CZ295655B6 - Proporcionální snímač rozložení kontaktního tlaku - Google Patents

Proporcionální snímač rozložení kontaktního tlaku Download PDF

Info

Publication number
CZ295655B6
CZ295655B6 CZ20033272A CZ20033272A CZ295655B6 CZ 295655 B6 CZ295655 B6 CZ 295655B6 CZ 20033272 A CZ20033272 A CZ 20033272A CZ 20033272 A CZ20033272 A CZ 20033272A CZ 295655 B6 CZ295655 B6 CZ 295655B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
layer
conductive
electrode
elastic
sensor
Prior art date
Application number
CZ20033272A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ20033272A3 (cs
Inventor
Jaromír Doc. Ing. Drsc. Volf
Stanislav Prof. Ing. Csc. Holý
Josef Ing. Csc. Vlček
Stanislava Doc. Ing. Csc. Papežová
Original Assignee
České Vysoké Učení Technické V Praze Fakulta Stroj
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by České Vysoké Učení Technické V Praze Fakulta Stroj filed Critical České Vysoké Učení Technické V Praze Fakulta Stroj
Priority to CZ20033272A priority Critical patent/CZ295655B6/cs
Publication of CZ20033272A3 publication Critical patent/CZ20033272A3/cs
Publication of CZ295655B6 publication Critical patent/CZ295655B6/cs

Links

Landscapes

  • Force Measurement Appropriate To Specific Purposes (AREA)

Abstract

Proporcionální snímač rozložení kontaktního tlaku je tvořen taktilními čidly (20), která jsou uspořádána ve tvaru pravidelné pravoúhlé matice. Každé taktilní čidlo (20) sestává z jádra tvořeného fólií vodivého elastomeru (5), opatřeného z jedné strany první páskovou elektrodou (4) a z druhé strany druhou páskovou elektrodou (6) orientovanou kolmo na první páskovou elektrodu (4). Na první páskové elektrodě (4) je uložena smyková vrstva (2) mající v příčném směru modul pružnosti rozdílný od modulu pružnosti v podélném směru. Takto vytvořená sestava taktilního čidla (20) je překryta jednak shora, ze strany smykové vrstvy (2), ochrannou nevodivou horní krycí vrstvou (1) a jednak zespodu, ze strany druhé páskové elektrody (6), ochrannou nevodivou spodní krycí vrstvou (8). V jiném provedení je ze strany druhé páskové elektrody (6) taktilní čidlo (20) opatřeno první elastickou nevodivou vrstvou (81), na které je upevněna tuhá deska (9) nebo vyztužovací box.ŕ

Description

Oblast techniky
Předkládané řešení se týká proporcionálního snímače rozložení kontaktního tlaku a jeho varianty ve flexibilním provedení.
Dosavadní stav techniky
S rozvojem robotiky, automatizace a neinvazivní diagnostiky v medicíně je stále více třeba získávat informace o interakci robotu s okolním prostředím a informace o probíhajících technologických operacích. Snímaní kontaktních tlaků patří k důležitým charakteristikám vzájemného působení mezi systémy nebo jejich částmi. Např. rozložení tlaku na pneumatice v kontaktu s vozovkou, transportních pásů, jejich rovnoměrné napnutí. Velmi důležité je zjišťování rozložení tlaků v biomechanice mezi živým organismem a okolním prostředím, kdy patologické rozložení tlaků může způsobit velmi vážné zdravotní potíže. Rovněž rozložení tlaků může sloužit k neinvazivní diagnostice různých chorob, či poruch kosterně svalového systému člověka.
Současné systémy nejčastěji používají taktilní čidla, která využívají piezorezistivní materiály nebo piezorezistivní fólie. Obvykle dosahují nižší hustoty jednotlivých čidel ajejich konstrukce neumožňuje vysoké dlouhodobé a rázové přetížení.
Podstata vynálezu
Výše uvedené nevýhody odstraňuje proporcionální snímač rozložení kontaktního tlaku, sestávající z taktilních čidel, podle předkládaného řešení. Ve flexibilní verzi tohoto snímače je podstatou nového řešení, že taktilní čidla jsou uspořádána ve tvaru pravidelné pravoúhlé matice. Každé taktilní čidlo sestává z jádra tvořeného fólií vodivého elastomeru, opatřeného z jedné strany první páskovou elektrodou a z druhé strany druhou páskovou elektrodou orientovanou kolmo na první páskovou elektrodu. Na první páskové elektrodě je uložena smyková vrstva, která má v příčném směru modul pružnosti rozdílný od modulu pružnosti v podélném směru. Takto vytvořená sestava taktilního čidla je překryta jednak shora, ze strany smykové vrstvy, ochrannou nevodivou horní krycí vrstvou a jednak zespodu, ze strany druhé páskové elektrody, ochrannou nevodivou spodní krycí vrstvou.
Ve výhodném provedení je první pásková elektroda vytvořena na prvním nevodivém nosiči a druhá pásková elektroda je vytvořena na druhém nevodivém nosiči, kde oba tyto nosiče jsou elastické.
V dalším provedení může být mezi spodní krycí vrstvou a sestavou taktilního čidla umístěna elastická vrstva, což má tu výhodu, že snímač je lépe chráněn proti rázovému přetížení.
V provedení snímače, který není flexibilní, jsou opět taktilní čidla uspořádána ve tvaru pravidelné pravoúhlé matice. Každé taktilní čidlo sestává z jádra tvořeného fólií vodivého elastomeru, opatřeného z jedné strany první páskovou elektrodou a z druhé strany druhou páskovou elektrodou orientovanou kolmo na první páskovou elektrodu. Na první páskové elektrodě je uložena smyková vrstva mající v příčném směru modul pružnosti rozdílný od modulu pružnosti v podélném směru. Tato smyková vrstva je překryta ochrannou nevodivou horní krycí vrstvou. Ze strany druhé páskové elektrody je taktilní čidlo opatřeno první elastickou nevodivou vrstvou, na které je upevněna tuhá deska nebo vyztužovací box.
- 1 CZ 295655 B6
Ve výhodném provedení je první pásková elektroda vytvořena na prvním nevodivém nosiči a druhá pásková elektroda je vytvořena na druhém nevodivém nosiči, kde první nosič je vždy elastický a druhý nosič může být buď elastický, nebo tuhý.
V jednom z možných provedení jsou tuhá deska, respektive vyztužovací box, překryty druhou elastickou nevodivou vrstvou.
Ve výhodném provedení kterékoli z uvedených variant je smyková vrstva sendvičové konstrukce. Rovněž tak je pro oba případy vhodné, jsou-li horní krycí vrstva a/nebo spodní krycí vrstva a/nebo první elastická nevodivá vrstva a/nebo druhá elastická nevodivá vrstva a/nebo mezi spodní krycí vrstvou a sestavou taktilního čidla umístěná elastická vrstva antistatické vrstvy. To umožní zvýšit odolnost proti dlouhodobému a rázovému přetížení a zvýšit ochranu proti rušení.
Výhodou uvedeného snímače je, že je odolný proti přetížení a rázovým silám, které vznikají při dynamickém provozu. Umožňuje dosáhnout oproti stávajícím snímačům větší hustoty čidel a až 25-ti násobného rázového přetížení. Dá se očekávat, že by vyhověl provozu i v náročných prostředích. Snímač podle vynálezu poskytuje nejen informaci o tom, že objekt okolního prostředí je v kontaktu se snímačem, ale i informaci o místě dotyku, tlaku a jeho rozložení na ploše snímače. Konstrukce snímače podle vynálezu umožňuje při překročení sil, vedoucích dříve k deformacím, účinnou ochranu vodivého elastomeru. Navíc snímač neobsahuje žádný pohyblivý mechanický element.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález a jeho účinky jsou blíže vysvětleny v popisu příkladu jeho provedení podle přiloženého výkresu, kde obr. 1 znázorňuje schematicky v nárysu řezu celkové řešení flexibilního proporcionálního snímače rozložení kontaktního tlaku podle vynálezu a na obr. 2 je schematicky uvedeno, rovněž v nárysu řezu, provedení proporcionálního snímače rozložení kontaktního tlaku.
Příklady provedení vynálezu
V prvním provedení je vytvořen flexibilní proporcionální snímač kontaktního tlaku, tvořený sendvičovou konstrukcí podle obr. 1. Jádrem snímače je fólie vodivého elastomeru 5, který mění svůj odpor s působícím tlakem a tvoří tak převodník tlak elektrický signál. Tloušťka elastomeru 5 není kritická, ve skutečnosti je několik desetin mm, v uvedeném příkladu se jedná o vodivou silikonovou fólii. Elastomer 5 je na jedné straně opatřen první páskovou elektrodou 4, která je zde vytvořena na prvním elastickém nevodivém, například polymemím, nosiči 3 a na druhé straně druhou páskovou elektrodou 6, vytvořenou zde opět na polymemím elastickém druhém nevodivém nosiči 7. Tyto polymemí nosiče 3 a 7 jsou například tvořeny teflonovou fólií na níž je měděná vrstva, která se klasickou technologií plošných spojů odleptá tak, že vzniknou rovnoběžné proužky, tvořící elektrody. V daném příkladě jsou tedy první pásková elektroda 4 a druhá pásková elektroda 6 tvořeny měděnou fólií, avšak lze použít i jiný vodivý materiál. Rovněž tak lze vytvořit první páskovou elektrodu 4 a druhou páskovou elektrodu 6 přímým nalepením nebo přiložením na elastomer 5 bez použití prvního a druhého nevodivého nosiče 3 a 7. Tyto elektrody jsou orientovány tak, že první pásková elektroda 4 je na druhou páskovou elektrodu 6 kolmá a každá žních je uložena na odpovídajícím prvním, respektive druhém, polymemím nosiči 3 respektive 7, tvořeném například materiálem, označovaným Cuflex. První pásková elektroda 4 a druhá pásková elektroda 6 mohou být z důvodů ochrany před oxidací pokoveny, nejlépe pozlaceny, jak je tomu u snímače, jež je předmětem vynálezu. Důležitou vrstvou snímače je smyková vrstva 2, která musí mít jiný modul pružnosti v příčném a podélném směru a umožňuje tak správný přenos rozložení tlaku mezi objektem a snímačem. Tato smyková vrstva 2, která
-2CZ 295655 B6 může být například sendvičové konstrukce, odstraňuje okrajový efekt a umožňuje rovnoměrné rozložení tlaku.
Ochrana snímače před poškozením je zabezpečena z horní a spodní strany sendvičové konstrukce, a to horní krycí vrstvou 1, kterou tvoří například PVC fólie nebo pryžová fólie, umístěná na smykové vrstvě 2 a elastickou, s výhodou antistatickou, spodní krycí vrstvou 8 stejných vlastností jako má horní krycí vrstva 1, umístěnou na druhém polymemím nosiči 7 ze strany odvrácené od druhé páskové elektrody 6. Konstrukci lze provést také tak, že mezi spodní krycí vrstvou 8 a druhou páskovou elektrodou 6 respektive druhým nevodivým nosičem 7 může být vložena samostatná, s výhodou antistatická, elastická vrstva, což není na výkrese znázorněno. Obě krycí vrstvy musí odolávat vodě a rozpouštědlům, používaným k mytí, dezinfekci apod. a současně musí být izolantem.
Takto vytvořený snímač slouží k měření rozložení tlaku na zatížené ploše. Objekt působí přes horní krycí vrstvu j. a smykovou vrstvu 2 na vlastní snímač, tvořený vodivým elastomerem 5 a na jeho protilehlých stranách vzájemně kolmo umístěnou první páskovou elektrodou 4 a druhou páskovou elektrodou 6, umístěnými na prvním nosiči 3 a druhém nosiči 7. Správné působení tlaku je zajištěnou smykovou vrstvou 2, která musí mít různé moduly pružnosti v příčném a podélném směru. Vodivý elastomer 5 je tak působícím tlakem deformován a mění svůj odpor v závislosti na velikosti působícího tlaku. Změny tohoto odporu jsou pak snímány první a druhou páskovou elektrodou 4 a 6. Ochrana vlastního snímače proti trvalému a rázovému přetížení je zajištěna elastickou ochrannou spodní krycí vrstvou 8.
Tento flexibilní snímač má výhodu v tom, že může sledovat vliv nerovností podložky vůči působícímu tlaku zatěžovacího objektu, například rozložení tlaku mezi sedákem židle, vozíku a podobně a sedací částí těla sedící osoby.
Obdobným způsobem lze vytvořit proporcionální snímač rozložení kontaktního tlaku, který není flexibilní. Jedná se v podstatě o analogické uspořádání, kdy je proporcionální snímač tlaku podle vynálezu tvořen sendvičovou konstrukcí podle obr. 2. Jádrem snímače je opět fólie vodivého elastomeru 5, který mění svůj odpor s působícím tlakem a tvoří tak převodník tlak - elektrický signál. První pásková elektroda 4 a druhá pásková elektroda 6, které jsou na protilehlých stranách vodivého elastomeru 5 umístěny navzájem kolmo, jsou zde tvořeny měděnou fólií na prvním, respektive druhém polymemím nevodivém nosiči 3 a 7, například Cuflex. První a druhá pásková elektroda 4 a 6 mohou být z důvodů ochrany před oxidací pokoveny, nelépe pozlaceny, jak je tomu u snímače, jež je předmětem vynálezu. První nevodivý nosič 3 musí být elastický, druhý nevodivý nosič 7 může být elastický neboje pevný, tedy druhé páskové elektrody 6 mohou být vytvořeny též na Cuprextitu nebo jiném podobném materiálu. Ochrana snímače před poškozením je zabezpečena horní krycí vrstvou L Vliv nerovnosti podložky na snímač je vyloučen tím, že na spodní straně snímače, tedy ze strany druhého nevodivého nosiče 7, respektive druhé páskové elektrody 6, je umístěna tuhá, například duralová, deska 9, která je v uvedeném příkladě obložena shora první elastickou nevodivou vrstvou 81 a zdola druhou elastickou, s výhodou antistatickou, nevodivou vrstvou 10. Druhá elastická nevodivá vrstva 10 není podmínkou a snímač jí nemusí být vybaven. Tuhá deska 9 může být nahrazena boxem spříhradovou konstrukcí nebo jinou vyztužovací konstrukcí. Uvnitř boxu může být umístěna elektronika snímače. Důležitou vrstvou snímače je smyková vrstva 2, která musí mít jiný modul pružnosti v příčném a podélném směru a umožňuje tak správný přenos rozložení tlaku mezi objektem a snímačem. Tato vrstva může být např. sendvičové konstrukce.
Takto vytvořený snímač slouží rovněž k měření rozložení tlaku na zatížené ploše. Funkce snímače je tatáž jako u výše popsaného flexibilního typu s tím, že působení nerovnosti podložky, na níž je celý snímač rozložení kontaktního tlaku umístěn, je kompenzováno tuhou deskou 9. Ochrana vlastního snímače proti trvalému a rázovému přetížení je zajištěna první a druhou poddajnou antistatickou fólií 81 a 10.
-3 CZ 295655 B6
Průmyslová využitelnost
Proporcionální snímač rozložení tlaku je využitelný v oblasti lékařské ortopedie a biomechaniky pro studium rozložení tlaku na ploskách chodidel a jeho dynamických změn během kroku. Stanovení rozložení tlaků na ploskách chodidel a jejich časový průběh jsou cenné informace, přispívající k neinvazivní diagnostice poruch motoriky, ortopedických vad a mnohých onemocnění, k zabránění patologickým tlakům na lidském těle, a tím vzniku proleženin, např. inteligentní postel. Ve stabilometrii lze uvedené snímače použít při měření stability, ve fyzioterapii pro rehabilitaci, pro vývoj rehabilitačních pomůcek a protéz a dále při biologické zpětné vazbě, tzv. biofeedback. V pružném provedení je snímač vhodný pro měření tlaků v protézách a jejich optimálnímu přizpůsobení pahýlu končetiny, k návrhu sedaček pro paraplegiky a k preventivní zpětné vazbě. Rovněž tak je využitelný pro návrhy anatomických tvarů sedaček a opěradel, zvláště v automobilovém a leteckém průmyslu. Praktické využité nalezne také ve sportovním lékařství a metodologii, v robotíce pro stabilitu a vyvažování robotů, pro určení pevného místa uchopení, určení síly apod. a v dalších průmyslových aplikacích, kde je potřebné znát rozložení tlaků, např. pneumatika - vozovka.
PATENTOVÉ NÁROKY

Claims (9)

1. Proporcionální snímač rozložení kontaktního tlaku tvořený taktilními čidly, vyznačující se tím, že taktilní čidla (20) jsou uspořádána ve tvaru pravidelné pravoúhlé matice, kde každé taktilní čidlo (20) sestává z jádra tvořeného fólií vodivého elastomeru (5), opatřeného z jedné strany první páskovou elektrodou (4) a z druhé strany druhou páskovou elektrodou (6) orientovanou kolmo na první páskovou elektrodu (4), kde na první páskové elektrodě (4) je uložena smyková vrstva (2) mající v příčném směru modul pružnosti rozdílný od modulu pružnosti v podélném směru a takto vytvořená sestava taktilního čidla (20) je překryta jednak shora, ze strany smykové vrstvy (2), ochrannou nevodivou horní krycí vrstvou (1) a jednak zespodu, ze strany druhé páskové elektrody (6), ochrannou nevodivou spodní krycí vrstvou (8).
2. Proporcionální snímač podle nároku 1, vyznačující se tím, že první pásková elektroda (4) je vytvořena na prvním nevodivém nosiči (3) a druhá pásková elektroda (6) je vytvořena na druhém nevodivém nosiči (7), kde oba nosiče (3) a (7) jsou elastické.
3. Proporcionální snímač podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že mezi spodní krycí vrstvou (8) a sestavou taktilního čidla (20) je umístěna elastická vrstva.
4. Proporcionální snímač rozložení kontaktního tlaku tvořený taktilními čidly, vyznačující se tím, že taktilní čidla (20) jsou uspořádána ve tvaru pravidelné pravoúhlé matice, kde každé taktilní čidlo (20) sestává z jádra tvořeného fólií vodivého elastomeru (5), opatřeného z jedné strany první páskovou elektrodou (4) a z druhé strany druhou páskovou elektrodou (6) orientovanou kolmo na první páskovou elektrodu (4), kde na první páskové elektrodě (4) je uložena smyková vrstva (2) mající v příčném směru modul pružnosti rozdílný od modulu pružnosti v podélném směru, přičemž tato smyková vrstva (2) je překryta ochrannou nevodivou horní krycí vrstvou (1) a ze strany druhé páskové elektrody (6) je taktilní čidlo (20) opatřeno první elastickou nevodivou vrstvou (81), na které je upevněna tuhá deska (9) nebo vyztužovací box.
-4CZ 295655 B6
5. Proporcionální čidlo podle nároku 4, vyznačující se tím, že první pásková elektroda (4) je vytvořena na prvním nevodivém nosiči (3) a druhá pásková elektroda (6) je vytvořena na druhém nevodivém nosiči (7), kde oba nosiče jsou elastické.
6. Proporcionální čidlo podle nároku 4, vyznačující se tím, že první pásková elektroda (4) je vytvořena na prvním nevodivém nosiči (3), který je elastický, a druhá pásková elektroda (6) je vytvořena na druhém nevodivém nosiči (7), který je tuhý.
7. Proporcionální čidlo podle nároku 4 nebo 5 nebo 6, vyznačující se tím, že tuhá deska (9) nebo vyztužovací box jsou překryty druhou elastickou nevodivou vrstvou (10).
8. Proporcionální čidlo podle kteréhokoli z nároků 1 až 7, vyznačující se tím, že smyková vrstva (2) je sendvičové konstrukce.
9. Proporcionální čidlo podle kteréhokoli z nároků 1 až 8, vyznačující se tím, že horní krycí vrstva (1) a/nebo spodní krycí vrstva (8) a/nebo první elastická nevodivá vrstva (81) a/nebo druhá elastická nevodivá vrstva (10) a/nebo mezi spodní krycí vrstvou (8) a sestavou taktilního čidla (20) umístěná elastická vrstva jsou antistatické vrstvy.
CZ20033272A 2003-12-01 2003-12-01 Proporcionální snímač rozložení kontaktního tlaku CZ295655B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20033272A CZ295655B6 (cs) 2003-12-01 2003-12-01 Proporcionální snímač rozložení kontaktního tlaku

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20033272A CZ295655B6 (cs) 2003-12-01 2003-12-01 Proporcionální snímač rozložení kontaktního tlaku

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ20033272A3 CZ20033272A3 (cs) 2005-07-13
CZ295655B6 true CZ295655B6 (cs) 2005-09-14

Family

ID=34706094

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20033272A CZ295655B6 (cs) 2003-12-01 2003-12-01 Proporcionální snímač rozložení kontaktního tlaku

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ295655B6 (cs)

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ303035B6 (cs) * 2007-11-26 2012-03-07 Ceské vysoké ucení technické v Praze, Proporcionální snímac smykových sil a rozložení kontaktního tlaku
EP4194829A1 (en) 2021-12-08 2023-06-14 Ceská zemedelská univerzita v Praze Pressure distribution scanning device

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ303035B6 (cs) * 2007-11-26 2012-03-07 Ceské vysoké ucení technické v Praze, Proporcionální snímac smykových sil a rozložení kontaktního tlaku
EP4194829A1 (en) 2021-12-08 2023-06-14 Ceská zemedelská univerzita v Praze Pressure distribution scanning device

Also Published As

Publication number Publication date
CZ20033272A3 (cs) 2005-07-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4503705A (en) Flexible force sensor
US6174294B1 (en) Limb load monitor
US4426884A (en) Flexible force sensor
Beebe et al. A silicon-based tactile sensor for finger-mounted applications
JP2008256470A (ja) 圧力分布センサシステム
Rana Application of force sensing resistor (FSR) in design of pressure scanning system for plantar pressure measurement
US20030187370A1 (en) Uterine contraction sensing system and method
Kim et al. An air-filled pad with elastomeric pillar array designed for a force-sensing insole
US11378477B2 (en) Apparatus for measuring surface profile of normal and shear stress
CZ295655B6 (cs) Proporcionální snímač rozložení kontaktního tlaku
JP4860430B2 (ja) 荷重計測装置
CZ13964U1 (cs) Proporcionálnísnímač rozložení kontaktního tlaku
CZ2009211A3 (cs) Zarízení na snímání taktilní informace
US20140290390A1 (en) Systems and methods for resistive microcracked pressure sensor
CZ35754U1 (cs) Zařízení na snímání rozložení tlaků
CZ19725U1 (cs) Zařízení na snímání taktilní informace
Compton et al. Towards large-area on-body force sensing using soft, flexible materials: Challenges of textile-based array sensing
EP4053528A1 (en) Sensor arrangement for detecting a force between a foot and a supporting surface
KR20170081482A (ko) 압력 감지 의자
EP2414799B1 (en) Electronic circuit for the evaluation of information from variable electric resistance sensors
Bhat et al. Piezoelectric sensor for foot pressure management
FI109652B (fi) Menetelmä ja laite yksilön ruumiinosaan kohdistuvien voimien jakautuman rekisteröimiseen ja analysointiin
Lou et al. An electronically integrated load cell [for monitoring pressures of orthotic braces]
KR20170077514A (ko) 압력 감지 의자
WO2003052368A1 (en) Sensor mat for registering a pressure profile

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20121201