CZ30003U1 - Multifunkční prostěradlo - Google Patents

Multifunkční prostěradlo Download PDF

Info

Publication number
CZ30003U1
CZ30003U1 CZ2016-32771U CZ201632771U CZ30003U1 CZ 30003 U1 CZ30003 U1 CZ 30003U1 CZ 201632771 U CZ201632771 U CZ 201632771U CZ 30003 U1 CZ30003 U1 CZ 30003U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
multifunctional
monitoring
multifunctional sheet
area
person
Prior art date
Application number
CZ2016-32771U
Other languages
English (en)
Inventor
Miroslav Tichý
Petr Mareš
Jan Řeboun
Radek Soukup
Petr Kašpar
Tomáš Blecha
Aleš Hamáček
Marie Pilíková
Iva Hamanová
Original Assignee
Vúb A.S.
Západočeská Univerzita V Plzni
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vúb A.S., Západočeská Univerzita V Plzni filed Critical Vúb A.S.
Priority to CZ2016-32771U priority Critical patent/CZ30003U1/cs
Publication of CZ30003U1 publication Critical patent/CZ30003U1/cs

Links

Landscapes

  • Invalid Beds And Related Equipment (AREA)
  • Bedding Items (AREA)

Description

Oblast techniky
Technické řešení se týká prostěradel pro natažení na matrace lůžek, zejména pro lůžka určená k ošetřování osob a lůžka pro rekonvalescenty a seniory v domácí péči.
Dosavadní stav techniky
V současné době jsou známa prostěradla, která slouží k natažení na matrace lůžka, aby tvořila základní hygienickou bariéru mezi povrchem matrace a ležící osobou. Tato prostěradla jsou vyrobena z textilií, především z pletených textilií tzv. pletenin. Pletené textilie jsou velice prodyšné, mají dobrou roztažnost a jsou nemačkavé. Nej běžněji se k výrobě pletenin používají bavlněné nitě, nitě z uměle vytvořených vláken, případně jejich kombinace.
Nevýhody známých prostěradel spočívají v tom, že prostěradla kromě své hygienické a estetické funkce nemají další možnosti využití, které by rozšířily rozsah jejich funkcí.
Zejména v nemocničním provozu, ale i v jiných oblastech péče, kde se používají lůžka pro uložení osob vyžadujících ošetřování, je vhodné lůžko vybavit dalšími funkcemi, které usnadňují monitoring stavu ošetřované osoby a samotnou péči o osoby uložené na lůžkách. Tento problém se řeší např. umístěním monitorovacích prostředků přímo na tělo ošetřované osoby, nebo použitím monitorovacích prostředků do oblečení ošetřované osoby, případně použitím monitorovacích prostředků do samotného lůžka. Např. použití monitorovacích prostředků v rámci matrace, či nosné konstrukce lůžka. Použití monitorovacích prostředků na těle osoby, či v jejím oděvu přináší přesné hodnoty o aktuálním stavu v průběhu monitoringu, avšak je toto použití monitorovacích prostředků pro ošetřovanou osobu a personál nekomfortní. Další nevýhoda spočívá v tom, že většina monitorovacích prostředků vyžaduje použití elektrických vodičů, přičemž instalace monitorovacích prostředků je zdlouhavá a pro obě strany obtěžující.
Instalace monitorovacích prostředků do lůžka přináší komfort, neboť je ošetřovaná osoba monitorována automaticky po ulehnutí na lůžko. Na druhou stranu nevýhody tohoto řešení spočívají vtom, že lůžka musejí mít speciální konstrukci a vybavení, které zvyšují jejich pořizovací cenu. Mnohdy provedení těchto monitorovacích lůžek omezuje jejich mobilitu v rámci např. nemocnice.
Mezi známá řešení zabývající se monitoringem ošetřovaných osob ležících na lůžku patří technické řešení z užitného vzoru CZ 23228 Ul. V užitném vzoru je prezentováno technické řešení, které používá k monitoringu speciální podložku, která může být nedílnou součástí matrace lůžka. Mezi ležící osobou a podložkou je mechanický kontakt způsobený tíhovou silou. Podložka zahrnuje aktivní část, která je tvořena soustavou elektrických vedení či struktur. Jak se pacient na podložce polohuje a zatěžuje ji, dochází k detekovatelným změnám elektromagnetických interakcí mezi elektrickými vedeními v podložce. Na základě naměřených změn způsobených elektromagnetickou interakcí lze stanovit, zda se nachází osoba na podložce a v jakém je stavu.
To je výhodné, neboť lze tuto podložku aplikovat na stávající lůžka jako náhradu za matrace, nebo je ke stávajícím matracím uspořádat. Nevýhody spočívají v pořizovací ceně podložky, a dále v tom, že podložka při instalaci na matraci může tlumit anatomické a ortopedické vlastnosti matrací.
Úkolem technického řešení je vytvoření multifunkčního prostěradla, které by bylo schopno současně monitorovat přítomnost osoby na lůžku, monitorovat únik tělních tekutin, pocení a případně teplotu, a zároveň by mělo nízké výrobní náklady. Toto multifunkční prostěradlo by bylo možné ošetřovat jako běžnou textilii a současně by neovlivňovalo anatomické a ortopedické vlastnosti matrace, ani její prodyšnost.
-1 CZ 30003 Ul
Podstata technického řešení
Vytčený úkol je vyřešen pomocí multifunkčního prostěradla pro matraci lůžka, zejména pro lůžko určené k ošetřování osob, vytvořeného podle následujícího technického řešení.
Podstata technického řešení spočívá vtom, že je multifunkční prostěradlo alespoň částečně tvořeno pletenou textilií, přičemž vykazuje alespoň jednu oblast uzpůsobenou pro elektronický monitoring. Oblast pro elektronický monitoring je tvořena pletenou textilií s vpletenými nitěmi tvořenými alespoň jedním elektricky vodivým vláknem a alespoň jedním polymemím vláknem, nebo s vpletenými nitěmi s alespoň jedním kovem ovrstveným polymemím vláknem. Multifunkční prostěradlo dále vykazuje alespoň jeden pár elektrických kontaktů, pro připojení externí vyhodnocovací elektroniky k monitorovací oblasti multifunkčního prostěradla, který je elektrovodivě propojen s oblastí pro elektronický monitoring a který je neodnímatelně uspořádaný k multifunkčnímu prostěradlu, nebo je zapletený, či našitý, do pletené textilie multifunkčního prostěradla.
Vpletením elektricky vodivých nití přímo do pletené textilie si multifunkční prostěradlo ponechává své mechanické vlastnosti, kterými jsou pružnost, roztažnost, a dále si zachovává prodyšnost. Oblasti pro elektronický monitoring tvořené vpletenými vodivými nitěmi jsou odolné vůči praní a sušení, takže lze s multifunkčním prostěradlem pracovat podobně, jako s běžným prostěradlem. Po natažení na matraci lůžka se na elektrické kontakty připojí vyhodnocovací elektronika, která oblast pro elektronický monitoring uvede do provozu. Pár elektrických kontaktů je na pletenou textilii natisknutý, neboje v textilii vpletený, či našitý.
Ve výhodném provedení multifunkčního prostěradla podle technického řešení jsou alespoň dva páry elektrických kontaktů uspořádány do skupiny pro lokální připojení vyhodnocovací elektroniky. Seskupením kontaktů do lokální skupiny se usnadňuje připojení vyhodnocovací elektroniky, kterou lze připojit pomocí jediné přípojky, což může vést ke snížení počtu elektrických vodičů a k větší komfortnosti, jak pro ležícího uživatele, tak pro obsluhu.
S výhodou je skupina elektrických kontaktů pro lokální připojení uspořádána v oblasti okraje multifunkčního prostěradla. Okraj prostěradla obepíná boční strany matrace, které jsou snáze dostupné a viditelné. Pro obsluhu a ležící osobu je pohodlnější, když se přípojka pro připojení vyhodnocovací elektroniky nenachází nad ložnou částí matrace.
Ve výhodném provedení multifunkčního prostěradla podle technického řešení mají vpletené nitě oblasti pro elektronický monitoring barevnou úpravu pro odlišení od ostatních nití. Barevná odlišnost pomůže obsluhujícím osobám rozpoznat, o jaké prostěradlo se jedná, jaké oblasti pro elektronický monitoring zahrnuje, jak má být prostěradlo orientováno na matraci lůžka.
Ve výhodném provedení multifunkčního prostěradla podle technického řešení je multifunkční prostěradlo opatřeno alespoň jednou oblastí pro elektronický monitoring ze skupiny oblast pro monitoring vlhkosti prostěradla, oblast pro elektronický monitoring přibližné teploty ležící osoby, oblast pro elektronický monitoring zatížení prostěradla tíhou ležící osoby, oblast pro monitorování inkontinence nacházející se v úrovni předpokládaného kontaktu pánve a stehen ležící osoby na matraci a oblast pro monitorování zpocení ležící osoby nacházející se v úrovni předpokládaného kontaktu trupu ležící osoby na matraci. Pro ošetřující personál a vykonání patřičných úkonů je důležité, aby bylo určeno, zda má ošetřovaná osoba navlhlé lůžko od potu, nebo zda došlo k úniku moči, zda se osoba na lůžku nachází, atp. Oblasti pro elektronický monitoring jsou rozvrženy tak, aby svým umístěním odpovídaly konkrétním partiím těla ležící osoby.
Mezi výhody technického řešení patří mechanická odolnost pletených oblastí pro elektronický monitoring při používání, prám a sušení multifunkčního prostěradla, dále jeho pružnost, která netlumí anatomické a ortopedické vlastnosti matrací lůžek, dále snadné napínání na matrace, jednoduchá obsluha při připojování vyhodnocovací elektroniky a schopnost nést současně až několik oblastí pro elektronický monitoring zaměřených na odlišné stavy a veličiny.
-2CZ 30003 Ul
Příklad uskutečnění technického řešení
Rozumí se, že dále popsané a zobrazené konkrétní případy uskutečnění technického řešení jsou představovány pro ilustraci, nikoliv jako omezení technického řešení na uvedené příklady. Odborníci znalí stavu techniky najdou nebo budou schopni zajistit za použití rutinního experimentování větší či menší počet ekvivalentů ke specifickým uskutečněním technického řešení, která jsou zde popsána. I tyto ekvivalenty budou zahrnuty v rozsahu následujících nároků na ochranu.
Technické řešení popisuje multifunkční prostěradlo, které kromě své původní íunkce má v sobě integrované oblasti pro podporu elektronického monitoringu stavu a veličin týkajících se osoby ležící na prostěradle a matraci lůžka. Samotné prostěradlo je tvořeno pletenou textilií, která je pletená z nití přírodního nebo umělého původu, např. modal, polypropylen, atd. Dle požadavku na počet a druhy zaměření jsou do prostěradla zapleteny nitě kombinující kovová, nebo kovem ovrstvená vlákna, a umělá vlákna tvořící oblasti pro elektronický monitoring. Takové nitě jsou známé např. z užitného vzoru CZ 28603 Ul. Z každé oblasti je vedena vodivá nit, nebo soubor nití, k elektrickému kontaktu, který je uspořádaný u okraje prostěradla. Elektrický kontakt je plošný útvar tvořený elektricky vodivou nití.
Elektrické kontakty jednotlivých oblastí jsou seskupovány pro snadnější připojení vyhodnocovací elektroniky, která je připojena např. pomocí skřipce opatřeného vodivými přítlačnými kolíky, nebo pružinovými jehlami dosedajícími na elektrické kontakty. Přesné navedení na kontaktní plochy je zajištěno pomocí dvou či více kónických naváděcích kolíků, které zapadají do odpovídajícího počtu průchodek integrovaných v prostěradle.
Jednotlivé oblasti pro elektronický monitoring jsou na prostěradle situovány tak, aby se především nacházely na vodorovné ložné ploše matrace. Oblast pro monitorování inkontinence je např. situována pod pánev ležící osoby, oblast pro monitorování zpocení je např. situována pod záda ležící osoby, oblast pro monitorování tělesné teploty je např. situována pod ramena ležící osoby, oblast pro monitorování zatížení prostěradla tíhou ležící osoby je např. situována pod bedry a stehny ležící osoby.
Kovová vlákna dodávají nitím vlastní barevný odstín, např. pro měď se jedná o hnědo oranžový odstín. Pokud je barva elektricky vodivých nití málo rozpoznatelná vůči barvě ostatních nití, lze tyto nitě dobarvit uměle. Barevné zvýraznění usnadní obsluze natahování prostěradla přes matraci.
V oblastech prostěradla pro elektronické monitorování dochází ke změnám ve vedení elektrického proudu. Pokud je např. zvýšena vlhkost v textilii, třeba únikem moči, nebo potem, chová se vlhkost jako elektricky vodivý prvek pozměňující parametry procházejícího proudu, na který dokáže vyhodnocovací elektronika reagovat, pokud se monitoruje zatížení lůžka tíhou pacienta, dojde deformací prostěradla zatíženého tíhou pacienta k protažení elektricky vodivých nití, a tím k rozpoznatelným změnám parametrů vedení elektrického proudu.
Průmyslová využitelnost
Multifunkční prostěradlo podle technického řešení nalezne uplatnění v nemocničním prostředí, dále v ostatních pečovatelských a ošetřovatelských službách, či institucích, a v domácí péči.
NÁROKY NA OCHRANU

Claims (5)

1. Multifunkční prostěradlo pro natažení na matraci lůžka, zejména pro lůžko určené k ošetřování osob, vyznačující se tím, že je alespoň částečně tvořeno pletenou textilií, přičemž vykazuje alespoň jednu oblast uzpůsobenou pro elektronický monitoring tvořenou pletenou textilií s vpletenými nitěmi tvořenými alespoň jedním elektricky vodivým vláknem a alespoň jedním polymemím vláknem, nebo s vpletenými nitěmi s alespoň jedním kovem ovrstveným
-3CZ 30003 Ul polymemím vláknem a dále vykazuje alespoň jeden pár elektrických kontaktů elektrovodivě spojený s oblastí pro elektronický monitoring a neodnímatelně uspořádaný k multifunkčnímu prostěradlu, nebo zapletený, nebo našitý do pletené textilie multifunkčního prostěradla, pro připojení externí vyhodnocovací elektroniky k monitorovací oblasti multifunkčního prostěradla.
5
2. Multifunkční prostěradlo podle nároku 1, vyznačující se tím, že alespoň dva páry elektrických kontaktů jsou uspořádány do skupiny pro lokální připojení vyhodnocovací elektroniky.
3. Multifunkční prostěradlo podle nároku 2, vyznačující se tím, že skupina elektrických kontaktů pro lokální připojení je uspořádána v oblasti okraje multifunkčního praštělo radla.
4. Multifunkční prostěradlo podle některého z nároků laž3, vyznačující se tím, že vpletené nitě oblasti pro elektronický monitoring mají barevnou úpravu pro odlišení od ostatních nití.
5. Multifunkční prostěradlo podle některého z nároků laž4, vyznačující se tím,
15 že vykazuje alespoň jednu oblast ze skupiny oblast pro monitorování inkontinence nacházející se v úrovni předpokládaného kontaktu pánve a stehen ležící osoby, oblast pro monitorování zpocení ležící osoby nacházející se v úrovni předpokládaného kontaktu trupu ležící osoby, oblast pro elektronický monitoring vlhkosti prostěradla, oblast pro elektronický monitoring přibližné teploty ležící osoby, oblast pro elektronický monitoring působení tíhy ležící osoby.
CZ2016-32771U 2016-09-06 2016-09-06 Multifunkční prostěradlo CZ30003U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2016-32771U CZ30003U1 (cs) 2016-09-06 2016-09-06 Multifunkční prostěradlo

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2016-32771U CZ30003U1 (cs) 2016-09-06 2016-09-06 Multifunkční prostěradlo

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ30003U1 true CZ30003U1 (cs) 2016-11-15

Family

ID=57353979

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2016-32771U CZ30003U1 (cs) 2016-09-06 2016-09-06 Multifunkční prostěradlo

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ30003U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8032199B2 (en) Garment with integrated sensor system
CN105007769B (zh) 用于限制针织物中选定区域的弹性的方法
US11357269B2 (en) Multilayer lining for clothing
US20170056644A1 (en) Textile-based product
WO2018037855A1 (ja) 人体動作検出用装着具及び人体動作監視装置
US8171755B2 (en) Knit goods with moisture sensor
Meinander et al. Clothing and textiles for disabled and elderly people
US20070089800A1 (en) Fabrics and Garments with Information Infrastructure
US20210204877A1 (en) Textile computing platform in sleeve form
CN101854852A (zh) 用于获取受试者生理信号的电极
CA2898383C (en) Garment and cover combination to aid in user mobility
Li et al. A novel design method for an intelligent clothing based on garment design and knitting technology
CN102488334A (zh) 基于织物液体监测的信号处理方法、织物和系统
Liu et al. A novel solution of monitoring incontinence status by conductive yarn and advanced seamless knitting techniques
KR20170111510A (ko) 환자복
CZ30003U1 (cs) Multifunkční prostěradlo
CN201018999Y (zh) 一种防静电布料及其应用
EP2727485B1 (en) Upper garment with inner lining in the back piece for more freedom of movement and a refreshing feeling
CN202588354U (zh) 具有液体监测功能的织物和系统
Akgün et al. Design of a TENS knee pad with integrated textile electrodes
JP7404636B2 (ja) 生体情報計測装置
JP2014201867A (ja) 脚用ウオーマー
Parkova et al. Analysis and improvement of nocturnal enuresis alarm system
CN213486991U (zh) 一种紧身衣以及应用于人体数据采集的紧身衣
CN207958629U (zh) 防静电布料、防静电保暖服、防静电家居服及防静电裙

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20161115

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20200806

MK1K Utility model expired

Effective date: 20230906