CZ300742B6 - Zpusob automatického navrhování celulárních radiotelefonních sítí - Google Patents

Zpusob automatického navrhování celulárních radiotelefonních sítí Download PDF

Info

Publication number
CZ300742B6
CZ300742B6 CZ20003799A CZ20003799A CZ300742B6 CZ 300742 B6 CZ300742 B6 CZ 300742B6 CZ 20003799 A CZ20003799 A CZ 20003799A CZ 20003799 A CZ20003799 A CZ 20003799A CZ 300742 B6 CZ300742 B6 CZ 300742B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
data
network
planned
spatially
networks
Prior art date
Application number
CZ20003799A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ20003799A3 (en
Inventor
Clemens@Jürgen
Mende@Wolf
Schultze@Norbert
Original Assignee
T-Mobile Deutschland Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by T-Mobile Deutschland Gmbh filed Critical T-Mobile Deutschland Gmbh
Publication of CZ20003799A3 publication Critical patent/CZ20003799A3/cs
Publication of CZ300742B6 publication Critical patent/CZ300742B6/cs

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04WWIRELESS COMMUNICATION NETWORKS
    • H04W16/00Network planning, e.g. coverage or traffic planning tools; Network deployment, e.g. resource partitioning or cells structures
    • H04W16/18Network planning tools

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Computer Networks & Wireless Communication (AREA)
  • Signal Processing (AREA)
  • Mobile Radio Communication Systems (AREA)
  • Guiding Agricultural Machines (AREA)

Abstract

Podstatou zpusobu je, že z existujících plánovaných dat (p) realizovaných, plánovaných nebo abstraktních celulárních mobilních radiotelefonních sítí nebo dílcích sítí (N2) a z prostorove vztažených dat jejich referencních oblastí (6), jakož z prostorove vztažených dat nové plánované oblasti (1) zpracováním pomeru mezi prostorove vztaženými referencními daty (ri) a plánovanými daty (p), jakož i použitím souradnicových a úhlových transformací na souradnice stanovište základnových stanic (9) a smery hlavních paprsku antén základnových stanic (9) referencních dat (ri) se automaticky vytvárí návrh celulární mobilní radiotelefonní síte nebo dílcí síte (N1) pro novou plánovanou oblast (1).

Description

Oblast techniky
Vynález se týká způsobu automatického navrhování eelulárních mobilních radiotelefonních sítí.
Dosavadní stav techniky io
Cílem praktického plánování radiotelefonní sítě pro návrh eelulárních mobilních radiotelefonních sítí je nabídnout co možná nejvíce účastníkům co možná nejvyšší kvalitu služeb, přičemž se musí vycházet z předem daných okrajových podmínek jako např. z vlastností šíření vln, z díspozibility stanovišť pevných vysílačů, z užitečného frekvenčního spektra, z očekávaného vzniku provozu, z rozdělení provozu, atd.
V počáteční době mobilní radiotelefonie se plánování radiotelefonní sítě provádělo plánovačem radiotelefonní sítě v podstatě manuálně. Na základě stále větších a výkonnějších sítí se usilovalo o automatizování stále více dílčích kroků způsobu plánování. Toto vyžadovalo výkonné počítače, io které jsou k obecnému použití teprve v poslední době. Známé realizované, nebo ve vývoji se nacházející způsoby automatického navrhování, automatického plánování a/nebo optimalizování eelulárních mobilních radiotelefonních sítí při zohlednění geografických podmínek a/nebo chování účastníka v oblasti plánování spočívají na souhrnu nebo na částech následujícího, obecného způsobu, což je schématicky znázorněno na obr. 4.
V prvním kroku se uskutečňuje předběžné zpracování prostorově vztažených dat oblasti plánování. Pod prostorově vztaženými daty se rozumí např. očekávané prostorové rozdělení radiotelefonního provozu, hustota radiotelefonního provozu, topografická data, dopravní cesty (ulice, železniční trasy) atd. Na obrázku 4 je schematicky znázorněná pozorovaná plánovaná oblast 1, která je rozdělena na čtverce 2 plochy. Pro každý čtverec 2 plochy je znázorněná prognózovaná, tzn. očekávaná hustota provozu. Čím tmavší je znázorněné šedé zabarvení, tím vyšší je očekávaná hustota provozu. Ve druhém kroku se uskutečňuje znázornění prostorově vztažených dat jako zahuštěných a normovaných znaků, které jsou v příkladu znázorněné jako normované body 3 hustoty. Zahuštěné a normované znaky se zpracovávají algoritmem pro výpočet geografické polohy stanovišť pro základnové stanice 4 mobilní radiotelefonní sítě. Konečně se ve třetím kroku uskutečňuje zpracování stanovišť základnových stanic 4 a zahuštěných, normovaných znaků algoritmem pro výpočet parametrů základnových stanic 4 mobilní radiotelefonní sítě. Těmito parametry jsou mj. vysílací výkon, frekvence, parametry antén atd. Na obr. 4 dole jsou například znázorněny navrhované oblasti 5 pokrytí jednotlivých základnových stanic 4. Dostá40 váme hrubý model plánování, který se nechá optimalizovat jenom manuální prací, V příkladu ještě existují mezery mezi oblastmi 5 pokrytí základnových stanic 4, které se musí uzavřít dalšími plánovanými opatřeními jako např. zřízením dodatečných stanovišť základnových stanic 4, zvýšením vysílacích výkonů atd.
Známé způsoby se nechají použít buď jenom pro dílčí úkoly automatického návrhu sítě, nebo obsahují podstatné problémy:
Dosud není znám žádný automatický způsob, který svým užitím vytváří úplný návrh sítě, který je svou kvalitou srovnatelný s výsledky manuálního plánování radiotelefonní sítě.
Dále není znám žádný automatický způsob, který může svým použitím hodnotit úplný návrh sítě v porovnání se sítí nebo dílčí sítí, manuálně plánovanou, nebo se nacházející v provozu, a tato kvalitativní měřítka prokázat ve výsledku.
Není znám žádný automatický způsob, který je svou konstrukcí paralelně a bez změn operací použitelný pro rozdílné standardy mobilní radiotelefonie (GSM, DCS 1800, CDMA, analogové standardy, budoucí standardy).
Také není znám žádný automatický způsob, který svou konstrukcí realizuje opětovné použití úplných manuálních výsledků plánování a zkušeností plánování pro nové plánované mobilní radiotelefonní sítě pomocí automatických operací.
Není znám žádný automatický způsob, který svou konstrukcí realizuje zohlednění zvláštností io rozdílných systémových technik při návrhu sítí nebo dílcích sítí.
Dále není znám žádný automatický způsob, který svou konstrukcí realizuje návrh mobilních radiotelefonních sítí, které spojují různé mobilní radiotelefonní standardy (např. GSM 900 a DCS 1800).
Podstata vynálezu
Předložený vynález má za úkol, navrhnout způsob automatického návrhu celulámích mobilních
2o radiotelefonních sítí, který vytváří úplný návrh sítě, kterýje svou kvalitou srovnatelný s výsledky manuálního plánování radiotelefonní sítě.
Tento úkol se řeší tím, že z existujících plánovaných dat realizovaných, plánovaných nebo abstraktních celulámích mobilních radiotelefonních sítí nebo dílčích sítí a z prostorově vztažených dat jejích referenčních oblastí, jakož z prostorově vztažených dat nové plánované oblasti zpracováním poměrů mezi prostorově vztaženými referenčními daty a plánovanými daty, jakož i použitím souřadnicových a úhlových transformací na souřadnice stanoviště základnových stanic a směry hlavních paprsků antén základnových stanic referenčních dat se automaticky vytváří návrh celulámí mobilní radiotelefonní sítě nebo dílčí sítě pro novou plánovanou oblast.
Podstatnou předností způsobu podle vynálezu je, že se tím automaticky vytváří realistický, úplný návrh sítě (úplná data sítě a parametry sítě), který se může uživatelem přímo použít ke kvantifikování investičních a plánovaných nákladů a pro další plánované zpracování.
Popsaným způsobem se dále kvalitativními měřítky automaticky hodnotí vytvořené sítě nebo dílčí sítě. Tím se zajišťuje, že pro uživatele způsobu se připravují transparentní informace o plánovaných nákladech dalšího zpracování návrhu sítě.
Další přednost spočívá v tom, že se dosahuje cíleného, automatického opětovného použití manu40 álních výsledků plánování a normovaného uložení know-how. To vede ke značně zmenšeným pracovním a výpočetním nákladům.
Způsob podle vynálezu dále realizuje podstatné kvalitativní zlepšení funkce,, syntetická síť nástroji plánování radiotelefonní sítě pomocí zohlednění prostorově vztažených dat plánované oblasti (např. provozu přizpůsobená syntetická síť).
Popsaný způsob dále umožňuje novou třídu funkcí analýzy nástroje plánování radiotelefonní sítě, přičemž se oblasti sítí mohou automaticky srovnávat s podobnými nebo shodnými, prostorově vztaženými, podmínkami.
K tomu se realizuje způsob podle vynálezu bez změn operací návrhů sítě pro různé standardy mobilní radiotelefonie a systémové techniky použitím stejně strukturovaných referenčních dat předem připravených sítí.
_ 7 _
K přípravě a provedení popsaného způsobu se používají pracovní kroky, činnosti a způsoby, které jsou odborníkovi známé a proto se zde blíže nevysvětlují. Jsou to např.:
- zjištění, uložení, kontrola a zpracování prostorově vztažených rastrových a/nebo vektorových dat,
- výpočet jedno- nebo vícedimenzionálních znaků prostorově vztažených rastrových a/nebo vektorových dat,
- výpočet podobnosti objektů s vícedimenzionálními vektory znaků, včetně clusterového způsobu, fuzzy a neuroalgoritmů,
- všechny aspekty norem celulámích mobilních radiotelefonních sítí, techniky systému a tech10 niky koncových přístrojů celulámích mobilních radiotelefonních sítí, a
- všechny aspekty modelů a způsobů k rozšíření, napájení, interferenci, potřeby frekvencí, plánování frekvencí a kapacity celulámích radiotelefonních sítí a měřených dat při provozu celulámí mobilní radiotelefonní sítě.
Výhodné provedení způsobu podle vynálezu spočívá v tom, že kvalita návrhu sítě se hodnotí kvantifikací poměrů mezi prostorově vztaženými referenčními daty a plánovanými daty.
Další výhodné provedení způsobu podle vynálezu spočívá v tom, že prostorově vztažená plánovaná data se známým způsobem zaznamenávají, ukládají, kontrolují a zpracovávají.
Další výhodné provedení způsobu podle vynálezu spočívá v tom, že prostorově vztažená plánovaná data se znázorňují jako jedno nebo vícedimenzionální znaky a/nebo parametry a uchovávají se v databázi.
Další výhodné provedení způsobu podle vynálezu spočívá v tom, že prostorově vztažená a síťově vztažená referenční data se uchovávají v databázi a znázorňují se jako jedno nebo vícedimenzionátní znaky a/nebo parametry.
Další výhodné provedení způsobu podle vynálezu spočívá v tom, že bez nutného lidského zása30 hu, pro plánovanou mobilní radiotelefonní síť nebo dílčí síť na plánované oblasti se reálná nebo abstraktní mobilní radiotelefonní síť nebo dílčí síť na reálné nebo abstraktní referenční oblasti přesně tehdy mění v prostorově vztažených parametrech souřadnic stanoviště a směrech hlavního paprsku antén a na plánované oblasti se pomocí transformace souřadnic geografické délky, šířky jakož i otočení vzhledem k nultému poledníku substituuje v dílčí síti, kterou chceme plánovat, když jsou znaky prostorově vztažených dat plánovaných oblastí a referenčních oblastí stejné, nebo se podle určitého kritéria stanovují sobě rovné.
Na základě podobnostních výpočtů, které jsou základem způsobu, mezi referenčními daty a plánovanými daty, je možné hodnotit kvalitu návrhu sítě kvantifikováním poměrů mezi prostorově vztaženými referenčními a plánovanými daty. Kvalita popř, shoda dílčích oblastí návrhu sítě s dílčími oblastmi referenční sítě se nechá např. vyjádřit Číslicí mezi 0 a 1, přičemž 0 znázorňuje žádnou shodu a 1 identickou shodu mezi daty referenční oblasti a plánovanou oblastí. Tím je pro plánovače sítě možné relativně přesně odhadnout nároky a náklady eventuálního manuálního dodatečného zpracování stanoveného návrhu sítě.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude blíže vysvětlen prostřednictvím konkrétních příkladů provedení znázorněných na výkresech, na kterých představuje obr. 1 schématické znázornění způsobu podle vynálezu; obr. 2 schématicky strukturu technické realizace způsobu;
-3CZ 300742 B6 obr. 3 blokové schéma nejdůležitějších kroků způsobu;
obr. 4 obecně nutné kroky způsobu u (částečně) automatizovaného plánování radiotelefonní sítě podle stavu techniky.
>
Příklady provedeni vynálezu
Podle vynálezu se vychází z následujících úvah: Dvě geografické plochy s identickými prostorově vztaženými znaky Mp, Mri se mohou napájet pomoct mobilních radiotelefonních sítí nebo io dílčích sítí Nl, N2, které jsou identické až na prostorově vztažené parametry (souřadnice základnových stanic 9, 12, směry hlavních paprsků antén). Z toho plyne, že dvě geografické plochy s identickými prostorově vztaženými znaky Mp, Mri se nechají reprezentovat identickými prostorově vztaženými obsahy dat, přičemž obsahy dat se nechají zpracovávat strojně.
Předběžné úvahy jsou založeny na tom, že počet plánovaných a realizovaných celulámích mobilních radiotelefonních sítí a dílčích sítí Nl, N2 provozovatele sítě jako je T-Mobil je velmi velký. Pokud jde tento počet teoreticky k nekonečnu, existuje pro každou novou plánovanou oblast 1 už plánovaná oblast 1 s identickými, prostorově vztaženými obsahy dat. Lokálně existující mobilní radiotelefonní síť se může, pomocí transformace prostorově vztažených parametrů, zpracovávat na návrh Np sítě pro novou plánovanou oblast I. U realistického počtu plánovaných a realizovaných mobilních radiotelefonních sítí provozovatele sítě jako je T-Mobil existuje pro každou novou plánovanou oblast i přesně tehdy plánovaná oblast 1 s identickými, prostorově vztaženými obsahy dat, když se velikost plochy plánované oblasti i teoreticky blíží k nule, popř. se blíží rozlišení prostorově vztažených dat (např. 5x5 obloukových vteřin). Čím menší je plánova25 ná oblast I a dílčí síť Nl, N2, spojená s touto geografickou plochou, tím větší je pravděpodobnost pro existující identity v prostorově vztažených obsazích dat.
Realistické, praktické použití nastává tehdy, když se na prostorově vztažené obsahy dat existující a nové plánované oblasti X zavedením podobnostního kritéria pohlíží jako na identické. Stupeň podobnosti prostorově vztažených obsahů dat je kvalitativním měřítkem pro průchodnost návrhu pro novou celulární mobilní radiotelefonní síť nebo dílčí síť Ni, N2 Na obr. 1 je schématicky znázorněn průběh způsobu podle vynálezu.
Jsou známa prostorově vztažená plánovaná data rp plánované oblasti i. Prostorově vztažená plánovaná data rp přitom byla dříve zjištěna známými způsoby a opatřeními a mohou obsahovat:
- výšková data,
- data využití krajiny,
- dopravní cesty (data o silnicích, data o železnici, lodní trasy),
- dopravní data (např. rozdělení dopravních množství ve čtvercích 2 plochy),
- rozdělení účastníků,
- rozdělení obyvatelstva nebo speciální, vhodná dílčí množství tohoto celkového množství.
Data 10 sítě, která popisují hledanou síť nebo dílčí síť Nl, N2, ještě nejsou známa a mají se zjistit tímto způsobem.
Z již provedených plánování sítě v pozorované plánované oblastí I jsou známa data 10 sítě a parametry a představují příslušné množství referenčních dat ri, která jsou spojena jednoznačným vztahem s plánovanými oblastmi I těchto předem připravených, plánovaných nebo realizovaných mobilních radiotelefonních sítí nebo dílčích sítí Nl, N2. Tato data rovněž obsahují:
/1
Cl 300742 B6
- výšková data,
- data využití krajiny,
- dopravní cesty (data o silnicích, data o železnici, lodní trasy),
- dopravní data (např. rozdělení dopravních množství ve čtvercích 7 plochy),
- rozdělení účastníků,
- rozdělení obyvatelstva nebo speciální, vhodná dílčí množství tohoto celkového množství.
Tím jsou k dispozici referenční data ri, která obsahují nejenom dílčí množství dat 10 sítě a paraio metrů sítě předem připravených mobilních radiotelefonních sítí (např. stanoviště základnových stanic 9 a z nich vyplývající rozdělení 8 intenzity pole), ale i dílčí množství prostorově vztažených dat jejich plánovaných oblastí i, spojené jednoznačnými vztahy.
Podle vynálezu se provádějí jenom operace 13, které realizují převedení ze stavu předem připra15 vených mobilních radiotelefonních sítí nebo referenčních oblastí 6 ve stavu návrhu sítě Np pro novou plánovanou oblast J_. Dílčí operace jsou:
- výpočet znaků prostorově vztažených referenčních a plánovaných dat p, která se znázorňují jako jedno nebo vícedimenzionální znaky nebo parametry,
- podobnostní výpočet vícedimenzionálních znaků Mp, Mři plánované oblasti | a referenční 2ΰ oblasti 6,
- zobrazení stanovišť základnových stanic 9, J_2 referenční oblasti 6 na plánovanou oblast I pomocí transformace souřadnic stanovišť základnových stanic 9 v geografické délce, šířce a otočení, vztaženo na nultý poledník,
- úhlová transformace hlavních směrů záření antén základnových stanic 9 pro otočení, vztaženo 25 na nultý poledník.
Dostaneme návrh sítě Np, který se skládá z plánovaných dat p a parametrů automaticky vytvořené, úplné mobilní radiotelefonní sítě nebo dílčí sítě NI, N2 (stanoviště základnových stanic J2, parametry pro výpočet rozdělení H intenzity pole, atd.) Čím přesněji souhlasí referenční oblast 6 a její prostorově vztažená data s plánovanou oblastí I a jejími prostorově vztaženými plánovanými daty rp, tím větší je shoda dat sítě návrhu Np sítě s daty návrhu referenční sítě Nri.
Podle obr. 2 dostaneme tedy způsob automatického návrhu celulámí radiotelefonní sítě, u kterého
- bez nutného zásahu lidí
- pro plánovanou mobilní radiotelefonní síť nebo dílčí síť NI
- na plánované oblasti 1
- reálná nebo abstraktní mobilní radiotelefonní síť nebo dílčí síť N2 na reálné nebo abstraktní referenční oblasti 6
- přesně potom se mění v prostorově vztažených parametrech souřadnice místa základnových stanic 9, j_2 a směrů hlavního paprsku antén a na plánované oblasti 1 se pomocí transformace souřadnic geografické délky, šířky jakož otočení substituuje na nultý poledník v dílčí síti NI,
- když jsou znaky Mp, Mri prostorově vztažených dat plánované oblasti i a referenční oblasti 6 stejné, nebo se podle určitého kritéria staví sobě rovné.
Pro technickou realizaci způsobu podle vynálezu se musí doplnit stavu techniky odpovídající počítačově technický hard a software nástroje plánování radiotelefonní sítě, včetně periferií vstupu a výstupu, o programy pro realizování operací vynalezeného způsobu. Jsou navržena stavu so techniky odpovídající paměťová média pro prostorově vztažená rastrová a vektorová data. Dále
-5CZ 300742 B6 jsou navržena stavu techniky odpovídající paměťová média pro plánovaná data p a parametry plánovaných nebo realizovaných celulámích mobilních radiotelefonních sítí nebo dílčích sítí N_[, N2. Referenční data ri se nechají vyvolat v příslušných datových bankách.
Obr, 3 popisuje ještě jednou v jednotlivostech kroky automatizovaného způsobu plánování:
(1) Čtení prostorově vztažených referenčních dat ri, kde i = 1 až n:
Vytváří se přístup k prostorově vztaženým datům referenčních sítí Nri (vždy reprezentované jejich prostorově vztaženými referenčními daty ri_a jejich daty referenční sítě Nri).
io (2) Výpočet znaků Mři, kde i = 1 až n:
Ke každé referenční síti Nri se počítá znak Mři. Použít se nechají jak obecné způsoby rozpoznávání vzorků a zhušťování dat, tak i normované techniky ukládání prostorově vztažených dat jako maticový vektor nebo vektor uzel/hrana bez speciálního zhušťování dat.
(3) Čtení prostorově vztažených plánovaných dat rp: Vytvořit přístup k prostorově vztaženým datům plánované oblasti i.
(4) Výpočet znaků Mp:
Výpočty odpovídající kroku (2) pro prostorově vztažená plánovaná data rp.
(5) Výpočet znaku Mri s nejmenší vzdáleností ke znaku Mp;
Použitím stavu techniky odpovídajícího způsobu výpočtu podobnosti objektů s vícedímenzionál25 nimi charakteristickými vektory (např. klastrový způsob) se vypočítává znak Mri (data referenční sítě Nri) s nejmenší vzdáleností ke znaku Mp (plánovaná data p) ve znakovém prostoru. Pomocí jednoznačného vztahu mezi prostorově vztaženými referenčními daty ri a daty referenční sítě Nri je přes index i určena příslušná referenční síť Nri.
(6) Čtení dat referenční sítě Nri:
Vytvořit přístup k datům sítě a k parametrům referenční sítě Nri, kde i = 1 až n.
(7) Transformace souřadnic stanoviště u referenční sítě Nri -> na návrh Np sítě.
Vytvořit geografickou shodnost prostorově vztažených referenčních dat ri a plánovaných dat p posunem (geografické šířky a délky) a otočením vzhledem k nultému poledníku. Analogická transformace souřadnic stanovišť základnových stanic 9, 12 (použití sčítání, odčítání, trigonometrická funkce).
(8) Transformace směrů hlavního paprsku u referenční sítě Nri -> na návrh Np sítě.
Analogicky ke kroku (7), transformace úhlů směrů hlavního paprsku antén základnových stanic 9, 12 vzhledem ke geografickému otočení od referenční sítě Nri k návrhu Np sítě (použití sčítání a odčítání).
(9) Výdej dat návrhu Np sítě:
Uložení dat návrhu Np sítě na paměťové médium. Výdej vzdálenosti znaku Mři (prostorově vztažená referenční data ri) a znaky Mp (prostorově vztažená plánovaná data rp) ve vícedimenzionálním znakovém prostoru jako míry kvality pro průchodnost automaticky vytvořeného návrhu Np sítě.
Λ

Claims (4)

PATENTOVÉ NÁROKY
1. Způsob automatického návrhu celulámích mobilních radiotelefonních sítí, vyznačující se tím, že z existujících plánovaných dat (p) realizovaných, plánovaných nebo abstraktních celulámích mobilních radiotelefonních sítí nebo dílčích sítí (N2) a z prostorově vztažených dat jejich referenčních oblastí (6), jakož z prostorově vztažených dat nové plánované io oblasti (1) zpracováním poměrů mezi prostorově vztaženými referenčními daty (ri) a plánovanými daty (p), jakož i použitím souřadnicových a úhlových transformací na souřadnice stanoviště základnových stanic (9) a směry hlavních paprsků antén základnových stanic (9) referenčních dat (ri) se automaticky vytváří návrh celulámí mobilní radiotelefonní sítě nebo dílčí sítě (NI) pro novou plánovanou oblast (1).
2. Způsob podle nároku 1,vyznačuj ící se tím, že kvalita návrhu (Np) sítě se hodnotí kvantifikací poměrů mezi prostorově vztaženými referenčními daty (ri) a plánovanými daty (p).
3. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vy zn ač u j ic í se t í m, že prostorově vztažená pláno20 vana data (rp) se známým způsobem zaznamenávají, ukládají, kontrolují a zpracovávají.
4. Způsob podle některého z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že prostorově vztažená plánovaná data (rp) se znázorňují jako jedno nebo vícedimenzionální znaky (Mp, Mri) a/nebo parametry a uchovávají se v databázi.
5. Způsob podle některého z nároků 1 až 4, v y z n a č u j í c í se tím, že prostorově vztažená a síťově vztažená referenční data (ri) se uchovávají v databázi a znázorňují se jako jedno nebo vícedimenzionální znaky (Mp, Mri) a/nebo parametry.
30 6. Způsob podle některého z nároků 1 až 5, vy znač u j ící se tí m, že bez nutného lidského zásahu, pro plánovanou mobilní radiotelefonní síť nebo dílčí síť (NI) na plánované oblasti (1) se reálná nebo abstraktní mobilní radiotelefonní síť nebo dílčí síť (N2) na reálné nebo abstraktní referenční oblasti (6) přesně tehdy mění v prostorově vztažených parametrech souřadnic stanoviště a směrech hlavního paprsku antén a na plánované oblasti (1) se pomocí transformace
35 souřadnic geografické délky, Šířky jakož i otočení vzhledem k nultému poledníku substituuje v dílčí síti (NI), kterou chceme plánovat když jsou znaky prostorově vztažených dat plánovaných oblastí (I) a referenčních oblastí (6) stejné, nebo se podle určitého kritéria stanovují sobě rovné.
4 výkresy
-7CZ 300742 B6
CZ20003799A 1999-01-14 2000-01-14 Zpusob automatického navrhování celulárních radiotelefonních sítí CZ300742B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19901247A DE19901247C1 (de) 1999-01-14 1999-01-14 Verfahren zum automatischen Entwurf zellularer Mobilfunknetze

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ20003799A3 CZ20003799A3 (en) 2001-05-16
CZ300742B6 true CZ300742B6 (cs) 2009-07-29

Family

ID=7894275

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20003799A CZ300742B6 (cs) 1999-01-14 2000-01-14 Zpusob automatického navrhování celulárních radiotelefonních sítí

Country Status (10)

Country Link
US (1) US7130634B1 (cs)
EP (1) EP1064808B1 (cs)
AT (1) ATE291821T1 (cs)
AU (1) AU3143200A (cs)
CZ (1) CZ300742B6 (cs)
DE (2) DE19901247C1 (cs)
ES (1) ES2240066T3 (cs)
PL (1) PL342946A1 (cs)
PT (1) PT1064808E (cs)
WO (1) WO2000042799A1 (cs)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP5169452B2 (ja) * 2008-05-08 2013-03-27 日本電気株式会社 事例検索システム、事例検索方法及びプログラム
KR102371016B1 (ko) * 2017-09-27 2022-03-07 삼성전자 주식회사 무선 통신 시스템에서 망 설계를 위한 분석 방법 및 장치

Citations (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5179722A (en) * 1989-12-18 1993-01-12 Krister Gunmar Method for determining multiple interference in a mobile radio system
EP0623272A1 (en) * 1992-01-23 1994-11-09 Nokia Telecommunications Oy Method and system for planning a cellular radio network

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4207290C2 (de) * 1992-03-07 1998-05-28 Deutsche Telekom Ag Verfahren zur Zuteilung von Frequenzen an Sender für picozellulare Funknetze
US5710758A (en) * 1995-09-29 1998-01-20 Qualcomm Incorporated Wireless network planning tool
US6308072B1 (en) * 1996-04-26 2001-10-23 Motorola, Inc. Method and apparatus for controlling a wireless communication system
DE19712743C1 (de) * 1997-03-26 1998-08-06 Deutsche Telekom Mobil Verfahren zur Funknetzplanung
JP3194369B2 (ja) * 1997-12-17 2001-07-30 日本電気株式会社 アクセス通信網の設計ツールと設計方法及びその記録媒体
US6336035B1 (en) * 1998-11-19 2002-01-01 Nortel Networks Limited Tools for wireless network planning
US20010051503A1 (en) * 2000-06-12 2001-12-13 Lush Christa S. System and method of planning and designing a broadband wireless network
US6470195B1 (en) * 2000-10-31 2002-10-22 Raytheon Company Method and apparatus for modeling a smart antenna in a network planning tool

Patent Citations (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5179722A (en) * 1989-12-18 1993-01-12 Krister Gunmar Method for determining multiple interference in a mobile radio system
EP0623272A1 (en) * 1992-01-23 1994-11-09 Nokia Telecommunications Oy Method and system for planning a cellular radio network

Also Published As

Publication number Publication date
EP1064808A1 (de) 2001-01-03
US7130634B1 (en) 2006-10-31
EP1064808B1 (de) 2005-03-23
DE50009835D1 (de) 2005-04-28
WO2000042799A1 (de) 2000-07-20
AU3143200A (en) 2000-08-01
DE19901247C1 (de) 2000-06-15
ES2240066T3 (es) 2005-10-16
CZ20003799A3 (en) 2001-05-16
PT1064808E (pt) 2005-08-31
ATE291821T1 (de) 2005-04-15
PL342946A1 (en) 2001-07-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Wei et al. Continuous space maximal coverage: Insights, advances and challenges
US20070106717A1 (en) Radio frequency planning with consideration of inter-building effects
CN110113119A (zh) 一种基于人工智能算法的无线信道建模方法
Caillouet et al. Efficient deployment of connected unmanned aerial vehicles for optimal target coverage
Hayashi et al. A study on the variety and size of input data for radio propagation prediction using a deep neural network
WO2022021602A1 (zh) 一种基于地理信息的5g参考信号接收功率预测方法
CN102083076A (zh) 一种无线网络规划方法及装置
CN108462965A (zh) 一种铁塔需求站址共享规划方法
CN114630348A (zh) 基站天线参数调整方法、装置、电子设备及存储介质
CN115412926A (zh) 基站站址规划方法、基站站址规划系统、设备及介质
Chang et al. Edge server placement for vehicular ad hoc networks in metropolitans
JP2018032939A (ja) 品質推定装置及び品質推定方法
CZ300742B6 (cs) Zpusob automatického navrhování celulárních radiotelefonních sítí
CN108259097A (zh) 基于mr数据的修正无线传播模型的方法及装置
Singh et al. An efficient algorithm for optimizing base station site selection to cover a convex square region in cell planning
JP2010505298A (ja) 場所に依存する無線周波数データを収集するためのモバイル・テスト・ユニットの効率な展開配置
Rose et al. The urban hannover scenario-realistic 3D pathloss predictions and mobility patterns
Lokewar et al. Edge Based Ecosystem For Internet Of Things (EBEFIOT)
Ekpenyong et al. Intelligent Test Bed Tuning for Improved Wireless Local Area Network Service Quality in Academic Environments
WO2008039630A2 (en) Efficient deployment of mobile test units to gather location-dependent radio-frequency data
CN112651141B (zh) 一种基于多智能体的村镇聚落数字模拟方法及系统
CN112243237B (zh) 小微站选址方法、装置及电子设备
Sørensen et al. Planning and operation of an autonomous vehicle for weed inspection
CN115829294A (zh) 网络规划方法、存储介质和电子设备
CN114422982B (zh) 基于蜂窝通信网络通信的云边端一体化信息系统及其方法

Legal Events

Date Code Title Description
MK4A Patent expired

Effective date: 20200114