CZ302107B6 - Zarízení pro bezkontaktní snímání a kvantitativní vyhodnocování pohybu lidského oka ci obecných fyzických objektu - Google Patents

Zarízení pro bezkontaktní snímání a kvantitativní vyhodnocování pohybu lidského oka ci obecných fyzických objektu Download PDF

Info

Publication number
CZ302107B6
CZ302107B6 CZ20070797A CZ2007797A CZ302107B6 CZ 302107 B6 CZ302107 B6 CZ 302107B6 CZ 20070797 A CZ20070797 A CZ 20070797A CZ 2007797 A CZ2007797 A CZ 2007797A CZ 302107 B6 CZ302107 B6 CZ 302107B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
movement
radiation
evaluation
radiation source
human eye
Prior art date
Application number
CZ20070797A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2007797A3 (cs
Inventor
Horváth@Pavel
Hrabovský@Miroslav
Šmíd@Petr
Original Assignee
Univerzita Palackého
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Univerzita Palackého filed Critical Univerzita Palackého
Priority to CZ20070797A priority Critical patent/CZ302107B6/cs
Publication of CZ2007797A3 publication Critical patent/CZ2007797A3/cs
Publication of CZ302107B6 publication Critical patent/CZ302107B6/cs

Links

Landscapes

  • Length Measuring Devices By Optical Means (AREA)
  • Investigating Or Analysing Materials By Optical Means (AREA)
  • Eye Examination Apparatus (AREA)

Abstract

U zarízení pro bezkontaktní snímání a kvantitativní vyhodnocování pohybu lidského oka ci obecných fyzických objektu s využitím jevu koherencní zrnitosti v optice je sledovaný objekt (1) osvetlován svazkem koherentního nebo kvazikoherentního zárení z alespon jednoho zdroje (22) zárení, pracujícího ve viditelné, blízké infracervené nebo blízké ultrafialové, oblasti spektra, a napájeného z napájecího zdroje (3) elektrického napetí. Zarízení obsahuje minimálne jeden obrazový snímac (5) umístený ve zvolené rovine pozorování a napojený na rídicí a vyhodnocovací systém (4) zmen polí koherencní zrnitosti. Zdroj (22) zárení je soucástí osvetlovacího bloku (2) obsahujícího dále osvetlovací optickou soustavu (21) polohovatelne ustavenou v pohybovém translacním systému (23), který je uložen mezi pozorovaným objektem (1) a zdrojem (22) zárení a je propojen s rídicím a vyhodnocovacím systémem (4).

Description

Zařízení pro bezkontaktní snímání a kvantitativní vyhodnocování pohybu lidského oka či obecných fyzických objektů
Oblast techniky
Vynález se týká zařízení pro bezkontaktní snímání a kvantitativní vyhodnocování změny a velikosti pohybu lidského oka či obecných fyzických objektů s využitím jevu koherentní zrnitosti v optice, vznikajícího při odrazu koherentního nebo částečně koherentního světla od difuzně roz10 ptyluj ícího rozhraní nebo při průchodu tímto rozhraním.
Dosavadní stav techniky [ 5 V současné době je problematika snímání pohybu oční bulvy ve směrech transverzálním a laterálním řešena mnoha způsoby, od technicky jednoduchých až po využití složitých přístrojů a zařízení, a to na různém principu. Z lékařské praxe a odborné literatury, například „Movement of the eye“ (Carpenter R. H. S., Pion Limited, London, 1988) nebo „Eye Movement Basics for the CLinician, Methods to Assess Eye Position and Movement (Chapter 8)“ (CiuffredaK. J.,
Tannen B., Mosby Yearbook, St. Louis, 1995), jsou známy kontaktní i bezkontaktní metody snímání (detekce) pohybu oční bulvy. U kontaktních metod zprostředkovává informaci o pohybu oka signál generovaný, například, elektrodami umístěnými v okolí bulvy, jež se chová jako pohybující se elektrický dipól, nebo snímačem tlaku, který registruje změny v pohybu bulvy přes nestlačitelnou kapalinu jsoucí v přímém kontaktu s rohovkou oka. Druhý typ metod využívá, například, infračerveného sledovacího zařízení. Vyhodnocení signálů generovaných snímači pak podává informaci využitelnou k indikaci nemoci, popřípadě její profylaxi, nebo k řízení pohybových částí mechanických systémů. Tato problematika je všeobecně známá.
Předmětem vynálezu je založen na využití jevu koherenční zrnitosti v optice, popisovaného v odborné optické literatuře od konce šedesátých let dvacátého století, většinou v souvislosti s holografií, jako například v pramenech „An introduction to coherent optics and holography“ (Stroke G. W., Academie Press, New York and London, 1966) nebo „Principles of holography“ (Smith Η. M., John Wiley & Sons lne., New York, 1969). Jev je nejprve popisován jako jev parazitní, později je naopak využíván jako optický interferenční jev v různých oborech lidské čin35 nosti, jak je uváděno v publikaci „Laser speekle and related phenomena“ (Ed. by Dainty J. C., Springer-Verlag, Berlin, 1984) nebo jak plyne například z článků „Displacement measurement front double-exposure lasers photography“ (Archbold E., Burch J. M., Ennos A. E., Opt. Acta 19, 1972, str. 253), respektive „A study of the use of laser speckles to measure smáli tilt by electronic speekle correlation“ (Tiziani H. J., Opt. Commun. 5, 1971, str. 891).
Koherenční zrnitost (z angl. speekle) je jev vznikající při odrazu koherentního, nebo částečně koherentního, světla od difuzně rozptylujícího rozhraní nebo pri průchodu takovým rozhraním. Podstatou tohoto jevu je interference světelných vln šířících se odrazem nebo rozptylem od mikroskopických plošek tvořících povrch předmětu, rozptylem na náhodně rozložených rozptylují45 cích částicích, pri průchodu světla prostředím s náhodnými fluktuacemi indexu lomu tohoto prostředí apod. Interferencí vzniká tzv. pole koherentní zrnitosti a na stínítku v něm umístěném je pozorována tzv. struktura koherenční zrnitosti, což je náhodně, avšak statisticky vázaná struktura světlých a tmavých skvrn, tzv. interferenčních maxim a minim. Velikost těchto skvrn je nepřímo úměrná velikosti osvětlené plochy povrchu předmětu, jak je uvedeno v publikaci „Laser speekle and related phenomena “ (Ed. by Dainty J. C., Springer-Verlag, Berlin, 1984). Znalost vlastností takového pole, popřípadě struktury, koherenční zrnitosti zpětně umožňuje studovat, respektive stanovit, optické i některé mechanické vlastnosti prostředí, popis jeho stavu z hlediska kinematiky a jiné, o čemž například pojednává monografie „Koherenční zrnitost v optice“ (Hrabovský M., Bača Z., Horváth P., Univerz. Palackého v Olomouci, 2001). Obraz pole koherenční zmi55 tosti tvoří systém náhodně rozložených malých skvrn a změna polohy tohoto obrazu nebo změna
- 1 CZ 302107 B6 jeho struktury signalizuje, že předmět, mimo jiné, změnil polohu, byl deformován apod. Této závislosti je využíváno pro měření, například v mechanice, posuvů, rotace, silové (pružné) deformace apod., jak je popsáno například v časopiseckých publikacích „Fringe formation in speckle photography (Yamaguchi I., J. Opt, Soc. Am. Al, 1984, str. 81), „Stabilized laser speckle strain gauge (Yamaguchi 1. et al., SP1E Vol. 1084, 1989, str. 45), „Theory of speckle displacement and decorrelation and its application in tnechanics (Hrabovský M. et al., Opt. Lasers Eng. 32, 2000, str. 395), „Application of speckle decorrelation method for smáli (ranslation measurements (Horváth P. et al., Opt. Appl. 34, 2004, str. 203), „Speckle correlation method ušed to measure objeďs in-plane velocity (Šmíd P. et al,, Appl. Opt. 46, io 2007, str. 3709).
Jsou známa zařízení pro měření pohybu očí ajejich diagnostiku, jejichž významnou součástí jsou optické systémy, přičemž tato zařízení obsahují taktéž zdroje záření, optické soustavy, obrazové snímače, a jsou tedy zdánlivě podobné předkládané přihlášce vynálezu. Ani jeden z těchto vyná15 lezů ovšem není založen na využití jevu koherenční zrnitosti v optice. Jedná se většinou o známé postupy založené na odlišných principech, které analyzují hledanou informaci na základě využití Michelsonova interferometru (patent WO 03/086180), analýzy světelné vlnoplochy, tj. čela vlny (patenty WO 03/039356, US 2005/0225725), eye-tracking, tj. sledování pohybu lidského oka analýzou obrazu oka (patenty EP 13 69 079, US 2005/0024586, US 6 120 461, DE-19731303), io aj.
Je rovněž známo zařízení pro bezkontaktní snímání stability polohy předmětu dle patentu CZ 295 817, které řeší využití obráceného efektu jevu koherenční zrnitosti pouze k registraci změny polohy předmětu, avšak bez možnosti jejího přesného kvantifikovaného tedy číselného, vyhodnocení. Snahou předkládaného vynálezu je modifikace stávajícího zařízení doplněného o definovaně řízený translační optický systém pro fokusaci svazku, pomocí něhož lze získat i tuto kvantitativní informaci jak pro lékařské účely, tak i pro různé jiné obory činnosti či průmyslová odvětví.
Podstata vynálezu
Uvedeného cíle je dosaženo vynálezem, kterým je zařízení pro bezkontaktní snímání a kvantitativní vyhodnocování pohybu lidského oka či obecných fyzických objektů s využitím jevu kohe35 renční zrnitosti v optice, kdy sledovaný objekt je osvětlován svazkem koherentního nebo kvazikoherentního záření z alespoň jednoho zdroje záření, pracujícího ve viditelné, blízké infračervené nebo blízké ultrafialové, oblasti spektra, a napájeného z napájecího zdroje elektrického napětí, přičemž zařízení obsahuje minimálně jeden obrazový snímač umístěný ve zvolené rovině pozorování a napojený na řídicí a vyhodnocovací systém změn polí koherenční zrnitosti. Podstata vynálezu spočívá v tom, že zdroj záření je součástí osvětlovacího bloku obsahujícího dále osvětlovací optickou soustavu polohovatelně ustavenou v pohybovém trans lačním systému, který je uložen mezi pozorovaným objektem a zdrojem záření aje propojen s řídicím a vyhodnocovacím systémem.
Také je podstatou vynálezu, že mezi sledovaný objekt a obrazový snímač je vložena zobrazovací optická soustava.
Zařízením podle vynálezu se dosahuje nového a vyššího účinku v tom, že modifikací známé konstrukce zařízení pro bezkontaktní snímání stability polohy předmětu o definovaně řízený translační optický systém pro fokusaci svazku je možno kvantifikované a s vyšší přesností detekovat změny na povrchu, a to včetně pohybu povrchu, nezakryté části oční bulvy. To znamená vyhodnotit dynamické chování všech složek tzv. tenzoru malé deformace, který popisuje malou deformaci elementu zkoumaného povrchu, a zvýšit tak kvalitu a přesnost měření. V podstatě je možné určit u nezakryté Části oční bulvy, a to pomocí libovolného kvantitativního nastavení citli55 vosti měřicí soustavy volbou geometrických parametrů uspořádání soustavy, včetně nastavení
- 7 .
fokusace svazku řízeným translačním optickým systémem, míru změny složek translace rotace, případně poměrného prodloužení či smyku a to již o hodnotách v řádu 10 6 jednotek příslušných veličin. Dále je také možno vyhodnotit rychlost nebo kmitání studovaného povrchu.
Přehled obrázků na výkresech
Konkrétní příklady provedení vynálezu jsou schématicky znázorněny na připojených výkresech, kde in obr. 1 je blokové schéma základního provedení zařízení s naznačením vícenásobného užití zdrojů záření v kombinaci s definovaně řízenými translaěními optickými systémy pro fokusaci svazku ěi obrazových snímačů, případně jejich symetrického umístění, is obr. 2 je blokové schéma alternativního provedení zařízení s vloženou zobrazovací optickou soustavou a rovněž naznačením vícenásobného užití zdrojů záření v kombinaci s definovaně řízenými translaěními optickými systémy pro fokusaci svazku či obrazových snímačů.
Příklady provedení vynálezu
V základním provedení podle obr. 1 je zařízení pro bezkontaktní snímání pohybu objektu 1, například oka ěi jiného předmětu, tvořeno osvětlovacím blokem 2 obsahujícím osvětlovací optickou soustavu 21 s pevnou nebo proměnnou polohou ohniskové roviny a vlastní zdroj 22 záření, který je napojený na napájecí zdroj 3. Osvětlovací optická soustava 21 je ustavena v pohybovém translačním systému 23, určujícím její polohu vůči studovanému objektu 1 a propojeném s řídicím a vyhodnocovacím systémem 4, s nímž je rovněž propojen napájecí zdroj 3. Pomocí tohoto osvětlovacího bloku 2 je sledovaný povrch části objektu 1, například oční bulvy nezakryté očním víčkem, osvětlován z definovaného bodu prostoru, tedy bodového zdroje, úzkým diver30 gentním svazkem koherentního nebo kvazi koherentního záření. Zdroj 22 záření, například laser nebo laserová dioda, pracující ve viditelné, blízké infračervené nebo blízké ultrafialové, oblasti spektra, je napájen zodpovídajícího napájecího zdroje 3 elektrického napětí, který pracuje buď autonomně, nebo je ovládán z řídicího a vyhodnocovacího systému 4, tvořeného například počítačovým řídicím systémem. Ve zvolené rovině pozorování je umístěn obrazový snímač 5, napří35 klad maticový nebo lineární snímač na bázi technologií CCD (Charged Coupled Device) nebo CMOS (Complementary Metal Oxid Semiconductor), který je rovněž napojen na řídicí a vyhodnocovací systém 4.
Osvětlení povrchu nezakryté části objektu 1 je buď kontinuální, nebo pulsní, přičemž řídicí a vyhodnocovací systém 4 ovládá délku a intenzitu pulsu a dále časovou prodlevu mezi dvěma pulsy, tedy dvěma expozicemi. Délku expozice, respektive časovou prodlevu mezi dvěma expozicemi, popřípadě zisk snímače, je také možno řídit ovládáním vstupu přenosu signálu z obrazového snímače 5 do řídicího a vyhodnocovacího systému 4. Optický výkon záření dopadající na povrch nezakryté části objektu 1 nepřekračuje povolené normativní limity pro bezpečné záření laserových zařízení užívaných v lékařství.
Osvětlovací blok 2 s definovaně řízenou osvětlovací optickou soustavou 21 pro fokusaci svazku vytváří bodový zdroj a umožňuje měnit s pomocí pohybového translaěního systému jeho polohou před povrchem objektu 1, tedy oční bulvy. Znalost polohy bodového zdroje poskytuje informaci nezbytnou k přesnému kvantitativnímu stanovení všech složek tenzoru malé deformace, neboť známe přesnou hodnotu vzdálenosti bodového zdroje od zkoumaného předmětu. Dále lze osvětlovacím blokem 2, a to zpětnou vazbou přes obrazový snímač 5 a řídicí a vyhodnocovací systém 4, optimalizovat velikost zm ve struktuře koherenění zrnitosti a ovlivnit tak kvalitu vyhodnocení dat registrovaných obrazovým snímačem 5 zvýšením přesnosti stanovení výsledku numerické korelace těchto dat, což u stávajících zařízení nebylo možné. Pomocí definovaně řízené osvětlo-3CZ 302107 B6 vací optické soustavy pro fokusaci svazku lze obdržet navíc informaci o přesné kvantitativní změně stavu povrchu studovaného objektu i oproti pouhému zaregistrování změny stavu tohoto povrchu. Bez použití výše popsaného osvětlovacího bloku 2 tedy není možné stanovit, například přesnou trajektorii pohybu oční bulvy, ale pouze jeho přibližný orientační pohyb rekonstruovaný z informací o směru a délce trvání dílčích translací, což je pro lékařské využití informace malého významu.
Stejně jako u zařízení dle patentu CZ295 817 je také předkládaného řešení citlivé na jakýkoliv fyzikálně obecný pohyb sledovaného objektu i, tj. posuvy, rotace či pružné deformace, přičemž io směr osvětlení objektu i je zpravidla normálou k povrchu v místě dopadu záření na nezakrytou část sledovaného objektu i. Obecně je však směr osvětlení možné instalovat až téměř 90° od této normály. Citlivost detekce pohybu sledovaného objektu ije možno ovlivňovat jak volbou polohy osvětlovacího bloku 2 vzhledem k objektu 1, tak jejich počtem, kdy je možno použít dva i více osvětlovacích bloků 2 rozmístěných v různých místech poloprostoru před sledovaným objektem 15 í Jak je znázorněno na obr. 1 a obr. 2. Analogicky lze ovlivňovat citlivost detekce pohybu oka také volbou směru pozorování, tedy polohou obrazového snímače 5 před objektem i. Je rovněž možno použít více, zpravidla dva až šest, obrazových snímačů 5, přičemž režim jejich postupného měření, tedy snímání signálů, je ovlivňován řídicím a vyhodnocovacím systémem 4. Vhodným geometrickým rozmístěním osvětlovacích bloků 2 a obrazových snímačů 5 v prostoru lze ovlivňovat citlivost detekce pohybu ve velmi velkém rozsahu, například posuv až o l pm.
Oproti zařízení dle patentu CZ 295 817 je zvýšen jeho původní měřicí potenciál o schopnost přesného kvantifikovaného měření, čímž se rozšiřuje jeho použitelnost. Lze měřit jednotlivé složky tenzoru deformace osvětleného povrchu sledovaného objektu 1, tj. například posuvy oční bulvy ve třech vzájemně kolmých směrech, dále rotace okolo os ležících v rovině osvětleného povrchu oka a tři složky deformace elementu osvětlené části povrchu objektu I, tedy poměrné prodloužení ve dvou vzájemně kolmých osách a smykovou deformaci. Například, volbou dvojice obrazových snímačů 5 symetricky umístěných vzhledem ke směru osvětlení z osvětlovacího bloku 2, nebo analogicky dvojice osvětlovacích bloků 2 symetricky umístěných vzhledem ke jo směru pozorování snímačem 5 lze přímo rozlišit pohyb oka ve směru normály kjeho povrchu. Potom Fourierovou analýzou tohoto pohybuje možné dostat informaci o jeho periodičnosti Jež má význam pro lékařství.
Popsané zařízení uvedené na obr. 1 není jediným možným provedením podle vynálezu, ale jak plyne z obr. 2, lze pro zvýšení citlivosti sledování změn pohybu vložit mezi sledovaný objekt 1 a obrazový snímač 5 zobrazovací optickou soustavu 6, například spojnou čočku, rozptylnou čočku nebo zobrazovací objektiv. Pokud je užito více obrazových snímačů 5,je možno vkládat odpovídající počet zobrazovacích optických soustav 6.
Průmyslová využitelnost
Zařízení podle vynálezu lze s výhodou využít nejen k přesné kvantitativní detekci změny pohybu sledovaného objektu, ale v případě jeho kmitavého pohybu také k analýze frekvence příslušného pohybu, což je výhodné zejména v lékařství při vyšetřování očí.

Claims (2)

  1. 5 1. Zařízení pro bezkontaktní snímání a kvantitativní vyhodnocování pohybu lidského oka či obecných fyzických objektů s využitím jevu koherenční zrnitosti v optice, kdy sledovaný objekt (1) je osvětlován svazkem koherentního nebo kvazikoherentního záření z alespoň jednoho zdroje (22) záření, pracujícího ve viditelné, blízké infračervené nebo blízké ultrafialové, oblasti spektra, a napájeného z napájecího zdroje (3) elektrického napětí, přičemž zařízení obsahuje minimálně io jeden obrazový snímač (5) umístěný ve zvolené rovině pozorování a napojený na řídicí a vyhodnocovací systém (4) změn polí koherenční zrnitosti, vyznačující se tím, že zdroj (22) záření je součástí osvětlovacího bloku (2) obsahujícího dále osvětlovací optickou soustavu (21) polohovatelné ustavenou v pohybovém translačním systému (23), který je uložen mezi pozorovaným objektem (1) a zdrojem (22) záření aje propojen s řídicím a vyhodnocovacím systémem (4).
  2. 2. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že mezi sledovaný objekt (l) a obrazový snímač (5) je vložena zobrazovací optická soustava (6),
CZ20070797A 2007-11-15 2007-11-15 Zarízení pro bezkontaktní snímání a kvantitativní vyhodnocování pohybu lidského oka ci obecných fyzických objektu CZ302107B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20070797A CZ302107B6 (cs) 2007-11-15 2007-11-15 Zarízení pro bezkontaktní snímání a kvantitativní vyhodnocování pohybu lidského oka ci obecných fyzických objektu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20070797A CZ302107B6 (cs) 2007-11-15 2007-11-15 Zarízení pro bezkontaktní snímání a kvantitativní vyhodnocování pohybu lidského oka ci obecných fyzických objektu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2007797A3 CZ2007797A3 (cs) 2009-05-27
CZ302107B6 true CZ302107B6 (cs) 2010-10-20

Family

ID=40652756

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20070797A CZ302107B6 (cs) 2007-11-15 2007-11-15 Zarízení pro bezkontaktní snímání a kvantitativní vyhodnocování pohybu lidského oka ci obecných fyzických objektu

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ302107B6 (cs)

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ302803B6 (cs) * 2009-02-04 2011-11-16 Univerzita Palackého Zpusob detekce pohybu pole koherencní zrnitosti a zarízení k provádení tohoto zpusobu
CZ304207B6 (cs) * 2013-03-05 2014-01-02 Univerzita PalackĂ©ho Způsob bezkontaktní detekce absolutní polohy pohybujícího se předmětu s využitím jevu koherenční zrnitosti a zařízení k provádění tohoto způsobu

Citations (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19731303A1 (de) * 1997-07-13 1999-02-04 Smi Senso Motoric Instr Gmbh Verfahren und Vorrichtung zum kontaktlosen, helmfreien Messen der Blickrichtung von Augen bei größeren und schnelleren Kopf- und Augenbewegungen
US6120461A (en) * 1999-08-09 2000-09-19 The United States Of America As Represented By The Secretary Of The Army Apparatus for tracking the human eye with a retinal scanning display, and method thereof
WO2003039356A2 (de) * 2001-11-07 2003-05-15 Carl Zeiss Meditec Ag Verfahren, vorrichtung und anordnung zur messung des dynamischen verhaltens
WO2003086180A2 (de) * 2002-04-18 2003-10-23 Haag-Streit Ag Messung optischer eigenschaften
EP1369079A1 (en) * 2002-05-28 2003-12-10 Alcon Inc. Zoom device for eye tracker control system and associated methods
US20050024586A1 (en) * 2001-02-09 2005-02-03 Sensomotoric Instruments Gmbh Multidimensional eye tracking and position measurement system for diagnosis and treatment of the eye
US20050225725A1 (en) * 2003-11-14 2005-10-13 Laurence Warden Ophthalmic diagnostic instrument

Patent Citations (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19731303A1 (de) * 1997-07-13 1999-02-04 Smi Senso Motoric Instr Gmbh Verfahren und Vorrichtung zum kontaktlosen, helmfreien Messen der Blickrichtung von Augen bei größeren und schnelleren Kopf- und Augenbewegungen
US6120461A (en) * 1999-08-09 2000-09-19 The United States Of America As Represented By The Secretary Of The Army Apparatus for tracking the human eye with a retinal scanning display, and method thereof
US20050024586A1 (en) * 2001-02-09 2005-02-03 Sensomotoric Instruments Gmbh Multidimensional eye tracking and position measurement system for diagnosis and treatment of the eye
WO2003039356A2 (de) * 2001-11-07 2003-05-15 Carl Zeiss Meditec Ag Verfahren, vorrichtung und anordnung zur messung des dynamischen verhaltens
WO2003086180A2 (de) * 2002-04-18 2003-10-23 Haag-Streit Ag Messung optischer eigenschaften
EP1369079A1 (en) * 2002-05-28 2003-12-10 Alcon Inc. Zoom device for eye tracker control system and associated methods
US20050225725A1 (en) * 2003-11-14 2005-10-13 Laurence Warden Ophthalmic diagnostic instrument

Cited By (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ302803B6 (cs) * 2009-02-04 2011-11-16 Univerzita Palackého Zpusob detekce pohybu pole koherencní zrnitosti a zarízení k provádení tohoto zpusobu
CZ304207B6 (cs) * 2013-03-05 2014-01-02 Univerzita PalackĂ©ho Způsob bezkontaktní detekce absolutní polohy pohybujícího se předmětu s využitím jevu koherenční zrnitosti a zařízení k provádění tohoto způsobu
EP2775268A1 (en) 2013-03-05 2014-09-10 Univerzita Palackeho A method of a non-contact detection of a moving object absolute position by making use of speckle effect and device for implementation of this method

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2007797A3 (cs) 2009-05-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Guo et al. Monte Carlo simulation and experiments of pulsed radiative transfer
CN108139198B (zh) 用于曝光光散射物体内部中的至少一个截面的方法和设备
Trivedi et al. Optical temperature sensor using speckle field
Konyakhin et al. Three-coordinate digital autocollimator
KR20160130770A (ko) 측정 장치 및 측정 방법
CN109269501B (zh) 冷原子干涉惯性测量系统
Maiorov et al. Experimental study of metrological characteristics of the automated interferometric system for measuring the surface shape of diffusely reflecting objects
CN108174059B (zh) 摄像装置
CZ302107B6 (cs) Zarízení pro bezkontaktní snímání a kvantitativní vyhodnocování pohybu lidského oka ci obecných fyzických objektu
EP3152540B1 (en) System and method for obtaining force based on photoelasticity
Rastogi et al. Noncontact temperature measurement of human hand skin using volume phase holographic optical element based digital holographic interferometer
JP2007333409A (ja) 浮遊粒子測定装置
CZ2013164A3 (cs) Způsob bezkontaktní detekce absolutní polohy pohybujícího se předmětu s využitím jevu koherenční zrnitosti a zařízení k provádění tohoto způsobu
Bazylev et al. Investigation of the stressed-strained state of cermet dentures using digital laser speckle-photographic analysis
KR101916038B1 (ko) 광 간섭계를 이용한 정밀 변형량 발생 및 측정장치
JP2023511625A (ja) 眼内圧の遠隔光学監視のためのウェアラブルデバイスおよび方法
KR20110137955A (ko) 비접촉식 3차원 좌표 측정 장치
Anderson et al. 3D spectral imaging system for anterior chamber metrology
KR20180010589A (ko) 혼돈파 센서를 이용한 항생제 적합성 검사 장치
JP2018096717A (ja) 撮像装置
CZ25644U1 (cs) Zařízení pro bezkontaktní detekci absolutní polohy pohybujícího se předmětu s využitím jevu koherenční zrnitosti
CZ19525U1 (cs) Zařízení pro detekci a vyhodnocení submikronových pohybů pole koherenční zrnitosti
CZ200961A3 (cs) Zpusob detekce pohybu pole koherencní zrnitosti a zarízení k provádení tohoto zpusobu
Pant et al. Fiber Bragg Grating Based Goniometer for Joint Kinematics Evaluation
Zimnyakov et al. Time-dependent speckle contrast measurements for blood microcirculation monitoring

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20131115