CZ298494B6 - Zarízení pro merení prutoku a množství plynu nebokapalin - Google Patents

Zarízení pro merení prutoku a množství plynu nebokapalin Download PDF

Info

Publication number
CZ298494B6
CZ298494B6 CZ20012742A CZ20012742A CZ298494B6 CZ 298494 B6 CZ298494 B6 CZ 298494B6 CZ 20012742 A CZ20012742 A CZ 20012742A CZ 20012742 A CZ20012742 A CZ 20012742A CZ 298494 B6 CZ298494 B6 CZ 298494B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
flow
fluid
conduit
circular
liquids
Prior art date
Application number
CZ20012742A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ20012742A3 (cs
Inventor
Bíla@Jirí
Preisler@Vlastimil
Original Assignee
CVUT v Praze Fakulta strojní
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by CVUT v Praze Fakulta strojní filed Critical CVUT v Praze Fakulta strojní
Priority to CZ20012742A priority Critical patent/CZ298494B6/cs
Publication of CZ20012742A3 publication Critical patent/CZ20012742A3/cs
Publication of CZ298494B6 publication Critical patent/CZ298494B6/cs

Links

Landscapes

  • Measuring Volume Flow (AREA)

Abstract

Zarízení pro merení prutoku a množství plynu nebokapalin sestává z potrubí (1) a v nem umísteného telesa (2). Teleso (2) je symetricky usporádáno podle trí ortogonálních rovin a je pevne upraveno souose v geometricky podobném potrubí (1) kruhového nebo nekruhového prurezu, pricemž teleso (2) je sestavené ze trí cástí pricemž prusecnice plochy strední cásti a ploch okrajových cástí tvorí hrany a náporová cást telesa (2) je tvorena kruhovou plochou, umístenou v kolmém smeru ke smeru proudení mereného prutoku a plochou komolého kužele. Teleso (2) v potrubí (1) muže být opatreno otvory (7, 8) vestredu náporové a úplavové steny telesa (2) a dalšími otvory (10) na povrchu telesa (2) v rovine symetrie telesa (2). Teleso (2) muže být rovnež opatreno prutocným otvorem (14) pro merení parciálníhoprutoku (13) vytvoreného vetvením z celkového prutoku (15) potrubí (1).

Description

Oblast techniky
Vynález se týká zařízení pro měření průtoku a množství plynů nebo kapalin, sestávajícího z potrubí a v něm umístěného tělesa.
Dosavadní stav techniky
Dosud používaná měřidla průtoku a množství kapalin a plynů jsou opatřena čidly průtoku, která provádějí signálové transformace analogické velikosti průtoku tekutiny přenášených pouze potrubím kruhového průřezu. Tak je tomu na příklad u normované clony, dýzy nebo při průtoku zakřiveným kanálem. Signály vytvořené po průtoku takovými čidly se vyznačují přibližně kvadratickou charakteristikou, která je dále závislá na změně hustoty protékající tekutiny čidlem, což má za následek komplikace při vyhodnocování velikosti průtoku a množství proteklé tekutiny. Dalším nedostatkem těchto čidel s kvadratickou charakteristikou je malý měřicí rozsah průtoku pro praktické použití vyjádřený poměrem 1:3. Další omezovači okolností pro správné používání čidel jako je clona nebo dýza, je dodržování podmínek sestavených do souboru předpisů, jako je rozsah průměrů pouze kruhového potrubí, vymezený na velikosti 50 až 1000 mm, rovný úsek potrubí o délce 50 průměrů a více a řada dalších požadavků. Z hlediska energetického se při průtoku clonou a dýzou vytváří podstatná tlaková ztráta.
Jiná dosud používaná měřidla průtoku a množství kapalin a plynů provádějí signálovou transformaci na frekvenci opakovaného pohybu funkčního prvku, jako je píst s přímočarým pohybem, píst s kombinovaným pohybem rotačním a translačním, oválové těleso, a podobně. Použití takových funkčních prvků pro stavbu měřidel průtoku a množství tekutin je omezeno rozměry funkčního prvku v tělese přístroje vyráběného pro zapojení do potrubí v rozsahu světlostí 15 a 150 mm. Funkce těchto měřidel průtoku a množství tekutin je spojena s tlakovou ztrátou, způsobenou těsnými pohyby funkčního prvku v tělese přístroje. Proto jsou měřicí rozsahy omezeny na poměr 1:10.
Frekvenční výstupní signály o průtoku kapalin a plynů je možno získávat sdílením hybnosti tekutiny rotoru opatřeného soustavou lopatek a uloženého pro radiální a axiální pohyb. Takové přístroje se vyrábějí pro zabudování do potrubí o průměrech v rozmezí 10 až 450 mm, ale i 800 mm. Jejich měřicí rozsahyjsou 1:10. Nevýhodami jsou provozní změny stavů ložisek a značné momenty setrvačnosti rotorů.
Vedle těchto zařízení s totálním průtokem čidel se pro získání signálů o průtoku používají rychlostní sondy v jediném bodě rychlostního pole tekutiny. Většina rychlostních sond je konstrukčními modifikacemi založena na využití přeměny pohybové energie ve zvoleném bodě rychlostního pole na tlakový signál. Některé rychlostní sondy používají současně několika bodů ke stanovení profilu rychlostního pole. Všechny takto získané signály o rychlosti v jednom nebo v několika bodech rychlostního pole mohou být použity pro snímání průtoku celým rychlostním polem na základě znalosti vztahu mezi bodovou rychlostí a střední rychlostí celého pole. Takový vztah se získá individuálním experimentálním postupem. Další nevýhodou náporových rychlostních sond je kvadratická charakteristika signálové transformace a dále obtíže při zpracování signálů, zejména při nízkých absolutních tlacích průtoku plynů a konečně také při malých rychlostech plynů.
Při přenosu velkých výkonů tekutinami a potřebě jejich řízení za různých stavových poměrů a provozních podmínek, selhávají dosavadní způsoby měření průtoku a množství tekutin a z nich odvozené technické prostředky. Vedle požadavků kladených na statické charakteristiky čidel
- 1 CZ 298494 B6 průtoků tekutin přistupují dynamická kriteria přenosu signálů o průtoku plynoucí z uskutečňování programů řízení.
Podstata vynálezu
Výše uvedené nedostatky jsou odstraněny zařízením pro měření průtoku a množství plynů nebo kapalin, sestávajícím z potrubí a v něm umístěným tělesem podle tohoto vynálezu. Jeho podstatou je těleso symetricky uspořádané podle tří ortogonálních rovin, pevně upravené souose v geometricky podobném potrubí kruhového nebo nekruhového průřezu. Těleso je sestavené ze tří částí, přičemž průsečníce plochy střední části a ploch okrajových částí tvoří hrany a náporová část tělesa je tvořena kruhovou plochou, umístěnou v kolmém směru ke směru proudění měřeného průtoku a plochou komolého kužele.
Těleso v potrubí je s výhodou opatřeno otvoiy ve středu náporové a úplavové stěny tělesa a/nebo dalšími otvory na povrchu tělesa v rovině symetrie tělesa pro přenos tlakových signálů o průtoku plynů a/nebo kapalin pro oba směiy pohybu tekutiny v potrubí.
Těleso je ve výhodném provedení opatřeno souosým průtočným otvorem, který je upraven pro měření parciálního průtoku vytvořeného větvením z celkového průtoku potrubí. Do průtočného otvoru v tělese je s výhodou těsně zabudováno čidlo průtoku uspořádané ze soustavy desek upravených vedle sebe a oddělených na protilehlých okrajích distančními díly opatřenými pomocnými otvory pro přenos statických tlaků tekutiny z každého kanálu soustavy štěrbin alespoň ve dvou rovinách kolmých na směr proudění a přenášených dále do odpovídajícího sběrného kanálu.
Do průtočného kanálu v tělese může být alternativně vložena komora se vtokovým a výtokovým otvorem, přičemž blíže výtokového otvoru je umístěna kolmo na směr proudění volně otočná deska a její pohyby mezi dvěma zarážkami jsou přenášeny bezdotykovým převodníkem.
Podstata vynálezu spočívá v uspořádání potrubí s tělesem, sestaveným ze tří částí u kterých průsečnice plochy střední části a ploch okrajových částí tvoří hrany. Dále je náporová část tělesa tvořena kruhovou plochou, umístěnou v kolmém směru ke směru proudění měřeného průtoku a plochou komolého kužele.
Geometrické uspořádání tělesa symetricky podle tří ortogonálních rovin umožňuje vytvořit čidlo průtoku pro měření množství plynů a kapalin pro oba směry proudění tekutin potrubím. Při obtékání tělesa tekutinou se mění pohybová a tlaková energie tekutiny následkem čehož lze stanovit střední průtočnou rychlost tekutiny mezi potrubím a tělesem podle změny statického tlaku tekutiny potrubím. Rovněž je možné alternativní provedení odběru tlaků pro opačný směr potrubím.
Stanovení střední průtočné rychlosti tekutiny mezi potrubím a tělesem je založeno na přenosu celkového tlaku tekutiny ve středu tělesa na jeho náporové straně a celkového tlaku tekutiny ve středu tělesa na úplavové straně.
Další sestavení snímacích sond tlaků pro stanovení střední rychlosti tekutiny mezi potrubím a tělesem je takové, že sonda snímá celkový tlak tekutiny před tělesem a statický tlak mezi potrubím a tělesem se přenáší štěrbinovými otvory do komory umístěné v tělese a propojené s impulzní trubicí.
Průtok a množství plynů a kapalin v potrubí se může dále měřit podle velikosti parciálního průtoku průtočným otvorem umístěným souose v tělese v geometricky podobném potrubí kruhového nebo nekruhového průřezu. Parciální průtok tělesem vzniká větvením celkového průtoku potrubím, kterému je parciální průtok úměrný.
-2CZ 298494 B6
Měření velikosti parciálního průtoku otvorem v tělese se provádí výhodně ěidlem průtoku tekutiny s lineární průtokovou charakteristikou, které odpovídá například laminámí pohyb tekutiny. K tomu účelu se používá konstrukce čidla průtoku tvořeného deskami uspořádanými vedle sebe a oddělenými po obou protilehlých okrajích distančními díly. V takto vytvořené soustavě štěrbin nastává laminámí proudění tekutin, při kterém je rychlost tekutiny lineární funkcí rozdílu statických tlaků vytvořených po délce soustavy štěrbin. Výhoda konstrukce čidla průtoku tvořeného soustavou štěrbin spočívá v přenosu statického tlaku snímaného otvorem v každé průtočné štěrbině, alespoň ve dvou rovinách kolmých na směr proudění. Statické tlaky snímané v každé štěrbině otvory jsou přenášeny do odpovídajícího sběrného kanálu propojeného s převodníkem tlakové diference.
Činnost tekutinového oscilátoru s volně pohyblivou deskou je založen na interakci pohybu tekutiny v průtočné komoře a pohybu desky mezi zarážkami. Objem tekutiny proteklé otvorem je úměrný dráze vykonané některým bodem desky mezi zarážkami. Vzhledem k tomu, že tato dráha je tvořena součtem elementárních trajektorií pevně určených kruhovými oblouky, které deska cyklicky opisuje mezi zarážkami, je možno proteklý objem vyjádřit počtem vykonaných cyklů, tj. počtem cyklických pohybů - dvojic (start, návrat) desky vzhledem k jedné zarážce.
Přenos pohybu desky se provádí indukčním nebo optoelektronickým převodníkem, přičemž počet cyklů desky za jednotku času - frekvence desky, udává vteřinový průtok tekutiny, součet cyklů desky udává celkové množství proteklé tekutiny.
Zařízení podle tohoto vynálezu odstraňuje nevýhody škrticích čidel typu clona, dýza a jejich modifikace tím, že podstatně snižuje kontrakci proudu tekutiny při obtékání tělesa podle tohoto technického řešení a výrazně omezuje oblast tvoření vírů. Tím snižuje energetické ztráty při měření. Řešení dále umožňuje měření průtoků v kanálech kruhového a nekruhového průřezu. Další výhodou je transformace analogové veličiny velikosti průtoku na digitální signál frekvence. Konstrukce celého zařízení je přehledná a technologické nároky na jeho výrobu jsou nízké. Další podstatnou výhodou je to, že zařízení umožňuje měření průtoků v obou směrech proudění tekutiny potrubím. Zařízení umožňuje měřit průtok tekutin v rozsahu střední rychlosti od 1 až do 40 m/s.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude podrobněji popsán na konkrétním příkladu provedení s pomocí přiložených výkresů, kde na obr. 1 je znázorněno schématicky v bokorysu základní řešení zařízení pro měření průtoku a množství plynů nebo kapalin. Na obr. 2 je znázorněno provedení z obr. 1, opatřené sondou statického tlaku. Na obr. 3 je znázorněno schématicky v bokorysu další možné provedení zařízení podle tohoto vynálezu. Na obr. 4 je znázorněno schématicky v bokorysu ještě jedno provedení. Na obr. 5 je znázorněno schématicky v bokorysu v řezu další možné řešení s tělesem se souosým otvorem. Na obr. 6 je znázorněno schématicky čidlo průtoku. Na obr. 7 je znázorněno schématicky v bokorysu další možné provedení zařízení pro měření průtoku a množství plynů nebo kapalin a na obr. 8 je znázorněno řešení z obr. 7 v půdorysu.
Příklady provedení vynálezu
Podstata vynálezu spočívá v uspořádání potrubí 1 s tělesem 2, sestaveným ze tří částí u kterých průsečnice plochy střední části a ploch okrajových částí tvoří hrany a náporová část tělesa 2 je tvořena kruhovou plochou, umístěnou v kolmém směru ke směru proudění měřeného průtoku a plochou komolého kužele, jak je to znázorněno na obr. 1. Geometrické uspořádání tělesa 2 symetricky podle tří ortogonálních rovin umožňuje vytvořit čidlo průtoku a množství plynů
-3 CZ 298494 B6 a/nebo kapalin pro oba směry 3 a 4 proudění tekutin potrubím 1 podle šipek na obr. 1. Při obtékání tělesa 2 tekutinou se mění pohybová a tlaková energie tekutiny, následkem Čehož lze stanovit střední průtočnou rychlost tekutiny mezi potrubím 1 a tělesem 2 podle rozdílu statického tlaku v sondě 5 a v sondě 6 tekutiny potrubím 1 směrem 3. V alternativním provedení je možné provádět odběiy tlaků analogicky pro opačný směr 4 v potrubí 1.
Jiný způsob stanovení střední průtočné rychlosti tekutiny mezi potrubím 1 a tělesem 2 je založen na přenosu celkového tlaku tekutiny v otvoru 7 ve středu tělesa 2 na jeho náporové straně a celkového tlaku tekutiny v otvoru 8 ve středu tělesa 2 na úplavové straně, jak je to znázorněno na obr. 3.
Další sestavení snímacích sond tlaků pro stanovení střední rychlosti tekutiny mezi potrubím 1 a tělesem 2 je uvedeno na obr. 4. Sonda 9 snímá celkový tlak tekutiny před tělesem 2 a statický tlak mezi potrubím 1 a tělesem 2 se přenáší štěrbinovými otvory do komory 11 umístěné v tělese 2 a propojené s impulzní trubicí 12.
Průtok a množství plynů a kapalin v potrubí 1 se dále může měřit podle velikosti parciálního průtoku 13 průtočným otvorem 14 umístěným souose v tělese 2, umístěným souose v geometricky podobném potrubí 1 kruhového nebo nekruhového průřezu, viz, obr. 5. Parciální průtok 13 tělesem 2 vzniká větvením celkového průtoku 15 potrubím 1, kterému je parciální průtok 13 úměrný.
Měření velikosti parciálního průtoku 13 průtočným otvorem 14 v tělese 2 se provádí výhodně čidlem průtoku tekutiny s lineární průtokovou charakteristikou, která odpovídá například pro laminámí pohyb tekutiny. K tomu účelu se použije konstrukce čidla průtoku tvořeného deskami 16 podle obr. 6., uspořádanými vedle sebe a oddělenými po obou protilehlých okrajích distančními díly Γ7. V takto vytvořené soustavě štěrbin 19 nastává laminámí proudění tekutin, při kterém je rychlost tekutiny lineární funkcí rozdílu statických tlaků vytvořených po délce soustavy štěrbin 19. Výhoda konstrukce čidla průtoku tvořeného soustavou štěrbin 19 spočívá v přenosu statického tlaku snímaného otvorem 18 v každé průtočné štěrbině 19, alespoň ve dvou rovinách 20 kolmých na směr proudění. Statické tlaky snímané v každé štěrbině 19 otvory 18 jsou přenášeny do odpovídajícího sběrného kanálu 21 propojeného s převodníkem tlakové diference.
Celá soustava průtokových štěrbin 19 je uložena mezi spodní základovou desku 22 a vrchní desku 23 čidla průtoku a stažena svorníky viz, obr. 5. Takto sestavené čidlo parciálního průtoku 13 tělesem 2 je těsně uloženo v průtočném otvoru 14 tělesa 2 souose upevněného v potrubí l.
Parciální průtok tekutiny průtočným otvorem 14 v tělese 2 souose uloženém v potrubí 1 se může jiným způsobem měřit tekutinovým oscilátorem sestávajícím z průtočné komory 24 (obr. 8.) pravoúhlého průřezu. Komora je vytvořena spodní stěnou 25 (obr. 7.) a vrchní stěnou 26 a obvodovou stěnou 27 umístěnou kolmo ke spodní stěně 25 a vrchní stěně 26. Do průtočné komory 24 ústí vtokový otvor 28 tvořený rovinnými stěnami uspořádanými symetricky ke středící rovině. Z průtočné komory 24 vychází výtokový otvor 29 tvořený rovinným stěnami, které jsou rovněž symetricky uspořádány ke středící rovině společné se středící rovinou vtokového otvoru 28. Mezi vtokovým otvorem 28 a výtokovým otvorem 29 je, blíže k výtokovému otvoru 29, otočně uložena otočná deska 30 s osou ve středící rovině spodní stěny 25 a vrchní stěny 26, kolmo ke spodní stěně 25 a vrchní stěně 26. Volný rotační pohyb otočné desky 30 je vymezen dvěma zarážkami 31 a 32 umístěnými souměrně podle osy komory 24 před výtokovým otvorem 29.
Činnost tekutinového oscilátoru s volně pohyblivou otočnou deskou 30 je založen na interakci pohybu tekutiny v průtočné komoře 24 a pohybu otočné desky 30 mezi dvěma zarážkami 31 a 32. Objem tekutiny proteklé výtokovým otvorem 29 je úměrný dráze vykonané některým bodem otočné desky 30 mezi dvěma zarážkami 31 a 32. Vzhledem k tomu, že tato dráha je tvořena součtem elementárních trajektorií pevně určených kruhovými oblouky, které otočná deska 30
-4CZ 298494 B6 cyklicky opisuje mezi dvěma zarážkami 31 a 32, je možno proteklý objem vyjádřit počtem vykonaných cyklů, tj. počtem cyklických pohybů - dvojic (start, návrat) otočné desky 30 vzhledem k jedné ze dvou zarážek 31 a 32.
Přenos pohybu otočné desky 30 se provádí indukčním nebo optoelektronickým převodníkem 33, přičemž počet cyklů otočné desky 30 za jednotku času, tj. frekvence otočné desky 30, udává vteřinový průtok tekutiny, součet cyklů otočné desky 30 udává celkové množství proteklé tekutiny.
Vedle uvedených možností měření parciálních průtoků tekutiny průtočným otvorem 14 v tělese 2 znázorněných na obr. 5, 6, 7 a 8, lze rovněž využít alternativně další známé konstrukce čidel průtoku, jako například digitální čidlo pro indikování průtoku průtočným otvorem 14 v tělese 2 využívající soustavu „Karmanových“ virů vytvořených při obtékání hranolu upraveného kolmo na desku 22 a 23 ve středící rovině tělesa 2. Jiné provedení digitálního čidla průtoku průtočným otvorem 14 v tělese 2 vykonává funkci tekutinového oscilátoru tím, že tekutina protéká difuzorovým kanálem pravoúhlého průřezu upraveným pro bistabilní řízenou paměťovou funkci.
Uvedená řešení odstraňují nevýhody škrtících čidel typu clona, dýza a jejich modifikací. Dále umožňuje měření průtoků v kanálech kruhového i nekruhového průřezu. Konstrukce zařízení je přehledná a technologické nároky na jejich výrobu jsou nízké. Zařízení umožňuje měření průtoků v obou směrech proudění tekutiny potrubím.
Průmyslová využitelnost
Zařízení pro měření průtoku a množství plynů nebo kapalin podle tohoto vynálezu nalezne uplatnění zejména v plynárenském, chemickém a potravinářském průmyslu, energetice, zdravotnictví, vzduchotechnice, dopravě a podobně.

Claims (5)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Zařízení pro měření průtoku a množství plynů nebo kapalin, sestávající z potrubí a v něm umístěného tělesa, vyznačující se tím, že těleso (2) je symetricky uspořádáno podle tří ortogonálních rovin a je pevně upraveno souose v geometricky podobném potrubí (1) kruhového nebo nekruhového průřezu, přičemž těleso (2) je sestavené ze tří částí vytvořených přímkovými plochami, přičemž průsečnice plochy střední části a ploch okrajových částí tvoří hrany a náporová část tělesa (2) je tvořena kruhovou plochou, umístěnou v kolmém směru ke směru proudění měřeného průtoku a plochou komolého kužele.
  2. 2. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že těleso (2) v potrubí (1) je opatřené otvory (7, 8) ve středu náporové a úplavové stěny tělesa (2) a dalšími otvory (10) na povrchu tělesa (2) v rovině symetrie tělesa (2) pro přenos signálů o průtoku plynů a/nebo kapalin pro oba směry (3 nebo 4) pohybu tekutiny v potrubí (1).
  3. 3. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že těleso (2) je opatřené průtočným otvorem (14) pro měření parciálního průtoku (13) vytvořeného větvením z celkového průtoku (15) potrubí (1).
    -5CZ 298494 B6
  4. 4. Zařízení podle nároku 3, vyznačující se tím, že do průtočného otvoru (14) v tělese (2) je zabudováno čidlo průtoku vytvořené z desek (16) upravených vedle sebe a oddělených na protilehlých okrajích distančními díly (17) opatřenými pomocnými otvory (18) pro přenos statických tlaků tekutiny z každého kanálu soustavy štěrbin alespoň ve dvou rovinách (20)
  5. 5 kolmých na směr proudění a přenášených dále do odpovídajícího sběrného kanálu (21).
    5. Zařízení podle nároku 3, vyznačující se tím, že do průtočného otvoru (14) v tělese (2) je vložena komora (24) s vtokovým otvorem (28) a výtokovým otvorem (29), přičemž blíže k výtokovému otvoru (29) je umístěna kolmo na směr proudění volně otočná deska (30) s io dvěma zarážkami (31, 32) a bezdotykový převodník (33) pohybu otočné desky (30).
CZ20012742A 2001-07-27 2001-07-27 Zarízení pro merení prutoku a množství plynu nebokapalin CZ298494B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20012742A CZ298494B6 (cs) 2001-07-27 2001-07-27 Zarízení pro merení prutoku a množství plynu nebokapalin

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20012742A CZ298494B6 (cs) 2001-07-27 2001-07-27 Zarízení pro merení prutoku a množství plynu nebokapalin

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ20012742A3 CZ20012742A3 (cs) 2003-03-12
CZ298494B6 true CZ298494B6 (cs) 2007-10-17

Family

ID=5473493

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20012742A CZ298494B6 (cs) 2001-07-27 2001-07-27 Zarízení pro merení prutoku a množství plynu nebokapalin

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ298494B6 (cs)

Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4644800A (en) * 1986-06-02 1987-02-24 Combustion Engineering, Inc. Annular venturi flow measuring device
US4920808A (en) * 1986-04-24 1990-05-01 Roland Sommer Device and method for measuring the flow velocity of a free flow in three dimensions
WO1998010249A1 (en) * 1996-09-03 1998-03-12 Expro North Sea Limited Improved annular flow monitoring apparatus
WO2000045133A1 (en) * 1999-01-11 2000-08-03 Flowsys As Measuring multiphase flow in a pipe

Patent Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4920808A (en) * 1986-04-24 1990-05-01 Roland Sommer Device and method for measuring the flow velocity of a free flow in three dimensions
US4644800A (en) * 1986-06-02 1987-02-24 Combustion Engineering, Inc. Annular venturi flow measuring device
WO1998010249A1 (en) * 1996-09-03 1998-03-12 Expro North Sea Limited Improved annular flow monitoring apparatus
WO2000045133A1 (en) * 1999-01-11 2000-08-03 Flowsys As Measuring multiphase flow in a pipe

Also Published As

Publication number Publication date
CZ20012742A3 (cs) 2003-03-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3736797A (en) Venturi device
US5333496A (en) In-line parallel proportionally partitioned by-pass metering device and method
RU2491513C2 (ru) Усредняющая диафрагма с отверстиями, расположенными рядом с внутренней стенкой трубы
KR20040097292A (ko) 평균 오리피스 프라이머리 유동 엘리먼트
US4730500A (en) Vortex generating mass flowmeter
US5297426A (en) Hydrodynamic fluid divider for fluid measuring devices
US20110138929A1 (en) Kinetic Flow Meter
US4911007A (en) Flowmeter
GB2161941A (en) Mass flow meter
CN111397678A (zh) 一种多级整流mems燃气流量计
US20020178837A1 (en) Apparatus and method for measuring fluid flow
US4896541A (en) Vortex generating mass flowmeter
CA1134173A (en) Apparatus for determining the differential pressure and the volumetric fluid flow in a conduit
Döbbeling et al. Computer-aided calibration and measurements with a quadruple hotwire probe
CZ298494B6 (cs) Zarízení pro merení prutoku a množství plynu nebokapalin
US6564651B1 (en) Modular high-temperature gas flow sensing element for use with a cyclone furnace air flow measuring system
EP2233895A1 (en) Method and device for flow metering and for forming a fluid medium sample
CZ11576U1 (cs) Zařízení pro měření průtoku a množství plynů nebo kapalin
US4240293A (en) Vortex generating device
CZ22678U1 (cs) Průtokoměr
JPH01299416A (ja) 流量変換装置
CA1051223A (en) Fluid flow measuring device
Morrison et al. Upstream velocity profile effects on orifice flowmeters
EP0064975B1 (en) Vortex generating mass flowmeter
CN219869815U (zh) 一种防结晶、耐腐蚀的微小气体流量测量仪器

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20100727