CZ29162U1 - Suchá vápenná nebo vápenocementová omítková směs - Google Patents

Suchá vápenná nebo vápenocementová omítková směs Download PDF

Info

Publication number
CZ29162U1
CZ29162U1 CZ2015-31767U CZ201531767U CZ29162U1 CZ 29162 U1 CZ29162 U1 CZ 29162U1 CZ 201531767 U CZ201531767 U CZ 201531767U CZ 29162 U1 CZ29162 U1 CZ 29162U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
lime
dry
days
cement
cement plaster
Prior art date
Application number
CZ2015-31767U
Other languages
English (en)
Inventor
Pavel Heinrich
Miroslav Vacek
Pavla Rovnaníková
Martin Vyšvařil
Original Assignee
HELUZ cihlářský průmysl v.o.s.
Vysoké Učení Technické V Brně
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by HELUZ cihlářský průmysl v.o.s., Vysoké Učení Technické V Brně filed Critical HELUZ cihlářský průmysl v.o.s.
Priority to CZ2015-31767U priority Critical patent/CZ29162U1/cs
Publication of CZ29162U1 publication Critical patent/CZ29162U1/cs

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02WCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO WASTEWATER TREATMENT OR WASTE MANAGEMENT
    • Y02W30/00Technologies for solid waste management
    • Y02W30/50Reuse, recycling or recovery technologies
    • Y02W30/91Use of waste materials as fillers for mortars or concrete

Landscapes

  • Curing Cements, Concrete, And Artificial Stone (AREA)

Description

Suchá vápenná nebo vápenocementová omítková směs
Oblast techniky
Technické řešení se týká oblasti stavebnictví, konkrétně suché vápenné nebo vápenocementové omítkové směsi.
Dosavadní stav techniky
V dnešní době se na povrchovou úpravu staveb stále ještě v hojné míře využívají různé typy omítek, jež chrání nosné konstrukce staveb, obvodové pláště budov před atmosférickými vlivy a vytváří estetiku dané stavby. Nejčastěji se používá obyčejná vápenocementová omítka. Ta je ale pro omítání moderních, velmi často používaných, tepelně izolačních bloků naprosto nevhodná a po její aplikaci vznikají na zdivu trhliny. Popraskaná fasáda odradí mnoho potenciálních investorů od jednovrstvého zdivá a velmi časté následné zateplení stavby vrstvou polystyrenu je pro stavbu z pohledu životnosti a funkčnosti konstrukce krajně nevhodné. Přestože jsou cementy ve stavebnictví jednou z nejrozšířenější pojivovou hmotou, jejich příprava je ekonomicky i ekologicky značně nákladná, jak z hlediska energetické náročnosti výroby cementu, značné produkci oxidu uhličitého při výpalu slínku, tak také nutnosti použití kvalitního, zpravidla přírodního kameniva.
Při obnově památek je preferována omítka ze vzdušného nebo hydraulického vápna. Omítky ze vzdušného vápna se vyznačují nízkou mrazuvzdomostí a nízkou odolností proti vlhkosti a vodě, a proto jsou nevhodné na soklové části zdivá.
Úkolem technického řešení je odstranit nedostatky známých suchých omítkových směsí a vytvořit omítkovou směs, která by se svými vlastnostmi co nejvíce podobala podkladu tvořenému lehčenými izolačními bloky, a která by na tomto podkladu nepraskala.
Podstata technického řešení
Výše uvedené nedostatky odstraňuje suchá vápenná nebo vápenocementová omítková směs podle tohoto technického řešení.
Současné cihlové budovy se v rostoucí míře staví pomocí technologií přesného zdění, kde zdicí malta obvyklé tloušťky 12 mm je nahrazena tenko vrstvou maltou o tloušťce 1 až 3 mm. Vyrobené cihelné bloky je nezbytné brousit, aby bylo dosaženo co nejpřesnějších rozměrů tvarovky a co nejpřesnějšího spoje mezi tvarovkami. To vede ke hromadění prachového cihelného obrusu, který se v současné době využívá okrajově do antuky pro sportovní využití, v některých výrobnách se využívá jako část ostriva do surovinové směsi. Podstata technického řešení spočívá ve využití cihelného prachu z broušení cihel jako částečné náhrady cementu nebo vápna ve vápenocementových nebo vápenných omítkách. Využití cihelného prachu jako částečná náhrada cementu nebo vápna ve vápenocementových nebo vápenných omítkách vede k projevení jeho pucolánových vlastností. Pucolány lze definovat jako křemičité a hlinitokřemičité látky, které samy o sobě nemají vazebnou schopnost, ale s hydroxidem vápenatým a vodou reagují za běžných teplot za vzniku sloučenin, které tuhnou, tvrdnou a jsou stálé na vzduchu i pod vodou. Z chemického hlediska jsou pucolány materiály, které obsahují amorfní oxid křemičitý a reaktivní křemičitany, hlinitany a hlinitokřemičitany. Cihelný prach z broušení cihel obsahuje křemen, muskovit, anatas, sanidin, mikroklin, albit, ortoklas, hematit a rutil.
Suchá vápenná nebo vápenocementová omítková směs obsahuje vápenný hydrát a plnivo. Podstata spočívá v tom, že směs dále obsahuje 25 až 50 % hmotn. cihelného prachu a obsah plniva leží v rozmezí od 7 do 35 % hmotn.
Ve výhodném provedení se cihelný prach použije odpadový obrus vznikající při kalibračním frézování keramických zdících tvarovek, které probíhá při výrobě přesných zdících tvarovek. S výhodou se využívá cihelný prach o velikosti frakce do 0,5 mm.
-1 CZ 29162 U1
Ve výhodném provedení se jako plnivo používá nehydrofobizovaný expandovaný perlit o velikosti frakce do 4 mm nebo lehké keramické kamenivo z expandovaného jílu o velikosti frakce do 4 mm. Použitím těchto materiálů dochází k výraznému zlepšení tepelně izolačních a akustických vlastností a mrazuvzdomosti výsledné směsi, čímž je umožněno použití dané směsi i pro omítání nízkoenergetických a pasivních staveb. Výhodou použitého plniva je také jeho nehořlavost a odolnost vůči působení hub a řas. S výhodou je jako plnivo používán omítkový písek o velikosti frakce do 4 mm.
Výhody suché vápenné nebo vápenocementové omítkové směsi podle technického řešení spočívají v podobnosti s podkladem tvořeným lehčenými izolačními bloky. Suchá směs podle technického řešení na podkladu nepraská.
Příklad uskutečnění technického řešení
Rozumí se, že dále popsané a zobrazené konkrétní případy uskutečnění technického řešení jsou představovány pro ilustraci, nikoliv jako omezení technického řešení na uvedené příklady. Odborníci znalí stavu techniky najdou nebo budou schopni zajistit za použití rutinního experimentování větší či menší počet ekvivalentů ke specifickým uskutečněním technického řešení, která jsou zde popsána. I tyto ekvivalenty budou zahrnuty v rozsahu následujících nároků na ochranu.
Hlavní složkou suchých vápenných nebo vápenocementových omítkových směsí podle technického řešení je cihelný prach a nehydrofobizovaný expandovaný perlit nebo lehké keramické kamenivo z expandovaného jílu.
Příklad 1
Suchá vápenná omítková směs byla připravena smísením vápenného hydrátu CL 90 - S, cihelného prachu a nehydrofobizovaného expandovaného perlitu v hmotnostním poměru 1:1:1: vápenný hydrát CL 90 - S 33,3 % hmotn.
cihelný prach 33,3 % hmotn.
nehydrofobizovaný expandovaný perlit 33,3 % hmotn.
Výsledná směs dosahuje následujících technických parametrů:
- vodní součinitel w: 0,9 pevnost v tlaku po 7 dnech: 1,2 MPa
- pevnost v tlaku po 28 dnech: 1,7 MPa
- pevnost v tahu za ohybu po 7 dnech: 0,4 MPa
- pevnost v tahu za ohybu po 28 dnech: 0,5 MPa
- objemová hmotnost po 28 dnech: 524 kg-m'3
- nasákavost po 28 dnech: 66,72 %
- koeficient mrazuvzdomosti po 15 cyklech (z pevnosti v tahu za ohybu): 0,67 maximální dosažený počet zmrazovacích cyklů: 24
- koeficient mrazuvzdomosti po maximálním dosaženém počtu zmrazovacích cyklů: 0,66 Příklad 2
Suchá vápenocementová omítková směs byla připravena smísením vápenného hydrátu CL 90 - S, cihelného prachu, portlandského cementu CEM I 42,5 R, omítkového písku frakce 0 až 4 mm a expandovaného perlitu v hmotnostním poměru 2,4 : 5,6 : 2 : 1 : 3.
vápenný hydrát CL 90 - S 17,1 % hmotn.
cihelný prach 40 % hmotn.
-2CZ 29162 U1 portlandský cement CEM142,5 R omítkový písek nehydrofobizovaný expandovaný perlit
14.4 % hmotn. 7,1 % hmotn.
21.4 % hmotn.
Výsledná směs dosahuje následujících technických parametrů:
- vodní součinitel w: 0,8
- pevnost v tlaku po 7 dnech: 2,2 MPa
- pevnost v tlaku po 28 dnech: 3,1 MPa pevnost v tahu za ohybu po 7 dnech: 0,5 MPa
- pevnost v tahu za ohybu po 28 dnech: 0,9 MPa
- objemová hmotnost po 28 dnech: 729 kg-m'3
- nasákavost po 28 dnech: 68,20 %
- koeficient mrazuvzdomosti po 15 cyklech (z pevnosti v tahu za ohybu): 1,20
- maximální dosažený počet zmrazovacích cyklů: 23
- koeficient mrazuvzdomosti po maximálním dosaženém počtu zmrazovacích cyklů: 1,48 Příklad 3
Suchá vápenná omítková směs byla připravena smísením vápenného hydrátu CL 90 - S, cihelného prachu, omítkového písku frakce 0 až 4 mm a lehkého keramického kameniva z expandovaného jílu v hmotnostním poměru 2,4 : 5,6 : 1 : 3. Tato směs je vhodná pro interiérové použití.
vápenný hydrát CL 90 - S 20 % hmotn.
cihelný prach 46,7 % hmotn.
omítkový písek 8,3 % hmotn.
lehké keramické kamenivo z expandovaného jílu 25 % hmotn.
Výsledná směs dosahuje následujících technických parametrů:
- vodní součinitel w: 0,73
- pevnost v tlaku po 7 dnech: 1,8 MPa
- pevnost v tlaku po 28 dnech: 2,8 MPa pevnost v tahu za ohybu po 7 dnech: 0,4 MPa
- pevnost v tahu za ohybu po 28 dnech: 0,7 MPa
- objemová hmotnost po 28 dnech: 973 kg-m'3
- nasákavost po 28 dnech: 41,76 % koeficient mrazuvzdomosti po 15 cyklech (z pevnosti v tahu za ohybu): nevyhověla
- maximální dosažený počet zmrazovacích cyklů: 8
- koeficient mrazuvzdomosti po maximálním dosaženém počtu zmrazovacích cyklů: 0,64 Příklad 4
Suchá vápenocementová omítková směs byla připravena smísením vápenného hydrátu CL 90 - S, cihelného prachu, portlandského cementu CEM I 42,5 R, omítkového písku frakce 0 až 4 mm a lehkého keramického kameniva z expandovaného jílu v hmotnostním poměru 4:4:2:1:3.
-3CZ 29162 U1 vápenný hydrát CL 90 - S cihelný prach portlandský cement CEM 142,5 R omítkový písek
28,6 % hmotn. 28,6 % hmotn. 14,3 % hmotn.
7,1 % hmotn.
lehké keramické kamenivo z expandovaného j ílu 21,4 % hmotn.
Výsledná směs dosahuje následujících technických parametrů:
- vodní součinitel w: 0,54 pevnost v tlaku po 7 dnech: 3,4 MPa
- pevnost v tlaku po 28 dnech: 6,4 MPa
- pevnost v tahu za ohybu po 7 dnech: 0,8 MPa
- pevnost v tahu za ohybu po 28 dnech: 1,7 MPa
- objemová hmotnost po 28 dnech: 1046 kg-m3
- nasákavost po 28 dnech: 34,08 %
- koeficient mrazuvzdomosti po 15 cyklech (z pevnosti v tahu za ohybu): 0,88
- maximální dosažený počet zmrazovacích cyklů: 64
- koeficient mrazuvzdomosti po maximálním dosaženém počtu zmrazovacích cyklů: 1,25 Průmyslová využitelnost
Suchá vápenná nebo vápenocementová omítková směs podle technického řešení má využití ve stavebnictví pro omítání obvodových plášťů budov, ale též jako vnitřní omítka. Svým složením se hodí zejména pro omítání lehčených tepelně izolačních bloků cihelného charakteru.

Claims (6)

1. Suchá vápenná nebo vápenocementová omítková směs obsahující vápenný hydrát a plnivo, vyznačující se tím, že dále obsahuje 25 až 50 % hmotn. cihelného prachu a obsah plniva leží v rozmezí od 7 do 35 % hmotn.
2. Suchá vápenná nebo vápenocementová omítková směs podle nároku 1, vyznačující se t í m, že cihelný prach je obrus vznikající při kalibraci keramických zdících tvarovek.
3. Suchá vápenná nebo vápenocementová omítková směs podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že cihelný prach je o velikosti frakce do 0,5 mm.
4. Suchá vápenná nebo vápenocementová omítková směs podle některého z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že plnivo je nehydrofobizovaný expandovaný perlit o velikosti frakce do 4 mm.
5. Suchá vápenná nebo vápenocementová omítková směs podle některého z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že plnivo je lehké keramické kamenivo z expandovaného jílu o velikosti frakce do 4 mm.
6. Suchá vápenná nebo vápenocementová omítková směs podle některého z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že plnivo je omítkový písek o velikosti frakce do 4 mm.
Konec dokumentu
CZ2015-31767U 2015-11-16 2015-11-16 Suchá vápenná nebo vápenocementová omítková směs CZ29162U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2015-31767U CZ29162U1 (cs) 2015-11-16 2015-11-16 Suchá vápenná nebo vápenocementová omítková směs

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2015-31767U CZ29162U1 (cs) 2015-11-16 2015-11-16 Suchá vápenná nebo vápenocementová omítková směs

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ29162U1 true CZ29162U1 (cs) 2016-02-16

Family

ID=55456416

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2015-31767U CZ29162U1 (cs) 2015-11-16 2015-11-16 Suchá vápenná nebo vápenocementová omítková směs

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ29162U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
ES2925976T3 (es) Aglutinante a base de derivados de aluminosilicato de calcio para materiales de construcción
Arizzi et al. Aerial lime-based mortars blended with a pozzolanic additive and different admixtures: A mineralogical, textural and physical-mechanical study
DK2807130T3 (en) Fire-protection-mortar
Barnat-Hunek et al. The use of zeolite, lightweight aggregate and boiler slag in restoration renders
Garg et al. Environment hazard mitigation of waste gypsum and chalk: Use in construction materials
CN104446295A (zh) 一种耐潮湿环境加气砖及其制备方法
Amankwah et al. Influence of Calcined clay Pozzolana on strength characteristics of Portland cement Concrete.
KR102232477B1 (ko) 습윤면 시공성이 우수한 모르타르 조성물 및 이를 이용한 단면보수공법
Kryvenko et al. Decorative multi-component alkali activated cements for restoration and finishing works
Işıkdağ et al. The effect of ground granulated blast-furnace slag on properties of Horasan mortar
Sanytsky et al. Modified plasters for restoration and finishing works
KR100590517B1 (ko) 하수관로 보수용 모르타르
Loganina et al. Mineral additive based on the mixed-layer clays for dry construction mixes
Gnanasoundarya et al. Experimental study on ternary blended concrete under elevated temperature
Zhao et al. Understanding and assessment of ancient Chinese pig blood–lime mortar
CZ29162U1 (cs) Suchá vápenná nebo vápenocementová omítková směs
Rabehi et al. Potential use of calcined silt of dam as a pozzolan in blended Portland cement
Ortega et al. Comparative effects of different real conditions in the microstructure and properties of ternary blended cement mortars for being used in rehabilitation works
Čáchová et al. Ternary binder based plasters with improved thermal insulating ability
Faella Natural pozzolanic mortars for Cultural Heritage
Navrátilová et al. Reactivity of brick powder in lime mortars
Čáchová et al. Hygric and mechanical parameters of ternary binder based plasters lightweighted by expanded perlite
Vishnevsky et al. Low density cellular concrete made of reftinskaya SDPP fly ash
Potapova et al. Gypsum composite reinforced with polymer fibers
Megna et al. Formulation of lime mortars based on natural fibers and waste materials for more sustainable buildings

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20160216

MK1K Utility model expired

Effective date: 20191116