CZ301772B6 - Alpha-cyclodextrin dimer, process for its preparation and its use - Google Patents

Alpha-cyclodextrin dimer, process for its preparation and its use Download PDF

Info

Publication number
CZ301772B6
CZ301772B6 CZ20060734A CZ2006734A CZ301772B6 CZ 301772 B6 CZ301772 B6 CZ 301772B6 CZ 20060734 A CZ20060734 A CZ 20060734A CZ 2006734 A CZ2006734 A CZ 2006734A CZ 301772 B6 CZ301772 B6 CZ 301772B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
formula
dimer
process according
cyclodextrin
alpha
Prior art date
Application number
CZ20060734A
Other languages
Czech (cs)
Other versions
CZ2006734A3 (en
Inventor
Kraus@Tomáš
Kumprecht@Lukáš
Budešínský@Miloš
Original Assignee
Ústav organické chemie a biochemie AV CR
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ústav organické chemie a biochemie AV CR filed Critical Ústav organické chemie a biochemie AV CR
Priority to CZ20060734A priority Critical patent/CZ301772B6/en
Publication of CZ2006734A3 publication Critical patent/CZ2006734A3/en
Publication of CZ301772B6 publication Critical patent/CZ301772B6/en

Links

Abstract

The present invention relates to an alpha-cyclodextrin dimer of the general formula V coupled by disulfide bonds in positions C6eI-C6eI' and C6eIV-C6eIV', further to process for its preparation and its use for completing organic molecules and their re-detachment by the action of reducing thiols. This dimer of the general formula V can be particularly useful for targeted transport of medicaments with suitable structure.

Description

Oblast technikyTechnical field

Tento vynález se týká cyklodextrinového dimeru, ve kterém jsou dva alfa-cyklodextrínové makrocykly spojeny disulfidovými vazbami v polohách C6l-C6l a C6IV-C6IV, způsobu jeho přípravy, schopnosti komplexovat organické molekuly uvnitř dutiny dimeru a opětovně je uvolnit působením redukčních činidel, zejména L-glutathionu.This invention relates to cyclodextrin dimer, in which two alpha-cyclodextrin macrocycles disulfide bonds at positions 6 and L l C6 C6 C6 IV IV, method of preparation, the ability to complex organic molecules inside the cavity and re-dimer is released with reducing agents , especially L-glutathione.

Dosavadní stav technikyBACKGROUND OF THE INVENTION

Cyklodextríny (alfa, beta a gama) jsou využívány v řadě průmyslových odvětví pro komplexaci organických molekul. Ve farmaceutickém průmyslu jsou komplexy cyklodextrinů využívány ke zvýšení rozpustnosti látek, které jsou samotné ve vodném prostředí velmi málo rozpustné, dále pak k postupnému uvolňování komplexovaného léčiva po aplikaci pacientovi. Průměrná konstanta stability komplexu cyklodextrinů s molekulou látky, která svými rozměry odpovídá rozměrům vnitřní kavity, je K=Kr,5±ll M‘l (Houk K.. N.; Leach A. G.; Kim S. P.; Zhang X. Angew. Chem.Cyclodextrins (alpha, beta and gamma) are used in a number of industries for the complexation of organic molecules. In the pharmaceutical industry, cyclodextrin complexes are used to increase the solubility of substances that are very poorly soluble in aqueous media, and to gradually release the complexed drug after administration to the patient. The average stability constant of the cyclodextrin complex with the substance molecule, which by its dimensions corresponds to the dimensions of the inner cavity, is K = Kr , 5 ± 1 ' 1 M -1 (Houk K .. N .; Leach AG; Kim SP; Zhang X. Angew. Chem .

Int. Ed. 2003, 42, 4872). Tyto komplexy jsou za fyziologicky relevantních podmínek (menší než milimolámí koncentrace) velmi rychle úplně disociovány, což brání rozvoji jejich dalších aplikací, např. využití jako nosičů pro cílenou dopravu léčiv. Proto bylo věnováno značné úsilí zvětšení vnitřního povrchu kavity cyklodextrinů jejich dimerizací a tím stabilizování hostující molekuly v kavitě silnější hydrofobní interakcí (Slíwa W.; Girek T.; Koziol 1, J. Curr. Org. Chem. 2004, 8,Int. Ed. 2003, 42, 4872). These complexes are completely dissociated very quickly under physiologically relevant conditions (less than millimolar concentrations), which prevents the development of their other applications, for example, as carriers for targeted drug delivery. Therefore, considerable efforts have been made to increase the inner surface of the cavity of cyclodextrins by dimerizing them and thereby stabilizing the guest molecule in the cavity by a stronger hydrophobic interaction (Slíwa W .; Girek T .; Koziol 1, J. Curr. Org. Chem. 2004, 8,

1445,). V řadě publikovaných prací využívají autoři pro dimerací kavit alfa- nebo beta-cyklodextrinú jednu spojku různé délky. Přestože ojediněle tyto experimenty naznačily, že dimery skutečně mohou vázat organické molekuly s vazebnou konstantou až o několik řádů vyšší než nativní cyklodextríny, v řadě jiných případů konformaění flexibilita jednoduchého spojení způsobuje, že obě kavity při komplexaci hostující molekuly nekooperují a vzniká tak komplex se stechiometrií cyklodextrin - host 1:2 s nízkou konstantou stability. Pokusy o vyřešení tohoto nedostatku vedly k zavedení dalšího můstku, který spojuje sousední glukózové jednotky. Tím je ale umožněn vznik dvou stereoizomerů, z nichž ten, který je schopen kooperativně váizat hosta v kavitě, ze sférických důvodů není preferován a v popsaných případech se jej vůbec nepodařilo izolovat, nebo vznikl pouze v minoritním zastoupení (Breslow R.; ChungS. J. Am. Chem. Soc.1445,). In a number of published works, the authors use one connector of different lengths for dimerization of alpha- or beta-cyclodextrin cavities. Although sporadically these experiments have suggested that dimers can indeed bind organic molecules with a binding constant up to several orders of magnitude higher than native cyclodextrins, in many other cases of conformation the flexibility of a single linkage causes both cavities not to cooperate when complexing the guest molecule, creating complex with cyclodextrin stoichiometry - guest 1: 2 with low stability constant. Attempts to solve this deficiency have led to the introduction of another bridge that connects adjacent glucose units. This, however, allows two stereoisomers to be formed, one of which is capable of cooperatively binding the guest in the cavity, for spherical reasons, is not preferred, and has not been isolated at all in the described cases, or has been produced only in minority (Breslow R .; ChungS. J). Am Chem Soc.

1990, 112, 9659). Proto je žádoucí nalézt metodu umožňující snadný syntetický přístup k rigidně spojeným cyklodextrinovým dimerům a prozkoumat jejich schopnosti komplexovat organické molekuly. Dále je výhodné navrhnout spojky mezi cyklodextrinovými makrocykly tak, aby mohly být později vnějším stimulem rozštěpeny, což by vedlo k destabilizaci celého komplexu a uvolnění hostující molekuly do okolního prostředí.1990, 112, 9659). Therefore, it is desirable to find a method allowing easy synthetic access to rigidly coupled cyclodextrin dimers and to investigate their ability to complex organic molecules. Furthermore, it is advantageous to design linkers between cyclodextrin macrocycles so that they can later be cleaved by an external stimulus, which would destabilize the entire complex and release the guest molecule into the environment.

- 1 CZ 301772 B6- 1 GB 301772 B6

Podstata vynálezuSUMMARY OF THE INVENTION

Výše uvedené nedostatky popsaného způsobu techniky prakticky odstraňuje sloučeninaThe above-mentioned drawbacks of the described method of technology virtually eliminate the compound

vzorce V podle vynálezu, v níž jsou dva alfa-cyklodextrinové makrocykly spojeny disulfidovými vazbami v polohách Có^ó1 a C6IV-C6IV.V according to the invention, in which two alpha-cyclodextrin macrocycles disulfide bonds at positions 1 Co-C6 and C6 IV IV.

Dalším předmětem vynálezu je způsob výroby sloučeniny vzorce V, při kterém je výchozí látkou 2I,2II,2III,2lv,2v,2VI,3l,3n,3ni,3IV,3v,3vllI,6,1I,6v,6vl-hexadekakis-ť7-benzyRx-cyklodextrin vzorce I.Another object of the invention is a method for producing a compound of formula V, in which the starting material is 2 I, 2 II, 2 III, 2 l, 2 V, 2 VI, 3 ', 3 n, 3 ni, 3 IV, 3 V, 3 l O Li 6 1I, 6, 6-yl -hexadekakis T7 benzyRx-cyclodextrin of the formula I.

Ten se působením bromačního činidla, s výhodou použitím tetrabrommethanu a trifenylfosfinu, ve vhodném rozpouštědle, s výhodou v dimethylformamidu, převede na 2l,2II,21II,2lv,2v,2vl,3I,3ll>3I,3lv,3v,3vl-dodekakis-O-benzyl-6l,6lv-dibrom-6l,6IV-dÍdeoxy-acyklodextrin strukturního vzorce II.This is the action of a brominating agent, preferably using carbon tetrabromide and triphenylphosphine in a suitable solvent, preferably dimethylformamide, is converted to 2 ', 2 II, 2 1ii, 2 l, 2, 2, l, 3 I, 3 II> 3 I 3 l, 3, 3 -dodekakis yl-O-benzyl-6 l, 6-dibromo l 6 l, 6-dideoxy acyklodextrin IV of structural formula II.

-2CL JW1 / ií DO-2CL JW1 / ií DO

V následujícím kroku se chránící skupiny v látce Π odstraní, s výhodou katalytickou hydrogenací za přítomnosti paladia na aktivním uhlí jako katalyzátoru a vodíku. Vzniká tak derivát 6’,6iVdibrom-6’,6IV-dideoxy-Ot“Cyklodextrin strukturního vzorce ΙΠ.In the next step, the protecting groups in Π are removed, preferably by catalytic hydrogenation in the presence of palladium on activated carbon as catalyst and hydrogen. The result is a derivative of 6 ', 6 N dibromo-6', 6 IV dideoxy-Ot "cyclodextrin ΙΠ structural formula.

Derivát ΓΠ pak reakcí s thiomočovinou nebo thiooctanem draselným a následnou bazickou hydrolýzou, s výhodou hydroxidem sodným ve směsi voda - ethanol, poskytne 6\6iv-dideoxy10 6[,6lv-disulfanyl-a-cyklodextrin IV.ΓΠ derivative by reaction with thiourea or potassium thioacetate and subsequent basic hydrolysis, preferably sodium hydroxide in water - ethanol affords 6 \ 6 iv -dideoxy10 6 [6 -disulfanyl LV-cyclodextrin IV.

Derivát IV je poté oxidován v bazickém prostředí, s výhodou za podmínek vzdušné oxidace ve 15 vodném octanu amonném při pH 9, čímž se převede na dimer strukturního vzorce V.The derivative IV is then oxidized in basic medium, preferably under air oxidation conditions in 15 aqueous ammonium acetate at pH 9, thereby converting it to the dimer of structural formula V.

Dalším předmětem vynálezu je zjištění schopnosti dimeru V velmi pevně vázat ve vodných roz20 tocích látky, jejichž rozměry odpovídají rozměrům vnitřní kavíty. Jsou to např. látky obecnéhoIt is a further object of the present invention to determine the ability of dimer V to very tightly bind substances in aqueous solutions having dimensions corresponding to the dimensions of the inner cavity. They are, for example, general substances

-3CZ 301772 B6 vzorce VI, jakož i nenasycené lineární uhlovodíky s počtem uhlíků pět a více ajejich deriváty, dále pak cyklické uhlovodíky ajejich deriváty a heterocyklické sloučeniny včetně jejich derivátů.As well as unsaturated linear hydrocarbons having carbon numbers of five or more and derivatives thereof, cyclic hydrocarbons and derivatives thereof, and heterocyclic compounds including derivatives thereof.

R1-(CHjX,—R3 R',R2 = OH,COOH,NH2 R 1 - (CHjX -R 3 R ', R 2 = OH, COOH, NH 2

VI n = 8-20VI n = 8-20

Dalším předmětem vynálezu je štěpení dimeru V a jeho komplexů s jinými látkami působením redukčních činidel, s výhodou L-glutathionem, za vzniku disulfanyl derivátu IV (popř. dalších směsných disuífidů) a uvolnění komplexované molekuly do okolního prostředí. Tímto způsobem io je možné regulovat uvolnění komplexované molekuly vnějším stimulem.Another object of the invention is to cleave dimer V and its complexes with other substances by treatment with reducing agents, preferably L-glutathione, to form the disulfanyl derivative IV (or other mixed disulfides) and release the complexed molecule to the environment. In this way, it is also possible to regulate the release of the complexed molecule by an external stimulus.

Příklady provedení vynálezuDETAILED DESCRIPTION OF THE INVENTION

Příklad 1Example 1

Příprava 2,,2)2l,2lv,2v,2vl,3',3>3l,3lv,3v,3vl-dodekakis-O-benzyl-6l,6lv-dibrom-6l,6lv-dideoxy-a-cyklodextrinu (II)Preparation of 2, 2) 2 l 2 l, 2, 2, l, 3 ', 3> 3 l 3 l, 3, 3 -dodekakis yl-O-benzyl-6 l 6 l dibromo-6 1,6 lv -dideoxy-α-cyclodextrin (II)

Ve Schlenkově zkumavce byly pod atmosférou argonu postupně rozpuštěny za míchání látky vzorce I (2 g, 0,83 mmol), trifenylfosfin (1,15 g, 4,38 mmol) a tetrabrommethan (1,44 g, 4,34 mmol) v bezvodém DMF (24,4 ml). Reakční směs byla zahřívána na 75 °C po dobu 12 hodin a poté ukončena ochlazením na pokojovou teplotu a přikapáním methanolu (0,5 ml).In a Schlenk tube, the compound of formula I (2 g, 0.83 mmol), triphenylphosphine (1.15 g, 4.38 mmol) and tetrabromomethane (1.44 g, 4.34 mmol) were gradually dissolved under stirring under argon. anhydrous DMF (24.4 mL). The reaction mixture was heated at 75 ° C for 12 hours and then quenched by cooling to room temperature and dropwise addition of methanol (0.5 mL).

Z reakční směsi byly odpařeny solventy na vakuové odparce. Odparek byl vytrepán ve směsi chloroformu (500 ml) a vody (300 ml). Organická fáze byla promyta vodou (4 x 300 ml), poté sušena bezvodým síranem sodným, zfiltrována a odpařena na vakuové odparce. Surový produkt byl čištěn sloupcovou chromatografií (150 g silikagelu, izokratická eluce směsí toluen/aceton 99 : 1). Získaný produkt vzorce II byl po odpaření rozpouštědel a sušení za sníženého tlaku získán ve formě pěny (1,81 g, 86 %).The solvents were evaporated on a vacuum evaporator. The residue was taken up in a mixture of chloroform (500 ml) and water (300 ml). The organic phase was washed with water (4 x 300 mL), then dried over anhydrous sodium sulfate, filtered and evaporated in a vacuum evaporator. The crude product was purified by column chromatography (150 g silica gel, isocratic elution with toluene / acetone 99: 1). The obtained product of formula II was obtained as a foam (1.81 g, 86%) after evaporation of the solvents and drying under reduced pressure.

Příklad 2Example 2

Příprava ó^ó^-dibrom-ó^ó^-dideoxy-a-cyklodextrinu (ΙΠ)Preparation of 6-β-dibromo-β-β-dideoxy-α-cyclodextrin (ΙΠ)

Ve směsi DMF a ethanolu (40 ml, 1 : 1) byla rozpuštěna látka vzorce II (500 mg, 0,20 mmol) a přidán katalyzátor Pd/C (10 % w/w, 125 mg). Směs byla po probublání argonem vložena ve skleněné nádobě do autoklávu a míchána po dobu 4 hodin při tlaku 40 atmosfér vodíku (tj.In a mixture of DMF and ethanol (40 mL, 1: 1) was dissolved the compound of formula II (500 mg, 0.20 mmol) and Pd / C catalyst (10% w / w, 125 mg) was added. After bubbling with argon, the mixture was placed in a glass vessel in an autoclave and stirred for 4 hours at 40 atmospheres of hydrogen (i.e.

4,053 MPa). Poté byl katalyzátor separován centrifugací. Na vakuové odparce byla směs odpařena dosucha, následně rozpuštěna ve směsi ethanolu a vody (20 ml, 1 : 1) a zfiltrována přes sloupec silikagelu s reverzní fází (3 g). Odpařením rozpouštědel na vakuové odparce a byl získán produkt vzorce III (205 mg, 93 %).4,053 MPa). Then the catalyst was separated by centrifugation. On a vacuum evaporator, the mixture was evaporated to dryness, then dissolved in a mixture of ethanol and water (20 mL, 1: 1) and filtered through a reverse phase silica gel column (3 g). Evaporation of the solvents on a vacuum evaporator gave the product of formula III (205 mg, 93%).

Příklad 3Example 3

Příprava 6I,6lv-dideoxy--61,6IV-dÍsulfanyl-a-cyklodextrinu (IV)Preparation of 6 L , 6 L in -dideoxy-6 L , 6 IV- disulfanyl-α-cyclodextrin (IV)

Ve Schlenkově zkumavce byla ve směsi ethanolu a vody (15 ml, 7 : 3) za míchání rozpuštěna látka vzorce III (509 mg, 0,463 mmol) a thiomoČovina (543 mg, 7,13 mmol). Směs byla od vzdušněna třikrát po sobě provedeným vakuum-argonovým cyklem a poté byla za míchání zahřívána na teplotu 75 °C. Po 12 hodinách byla směs pod argonem ochlazena na teplotu 0 až 5 °C. Poté byl přes septum do reakční směsí přikapán 10 % vodný roztok hydroxidu sodnéhoIn a Schlenk tube, the compound of formula III (509 mg, 0.463 mmol) and thiourea (543 mg, 7.13 mmol) were dissolved in a mixture of ethanol and water (15 mL, 7: 3) with stirring. The mixture was aerated three times in a vacuum-argon cycle and then heated to 75 ° C with stirring. After 12 hours, the mixture was cooled to 0-5 ° C under argon. A 10% aqueous sodium hydroxide solution was then added dropwise to the reaction mixture via septum

-4CL JUi //X DO (3,0 ml, 7,5 mmol). Třikrát provedeným vakuum-argonovým cyklem byla reakční směs zbavena kyslíku a schlenkova zkumavka byla zahřívána při teplotě 75 °C po dobu 12 hodin. Směs byla následně ponechána ochladnout na laboratorní teplotu a byl přidán tetrahydridoboritan sodný (36 mg, 0,95 mmol). Po půl hodině byla směs okyselena 1M kyselinou chlorovodíkovou na hod5 notu pH 5 a zfiltrována přes sloupec silikagelu s reverzní fází (3 g). Sloupec byl promyt směsí methanolu a vody v poměru 3 : 7. Na vakuové odparce byl filtrát odpařen na čtvrtinu objemu a čištěn sloupcovou chromatografn na HPLC koloně (250 x 21 mm, silikagel s reverzní fází) s gradientovou elucí (ze směsi methanol/voda/trifluoroctová kyselina 10:89,9: 0,1 do směsi 25 :74,9: 0,1). Spojené frakce byly odpařeny na vakuové odparce a byl získán bílý produkt io (262 mg, 56 %).-4CL JUi / X DO (3.0 mL, 7.5 mmol). The reaction mixture was degassed three times by the argon-cycle vacuum and the Schlenk tube was heated at 75 ° C for 12 hours. The mixture was then allowed to cool to room temperature and sodium borohydride (36 mg, 0.95 mmol) was added. After half an hour, the mixture was acidified with 1M hydrochloric acid to pH 5 and filtered through a reverse phase silica gel column (3 g). The column was washed with 3: 7 methanol / water. On a vacuum evaporator, the filtrate was evaporated to a quarter volume and purified by column chromatography on an HPLC column (250 x 21 mm, reverse phase silica gel) with gradient elution (methanol / water / trifluoroacetic acid 10: 89.9: 0.1 to 25: 74.9: 0.1). The combined fractions were evaporated in a vacuum evaporator to give a white product 10 (262 mg, 56%).

Příklad 4Example 4

Příprava 6\6lv-dideoxy-ó\6,v-disulfanyl-<i-cyklodextrinu (IV) (varianta s použitím thiooctanu draselného jako činidla)PREPARATION 6 \ 6 dideoxy-l O \ 6, -disulfanyl- <i-cyclodextrin (IV) (variant using potassium thioacetate as a reagent)

Ve Schlenkově zkumavce byla ve směsi ethanolu a vody (15 ml, 7 : 3) za míchání rozpuštěna látka vzorce ΠΙ (509 mg, 0,463 mmol) a thiooctan draselný (577 mg, 5,06 mmol). Směs byla odvzdušněna třikrát po sobě provedeným vakuum-argonovým cyklem a poté byla za míchání zahřívána na teplotu 75 °C. Po 12 hodinách byla směs pod argonem ochlazena na teplotu 0 až 5 °C. Poté byl přes septum do reakění směsi přikapán 10 % vodný roztok hydroxidu sodného (3,0 ml, 7,5 mmol). Třikrát provedeným vakuum-argonovým cyklem byla reakční směs zbavena kyslíku a schlenkova zkumavka byla zahřívána při teplotě 75 °C po dobu 12 hodin. Směs byla následně ponechána ochladnout na laboratorní teplotu a byl přidán tetrahydridoboritan sodný (36 mg, 0,95 mmol). Po půl hodině byla směs okyselena 1M kyselinou chlorovodíkovou na hodnotu pH 5 a zfiltrována přes sloupec silikagelu s reverzní fází (3 g). Sloupec byl promyt směsí methanolu a vody v poměru 3 : 7. Na vakuové odparce byl filtrát odpařen na čtvrtinu objemu a čištěn sloupcovou chromatografií na HPLC koloně (250 x 21 mm, silikagel s reverzní fází) s gradientovou elucí (ze směsi methanol/voda/trifluoroctová kyselina 10:89,9: 0,1 do směsi 25 : 74,9 : 0,1). Odpařením spojených frakcí obsahujících žádanou látku byl získán produkt vzorce IV ve formě bílého prášku (337 mg, 72 %).In a Schlenk tube, ΠΙ (509 mg, 0.463 mmol) and potassium thioacetate (577 mg, 5.06 mmol) were dissolved in a mixture of ethanol and water (15 mL, 7: 3) with stirring. The mixture was vented three times in a vacuum-argon cycle and then heated to 75 ° C with stirring. After 12 hours, the mixture was cooled to 0-5 ° C under argon. A 10% aqueous sodium hydroxide solution (3.0 mL, 7.5 mmol) was then added dropwise to the reaction mixture over the septum. The reaction mixture was degassed three times by the argon-cycle vacuum and the Schlenk tube was heated at 75 ° C for 12 hours. The mixture was then allowed to cool to room temperature and sodium borohydride (36 mg, 0.95 mmol) was added. After half an hour, the mixture was acidified to pH 5 with 1M hydrochloric acid and filtered through a reverse phase silica gel column (3 g). The column was washed with a 3: 7 mixture of methanol and water. On a vacuum evaporator, the filtrate was evaporated to a quarter volume and purified by column chromatography on an HPLC column (250 x 21 mm, reverse phase silica gel) with gradient elution (methanol / water / trifluoroacetic acid 10: 89.9: 0.1 to 25: 74.9: 0.1). Evaporation of the combined fractions containing the desired compound afforded the product of formula IV as a white powder (337 mg, 72%).

Příklad 5Example 5

Příprava dimeru α-cyklodextrinu (V)Preparation of α-cyclodextrin (V) dimer

Derivát vzorce IV (134 mg, 0,133 mmol) byl rozpuštěn ve směsi 0,05 M vodného roztoku octanu amonného (25 ml, pH 9) a acetonitrilu (2 ml). Reakění směs byla míchána 48 hodin za laboratorní teploty. Vyloučený precipitát produktu byl od roztoku oddělen filtrací přes frítu a posléze sušen za sníženého tlaku při 40 °C. Filtrát byl odpařen na poloviční objem na vakuové odparce a nanesen na kolonu (250 χ 21 mm, silikagel s reverzní fází). Následná gradientová eluce (ze směsi acetonitril/voda 5 : 95 do směsi 10 : 90) po odpaření frakcí poskytla druhý podíl produktu.The derivative of formula IV (134 mg, 0.133 mmol) was dissolved in a mixture of 0.05 M aqueous ammonium acetate solution (25 mL, pH 9) and acetonitrile (2 mL). The reaction mixture was stirred at room temperature for 48 hours. The precipitated product precipitate was separated from the solution by filtration through a frit and then dried under reduced pressure at 40 ° C. The filtrate was evaporated to half volume on a vacuum evaporator and loaded onto a column (250 χ 21 mm, reverse phase silica gel). Subsequent gradient elution (from acetonitrile / water 5: 95 to 10: 90) after evaporation of the fractions gave a second crop of product.

Podíly produktu získaného filtrací reakění směsí a chromatografií filtrátu byly spojeny a rekrystalizovány z vroucí vody. Po 24 hodinách byl roztok zfiltrován přes fritu a získaný krystalický produkt byl sušen za sníženého tlaku. Získaný materiál (124 mg, 93 %) je bezbarvá krystalická látka (b.t. > 200 °C, s rozkladem).Portions of the product obtained by filtration of the reaction mixture and the filtrate chromatography were combined and recrystallized from boiling water. After 24 hours, the solution was filtered through a frit and the obtained crystalline product was dried under reduced pressure. The material obtained (124 mg, 93%) is a colorless crystalline solid (m.p. > 200 ° C, with decomposition).

-5CZ 301772 B6-5GB 301772 B6

Příklad 6Example 6

Komplex dimem V s 1,10 dekandiolemDimem V complex with 1.10 decanediol

Dimer vzorce V (20 mg, 0,01 mmol) byl rozpuštěn ve vodě (10 ml), následně byl přidán 1,10— dekandiol (1,74 mg, 0,01 mmol) a směs byla za míchání zahřáta k varu. Poté byla reakční směs ponechána za míchání chladnout na pokojovou teplotu. Výsledný roztok byl odpařen a po vysušení za sníženého tlaku byl izolován komplex obou látek (21,7 mg).Dimer (V) (20 mg, 0.01 mmol) was dissolved in water (10 mL), followed by addition of 1.10-decanediol (1.74 mg, 0.01 mmol) and heating to boiling with stirring. The reaction mixture was then allowed to cool to room temperature with stirring. The resulting solution was evaporated and dried under reduced pressure to isolate the complex of both (21.7 mg).

Příklad 7Example 7

Stanovení vazebné konstanty komplexu dimeru V s 1,10 dekandiolemDetermination of the binding constant of the dimer V complex with 1.10 decanediol

V titračním mikrokalorimetru Microcal* byl roztok 1,10 dekandiolu o koncentraci 10' 5 M v 0,01 M fosfátovém pufru při pH 6,4 titrován roztokem dimeru V o koncentraci 10 4 M v témže pufru. Dekonvolucí vazebné izothermy byla získána vazebná konstanta komplexu obou látek 4,2 x 10óM“1.In a Microcal® titration microcalorimeter, a 10 -5 M solution of 1.10 decanediol in 0.01 M phosphate buffer at pH 6.4 was titrated with a 10 4 M dimer V solution in the same buffer. Deconvolution of the binding isotherm yielded a binding constant of the complex of both substances of 4.2 x 10 6 M -1 .

Příklad 8Example 8

Štěpení dimeru V L-glutathionemCleavage of dimer V by L-glutathione

Dimer vzorce V rozpuštěný ve roztoku 10 mM fosfátového pufru v deuterium oxidu o koncentraci 1 mM (0,25 ml, 2,5x10 7 mol) při pH 7 byl pod inertní atmosférou argonu smíchán s 4 mM roztokem L-glutathionu (0,25 ml, 1,0x10 6 mol). Směs byla pod atmosférou argonu ponechána reagovat 48 hod. Posléze byla analyzována ’HNMR spektroskopií. Integrací *HNMR signálů bylo vypočítáno zastoupení složek ve směsi, ze kterého vyplynulo, že 91% dimeru bylo působením glutathionu rozštěpeno.Dimer of formula V dissolved in a solution of 10 mM phosphate buffer in 1 mM deuterium oxide (0.25 mL, 2.5x10 7 mol) at pH 7 was mixed with 4 mM L-glutathione solution (0.25 mL) under an inert argon atmosphere. , 1.0x10 6 mol). The mixture was allowed to react for 48 hours under argon. It was then analyzed by 1 H NMR spectroscopy. By integrating the * HNMR signals, the proportion of the components in the mixture was calculated, which showed that 91% of the dimer was cleaved by glutathione.

Claims (10)

PATENTOVÉ NÁROKYPATENT CLAIMS 1. Alfa-cyklodextrinový dimer vzorce V An alpha-cyclodextrin dimer of formula V c\ o ° l ^OH c = 10 ° OH HO H0 , -OHHO H2 , -OH 2. působ přípravy alfa-cyklodextrinového dimeru vzorce V podle nároku 1, vyznačující 10 se tím, že výchozí sloučenina 2I,2u,2nl,2,v,2v,2''l,31,3,3“',3IV>3v,3v'.6II,6'n,6v>6VI-hexadekakis-O-benzyl-a-cyklodextrin vzorce I2. Apply the preparation of alpha-cyclodextrin dimer of formula V according to claim 1, characterized 10 in that the starting compound 2 ', 2 u, 2 nl, 2,, 2, 2''l, 3, 1, 3.3 "', 3 IV> 3, 3' .6 II 6 'n 6> VI -hexadekakis 6-O-benzyl-cyclodextrin of formula I 15 je působením bromačního činidla ve vhodném rozpouštědle převeden na15 is converted to a bromine reagent in a suitable solvent 2I,2n,2III,2IV,2v,2VI,3I,3n,3ni,3IV,3v,3VI-dodekakís-C>-benzyl-óI,6IV-dibr0m“ói,6lv-dide0xy-acyklodextrin vzorce II z něhož jsou v dalším kroku odstraněny chránící skupiny, čímž vzniká óLó^-dibrom-óLó15 * 17dideoxy-a-cyklodextrin vzorce III2 I, 2 n, 2 III, 2 IV, 2 V, 2 VI 3 I, N 3, 3 ni, 3 IV, 3 V, 3 VI-C -dodekakís> O-benzyl-I, 6 IV -dibr0m 'O i, 6 l -did E0 XY acyklodextrin formula II from which they are in the next deprotection step, thereby forming OLO OLO-dibromo-15 * 17-dideoxy acyklodextrin III -7CZ 301772 B6 který je ponechán reagovat s thiomočovinou nebo thiooctanem draselným a následnou bazickou 5 hydrolýzou je získán ó^ó^-dideoxy-ó^ó^-disulfanyl-α-cyklodextrin IV který je poté oxidován v bazickém prostředí, čímž se převede na dimer vzorce VWhich is reacted with thiourea or potassium thioacetate followed by basic hydrolysis to yield 6-β-dideoxy-β-β-disulfanyl-α-cyclodextrin IV which is then oxidized in basic medium to convert it into a basic medium. dimer of formula V 3, Způsob přípravy podle nároku 2, v y z n a č u j í c í se t í m , že se jako bromační činidlo používá tetrabrommethan s trifenylfosfmem.3. A process according to claim 2 wherein the brominating agent is tetrabromomethane with triphenylphosphine. 4, Způsob přípravy podle kteréhokoliv z nároků 2 a 3, vyznačující se tím, že se jako rozpouštědlo používá dimethylformamid.Process according to either of Claims 2 and 3, characterized in that dimethylformamide is used as the solvent. 5, Způsob přípravy podle kteréhokoliv z nároků 2až4, vyznačující se tím, že se 20 pro odstranění chránící skupiny používá katalytická hydrogenace.A process according to any one of claims 2 to 4, characterized in that catalytic hydrogenation is used to remove the protecting group. -8jui//x no-8jui // x no 6. Způsob přípravy podle kteréhokoliv z nároku 5, vyznačující se tím, že se jako katalytická hydrogenace používá katalytická hydrogenace za přítomnosti paladia na aktivním uhlí jako katalyzátoru a vodíku.Process according to any one of claim 5, characterized in that catalytic hydrogenation in the presence of palladium on activated carbon catalyst and hydrogen is used as catalytic hydrogenation. 7. Způsob přípravy podle kteréhokoliv z nároků 2až6, vyznačující se tím, že se bazická hydrolýza provádí hydroxidem sodným ve směsi voda-ethanol.Process according to any one of claims 2 to 6, characterized in that the basic hydrolysis is carried out with sodium hydroxide in a water-ethanol mixture. 8. Způsob přípravy podle kteréhokoliv z nároků 2až7, vyznačující se tím, že se io jako oxidace v bazickém prostředí používá vzdušná oxidace ve vodném roztoku octanu amonného při pH 9.Process according to any one of claims 2 to 7, characterized in that air oxidation in aqueous ammonium acetate solution at pH 9 is also used as the oxidation in basic medium. 9. Způsob přípravy podle kteréhokoliv z nároků 2 až 8, vyznačující se tím, že sloučenina vzorce ΙΠ nechá zreagovat s thiooctanem draselným a následnou bazickou hydrolýzouA process according to any one of claims 2 to 8, wherein the compound of formula ΙΠ is reacted with potassium thioacetate followed by basic hydrolysis 15 vznikne produkt IV.15 the product IV. 10. Použití dimeru V definovaného v nároku 1 pro komplexaci molekul organických látek, zejména léčiv.Use of dimer V as defined in claim 1 for the complexation of organic substance molecules, in particular drugs. 20 11. Způsob štěpení alfa-cyklodextrinového dimeru vzorce V definovaného v nároku 1, vyznačující se tím, že se na komplex dimeru vzorce V, obsahující v dutině organickou látku, působí redukujícími thioly, čímž dojde k uvolnění komplexované látky z dutiny dimeru.A method for cleaving the alpha-cyclodextrin dimer of formula V as defined in claim 1, characterized in that the dimer complex of formula V containing an organic substance in the cavity is treated with reducing thiols, thereby releasing the complexed substance from the dimer cavity. 25 12. Způsob Štěpení podle nároku 11, vyznačující se tím, že se jako redukující thiol používá L-glutathion.25. The cleavage process according to claim 11, wherein the reducing thiol is L-glutathione.
CZ20060734A 2006-11-23 2006-11-23 Alpha-cyclodextrin dimer, process for its preparation and its use CZ301772B6 (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20060734A CZ301772B6 (en) 2006-11-23 2006-11-23 Alpha-cyclodextrin dimer, process for its preparation and its use

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20060734A CZ301772B6 (en) 2006-11-23 2006-11-23 Alpha-cyclodextrin dimer, process for its preparation and its use

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2006734A3 CZ2006734A3 (en) 2008-06-04
CZ301772B6 true CZ301772B6 (en) 2010-06-16

Family

ID=39456541

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20060734A CZ301772B6 (en) 2006-11-23 2006-11-23 Alpha-cyclodextrin dimer, process for its preparation and its use

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ301772B6 (en)

Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2003052060A2 (en) * 2001-11-12 2003-06-26 The Trustees Of Columbia University In The City Of New York Beta-cyclodextrin dimers and phthalocyanines and uses thereof
FR2862649A1 (en) * 2003-11-26 2005-05-27 Centre Nat Rech Scient New dimers of cyclodextrins used to solubilize pharmacologically active molecules, especially anti-tumorals such as Taxol and its derivatives
JP2006002077A (en) * 2004-06-18 2006-01-05 Doshisha Cyclodextrin dimer, inclusion complex and method for producing the inclusion complex

Patent Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2003052060A2 (en) * 2001-11-12 2003-06-26 The Trustees Of Columbia University In The City Of New York Beta-cyclodextrin dimers and phthalocyanines and uses thereof
FR2862649A1 (en) * 2003-11-26 2005-05-27 Centre Nat Rech Scient New dimers of cyclodextrins used to solubilize pharmacologically active molecules, especially anti-tumorals such as Taxol and its derivatives
JP2006002077A (en) * 2004-06-18 2006-01-05 Doshisha Cyclodextrin dimer, inclusion complex and method for producing the inclusion complex

Non-Patent Citations (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Title
T.Lecourt, J-M.Mallet, P.Sinay, Symmetrical doubly connected head-to-head a-cyclodextrin dimers, TETRAHEDRON LETTERS 43 (2002), str.5533-5536 *

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2006734A3 (en) 2008-06-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
WO1990002141A1 (en) Compositions and methods for drug delivery and chromatography
WO2008047057A1 (en) Method for preparing cyclodextrin oligomers or polymers, products obtained and uses
JPS624293A (en) Antibiotic clathrate compound
WO2022045212A1 (en) Trisulfide compound and clathrate thereof
HU219605B (en) Cyclodextrin derivatives for solubilising hydrophobic chemical compounds such as drugs and methods for preparing same
US7812152B2 (en) Amphiphilic cyclodextrin derivatives, method for preparation thereof and uses thereof
WO2020233522A1 (en) Method for preparing high-purity sugammadex sodium
JP5054970B2 (en) Novel cyclodextrin derivatives, processes for their preparation and their use for solubilizing pharmacologically active substances
CZ301772B6 (en) Alpha-cyclodextrin dimer, process for its preparation and its use
EP2974743A1 (en) Cyclodextrin carrier-based arteannuin compound conjugate and preparing method thereof
JP4071286B2 (en) Thioureido-cyclodextrin specifically utilized for dissolving antitumor and anthelmintic agents, and method for producing the same
CN108623711A (en) Ferulic acid-cyclodextrin covalent coupling compound and its preparation method and application
US6544964B1 (en) Method for fixing or separating ions, in particular of lead, using per(3,6-anhydro)cy-clodextrin derivatives
CZ300722B6 (en) Process for preparing inclusion complex of pentacyclic and tetracyclic terpenoids, process for preparing pharmaceutical composition containing this inclusion complex, inclusion complex of pentacyclic or tetracyclic terpenoid and pharmaceutical compos
KR20130035540A (en) Glycosylated taxel compounds derivatives
CN102952207A (en) Preparation method and application of 6-(1-methyl-beta-carboline-3-carboxylic acetyl)-6-deoxy-beta-cyclodextrin and supramolecular inclusion complex thereof with adriamycin
WO1993017711A1 (en) New cyclodextrins and new formulated drugs
Jacobsson et al. Effects of oxygen–sulfur substitution on glycosaminoglycan-priming naphthoxylosides
WO2004085487A1 (en) Novel cyclodextrin derivatives
JP2009024094A (en) New cyclodextrin compound
Tang et al. Synthesis of ethylenediamine linked β-cyclodextrin dimer and its analytical application for tranilast determination by spectrofluorimetry
CN112724200B (en) Stable cyclosporine A diluent and application thereof
ITMI20001696A1 (en) CARNOSINE DERIVATIVES, PROCEDURE FOR THEIR PREPARATION AND PHARMACEUTICAL COMPOSITIONS CONTAINING THEM.
US20020137923A1 (en) Per-(3,6-anhydro)cyclodextrins derivatives, preparation and use thereof for separating ions
Yang et al. Synthesis of novel cyclomaltoheptaose (β-cyclodextrin) derivatives containing the Ebselen key moiety of benzoisoselenazolone

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20181123