CZ296591A3 - Způsob a zařízení na výrobu plstí z minerálních vláken - Google Patents

Způsob a zařízení na výrobu plstí z minerálních vláken Download PDF

Info

Publication number
CZ296591A3
CZ296591A3 CS912965A CS296591A CZ296591A3 CZ 296591 A3 CZ296591 A3 CZ 296591A3 CS 912965 A CS912965 A CS 912965A CS 296591 A CS296591 A CS 296591A CZ 296591 A3 CZ296591 A3 CZ 296591A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
melt
furnace
value
processor
control
Prior art date
Application number
CS912965A
Other languages
English (en)
Inventor
Peter Arnold Henrik Solin
Pertti Kalevi Hjerppe
Carl-Gustav Nygardas
Original Assignee
Paroc Oy Ab
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Paroc Oy Ab filed Critical Paroc Oy Ab
Priority to CS912965A priority Critical patent/CZ296591A3/cs
Publication of CZ296591A3 publication Critical patent/CZ296591A3/cs

Links

Landscapes

  • Inorganic Fibers (AREA)

Abstract

Zařízení zahrnuje taviči pec (1), zařízení (4) na zavádění suroviny do taviči pece (1), výtokový otvor (5) pro minerální taveninu (2) ve formě proudu taveniny (2), zařízení (6) na vytváření vláken z taveniny (2) a prostředky (8, 9) na shromažďování těchto vláken do tvaru vlákenné plsti (7). Zařízení dále obsahuje čidlo (11) na měření některého parametru vlákenné plsti (7), který závisí na toku taveniny (2), a dále zařízení obsahuje řídicí zařízení (P), kde je naměřená hodnota porovnávána s nastavenou hodnotou téhož parametru. Na základě rozdílu mezi naměřenou a nastavenou hodnotou tohoto parametru se reguluje tok taveniny (2).

Description

Vynález se týká způsobu výroby plsti z minerárních^vlái ken, podle něhož je surovina přiváděna do taviči pece a minerální tavenina je kontinuálně odváděna ve formě proudu taveniny otvorem pro taveninu, vytvořeným v taviči peci, tavenina je přiváděna do zařízení na vytváření vláken z taveniny, kterážto vlákna jsou shromažďována, aby vytvářela vlákennou plst, která je volitelně dále zpracovávána, přičemž je některý parametr vyráběné vlákenné plsti, který závisí na toku taveniny z pece, měřen a porovnáván s nastavenou hodnotou téhož parametru, určenou podle daných výrobních podmínek.
Vynález se dále týká zařízení na kontinuální výrobu plsti z minerálních vláken, zahrnujícího taviči pec, prostředky na zavádění suroviny do pece, alespoň jeden výtokový otvor pro minerální taveninu ve formě proudu taveniny, zařízení na vytváření vláken z taveniny, prostředky na shromažďování těchto vláken do tvaru vlákenné plsti, zařízení na měření některého parametru vlákenné plsti, který závisí na toku taveniny z pece, a řídicí zařízení, například procesor, kde je naměřená hodnota porovnávána s nastavenou hodnotou téhož parametru.
Dosavadní stav techniky
Výrobky z minerální vlny jsou vyráběny například tak, že potřebná surovina je tavena v elektrické taviči peci, minerální tavenina je z pece kontinuálně odváděna výtokovým otvorem a přeměňována na vlákna například jejím přiváděním do zvlázv novacího zařízení, Které muže sestávat z několika otáčejících se kol, s nichž je minerální tavenina odstřelována za vytváření vláken či filamentů. Takto vytvářené vlákna jsou ze zvlákňovacího zařízení dopravována proudem vzduchu a shromaždována ve tvaru vlákenné plsti na dopravním pásu. bhromaždování může být prováděno bučí shromažáováním vláken na dopravním pásu, aby byla vytvářena plst požadované konečné tlouštky, nebo vytvářením takzvaného primárního rouna shromažďováním tenké vrstvy vláken a poté skládáním tohoto primárního rouna, například pomocí kyvadlového dopravníku, aby byla vytvářena sekundární plst požadované tloušíky.
V některém stádiu výroby plsti je přidáváno vhodné pojivo, například pryskyřice, které je v konečném stádiu zpracovávání plsti aktivováno, například teplem. Vlákna jsou tím vzájemně pojena, přičemž vytvářejí stabilní plst požadované hustoty a tlouštky, která je potom tvarována na požadovaný výrobek.
Přirozeně je zájem na tom, aby vyráběná vlákenná plst vykazovala pokud možno nejméně změn z hlediska její struktury, zejména pokud se týká její hmotnosti, jako například hmotnosti plsti vyrobené za jednotku času nebo na jednotku délky, její hustoty a/nebo plošné hmotnosti. To znamená, že je-li část vlákna zpracovávající linky, následující za zvlákňovacím zařízením, poháněna danou rychlostí za účelem výroby vlákenné plsti určitého typu z určitých surovin, jsou případné změny výše uvedených charakteristik způsobovány hlavně změnami množství nebo hmoty taveniny odváděné z pece za jednotku času, tedy totaveniny roztavené ťroto je snaha udržovat ci toku odváděný tok taveniny Konstantní.
K dosažení tohoto záměru byle již dříve navrženo několik řešení. Vzhledem k tomu, že množství taveniny odváděné za jednotku času je přímo úměrné statickému tlaku panujícímu v úrovni taveniny, kde se nachází výtokový otvor, je snaha udržovat tento statický tlak na v podstatě konstantní úrovni. Toho je možno dosáhnout například udržováním rovnováhy mezi množstvím zaváděné suroviny a množstvím odváděné taveniny, k dosažení če hož byly předloženy různé návrhy. Podle japonské přihlášky patentu 62-330098 je přívod suroviny řízen vážením množství taveniny v peci a porovnáváním této hodnoty s předem stanovenou hodnotou. Signál, představující výsledný rozdíl, je pak použit k řízení přiváděcího zařízení suroviny. Podle jiného řešení, popsaného v patentu USA 4 641 319, je taviči pec uložena tak, že za použití naklápěcího mechanismu je možno ji zavádět do na kloněné polohy, přičemž je úhel naklonění pece řízen na základě změn množství taveniny odváděné za jednotku času. V japonské přihlášce patentu 62-328112 bylo také navrženo takové řešení, podle něhož je stěna, pece opatřena výtokovým otvorem s poměrně velkým rozměrem výšky, proti němuž je na vnější straně pece uspořádáno kluzné šoupátko, které lze zvedat nebo spouštět, a mající výtokový otvor menší než je výtokový otvor ve stěně pece. Zvedáním a spouštěním kluzného šoupátka podle naměřených odchylek hmotnosti pece je možno měnit výšku výtokového otvoru v šoupátku, aby u výtokového otvoru byl při měnící se výšce hladiny taveniny udržován v podstatě konstantní statický tlak a aby tímto způsobem byla dosažena v podstatě konstantní rychlost tečení z pece.
Avšak výše uvedená, již známá řešení mají určité nevýhody spočívající zejména v tom, že všechna jsou založena výlučně na vážení taveniny v peci a že korekci hmotnosti pece nelze vždy provést rychle® Dále pak rychlost tečení závisí na viskozitě taveniny a tudíž i na teplotě v peci®
Na druhé straně finský patent 63 924 popisuje způsob, podle něhož je měřen alespoň jeden parametr, který ovlivňuje množství vytvářené minerální vlny, přičemž k takovým parametrům náležejí spotřeba energie zvlákňovací jednotkou nebo hmotnost taveniny vytékající z pece za jednotku času. Tyto hodnoty jsou pak zpracovávány v kombinaci například s parametrem, odpovídajícím plošné hmotnosti vytvářené plsti za účelem regulování rychlosti dopravníku, na němž je plst vytvářena, aby tím byla regulována plošná hmotnost plsti· Avšak použití rychlosti dopravníku jako prostředku k regulování kvality konečného výrobku má tu nevýhodu, že zapříčiňuje nestejnoměrnou produkci a při daných výrobních podmínkách neumožňuje využívat optimální nebo maximální rychlost dopravníku. Výhodné je také nezahrnout dopravník do celkové regulační soustavy a k upravování výrobních podmínek uspořádat přídavné, dočasně působící prostředky.
Podstata vynálezu
Vynález si klade za úkol vytvořit způsob, který umožňuje výrobu vlákenné plsti s nejmenšími možnými a rychle korigovatelrými změnami charakteristik konečného výrobku. Tento úkol splňuje způsob výroby plsti z minerálních vláken, podle něhož je surovina přiváděna do taviči pece a minerální tavenina je kontinuálně odváděna ve formě proudu taveniny otvorem prc taveninu, vytvořeným v tavící peci, tavenina je přiváděna do zařízení na vytváření vláken z taveniny, kterážto vlákna jsou shromažďována, aby vytvářela vlákennou plst, která je volitelně dále zpracovávána, přičemž je některý parametr vyráběné vlákenné plsti, který závisí na toku taveniny z pece, měřen a porovnáván s nastavenou hodnotou téhož parametru, určenou podle daných výrobních podmínek, jehož podstata spočívá v tom, že rozdíl mezi naměřenou hodnotou a nastavenou hodnotou je použit k regulování toku taveniny*
Tok taveniny z pece je s výhodou regulován regulováním velikosti výtokového otvoru taveniny, avšak je možno ho regulovat také zvyšováním statického tlaku u výtokového otvoru, například naklápěním pece·
Podle jednoho provedení je parametrem, měřeným na konečném výrobku, například hmotnost plsti vyráběné za jednotku času nebo na jednotku délky, hustota plsti nebo její plošná hmotnost. Tyto parametry mohou být měřeny různými způsoby a v kterémkoliv místě zařízení po stádiu vytváření vláken. Měřicí přístroj s výhodou zahrnuje vhodné vážící zařízení k měření hmotnosti rounových výrobků, například obvyklé vážicí zařízení dopravníkového typu, anebo může být použito měření radioaktivní absorpce. Také je možno provádět ruční vážení hotového výrobku, například ručním vážením tabulí z minerálních vláken předem stanovené velikosti.
Výsledná naměřená hodnota, to jest skutečná hodnota, je potom porovnávána s hodnotou předem stanovenou pro dané výrobní naz podmínky, tedy 3 takzvanou nastavenou hodnotou, éřené hodnoty od nastavené hodnoty je použita k a odchylka regulování toku z pece, ε výhodou regulováním velikosti výtokového otvoru taveniny. V této souvislosti je velikostí výtokového otvoru taveniny míněna velikost plochy průřezu výtokového otvoru taveniny v rovině v podstatě rovnoběžné s boční stěnou pece. Regulace velikosti výtokového otvoru taveniny může být přirozeně prováděna ručně, avšak s výhodou bude prováděna automaticky. Řídicí zařízení, například procesor, porovnává výslednou, mařicím přístrojem naměřenou hodnotu s příslušnou nastavenou hodnotou a vydává řídicí signál, odpovídající rozdílu mezi naměřenou hodnotou a nastavenou hodnotou, který je pak předán regulačnímu zařízení za účelem zregulování velikosti výtokového otvoru taveniny.
Velikost výtokového otvoru taveniny je s výhodou regulována za použití pohyblivého, s výhodou kluzného šoupátka, kte ré může být zvedáno a spouštěno a které může být ovládáno regulačním zařízením. Kluzné šoupátko může být opatřeno otvorem který může být měněním vertikální polohy Šoupátka, ve větším nebo menším rozsahu, nastaven tak, aby se více či méně kryl s výtokovým otvorem ve stěně pece, takže efektivní plocha otvoru je určována překrývajícími se plochami průřezů obou vytoko vých otvorů. Kluzné šoupátko může být také zkonstruováno bez otvoru, v kterémžto případě bude jeden okraj kluzného šoupátka působit jako omezující okraj výtokového otvoru.
Jako doplněk k výše uvedenému řízení velikosti výtokového otvoru taveniny stává také možnost použít naměřenou hodnotu nebo její odchylku od nastavené hodnoty k řízení přívodu '7 suroviny do pece, tak aby v podstatě odpovídal množství odváděné tavěninyo
Jako alternativa nebo doplněk seřizování toku taveniny, výhodou výtokového otvoru taveniny, které je prováděno na základě některého parametru konečného výrobku, který poskytuje dobrou možnost provádět seřizování při delších časových inter valech, tedy jakýsi způsob hrubého seřizování rychlosti toku taveniny, je zde možnost dosáhnout například jemného vyla áování” velikosti výtokového otvoru taveniny, které může reagovat na rychlé poruchy toku taveniny.
Tato regulace je také s výhodou řízena procesorem, vytvá re jícím signál, odpovídající rozdílu mezi naměřenou a nastave nou hodnotou, a řídícím regulaci množství taveniny například regulováním velikosti výtokového otvoru taveniny.
Určování toku hmoty zvlákňovacím zařízením je s výhodou prováděno měřením spotřeby energie hnací jednotky zvlákňovací ho zařízení. K měření spotřeby energie mohou být použity obvyklé, o sobě známé měřicí přístroje. Toto řízení, které je založeno na zvlákňovacím zařízení, umožňuje provádět rychlejší korekční opatření než řízení založené na konečném výrobku a proto je s výhodou používáno spolu s posledně zmíněným říze ním, pracujícím s běžným řídicím zařízením.
K řízení výrobního procesu je také výhodné mít možnost regulovat stupeň naplnění pece. Konstantní stupeň naplnění má za následek konstantní podmínky teploty a tlaku v peci, které zase vyvažují tok taveniny. To lze uskutečnit tím, že do popsaného řídicího procesu je začleněn další, o sobe známý postup měření, jímž je kontinuálně nebo přerušovaně měřena hmot ncst pece za úč břípadné odchyl elem určování množství v ní obsažené taveni ky od požadované nastavené hodnoty jsou zde užity k řízení vsázecíhc zařízení suroviny prostřednictvím řídicího zařízení, například procesoru.
Vynález si také klade za úkol dát k dispozici zařízení na výrobu plsti z minerálních vláken, odstraňující nedostatky podobných zařízení podle dosavadního stavu techniky. Tento úkol splňuje zařízení na kontinuální výrobu plsti z minerálních vláken, zahrnující taviči pec, prostředky na zavádění suroviny do pece, alespoň jeden výtokový otvor pro minerální taveninu ve formě proudu taveniny, zařízení na vytváření vláken z taveniny, prostředky na shromažďování těchto vláken do tvaru vlákenné plsti, zařízení na měření některého parametru vlákenné plsti, který závisí na toku taveniny z pece, a řídicí zařízení, například procesor, kde je naměřená hodnota porovnávána s nastavenou hodnotou téhož parametru, jehož podstata spočívá v tom, že dále zahrnuje procesorem řízené zařízení, které s výhodou reguluje velikost výtokového otvoru taveniny na základě rozdílu mezi naměřenou hodnotou’a nastavenou hodnotou parametru.
Na zařízeni je také měřen tok hmoty zvlákňovacím zařízením, což je s výhodou prováděno měřením spotřeby energie hnacích prostředků zvlákňovacího zařízení. Naměřená hodnota je v řídicím zařízení, například v procesoru, porovnávána ε nastavenou hodnotou spotřeby energie a tok taveniny je za řízení procesorem regulován na základě rozdílu mezi naměřenou hodnotou a nastavenou hodnotou spotřeby energie. Tok taveniny je s výhodou regulován regulováním velikosii výtokového otvoru taveniny.
Naměřená hodnota spotřeby energie je s výhodou používána spolu s hodnotou naměřenou na konečném výrobku, a to prvá z jemnému seřizování a druhá k hrubému seřizování velikosti výtokového otvoru taveniny, tedy toku taveniny.
Zařízení podle vynálezu zahrnuje dále s výhodou zařízení na kontrolu stupně naplnění pece, která je s výhodou prováděna vážením pece, přičemž je výsledek vážení porovnáván v řídi cím zařízení, například v procesoru, s nastavenou hodnotou hmotnosti pece, jakož i procesorem řízené zařízení na regulování přívodu suroviny na základě rozdílu mezi naměřenou hodno tou a nastavenou hodnotou hmotnosti pece.
Jedno a totéž řídicí zařízení s výhodou sbírá naměřené hodnoty a řídí různá regulační zařízení na základě rozdílů me zi naměřenými hodnotami a nastavenými hodnotami.
Přehled obrázku na výkrese
Vynález bude blíže osvětlen pomocí výkresu, na němž je schématicky znázorněno jedno provedení vynálezu.
Příklad provedení vynálezu
Na obrázku je elektrická taviči pec jako celek označena vztahovým Číslem 1. Pec 1 je opatřena elektrodami 3, které přes víko pece zasahují do pece 1 do taveniny 2. Z elektrod 3 jsou na výkrese znázorněny dvě. Znázorněno je zde také přiváděči zařízení 4 suroviny s přirazeným dopravníkem suroviny, které víkem pece vniká do pece 1 nad úroveň hladiny taveniny
2.. Pod normální úrovní hladiny vytvořen výtokový otvor 5., jíniž taveniny 2 je ve je tavenina 2 Kontinuálně odstěně pece 1 váděna a o sobě známým způsobem přiváděna do zařízení 6 na vytváření vláken. Zvlákňovací zařízení 6, zahrnující otáčející se kola, na něž je tok taveniny 2 přiváděn a odstředivou silou vrhán dále za vytváření vláken, je jako takové dobře známého obvyklého druhu. Vytvářená vlákna jsou podtlakem vtahována na pásové dopravníky 8, £ a vytvářejí vlákennou plst 7<> Plst 7 je zařízením 10 napouštěna pojivém a dále zpracovávána, například v sušicí peci. Toto jako takové představuje dobře známý technický postup.
Na obrázku je také znázorněno řídicí zařízení, například procesor P, které je použito k řízení regulace toku taveniny 2 regulováním velikosti výtokového otvoru 5 taveniny a volitelně přívodu suroviny. Podle vynálezu je některý parametr plsti, závisející na hmotě taveniny 2, vytékající z výtokového otvoru 5. v peci 1, měřen v některém místě plsti 7 za zvlákňovacím zařízením 6 za použití měřicího zařízení 11. Takovým typickým parametrem je hmotnost či hmota plsti 7 vyrobené za jednotku času, která je za konstantních výrobních podmínek úměrná hmotnosti plsti 7 na jednotku délky, plochy nebo objemu. Měřicí zařízení 11 je typicky vhodným druhem vážícího zařízení, například pásového vážícího zařízení. Signál, odpovídající naměřené hodnotě, je předáván procesoru P, kde je porovnáván s nastavenou hodnotou téhož parametru, určenou pro dané výrobní podmínky. Na základě rozdílu mezi naměřenou hodnotou a nastavenou hodnotou tonoto parametru vydává procesor P řídicí signál, který v tí říoadě uvádí v činnost neznázoměné zařízení r.a regulovaní kluzného soupatKa ktoré může být zvedáno nebo spouštěno. Změna vertikální polohy kluzného šoupátka 12 způsobuje změnu velikosti plochy průřezu výtokového otvoru
5. taveniny a tudíž korekci toku taveniny 2. Jak je na obrázku naznačeno, může procesor P vytvářet další řídicí signál k ovládání přívodu suroviny trubkou přiváděcího zařízení 4 za účelem seřízení přívodu suroviny, tak aby odpovídal odváděné hmotě taveniny 2·
Výše popsané řízení umožňuje základní či hrubé seřizování, a to jak velikosti výtokového otvoru 5. taveniny, tak toku suroviny, a takové řízení by mohlo být zcela uspokojivé pro mnohé účely a zajišťovat výrobu užitečných výrobků. Avšak vzhle dem k tomu, že dotyčný parametr je měřen v poměrně pozdním stádiu výroby, bude korekční vliv poněkud opožděn.
Avšak podle vynálezu je možno použít, jako jediné řízení toku taveniny 2, s výhodou velikosti výtokového otvoru 5 taveniny, nebo jako doplněk výše popsaného řízení, řízení založené na toku hmoty zvlákňovacím zařízením 6. Pomocí tohoto řízení bude možno rychle přihlížet ke změnám toku taveniny 2 a tyto korigovat, což znamená, že bude možno dosáhnout určitého druhu jemného seřizování toku. Vhodným parametrem, který je v tomto případě měřen, je spotřeba energie zvlákňovacím zařízením 6, která se mění v závislosti na toku taveniny 2, to jest na zátěži taveniny .2, odváděné z pece 1 do zvlákňovacíhc zařízení .6, v němž rychle se otáčející kola rotují konstantní rychlostí. Je-li zvlákňovací zařízení 6 poháněno elektromotorem, mohou být spotřeba energie a její změny vhodně měřeny za použití ob12 vyklých a známých měřicích zařízení.
Hodnota naměřená na zvlákňovacím zařízení 6 je zpracovávána v procesoru P stejným způsobem, jak bylo výše popsáno, a vytvářený řídicí signál je použit k uvedení v činnost vhodného zařízení na řízení toku hmoty, například měněním vertikální po lohy kluzného šoupátka 12 vzhledem k výtokovému otvoru 5 .
Vynález dále zahrnuje volitelné zařízení sloužící k udržování konstantní hodnoty stupně naplnění pece 1. Hmotnost pece 1 je přitom zjišťována za použití odvažovacích článků 13A, 13B, a signál odpovídající naměřené hodnotě je předáván procesoru P, kde je porovnáván s příslušnou nastavenou hodnotou. Na základě rozdílu mezi naměřenou hodnotou a nastavenou hodnotou procesor P vytváří řídicí signál k uvedení v činnost neznázorněného zařízení na regulování přívodu suroviny.

Claims (10)

  1. '«Ο
    Způsob výroby plsti z minerálních vláxen, podle něhož je surovina přiváděna do tavící pece a minerální tavenina je kontinuálně odváděna ve formě proudu taveniny otvorem pro taveninu, vytvořeným v taviči peci, tavenina je přiváděna do zařízení na vytváření vláken z taveniny, kterážto vlákna jsou shromažďována, aby vytvářela vlákennou plst, která je volitelně dále zpracovávána, přičemž je některý parametr vyráběné vlákenné plsti, který závisí na toku taveniny z pece, měřen a porovnáván s nastavenou hodnotou téhož parametru, určenou podle daných výrobních podmínek, vyznačující se tím,že rozdíl mezi naměřenou hodnotou a nastavenou hodnotou je použit k regulování toku taveniny.
    Způsob podle nároku 1, vyznačující že parametr se vztahuje k hmotnosti.
  2. 3. Způsob podle nároku 2, vyznačující se tím, že parametr zahrnuje hmotnost plsti vyrobené za jednotku času nebo na jednotku délky, hustotu plsti nebo její plošnou hmotnost·
  3. 4. Způsob podle některého z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že signál, odpovídající naměřené hodnotě, je porovnáván v řídicím zařízení, například v procesoru, s nastavenou hodnotou za účelem vytváření signálu, odpovídajícího rozdílu který je použit k regulování toku taveniny.
    Způsob podle některého z nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že rozdíl je použit také k regulování přívodu suroviny do pece®
  4. 6. Způsob podle některého z nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že je měřen tok hmoty zvlákňovacím zařízením, naměřená hodnota je porovnávána s nastavenou hodnotou toku hmoty za daných výrobních podmínek, při čemž je rozdíl mezi těmito hodnotami použit k regulování toku taveniny.
  5. 7. Způsob podle nároku 6, vyznačující se tí že signál, odpovídající naměřenému toku hmoty, je v řídicím zařízení, například v procesoru, porovnáván s nastave nou hodnotou za účelem vytváření signálu, odpovídajícího zjištěnému rozdílu, který je použit k regulování toku taveniny.
    m,
  6. 8. Způsob podle některého k nároků 1 až 7, vyznačující se tím, že zahrnuje udržování konstantního stupně naplnění pece vážením pece a regulováním pří vodu suroviny do pece na základě naměřené hodnoty.
    '/ <ϊ ΖΛ Vk ν' 1 Λ v* c. V» <> '/» ’ V
    Zj ubl kj u U b> <- <x _*> * .ux <J Au j 7 tim, že signál, ocpovídá jící výsledku vážení, je v řiaicia zařízení, například v procesoru, porovnáván s nastavenou hod· notou hmotnosti pece za daných výrobních podmínek za účelem vytváření signálu, odpovídajícího zjištěnému rozdílu, který je použit k regulování přívodu suroviny do pece.
    1C.
    11.
    Způsob výroby plsti z minerálních vláken, podle něhož je surovina přiváděna do tavící pece a minerální tavenina je kontinuálně odváděna výtokovým otvorem taveniny, vytvořeným v taviči peci, ve formě proudu taveniny, tavenina je předávána zařízení na vytváření vláken z taveniny, kterážto vlákna jsou shromažďována, aby vytvářela vlá kennou plst, která je volitelně dále zpracovávána, přičemž je tok hmoty zvlákňovacím zařízením měřen, získaná naměřená hodnota je porovnávána s nastavenou hodnotou toku hmoty za daných výrobních podmínek, vyznačující se tím, že rozdíl mezi těmito hodnotami je použit k regulování toku roztavené hmoty®
    Způsob podle nároku 10, vyznačující se tím, že signál, odpovídající naměřenému toku hmoty zvlákňovacím zařízením, je v řídicím zařízení, například v procesoru, porovnáván s nastavenou hodnotou za účelem vytváření signálu, odpovídajícího zjištěnému rozdílu, který je použit k regulování toku roztavené hmoty.
  7. 12. Zařízení na kontinuální výrobu plsti z minerálních vláken, zahrnující taviči pec, prostředky7 na zavádění suroviny do pece, alespoň jeden, výtokový otvor pro minerální taveninu ve formě proudu taveniny, zařízení na vytváření vláken z taveniny, prostředky na shromažďování těchto vláken do tvaru vlákenné plsti, zařízení na měření některého parametru vlákenné plsti, který závisí na toku taveniny z pece, a řídicí zařízení, například procesor, kde je naměřená hodnota porovnávána s nastavenou hodnotou téhož parametru, vyznačující se tím, že dále zahrnuje procesorem řízené zařízení, které s výhodou reguluje velikost výtokového otvoru (5) taveniny (2) na základě rozdílu mezi naměřenou hodnotou a nastavenou hodnotou parametru.
  8. 13. Zařízení podle nároku 12, vyznačující se tím, že zahrnuje zařízení na měření toku hmoty zvlákv novacím zařízením (6), přičemž je naměřená hodnota porovnávána v procesoru (P) s nastavenou hodnotou toku hmoty zvlákňovacím zařízením (6) a tok hmoty je řízením procesorem (P) regulován na základě rozdílu mezi naměřenou hod· notou a nastavenou hodnotou.
  9. 14. Zařízení na kontinuální výrobu plsti z minerálních vláken, zahrnující taviči pec, prostředky na zavádění suroviny do pece, alespoň jeden výtokový otvor pro minerální taveninu ve formě proudu taveniny, zařízení na vytváření vláken z taveniny, prostředky na shromažaování těchto vláke n oo tvaru vlákenné plsti, zařízení na měření toku hmoty zvlákňovacím zařízením, řídicí zařízení, například pro cesor, kde je naměřená hodnota porovnávána s nastavenou hodnotou toku hmoty zvlákňovacím zařízením, vyznačující se tím, že dále zahrnuje procesorem (P) řízené zařízení na regulování velikosti výtokového otvotu (5) taveniny (2) na základě rozdílu mezi naměřenou hodnotou a nastavenou hodnotou toku hmoty.
  10. 15. Zařízení podle některého z nároků 12 až 14, vyznačující se tím, že dále zahrnuje zařízení (13A, 13B) na vážení pece (1), přičemž je výsledek vážení porovnáván v řídicím zařízení, například v procesoru (P), s nastavenou hodnotou hmotnosti pece (1), a procesorem (P) řízené zařízení na regulování přívodu suroviny na základě rozdílu mezi naměřenou hodnotou a nastavenou hodnotou hmotnosti pece (1).
CS912965A 1991-09-27 1991-09-27 Způsob a zařízení na výrobu plstí z minerálních vláken CZ296591A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS912965A CZ296591A3 (cs) 1991-09-27 1991-09-27 Způsob a zařízení na výrobu plstí z minerálních vláken

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS912965A CZ296591A3 (cs) 1991-09-27 1991-09-27 Způsob a zařízení na výrobu plstí z minerálních vláken

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ296591A3 true CZ296591A3 (cs) 1993-04-14

Family

ID=5368372

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS912965A CZ296591A3 (cs) 1991-09-27 1991-09-27 Způsob a zařízení na výrobu plstí z minerálních vláken

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ296591A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3573017A (en) Method and apparatus for melting and supplying heat-softenable materials in a process
US3573016A (en) Method and apparatus for forming fibers
US5324338A (en) Method for regulating a weight related parameter of a mineral fibre felt
CZ325790A3 (cs) Způsob nepřetržité výroby roun minerální vlny a zařízení k jeho provádění
US4203155A (en) Apparatus and method for changing products on a continuous fibrous glass production line
DK2257502T3 (en) Product based on mineral fiber and manufacturing method thereof
KR900009019B1 (ko) 열가소성 물질로부터 섬유를 제조하는 장치
CN110922045A (zh) 一种矿物棉生产线容重控制系统
US3218844A (en) Uniformity indicator
US4155968A (en) Method of manufacturing mats to be processed into composition boards
US4300201A (en) Method and apparatus for ascertaining the bulk weight of tobacco or the like
CZ296591A3 (cs) Způsob a zařízení na výrobu plstí z minerálních vláken
FI85687B (fi) Foerfarande och anlaeggning foer framstaellning av en mineralfiberbana.
EP0825965B1 (en) Method and apparatus for the manufacture of man-made vitreous fibre products
US2814832A (en) Process for producing superfine glass fibers
CN1690263B (zh) 用于梳理机的喂料机
US4210432A (en) Method for control of the surface weight of a mineral wool mat
JP2021188168A (ja) 繊維構造体製造装置及び繊維構造体製造方法
NO119202B (cs)
EP0005416A1 (en) A method for improving the evenness of surface weight of a mineral wool mat
FI89751C (sv) Förfarande och anordning vid framställning av en fibermatta
US5395564A (en) Method for controlling throughput
EP2325362B1 (en) Method and arrangement for manufacturing a mineral fibre web
WO2009134216A1 (ru) Способ производства волокон из горных пород и установка для его осуществления
KR930700376A (ko) 광물섬유 펠트를 제조하는 방법 및 장치