CZ298394B6 - Komunikacní infrastruktura spolupracující korporace - Google Patents

Komunikacní infrastruktura spolupracující korporace Download PDF

Info

Publication number
CZ298394B6
CZ298394B6 CZ20023265A CZ20023265A CZ298394B6 CZ 298394 B6 CZ298394 B6 CZ 298394B6 CZ 20023265 A CZ20023265 A CZ 20023265A CZ 20023265 A CZ20023265 A CZ 20023265A CZ 298394 B6 CZ298394 B6 CZ 298394B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
cooperating
network
corporation
communication
networks
Prior art date
Application number
CZ20023265A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ20023265A3 (en
Inventor
Brodský@Jan
Brzek@Miroslav
Neumann@Libor
Novácek@Miroslav
Rihák@Miroslav
Original Assignee
Anect A. S.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Anect A. S. filed Critical Anect A. S.
Priority to CZ20023265A priority Critical patent/CZ298394B6/cs
Priority to SK7462003A priority patent/SK287727B6/sk
Publication of CZ20023265A3 publication Critical patent/CZ20023265A3/cs
Publication of CZ298394B6 publication Critical patent/CZ298394B6/cs

Links

Abstract

Komunikacní infrastruktura spolupracující korporace, zejména pro uživatele a aplikace informacních systému organizací spolupracující korporace, zvlášte z oblasti korporací, velkých podniku, stání správy a samosprávy apod., k zabezpecení jejich vzájemné neverejné, rízené a bezpecné elektronické komunikace a k zajištení prípadné elektronické komunikace s verejností pri možnosti komercního využití této komunikacní infrastruktury. Komunikacní infrastruktura sestává ze soustavy virtuálních privátních sítí (25) prenosové infrastruktury poskytovatelua k nim v jednotlivých lokalitách univerzální prípojkou (26) a na rozhraní (27) univerzální prípojky (26) pripojených lokálních pocítacových sítí, vzájemne tak tvorících vnitrní komunikacní síte (3) organizací spolupracující korporace, zejména pro vzájemné sdílení služeb komunikacní infrastruktury (2) spolupracující korporace, zvlášte pak IP konektivity, jmenných služeb synchronizace casu, elektronické pošty, adresárových služeb, služeb externí autorizace se soucasným zajištením sítové bezpecnosti, dohledu a provozních informací, on-line prístupu uživatelu informacních systému spolupracující korporace k Internetu, on-line prístupu verejnostik informacním systémum spolupracující korporace .Vnitrní komunikacní síte (3) jsou však pro vzájemnou komunikaci informacních systému spolupracujícíkorporace pripojeny prostrednictvím svého jednohopripojovacího bodu na prinejmenším jednu neverejnou propojovací sít (21), vybavenou subsystémem služeb (23) a subsystémem dohledu a správy (24), zatímco vlastní data a aplikace ve vnitrních komunikacních sítích (3) jsou prístupná i ostatním uživatelum spolupracující k

Description

Komunikační infrastruktura spolupracující korporace, zejména pro uživatele a aplikace informačních systému organizací spolupracující korporace, zvláště / oblasti korporací, velkých podniků, stání správy a samosprávy apod., k zabezpečení jejich vzájemné neveřejné, řízené a bezpečné elektronické komunikace a k zajištěni případné elektronické komunikace s veřejnosti při možnosti komerčního vy užití léto komunikační infrastruktury , Komunikační infrastruktura sestává ze soustavy virtuálních privátních sítí (25) přenosové infrastruktury poskytovatelů a k nim v jednotlivých lokalitách univerzální přípojkou (26) a na rozhraní (27) univerzální přípojky (26) připojených lokálních počítačových síti, vzájemně tak tvořících vnitřní komunikační sítě (3) organizací spolupracující korporace, zejména pro vzájemné sdíleni služeb komunikační infrastruktury (2) spolupracující korporace, zv láště pak IP koncktiv ity. jmenných služeb synchronizace času, elektronické pošty, adresářových služeb, služeb externí autorizace se současným zajištěním síťové bezpečnosti, dohledu a provozních informací, on-li ne přístupu uživatelů informačních systémů spolupracující korporace k Internetu, on-line přístupu veřejnosti k informačním systémům spolupracující korporace . Vnitřní komunikační sítě (3) jsou však pro vzájemnou komunikaci informačních systémů spolupracující korporace připojeny prostřednictvím svého jednoho připojovacího bodu na přinejmenším jednu neveřejnou propojovací síť (21). vy bavenou subsystémem služeb (23) a subsystémem dohledu a správy (24). zatímco vlastni data a aplikace ve vnitřních komunikačních sítích (3) jsou přístupná i ostatním uživatelům spolupracující korporace prostřednictvím neveřejné propojovací sítě (21) podle kompetence a odpovědnosti jednotlivých organizací spolupracující korporace.
221,
>1
A
V 'W’’! aílY*»F i r
B
262
'JrnrnTa· ΐ·
1LA
L'iM:
212,.
xť; .ιύι·4 vr Λ2
222, li'
U2
C/. 298394 Bó
Komunikační infrastruktura spolupracující korporace
Oblast techniky
Vynález se týká komunikační infrastruktury spolupracující korporace s využitím aktuálního stavu technologie, poskytování služeb na trhu a maximálního sdílení dostupných technických prostředků pro zabezpečení systematické, bezpečné a řízené elektronické komunikace informačních systémů organizací spolupracující korporace.
Dosavadní stav techniky
V současné době je komunikační infrastruktura mezi jednotlivými organizacemi spolupracující 15 korporace realizována zpravidla individuálně, a to ve spolupráci s různými poskytovateli přenosových a komunikačních služeb. Celková odpovědnost za komunikační infrastrukturu je nyní rozdělena mezi jednotlivé organizace, které její funkci alespoň částečně smluvními vztahy zajišťují využitím služeb různých poskytovatelů přenosových a komunikačních služeb (poskytovatelé však odpovídají pouze za dvoubodové spoje, při realizaci komunikační infrastruktury použité).
Vrstva aplikací a dat jc naopak principálně nesdílená, přesněji řečeno, každá organizace spolupracující organizace proto určuje účel a prostředky zpracování informací a za informační systém a tedy rovněž za aplikace a data odpovídá. Informační systémy jsou realizovány v prostředí jedné nebo více lokálních počítačových sítí v různých lokalitách, které jsou propojovány dvoubodo25 vými spoji a vytvářejí tak vnitřní komunikační sítě organizací.
Pro efektivní činnost spolupracující korporace jako celku jc však zapotřebí i částečné sdílení informací mezi jednotlivými organizacemi (a tím i uživateli) spolupracující korporace podle jejich potřeb. Základním problémem je zajistit sdílení neveřejných informací (aplikací, dat) mezi 30 jednotlivými organizacemi a přitom jejich vnitřní komunikační sítě, resp. lokální počítačové sítě propojit tak. aby byla zajištěna bezpečnost aplikací a dat a přitom oprávnění uživatelé i z různých organizací k nim měli řízený přístup.
Negativním rysem stávajícího stavu je na jedné straně sice možnost připojit vnitřní komunikační 3? sítě k Internetu a jeho prostřednictvím zajistit jejich vzájemné propojení a elektronickou komunikaci mezi nimi a tak aplikace a data sdílet, na druhé straně však Internet není homogenní. Vnitřní komunikační sítě jsou připojovány k sítím tzv. poskytovatelů služeb Internetu, jejichž sítě jsou teprve navzájem propojeny.
Poskytovatelů služeb Internetu působí na trhu poměrně značný počet a tak se může stát, že data od jedné organizace spolupracující korporace, určená pro jinou takovou organizaci, jsou posílána přes několik sítí poskytovatelů, i mimo území, na kterém spolupracující korporace působí. Aby se vyloučily takovc cesty, jsou zřizovány národní propojovací uzly.
Presto jc Internet, zejména pro neveřejná data, relativně nebezpečným prostředím. Internet je největší a tedy i nej nebezpečnější sítí na světě a svým uživatelům nedává běžně žádné záruky kvality služeb (např. zaručenou šířku pásma), případné dostupnosti zejména v okamžicích mohutných útoků (např. typu Denial of service).
Podstata vynálezu
Cílem vynálezu je vytvoření univerzální komunikační infrastruktury spolupracující korporace, zejména pro uživatele a aplikace jejich informačních systému a zabezpečení vzájemné, neveřejné, řízené a bezpečné elektronické komunikace pro tyto uživatele a aplikace, zejména z oblasti
- I CL 298394 Bt) korporací, velkých podniků, státní správy a samosprávy apod. a zajištění elektronické komunikace pro tyto uživatele a aplikace s veřejností, při možnosti komerčního využití této komunikační infrastruktury spolupracující korporace s využitím soustavy virtuálních privátních sítí přenosové infrastruktury poskytovatelů a k nim v jednotlivých lokalitách univerzální přípojkou a na roz5 hraní univerzální přípojky připojených lokálních počítačových sítí, vzájemně tak tvořících vnitřní komunikační sítě organizací spolupracující korporace, zejména pro vzájemné sdílení služeb komunikační infrastruktury' spolupracující korporace, zvláště pak IP konektivity. jmenných služeb, synchronizace času, elektronické pošty, adresářových služeb, služeb externí autorizace se současným zajištěním sítové bezpečnosti, dohledu a provozních informací, on-líne přístupu užilo vatelu informačních systémů spolupracující korporace k Internetu, on-line přístupu veřejnosti k informačním systémům spolupracující korporace.
Uvedeného cíle je dosaženo řešením podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že vnitřní komunikační sítě ison pro vzájemnou komunikaci informačních systémů spolupracující korporaiš ce připojeny prostřednictvím svého jednoho připojovacího bodu na přinejmenším jednu neveřejnou propojovací síť, vybavenou subsystémem služeb a subsystémem dohledu a správy, zatímco vlastní data a aplikace ve vnitřních komunikačních sítích jsou přístupná i ostatním uživatelům spolupracující korporace prostřednictvím neveřejné propojovací sítě podle kompetence a odpovědnosti jednotlivých organizací spolupracující korporace,
Z technického hlediska sc elektronickou komunikací rozumí to, aby uživatelé spolupracující korporace si spolu mohli vyměňovat zprávy, např. elektronickou poštou a uživatelé nebo aplikace spolupracují korporace měly řízený a bezpečný přístup k jiným aplikacím a informacím (ukládaným a zpracovávaným jako data na hmotném nosiči), jak ve vlastním informačním systému, 25 tak mimo něj.
Z uživatelského hlediska je podstatným účinkem předkládaného řešení komunikační infrastruktury spolupracující korporace důsledné oddělení dvou základních vrstev, a to vrstvy komunikační infrastruktury od vrstvy aplikací a dat. Dobrým důvodem pro toto oddělení je skutečnost, že obě 30 vrstvy mají z hlediska uživatelů diametrálně odlišné vlastnosti. Komunikační infrastruktura je podle předloženého řešení sdílená všemi organizacemi a pracovišti spolupracující korporace a musí plošně pokrývat všechny lokality spolupracujících korporací. Vrstva aplikací a dat je naopak principál ně nesdílená, přesněji řečeno, každá organizace spolupracující korporace pro svoje potřeby a informační systém určuje účel a prostředky zpracování informací a za informační sys35 tétn (tedy rovněž za aplikace a data) také odpovídá. To mimo jiné znamená, že k aplikacím a datům musí zajistit řízený a bezpečný přístup.
Řešení komunikační infrastruktury spolupracující korporace umožňuje všem jejím organizacím, a to ve všech lokalitách spolupracující korporace, jednotný způsob připojení ke komunikační 40 infrastruktuře spolupracující korporace a současně poskytuje uživatelům a aplikacím prostředky nezbytné k zajištění řízeného, bezpečného a autorizovaného způsobu přístupu aplikací a uživatelů k aplikacím a datům cizí organizace korporace. Umožní dále využívat služeb komunikační infrastruktury jako celku pro všechny organizace spolupracující korporace, tím i přenesení většího dílu odborných specializovaných činností na poskytovatele a současně dosáhnout výhod45 nější cenové úrovně služeb pro jediného, ale velkého zákazníka.
Pro řešení komunikační infrastruktury' spolupracující korporace je využita unikátní architektura virtuálních privátních sítí, způsob jejich propojování včetně způsobu připojení každé lokality spolupracující korporace ke komunikační struktuře, způsob externí autorizace uživatelů a apli50 kácí pro přístup k aplikacím a datům cizí organizace spolupracující korporace.
_ O _ Γ-,. τ η η τ η ι τ-s < ca ου
Přehled obrázků na výkresech
Další výhody a účinky vynálezu, zvláště pro uživatele a aplikace, zejména z oblasti korporací, velkých podniků, státní správy a samosprávy apod., jsou dále patrny z připojených výkresů, kde 5 značí obr. I celkové blokové schéma uspořádání komunikační infrastruktury7 spolupracující korporace s architekturou vzájemného propojení vnitrních sítí, jejich propojení s komunikační infrastrukturou a Internetem, obr. 2 blokové schéma příkladu komunikační infrastruktury' tvořené soustavou virtuálních privátních sítí, jedinou propojovací sítí, subsystémem služeb, subsystémem managementu a soustavou univerzálních přípojek, s vyznačeným napojením těchto prvku na 10 Internet a vnitřní sítě organizací, obr. 3 blokové schéma příkladu zapojení vnitřní sítě s vyznačením vzájemného uspořádání vlastních virtuálních privátních sítí, univerzálních přípojek včetně jejich rozhraní a lokálních počítačových sítí v jednotlivých lokalitách, obr. 4 blokové schéma příkladu propojení vnitřních sítí s vyznačením vzájemného uspořádání neveřejné propojovací sítě, jednotlivých virtuálních privátních sítí, univerzálních přípojek včetně jejich rozhraní a i? lokální počítačových sítí v jednotlivých lokalitách.
Příklady provedení vynálezu
Řešení komunikační infrastruktury' spolupracující korporace, zejména pro uživatele a aplikace zejména z oblasti korporací, velkých podniků, státní správy a samosprávy apod.. s architekturou vzájemného propojení vnitřních sítí, jejich propojení s komunikační infrastrukturou a Internetem, znázorněné na obr. 1, má tyto součásti:
• Veřejnou síť Internet L obsahující například neznázornéné cizí uživatele, data a aplikace 25 apod., představující veřejnost.
• K veřejné síti Internet j. je obousměrnou vazbou připojena komunikační infrastruktura 2, • k ní jsou dále připojeny vnitřní komunikační sítě 3 jednotlivých organizací spolupracující korporace.
3o Komunikační infrastruktura 2 má zejména tyto funkce:
• zabezpečuje IP konektivitu uvnitř vnitřních komunikačních sítí 3 jednotlivých organizací spolupracující korporace i mezi sebou navzájem, dále zajišťuje IP konektivitu těchto vnitřních sítí 3 s veřejnou sítí Internet 1_, • jmenné služby a další podpůrné služby sítě (např. synchronizace času).
· neveřejnou komunikaci elektronickou poštou.
• adresářové služby, • služby externí autorizace, • on-linc přístup uživatelů a aplikací spolupracující korporace k Internetu, • on-Iine přístup veřejnosti k informačním systémům spolupracující korporace, se zajištěním síťové bezpečnosti, dohledu a provozních informací.
Komunikační infrastruktura 2 znázorněná na obr. 2. má zejména tyto součásti:
• soustava virtuálních privátních sítí 25, • ne v e řcj n á p ropoj o vac í s i ť 2L · k ní připojená Internet brána 22, • dále k neveřejné propojovací síti 21 připojený subsystém služeb 23, • subsystém dohledu a správy 24.
• soustava univerzálních přípojek 26 i / Vliv *<» Ί UE
S W LJO • soustava rozhraní univerzálních přípojek 27.
Virtuální privátní sítě 25 zajišťují zejména IP koně kt i vitu, přičemž z nichž jedna nebo více takových virtuálních privátních sítí bude zajišťovat IP konektivitu pro jednu nebo více lokálních počítačových sítí organizace a budou tak spolu tvořit její vnitřní síť. IP konektivita v rámci jedné 5 lokality bude zajištěna technickými prostředky lokální počítačové sítě, zatímco IP konektivita mezi různými (vzdálenými) lokalitami bude zajištěna virtuální privátní sítí, která bude vytvořena technickými prostředky a technologiemi veřejných, resp. neveřejných poskytovatelů přenosové infrastruktury, zejména prostřednictvím technologie MPLS/VPN.
io Neveřejná propojovací síť 21 má zejména tylo funkce:
• Zajistit IP konektivitu vnitrních komunikačních sítí 3 mezi sebou.
• Zajistit sdílenou IP konektivitu vnitřních komunikačních sítí 3 s Internetem I.
Neveřejná propojovací síť 21 je řešena jako virtuální privátní sít., která bude vytvořena technickými prostředky a technologiemi veřejných, resp. neveřejných poskytovatelů přenosové iníra15 struktury, zejména prostřednictvím technologie MPLS/VPN.
Internet brána 22 má zejména tyto funkce:
• zabezpečuje IP konektivitu lokálních počítačových sítí jednotlivých organizací s veřejnou sítí Internet L · jmenné služby pro veřejnou síť Internet 1 a další podpůrné služby sítě (např. synchronizace času), • komunikaci uživatelů a aplikací elektronickou poštou s veřejností, • on-line přístup uživatelů a aplikací k Internetu, • on-line přístup veřejnosti k informačním systémům spolupracující korporace.
2^ Internet brána 22 je řešena jako zde neznázorněná soustava firewallů. demilitarizovaných zón. služebních serverů, veřejného portálu, sít, nových prvků, prvků detekce pokusu o průnik apod.
Subsystém služeb 23 má zejména tyto funkce:
• jmenné služby a další podpůrné služby neveřejné propojovací sítě (např. synchronizace času), · neveřejnou komunikaci elektronickou poštou, • adresářové služby, včetně zprostředkování externí autorizace.
Subsystém služeb 23 je řešen například jako zde neznázorněná soustava služebních serverů DNS. NTP apod.
Blok subsystému dohledu a správy 24 má zejména tyto funkce:
• u zajištění dohledu služeb a prvků neveřejné propojovací sítě 2L • zajištění dohledu síťové bezpečnosti.
• zajištění provozních informací.
Blok subsystému dohledu a správy 24 je řešen například jako zde neznázorněná soustava serverů 40 dohledu, provozního portálu apod.
Univerzální přípojka 26 má zejména tyto funkce:
• Připojení lokálních počítačových sítí v jedné lokalitě ke komunikační infrastruktuře 2. s tím, žc v jedné lokalitě se může nacházet buď jedna lokální počítačová síť jedné organizace, nebo více lokálních počítačových sítí více organizací spolupracující korporace.
• Připojení lokální počítačové sítě v lokalitě na rozhraní univerzální přípojky 27, čímž se zajistí její připojení k potřebné virtuální privátní síti 25 vnitřní komunikační sítě 3, resp. k neveřejné propojovací síti 2L
Univerzální přípojka 26 je řešena například jako zde neznázorněné komunikační zařízení pesky tovatele s potřebnými rozhraními.
L>U
Příklad technického řešení zapojení vnitřních komunikačních sítí 3 organizací spolupracující korporace znázorněné na obr. 3 má zejména tyto součásti:
• Jednotlivé lokální počítačové sítě 311, 312, 321 a 322.
• Rozhraní univerzální přípojky 271, 272, 273, 274 • univerzální přípojky 261.262 a 263.
• virtuální privátní sítč 251,252.
Vnitřní síť Λ přitom tvoří virtuální privátní síť A 251. univerzální přípojky 261 a 262, rozhraní univerzální přípojky 271 a 272 a lokální počítačová síť A1 311 a lokální počítačová síť Λ2 312. Vnitřní síť B analogicky tvoří virtuální privátní síť B 252, univerzální přípojky 262 a 263. rozΐ pOCit SCO Víi ; ...v u ιυκαιπι μννιιανννα mi
B2 324
Vnitřní komunikační sítč 3 zabezpečují zejména tyto funkce:
• IP konekti vitu uvnitř jednotlivých lokálních počítačových sítí i mezi nimi navzájem, • vnitrní jmenné služby a další podpůrné služby sítě (např. synchronizace času).
• vnitřní komunikaci elektronickou poštou.
• vnitřní adresářové služby, • služby interní autorizace, a další obvykle služby se zajištěním síťové bezpečnosti, dohledu a provozních informací.
Vnitřní komunikační sítě 3 jsou řešeny jako soustava lokálních počítačových sítí, vzájemné propojených jednou nebo více virtuálními privátními sítěmi, schéma na obr. 3 značí příklad řešení dvou vnitřních sítí Λ a B, přičemž vnitřní síť A sestává z lokální počítačové sítě Λ1 a z lokální počítačové sítě A2, umístěných ve dvou různých lokalitách. Vnitřní síť B sestává z lokální počítačové sítě 81, umístěné ve stejné lokalitě jako lokální počítačové síť Λ2 a z lokální počítačové sítě 82 umístěné v další lokalitě.
Na uvedeném obr. 3 je lokální počítačová síť Al 311 připojena rozhraním univerzální přípojky 271. univerzální přípojkou 261 k virtuální privátní síti Λ 25. K téže virtuální privátní síti A 251 je analogickým způsobem připojena lokální počítačová síť Λ2 312, tj. rozhraním univerzální přípojky 272 a univerzální přípojkou 262.
Univerzální přípojka UP 262 připojující lokalitu sc dvěma lokálními počítačovými sítěmi Λ2 312 a B1 321 je vybavena rozhraními univerzální přípojky 272 a 273 pro každou lokální počítačovou síť zvlášť, přičemž každé z nich zajišťuje IP koncktivitu s jinou virtuální privátní sítí, konkrétně 2_5I a 252.
Lokální počítačové sítě dále zejména obsahují zde neznázorněné přepínače, servery, uživatelské stanice a další prvky.
Příklad řešení vzájemného propojení dvou vnitřních komunikačních sítí uvedený na obr. 4 má zejména tyto součásti:
• vnitrní komunikační síť C, sestávající z lokální počítačové sítč Cl 332. subsystému připojení lokální sítě k více virtuálním privátním sítím 331, rozhraní univerzální přípojky 275, 276, univerzální přípojky 264 a virtuální privátní sítě 253 na obrázku uvedených a z dalších, takových prvků na obrázku neuvedených, • vnitřní komunikační síť D, sestávající z lokální počítačové sítě Dl 341. rozhraní univerzální přípojky 277, 278, univerzální přípojky 265 a virtuální privátní sítě 254 na obrázku uvedených a z dalších, takových prvků na obrázku neuvedených.
• neveřejnou propojovací síť 21.
Vnitřní komunikační sítě 3 jsou k neveřejné propojovací síti 21 připojeny právě v jednom připojovacím bodě. Tímto bodem je například pro lokální počítačovou síť C rozhraní univerzální přípojky 2.76. kterým je připojena k univerzální přípojce 264 a dále k neveřejné propojovací síti 21.
Funkcí subsystému připojení lokální sítě k více privátním sítím 331 jc zejména bezpečnostní kontrola IP konektivity mezi:
• prvky lokální počítačové sítě C 332 (a dalších lokálních sítí patřících do stejné vnitřní komunikační sítě) a prvky neveřejne propojovací sítě 2_l , i? · prvky lokální počítačové sítě C 332 (a dalších lokálních sítí patřících do stejné vnitřní komunikační sítě) a prvky lokálních počítačových sítí, například D 342, patřících do vnitřních komunikačních sítí 3 jiných organizací spolupracující korporace a propojených prostřednictvím neveřejné propojovací sítě 21, • prvky lokálních počítačových sítí vnitřních komunikačních sítí 3 organizací spolupracující 20 korporace a Internetem, včetně kontroly dodržování pravidel standardních komunikačních protokolů mezi nimi.
PATENTOVÉ NÁROKY

Claims (1)

1. Komunikační infrastruktura spolupracující korporace, zejména pro uživatele a aplikace 30 informačních systémů organizací spolupracující korporace, zvláště z oblasti korporací, velkých podniků, státní správy a samosprávy apod., k zabezpečení jejich vzájemné neveřejné, řízené a bezpečné elektronické komunikace a k zajištění případné elektronické komunikace s veřejností při možnosti komerčního využití této komunikační infrastruktury, sestávající ze soustavy virtuálních privátních sítí (25) přenosové infrastruktury poskytovatelů a k nim v jednotlivých lokalitách 35 univerzální přípojkou (26) a na rozhraní (27) univerzální přípojky (26) připojených lokálních počítačových sítí, vzájemně tak tvořících vnitřní komunikační sítě (3) organizací spolupracující korporace, zejména pro vzájemné sdílení služeb komunikační infrastruktury (2) spolupracující korporace, zvláště pak IP konektivity, jmenných služeb, synchronizace času, elektronické pošty, adresářových služeb, služeb externí autorizace se současným zajištěním síťové bezpečnosti, 40 dohledu a provozních informací, on-line přístupu uživatelů informačních systémů spolupracující korporace k Internetu, on-line přístupu veřejnosti k informačním systémům spolupracující korporace, vyznačující se t í m , Že vnitřní komunikační sítě (3) jsou pro vzájemnou komunikaci informačních systémů spolupracující korporace připojeny prostřednictvím svého jednoho připojovacího bodu na přinejmenším jednu neveřejnou propojovací síť (21), vybavenou subsys15 ternem služeb (23) a subsystémem dohledu a správy (24). zatímco vlastní data a aplikace ve vnitřních komunikačních sítích (3)jsou přístupná i ostatním uživatelům spolupracující korporace prostřednictvím neveřejné propojovací sítě (21) podle kompetence a odpovědnosti jednotlivých organizací spolupracující korporace.
3 výkresy
-6Blokové schéma architektury __
Internet 2 i
Komunikační infrastruktura
Vnitřní komunikační síť
-J
Vnitřní komunikační sít
Obr. 1
Blokové schéma komunikační infrastrukury
Napojení na Internet (1)
22 I
I
Internet brána —“X________
Subsystém služeb
Neveřejná propojovací síť
Subsystém dohledu a správy
I
Virtuální privátní síť |
I ... J
Virtuální privátní síť
Univerzální ΐ přípojka
CZ20023265A 2002-10-01 2002-10-01 Komunikacní infrastruktura spolupracující korporace CZ298394B6 (cs)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20023265A CZ298394B6 (cs) 2002-10-01 2002-10-01 Komunikacní infrastruktura spolupracující korporace
SK7462003A SK287727B6 (en) 2002-10-01 2003-06-12 Communication infrastructure of cooperating corporation

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20023265A CZ298394B6 (cs) 2002-10-01 2002-10-01 Komunikacní infrastruktura spolupracující korporace

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ20023265A3 CZ20023265A3 (en) 2004-05-12
CZ298394B6 true CZ298394B6 (cs) 2007-09-19

Family

ID=32331965

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20023265A CZ298394B6 (cs) 2002-10-01 2002-10-01 Komunikacní infrastruktura spolupracující korporace

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ298394B6 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ301193B6 (cs) * 2002-05-17 2009-12-02 TELEMATIX SERVICES, a.s. Univerzální komunikacní, informacní, navigacní a platební systém

Citations (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO1990004837A1 (en) * 1988-10-24 1990-05-03 Empire Blue Cross/Blue Shield Method and apparatus for converting documents into electronic data for transaction processing
WO1999023852A1 (en) * 1997-10-30 1999-05-14 Cisco Technologies, Inc. Access server with switched architecture
JP2000059513A (ja) * 1998-08-03 2000-02-25 Fujitsu Ltd インテリジェントネットワークとそれに具備されるサービスマネジメントシステム
US6108345A (en) * 1997-05-30 2000-08-22 3Com Corporation Configurable Wan/Lan bridge
JP2000341327A (ja) * 1999-05-27 2000-12-08 Hitachi Ltd Vpn構成方式、インターワークルータ装置、パケット通信方法、データ通信装置及びパケット中継装置
CA2327531A1 (en) * 1999-12-03 2001-06-03 Matsushita Electric Industrial Co. Ltd. Method of virtual private network communication in security gateway apparatus and security gateway apparatus using the same
WO2001041392A2 (en) * 1999-11-18 2001-06-07 Singapore Telecommunications Limited Virtual private network selection
CA2332164A1 (en) * 2000-01-28 2001-07-28 Mitel Corporation In-building mobile communications network
JP2001313679A (ja) * 2000-03-03 2001-11-09 Nexland Inc ローカルipアドレス及び変換不能ポート・アドレスを使用するローカル・エリア・ネットワーク対応ネットワーク・アドレス変換ゲートウェイ
JP2002183435A (ja) * 2000-12-14 2002-06-28 Toshiba Corp 現金処理機のリモートメンテナンス方法とリモートメンテナンスシステム
US20020103931A1 (en) * 2001-01-26 2002-08-01 Mott Charles J. Virtual private networking using domain name service proxy

Patent Citations (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO1990004837A1 (en) * 1988-10-24 1990-05-03 Empire Blue Cross/Blue Shield Method and apparatus for converting documents into electronic data for transaction processing
US6108345A (en) * 1997-05-30 2000-08-22 3Com Corporation Configurable Wan/Lan bridge
WO1999023852A1 (en) * 1997-10-30 1999-05-14 Cisco Technologies, Inc. Access server with switched architecture
JP2000059513A (ja) * 1998-08-03 2000-02-25 Fujitsu Ltd インテリジェントネットワークとそれに具備されるサービスマネジメントシステム
JP2000341327A (ja) * 1999-05-27 2000-12-08 Hitachi Ltd Vpn構成方式、インターワークルータ装置、パケット通信方法、データ通信装置及びパケット中継装置
WO2001041392A2 (en) * 1999-11-18 2001-06-07 Singapore Telecommunications Limited Virtual private network selection
CA2327531A1 (en) * 1999-12-03 2001-06-03 Matsushita Electric Industrial Co. Ltd. Method of virtual private network communication in security gateway apparatus and security gateway apparatus using the same
CA2332164A1 (en) * 2000-01-28 2001-07-28 Mitel Corporation In-building mobile communications network
JP2001313679A (ja) * 2000-03-03 2001-11-09 Nexland Inc ローカルipアドレス及び変換不能ポート・アドレスを使用するローカル・エリア・ネットワーク対応ネットワーク・アドレス変換ゲートウェイ
JP2002183435A (ja) * 2000-12-14 2002-06-28 Toshiba Corp 現金処理機のリモートメンテナンス方法とリモートメンテナンスシステム
US20020103931A1 (en) * 2001-01-26 2002-08-01 Mott Charles J. Virtual private networking using domain name service proxy

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ301193B6 (cs) * 2002-05-17 2009-12-02 TELEMATIX SERVICES, a.s. Univerzální komunikacní, informacní, navigacní a platební systém

Also Published As

Publication number Publication date
CZ20023265A3 (en) 2004-05-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN113950816B (zh) 使用边车代理机构提供多云微服务网关的系统和方法
EP2569902B1 (en) Interconnecting members of a virtual network
US10382401B1 (en) Cloud over IP for enterprise hybrid cloud network and security
US8843600B1 (en) Providing private access to network-accessible services
US7852861B2 (en) Dynamic system and method for virtual private network (VPN) application level content routing using dual-proxy method
US6701437B1 (en) Method and apparatus for processing communications in a virtual private network
US8745722B2 (en) Managing remote network addresses in communications
US11323288B2 (en) Systems and methods for server cluster network communication across the public internet
Guo et al. Design and implementation of the KioskNet system
KR101280150B1 (ko) 양방향 웹 서비스 제공 방법
CN108141456A (zh) 混合云安全组
Feng et al. MSNET-Blockchain: A new framework for securing mobile satellite communication network
US10528759B2 (en) Application programming interface bridge for transporting a local request from a local client system to a target server system, and method thereof
Makowski et al. Evaluation of virtualization and traffic filtering methods for container networks
Gentile et al. A Survey on the Implementation and Management of Secure Virtual Private Networks (VPNs) and Virtual LANs (VLANs) in Static and Mobile Scenarios
Annapureddy Security challenges in hybrid cloud infrastructures
CN100490393C (zh) 一种访问客户网络管理平台的方法
Touch et al. A global x-bone for network experiments
CN115134141B (zh) 一种微服务容器集群跨网络通信系统及其通信方法
CN114024782B (zh) 基于三层安全隧道技术的云与边缘、边缘与边缘组网系统
CZ298394B6 (cs) Komunikacní infrastruktura spolupracující korporace
CN115865601A (zh) 一种跨云数据中心的sdn网络通信系统
JP2009290469A (ja) ネットワーク通信システム
CZ13108U1 (cs) Komunikační infrastruktura spolupracující korporace
JP5190921B2 (ja) コミュニティ通信ネットワーク、通信制御方法、コミュニティ管理サーバ、コミュニティ管理方法、およびプログラム

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20131001