CZ29087U1 - Vnější kontaktní zateplovací systém budov odolný proti biodeteriogenům - Google Patents

Vnější kontaktní zateplovací systém budov odolný proti biodeteriogenům Download PDF

Info

Publication number
CZ29087U1
CZ29087U1 CZ2015-31808U CZ201531808U CZ29087U1 CZ 29087 U1 CZ29087 U1 CZ 29087U1 CZ 201531808 U CZ201531808 U CZ 201531808U CZ 29087 U1 CZ29087 U1 CZ 29087U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
thermal insulation
layer
active substance
nanofibrous
insulation system
Prior art date
Application number
CZ2015-31808U
Other languages
English (en)
Inventor
Pavla Ryparová
Lukáš Balík
Jan Trejbal
Pavel Tesárek
Original Assignee
České vysoké učení technické v Praze, Fakulta stavební
České vysoké učení technické v Praze, Kloknerův ústav
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by České vysoké učení technické v Praze, Fakulta stavební, České vysoké učení technické v Praze, Kloknerův ústav filed Critical České vysoké učení technické v Praze, Fakulta stavební
Priority to CZ2015-31808U priority Critical patent/CZ29087U1/cs
Publication of CZ29087U1 publication Critical patent/CZ29087U1/cs

Links

Landscapes

  • Building Environments (AREA)
  • Finishing Walls (AREA)

Description

Úřad průmyslového vlastnictví v zápisném řízení nezjišťuje, zda předmět užitného vzoru splňuje podmínky způsobilosti k ochraně podle § 1 zák. č. 478/1992 Sb.
Vnější kontaktní zateplovací systém budov odolný proti biodeteriogenům
Oblast techniky
Technické řešení se týká tepelně izolačních systémů budov, zejména vnějších kontaktních zateplovacích systémů vrchních staveb odolných proti napadení biodeteriogeny.
Dosavadní stav techniky
Vnější kontaktní zateplovací systémy jsou v současné době široce využívány ke snížení energetické náročnosti jak nově realizovaných tak i stávajících budov a ke zlepšení mikroklimatických parametrů interiérů. Běžně jsou aplikovány vícevrstvé systémy sestávající z pěnových nebo vláknitých tepelných izolantů, stavebních a fasádních lepidel, ztužujících síťovin a tenkovrstvých omítek. Velice rozšířeným tepelným izolantem jsou fasádní desky z pěnového polystyrenu (EPS) nebo desky ze skleněných vláken, které jsou kotvené k podkladu stavebními lepidly a bodově hmoždinkami. Svrchní finální pohledovou vrstvu tvoří tenkovrstvá omítka nanášená na základní vrstvu s vyztužením síťovinou ze skleněných vláken.
Současné sestavy zateplovacích systémů plní téměř veškeré požadované technické a ekologické aspekty. Ověřená je systémová funkčnost zajišťující úspory nákladů energií při vytápění budov. Vyhovuje i dlouhodobá mechanická odolnost a uspokojivá trvanlivost všech vrstev skladby. Často se objevujícím a doposud prakticky neřešeným problémem je však výskyt mikroorganismů, a to jak na vnějších površích systémů, tak i v jejich vnitřních vrstvách. Mikroorganismy nejenže snižují estetickou hodnotu budov, ale především zhoršují užitné parametry zateplovacích systémů. Tepelně izolační schopnosti systémů mohou být narušeny, v určitých případech může dokonce dojít k porušení adheze mezi jednotlivými vrstvami a k jejich následnému opadu.
V případě, že se na vnějším povrchu tenkovrstvé omítky kontaktních zateplovacích systémů současně objevují vlhkost, živiny, teplo a světlo, může na něm dojít k výskytu a vývoj i mikroorganismů. Povrch systému může být vystaven zvýšené dotaci vlhkosti nebo jeho teplota může klesat pod rosný bod, čímž na svrchní části konstrukce hrozí kondenzace vzdušné vlhkosti. V právě takových oblastech hrozí růst řas a plísní. Preventivní pasivní ochrana proti nim se provádí uzpůsobením struktury, nasákavosti, smáěivosti a hodnotou pH povrchů a zrnitostí omítkové směsi. Popisované pasivní ochrany nejsou v řadě případu dostatečně účinné.
Rasy přítomné na površích zateplovacích systémů se v současné době mylně považují pouze za estetický problém. Jejich metabolity jsou ovšem organické kyseliny, které jsou degradačními činiteli. Mohou umožnit vstup dovnitř souvrství dalším mikroorganismům, jako jsou bakterie a plísně. Biodeteriorační charakter takových mikroorganismů je však již nezpochybnitelný. Přesto se v běžné stavební praxi aktivní účinná ochrana proti nim standardně neprovádí vůbec nebo pouze volitelně na žádost stavebníků. V takovém případě se jedná pouze o povrchovou aplikaci biocidního prostředku, který je nanášen bud před finálním provedením tenkovrstvé omítky, případně jako její součást.
Výzkumy z poslední doby poukazují na problémy s výskytem mikroorganismů nejen na vnějších površích souvrství kontaktních zateplovacích systémů, ale právě také v celém jejich objemu.
Mikroorganismy jsou nejčastěji přítomny v místech se silnou dotací vlhkosti. Mezi takto exponovaná místa patří především oblast soklů, anglických dvorků, severních fasád a fasád v bezprostřední blízkosti vzrostlé zeleně. Dále se jedná o oblasti tepelných mostů a tepelných vazeb, skladby obvodových konstrukcí u místností s vysokou produkcí vlhkosti a svrchní části konstrukcí s povrchovou teplotou klesající pod rosný bod. Vhodné podmínky pro vznik a výskyt mikroorganismů rovněž zajišťují změny vlhkostně tepelných transportů v dotčených konstrukcích. Jedná se o změny způsobu užívání budovy oproti prvotnímu návrhu a nesprávný návrh nebo provedení zateplovacích systémů či nedodržení návrhu a technologické kázně realizace.
-1 CZ 29087 U1
V současném stavu techniky ovšem neexistuje takové preventivní řešení, které by dokázalo aktivně redukovat případný výskyt mikroorganismů uvnitř souvrství zateplovacích systémů. Přítomnost mikroorganismů uvnitř konstrukce je prakticky nedetekovatelná nedestruktivními metodami. Navíc neexistuje funkční řešení, které by umožnilo jejich dodatečnou likvidaci. Cílem tohoto technického řešení je zvýšit odolnost souvrství kontaktních zateplovacích systémů jako celku proti výskytu a vývoji mikroorganismů.
Podstata technického řešení
Uvedené nedostatky kontaktních zateplovacích systémů řeší vnější kontaktní zateplovací systém umístěný na stěně tvořený souvrstvím sestávajícím ze stavebního lepidla, tepelného izolantu, hmoždinek, kotvících tepelný izolant do stěny, základní vrstvy stavebního lepidla, výztužné síťoviny ze skleněných vláken, vrchní vrstvy stavebního lepidla, penetrace a tenkovrstvé omítky, kde tepelný izolant je alespoň z jedné strany dále opatřen vrstvou nanovláknité textilie s biocidně aktivní látkou.
Ve výhodném provedení je vrstva nanovláknité textilie s biocidně aktivní látkou umístěna mezi stavební lepidlo a tepelný izolant.
Výhodně je vrstva nanovláknité textilie připravena metodou elektrozvlákňování ze základního zvlákňovacího roztoku obsahujícího 10 % hmota, polyvinylalkoholu, 0,45 % hmota, glyoxalu, 0,9 % hmota. H3PO4, 1 až 10 % hmota, biocidního přípravku, vybraného ze skupiny tvořené ionty Ag, ionty Cu, kovovými nanočásticemi Ag, isothiazoly, kvartémími amoniovými solemi a jejich kombinacemi, přičemž zbytek do 100 % hmota, je tvořen vodou.
Biocidním přípravkem je nej výhodněji AgNO3, CuSO4, kovové nanočástice Ag ve velikostech do 100 nm, 2-oktyl-2H-isothiazol-3-on, označovaný chemickým číslem CAS 26530-20-1, l-(4-chlorfenyl)-4,4-dimethyl-3-(lH-l,2,4-triazol-l-ylmethyl)-3-pentanol, označovaný chemickým číslem CAS 107534-96-3, 1 - {[2-(2,4-dichlorfenyl)-4-propyl-1,3-dioxolan-2-yl]methyl} -1 Η-1,2,4-triazol, označovaný chemickým číslem CAS 60207-90-1 a jejich kombinace.
Vrstva nanovláknité textilie má výhodně plošnou hmotnost 3 až 5 g/m2.
Nanovláknitá textilie je výhodně stabilizována teplem při 140 °C po dobu 10 minut.
Výhodou řešení je, že se aktivně účastní omezení výskytu a vývoje mikroorganismů v dotčených konstrukcích, přičemž toto řešení nijak neovlivňuje funkční, technické a ekologické parametry kontaktních zateplovacích systémů. Biocidně aktivní látka obsažená v textilii se pozvolna uvolňuje a dlouhodobě působí proti výskytu a rozvoji mikroorganismů. Zamezí se tak ztrátě účinnosti kontaktního zateplovacího systému a jeho životnosti. Zabraňuje se tak systémové funkční, technické a ekologické degradaci.
Objasnění výkresů
Technické řešení je názorně vysvětleno pomocí výkresů. Axonometrické schematické obrázky obr. 1, obr. 3 a obr. 5 znázorňují stěnu s vnějším kontaktním zateplovacím systémem. Na dvourozměrných schematických svislých řezech obr. 2, obr. 4, obr. 6 je znázorněna skladba zateplené stěny.
Příklady uskutečnění technického řešeni
Příklad 1
Vnější kontaktní zateplovací systém je aplikován na část objektu s krytými sportovišti v místě, kde jsou umístěny sprchy a šatny. Zdivo je exponováno zvýšenou dotací vlhkosti z interiéru budovy. Požadavkem je zamezení rizikovému výskytu a vývoji mikroorganismů uvnitř skladby zateplovacího systému.
-2CZ 29087 U1
Souvrství kontaktního zateplovacího systému je zobrazeno na obr. 1 a obr. 2.
Na nové zděné stěně I z keramických dutinových tvarovek tloušťky 440 mm, která je exponována zvýšenou vlhkostí z provozu interiéru budovy, jsou lepeny stavebním lepidlem 2 desky tepelného izolantu 4 z fasádního polystyrenu EPS o tloušťce 80 mm, které jsou do konstrukce zděné stěny I dále kotveny plastovými hmoždinkami 5. Mezi vrstvu stavebního lepidla 2 pro kontaktní zateplovací systémy a vrstvu tvořenou z desek tepelného izolantu 4 je vložena jedna vrstva 3 nanovláknité textilie s biocidně aktivní látkou. Vrstva 3 nanovláknité textilie s biocidně aktivní látkou je umístěna na vnitřní straně tepelného izolantu 4 EPS, to je na straně blíže ke zděné stěně 1. Hmoždinky 5 protínají společně s deskami tepelného izolantu 4 rovněž i vrstvu 3 nanovláknité textilie. Na desky tepelného izolantu 4 je nanesena základní vrstva 6 stavebního lepidla, které je vyztuženo síťovinou 7 ze skleněných vláken. Síťovina 7 ze skleněných vláken je kryta vrchní vrstvou 8 stavebního lepidla. Na základní vrstvu je nanesena vrstva penetrace 9, která sjednocuje materiálové vlastnosti vrchní vrstvy 8 stavebního lepidla. Na penetraci 9 je tenkovrstvá omítka 10 pro kontaktní zateplovací systémy s libovolnou povrchovou úpravou s vysokou propustností vodních par.
Vrstva 3 nanovláknité textilie s biocidně aktivní látkou je připravena zvlákněním směsi 8 až 10 % hmota, polyvinylalkoholu, 0,45 % hmota, glyoxalu, 0,9 % hmota. H3PO4, 1 až 5 % hmota, biocidně aktivní látky a vody.
Biocidně aktivní látka je tvořena směsí nanočástic stříbra o velikosti částic 10 až 50 nm a iontů Cu2+v poměru 1:10.
Vrstva 3 nanovláknité textilie účinně zabraňuje výskytu a rozvoji mikroorganismů, které mohou být v důsledku zvýšené dotace vlhkosti z interiéru budovy přítomny především v deskách tepelného izolantu 4, ale i ve vrstvě stavebního lepidla 2 a na povrchu zděné stěny 1.
Příklad 2
Vnější kontaktní zateplovací systém je proveden stejně jako v příkladu 1. Liší se pouze složení biocidně aktivní látky, kterou je v tomto případě směs nanočástic stříbra o velikosti částic 10 až 50 nm a 2-oktyl-2H-isothiazol-3-on v hmotnostním poměru 1:10.
Příklad 3
Vnější kontaktní zateplovací systém je proveden stejně jako v příkladu 1. Liší se pouze složení biocidně aktivní látky, kterou je v tomto případě směs nanočástic stříbra o velikosti částic 30 až 100nm a l-(4-chlorfenyl)-4,4-dimethyl-3-(lH-l,2,4-triazol-l-ylmethyl)-3-pentanolu v poměru 1:10.
Příklad 4
Vnější kontaktní zateplovací systém je proveden stejně jako v příkladu 1. Liší se pouze složení biocidně aktivní látky, kterou je v tomto případě směs nanočástic stříbra o velikosti částic 10 až 100 nm a l-{[2-(2,4-dichlorfenyl)-4-propyl-l,3-dioxolan-2-yl]methyl}-lH-l,2,4-triazolu v poměru 1:10
Příklad 5
Vnější kontaktní zateplovací systém je proveden stejně jako v příkladu 1. Liší se pouze složení biocidně aktivní látky, kterou je v tomto případě směs l-{[2-(2,4-dichlorfenyl)-4-propyl-l,3dioxolan-2-yl]methyl} -1 Η-1,2,4-triazol a 1 -(4-chlorfenyl)-4,4-dimethyl-3-(1 Η-1,2,4-triazol-1 -ylmethyl)-3-pentanolu v poměru 1:1.
-3CZ 29087 Ul
Příklad 6
Zateplovací systém je aplikován na severní stěnu objektu, který je v blízkosti vzrostlé zeleně. Požadavkem je zamezení rizikovému výskytu a vývoji mikroorganismů na vnějším povrchu a uvnitř skladby zateplovacího systému.
Souvrství vnějšího kontaktního zateplovacího systému je zobrazeno na obr. 3 a obr. 4.
Na novou zděnou stěnu 1 z pórobetonových tvárnic o tloušťce 200 mm, která je umístěna na severní straně železobetonového skeletu bytového domu v těsné blízkosti se vzrostlou zelení, jsou lepeny stavebním lepidlem 2 desky tepelného izolantu 4 z fasádního polystyrenu EPS o tloušťce 120 mm. Fasádní desky jsou do konstrukce zděné stěny I dále kotveny plastovými hmoždinkami 5. Na desky tepelného izolantu 4 je nanesena základní vrstva 6 stavebního lepidla, které je vyztuženo síťovinou 7 ze skleněných vláken. Na síťovině 7 ze skleněných vláken je nanesena jedna vrstva 3 nanovláknité textilie s biocidně aktivní látkou, která je kryta vrchní vrstvou 8 stavebního lepidla. Vrstva 3 nanovláknité textilie s biocidně aktivní látkou je umístěna na vnější straně tepelného izolantu 4 z EPS, tj. na straně dále od zděné stěny L Na základní vrstvu je nanesena vrstva penetrace 9, která sjednocuje materiálové vlastnosti základní vrstvy, zejména pak vrchní vrstvy 8 stavebního lepidla. Na penetraci 9 je tenkovrstvá omítka 10 pro kontaktní zateplovací systémy s libovolnou povrchovou úpravou s vysokou propustností vodních par.
Vrstva 3 nanovláknité textilie s biocidně aktivní látkou je tvořena ze směsi 8 až 10 % hmotn. polyvinylalkoholu, 0,45 % hmotn. glyoxalu, 0,9 % hmotn. H3PO4 + biocidně aktivní látka v koncentraci 3 až 7 % hmotn.
Biocidně aktivní látka je tvořena směsí nanočástic stříbra o velikosti částic 10 až 50 nm a iontů Cu2+ v poměru 1:7.
Vrstva 3 nanovláknité textilie účinně zabraňuje výskytu a rozvoji mikroorganismů, které mohou být v důsledku nevhodných parametrů okolního prostředí budovy přítomny především na vnějším povrchu zateplovacího systému, z něhož se dále dostávají dovnitř skladby, především do desek tepelného izolantu 4, ale i do vrstev stavebního lepidla a na povrchu zděné stěny I.
Příklad 7
Vnější kontaktní zateplovací systém je proveden stejně jako v příkladu 6. Liší se pouze složení biocidně aktivní látky, kterou je v tomto případě směs nanočástic stříbra o velikosti částic 10 až 50 nm a 2-oktyl-2H-isothiazol-3-onu v poměru 1:7
Příklad 8
Vnější kontaktní zateplovací systém je proveden stejně jako v příkladu 6. Liší se pouze složení biocidně aktivní látky, kterou je v tomto případě směs nanočástic stříbra o velikosti částic 30 až 100 nm a l-(4-chlorfenyl)-4,4-dimethyl-3-(lH-l,2,4-triazol-l-ylmethyl)-3-pentanolu v poměru 1:7.
Příklad 9
Vnější kontaktní zateplovací systém je proveden stejně jako v příkladu 6. Liší se pouze složení biocidně aktivní látky, kterou je v tomto případě směs nanočástic stříbra o velikosti částic 10 až 100 nm a l-{[2-(2,4-dichlorfenyl)-4-propyl-l,3-dioxolan-2-yl]methyl}-lH-l,2,4-triazolu v poměru 1:7.
Příklad 10
Vnější kontaktní zateplovací systém je proveden stejně jako v příkladu 6. Liší se pouze složení biocidně aktivní látky, kterou je v tomto případě směs l-{[2-(2,4-dichlorfenyl)-4-propyl-l,3dioxolan-2-yl]methyl} -1 H-l ,2,4-triazolu a 1 -(4-chlorfenyl)-4,4-dimethyl-3-( 1 Η-1,2,4-triazol-l ylmethyl)-3-pentanolu v poměru 1:1.
-4CZ 29087 U1
Příklad 11
Zateplovací systém je aplikován na starém objektu venkovského typu, který je v blízkosti vzrostlé zeleně. Požadavkem je zamezení rizikovému výskytu a vývoji mikroorganismů na vnějším povrchu a uvnitř skladby zateplovacího systému.
Souvrství kontaktního zateplovacího systému je zobrazeno na obr. 5 a obr. 6.
Na původní zděnou stěnu i z cihel plných o tloušťce 450 mm, která byla dodatečně izolována proti zemní vlhkosti a dále povrchově upravována, jsou lepeny stavebním lepidlem 2 desky tepelného izolantu 4 z fasádního polystyrenu EPS o tloušťce 100 mm. Fasádní desky jsou do konstrukce zděné stěny I dále kotveny plastovými hmoždinkami 5. Mezi vrstvu stavebního lepidla 2 pro kontaktní zateplovací systémy a vrstvu tvořenou z desek tepelného izolantu 4 je vložena první vrstva z nanovláknité textilie s biocidně aktivní látkou. Na desky z tepelného izolantu 5 je nanesena základní vrstva 6 stavebního lepidla, které je vyztuženo síťovinou 7 ze skleněných vláken. Na síťovinu 7 ze skleněných vláken je nanesena druhá vrstva 3 nanovláknité textilie s biocidně aktivní látkou, která je kryta vrchní vrstvou 8 stavebního lepidla. Vrstva 3 nanovláknité textilie s biocidně aktivní látkou je umístěna jak na vnitřní, tak i vnější straně tepelného izolantu 4 z EPS. Na základní vrstvuje nanesena vrstva penetrace 9, která sjednocuje materiálové vlastnosti základní vrstvy, zejména pak vrchní vrstvy 8 stavebního lepidla. Na penetraci 9 je tenkovrstvá omítka 10 pro kontaktní zateplovací systémy s libovolnou povrchovou úpravou s vysokou propustností vodních par.
Obě vrstvy 3 nanovláknité textilie s biocidně aktivní látkou jsou tvořeny ze směsi 8 až 10 % hmota, polyvinylalkoholu, 0,45 % hmota, glyoxalu, 0,9 % hmota. H3PO4 a biocidně aktivní látkou v koncentraci 5 až 10 % hmota.
Biocidně aktivní látka je tvořena směsí nanočástic stříbra o velikosti částic 10 až 50 nm a iontů Cu2+ v poměru 1:6.
Vrstva 3 nanovláknité textilie účinně zabraňuje výskytu a rozvoj i mikroorganismů, které mohou být vlivem okolního prostředí a vlivem parametrů zdivá budovy přítomny jak na vnějším povrchu zateplovacího systému, tak i uvnitř skladby zateplovacího sytému. Mikroorganismy se vyskytují především v deskách tepelného izolantu 4, ale i ve vrstvách stavebního lepidla a na povrchu zděné stěny I.
Příklad 12
Vnější kontaktní zateplovací systém je proveden stejně jako v příkladu 11. Liší se pouze složení biocidně aktivní látky, kterou je v tomto případě směs nanočástic stříbra o velikosti částic 10 až 50 nm a 2-oktyl-2H-isothiazol-3-onu v poměru 1:6.
Příklad 13
Vnější kontaktní zateplovací systém je proveden stejně jako v příkladu 11. Liší se pouze složení biocidně aktivní látky, kterou je v tomto případě směs nanočástic stříbra o velikosti částic 30 až 100 nm a l-(4-chlorfenyl)-4,4-dimethyl-3-(lH-l,2,4-triazol-l-ylmethyl)-3-pentanolu v poměru 1:5.
Příklad 14
Vnější kontaktní zateplovací systém je proveden stejně jako v příkladu 11. Liší se pouze složení biocidně aktivní látky, kterou je v tomto případě směs nanočástic stříbra o velikosti částic 10 až
100 nm a l-{[2-(2,4-dichlorfenyl)-4-propyl-l,3-dioxolan-2-yl]methyl}-lH-l,2,4-triazolu v poměru 1:6.
-5CZ 29087 U1
Příklad 15
Vnější kontaktní zateplovací systém je proveden stejně jako v příkladu 11. Liší se pouze složení biocidně aktivní látky, kterou je v tomto případě směs l-{[2-(2,4-dichlorfenyl)-4-propyl-l,3dioxolan-2-yl]methyl} -1 Η-1,2,4-triazolu a 1 -(4-chlorfenyl)-4,4-dimethyl-3-( 1 Η-1,2,4-triazol-l ylmethyl)-3-pentanolu v poměru 1:1.
Příklad 16
Zateplovací systém je aplikován v soklových částech zdivá a v oblastech zemních světlíků, které jsou exponovány vodou, především srážkovou odstřikující vodou. Požadavkem je zamezení rizikovému výskytu a vývoji mikroorganismů ve vnějších vrstvách skladby zateplovacího systému. Souvrství kontaktního zateplovacího systému je zobrazeno na obr. 3 a obr. 4.
Na soklové zdivo nebo monolitickou stěnu I a zdivo nebo monolitickou stěnu 1 v oblasti zemních světlíků, které jsou vystaveny srážkové odstřikující vodě, jsou lepeny stavebním lepidlem 2 desky tepelného izolantu 4 z extrudovaného polystyrenu XPS o tloušťce 60 mm. Fasádní desky jsou do konstrukce zděné nebo monolitické stěny I dále kotveny plastovými hmoždinkami 5. Na desky z tepelného izolantu 4 je nanesena základní vrstva 6 stavebního lepidla, které je vyztuženo síťovinou 7 ze skleněných vláken. Na síťovině 7 ze skleněných vláken je nanesena jedna vrstva 3 nanovláknité textilie s biocidně aktivní látkou, která je kryta vrchní vrstvou 8 stavebního lepidla. Vrstva 3 nanovláknité textilie s biocidně aktivní látkou je umístěna na vnější straně tepelného izolantu 4 z XPS, tj. na straně dále od zděné nebo monolitické stěny i. Na základní vrstvu je nanesena vrstva penetrace 9, která sjednocuje materiálové vlastnosti základní vrstvy, zejména pak vrchní vrstvy 8 stavebního lepidla. Na penetraci 9 je tenkovrstvá omítka 10 pro kontaktní zateplovací systémy s libovolnou povrchovou úpravou se zvýšenou odolností proti odstřikující vodě.
Vrstva 3 nanovláknité textilie s biocidně aktivní látkou je tvořena ze směsi 8 až 10 % hmota, polyvinylalkoholu, 0,45 % hmota, glyoxalu, 0,9 % hmota. H3PO4 + biocidně aktivní látka v koncentraci 7 až 15 % hmota..
Biocidně aktivní látka je tvořena směsí nanočástic stříbra o velikosti částic 10 až 50 nm a iontů Cu v poměru 1:5.
Vrstva 3 nanovláknité textilie účinně zabraňuje výskytu a rozvoji mikroorganismů, které mohou být v důsledku silné expozice srážkovou a odstřikující vodou přítomny především ve vnějších vrstvách zateplovacího systému, z něhož se dále dostávají dovnitř skladby, především do desek tepelného izolantu 4, ale i do vrstev stavebního lepidla a na povrch zděné nebo monolitické stěny
1.
Příklad 17
Vnější kontaktní zateplovací systém je proveden stejně jako v příkladu 16. Liší se pouze složení biocidně aktivní látky, kterou je v tomto případě směs nanočástic stříbra o velikosti částic 10 až 50 nm a 2-oktyl-2H-isothiazol-3-onu v poměru 1:5.
Příklad 18
Vnější kontaktní zateplovací systém je proveden stejně jako v příkladu 16. Liší se pouze složení biocidně aktivní látky, kterou je v tomto případě směs nanočástic stříbra o velikosti částic 30 až 100 nm a l-(4-chlorfenyl)-4,4-dimethyl-3-(lH-l,2,4-triazol-l-ylmethyl)-3-pentanolu v poměru 1:5.
Příklad 19
Vnější kontaktní zateplovací systém je proveden stejně jako v příkladu 16. Liší se pouze složení biocidně aktivní látky, kterou je v tomto případě směs nanočástic stříbra o velikosti částic 10 až
-6CZ 29087 U1
100 nm a 1-((2-(2,4-dichlorfenyl)-4-propyl-l,3-dioxolan-2-yl]methyl}-lH-l,2,4-triazolu v poměru 1:5.
Příklad 20
Vnější kontaktní zateplovací systém je proveden stejně jako v příkladu 16. Liší se pouze složení biocidně aktivní látky, kterou je v tomto případě směs 1-((2-(2,4-dichlorfenyl)-4-propyl-l,3dioxolan-2-yl]methyl} -1 Η-1,2,4-triazolu a 1 -(4-chlorfenyl)-4,4-dimethyl-3-( 1 Η-1,2,4-triazol-1 ylmethyl)-3-pentanolu v poměru 1:1.
Příklad 21
Zateplovací systém je aplikován na dřevostavbě rodinného domu s difuzně otevřenou skladbou obvodových stěn. Požadavkem je zamezení rizikovému výskytu a vývoji mikroorganismů uvnitř skladby zateplovacího systému a dále zamezení vniku mikroorganismů do skladby obvodových stěn dřevostavby ze skladby zateplovacího systému.
Souvrství kontaktního zateplovacího systému je zobrazeno na obr. 5 a obr. 6.
Na vnější povrch skladby obvodových stěn 1 dřevostavby, které jsou difuzně otevřené, jsou plošně lepeny stavebním lepidlem 2 desky tepelného izolantu 4 z minerálních vláken o tloušťce 80 mm. Fasádní desky jsou do konstrukce obvodových stěn i dále kotveny plastovými hmoždinkami 5. Mezi vrstvu stavebního lepidla 2 pro kontaktní zateplovací systémy a vrstvu desek tepelného izolantu 4 je vložena první vrstva z nanovláknité textilie s biocidně aktivní látkou. Na desky z tepelného izolantu 4 je nanesena základní vrstva 6 stavebního lepidla, které je vyztuženo síťovinou 7 ze skleněných vláken. Na síťovinu 7 ze skleněných vláken je nanesena druhá vrstva 3 nanovláknité textilie s biocidně aktivní látkou, která je kryta vrchní vrstvou 8 stavebního lepidla. Vrstva 3 z nanovláknité textilie s biocidně aktivní látkou je umístěna jak na vnitřní, tak i vnější straně tepelného izolantu 4 z EPS. Na základní vrstvu je nanesena vrstva penetrace 9, která sjednocuje materiálové vlastnosti základní vrstvy, zejména pak vrchní vrstvy 8 stavebního lepidla. Na penetraci 9 je tenkovrstvá omítka 10 pro kontaktní zateplovací systémy s libovolnou povrchovou úpravou s vysokou propustností vodních par.
Obě vrstvy 3 nanovláknité textilie s biocidně aktivní látkou jsou tvořeny směsí 8 až 10 % hmotn. polyvinylalkoholu, 0,45 % hmotn. glyoxalu, 0,9 % hmotn. H3PO4 + biocidně aktivní látka v koncentraci 5 až 10 % hmotn.
Biocidně aktivní látka je tvořena směsí nanočástic stříbra o velikosti částic 10 až 50 nm a iontů Cu2+ v poměru 1:5.
Vrstva 3 nanovláknité textilie účinně zabraňuje výskytu a rozvoji mikroorganismů, které mohou být vlivem difunduj ících vodních par a teplotního gradientu uvnitř skladby obvodových stěny dřevostavby přítomny především uvnitř skladby zateplovacího systému. Mikroorganismy se vyskytují především v deskách tepelného izolantu 4, ale i ve vrstvách stavebního lepidla.
Příklad 22
Vnější kontaktní zateplovací systém je proveden stejně jako v příkladu 21. Liší se pouze složení biocidně aktivní látky, kterou je v tomto případě směs nanočástic stříbra o velikosti částic 10 až 50 nm a nanočástic mědi o velikosti do 200 nm v poměru 1:1.
Příklad 23
Vnější kontaktní zateplovací systém je proveden stejně jako v příkladu 21. Liší se pouze složení biocidně aktivní látky, kterou je v tomto případě směs nanočástic stříbra o velikosti částic 10 až nm a 2-oktyl-2H-isothiazol-3-onu v poměru 1:5.
-7CZ 29087 U1
Příklad 24
Vnější kontaktní zateplovací systém je proveden stejně jako v příkladu 21. Liší se pouze složení biocidně aktivní látky, kterou jev tomto případě směs nanočástic stříbra o velikosti částic 30 až 100 nm a l-(4-chlorfenyl)-4,4-dimethyl-3-(lH-l,2,4-triazol-l-ylmethyl)-3-pentanolu v poměru 1:5.
Příklad 25
Vnější kontaktní zateplovací systém je proveden stejně jako v příkladu 21. Liší se pouze složení biocidně aktivní látky, kterou je v tomto případě směs nanočástic stříbra o velikosti částic 10 až 100 nm a l-{[2-(2,4-dichlorfenyl)-4-propyl-l,3-dioxolan-2-yl]methyl}-lH-l,2,4-triazolu v poměru 1:5.
Příklad 26
Vnější kontaktní zateplovací systém je proveden stejně jako v příkladu 21. Liší se pouze složení biocidně aktivní látky, kterou je v tomto případě směs l-{[2-(2,4-dichlorfenyl)-4-propyl-l,3dioxolan-2-yl]methyl} -1 Η-1,2,4-triazolu a 1 -(4-chlorfenyl)-4,4-dimethyl-3-( 1 Η-1,2,4-triazol-1 ylmethyl)-3-pentanolu v poměru 1:1.
Průmyslová využitelnost
Ochranu souvrství vnějších kontaktních zateplovacích systémů budov proti biodeteriogenům v podobě nanovláknité textilie s biocidně aktivní látkou lze průmyslově využívat jako další přidanou vrstvu v kontaktních zateplovacích systémech u všech typů vrchních staveb, u kterých hrozí jejich napadení mikroorganismy.

Claims (6)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Vnější kontaktní zateplovací systém umístěný na stěně (1) tvořený souvrstvím sestávajícím ze stavebního lepidla (2), tepelného izolantu (4), hmoždinek (5) kotvících tepelný izolant (4) do stěny (1), základní vrstvy (6) stavebního lepidla, výztužné síťoviny (7) ze skleněných vláken, vrchní vrstvy (8) stavebního lepidla, penetrace (9) a tenkovrstvé omítky (10), vyznačující se tím, že tepelný izolant (4) je alespoň z jedné strany dále opatřen vrstvou (3) nanovláknité textilie s biocidně aktivní látkou.
  2. 2. Vnější kontaktní zateplovací systém podle nároku 1, vyznačující se tím, že vrstva (3) nanovláknité textilie s biocidně aktivní látkou, je umístěna mezi stavební lepidlo (2) a tepelný izolant (4).
  3. 3. Vnější kontaktní zateplovací systém podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že vrstva (3) nanovláknité textilie je připravena metodou elektrozvlákňování ze základního zvlákňovacího roztoku obsahujícího 10 % hmotn. polyvinylalkoholu, 0,45 % hmotn. glyoxalu, 0,9 % hmotn. H3PO4, 1 až 10 % hmotn. biocidního přípravku, vybraného ze skupiny tvořené ionty Ag, ionty Cu, kovovými nanočásticemi Ag, isothiazoly, kvartémími amoniovými solemi a jejich kombinacemi, přičemž zbytek do 100 % hmotn. je tvořen vodou.
  4. 4. Vnější kontaktní zateplovací systém podle nároků laž3, vyznačující se tím, že biocidním přípravkem je AgNO3, CuSO4, kovové nanočástice Ag ve velikostech do 100 nm, 2oktyl-2H-isothiazol-3-on, l-(4-chlorfenyl)-4,4-dimethyl-3-(lH-l,2,4-triazol-l-ylmethyl)-3-pentanol, l-{[2-(2,4-dichlorfenyl)-4-propyl-l,3-dioxolan-2-yl]methyl}-lH-l,2,4-triazol a jejich kombinace.
    -8CZ 29087 U1
  5. 5. Vnější kontaktní zateplovací systém, podle nároků laž4, vyznačující se tím, že vrstva (3) nanovláknité textilie má plošnou hmotnost 3 až 5 g/m2.
  6. 6. Vnější zateplovací systém, podle nároků laž5, vyznačující se tím, že nanovláknitá textilie je stabilizována teplem při 140 °C po dobu 10 minut.
CZ2015-31808U 2015-11-26 2015-11-26 Vnější kontaktní zateplovací systém budov odolný proti biodeteriogenům CZ29087U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2015-31808U CZ29087U1 (cs) 2015-11-26 2015-11-26 Vnější kontaktní zateplovací systém budov odolný proti biodeteriogenům

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2015-31808U CZ29087U1 (cs) 2015-11-26 2015-11-26 Vnější kontaktní zateplovací systém budov odolný proti biodeteriogenům

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ29087U1 true CZ29087U1 (cs) 2016-01-26

Family

ID=55311020

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2015-31808U CZ29087U1 (cs) 2015-11-26 2015-11-26 Vnější kontaktní zateplovací systém budov odolný proti biodeteriogenům

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ29087U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US20050247021A1 (en) Mold resistant exterior wall assembly
US20060174573A1 (en) Melencion shear wall system
CZ29087U1 (cs) Vnější kontaktní zateplovací systém budov odolný proti biodeteriogenům
RU2604840C2 (ru) Лист, обеспечивающий водонепроницаемость стен и чердачных помещений зданий, а также изолирующие панели, подходящие для ограничения распространения микроорганизмов и насекомых
DE212009000162U1 (de) Außenwand für ein Niedrigenergiebauwerk
EP2522785B1 (de) Verfahren und System zur Innendämmung von Gebäudeaußenwänden
DE10062001B4 (de) Wandaufbau und Bauelement dafür
EP2706158B1 (de) Biozidhaltiges Verkleidungssystem
EP3042003B1 (en) Building element with first and second cover layers and intermediate core having two different materials
JP2014009537A (ja) 現場発泡プラスチックの自己接着力による木造建築物壁構造の耐湿、耐震強化と外壁脱落被害軽減および施工方法
EP0805902B1 (de) Hochwärmedämmend ausgerüsteter boden-, decken- oder wandaufbau
CN113427579B (zh) 一种建筑墙板的防腐处理工艺
EP0088284B1 (de) Vorgefertigte Verbundbauplatte
ES2921134T3 (es) Un sistema de aislamiento interior con control de humedad
DE20023399U1 (de) Wandaufbau und Bauelement dafür
JP5498237B2 (ja) 基礎構造
WO2015179901A1 (en) Building membranes
EP1391568B1 (de) Vorsatzplatte für die Innenseite von Gebäudewänden oder für Gebäudedecken
PL233158B1 (pl) Warstwowa płyta izolacyjna
ES2932842A1 (es) Elemento constructivo en seco, para muros, cubiertas y suelos, con elevado aislamiento térmico y su aplicación a la construcción modular industrializada
KR20210106835A (ko) 곰팡이 차단에 효과적인 친환경 단열재 제조방법
PL229847B1 (pl) Zewnętrzny panel ścienny
JP2022065686A (ja) 壁パネル
JP2021152320A (ja) 木質系耐火構造部材
CZ33605U1 (cs) Reflexní tepelná parotěsná izolace

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20160126

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20191017

MK1K Utility model expired

Effective date: 20221126