CZ300889B6 - Kontaktní systém, zejména pro spínací mechanismy elektrických prístroju - Google Patents

Kontaktní systém, zejména pro spínací mechanismy elektrických prístroju Download PDF

Info

Publication number
CZ300889B6
CZ300889B6 CZ20021053A CZ20021053A CZ300889B6 CZ 300889 B6 CZ300889 B6 CZ 300889B6 CZ 20021053 A CZ20021053 A CZ 20021053A CZ 20021053 A CZ20021053 A CZ 20021053A CZ 300889 B6 CZ300889 B6 CZ 300889B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
contact
movable contact
contact system
arms
spring
Prior art date
Application number
CZ20021053A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ20021053A3 (cs
Inventor
Petrácek@Miloš
Jerábek@Lukáš
Original Assignee
Oez S.R.O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Oez S.R.O. filed Critical Oez S.R.O.
Priority to CZ20021053A priority Critical patent/CZ300889B6/cs
Publication of CZ20021053A3 publication Critical patent/CZ20021053A3/cs
Publication of CZ300889B6 publication Critical patent/CZ300889B6/cs

Links

Abstract

Kontaktní systém, zejména pro spínací mechanismy elektrických prístroju, sestává z pohyblivých kontaktu (4), které jsou usporádané výkyvne na prícných cepech (14) ve vidlicových ramenech (13) výkyvného držáku (10) a jsou tvoreny víceramennými telesy, jejichž jedny z ramen (6) jsou upraveny do tvaru rozvinutých vacek s tremi vzájemne ruzne usporádanými na sebe navazujícími úseky pro záberový styk s odpruženými, sférickými plochami opatrenými prítlacnými elementy (7), úhlove spraženými s výkyvným držákem (10). Výkyvný držák (10) je vytvoren ve tvaru jediného kompaktního elektricky nevodivého skeletu a jeho vidlicová ramena (13) obsahují dorazy (18) pro prícné dríky (16) usporádané v pohyblivých kontaktech (4).

Description

Kontaktní systém, zejména pro spínací mechanismy elektrických přístrojů
Oblast techniky
Vynález se týká kontaktního systému, zejména pro spínací mechanismy elektrických přístrojů, jako j isticů, odpínačů apod.
Dosavadní stav techniky
U nově konstruovaných nízkonapěťových elektrických přístrojů je nutné maximálně využívat zastavěné prostory přístrojů. To, při nutné podmínce rychle akcelerujícího spínacího mechanismu, klade současně vysoké nároky na efektivní uspořádání jednotlivých částí těchto mechanis15 mů. V oblasti kontaktních systémů pro spínací mechanismy elektrických přístrojů, jako jističů, odpínačů apod., se k vytváření kontaktní síly pro sepnutý stav kontaktů používají různé systémy s tlačnými pružinami. Tyto kontaktní systémy po vzniku zkratového proudu v proudovodné cestě a vzniku elektrodynamických sil, působících na pohyblivé kontakty, neumožňují krátkodobé zdržení nebo samodržné odklopení těchto pohyblivých kontaktů na takovou míru, aby nedochá20 zelo k zpětnému propojení proudovodné cesty dříve, než náležitě zareaguje nadproudová spoušť elektrického přístroje.
Podstata vynálezu
Cílem vynálezu je vytvoření kontaktního systému, zejména pro spínací mechanismy elektrických přístrojů, který by vyhověl podmínkám pro jeho efektivní uspořádání v omezených prostorách schránek elektrických přístrojů, umožnil zapnutí pohyblivých kontaktů s propadem a s náležitou kontaktní silou, jakož i úplné nebo částečné odpojení pohyblivých kontaktů po jejich odskočení jo vlivem elektrodynamických sil při zkratových proudech, přičemž uvedeného cíle je dosaženo řešením podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že pohyblivé kontakty jsou uspořádané výkyvné na příčných čepech ve vidlicových ramenech výkyvného držáku a jsou tvořeny víceramennými tělesy, jejichž jedny z ramen jsou upraveny do tvaru rozvinutých vaček s třemi vzájemně různě uspořádanými na sebe navazujícími úseky pro záběrový styk s odpruženými přítlač35 nými elementy, úhlově spřaženými s výkyvným držákem.
Účinky řešení, zejména z hlediska účelného uspořádání kontaktního systému ve schránce elektrického přístroje, jsou podle vynálezu založeny zejména na tom, že výkyvný držák, včetně vidlicových ramen, je vytvořen ve tvaru jediného kompaktního elektricky nevodivého skeletu, při40 čemž jeho vidlicová ramena obsahují dorazy pro příčné dříky uspořádané v pohyblivých kontaktech, které spolu s pevnými dorazy ve víku elektrického přístroje eliminují silové rázy od elektrodynamických sil do výkyvného držáku a spínacího mechanismu.
Pro spolupráci a k dosažení požadovaných účinků záběrového působení odpruženého přítlačného elementu ve styku s vačkovými úseky na příslušných ramenech pohyblivých kontaktů, je podle vynálezu výhodné, že přítlačný element je opatřen sférickou plochou.
Přehled obrázku na výkresech
Další výhody a účinky vynálezu jsou dále patrny z připojeného výkresu, kde značí obr. 1 schematické znázornění polohy kontaktního systému v klidovém vypnutém stavu, obr. 2 kontaktní systém v normálním zapnutém stavu, obr. 3 znázornění polohy kontaktního systému v zapnutém stavu ale s nadskočenými pohyblivými kontakty po zkratu v proudovodné cestě, obr. 4a kontaktCZ 300889 B6 ní systém v klidovém vypnutém stavu s vyznačením průběhu působení výslednice síly přítlačného elementu, obr. 4b kontaktní systém v zapnutém stavu při přesednutí pohyblivého kontaktu a s vyznačením posunu místa působení výslednice síly přítlačného elementu, obr. 4c kontaktní systém po odskočení pohyblivého kontaktu při vzniku zkratu v proudovodné cestě s vyznačením s působení výslednice síly přítlačného elementu na přechodovou hranu příslušného ramene pohyblivého kontaktu, obr. 4d - 4e kontaktní systém v blokovaném stavu po odskočení pohyblivého kontaktu a po přeběhnutí přechodové hrany pohyblivého kontaktu kolem přítlačného elementu, s vyznačením přemístění a změny velikosti ramene a působení výslednice síly přítlačného elementu na vyklenutou brzdicí plochu příslušného ramene pohyblivého kontaktu.
Příklady provedení vynálezu
Kontaktní systém podle vynálezu sestává v příkladu provedení z obvyklého nejméně jednoho pevného kontaktu 1 pevně připojeného k neznázoměné základně elektrického přístroje a připojeného prostřednictvím neznázoměných svorek k příslušnému elektrickému obvodu. Proti jeho pevnému doteku 2 je na příslušné dráze uspořádán druhý dotek 3 pohyblivého kontaktu 4. Pohyblivý kontakt 4 je tvořen elektricky vodivým plochým, avšak obrysově tvarovým tělesem, vytvořeném v podstatě jako trojramenná páka, na jejímž delším volném konci 5 je uspořádán zmíněný druhý dotek 3, zatím co její druhé rameno 6, upravené do tvaru rozvinuté vačky, je v trvalém záběru s přítlačným elementem 7, uspořádaným na konci kontaktní pružiny 8, umístěné v pouzdru 9 spojeném s výkyvným držákem J_0 tohoto kontaktního systému. Třetí rameno _H pohyblivého kontaktu 4 je v náležitém místě uzpůsobeno k připojení neznázoměného flexibilního elektrického vodiče k připojení na patřičné svorky elektrického přístroje a je opatřeno osaze25 ním 12, působícím v jednom směru jako doraz pohyblivého kontaktu 4 při jeho klidové poloze opřením se o stěnu pouzdra 9 kontaktní pružiny 8.
Výkyvný držák J_0 znázorněného jednoho pólu kontaktního systému a jak je částečně patrný z obrázků, je vytvořen z elektricky nevodivého materiálu, může obsahovat pro různé signální, blo30 kovací a pro jiné účely alespoň jedno ovládací rameno, dva do vnějších stran vybíhající čepy k otočnému uložení ve vnitřních příčkách elektrického přístroje a zejména k vzájemnému osovému spojení s ostatními výkyvnými držáky 10 pro ostatní elektrické póly. V praxi, protože užití kontaktního systému je zejména určeno pro troj pólové elektrické přístroje, jsou výkyvné držáky JO vzájemně propojeny mezi sebou již z výroby, například jejich vytvořením ve tvaru jediného kompaktního elektricky nevodivého skeletu s náležitými zmíněnými čepy uspořádanými mezi sebou a po vnějších stranách.
Výkyvný držák 10 je ve směru delšího volného konce 5 pohyblivého kontaktu 4 vybaven vidlicovým ramenem 13 s příčným čepem 14, na němž je pohyblivý kontakt 4 výkyvné uložen, aby mohl zaujímat své různé polohy. Pomocí příčného čepu H se celý kontaktní systém uvádí do normální vypnuté nebo sepnuté polohy pomocí neznázoměného spouštěcího a natahovacího mechanismu elektrického přístroje. Dále je výkyvný držák W opatřen pouzdrem 9 pro kontaktní pružinu 8, s níž spolupracuje koaxiální dřík 15 vybavený na konci přítlačným elementem 7 se sférickou plochou, například ve formě kulovitého nebo obdobného vrchlíku, případně se zahlou45 bením uprostřed k záběru s řečeným druhým ramenem 6 pohyblivého kontaktu 4. Mezi příčným Čepem H a záběrovou oblastí přítlačného elementu 7 je v pohyblivém kontaktu 4 uspořádán příčný dřík 16, mající funkci dorazu.
Zmíněné druhé rameno 6 pohyblivého kontaktu 4 je upraveno do tvaru rozvinuté vačky, která v so podstatě vykazuje tři záběrové úseky pro styk s přítlačným elementem 7. Prvním úsekem je zahloubení A, druhým úsekem je přechodová hrana B, a třetím úsekem je vyklenutá brzdicí plocha C.
-2CZ 300889 B6
Při normálně vypnutém stavu kontaktního systému (obr. 1) je přítlačný element 7 kontaktní pružiny 8 v záběru se zahloubením A prvního úseku a vyvíjí v důsledku působení kontaktní pružiny 8 sílu na uvedené zahloubení A, jejíž výslednice S probíhá mimo osu příčného Čepu 14 a v podstatě kolmo na druhé rameno 6 pohyblivého kontaktu 4, přičemž osazení j2 třetího ramene 1 L opírající se jako doraz o stěnu pouzdra 9 kontaktní pružiny 8, tvoří příslušnou reakci proti tomuto působení přítlačného elementu 7, Tímto vzájemným spolupůsobením řečených prvků je pohyblivý kontakt 4 na výkyvném držáku 10, resp. na jeho vidlicových ramenech 13 a příčném Čepu 14 náležitě stabilizován a částečně předpružen pro budoucí kontaktní připojení k pevnému doteku 2 pevného kontaktu 1, io
Za pomocí neznázoměného natahovacího mechanismu elektrického přístroje, působením na příčný čep 14, se stabilizovaná a předpružená soustava pohyblivého kontaktu 4 a pouzdra 9 kontaktní pružiny 8 sklápí spolu s výkyvným držákem W do spínací polohy (obr. 2), přičemž ještě po vzájemném dosednutí pevného doteku 2 pevného kontaktu 1 a druhého dotyku 3 pohyblivého is kontaktu 4, je na příčný čep 14 řečeným mechanismem nadále průběžně působeno, avšak už jen na jisté dráze, aby se v této fázi pohyblivý kontakt 4 pootočil částečně zpět na tomto příčném čepu 14, a aby se oblast vzájemného spolupůsobení zahloubení A prvního záběrového úseku na pohyblivém kontaktu 4 a přítlačného elementu 2 přesunula do nové polohy, blížící se k přechodové hraně B na druhém ramenu 6 pohyblivého kontaktu 4. Při tomto nastavení, vzhledem k větší vzdálenosti náběhu přechodové hrany B od příčného Čepu 14, dojde přes přítlačný element 7 k dalšímu stlačeni kontaktní pružiny 8 a tím k dosažení požadované kontaktní síly mezi pevným dotekem 2 pevného kontaktu 1 a druhého dotyku 3 pohyblivého kontaktu 4, přičemž výslednice S působení síly přítlačného elementu 7 probíhá nadále mimo osu příčného čepu 13 a nadále v podstatě téměř kolmo na řečené rameno druhého konce 6 pohyblivého kontaktu 4. Za tohoto stavu dojde také k oddálení osazení Γ2 třetího ramene H. pohyblivého kontaktu 4 od dorazu na stěně pouzdra 9 kontaktní pružiny 8 a pohyblivý kontakt 4 se jakoby prosedne.
Rovněž za tohoto stavu lze opačným působením neznázoměného natahovacího/vypínacího mechanismu elektrického přístroje celou stabilizovanou a predpruženou soustavu pohyblivého kontaktu 4 vracet zpět do klidové vypnuté polohy, jak byla popsána výše a je znázorněna na obr. 1, přičemž k úplnému navrácení pohyblivého kontaktu 4 do jeho základního nastavení slouží doraz 17, uspořádaný ve vnitřku neznázoměného krytu elektrického přístroje.
Vznikne-li v proudovodné cestě zkratový proud a účinky nastalých elektrodynamických sil, ovlivněné také uspořádáním kontaktního styku pevného doteku 2 a druhého doteku 3 pohyblivého kontaktu 4, jakož i tvarem proudovodné dráhy obou kontaktů i, 4, převáží nad kontaktní silou, začne se jejich působením pohyblivý kontakt 4 skokem otáčet na příčném čepu 14, přičemž se ale vyvýšený výběh jeho přechodové hrany B více posune k vrcholu a k směrnici S působení přítlačného elementu 7, který se přitom o to víc stlačí proti působení kontaktní pružiny 8. Kon40 taktní síla při tomto částečném přechodu pohyblivého kontaktu 4 (ze stavu znázorněného na obr. 4b do stavu dle obr. 4c, při tzv. mezi zvratu), narůstá zmíněným stlačením přítlačného elementu 7 a kontaktní pružiny 8, při zachování směrnice S, působící nadále v podstatě téměř kolmo na řečený konec druhého ramene konce 6 pohyblivého kontaktu 4.
Jestliže však není elektrodynamická síla dostatečně veliká (obr. 4c), aby pohyblivý kontakt 4 překonal řečenou mez zvratu, totiž, aby jeho přechodová hrana B přeběhla kolem vrcholu přítlačného elementu 7, dojde po popsaném nadskočení pohyblivého kontaktu 4 k relativnímu návratu do jeho původní polohy, znázorněné na obr. 4b, nicméně v důsledku smykového tření mezi plochou zahloubení A a vrcholem přítlačného elementu 7 se začne vracet do uvedené původní polohy mnohem pomaleji, takže než by znovu mělo dojít k opětovnému propojení proudovodné cesty kontaktním stykem pevného doteku 2 a druhého doteku 3 na pohyblivém kontaktu 4, dojde mezi tím k vypnutí elektrického přístroje tahem neznázoměných elementů nadproudové spouště za příčný čep M, načež se stabilizovaná a předpružená soustava pohyblivého kontaktu 4
-3CZ 300889 B6 a pouzdra 9 kontaktní pružiny 8 otočí spolu s výkyvným držákem 10 do normální vypnuté polohy znázorněné na obr. 1.
Jestliže je však v důsledku zkratového proudu elektrodynamická síla dostatečně veliká, pak pohyblivý kontakt 4 překoná mez zvratu ajeho přechodová hrana B přeběhne kolem vrcholu přítlačného elementu 7 a přejde do stavu obr. 4d, kdy na navazující vyklenutou brzdicí plochu C pohyblivého kontaktu 4 působí směrnice S síly přítlačného elementu 7 v podstatě už jen ve směru do osy příčného čepu 14 otáčení pohyblivého kontaktu 4 na minimalizovaném ramenu R. Pohyblivý kontakt 4 může ještě poté plynule a bez většího odporu přejít do polohy znázorněné na io obr. 4e, kdy v důsledku uzpůsobení vyklenuté brzdicí plochy C na druhém rameni 6 pohyblivého kontaktu 4 a vrcholu přítlačného elementu 7, může působit směrnice S síly přítlačného elementu 7 pod osu příčného čepu 14 rotace pohyblivého kontaktu 4, přičemž na přesunutém ramenu R se změní směr působení momentu směrnice S síly přítlačného elementu 7 a tím se zaaretuje pohyblivý kontakt 4 v jeho horní nadskočené poloze.
V nadskočené poloze poté dosedne pohyblivý kontakt 4_svým delším volným koncem 5 na doraz 17 v neznázoměném krytu elektrického přístroje a také příčný dřík J6 pohyblivého kontaktu 4 dosedne na dorazy 18 ve vidlicových ramenech J3, výkyvného držáku 10, jak značí obr. 3 a obr. 4e. Oba dorazy Γ7, Γ8 zamezují v koncové poloze odklopeného pohyblivého kontaktu 4 přenášení silových rázů od elektrodynamíckých sil do výkyvného držáku 10 a spínacího mechanismu. Doraz 17 v neznázoměném krytu elektrického přístroje, pri následném zapůsobení nadproudové spouště, tahem jejích neznázoměných elementů za příčný čep 14, zabezpečí překlopení pohyblivého kontaktu 4 do jeho klidové základní polohy znázorněné na obr. 1.

Claims (3)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Kontaktní systém, zejména pro spínací mechanismy elektrických přístrojů, vyznačující se tím, že pohyblivé kontakty (4) jsou uspořádané výkyvné na příčných čepech (14) ve vidlicových ramenech (13) výkyvného držáku (10) a jsou tvořeny víceramennými tělesy, jejichž jedny z ramen (2) jsou upraveny do tvaru rozvinutých vaček s třemi vzájemně různě
    35 uspořádanými na sebe navazujícími úseky pro záběrový styk s odpruženými přítlačnými elementy (7), úhlově spřaženými s výkyvným držákem (10).
  2. 2. Kontaktní systém podle nároku 1, vyznačující se tím, že výkyvný držák (10) je vytvořen ve tvaru jediného kompaktního elektricky nevodivého skeletu, přičemž jeho vidlicová
    40 ramena (13) obsahují dorazy (18) pro příčné dříky (16) uspořádané v pohyblivých kontaktech (4)·
  3. 3. Kontaktní systém podle nároku 1, vyznačující se tím, že přítlačný element (7) je opatřen sférickou plochou.
CZ20021053A 2002-03-25 2002-03-25 Kontaktní systém, zejména pro spínací mechanismy elektrických prístroju CZ300889B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20021053A CZ300889B6 (cs) 2002-03-25 2002-03-25 Kontaktní systém, zejména pro spínací mechanismy elektrických prístroju

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20021053A CZ300889B6 (cs) 2002-03-25 2002-03-25 Kontaktní systém, zejména pro spínací mechanismy elektrických prístroju

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ20021053A3 CZ20021053A3 (cs) 2003-11-12
CZ300889B6 true CZ300889B6 (cs) 2009-09-02

Family

ID=29260641

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20021053A CZ300889B6 (cs) 2002-03-25 2002-03-25 Kontaktní systém, zejména pro spínací mechanismy elektrických prístroju

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ300889B6 (cs)

Citations (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1904731A1 (de) * 1969-01-31 1970-08-13 Westermeyer Dipl Ing Joseph Elektrischer Kleinselbstschalter
FR2552930A1 (fr) * 1983-10-03 1985-04-05 Licentia Gmbh Mecanisme de commutation pour interrupteur de securite de ligne
DE3820113C1 (en) * 1988-06-13 1989-11-09 Kloeckner-Moeller Elektrizitaetsgesellschaft Mbh, 5300 Bonn, De Additional switch for surface mounting on a line protection circuit breaker
DE9302252U1 (cs) * 1993-02-17 1993-04-22 Kloeckner-Moeller Gmbh, 5300 Bonn, De
US5367276A (en) * 1993-10-18 1994-11-22 General Electric Method case circuit breaker movable contact arm arrangement
EP0708461A1 (en) * 1994-10-18 1996-04-24 Bticino S.P.A. A high performance automatic switch
US6348847B1 (en) * 2000-11-20 2002-02-19 Mitsubishi Denki Kabushiki Kaisha Control device for breaker

Patent Citations (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1904731A1 (de) * 1969-01-31 1970-08-13 Westermeyer Dipl Ing Joseph Elektrischer Kleinselbstschalter
FR2552930A1 (fr) * 1983-10-03 1985-04-05 Licentia Gmbh Mecanisme de commutation pour interrupteur de securite de ligne
DE3820113C1 (en) * 1988-06-13 1989-11-09 Kloeckner-Moeller Elektrizitaetsgesellschaft Mbh, 5300 Bonn, De Additional switch for surface mounting on a line protection circuit breaker
DE9302252U1 (cs) * 1993-02-17 1993-04-22 Kloeckner-Moeller Gmbh, 5300 Bonn, De
US5367276A (en) * 1993-10-18 1994-11-22 General Electric Method case circuit breaker movable contact arm arrangement
EP0708461A1 (en) * 1994-10-18 1996-04-24 Bticino S.P.A. A high performance automatic switch
US6348847B1 (en) * 2000-11-20 2002-02-19 Mitsubishi Denki Kabushiki Kaisha Control device for breaker

Also Published As

Publication number Publication date
CZ20021053A3 (cs) 2003-11-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2704408C (en) Inertial catch for an automatic transfer switch power contactor
KR101026306B1 (ko) 순시 트립 기구를 가진 배선용차단기
US6215378B1 (en) Circuit breaker with dual function test button remote from test circuit
RU2399981C2 (ru) Механический коммутационный контакт
EP1643529B1 (en) Rocker switch with trip indication
US8242394B2 (en) Stationary contact assembly including first and second stationary contacts, and circuit interrupter and transfer switch employing the same
US7064635B2 (en) Circuit breaker including alarm interface lever
US20170194123A1 (en) Shifting device
US7238910B1 (en) Crossbar assist mechanism and electrical switching apparatus employing the same
US6373009B1 (en) Fail safe safety switch
CN102194617B (zh) 开关装置
CZ300889B6 (cs) Kontaktní systém, zejména pro spínací mechanismy elektrických prístroju
US20170229260A1 (en) Switching device
US9287060B2 (en) Conversion device for converting a mechanical position into an electric state
CA2255391C (en) Disconnect feature for interrupter
US7196278B2 (en) Key operated security switch
US11062858B2 (en) Electrical switching unit with separable contacts
JP3089278U (ja) 双接点型4極回路遮断器
CA1241046A (en) Electrically operated switch having an improved linkage means
EP3767660B1 (en) A switching device
CN100356494C (zh) 具有双极开断部分的断路器
RU2123216C1 (ru) Автоматический выключатель
JP2006120374A (ja) 過電流保護機能付きスイッチ機構
JP2023033966A (ja) 真空遮断器
KR20020078297A (ko) 회로차단기의 접점개폐장치

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20150325