CZ301246B6 - Zpusob zjištování fermentovatelnosti vlákniny a zarízení k provádení tohoto zpusobu - Google Patents

Zpusob zjištování fermentovatelnosti vlákniny a zarízení k provádení tohoto zpusobu Download PDF

Info

Publication number
CZ301246B6
CZ301246B6 CZ20060156A CZ2006156A CZ301246B6 CZ 301246 B6 CZ301246 B6 CZ 301246B6 CZ 20060156 A CZ20060156 A CZ 20060156A CZ 2006156 A CZ2006156 A CZ 2006156A CZ 301246 B6 CZ301246 B6 CZ 301246B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
fermenters
computer
values
pulp
fibrous material
Prior art date
Application number
CZ20060156A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2006156A3 (cs
Inventor
Jelínek@Miloš
Jelínek@Jirí
Zadák@Zdenek
Original Assignee
Amr Amaranth, A. S.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Amr Amaranth, A. S. filed Critical Amr Amaranth, A. S.
Priority to CZ20060156A priority Critical patent/CZ301246B6/cs
Publication of CZ2006156A3 publication Critical patent/CZ2006156A3/cs
Publication of CZ301246B6 publication Critical patent/CZ301246B6/cs

Links

Landscapes

  • Apparatus Associated With Microorganisms And Enzymes (AREA)

Abstract

Zpusob spocívá v tom, že je provádena soucasná fermentace alespon dvou druhu vlákniny, z nichž jedna je vzorková a je u ní známo množství vytvárených plynu z fermentace, pricemž množství vytvárených plynu z fermentace jsou snímána u všech soucasne fermentovaných druhu vlákniny a jsou porovnávána s hodnotami vytvárených plynu u vzorkové vlákniny. Hodnoty množství vytvorených plynu jsou prevedeny na signály, které jsou pocítacove zpracovány a znázorneny na obrazovce pocítace. Zpusob je vetšinou doplnen provádením analýzy vytvárených plynu, pricemž hodnoty získané pri analýze plynu jsou vetšinou prevedeny na signály, které jsou dodávány do pocítace a porovnávány s hodnotami analýzy plynu ze známého vzorku vlákniny. Zarízení k provedení zpusobu je tvoreno fermentory (11, 12) s míchadly (1), na které jsou napojena cerpadla (5) pro dopravu vlákniny a cerpadla (6) pro cirkulaci vlákniny. Fermentory (11, 12) jsou opatreny mericími sondami (2) pH a teploty, mericími sondami (3) vodivosti roztoku a mericími sondami (4) kyslíku a jsou napojeny na prutokomery (7), dále napojené na analyzátory (16) plynu, které jsou pres rozhraní (8) napojeny na pocítac (9).

Description

Oblast techniky
Vynález se týká způsobu zjišťování fermentovatelností vlákniny a zařízení k provádění tohoto způsobu. Způsob je možno používat zejména jako diagnostický test v klinické výživě i jako test na kvalitu vlákniny.
io
Dosavadní stav techniky
Zjišťováni fermentovatelností vlákniny bylo možno doposud stanovit pouze chemickou analýzou a vyhodnocením fermentace pro určitý druh vlákniny. Tuto skutečnost dokazuje například odbor15 ný časopis Kliň. Biochem. Metab., 11 (32), 2003, No. 1 p. 27 až 36 autorky Tiché A. a kol., uvádí, že metan je markérem anaerobní fermentace probíhající v tlustém střevu při fermentaci vlákniny, čehož je možné využít při hodnocení nutriční kvality vlákniny stanovením konečných produktů anaerobní fermentace po aplikaci definované vlákniny. Toto vědecké pojednání však konkrétní způsob provedení této teorie neuvádí, podobně jako další vědecké pojednání uváděné ve studii
Institutu potravinářských věd Švýcarské technické vysoké školy v Curychu (Emáhrung, 26,2002, č. 2, s. 53 až 57), kde se uvádí, že je možno hodnotit fermentovatelnost podle tvorby fermentaěnich produktů. Konkrétní provedení tohoto způsobu však neuvádí. Toto je důkazem toho, že prakticky však doposud nebyl nalezen konkrétní způsob, jak zjistit fermentovatelnost vlákniny pro ten který lidský organizmus nebo provádět porovnání jednotlivých druhů vlákniny.
Cílem vynálezu je proto nalezení způsobu, kterým bude možno snadnější cestou zjišťovat fermentovatelnost a tudíž i vhodnost příslušné vlákniny pro daný lidský organismus a lépe zjišťovat hodnoty fermentovatelností různých druhů vlákniny.
Podstata vynálezu
Vytyčeného cíle je dosaženo způsobem podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že je prováděna současná fermentace alespoň dvou druhů vlákniny, z nichž jedna je vzorková a je u ní známo množství vytvářených plynů z fermentace, přičemž množství vytvářených plynů z fermentace jsou snímána u všech současně fermentovaných druhů vlákniny a jsou porovnávána s hodnotami vytvářených plynů u vzorkové vlákniny.
Za účelem snadnějšího porovnání množství vytvářených plynů jsou tato množství dále převedena na signály, které jsou počítačově zpracovány a znázorněny na obrazovce počítače. Například jsou zpracovány do křivek, znázorňujících na obrazovce počítače množství vytvářených plynů z fermentace všech měřených druhů vlákniny ve stejných Časových jednotkách. Následně se porovnává průběh všech znázorněných křivek. Při porovnávání množství vytvořených plynů z fermentace více druhů vlákniny, přičemž jeden druh této vlákniny je určen jako porovnávací vzorek, je možno určit, kletý druh vlákniny je pro organizmus, ze kterého byla vybrána bakteriální násada, nejvýhodnější. Při použití stejné bakteriální násady je tak také možno podle vývoje plynů za určitou časovou jednotku zjišťovat fermentovatelnost a tím také vhodnost příslušného druhu vlákniny pro daný lidský organizmus. Naopak při použití stejného druhu vlákniny pro různé fermentační procesy je možné použít různé bakteriální násady, tudíž z různých lidských organiz50 mů, z nichž jedna je určena jako porovnávací vzorek, při porovnání výsledných údajů je možno zjistit, pro který lidský organizmus je příslušná vláknina nej vhodnější.
Způsob je zpravidla doplněn prováděním analýzy vytvářených plynů, přičemž získané hodnoty jsou většinou převedeny na signály, které jsou dodávány do počítače a porovnávány s hodnotami známého druhu vlákniny.
-1CZ 301246 B6
Jedno ze zařízení k provedení způsobu je tvořeno více fermentory, napojenými na průtokoměry plynů, které jsou dále napojeny na počítač. Signály od průtokoměrů všech fermentorů jsou vedeny do počítače, kde jsou znázorňovány na obrazovce s možností vzájemného porovnání.
Průtokoměry jsou zpravidla napojeny na analyzátory plynů, které mohou být rovněž napojeny na počítač. Analyzátor plynů vyhodnotí přítomnost plynů v každém z fermentorů. Vyhodnocené hodnoty mohou být v analyzátoru převedeny na signály, zaslané do počítače, kde jsou znázorněny na obrazovce s možností vzájemného porovnání,
Fermentory jsou většinou opatřeny měřicími sondami pH a teploty, vodivosti roztoku a množství kyslíku, napojenými na počítač. Měřicí sondy vyhodnotí zjištěné údaje a převedou je ve formě signálu do počítače. Na základě těchto údajů je možno upravit pH a teplotu, vodivost roztoku a množství kyslíku na potřebné hodnoty, zajišťují stejné podmínky pro fermentaci, které má vzo15 rek, podle kterého je prováděno porovnávání.
Fermentory jsou většinou doplněny Čerpadlem pro dopravu vlákniny a čerpadlem pro cirkulaci vlákniny.
Přehled obrázku na výkrese
Zařízení k provedení způsobu podle vynálezu je schematicky znázorněno na přiloženém výkrese.
Příklady provedení způsobu podle vynálezu
Příklad 1
Bylo třeba zjistit, zda příslušný druh vlákniny vyhovuje pro daný lidský organizmus. Za tím účelem byla provedena fermentace této vlákniny v jednom z fermentorů a ve druhém fermentorů byla prováděna fermentace zkušebního vzorku, jehož hodnoty fermentace jsou známy, přičemž oba druhy vlákniny byly naočkovány bakteriální násadou z daného lidského organizmu. Množst35 ví vytvořených plynů v zadaných časových úsecích byla snímána jak u zkoušené vlákniny, tak u zkušebního vzorku a převedena na signály, dodané dále do počítače, aby byly znázorněny ve formě grafu a vytvořená křivka zkoušené vlákniny byla porovnávána s vytvořenou křivkou od zkušebního vzorku a na základě tohoto zjištění bylo posouzeno, zdaje zkoušený druh vlákniny pro daný lidský organizmus vhodný. Při fermentaci byly také odebírány bioplyny od zkoušené vlákniny a od vzorku vlákniny a prováděna jejich analýza, přičemž naměřené hodnoty byly převáděny na signály, dále dodávané počítači, kde byly převedeny do křivek, znázorněných na obrazovce. Vzhledem ktomu, že metan je podstatný plyn vznikající pri fermentaci, porovnáním hodnot metanu se známými hodnotami vzorku je možno rovněž zjistit, zda fermentovaný druh vlákniny vyhovuje pro daný lidský organizmus.
Příklad 2
Bylo třeba zjistit fermentovatelnost daného druhu vlákniny. Za tím účelem se do jednoho z fer50 mentorů umístila vláknina zkoušená a do druhého z fermentorů se umístil vzorek vlákniny, jejíž hodnoty fermentace byly již známy. Následně se oba druhy vlákniny naočkovaly stejnou bakteriální násadou - organickým kalem a provedla současná fermentace obou druhů vlákniny. Dále byly vyhodnocovány množství plynů vzniklých pri fermentaci u obou fermentovaných vzorků a převáděno na signály, vedené do počítače, kde byly znázorněny do křivek a umožnily vzájemné porovnání, na základě kterého se zjistila lepší nebo naopak horší fermentovatelnost zkoušené
-2CZ 301246 B6 vlákniny oproti vzorku se známými hodnotami. Také í v tomto případě byla současně u obou druhů vlákniny prováděna analýza vytvoření metanu a zjištěné hodnoty byly převedeny na signály, dodané do počítače, k umožnění převodu těchto hodnot do křivek na obrazovce, podle kterých bylo možno provést porovnání fermentovatelnosti podle vývinu metanu.
Příklad zařízení k provedení způsobu podle vynálezu
V daném příkladu provedení je zařízení tvořeno fermentorem JT pro umístění zkoušené vlákniny a fermentorem 12 pro umístění vlákniny jako vzorku, jehož hodnoty vzniků plynů při fermentaci jsou známy. Oba fermentory JI a 12 jsou opatřeny míchadly 1 a měřicími sondami 2 pro snímání pH a teploty, měřicími sondami 3 pro snímání vodivosti roztoku a měřicími sondami 4 pro snímání množství kyslíku, kteréjsou napojeny přes rozhranní 8 na počítač 9. Vrchní část fermentoru JT pro umístění zkoušené vlákniny i fermentoru J2 pro umístění vlákniny jako vzorku, jsou napojeny na průtokoměry ]_ plynů, které jsou rovněž napojeny přes rozhranní 8 na počítač 9. Vláknina je do fermentoru JJ. pro umístění zkoušené vlákniny a do fermentoru J2 pro umístění vlákniny jako vzorku, dopravována peristaltickými čerpadly 5 pro dopravu vlákniny. Fermentory 11, 12 jsou dále opatřeny membránovými čerpadly 6 cirkulace vlákniny. Pohony těchto Čerpadel 5, 6 jsou rovněž napojeny přes rozhraní 8 na počítač 9. Fermentory 11,12 jsou opatřeny topným zařízením 13 ventilem J4 přívodu dusíku a ventilem J5 výstupu vzduchu. Průtokoměr 7 je napojen na analyzátor J6 plynů, rovněž napojený přes rozhraní 8 a na počítač 9. Vypouštění roztoku z fermentorů JJ a 12 se provádí vypouštěcími ventily 17, umístěnými ve spodní části fermentorů JJal2.
Zkoušená vláknina i vlákniny jako vzorek jsou dopraveny peristaltickými čerpadly 5 pro dopravu vlákniny do fermentorů 11 a 12, kdejsou naočkovány bakteriální násadou a míchány míchadly J. Dále se na základě údajů měřicích sond 2 upraví pH a teplota na stejné hodnoty v obou fermentorech JJ a 12, stejně jako se upraví vodivost roztoku podle údajů měřicích sond 3 a množství kyslíku v roztoku se upraví podle údajů měřicích sond 4. Průtokoměry 7 jsou měřeny průtoky plynu, kteréjsou převáděny na signály, vedené do počítače 9, kdejsou znázorněny na obrazovce ve tvaru křivek grafů, které je možno vzájemně porovnávat a tak zjišťovat rozdíl mezi hodnotami fermentace u zkoušené vlákniny oproti vzorku vlákniny, u které jsou hodnoty fermentace již známy. Fermentory JJ, J2 jsou vyhřívány topným zařízením J3. Před provedením fermentace je z fermentorů JJ, J2 vytlačen vzduch ventily J5 výstupu vzduchu, dusíkem, který je přiveden ventily J4 přívodu dusíku. Průtokoměry 7 jsou většinou napojeny na analyzátor 16, rovněž napojený přes rozhraní 8 na počítač 9. Tak je možno na obrazovce počítače 9 porovnávat přímo vznik bioplynu při fermentaci vlákniny jako vzorku a vlákniny zkoušené při současném analyzování jednotlivých složek bioplynu, jako metanu, vodíku a kysličníku uhličitého.

Claims (11)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    5 1. Způsob zjišťování fermentovatelnosti vlákniny, vyznačující se tím, že je prováděna současná fermentace alespoň dvou druhů vlákniny, z nichž jedna je vzorková a je u ní známo množství vytvářených plynů z fermentace, přičemž množství vytvářených plynů z fermentace jsou snímána u všech současně fermentovaných druhů vlákniny a jsou porovnávána s hodnotami vytvářených plynů u vzorkové vlákniny.
  2. 2. Způsob zjišťování fermentovatelnosti vlákniny podle nároku 1, vyznačující se tím, že hodnoty množství vytvořených plynů jsou převedeny na signály, které jsou počítačově zpracovány a znázorněny na obrazovce počítače.
    15
  3. 3* Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že je doplněn prováděním analýzy vytvářených plynů.
  4. 4. Způsob podle nároku 3, vyznačující se tím, že hodnoty získané při analýze plynů jsou převedeny na signály, kteréjsou dodávány do počítače a porovnávány s hodnotami analý20 zy plynů ze známého vzorku vlákniny.
  5. 5. Zařízení k provádění způsobu podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že je tvořeno více fermentory (11, 12) napojenými na průtokoměry (7) plynů, kteréjsou dále napojeny na počítač (9).
  6. 6. Zařízení kprovádění způsobu podle nároku 3, vyznačující se tím, že průtokoměry (7) plynů jsou napojeny na analyzátory (16) plynů.
  7. 7. Zařízení podle nároku 6, vyznačující se tím, že analyzátory (16) plynů jsou napojeny na počítač (9).
  8. 8. Zařízení podle nároků 5až7, vyznačující se tím, opatřeny měřicími sondami (2) pH a teploty.
    že fermentory (11, 12) jsou
  9. 9. Zařízení podle nároků 5 až 8, vyznačující se tím, opatřeny měřicími sondami (3) vodivosti roztoku.
    že fermentory (11, 12) jsou
  10. 10. Zařízení podle nároků 5až9, vyznačující se tím, že fermentoiy (11, 12) jsou opatřeny měřicími sondami (4) kyslíku,
  11. 11. Zařízení podle nároků 8ažl0, vyznačující se tím, že měřicí sondy (2) pH a teploty, měřicí sondy (3) vodivosti roztoku a měřicí sondy (4) kyslíku jsou napojeny na počítač (9).
    45 12. Zařízení podle nároků 5 až 11, vyznačuj ící se tím, že fermentory (11, 12) jsou doplněny čerpadly (5) pro dopravu vlákniny a čerpadly (6) pro cirkulaci vlákniny.
CZ20060156A 2006-03-09 2006-03-09 Zpusob zjištování fermentovatelnosti vlákniny a zarízení k provádení tohoto zpusobu CZ301246B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20060156A CZ301246B6 (cs) 2006-03-09 2006-03-09 Zpusob zjištování fermentovatelnosti vlákniny a zarízení k provádení tohoto zpusobu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20060156A CZ301246B6 (cs) 2006-03-09 2006-03-09 Zpusob zjištování fermentovatelnosti vlákniny a zarízení k provádení tohoto zpusobu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2006156A3 CZ2006156A3 (cs) 2007-09-19
CZ301246B6 true CZ301246B6 (cs) 2009-12-16

Family

ID=38521564

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20060156A CZ301246B6 (cs) 2006-03-09 2006-03-09 Zpusob zjištování fermentovatelnosti vlákniny a zarízení k provádení tohoto zpusobu

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ301246B6 (cs)

Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0225479A2 (de) * 1985-11-11 1987-06-16 Keller & Bohacek GmbH & Co KG Verfahren und Vorrichtung zum Herstellen enzymhaltiger Biomasse aus Zuckerrübenschnitzeln
US4713345A (en) * 1985-07-29 1987-12-15 Grain Processing Corporation Fermentation methods and apparatus
KR960008444B1 (ko) * 1994-01-31 1996-06-26 최수부 발효장치
CZ2003258A3 (cs) * 2003-01-27 2004-09-15 Amr Amaranth A. S. Způsob stanovení fermentace vlákniny a zařízení k provádění tohoto způsobu

Patent Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4713345A (en) * 1985-07-29 1987-12-15 Grain Processing Corporation Fermentation methods and apparatus
EP0225479A2 (de) * 1985-11-11 1987-06-16 Keller & Bohacek GmbH & Co KG Verfahren und Vorrichtung zum Herstellen enzymhaltiger Biomasse aus Zuckerrübenschnitzeln
KR960008444B1 (ko) * 1994-01-31 1996-06-26 최수부 발효장치
CZ2003258A3 (cs) * 2003-01-27 2004-09-15 Amr Amaranth A. S. Způsob stanovení fermentace vlákniny a zařízení k provádění tohoto způsobu

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2006156A3 (cs) 2007-09-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Corry et al. A critical review of measurement uncertainty in the enumeration of food micro-organisms
CN102618431B (zh) 一种基于过程质谱仪的封闭式光生物反应器装置及藻细胞生长过程监控方法
CN201707311U (zh) 堆肥监测装置
CN110514618A (zh) 全局全要素条件下多个不同规模化奶牛场粪水运移路线上氮磷含量的快速预测方法
JP6893208B2 (ja) Ph測定装置の較正ずれの特定
CN108004140A (zh) 一种生物反应器全参数检测系统及其测量控制方法
CN102286359B (zh) 一种固液气三相分流式瘤胃模拟连续发酵系统及方法
CN108138111A (zh) 监测生物反应器中的状态偏差
CN108982198A (zh) 一种用于自动稀释的试验装置
US20040009572A1 (en) Apparatus for the analysis of microorganisms growth and procedure for the quantification of microorganisms concentration
CN104215752A (zh) 自动确定至少两个不同过程参数的装置
WO2009123772A3 (en) Device and method for automating microbiology processes
KR101535928B1 (ko) 퇴·액비 특성 분석장치
WO2008157382A1 (en) Methods for measuring ph in a small-scale cell culture system and predicting performance of cells in a large-scale culture system
CA2791211C (en) Metabolic rate indicator for cellular populations
O’Mahony et al. Analysis of total aerobic viable counts in samples of raw meat using fluorescence-based probe and oxygen consumption assay
CZ301246B6 (cs) Zpusob zjištování fermentovatelnosti vlákniny a zarízení k provádení tohoto zpusobu
Ibarra et al. Quantitative analysis of Escherichia coli metabolic phenotypes within the context of phenotypic phase planes
Uyar A novel non‐invasive digital imaging method for continuous biomass monitoring and cell distribution mapping in photobioreactors
CN110095579A (zh) 通过检测发酵罐发酵尾气变化判断物料腐熟程度的方法
CN105606550A (zh) 一种快速测定可食性食品包装材料中汞含量的方法
CN108779999B (zh) 用于分批发酵和体外分析平台的气体测量方法
CN104673664A (zh) 一种血液样本培养装置
CN109060692A (zh) 基于注射泵的活性磷自动分析仪及其测定方法
CN115046828A (zh) 一种检测用的燕窝标准物的制备方法

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20120309