CZ294709B6 - Postup přípravy filtrů na bázi polyurethanové drtě - Google Patents

Postup přípravy filtrů na bázi polyurethanové drtě Download PDF

Info

Publication number
CZ294709B6
CZ294709B6 CZ20013569A CZ20013569A CZ294709B6 CZ 294709 B6 CZ294709 B6 CZ 294709B6 CZ 20013569 A CZ20013569 A CZ 20013569A CZ 20013569 A CZ20013569 A CZ 20013569A CZ 294709 B6 CZ294709 B6 CZ 294709B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
polyurethane
filters
particles
oxides
cellulose
Prior art date
Application number
CZ20013569A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ20013569A3 (cs
Inventor
Ĺubomír Lapčík
Raymond Asuquo
Original Assignee
Gumotex, A. S.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Gumotex, A. S. filed Critical Gumotex, A. S.
Priority to CZ20013569A priority Critical patent/CZ294709B6/cs
Publication of CZ20013569A3 publication Critical patent/CZ20013569A3/cs
Publication of CZ294709B6 publication Critical patent/CZ294709B6/cs

Links

Landscapes

  • Solid-Sorbent Or Filter-Aiding Compositions (AREA)
  • Filtering Materials (AREA)

Abstract

Postup je navržen pro přípravu aktivních filtrů na bázi polyurethanového systému, tvořeného polyurethanovou drtí, doplněnou o další absorpčně aktivní složky, např. oxidy a pojiva, např. na bázi celulózy, zejména filtrů pro odstraňování cigaretového kouře, filtrů pro odstraňování mikroskopických nečistot systémů mazání motorů, filtrů pro odstraňování škodlivin z výfukových plynů motorů, filtrů pro odstraňování mikroskopických nečistot sacího traktu vzduchu motorů, filtrů pro filtraci dávkovacích systémů paliva motorů, případně dalších typů filtrů. Tuhá polyurethanová pěna se ve vhodném drticím zařízení rozdrtí při teplotě -60 .degree.C až -20 .degree.C na částice o střední velikosti od 1 .mi.m do 100 .mi.m, tyto částice polyurethanu se pak smísí buď s práškovou aluminou, SiO.sub.2.n., MgO nebo Fe.sub.2.n.O.sub.3.n. o velikosti částic 1 až 20 .mi.m, nebo se směsí všech uvedených oxidů, a dále s hydroxyethylcelulózou a/nebo karboxymethylcelulózou, a/nebo oxycelulózou o střední molární hmotnosti 5x10.sup.3.n. až 5x10.sup.5 .n.Da v hmotnostním poměru polyurethan : oxidy : derivát celulózy = 1 : 0,1 - 0,3 : 0,01 - 0,2 s malým přídavkem vody tak, že vznikne těstovitá hmota, která se po homogenizaci ve šnekovém směšovači vytlačí ve formě fibril přes hubici o průměru otvorů 0,2 mm do bezvodého ethanolu za současného sekání tak, aby vznikly válcovité částice o délce 1 mm. Tyto částice jsou následně odděleny od alkoholové fáze a podrobeny dostatečnému tepelnému zpracování pro odstranění zbytkové vody a ethanolu.ŕ

Description

Postup přípravy filtrů na bázi polyurethanové drtě
Oblast techniky
Vynález se týká postupu přípravy filtrů na bázi polyurethanové drtě, použitelných zejména jako cigaretové filtry nebo jako filtry pro čištění vzduchu, plynných směsí a disperzí od materiálů a látek přítomných v těchto soustavách jako nežádoucí příměsi ve formě hrubých, koloidních nebo molekulárních disperzí, případně všech těchto komponent současně.
Dosavadní stav techniky
Teoretickými otázkami procesů sorpce plynů, par, kapalin a disperzí nízkomolekulámích a vysokomolekulárních látek, jakož i strukturou sorpčních materiálů se zabývá celá řada autorů monografií. Obecně aktivita adsorbentů závisí na mnoha faktorech, z hlediska jejich struktury především na měrném povrchu adsorbentů, jeho povrchové aktivitě (tj. koncentraci aktivních míst determinované chemickým složením, případně povrchovou koncentrací defektů), distribuci volného objemu podle velikosti pórů, a dalších.
Zvlášť vysoké nároky z hlediska sorpčních vlastností jsou kladeny na sorbenty využívané k odstraňování škodlivin z cigaretového kouře. Při řešení filtru cigaretové špičky (nebo všeobecně filtry do cigarety) je nutno filtru konstruovat takovým způsobem, aby kladl co nejnižší aerodynamický odpor při kouření, tj. nepůsobil fyzickou námahu), měl nízkou hmotnost, měl dostatečnou kapacitu pro plánovaný počet cigaret (tj. vysoký specifický povrch), aby neměl chuťové charakteristiky cigaretového aerosolu a aby selektivně adsorboval jen nejnebezpečnější chemické substance, kterými jsou zejména karcinogeny (benzpyren, nitrosamin, benzen, formaldehyd, aromatické aminy).
Jak je z výše uvedeného patrné, jedné se o poměrně široké spektrum vlastností, které musí být dosaženy v poměrně malém objemu ve vzájemném synergickém účinku. Kromě klasických materiálů na výrobu těchto filtrů se nově ověřují a využívají lehčené porézní - pěnové hmoty, např. polyurethany.
Přímá aplikace polyurethanů, jako nosičů aktivních adsorbentů pro odstraňování škodlivin z plynů, případně z cigaretového kouře, je rovněž předmětem řady řešení, chráněných patenty.
Sorbent, u něhož se předpokládá splnění výše uvedených požadavků je navržen například v patentu SU 3 718 612, kde je popsána polyurethanové matrice, vytvořená částicemi drceného polymeru bez mikroporézní struktury. V patentu GB 1 346 536 se popisuje způsob výroby cigaretového filtru tím způsobem, že částice filtračního materiálu na bázi polyurethanové drtě se rozemelou a naskládají rovnoměrným způsobem. Tyto částice se pak ženou přes komoru, kde se pokryjí lepidlem síťujícím teplem. Tímto způsobem připravená směs se pak vytvaruje do požadovaného tvaru filtru a tepelně síťuje. V tomto patentu se popisuje také zařízení a mechanický postup výroby. Nezabývá se chemickým složením vlastního filtru, kde se jedná o blíže nespecifikovaný polyurethanový materiál. V patentu US 3 650 278 se popisuje mechanická filtrace cigaretového dýmu bez použití adsorpčního materiálu. Jedná se o konstrukci jehlových ventilů s nastavitelným průřezem, a tím i stupněm filtrace. Při využití této konstrukce dochází k odstranění toxických látek zejména kondenzací dehtu. Tato konstrukce může být po modifikaci využita jako první kondenzační část nově konstruovaného filtru. Do této kategorie patří i patentová přihláška WO 89/03183, ve které se popisuje konstrukce hliníkového filtru tvořeného lamelovanou válcovou hliníkovou fólií v cylindrickém, mřížkovém, nebo trubkovitém uspořádání.
Z hlediska přípravy a charakterizace vlastní aktivní adsorpční matrice na bázi polyurethanu je zajímavý patent US 3 718 612, kde jako adsorpční aktivní matrice byly použity částice drceného
-1 CZ 294709 B6 tuhého polyurethanu bez mikroporézní struktury. Polyurethanové částice esterového typu se připravují drcením tuhé polyurethanové pěny a opracováním horkou vodou nebo párou. Tímto způsobem se dosahuje hydrolýzy nezreagovaného isokyanátu a jiných volných látek s cílem získání inertní matrice filtru. Částice se drží na maximální velikost kolem 750 pm. Takto lze připravit matrice bez škodlivých zbytkových látek, které by se uvolňovaly při kouření. Při vlastní výrobě tuhého polyurethanu lze do reakční směsi přidávat ve vodě rozpustné soli prvků V.A a VI. A skupiny periodické tabulky prvků, jako například alkalické soli wolframu. Přídavek těchto solí zrychluje vlastní reakční rychlost tvorby polyurethanu. Do směsi se dále mohou přidávat anorganická plniva, jako hydroxid hlinitý, trisilikát hořčíku a podobně. Předpokládá se, že tato plniva mají příznivý účinek na odstranění určitých dráždivých složek z tabákového dýmu. Tímto způsobem připravená matrice filtru vykazovala vysokou povrchovou energii a byla elektricky nabitá.
V patentu US 3 650 278 se popisuje adsorpční systém pro pohlcování cigaretového dýmu z popelníku. Jedná se o uspořádání pomocí kanálků, čímž se zvýší povrch styčných ploch a hnacího agregátu pro vytvoření proudění vzduchu sorpčním materiále. Z cigaretového dýmu se v první fázi odstraňují mikročástice na filtru vytvořeném ze skelné vaty nebo kovových vláken. Jako adsorpční materiál se používá aktivní uhlí nebo aktivovaný hliník impregnovaný manganistanem draselným. V této aplikaci se používá jako matrice mechanického filtru z polyurethanu esterového typu.
Dispergování částeček aktivního uhlí v matrici filtru s vytvořením aktivních ventilačních kanálků se popisuje v přihlášce EP 0 908 110. V tomto případě s příslušný filtr skládá ze dvou částí o různé porozitě sorpční hmoty.
V přihlášce WO 99/15730 se popisuje pěnový postup přípravy filtru pro filtraci oleje, benzínu a vzduchu v automobilovém průmyslu na bázi mechanicky připravené buničiny. Z této matrice se připraví filtrační listy, které se před vlastním naskládáním (žlábkováním) impregnují pogumováním, nebo latexem, případně se mohou impregnovat polyurethanem. Jako příměsi do vlastní matrice filtračního materiálu, buničiny, se mohou přidávat různá vlákna jiného původu, např. bavlněná nebo vlněná.
Zajímavými se jeví také patentové přihlášky, případně patenty, ve kterých se popisuje příprava partikulární kompozitní matrice na bázi pěnového polyurethanu a aktivního uhlí. Vysokého stupně specifického povrchu je dosaženo tím způsobem, že se připravená polyurethanové pěna s otevřenými póry impregnuje termoplastickým lepidlem v rozpouštědle, které je současně zpěňovadlem. Tímto postupem se dosahuje toho, že vnitřek pórů je pokryt lepicí vrstvou, na které se pak zachycují mikročástice aktivního uhlí do požadovaného stupně naplnění. Dále se tato komplexní matrice polyurethan-pojivo-sorbent sučí při pokojové teplotě, aby se odstranilo zpěňovadlo do stavu, kdy se pěna zhroutí na původní objem. Pak se tato komplexní matrice může zahřívat v inertní atmosféře při zvýšené teplotě po dobu, pokud se neodpaří všechna zbytková rozpouštědla a další činidla. Tímto způsobem se navíc k lepicímu účinku připravuje i zachycení částic aktivního uhlí mechanickým sevřením v důsledku smrštění polyurethanové matrice. Zahřívání v inertní atmosféře se může provádět např. v dusíku při teplotě maximálně 120 °C. Při výrobě tohoto filtru lze použít široký výběr kombinací pojivá nebo zpěňovadla.
V přihlášce WO 98/16296 se popisuje příprava a vlastnosti filtru na polyurethanové bázi, určeného pro filtraci kapalin a plynů od písku V přihlášce EP 0 663 226 se popisuje kazetový filtr vhodný jednak pro sedimentaci těžkých makroskopických nečistot z motorového oleje nebo benzínu tím způsobem, že pro hrubé očištění se využívá účinku gravitace (sedimentace) s následnou filtrací přes aktivní polyurethanový filtr.
Filtry pro filtraci vzduchu nasávaného do výbušných a vznětových motorů jsou popsány v řadě patentových přihlášek, kde se navrhuje technické řešení přívodu vzduchu k vlastnímu aktivnímu
-2CZ 294709 B6 sorpčnímu materiál na bázi polyurethanu originálním způsobem, pro dosažení oddělení hrubých nečistot sedimentací nebo mechanickou filtrací přes kovové filtry.
Přihláška EP 0 803 275 popisuje přípravu filtru vhodného pro čištění vzduchu v budovách a všeobecně v klimatizaci, kde se vzduch žene vysokou rychlostí čisticím systémem filtru pro odstranění prachových částic a zápachu. Jako sorpční matrice se využívá třírozměrná síťovaná pěnová polyurethanová matrice s vnitřními póry, jejich počet je 50 na palec, to je 50.2,54 cm'1. Připravená pěnová polyurethanová matrice je charakteristická pravidelnou dodekánhedronovou konfigurací. Vlastní polyurethanová matrice se ještě upravuje přídavkem baktericidních činidel. Jako plnivo je možné do matrice filtru použít aktivní uhlí, aktivní kaolin, aktivní hliník, silikagel, a podobně.
Další přihlášky, WO 97/26980 a WO 98/42429, popisují filtry vzduchu do sacího potrubí motoru. Tyto patenty jsou si velmi podobné, liší se jenom použitým konstrukčním materiálem kolem aktivní polyurethanové filtrační matrice, nebo celých částí konstrukce z tvrzeného polyurethanu. Chemické složení směsi pro přípravu polyurethanové matrice není blíže specifikováno, detailně se popisuje jen konstrukce filtru.
Většina výše uvedených řešení umožňuje přípravu aktivních sorbentů na bázi polyurethanového systému, ale příprava těchto systémů podle nich je technologicky náročná, což se následně projevuje na konečné ceně produkce.
Podstata vynálezu
Uvedené nevýhody většinu dosavadních řešení do značné míry odstraňuje postup přípravy aktivních filtrů na bázi polyurethanového systému, tvořeného polyurethanovou drtí, doplněnou o další absorpční aktivní složky (například oxidy), a pojivá (například na bázi celulózy), zejména filtrů pro odstraňování cigaretového kouře, filtrů pro odstraňování mikroskopických nečistot systémů mazání motorů, filtrů pro odstraňování škodlivin z výfukových plynů, motorů, filtrů pro odstraňování mikroskopických nečistot sacího traktu vzduchu motorů, filtrů pro filtraci dávkovačích systémů paliva motorů, případně dalších typů filtrů, podle tohoto vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že tuhá polyurethanová pěna běžně industriální produkce se ve vhodném drticím zařízením (např. kladívkový mlýn, čelisťový drtič, koloidní mlýn, kulový mlýn apod.) rozdrtí při teplotě -60 °C až -20 °C na částice o střední velikosti od 1 pm do 100 pm, tyto částice polyurethanu se pak smísí buď s práškovou aluminou, SiO2, MgO nebo Fe2O3 o velikosti částic 1 až 20 pm, nebo se směsí všech neuvedených oxidů, a dále se smísí s hydroxyethylcelulózou a/nebo karboxymethylcelulózou, a/nebo oxycelulózou o střední molámí hmotnosti 5x103 až 5x105 Da v hmotnostním poměru polyurethan : oxidy : derivát celulózy = 1:0,1 až 0,3 : 0,01 až 0,2 s malým přídavkem vody tak, že vznikne těstovitá hmota, která se po homogenizaci ve šnekovém směšovači vytlačí ve formě fíbril přes hubici s otvory o průměru 0,2 mm do bezvodého ethanolu za současného sekání tak, aby vznikly válcovité částice o délce 1 mm, přičemž tyto částice se následně oddělují od alkoholové fáze a podrobují dostatečnému tepelnému zpracování pro odstranění zbytkové vody a ethanolu.
Polyurethanovou drť připravenou popsaným způsobem lze dále podrobit plazmochemickému opracování účinkem vysokofrekvenčního výboje o frekvenci 1 až 20 MHz a dopředném výkonu 100 až 400 W ve fluidním loži ve vzduchu za atmosférického tlaku po dobu setrvání v reaktivní zóně nejvýše 1 až 3 sekundy.
Polyuretanová drť připravená tímto způsobme se použije jako přísada do celulózové vlákniny, ve které se jako klížidlo použije vodorozpustné deriváty celulózy, např. hydroxyethylcelulóza, hydroxypropylcelulóza, karboxymethylcelulóza, a/nebo oxycelulóza v hmotnostním poměru celulózová vláknina : polyurethan : vodorozpustný derivát celulózy = 1 : 0,1 až 0,3 : 0,05 až 0,1.
-3 CZ 294709 B6
Systém se pak standardním způsobem zpracuje podle požadavků na jednotlivé užití filtrů např. na archovacím stroji.
Postup podle vynálezu bude blíže vysvětlen na následujících příkladech.
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1
Tuhá polyuretanová pěna běžně industriální produkce se rozdrtí při teplotě -20 °C v vhodném kladívkový mlýnu na částice o střední velikosti od 30 pm. Částice polyurethanu se pak smísí s práškovou aluminou, SiO2, MgO a Fe2O3 o velikosti částic 1 až 20 pm a s hydroxyethylcelulózou o střední molámí hmotnosti 5 x 103 až 5 x 105 Da v hmotnostním poměru polyurethan : oxidy : derivát celulózy =1 : 0,2 a 0,15 a s přídavkem vody, aby vznikla těstovitá hmota. Po homogenizaci ve šnekovém hnětači se hmota vytlačí přes hubici s otvory o průměru 0,2 mm do prostředí bezvodého ethanolu ve formě fibril. Fibrily se za hubicí sekají, čímž vzniknou válcovité částice o délce cca 1 mm. Částice se oddělí od alkoholové fáze a podrobí dostatečnému tepelnému a plazmatickému zpracování, při kterém se odstraní zbytková voda a ethanol, například účinek koronového nebo vysokofrekvenčního výboje. U vytvořeného sorbentu se testuje celková sorpční kapacita.
Příklad 2
Polyuretanová drť připravená způsobem podle příkladu 1 se podrobí plazmochemickému opracování účinkem vysokofrekvenčního výboje o frekvenci 13,56 MHz a dopředném výkonu 180 W ve vznosu, ve fluidním loži ve vzduchu při atmosférickém tlaku, tak, aby doba setrvání v reaktivní zóně nepřesáhla 1 až 3 sekundy. Opracované polyurethanová částice se zachycují, například v sériově zapojeném cyklonu a zpracují dále postupem podle příkladu 1.
Příklad 3
Polyuretanová drť připravená způsobem podle příkladu 1 se použije jako přísada do celulózové vlákniny, ve které se jako pojivo použije hydroxyethylcelulóza, v hmotnostním poměru celulózová vláknina : polyurethan : vodorozpustný derivát celulózy = 1 : 0,2 : 0,1. Systém se dále zpracuje standardním způsobem na archovacím stroji nebo lisováním do tvaru vhodného pro uvažovanou aplikaci. Plošný netkaný vláknitý útvar se aktivuje účinkem koronového výboje při teplotě 150 až 220 °C.
Průmyslová využitelnost
Způsob přípravy sorbentu na bázi částicového polyurethanu pro sorpci toxických látek z plynných směsí, aerosolů, případně jiných disperzí, vhodný pro aplikaci při ochraně zdraví životního prostředí, případně při účelových separacích směsných soustav. Je použitelný zejména jako náplň pro cigaretové filtry nebo například jako vrstevnaté lože pro průtočné reaktory, pro separaci toxických látek z plynných směsí nebo kapalných, zejména vodných, roztoků.

Claims (3)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Postup přípravy aktivních filtrů na bázi polyurethanového systému, tvořeného polyurethanovou drtí, doplněnou o další absorpčně aktivní složky, například oxidy, a pojivá, například pojivá na bázi celulózy, zejména filtrů pro odstraňování cigaretového kouře, filtrů pro odstraňování mikroskopických nečistot systémů mazání motorů, filtrů pro odstraňování škodlivin z výfukových plynů, motorů, filtrů pro odstraňování mikroskopických nečistot sacího traktu vzduchu motorů, filtrů pro filtraci dávkovačích systémů paliva motorů, případně dalších typů filtrů, vyznačený tím, že tuhá polyurethanová pěna běžné industriální produkce se ve vhodném drticím zařízení rozdrtí při teplotě -60 °C až -20 °C na částice o střední velikosti od 1 pm do 100 pm, tyto částice polyurethanu se pak smísí buď s práškovou aluminou, SiO2, MgO, nebo Fe2O3 o velikosti částic 1 až 20 pm, nebo se směsí všech uvedených oxidů, a dále s hydroxyethylcelulózou a/nebo karboxymethylcelulózu, a/nebo oxycelulózou o střední molární hmotnosti 5xl03 až 5xl05 Da v hmotnostním poměru polyurethan: oxidy: derivát celulózy = 1:0,1 až 0,3:0,1 až 0,2 s malým přídavkem vody tak, že vznikne těstovitá hmota, která se po homogenizaci ve šnekovém směšovači vytlačí ve formě fibril přes hubici s otvory o průměru 0,2 mm do bezvodého ethanolu za současného sekání tak, aby vznikly válcovité částice o délce 1 mm, přičemž tyto částice se následně oddělují od alkoholové fáze a podrobují dostatečnému tepelnému zpracování pro odstranění zbytkové vody a ethanolu.
  2. 2. Postup podle nároku 1,vyznačený tím, že polyuretanová drť se před míšením aktivuje účinkem vysokofrekvenčního výboje o frekvenci 1 až 20 MHz a dopředném výkonu 100 až 400 W ve vznosu ve fluidním loži ve vzduchové atmosféře při celkovém tlaku 1 bar a době pobytu částic v aktivní zóně 1 až 3 sekundy.
  3. 3. Postup podle nároku 1,vyznačený tím, že směs polyurethanu, oxidů kovů a SiO2 se použije jako zanáška do celulózové vlákniny a jako klížidlo se použije derivát celulózy, výhodně hydroxyethylcelulóza, karboxymethylcelulóza, nebo oxycelulóza a systém se následně zpracuje standardním papírenským postupem to je odvodněním a lisováním v archovacím stroji do tvaru vhodného pro následnou aplikaci, a vytvořený plošný netkaný vláknitý útvar se aktivuje tepelně a/nebo plazmochemicky účinkem koronového výboje o výkonu 1 až 5 W cm'2 po dobu 2 až 20 sekund.
CZ20013569A 2001-10-04 2001-10-04 Postup přípravy filtrů na bázi polyurethanové drtě CZ294709B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20013569A CZ294709B6 (cs) 2001-10-04 2001-10-04 Postup přípravy filtrů na bázi polyurethanové drtě

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20013569A CZ294709B6 (cs) 2001-10-04 2001-10-04 Postup přípravy filtrů na bázi polyurethanové drtě

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ20013569A3 CZ20013569A3 (cs) 2003-05-14
CZ294709B6 true CZ294709B6 (cs) 2005-02-16

Family

ID=5473575

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20013569A CZ294709B6 (cs) 2001-10-04 2001-10-04 Postup přípravy filtrů na bázi polyurethanové drtě

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ294709B6 (cs)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2928565B1 (fr) * 2008-03-14 2012-08-31 Rhodia Operations Materiau composite de cohesion elevee, procede de preparation et utilisations, notamment dans les filtres a cigarettes.

Also Published As

Publication number Publication date
CZ20013569A3 (cs) 2003-05-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP1406716B1 (en) Filter element
US10188975B2 (en) Honeycomb air filter and methods thereof
EP3169171B1 (en) Electronic vapour provision system
DE69935209T2 (de) Zeolith-formkörper, verfahren zu seiner herstellung und seine verwendung
US8381738B2 (en) Composite materials and their use in smoking articles
DE102009011059A1 (de) Mobiles Gerät zur Luftreinigung
EP2536498B1 (de) Adsorptive strukturen mit partikel- und/oder aerosolfilterfunktion und verfahren zur herstellung solcher adsorptiver strukturen
US5348922A (en) Gas adsorbing element and method for forming same
JP6988477B2 (ja) 空気清浄用濾材
KR102271900B1 (ko) 공기청정기용 흡착필터 및 그 제조방법
JP7188383B2 (ja) ガス吸着剤、消臭繊維シートおよびガス吸着剤の製造方法
WO2001066223A1 (en) Combined vapour and particulate filter
CN110538553B (zh) 一种电气石基负离子空气净化功能性复合滤材的制备方法
CN105498389B (zh) 一种过滤pm2.5空气微粒的汽车用过滤器及制备方法
CZ294709B6 (cs) Postup přípravy filtrů na bázi polyurethanové drtě
WO2013045024A1 (de) Selbsttragende strukturen mit adsorptiven eigenschaften
JP6910955B2 (ja) 複合ガス吸着材およびそれを用いた吸着フィルター並びに複合ガス吸着材の製造方法
RU2398628C2 (ru) Фильтрующая среда для очистки жидкости и газа, способ ее получения и способ фильтрования
Brochocka et al. Effective removal of odors from air with polymer nonwoven structures doped by porous materials to use in respiratory protective devices
KR102518897B1 (ko) 공기 정화용 활성탄 성형체 및 그 제조방법
CN107876095B (zh) 一种用于室内空气净化的金属有机多孔材料及制备方法
JP2012020278A (ja) 多環芳香族炭化水素の除去方法
JP2008132089A (ja) タバコ消臭フィルターとその製造方法
KR20230000589A (ko) 첨착활성탄 및 이의 제조방법
Brochocka et al. Method for introducing zeolites and MCM-41 into polypropylene melt-blown nonwovens

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20081004