CZ29842U1 - Aplikační sáčky bylinných směsí pro zvýšení vitality rostlin a jejich obranyschopnosti proti houbovým chorobám - Google Patents

Aplikační sáčky bylinných směsí pro zvýšení vitality rostlin a jejich obranyschopnosti proti houbovým chorobám Download PDF

Info

Publication number
CZ29842U1
CZ29842U1 CZ2016-32273U CZ201632273U CZ29842U1 CZ 29842 U1 CZ29842 U1 CZ 29842U1 CZ 201632273 U CZ201632273 U CZ 201632273U CZ 29842 U1 CZ29842 U1 CZ 29842U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
application
bags
plants
increase
plant
Prior art date
Application number
CZ2016-32273U
Other languages
English (en)
Inventor
Roman Pavela
Martin Žabka
Original Assignee
Výzkumný ústav rostlinné výroby, v. v. i.
Agro Cs A.S.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Výzkumný ústav rostlinné výroby, v. v. i., Agro Cs A.S. filed Critical Výzkumný ústav rostlinné výroby, v. v. i.
Priority to CZ2016-32273U priority Critical patent/CZ29842U1/cs
Publication of CZ29842U1 publication Critical patent/CZ29842U1/cs

Links

Landscapes

  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)

Description

Řešení se týká aplikačních sáčků obsahujících bylinnou směs sestávající se z jemně mleté kůry skořicovníku pravého (Cinnamomum verum J. Presl) a poupat hřebíčkovce vonného (Syzygium aromaticum (L.) Merrill & Perry), pomocí nichž a jednoduchého rozpouštědla lze rychle připravit aplikační kapalinu využitelnou v ochraně rostlin vůči houbovým patogenům a podporující vitalitu rostlin.
Dosavadní stav techniky
Aplikační kapalina fungicidních přípravků je obvykle vytvářena rozpuštěním fungicidního přípravku sestávajícího se ze směsi účinné látky, emulgátoru a/nebo nosiče. Je obecně známé, že nejen fungicidní účinné látky, ale i další formulační přísady mohou být nepřiměřenou zátěží pro životní prostředí a zdraví necílových organismů, včetně člověka. Tyto nevýhody přípravků na ochranu rostlin částečně řeší přípravky, jejichž účinnými látkami jsou extrakty z rostlin obsahující rostlinné sekundární metabolity s fungicidními účinky. Tyto přípravky, nazývané botanické fungicidy, významně zlepšují kvalitu životního prostředí a mají minimální dopad i na necílové organismy. Nicméně přesto zůstávají po aplikaci na rostlinách rezidua formulačních přísad používaných při samotné formulací přípravků. Na druhé straně je známé, že je možné připravit takzvané farmářské přípravky na ochranu rostlin pomocí jednoduchého rozpouštědla - vody a vhodných bylin. Do životního prostředí se takovouto aplikací nedostávají cizorodé látky s rizikovým potenciálem. Nevýhodou těchto farmářských přípravků je, zeje pracná jejich příprava z hlediska komfortu uživatele, neboť se musí tyto přípravky filtrovat přes různá síta a systém filtračních látek, aby zbytky rostlinného materiálu neucpával trysky postřikovačů. Další nevýhodou je, že mnohdy tyto přípravky nejsou dostatečně účinné, protože jsou složeny obvykle z jednodruhového, případně vícedruhového rostlinného materiálu, který ale nevykazuje vědecky podložené synergické navýšení biologické účinnosti. Na metody, způsoby extrakce, jakož i na jednotlivé preparáty, formulace přípravků a účinné látky popsaných v literatuře, je zde výslovně brán zřetel. Podstata technického řešení
Výše uvedené problémy řeší aplikační sáčky pro přípravu postřikové fungicidní kapaliny, podle technického řešení, jehož podstata spočívá v tom, že obsahují rozemletou kůru skořicovníku pravého a poupata hřebíčkovce vonného v synergickém poměru.
Obzvláště výhodné aplikační sáčky, podle technického řešení, jsou vyrobeny z netkané textilie, jež se jeví dostatečně prodyšná a pevná pro účely macerace rostlinného materiálu. Dále je možné vyrobit aplikační sáčky ze tkaných textilií, papíru a vhodných silonových tkanin a sítí. Přičemž není důležitý tvar ani velikost aplikačních sáčků, ale jejich funkčnost, která tkví, podle technického řešení, v dostatečné a optimální prodyšnosti použitého materiálu, aby mohlo dojít k dostatečnému uvolnění účinných látek do vodního prostředí aplikační kapaliny a zároveň aby nedocházelo k uvolňování pevných částic rostlinného materiálu do aplikační kapaliny, které by mohly ucpávat trysky aplikačních zařízení.
Další výhodou aplikačních sáčků, podle technického řešení, je, že pro přípravu jednoho litru fungicidně aktivní aplikační kapaliny, obsahují jako účinnou součást: jemně mleté kůry skořicovníku pravého (Cinnamomum verum J. Presl) minimálně v dávce 3,75 g a maximálně 50 g, přičemž pro optimální účinnosti výhodně 3,75 g a poupat hřebíčkovce vonného (Syzygium aromaticum (L.) Merrill & Perry), minimálně v dávce 3,75 g a maximálně 50 g, přičemž s výhodou ve směsi lze použít 11,25 g.
Obzvláště výhodné, podle technického řešení je, že uvedené rostliny jsou ve společné směsi jemně mleté na velikost rostlinných částí menších než 0,3 cm, z důvodu optimálního uvolnění účinných látek při macerování.
- 1 CZ 29842 Ul
Dodrží-li se poměr bylin ve zvláště výhodné optimální dávce, tedy obsahují-li aplikační sáčky pro přípravu jednoho litru fungicidně aktivní aplikační kapaliny 11,25 g poupat hřebíčkovce vonného a 3,75 g kůry skořicovníku pravého, lze dosáhnout, podle technického řešení, synergického poměru, který významně navýší fungicidní účinnost.
Aplikační sáčky obsahující směs bylin ve zvláště výhodném poměru máčí se po dobu 1 až 24 hodin v dostatečném množství vody, aby došlo, podle technického řešení, k uvolnění účinných látek do postřikové kapaliny, přičemž výhodná doba luhování je 3 až 12 hodin. Po vyluhování se aplikační sáčky mohou vyjmout z postřikové kapaliny a vzniklý přípravek se použije k ochraně proti houbovým patogenům, aplikací postřikem rostlin do skanutí z listů.
Získaná aplikační kapalina, podle technického řešení, je vhodná pro eliminaci houbových patogenů, které se vyskytují v zemědělství a v lesnictví na rostlinách nebo jiných houbami kolonizovatelných substrátech.
K výše uvedeným houbovým patogenům patří především:
druhy patogenních a toxigenních hub vyskytujících se převážně v půdě, dále ve formě infekčních spor ve vzduchu, dále pak na povrchu rostlin a jiných houbami kolonizovatelných substrátech uvedených na modelovém příkladu vybraného souboru hub, především pak Fusarium oxysporum, Fusarium verticillioides, Penicillium expansum, Penicillium brevicompactum, Aspergillus flavus, Aspergillus fumigatus a Sphaerotheca fuliginea, jakož i další druhy houbových patogenů, které mohou být potlačeny aplikační kapalinou připravenou podle technického řešení.
Aplikační sáčky podle technického řešení jsou vhodné pro přípravu fungicidní aplikační kapaliny proti houbovým patogenům vyskytujících se zejména v zahradnictví, provozovaném výdělečně i pro potěšení, v domácnostech na pokojových rostlinách i zelenině. S výhodou je možné použít aplikační kapaliny připravené podle technického řešení k potírání škůdců v ekologickém zemědělství.
Následující příklady fungicidní směsi podle technického řešení, jejich způsob výroby a použití pouze dokládají, ale neomezují.
Příklady uskutečnění technického řešení
Příklad 1
Výroba aplikačních sáčků
Dva čtverce vystřižené z netkané textilie o velikosti 10x10 cm se sešijí pomocí jehly a nitě po třech stranách, po té se do připraveného sáčku vsype 20 gramů bylinné směsi a sáček se uzavře sešitím čtvrté strany.
Použitá bylinná směs se připraví rozemletím na částečky menší než 0,1 cm: přičemž se použije směs v následujících poměrech
11,3 g poupat hřebíčkovce vonného
3,7 g kůry skořicovníku pravého
Směs se před vsypáním do sáčku důkladně promíchá.
Příklad 2
Důkaz synergického účinku biologicky aktivní náplně aplikačního sáčku
Použitá bylinná směs se připraví rozemletím na částečky menší než 0,1 cm v následujících poměrech podle příkladu 1
A)
3,7 g poupat hřebíčkovce vonného
11,3 g kůry skořicovníku pravého
-2CZ 29842 Ul
B)
7,5 g poupat hřebíčkovce vonného 7,5 g kůry skořicovníku pravého
C)
11,3 g poupat hřebíčkovce vonného
3,7 g kůry skořicovníku pravého
Připravené směsi se ponechají macerovat ve vodovodní vodě 12 hodin v koncentračních řadách 0,1; 0,2; 0,4; 0,5; 1 a 3 g směsi / 100 ml živného kultivačního média. Sledován je růst kolonií s následným přepočtem na hodnotu minimálních inhibičních koncentrací (MIC) zvolených fungiio cidních směsí u jednotlivých modelových patogenů: Fusarium oxysporum, Fusarium verticillioides, Penicillium expansum, Penicillium brevicompactum, Aspergillus flavus, Aspergillus fumigatus za účelem porovnání výhodnosti jednotlivých poměrů ve směsi na základě absolutní inhibice růstu MICioo viz graf 1 (obr. 1).
Příklad 3
Aplikace fungicidní směsi na příkladu použití výluhu sáčků dle provedení proti patogenů Sphaerotheca fuliginea na rostlinách okurek.
Vždy 15 rostlin okurky seté (Cucumis sativus L.) bylo ošetřováno v pravidelných 12 až 15 denních intervalech postřikovou kapalinou připravenou macerací aplikačních sáčků, vyrobených podle Příkladu 1, ve vodě (1 sáček/1 vody). Teplota prostředí byla 27 °C. Macerace probí20 hala 12 hodin. Poté byl extrakt aplikován na rostliny postřikem pomocí elektrického postřikovače a to v dávce odpovídající 600 1/ha. Aplikace probíhaly od počátku června do konce srpna 2015 (celkem 12 aplikací). Vlhkost vzduchu byla v průběhu experimentu 60 až 85 %. Pokus byl opakován třikrát. V porovnání s neošetřenou kontrolou byl sledován výskyt symptomů na listech experimentálních rostlin okurek včetně nekrotických lézí (většinou na spodních listech). Hodno25 cení výskytu patogena bylo prováděno pomocí vyjádření procentického napadení listové plochy společně s počtem symptomatických listů na rostlině (viz graf 2) (obr. 2).
Příklad 4
Vždy 15 rostlin rajčete jedlého {Solanum lycopersicum L.) a okurek setých {Cucumis sativus L.) bylo ošetřováno v pravidelných 12 až 15 denních intervalech postřikovou kapalinou připravenou macerací aplikačního sáčku podle Příkladu 1 ve vodě (1 sáček/1 vody). Teplota prostředí byla 27 °C. Macerace probíhala 12 hodin. Po té byl extrakt aplikován na rostliny postřikem pomocí elektrického postřikovače a to v dávce odpovídající 600 1/ha. Aplikace probíhaly od počátku června do konce srpna 2015 (celkem 10 aplikací). Vlhkost vzduchu byla v průběhu experimentu 60 až 85 %. Pokus byl opakován třikrát. Hodnocen byl zdravotní stav a počet a hmotnost plodů v porovnání s neošetřenou kontrolou.
Výsledky experimentů ukázaly, že pravidelné aplikace zvyšovaly kvalitu a velikost plodů jak rajčat, tak okurek. Zároveň byly rostliny vizuálně zdravější a jejich vitalita byla oproti neošetřeným rostlinám vizuálně vyšší. Tento rozdíl se projevil především u okurek, kdy se průměrný výnos okurek zvýšil o 21,8% hmotn. U rajčat byl průměrný výnos zvýšen o 12,7% hmotn.
v porovnání s neošetřovanými rostlinami.
Průmyslová využitelnost
Způsob přípravy a použití aplikačních sáčků umožňuje ochranu rostlin a jiných houbami kolonizovatelných substrátů před nežádoucím a škodlivým poškozením houbami. Různě tvarované aplikační sáčky, které se sestávají z vhodné prodyšné tkaniny nebo papíru jako obalu a uvnitř uloženého biologicky aktivního materiálu připraveného z kůry skořicovníku pravého a poupat hřebíčkovce vonného jsou využitelné při přípravě fungicidní aplikační kapaliny vhodné k ochraně kulturních rostlin v domácnostech i v komerční velkovýrobě všech pokojových a okrasných
-3CZ 29842 UI rostlin, stejně tak jako zeleniny, jiných kulturních plodin a k ochraně jiných houbami kolonizovatelných substrátů.
NÁROKY NA OCHRANU

Claims (3)

1. Aplikační sáčky pro přípravu aplikační kapaliny zvyšující vitalitu rostlin a jejich obra5 nyschopnost vůči houbovým patogenům, ve formě různorodě tvarovaných a velikostně různých uzavřených sáčků, vyznačující se tím, že obsahují kůru skořicovníku pravého a poupata hřebíčkovce vonného.
2. Aplikační sáčky podle nároku 1, vyznačující se tím, že materiál na výrobu předmětných sáčků je vybrán ze skupiny prodyšných látek a vhodných silonových tkanin a sítí, io výhodně pak ze skupiny netkaných textilií.
3. Aplikační sáčky podle nároku 1 až 2, vyznačující se tím, že rostlinný materiál v nich obsažen je jemně mletý a sestává se z 10 až 90 % hmotn. kůry skořicovníku pravého, výhodně pak 20 až 30 % hmotn., a z 10 až 90 % hmotn. poupat hřebíčkovce vonného, výhodně pak 70 až 80 % hmotn.
CZ2016-32273U 2016-04-12 2016-04-12 Aplikační sáčky bylinných směsí pro zvýšení vitality rostlin a jejich obranyschopnosti proti houbovým chorobám CZ29842U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2016-32273U CZ29842U1 (cs) 2016-04-12 2016-04-12 Aplikační sáčky bylinných směsí pro zvýšení vitality rostlin a jejich obranyschopnosti proti houbovým chorobám

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2016-32273U CZ29842U1 (cs) 2016-04-12 2016-04-12 Aplikační sáčky bylinných směsí pro zvýšení vitality rostlin a jejich obranyschopnosti proti houbovým chorobám

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ29842U1 true CZ29842U1 (cs) 2016-10-04

Family

ID=57203781

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2016-32273U CZ29842U1 (cs) 2016-04-12 2016-04-12 Aplikační sáčky bylinných směsí pro zvýšení vitality rostlin a jejich obranyschopnosti proti houbovým chorobám

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ29842U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
ES2361432B9 (es) Composición fitosanitaria que comprende aceites esenciales potenciadores de la actividad antifúngica.
CN103493845B (zh) 一种蓟马的引诱剂
Yousafi et al. Management of brinjal shoot and fruit borer, Leucinodes orbonalis Guenee, with selected insecticides
CN105685140A (zh) 一种防虫剂及其制备方法
KR100852398B1 (ko) 식물 추출물을 포함하는 식물 유해동물 방제용 조성물 및이를 이용한 식물유해동물 방제방법
CN107996628A (zh) 环保型杀虫剂及其制备方法
KR101882678B1 (ko) 달마시안제충국 추출물 및 효과증진제를 포함하는 버섯파리 방제용 살충제 조성물
KR101464335B1 (ko) 식물 추출물을 함유하는 식물 병원균 방제용 조성물
CN106508978A (zh) 一种防治大棚番茄灰霉病的烟剂及其制备方法
AU2011210381A1 (en) A botanical pesticide for agriculture/horticulture crops
CZ29842U1 (cs) Aplikační sáčky bylinných směsí pro zvýšení vitality rostlin a jejich obranyschopnosti proti houbovým chorobám
CN105076141A (zh) 一种含有丁香菌酯与相关的杀菌剂的组合物
CZ31318U1 (cs) Aplikační sáčky bylinné směsi pro ochranu semen a vzcházejících rostlin proti houbovým chorobám
Iqbal et al. Field evaluation of bio and synthetic pesticides against jassid (Amrasca Devastans Dist.) on okra
CN107873754A (zh) 杀虫、杀菌组合物及其制备方法
KR101413964B1 (ko) 마늘즙액을 포함하는 노린재 기피제의 제조 방법 및 이에 의하여 제조된 마늘즙액을 포함하는 노린재 기피제
CN102894016A (zh) 生物农药杀虫剂及其制备方法
Gautam et al. Eco-friendly approaches for the management of shoot and fruit borer (Earias vittella fab.) In okra
KR20100092136A (ko) 천연 살충제 제조방법
Premalatha et al. Efficacy of plant extracts against Tetranychus urticae under in-vitro conditions
Hwang et al. Controlling effect of some plant extracts on pathogenic fungi and pest of rice
KR20070031979A (ko) 식물성분의 농작물 천연 살충제 제조방법
UA32518U (uk) Брикетований інсектицидний водорозчинний препарат рослинного походження
Vijay et al. Bioefficacy of certain insecticides and Beauveria bassiana against coccids in flower crops
US20130130896A1 (en) Foliar fertilizers for controlling pests

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20161004

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20200310

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20230313