CZ302429B6 - Zpusob merení jakosti primární složky pudní organické hmoty - Google Patents

Zpusob merení jakosti primární složky pudní organické hmoty Download PDF

Info

Publication number
CZ302429B6
CZ302429B6 CZ20080604A CZ2008604A CZ302429B6 CZ 302429 B6 CZ302429 B6 CZ 302429B6 CZ 20080604 A CZ20080604 A CZ 20080604A CZ 2008604 A CZ2008604 A CZ 2008604A CZ 302429 B6 CZ302429 B6 CZ 302429B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
soil
bod
labile
measuring
organic matter
Prior art date
Application number
CZ20080604A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2008604A3 (cs
Inventor
Kolár@Ladislav
Kužel@Stanislav
Strosser@Eduard
Maroušek@Josef
Original Assignee
Jihoceská univerzita v Ceských Budejovicích, Zemedelská fakulta
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jihoceská univerzita v Ceských Budejovicích, Zemedelská fakulta filed Critical Jihoceská univerzita v Ceských Budejovicích, Zemedelská fakulta
Priority to CZ20080604A priority Critical patent/CZ302429B6/cs
Publication of CZ2008604A3 publication Critical patent/CZ2008604A3/cs
Publication of CZ302429B6 publication Critical patent/CZ302429B6/cs

Links

Landscapes

  • Measuring Or Testing Involving Enzymes Or Micro-Organisms (AREA)

Abstract

Merením jakosti primární složky pudní organické hmoty, tzn. složky s malou iontovýmennou schopností a velkou ochotou k mineralizaci, se zjištuje kvalita pudy. Podstata metody spocívá v tom, že nejprve se nekterou ze známých metod (napr. stanovením C.sub.hws.n.) kvantifikuje labilní organická frakce, a následne se zjistí míra její lability merením biochemické spotreby kyslíku (BSK) a/nebo merením úbytku labilní organické frakce z jejího výluhu, s pridanou živnou solí a inokulem. Merení se provádí opakovane v prubehu inkubace až do doby, kdy se namerená hodnota již dále nemení. Z namerených hodnot se stanoví rychlostní konstanta (k.sub.1.n.) kinetiky biochemické oxidace, jejíž hodnota udává míru lability labilní organické frakce pudní organické hmoty. K merení BSK se s výhodou použije výluhu použitého ke stanovení hodnoty aktivního uhlíku C.sub.hws.n. nebo C.sub.cws.n.. Optimální je merení hodnot BSK.sub.1.n., BSK.sub.2.n., BSK.sub.3.n., BSK.sub.5.n. a BSK.sub.20.n., kde císelný index u hodnoty BSK znací pocet dnu inkubacní doby mereného vzorku.

Description

Způsob měření jakostí primární složky půdní organické hmoty
Oblast techniky
Vynález se týká oblasti zemědělství, konkrétně oblasti zjišťování kvality půdy měřením jakosti primární složky půdní organické hmoty.
Dosavadní stav techniky
Úrodná půda potřebuje organickou hmotu obsahující jak složku primární, se schopností rychlé mineralizace a humifikace pro zajištění biochemických procesů v půdě včetně dodání energie pro endothermní humifíkaci, tak i složku sekundární, tj. humus, především k ochraně iontů živin před elucí srážkovou vodou a zajištění dobrého využití živin dodaných do půdy.
Organická hmota v půdě (SOM = Soil organic matter) je většinou stále charakterizována jen hodnotou Cox, i když je obecně známo, že Cox vyjadřuje stejně tak primární organickou hmotu s malou iontovýměnnou schopností a velkou ochotou k mineralizaci, jako organickou hmotu zhumifikovanou s právě opačnými vlastnostmi.
Zhumifikovaná část SOM se dá poměrně velmi dobře charakterizovat iontovýměnnými reakcemi. I když teoreticky iontová výměna může probíhat i na hlavních složkách primární organické půdní hmoty, celulóze a ligninu, objem tohoto děje je určen počtem disociace schopných karboxylů a hydroxylů a ten i u rozložené, ale nezhumifikované půdní organické hmoty je relativně nízký. Specifický povrch takového materiálu je však velký, a proto u primární organické půdní hmoty sorpční procesy převládají nad procesy iontovýměnnými. Větším problémem je charakteristika reaktivní, rozložitelné Části primární organické hmoty. Je nejen materiálem pro mineralizaci a zdrojem energie pro půdní mikroorganismy, ale je nutno připomenout i její funkci aktivního reakčního agens v systému chemických a biochemických reakcí v půdách. Naplněním snahy ji charakterizovat byly práce určující vodorozpustný podíl organických půdních látek ve vodě nebo v roztocích solí různé koncentrace a teploty. V řadě prací se tato část SOM charakterizuje stupněm její stability k oxidaci např. různě modifikovanými respirometrickými testy, které měří produkci CO2 uvolněného z primární organické hmoty, a slouží hlavně ke sledování mikrobiální aktivity půd. Pro sledování kvality primární organické hmoty se tyto testy dají použít jen velmi nepřesně.
V současné době labilní frakce organického uhlíku v půdě jsou považovány za významný indikátor půdní kvality a právě nej labilnější složky půdní organické hmoty se považují za její nej citlivější indikátory.
Labilní organická půdní frakce je charakterizována různě. Většina autorů za labilní frakci považuje uhlíkaté látky rozpustné v horké vodě, ve studené vodě, uhlík mikrobiální biomasy, uhlík a dusík extrahovatelný roztokem K2SO4, lehce oxidovatelnou půdní frakcí - používá se neutrální roztok KMnO4 koncentrace 15,6- 16,5 - 33 - 60 - 167 a 333 mM. K rozdělení Cox podle stupňů lability se používá také původní Walkley-Blackova metoda v modifikaci s roztoky, v nichž se při stálé koncentraci K2Cr2O7 mění koncentrace H2SO4. K určení lability se také používá hydrolýza silnými minerálními kyselinami různé koncentrace a výsledky se hodnotí čtyřstupňovou nebo dvoustupňovou stupnicí. Objevuje se snaha využít k stanovení labilní organické půdní frakce i metody denzitometrické, magnetickou rezonanci a nukleární magnetickou rezonanci.
Jiné zdroje stanovují labilní organické látky v půdě jako vodou dispergovatelný organický uhlík WDOC nebo jako „lehkou frakci“, tj. partikulární organická hmota (Particulate organic matter) POM a její obsah uhlíku POM-C, případně její obsah dusíku POM-N.
- 1 CZ 302429 B6
Za labilní pudní organické látky se považuje také uhlík mineralizovatelný C1T1ineraiIZOvateiný a potenciálně mineralizovatelný dusík Nmmcr, uhlík bazální respirace půdních vzorků, obsah dusíku aminocukrů N3miiw, mineralizovatelný uhlík Cni)ner a mineralizovatelný dusík Ninilwr v POM, hydrolyzovatelné sacharidy a polyfcnoly.
Na množství labilní půdní organické hmoty se usazuje z poměru nalezených hemicelulóz, celulózy a ligninu, z množství v od o stálých agregátů, z podílu hydrofi lni a hydrofóbní části organické hmoty, z rozpustných sacharidů, proteinů a hemicelulózy, z poměru nalezené mannosy ke xylose.
Z výše uvedeného přehledu je zřejmé, že teprve v poslední době dochází ve světě k rychlému rozvoji metod, kterými lze postihnout rozhodující kriterium pro potenciální půdní úrodnost labilní část půdní organické hmoty. Ta svojí schopností rychlé mineralizace i možností humifikace (tedy transformace) je schopna dodat energii pro půdní mikroedafon a zajistit, aby mrtvá zemina se stala úrodnou, živou půdou.
Hodnocení obsahu organických látek jen hodnotou oxidovatelného uhlíku Cox, je téměř bezvýznamné, protože z této hodnoty nelze vyčíst ani kvalitu primární organické hmoty půdy, ale dokonce ani rozlišit, zda jde o frakci primární, schopné mineralizace a se zanedbatelnou iontový měn nou kapacitou, či o frakci sekundární, tj. zhumifikovaný podíl půdní organické hmoty s vlastnostmi diametrálně odlišnými - zanedbatelnou mineralizaci a vždy velmi významnou iontovýměnnou kapacitou.
Protože však humifikace bez přebytku energie z mineralizace primární organické hmoty nemůže existovat, připisuje se v poslední době větší význam primární půdní organické hmotě, pokud je dostatečně labilní, jak vyplývá z literárního přehledu.
Současný stav vědy lze tedy charakterizovat rychlým rozvojem různých metod, kterými lze charakterizovat množství (kvantitu) labilních frakcí primární částí půdní organické hmoty. Kvalita těchto frakcí, ta je v současnosti dána výběrem metody: např. uhlík látek, rozpustných v horké vodě (ChWS) představuje jistě sice labilní, ale stabilnější organické látky než uhlík látek, rozpustných ve studené vodě (Ccws). Podobně oxidace neutrálním roztokem KMnO4 koncentrace 33 mM zachytí mnohem labilnější látky z kategorie labilní frakce primární organické hmoty půdy, než roztok KMnO4 koncentrace 333 mM.
To tedy znamená, že při stanovení tohoto významného znaku jakosti jakékoliv půdy se musí nejen stanovit podíl primárních a humusových látek v organické půdní hmotě, ale musí se stanovit také podíl labilních a stabilních organických látek v primární části půdní organické hmoty a protože každá metoda zachycuje labilitu různého stupně, je nutno provést několik metod. Většinou se kombinuje Ocws, POM—C, Cminerai,zt)vate[ný.
Úkolem vynálezu je nalézt řešení, které by umožňovalo univerzálním způsobem stanovit nejen kvantitu primární složky půdní organické hmoty, tj. labilní organické frakce schopné mineralizace a biochemické oxidace, ale zároveň určit jedinou metodou i míru lability této labilní organické frakce, vyjadřující ochotu primární složky půdní organické hmoty k mineralizaci a k biochemické oxidaci, která je kritériem potenciální půdní úrodnosti měřeného půdního vzorku.
Podstata vynálezu
Tento úkol je vyřešen způsobem měření, který je předmětem předloženého vynálezu. Jeho podstata spočívá v tom, že po kvantifikaci labilní organické frakce půdní organické hmoty některou ze známých metod se následně zjistí míra lability labilní organické frakce měřením biochemické spotřeby kyslíku (BSK) a/nebo měřením úbytku labilní organické frakce. Tyto hodnoty jsou komplementární, se zvyšující se BSK klesá současně množství zbývající labilní organické frakce. Měření se provádí na vzorku, kteiý je tvořen výluhem labilní organické frakce (většinou ve výlu0 hu půdy horkou vodou podle metodiky k stanovení Chws) s přidanou živnou solí a inokulem. Živná sůl se přidává proto, že u chudých půd by nedostatek některých minerálních živin mohl snížit účinnost práce aerobních mikroorganismů při minerálizaci organické složky a tím tak zkreslit měření. Kromě toho živná sůl obsahuje vždy nutný inhibitor nitrifikace, který blokuje u půd s vyšším obsahem dusíku tento proces, navazující na minerál izac i. Oxidací NH4 + na NOf by se spotřeboval další kyslík, BSK by bylo vyšší, než odpovídá oxidaci organických látek. Měří se opakovaně několikrát za sebou v průběhu inkubační doby i na jejím konci, až do doby, kdy naměřená hodnota se dále již nemění. Z naměřených hodnot se stanoví rychlostní konstanta (k)) kinetiky biochemické oxidace, která určuje míru lability labilní organické frakce půdní organické io hmoty. Konstanta (ki) se zjistí z grafu, ve kterém se na osu y vynáší zbytková koncentrace uhlíku v logaritmickém měřítku log (L-y), a na osu x se vynáší čas t ve dnech od počátku měření. Směrnice přímky v grafu odpovídá hodnotě - ki/2,303. Pri stanovení rychlostní konstanty k] se vychází z toho, že rychlost biochemické oxidace organických látek jako reakce prvního řáduje úměrná zbývající koncentraci dosud neoxidovaných látek:
dy/dt = K, (L - y) - KiLz kde: L = celková BSK y = BSK v čase t Lz - zbývající BSK k], K| = rychlostní konstanty
Integrací od 0 do t tohoto vztahu lze získat rovnici: t = čas
Lz = L . e’Klt = L . 10”klt e = Eulerovo číslo
Obecně pro BSK v čase t platí:
y = L (1 - 10 klt) kde: y = BSKvčaset
L = BSK celková BSK kt = rychlostní konstanta [24 hod-1]
Rozklad organické hmoty je reakcí prvního řádu, u nichž reakční rychlost v každém okamžiku je úměrná koncentraci reagující látky (viz základní rovnice dy/dt). Konstanta K| je specifická reakční rychlost čili rychlostní konstanta a udává okamžitou rychlost reakce pri jednotkové koncentraci reagující látky. Skutečná rychlost reakce se ustavičně mění a rovná se součinu rychlostní konstanty a okamžité koncentrace. Závislost reakční zplodiny, vyjádřené BSK v čase t (y) na t je stejná, jako závislost koncentrace reagující složky (L - y) v čase t a proto rovnice (L ~y) = L . e“Klt a y = L(l-e*K) jsou analogické.
Konkrétní hodnoty k| závisí do značné míry na tom, jaký je charakter a způsob získání měřeného vzorku resp. výluhu.
V jednom výhodném provedení vynálezu se kvantifikace labilní organické frakce půdní organické hmoty provádí rozpuštěním uhlíkatých látek v horké vodě a stanovením hodnoty aktivního uhlíku Chws- V jiných případech je výhodné, např, pokud je z nějakého důvodu potřebné zachytit v půdním výluhu jen ty nejlabilnější organické látky (v podstatě jen sacharidy), když se kvantifikace labilní organické frakce půdní organické hmoty provádí rozpuštěním uhlíkatých látek ve studené vodě, a stanovením hodnoty aktivního uhlíku Ccws. Je nutno si uvědomit, že hodnota Ccws je mnohem menší než Chws a tedy, že chyby měření jsou větší. Kromě toho superlabilní látky ve výluhu Ccws se v půdě mimořádně rychle mění a snadno by se mohlo stát, že v době analýzy je už v půdě jejich stav celkem jiný. Proto pro praxi Chws vyhovuje lépe než Ccws a i stanovení rychlostí konstanty biochemické oxidace labilních organických látek ve výluhu pro stanovení Ccw5 má význam spíše pro badatelskou výzkumnou práci, V obou případech jde o známé metody, avšak směřující pouze k hodnocení kvantity uhlíkatých látek obsažených ve výluhu. Podle vynálezu je výhodné, když se pro zjištění míry lability labilní organické frakce půdní organické hmoty pou- j CZ 302429 B6 žije právě stejný výluh, který byl použit pro stanovení hodnoty Chws nebo Ccws, s doplněním živnou solí a i noku lem. Z hlediska absolutních hodnot se při stanovení rychlostní konstanty k| dojde k rozdílným hodnotám, pokud se měří na výluhu pro Cf,ws nebo Ctws, neboť každá z těchto metod dokáže zachytit rozdílné druhy a množství uhlíkatých látek. Tak např. použije-li se pro kvantifikaci labilní organické frakce půdní organické hmoty metoda rozpuštěním v horké vodě (stanovení hodnoty Cjlws), a stejný extrakt se použije pro měření BSK a zjištění rychlostní konstanty k|, jsou hodnoty k| určující míru lability labilní organické frakce následující:
ks: <0,85 - 0,25> velmi labilní půdní organické látky kt: <0,24 - 0,14> labilní půdní organické látky ki: <0,13 - 0,10> méně labilní půdní organické látky
Vzorky půd jejichž rychlostní konstanta k] leží v první skupině mají „kvalitnější“ organické látky s větší mírou lability, tj. s větší schopností následné minerálizace a biochemické oxidace.
Ve výhodném provedení vynálezu, při kterém sejako měřený vzorek používá půdní výluh použitý pro stanovení hodnoty Chws nebo Ccws sejako inokulum přidávané k půdnímu výluhu používají namnožené půdní mikroorganismy nebo mikroorganismy z kalů splaškových odpadních vod. Inokulem mohou být v podstatě jen aerobní mikroorganismy, které má půda sama. Ale při stanovení C!ws jsou v podstatě znehodnoceny horkou vodou a musí se znovu dodat. Protože však půdní aerobi jsou adaptováni na drastické životní podmínky v půdách, jsou příliš „aktivní“ a mohli by zpracovávat i méně labilní látky ve výluhu. Proto sejako inokulum raději používají aerobní mikroorganismy z aerobního čištění městských odpadních vod. Volba inokula je volbou analytika provádějícího měření.
V dalším výhodném provedení způsobu podle vynálezu se měření provádí podtlakovou metodou na měřicím zařízení opatřeném počítačovou vyhodnocovací jednotkou. Měření je možné provádět i na jiných zařízení (Wartburgův přístroj), ale měření na speciálních moderních přístrojích mají výhodu v tom, že umožňují zpracování a vyhodnocení větších datových a vzorkových souborů současně (až několik set lahví). Je výhodné, když se měří hodnoty BSK.!, BSK2, BSK3, BSK5 a BSK.20, tedy po jednom, dvou, třech, pěti a dvaceti dnech inkubace, přičemž tyto hodnoty se opět vztahují k měření na půdním výluhu použitém pro stanovení hodnoty Chws, což je v současnosti optimální metoda pro zajištění hodnoty aktivního uhlíku.
Výhody způsobu měření jakosti primární složky půdní organické hmoty podle vynálezu spočívají vtom, že kromě kvantifikace „aktivního uhlíku“ umožňuje také stanovení míry lability labilní organické frakce půdní organické hmoty jako parametr úrodnosti půdy, a to v jediném měřicím procesu bezprostředně navazujícím na některý ze známých a používaných způsobů kvantifikace uhlíkatých látek v půdě.
Příklady provedení vynálezu
Rozumí se, že dále popsané a zobrazené konkrétní příklady uskutečnění vynálezu jsou představovány pro ilustraci, nikoli jako omezení příkladů provedení vynálezu na uvedené případy. Odborníci znalí stavu techniky najdou nebo budou schopni zjistit za použití rutinního experimentování větší či menší počet ekvivalentů ke specifickým uskutečněním vynálezu, která jsou zde speciálně popsána. I tyto ekvivalenty budou zahrnuty v rozsahu následujících patentových nároků.
Následně popsaný příklad provedení popisuje způsob měření navazující na kvantifikaci uhlíkatých látek v půdní organické hmotě metodou jejich rozpuštění v horké vodě a stanovení hodnoty C,]WS. Obdobně, ovšem sjinými hodnotami lze postupovat při kvantifikaci „aktivního uhlíku“ v půdní organické hmotě jinými známými metodami.
-4 CZ 302429 B6
Labilní organická frakce půdních organických látek se z hlediska kvantity určí jako „aktivní uhlík“ Chws, v horké vodě rozpustné organické látky metodou, kteráje obecně známa.
Kvalita této labilní frakce se zjistí měřením biochemické spotřeby kyslíku (BSK) několikrát během dvaceti dnů podtlakovou metodou na zařízení Oxi Top Control MERCK, určeného k stanovení BSK5 (za pět dnů) v analytice vod k stanovení jejich organického znečištění. Z několika hodnot BSK v průběhu dané doby a celkového BSK (po 20 dnech inkubace) se vypočítá rychlostí konstanta kinetiky biochemické oxidace ve výluhu přítomných organických látek, jejíž hodnota je mírou kvality labilních půdních organických látek.
i o
Protože při 20 °C je rychlostní konstanta pro glukózu 0,87/den, pro pepton 0,74/den a kj = 0,25 reprezentuje systém, kde asi 94 % celkové BSK je vyčerpáno už v prvních pěti dnech inkubace jako BSKg, lze interval rychlostních konstant k| považovat za:
ts k(: <0,85 - 0,25> velmi labilní půdní organické látky frakce Chws k(: <0,24 - 0,14> labilní půdní organické látky frakce Chws k|: <0,13 — 0,10> méně labilní půdní organické látky frakce Ct,ws
Provedení:
1) Stanovení Chws:
Chemikálie:
1. Chromsírová směs 0,4 N (CHS); 39,23 g K2Cr2O7 rozpustit v 900 ml destilované vody, poma25 lu přidávat za stálého chlazení 1000 ml konc. H2SO4 a po vychladnutí doplnit destilovanou vodou do 2000 ml.
2. Mohrova sůl 0,2 M (MS); 160 g FeSO4. (NH4)2SO4.6 H2O rozpustit v cca 600 ml destilované vody, přidat 40 ml konc. H2SO4 a doplnit do 2 1 destilovanou vodou, přefiltrovat. Faktor se stanoví na K2Cr2C>7 (10 g v 1 I).
3. CaCl2 0,01 M; 2,94 g CaCl2.2 H2O do 2000 ml.
4. MgSO4 1 M; 24,6 g MgSO4 doplnit do 100 ml.
Postup:
10 gjemnozemě II (0,25 mm prosev) do 200 ml zábr. Erlenky + 50 ml 0,01 M CaCI2. Vařit mírně na topném panelu 1 hodinu od počátku varu pod vzdušným chladičem. Poté Erlenky uzavřít, ochladit, přidat 4 kapky 1 M MgSO4 - přelít do centrifugačních kyvet a 15 minut odstředit při 4000 ot./min.
Ke stanovení 25 ml supematantu odpařit, přidat 10 ml CHS, nechat v sušárně při 125 °C po dobu
45 minut zároveň se třemi slepými pokusy. Poté vyndat, ochladit, zředit cca 20 ml dest. vody a titrovat za stálého míchání 0,2 M Mohrovou solí známého faktoru na titrátoru DL 50.
Výpočet: % Chws = (Vs - V) *f* 0,6 * 2/10 m Vs = spotřeba Mohrovy soli na slepý vzorek v ml
V = spotřeba Mohrovy soli na vzorek v ml f = titrační faktor Mohrovy soli (kolem 1) m = navážka půdy v g
2) Stanovení biochemické spotřeby kyslíku BSK:
Biochemická spotřeba kyslíku (BSK) vzorku se stanoví na aparatuře Oxi Top Control Merck, která se používá např. pro analytické rozbory splaškových vod, jen s tím rozdílem, že inokulem
-5 CZ 302429 R6 není surová, odcezená odpadní městská voda, ale výluh z kompostu 1:10. Stanovení se BSK(, BSK2, BSK3, BSKs a BSK?0.
Při stanovení rychlostní konstanty k[ se vychází ze vztahů;
dy/dt - K, (L-y) = K,Lz
Lz - L . e = L . 10 y = L(1 - 10 kH) (L-y) = L.eKlt
Y = L(1 -eKlt), kde
L - celková BSK y - BSK v čase t
Lz = zbývající BSK ki, Ki = rychlostní konstanty [24 h’1] t = čas e = Eulerovo číslo
Naneseme-li tedy do grafu na osu y zbytkovou koncentraci uhlíku v logaritmickém měřítku log (L y) a na osu x čas ve dnech od počátku experimentu, dostaneme přímku, jejíž směrnice odpovídá hodnotě - k|/2,303.
Logaritmická hodnota tohoto analytického data je (L - y) a dosazuje se do grafu proti t. Směrnice přímky v grafu je dána tangentou úhlu a a je poměrem protilehlé a přilehlé odvěsny vzniklého trojúhelníku.
Průmyslová využitelnost
Způsob měření podle vynálezu lze využít ke stanovení jakosti primární složky půdní organické hmoty, tedy ke klasifikaci úrodnosti půd, zejména v oblasti zemědělství.

Claims (4)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    t. Způsob měření jakosti primární složky půdní organické hmoty, při kterém se nejprve některou ze známých metod kvantifikuje labilní organická frakce půdní organické hmoty, vyznačující se tím, že následně se zjistí míra lability labilní organické frakce měřením biochemické spotřeby kyslíku (BSK) a/nebo měřením úbytku labilní organické frakce na výluhu labilní organické frakce s přidanou živnou solí a in oku lem, přičemž měření se provádí opakovaně v průběhu inkubace až do doby, kdy se naměřená hodnota již dále nemění, a z naměřených hodnot se stanoví rychlostní konstanta (k,) kinetiky biochemické oxidace, podle vztahu y = L (110'klt), kde t = čas, y = BSK v čase t, L = celková BSK, kj = rychlostní konstanta [24 h‘], jejíž hodnota určuje míru lability labilní organické frakce půdní organické hmoty.
  2. 2. Způsob měření podle nároku 1, vyznačující se tím, že kvantifikace labilní organické frakce půdní organické hmoty se provádí rozpuštěním uhlíkatých látek v horké vodě a stanovením hodnoty aktivního uhlíku Chws, nebo rozpuštěním uhlíkatých látek ve studené vodě a stanovením hodnoty aktivního uhlíku Ccws, přičemž k měření BSK a/nebo úbytku labilní orga-6CZ 302429 B6 nické frakce se použije stejný výluh, který byl použit pro stanovení ChWS nebo Ccws, do něhož se přidá živná sůl a inokulum.
  3. 3. Způsob měření podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že jako inokulum se 5 použijí namnožené půdní mikroorganismy nebo mikroorganismy z kalů splaškových odpadních vod.
  4. 4. Způsob měření podle alespoň jednoho z nároků laž3, vyznačující se tím, že měření BSK se provádí podtlakovou metodou na měřicím zařízení, přičemž se měří hodnoty io BSKi, BSK2, BSK?, BSK5 a BSK20, kde číselný index u hodnoty BSK značí počet dnů inkubační doby měřeného vzorku.
CZ20080604A 2008-10-09 2008-10-09 Zpusob merení jakosti primární složky pudní organické hmoty CZ302429B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20080604A CZ302429B6 (cs) 2008-10-09 2008-10-09 Zpusob merení jakosti primární složky pudní organické hmoty

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20080604A CZ302429B6 (cs) 2008-10-09 2008-10-09 Zpusob merení jakosti primární složky pudní organické hmoty

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2008604A3 CZ2008604A3 (cs) 2010-04-21
CZ302429B6 true CZ302429B6 (cs) 2011-05-11

Family

ID=42107336

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20080604A CZ302429B6 (cs) 2008-10-09 2008-10-09 Zpusob merení jakosti primární složky pudní organické hmoty

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ302429B6 (cs)

Cited By (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ302639B6 (cs) * 2010-08-19 2011-08-10 Jihoceská univerzita v Ceských Budejovicích, Zemedelská fakulta Zpusob merení výkonu zažívacího traktu prežvýkavcu, zejména pri zjištování stravitelnosti krmiv
CZ304265B6 (cs) * 2012-11-12 2014-02-05 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Zemědělská fakulta Způsob měření množství a kvality půdní organické hmoty
RU2519149C2 (ru) * 2012-04-24 2014-06-10 Государственное Научное Учреждение Почвенный институт им. В.В. Докучаева Россельхозакадемии Способ определения показателей трансформируемого и инертного органического углерода в почвах

Non-Patent Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Title
"Analytika odpadu", ucebni texty, Josef Janku, Praha 2002, str. 63 a× 70 *
"Biologicka stabilita, dynamicky respiracni index a jeho uplatneni v odpadovÚm hospodarstvi",Fabrizio Adani, Jan Habart, Biom.cz, 1.9.2003 *
"Slovnicek chemie sanacnich procesu", Ivan Landa, Gabriela Landova, Tocnik, VII-X 2004, str. 27 a× 29 *
Integrovany registr zneciÜtovani, CSN EN 1484-Stanoveni celkovÚho a rozpuÜtenÚho organickÚho uhliku, CNI Praha 1998, str. 1 a× 4 *

Cited By (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ302639B6 (cs) * 2010-08-19 2011-08-10 Jihoceská univerzita v Ceských Budejovicích, Zemedelská fakulta Zpusob merení výkonu zažívacího traktu prežvýkavcu, zejména pri zjištování stravitelnosti krmiv
RU2519149C2 (ru) * 2012-04-24 2014-06-10 Государственное Научное Учреждение Почвенный институт им. В.В. Докучаева Россельхозакадемии Способ определения показателей трансформируемого и инертного органического углерода в почвах
CZ304265B6 (cs) * 2012-11-12 2014-02-05 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Zemědělská fakulta Způsob měření množství a kvality půdní organické hmoty

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2008604A3 (cs) 2010-04-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Ros et al. Predicting soil N mineralization: Relevance of organic matter fractions and soil properties
Kalamdhad et al. Stability evaluation of compost by respiration techniques in a rotary drum composter
Xia et al. Nitrification in natural waters with high suspended-solid content––A study for the Yellow River
Schneckenberger et al. Microbial utilization and mineralization of [14C] glucose added in six orders of concentration to soil
Wilson et al. The effects of short‐term inundation on carbon dynamics, microbial community structure and microbial activity in floodplain soil
Boulter-Bitzer et al. A polyphasic approach for assessing maturity and stability in compost intended for suppression of plant pathogens
Pinzari et al. Use of biochemical indices in the Mediterranean environment: comparison among soils under different forest vegetation
Lin et al. Toxicity of exogenous hexavalent chromium to soil-dwelling springtail Folsomia candida in relation to soil properties and aging time
Yuan et al. Comparison of four test methods for toxicity evaluation of typical toxicants in petrochemical wastewater on activated sludge
Grigatti et al. A standardized method for the determination of the intrinsic carbon and nitrogen mineralization capacity of natural organic matter sources
Hofman et al. Biochemical analysis of soil organic matter and microbial biomass composition—a pilot study
Paton et al. Use of luminescence-marked bacteria to assess copper bioavailability in malt whisky distillery effluent
Yan et al. Effects of salinity on microbial utilization of straw carbon and microbial residues retention in newly reclaimed coastal soil
Gapes et al. Online titrimetric and off-gas analysis for examining nitrification processes in wastewater treatment
Lin et al. The toxicity of exogenous arsenic to soil-dwelling springtail Folsomia candida in relation to soil properties and aging time
Weigel et al. Soil organic carbon (SOC) changes indicated by hot water extractable carbon (HWEC)
CZ302429B6 (cs) Zpusob merení jakosti primární složky pudní organické hmoty
Nguyen et al. Addition of a fine-textured soil to compost to reduce nutrient leaching in a sandy soil
US6143515A (en) Process for evaluating microbial-degradability of organic matters and apparatus therefor
Zhang et al. Nitrate dynamics in a forested catchment on the southeastern Tibetan Plateau: A study integrating natural-abundance isotopic, 15N pairing, and microbial molecular techniques
Han et al. Matrix-bound phosphine and phosphorus fractions in paddy soils
CN1982878B (zh) 一种活性污泥比电子传递体系活性诊断方法
CN104713996A (zh) 一种测定土壤pH值的方法
Ros Predicting soil nitrogen supply: relevance of extractable soil organic matter fractions
Ciulu et al. A highly-sensitive microplate fluorimetric method for the high-throughput determination of nitrate ion in aqueous compost extracts

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20121009