CZ29992U1 - Helma obsahující energii absorbující vnitřní vrstvu - Google Patents

Helma obsahující energii absorbující vnitřní vrstvu Download PDF

Info

Publication number
CZ29992U1
CZ29992U1 CZ2016-32644U CZ201632644U CZ29992U1 CZ 29992 U1 CZ29992 U1 CZ 29992U1 CZ 201632644 U CZ201632644 U CZ 201632644U CZ 29992 U1 CZ29992 U1 CZ 29992U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
helmet
absorbing layer
inflatable
energy absorbing
textile
Prior art date
Application number
CZ2016-32644U
Other languages
English (en)
Inventor
Aloiz Hanuliak
Original Assignee
4 moto s.r.o.
Radali Spol. S R.O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by 4 moto s.r.o., Radali Spol. S R.O. filed Critical 4 moto s.r.o.
Priority to CZ2016-32644U priority Critical patent/CZ29992U1/cs
Publication of CZ29992U1 publication Critical patent/CZ29992U1/cs

Links

Landscapes

  • Helmets And Other Head Coverings (AREA)

Description

Oblast techniky
Technické řešení se obecně týká ochranných prostředků hlavy, zejména helmy tvořené pevným, ale rozbitelným vnějším pláštěm a vnitřní, energii absorbující vnitřní vrstvou.
Dosavadní stav techniky
Zabránění nebo snížení možnosti poranění lebky a mozku vyžaduje při většině sportovních a pracovních činností použití helmy. Tyto ochranné prostředky většinou sestávají z pevného vnějšího pláště, často z plastu nebo z kompozitního materiálu, a z energii absorbující vrstvy nazývané vložkou. Vložku tvoří ve většině případů měkčí plast či jiná obdobná výstelka. V současné době musí být ochranné helmy či přilby navrženy tak, aby splňovaly předepsané zákonné požadavky, které se týkají mimo jiné maximálního zrychlení, které může nastat v těžišti mozku při určeném zatížení. Typicky jsou prováděny testy, ve kterých se maketa lebky vybavené helmou podrobí radiálnímu úderu k hlavě. Moderní přilby mají dobré schopnosti absorbovat energii v případě, že jsou údery vedeny radiálně vůči lebce. Absorpce energie pro ostatní směry zatížení většinou není optimální.
V případě radiálního nárazu se urychlí pohyb hlavy v translační pohyb, což vede k lineárnímu zrychlení hlavy. Translační zrychlení může mít za následek zlomeninu lebky a/nebo tlak na mozkovou tkáň či přímo poranění mozkové tkáně. Nicméně, podle statistik zranění, čisté radiální dopady jsou vzácné. Na druhé straně, čistý tangenciální náraz, který má za následek úhlové zrychlení hlavy je také vzácný.
Nejběžnějším typem nárazu je tedy šikmý náraz, který je kombinací radiální a tangenciální síly, působící současně na hlavu, což způsobuje například otřes mozku. Rotační zrychlení lebky přitom způsobí zranění tělesných prvků spojujících mozek s lebkou a také zranění samotného mozku.
Příkladem rotačních zranění hlavy jsou na jedné straně subdurální hematomy, SDH, krvácení v důsledku protržení cévy, a na druhé straně difuzní axonální zranění, DAI, které lze shrnout jako protažení nervových vláken v důsledku vysokého deformačního střihu v mozkové tkáni. V závislosti na vlastnostech rotační síly, jako je například délka amplitudy a rychlosti růstu, nastává buď SDH nebo DAI nebo jejich kombinace. Obecně, SDH se vyskytují v případě krátkého trvání a s velkou amplitudou, zatímco DAI se vyskytují v případě delšího a širšího zrychlení zatížení.
Hlava má přitom přirozené ochranné systémy, které se snaží tlumit deformační síly pomocí tvrdé lebky a mozkomíšního moku pod ním. Při nárazu na lebku mozkomíšní mok působí jako rotační tlumič nárazů.
Většina přileb používaných v současnosti poskytuje vysokou ochranu proti přímému nárazu, ale minimální ochranu proti rotačním zraněním hlavy způsobeným šikmým nárazem na hlavu.
Jedním z řešení, které částečně chrání hlavu před rotačním zraněním, je řešení podle pat. US 8578520, v němž je popsána helma s tvrdou skořepinou obsahující energie absorbující vrstvu a posuvné prvky. Tyto posuvné prvky jsou přitom připojeny k vnitřní straně energie absorbující vrstvy, takže při šikmém nárazu dochází pouze k pohybu těchto posuvných prvků, nikoliv celé vnitřní energie absorbující vrstvy.
Dalším ze známých řešení ochranných přileb je řešení podle pat. W02006005143, kde je popsána ochranná helma s vnější vrstvou a vnitřní vrstvou pro styk s hlavou uživatel, obsahující dále střední vrstvu tvořenou anizotropním buněčným materiálem, který má poměrně nízkou odolnost proti deformaci vyplývající z tangenciálních sil na helmě.
Anizotropní materiál může být pěnový nebo voštinový materiál, pěna je s výhodou pěna s uzavřenými buňkami. Přilba umožňuje částečné rušení tangenciálních vlivů na přilbě, způsobujících nižší rotační zrychlení nebo zpomalení hlavy nositele ve srovnání s použitím přilby s izotropní pěnou, a současně umožňuje absorbovat značné množství rotační energie.
-1 CZ 29992 Ul
Známo je rovněž řešení podle pat. EP2428129, kde ochranná helma obsahuje vnější plášť, který je vyroben z tvrdého materiálu. Vnitřní část je rozdělena na vložku a oboustrannou podložku hlavy. Dopad na hlavu je přijímán prostřednictvím vnitřní části, která je uspořádána na vnitřní straně vnějšího pláště. Vnitřní část je rozdělena na vložku a oboustrannou podložku hlavy. Zdařilým řešením je rovněž řešení podle CZ užitného vzoru č. 28115, které popisuje helmu, tvořenou pevným vnějším skeletem a vnitřní energii absorbující vrstvou, jehož podstata spočívá v tom, že vnitřní, energii absorbující vrstva je tvořena pěnovou tvarovanou vložkou, k jejíž vnější ploše směřující k vnitřní části pevného vnějšího skeletu je pevně nebo posuvně připojena plastová lišta opatřená štětinovým materiálem či štětinami, přičemž tato vnitřní pěnová tvarovaná vložka, skelet, s připojenou plastovou lištou se štětinovým materiálem či štětinami je výhodně uložena v textilním obalu a/nebo mezi textilními proložkami uloženými mezi pevným vnějším skeletem a štětinovým materiálem či štětinami pro zaručení minimální adheze s vnějším skeletem.
Řešením, které má rovněž blízko k dobrému řešení problému je také např. řešení podle pat. US2004250340, kde jsou popsány vnitřní a vnější vrstvy ochranné helmy překrývající se navzájem a připojené tak, aby umožňovaly třecí posouvání alespoň jedné oblasti vnější vrstvy přes vnitřní vrstvu. Toto tření je snižováno pomocí náhodně rozmístěných kulových ploch na vnější straně jedné z vnitřních částí.
Všechna zde uvedená řešení ale nejsou zcela účinná při nárazu z různých stran, nebo jsou příliš technologicky složitá.
Podstata technického řešení
Uvedené nedostatky doposud používaných výše uvedených řešení do značné míry odstraňuje helma sestávající z pevného vnějšího skeletu a vnitřní, energii absorbující vrstvy podle tohoto technického řešení, jehož podstata spočívá v tom, že vnitřní, energii absorbující vrstva je tvořena soustavou nafukovacích tvarovaných polštářků, vložek, navzájem vzduchotěsně propojených propojovacími vzduchovými trubičkami a/nebo hadičkami, přičemž tyto nafukovací tvarované polštářky různých tvarů a průřezu, vyrobené výhodně z měkčené PVC fólie, jsou uloženy jednotlivě a/nebo ve funkčních celcích, nebo vjednom společném funkčním celku v textilním obalu a/nebo jsou uloženy mezi textilními proložkami a/nebo jsou uloženy ve vytvarovaném měkkém uložení, výhodně z lehčeného polyurethanu (PUR) a/nebo lehčeného expandovaného polyethylenu (EPP) a/nebo lehčeného PP a/nebo lehčeného PE, opatřeném textilním obalem, připojeným k vnitřní straně pevného vnějšího skeletu helmy s minimálním použitím spojovacích prvků, výhodně tzv. suchých zipů, pro zaručení minimální adheze soustavy nafukovacích tvarovaných polštářků s vnějším skeletem, když tato soustava nafukovacích tvarovaných polštářků je dále opatřena přetlakovým systémem pro propuštění přetlaku vzduchu vzniklého při velmi silném nárazu, sestávajícím ze zadní komory opatřené tryskou a integrovaným napouštěcím a vypouštěcím prvkem, přičemž tento napouštěcí a vypouštěcí prvek je umístěn vně nebo uvnitř pevného vnějšího skeletu helmy.
Vzduchové nafukovací polštáře, uložené v interiéru helem, propojené navzájem vzduchovými trubičkami a/nebo hadičkami přitom umožňují tlumení nárazu s využitím principu proudění vzduchu mezi jednotlivými vzduchovými polštářky, tedy vytvořením jakéhosi „airbagu“ v místě, které je zasažené reakcí hlavy na vnější náraz, bude polštář stlačen a vzduch v něm obsažený se protlačí do sousedních polštářků.
Proces protlačování vzduchu z polštářku do dalšího polštářku zaručí pro ochranu hlavy nejen její utlumení, ale eliminuje rovněž šikmé úhlové zrychlení mozku. Mozku tak nehrozí tvrdý náraz na lebeční kost a nevznikne tak edém.
Řešení podle tohoto technického řešení, tedy helma sestávající zpěvného vnějšího skeletu a vnitřní, energii absorbující vrstvy tvořené soustavou nafukovacích tvarovaných polštářků, vložek, navzájem vzduchotěsně propojených propojovacími vzduchovými trubičkami a/nebo hadičkami je možné přizpůsobit prakticky všem prostorovým požadavkům na uložení vnitřní
-2CZ 29992 Ul energii absorbující vrstvy, a to jak pro helmy cyklistické, tak i moto helmy, helmy pro automobilový sport, helmy pro lyžování či pro vodní sporty, atd.
Objasnění výkresů
Technické řešení bude vysvětleno pomocí výkresu, na němž. Obr. 1 znázorňuje boční pohled na ochrannou helmu s průhledovým naznačením uložení nafukovacích polštářků, Obr. 2 pohled shora s průhledovým naznačením uložení nafukovacích polštářků a čelní výstelkou, Obr. 3 pohled zdola na vnitřní část helmy s vyznačením uložení nafukovacích polštářků a čelní výstelkou, Obr. 4 znázorňuje schéma připojení zadní komory s vypouštěcím a napouštěcím prvkem opatřeným tryskou, Obr. 5 znázorňuje pohled zdola na vnitřní část helmy bez čelní výstelky s vyznačením uložení nafukovacích polštářků a Obr. 6 pak znázorňuje schéma uložení nafukovacích tvarovaných polštářků v měkkém výstelkovém materiálu s textilním obalem ve skořepině helmy. Příklady uskutečnění technického řešení
Příklad 1
Helma pro motosport podle Obr. 1 až Obr. 6 je tvořena pevným vnějším skeletem 1 a vnitřní, energii absorbující vrstvou 2. Vnitřní, energii absorbující vrstva 2 je tvořena soustavou nafukovacích tvarovaných polštářků 3 z měkčené PVC fólie, vložek, navzájem vzduchotěsně propojených propojovacími vzduchovými trubičkami 3L Nafukovací tvarované polštářky 3 jsou podlouhlého tvaru připomínajícího klobásu s kruhovým průřezem v kombinaci s nafukovacími tvarovanými polštářky 3 podlouhlého tvaru s průřezem obdélníkovým, a jsou uloženy jednotlivě v textilních obalech 4 na vnitřní straně vnějšího skeletu 1, skořepiny, helmy, a k této skořepině jsou připojeny pomocí spojovacích prvků 41, tzv. suchých zipů. Textilní obal 4 je přitom bodově připojen k vnitřní části vnějšího skeletu i helmy pro dosažení minimální adheze soustavy nafukovacích tvarovaných polštářků 3 s vnějším skeletem 1. Soustava nafukovacích tvarovaných polštářků 3 je dále opatřena přetlakovým systémem pro propuštění přetlaku vzduchu vzniklého při velmi silném nárazu, sestávajícím ze zadní nafukovací komory 5, umístěné na zadní vnitřní straně vnějšího skeletu 1 helmy, opatřené tryskou 51 a integrovaným napouštěcím a vypouštěcím prvkem 52.
Vzájemné propojení nafukovacích polštářků 3, uložených v interiéru helmy umožňuje tlumení nárazu s využitím principu proudění vzduchu mezi jednotlivými vzduchovými polštářky 3.
V místě, které je zasažené reakcí, tlakem hlavy na vnější náraz, je vzduchový polštářek 3 stlačen a vzduch v něm obsažený se protlačí do sousedních polštářků 3 a vytváří tedy „airbag“.
Příklad 2
Helma pro automobilový sport podle Obr. 1 až Obr. 6 je tvořena pevným vnějším skeletem I a vnitřní, energii absorbující vrstvou 2. Vnitřní, energii absorbující vrstva 2 je tvořena soustavou nafukovacích tvarovaných polštářků 3, vložek, navzájem vzduchotěsně propojených propojovacími vzduchovými trubičkami 31. Nafukovací tvarované polštářky 3 z měkčené PVC fólie jsou různého podlouhlého tvaru připomínajícího klobásu s kruhovým průřezem, a jsou uloženy ve funkčních skupinách v textilních obalech 4 na vnitřní straně vnějšího skeletu I, skořepiny, helmy a k této skořepině jsou připojeny pomocí spojovacích prvků 41, tzv. suchých zipů. Textilní obal 4 je přitom bodově připojen k vnitřní části vnějšího skeletu i helmy pro dosažení minimální adheze soustavy nafukovacích tvarovaných polštářků 3 s vnějším skeletem i. Soustava nafukovacích tvarovaných polštářků 3 je dále opatřena přetlakovým systémem pro propuštění přetlaku vzduchu vzniklého při velmi silném nárazu, sestávajícím ze zadní nafukovací komory 5, umístěné na zadní vnitřní straně vnějšího skeletu i helmy, opatřené tryskou 51 a integrovaným napouštěcím a vypouštěcím prvkem 52.
Vzájemné propojení nafukovacích polštářků 3, uložených v interiéru helmy umožňuje tlumení nárazu s využitím principu proudění vzduchu mezi jednotlivými vzduchovými polštářky 3.
V místě, které je zasažené reakcí, tlakem hlavy na vnější náraz, je vzduchový polštářek 3 stlačen a vzduch v něm obsažený se protlačí do sousedních polštářků 3 a vytváří tedy „airbag“.
-3CZ 29992 Ul
Příklad 3 tíelma pro motosport podle Obr. 1 až Obr. 6 je tvořena pevným vnějším skeletem 1 a vnitřní, energii absorbující vrstvou 2. Vnitřní, energii absorbující vrstva 2 je tvořena soustavou nafukovacích tvarovaných polštářků 3, vložek, navzájem vzduchotěsně propojených propojovacími vzduchovými trubičkami 4. Nafukovací tvarované polštářky 3 z měkčené PVC fólie jsou podlouhlého tvaru připomínajícího klobásu s kruhovým průřezem v kombinaci s nafukovacími tvarovanými polštářky 3 podlouhlého tvaru s průřezem obdélníkovým, a jsou uloženy jako jeden prvek v textilním obalu 4 na vnitřní straně vnějšího skeletu I, skořepiny, helmy a k této skořepině jsou připojeny pomocí spojovacích prvků 41, tzv. suchých zipů. Textilní obal 4 je přitom bodově připojen k vnitřní části vnějšího skeletu I helmy pro dosažení minimální adheze soustavy nafukovacích tvarovaných polštářků 3 s vnějším skeletem I. Soustava nafukovacích tvarovaných polštářků 3 je dále opatřena přetlakovým systémem pro propuštění přetlaku vzduchu vzniklého při velmi silném nárazu, sestávajícím ze zadní nafukovací komory 5, umístěné na zadní vnitřní straně vnějšího skeletu I helmy, opatřené tryskou 51 a integrovaným napouštěcím a vypouštěcím prvkem 52.
Vzájemné propojení nafukovacích polštářků 3, uložených v interiéru helmy umožňuje tlumení nárazu s využitím principu proudění vzduchu mezi jednotlivými vzduchovými polštářky 3.
V místě, které je zasažené reakcí, tlakem hlavy na vnější náraz, je vzduchový polštářek 3 stlačen a vzduch v něm obsažený se protlačí do sousedních polštářků 3 a vytváří tedy „airbag“.
Příklad 4
Helma pro cyklistiku podle Obr. 2 až Obr. 6 je tvořena pevným vnějším skeletem I a vnitřní, energii absorbující vrstvou 2. Vnitřní, energii absorbující vrstva 2 je tvořena soustavou nafukovacích tvarovaných polštářků 3, vložek, navzájem vzduchotěsně propojených propojovacími vzduchovými trubičkami 4. Nafukovací tvarované polštářky 3 z měkčené PVC fólie jsou různého podlouhlého tvaru připomínajícího klobásu s kruhovým průřezem, a jsou uloženy jednotlivě ve vyvarovaném měkkém uložení 6 z lehčeného polyurethanu, opatřeném textilním obalem 4, na vnitřní straně vnějšího skeletu I, skořepiny, helmy a ktéto skořepině jsou připojeny pomocí spojovacích prvků 41, tzv. suchých zipů. Textilní obal 4 je přitom připojen k vnitřní části vnějšího skeletu I helmy pro dosažení minimální adheze soustavy nafukovacích tvarovaných polštářků 3 s vnějším skeletem 1 bodově. Soustava nafukovacích tvarovaných polštářků 3 je dále opatřena přetlakovým systémem pro propuštění přetlaku vzduchu vzniklého při velmi silném nárazu, sestávajícím ze zadní nafukovací komory 5, umístěné na zadní vnitřní straně vnějšího skeletu 1 helmy, opatřené tryskou 51 a integrovaným napouštěcím a vypouštěcím prvkem 52.
Vzájemné propojení nafukovacích polštářků 3, uložených v interiéru helmy umožňuje tlumení nárazu s využitím principu proudění vzduchu mezi jednotlivými vzduchovými polštářky 3.
V místě, které je zasažené reakcí, tlakem hlavy na vnější náraz, je vzduchový polštářek 3 stlačen a vzduch v něm obsažený se protlačí do sousedních polštářků 3 a vytváří tedy „airbag“.
Příklad 5
Helma pro cyklistiku podle Obr. 2 až Obr. 6 je tvořena pevným vnějším skeletem I a vnitřní, energii absorbující vrstvou 2. Vnitřní, energii absorbující vrstva 2 je tvořena soustavou nafukovacích tvarovaných polštářků 3, vložek, navzájem vzduchotěsně propojených propojovacími vzduchovými trubičkami 3T Nafukovací tvarované polštářky 3 z měkčené PVC fólie jsou různého podlouhlého tvaru připomínajícího klobásu s kruhovým průřezem, a jsou uloženy po funkčních skupinách v textilním obalu 4 na vnitřní straně vnějšího skeletu 1, skořepiny, helmy a k této skořepině jsou připojeny pomocí spojovacích prvků 41, tzv. suchých zipů. Textilní obal 4 je přitom bodově připojen k vnitřní části vnějšího skeletu 1 helmy pro dosažení minimální adheze soustavy nafukovacích tvarovaných polštářků 3 s vnějším skeletem I. Soustava nafukovacích tvarovaných polštářků 3 je dále opatřena přetlakovým systémem pro propuštění přetlaku vzduchu vzniklého při velmi silném nárazu, sestávajícím ze zadní nafukovací komory 5, umístěné na zadní vnitřní straně vnějšího skeletu I helmy opatřené tryskou 51 a integrovaným napouštěcím a vypouštěcím prvkem 52.
-4CZ 29992 Ul
Vzájemné propojení nafukovacích polštářků 3, uložených v interiéru helmy umožňuje tlumení nárazu s využitím principu proudění vzduchu mezi jednotlivými vzduchovými polštářky 3.
V místě, které je zasažené reakcí, tlakem hlavy na vnější náraz, je vzduchový polštářek 3 stlačen a vzduch v něm obsažený se protlačí do sousedních polštářků 3 a vytváří tedy „airbag“.
Příklad 6
Helma pro lyžování podle Obr. 1 až Obr. 6 je tvořena pevným vnějším skeletem I a vnitřní, energii absorbující vrstvou 2. Vnitřní, energii absorbující vrstva 2 je tvořena soustavou nafukovacích tvarovaných polštářků 3, vložek, navzájem vzduchotěsně propojených propojovacími vzduchovými trubičkami 31. Nafukovací tvarované polštářky 3 z měkčené PVC fólie jsou podlouhlého tvaru připomínajícího klobásu s kruhovým průřezem v kombinaci s nafukovacími tvarovanými polštářky 3 podlouhlého tvaru s průřezem obdélníkovým, a jsou jako funkční komplet uloženy v textilním obalu 4 na vnitřní straně vnějšího skeletu I, skořepiny, helmy na vnitřní straně vnějšího skeletu I, skořepiny, helmy a ktéto skořepině jsou připojeny pomocí spojovacích prvků 41. tzv. suchých zipů. Textilní obal 4 je přitom bodově připojen k vnitřní části vnějšího skeletu 1 helmy pro dosažení minimální adheze soustavy nafukovacích tvarovaných polštářků 3 s vnějším skeletem. Soustava nafukovacích tvarovaných polštářků 3 je dále opatřena přetlakovým systémem pro propuštění přetlaku vzduchu vzniklého při velmi silném nárazu, sestávajícím ze zadní nafukovací komory 5, umístěné na zadní vnitřní straně vnějšího skeletu 1 helmy, opatřené tryskou 51 a integrovaným napouštěcím a vypouštěcím prvkem 52.
Vzájemné propojení nafukovacích polštářků 3, uložených v interiéru helmy umožňuje tlumení nárazu s využitím principu proudění vzduchu mezi jednotlivými vzduchovými polštářky 3.
V místě, které je zasažené reakcí, tlakem hlavy na vnější náraz, je vzduchový polštářek 3 stlačen a vzduch v něm obsažený se protlačí do sousedních polštářků 3 a vytváří tedy „airbag“.
Příklad 7
Helma pro vodní sporty podle Obr. 2 až Obr. 6 je tvořena pevným vnějším skeletem 1 a vnitřní, energii absorbující vrstvou 2. Vnitřní, energii absorbující vrstva 2 je tvořena soustavou nafukovacích tvarovaných polštářků 3, vložek, navzájem vzduchotěsně propojených propojovacími ohebnými hadičkami 31. Nafukovací tvarované polštářky 3 z měkčené PVC fólie jsou podlouhlého tvaru připomínajícího klobásu s kruhovým průřezem, a jsou jednotlivě uloženy v textilním obalu 4 na vnitřní straně vnějšího skeletu 1, skořepiny, helmy na vnitřní straně vnějšího skeletu 1, skořepiny, helmy a k této skořepině jsou připojeny pomocí spojovacích prvků 41, tzv. suchých zipů. Textilní obal 4 je přitom bodově připojen k vnitřní části vnějšího skeletu 1 helmy pro dosažení minimální adheze soustavy nafukovacích tvarovaných polštářků 3 s vnějším skeletem I. Soustava nafukovacích tvarovaných polštářků 3 je dále opatřena přetlakovým systémem pro propuštění přetlaku vzduchu vzniklého při velmi silném nárazu, sestávajícím ze zadní nafukovací komory 5, umístěné na zadní vnitřní straně vnějšího skeletu 1 helmy opatřené tryskou 51 a integrovaným napouštěcím a vypouštěcím prvkem 52.
Vzájemné propojení nafukovacích polštářků 3, uložených v interiéru helmy umožňuje tlumení nárazu s využitím principu proudění vzduchu mezi jednotlivými vzduchovými polštářky 3.
V místě, které je zasažené reakcí, tlakem hlavy na vnější náraz, je vzduchový polštářek 3 stlačen a vzduch v něm obsažený se protlačí do sousedních polštářků 3 a vytváří tedy „airbag“.
Uvedené příklady provedení nejsou pochopitelně zcela vyčerpávající, jsou možné další varianty provedení, zejména v kombinaci uložení nebo ve tvaru vzduchových nafukovacích polštářků, jakož i v konkrétním tvaru a provedení helem, který je v praxi odvozen od účelu použití a není předmětem tohoto technické řešení.
Průmyslová využitelnost
Helma obsahující energii absorbující vrstvu, tvořená pevným vnějším skeletem a vnitřní, energii absorbující vrstvou podle tohoto technického řešení je využitelná jak pro sportovní ochranné helmy, tak i pro pracovní ochranné helmy s vyššími nároky na ochranu hlavy.

Claims (7)

1. Helma obsahující energii absorbující vrstvu, tvořená pevným vnějším skeletem (1) a vnitřní, energii absorbující vrstvou (2), vyznačující se tím, že vnitřní, energii absorbující vrstva (2), je tvořena soustavou nafukovacích tvarovaných polštářků (3), vložek, navzájem vzduchotěsně propojených propojovacími vzduchovými trubičkami a/nebo hadičkami (31), přičemž nafukovací tvarované polštářky (3), různých tvarů a průřezu, jsou uloženy jednotlivě a/nebo ve funkčních celcích, nebo v jednom společném funkčním celku v textilním obalu (4) a připojeny k vnitřnímu povrchu vnějšího skeletu (1) helmy s minimálním použitím spojovacích prvků (41) pro zaručení minimální adheze soustavy nafukovacích tvarovaných polštářků (3) s vnějším skeletem (1).
2. Helma obsahující energii absorbující vrstvu podle nároku 1, vyznačující se tím, že nafukovací tvarované polštářky (3), vložky, navzájem vzduchotěsně propojené propojovacími vzduchovými trubičkami a/nebo hadičkami (31) jsou uloženy jednotlivě a/nebo ve funkčních celcích, nebo v jednom společném funkčním celku mezi textilními proložkami a opatřeny textilním obalem (4) a jsou připojeny k vnitřnímu povrchu vnějšího skeletu (1) helmy s minimálním použitím spojovacích prvků (41) pro zaručení minimální adheze soustavy nafukovacích tvarovaných polštářků (3) s vnějším skeletem (1).
3.. Helma obsahující energii absorbující vrstvu podle nároku 1, vyznačující se tím, že nafukovací tvarované polštářky (3), vložky, navzájem vzduchotěsně propojené propojovacími vzduchovými trubičkami a/nebo hadičkami (31) jsou uloženy jednotlivě a/nebo ve funkčních celcích, nebo v jednom společném funkčním celku ve vytvarovaném měkkém uložení (6) opatřeném textilním obalem (4) a jsou připojeny k vnitřnímu povrchu vnějšího skeletu (1) helmy s minimálním použitím spojovacích prvků (41) pro zaručení minimální adheze soustavy nafukovacích tvarovaných polštářků (3) s vnějším skeletem (1).
4. Helma obsahující energii absorbující vrstvu podle nároků laž3, vyznačující se tím, že soustava nafukovacích tvarovaných polštářků (3) je opatřena přetlakovým systémem pro propuštění přetlaku vzduchu vzniklého při velmi silném nárazu, sestávajícím ze zadní komory (5), umístěné na zadní vnitřní straně vnějšího skeletu (1) helmy, opatřené tryskou (51) a integrovaným napouštěcím a vypouštěcím prvkem (52), uloženým vně nebo uvnitř pevného vnějšího skeletu helmy (1).
5. Helma obsahující energii absorbující vrstvu podle nároků laž4, vyznačující se tím, že nafukovací tvarované polštářky (3) různých tvarů a průřezu jsou vyrobeny z lehčené PVC fólie.
6. Helma obsahující energii absorbující vrstvu podle nároků Ia3až5, vyznačující se tím, že vytvarované měkké uložení (6) pro vložení do textilního obalu (4) je vyrobeno z lehčeného polyurethanu a/nebo lehčeného EPP a/nebo lehčeného PP a/nebo lehčeného PE.
7. Helma obsahující energii absorbující vrstvu podle nároků lažó, vyznačující se tím, že spojovacími prvky (41) pro připojení k vnitřnímu povrchu vnějšího skeletu (1) helmy a zaručení minimální adheze soustavy nafukovacích tvarovaných polštářků (3) s pevným vnějším skeletem (1) jsou suché zipy.
CZ2016-32644U 2016-08-02 2016-08-02 Helma obsahující energii absorbující vnitřní vrstvu CZ29992U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2016-32644U CZ29992U1 (cs) 2016-08-02 2016-08-02 Helma obsahující energii absorbující vnitřní vrstvu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2016-32644U CZ29992U1 (cs) 2016-08-02 2016-08-02 Helma obsahující energii absorbující vnitřní vrstvu

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ29992U1 true CZ29992U1 (cs) 2016-11-15

Family

ID=57353984

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2016-32644U CZ29992U1 (cs) 2016-08-02 2016-08-02 Helma obsahující energii absorbující vnitřní vrstvu

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ29992U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR101802490B1 (ko) 에너지 흡수층에 배열되는 슬라이딩 촉진체를 갖는 헬멧
US10363477B1 (en) Body protective padding with non-bursting gas cells
US10201743B1 (en) Football helmet having improved impact absorption
CA2990314C (en) Helmet
US3787893A (en) Protective headgear
US7089602B2 (en) Multi-layered, impact absorbing, modular helmet
CA2824211C (en) Impact attenuating bladder with fluid release control valve for a helmet liner
US8336122B1 (en) Method of manufacturing a cranial shock absorption system
EP3257389B1 (en) Protective lining, helmet comprising said lining and use thereof
US20130122256A1 (en) Protective material
US20060137073A1 (en) Protective headgear with improved shell construction
US20100192290A1 (en) Neck protection collar
US20020184699A1 (en) Protective helmet
ES2905906T3 (es) Mejoras en la célula de protección del cráneo
KR20130082501A (ko) 보호 헬멧과 두부 외상 감소 또는 억제 방법
WO2013134063A1 (en) Helmet with multiple protective zones
US20160242486A1 (en) Impact diverting helmet system
CZ29992U1 (cs) Helma obsahující energii absorbující vnitřní vrstvu
CZ28115U1 (cs) Helma obsahující energii absorbující vrstvu
CZ2018108A3 (cs) Tlumicí systém helmy
KR20170004272A (ko) 충격 흡수패드

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20161115

MK1K Utility model expired

Effective date: 20200802