2274634C2 (cs)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10117207C1 (de) 2001-04-06 2002-11-14 Bayer Ag Kontinuierliches isothermes Verfahren zur Herstellung von Mononitrotoluolen in Gegenwart von Phosphorsäure
DE10307140A1 (de) * 2003-02-20 2004-09-09 Bayer Ag Verfahren zur zweistufigen Herstellung von Dinitrotoluol
DE10345601A1 (de) * 2003-09-29 2005-05-12 Basf Ag Verfahren zur Entfernung von Nitrokresolen aus Abwasser der Mononitrotoluolherstellung und zur weiteren Verwendung des Extraktes
DE102004005913A1 (de) * 2004-02-05 2005-08-25 Basf Ag Verfahren zur Herstellung von Dinitrotoluol
DE102007059513A1 (de) * 2007-12-11 2009-06-18 Bayer Materialscience Ag Verfahren zur Herstellung von Nitrobenzol durch adiabate Nitrierung
CN101475485B (zh) * 2009-01-16 2011-11-16 淮阴师范学院 应用超声波技术提高对硝基甲苯收率的方法
US8907144B2 (en) 2012-03-22 2014-12-09 Noram International Limited Process for adiabatic production of mononitrotoluene
WO2018197539A1 (en) * 2017-04-26 2018-11-01 Solvay Sa Reduction of content of carboxylic acids and derivatives thereof in oleum, disulfuric acid or concentrated sulfuric acid

Citations (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2256999A (en) * 1939-03-08 1941-09-23 Du Pont Nitration of organic compounds
EP0156199A1 (de) * 1984-03-16 1985-10-02 Bayer Ag Verfahren zur Herstellung von Nitrobenzol
EP0696571A2 (de) * 1994-08-11 1996-02-14 Bayer Ag Verfahren zur Herstellung von Dinitrotoluol
DE19539205A1 (de) * 1995-10-22 1997-04-24 Meissner Gmbh & Co Kg Josef Verfahren zur Aromatennitrierung
US5648565A (en) * 1994-02-14 1997-07-15 Bayer Aktiengesellschaft Process for the adiabatic preparation of mononitrotoluenes
DE19636191A1 (de) * 1996-08-02 1998-02-05 Bayer Ag Verfahren zur Reinigung und Aufkonzentrierung von gebrauchten Schwefelsäuren

Family Cites Families (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5275701A (en) * 1993-03-15 1994-01-04 Air Products And Chemicals, Inc. Process for purification and concentration of sulfuric acid

Patent Citations (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2256999A (en) * 1939-03-08 1941-09-23 Du Pont Nitration of organic compounds
EP0156199A1 (de) * 1984-03-16 1985-10-02 Bayer Ag Verfahren zur Herstellung von Nitrobenzol
US5648565A (en) * 1994-02-14 1997-07-15 Bayer Aktiengesellschaft Process for the adiabatic preparation of mononitrotoluenes
EP0696571A2 (de) * 1994-08-11 1996-02-14 Bayer Ag Verfahren zur Herstellung von Dinitrotoluol
DE19539205A1 (de) * 1995-10-22 1997-04-24 Meissner Gmbh & Co Kg Josef Verfahren zur Aromatennitrierung
DE19636191A1 (de) * 1996-08-02 1998-02-05 Bayer Ag Verfahren zur Reinigung und Aufkonzentrierung von gebrauchten Schwefelsäuren

Also Published As

Publication number Publication date
DE50101751D1 (de) 2004-04-29
CA2361209A1 (en) 2002-05-08
RU2274634C2 (ru) 2006-04-20
DE10055359C1 (de) 2002-03-28
KR20020035782A (ko) 2002-05-15
HK1045685A1 (en) 2002-12-06
EP1205468A1 (de) 2002-05-15
JP2002155032A (ja) 2002-05-28
KR100777485B1 (ko) 2007-11-20
US20020091290A1 (en) 2002-07-11
ATE262504T1 (de) 2004-04-15
CN1353105A (zh) 2002-06-12
CZ20013995A3 (cs) 2002-06-12
JP4257890B2 (ja) 2009-04-22
PL350532A1 (en) 2002-05-20
PL218787B1 (pl) 2015-01-30
CN1217915C (zh) 2005-09-07
US6583327B2 (en) 2003-06-24
HK1045685B (zh) 2006-04-28
EP1205468B1 (de) 2004-03-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP2008024706A (ja) ジニトロトルエンの製造方法
KR102214750B1 (ko) 방향족 화합물의 단열 니트로화반응을 위한 방법 및 시스템
CA2102587C (en) A process for the preparation of dinitrotoluene
JP6250662B2 (ja) 断熱的ニトロ化によりニトロベンゼンを製造する方法
CZ302678B6 (cs) Zpusob kontinuální isotermní výroby mononitrotoluenu
CZ299615B6 (cs) Kontinuální adiabatický zpusob výroby nitrochlorbenzenu
US5714647A (en) Process for the adiabatic preparation of mononitrohalogenobenzenes
US6768032B2 (en) Continuous isothermal process for preparing mononitrotoluenes in the presence of phosphoric acid
US6353142B1 (en) Process for the adiabatic preparation of 3,4-dichloronitrobenzene
CN113165872B (zh) 处理来自芳烃的硝化的混合酸和废水的方法和实施该方法的装置
SZE Nitrobenzene and nitrotoluene
WO1992004313A1 (en) Pollution-free process for producing aromatic nitro compound without using mineral acid
EA042067B1 (ru) Способ адиабатического нитрования ароматических соединений

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20151106