CZ286615B6 - Kompozice pro úpravu vláknen a její použití - Google Patents

Kompozice pro úpravu vláknen a její použití Download PDF

Info

Publication number
CZ286615B6
CZ286615B6 CZ19903095A CZ309590A CZ286615B6 CZ 286615 B6 CZ286615 B6 CZ 286615B6 CZ 19903095 A CZ19903095 A CZ 19903095A CZ 309590 A CZ309590 A CZ 309590A CZ 286615 B6 CZ286615 B6 CZ 286615B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
conditioning
water
weight
composition
fiber
Prior art date
Application number
CZ19903095A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ309590A3 (cs
Inventor
Amrit M. Patel
Clarence R. Robbins
Original Assignee
Colgate-Palmolive Company
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Colgate-Palmolive Company filed Critical Colgate-Palmolive Company
Priority to CZ19903095A priority Critical patent/CZ286615B6/cs
Priority to CZ19981679A priority patent/CZ290337B6/cs
Publication of CZ309590A3 publication Critical patent/CZ309590A3/cs
Publication of CZ286615B6 publication Critical patent/CZ286615B6/cs

Links

Landscapes

  • Cosmetics (AREA)

Abstract

Kompozice pro úpravu vláken obsahuje kationtové povrchově aktivní kondicionační činidlo pro úpravu vlákna, ve vodě nerozpustný polyalkylen a/nebo oxidovaný polyalkylen obsahující v alkylenové části 1 až 5 atomů uhlíku, který je pevný za normálních podmínek při teplotě okolí a atmosférickém tlaku, a solubilizační činidlo pro uvedený polymer, které činí tento polymer kapalným a dispergovatelným ve vodě v přítomnosti tohoto kationtového povrchově aktivního kondicionačního činidla pro úpravu vlákna a vody. Výsledný solubilizovaný poly(nižší alkylen) výrazně zvyšuje kondicionační účinek tohoto kationtového povrchově aktivního kondicionačního činidla při úpravě vlákna. Do rozsahu náleží rovněž použití této kondicionační kompozice pro kondicionování vlasů.ŕ

Description

Kompozice pro úpravu vláken a její použití
Oblast techniky
Vynález se týká kompozice pro úpravu vláken a použití této kompozice pro kondicionování vlasů. Zejména se vynález týká kompozic, které se používají ve formě šamponů a které obsahují zkapalněný poly(nižší alkylen). Takové šampony poskytuji po šamponování lepší vlasovou úpravu (vlasy jsou poddajnější, snáze česatelné a jsou méně nabité elektrostatickým nábojem).
Dosavadní stav techniky
Kompozice pro úpravu vláken, jakými jsou například kompozice pro zpracování vypraných vláknitých materiálů, které obsahují změkčující činidla pro textilie a které upravují vyprané textilie tou měrou, že tyto textilie jsou potom ohebnější a méně způsobilé pro držení elektrostatického náboje po vysušení v automatických prádelnových sušičkách, obsahují kationtová kondicionační (upravovači) činidla, jakými jsou například kvartémí amoniumhalogenidy, přičemž tyto kvartémí amoniové sloučeniny jsou rovněž obsaženy v dosud známých oplachovacích lázních. Stejně tak je v přípravcích pro zpracování vláknitých materiálů, včetně lidských vlasů, často používán polyethylen ve funkci masiva těchto materiálů. Jako mazivo se také používá minerální olej, který plní i funkci činidla pro lesklou úpravu vláken. Obdobně byly uvedené materiály přidávány do šamponů, z nichž některé obsahují jako základní složku aniontové syntetické organické detergenty. I přesto se předpokládá, že podstata vynálezu je nová vzhledem ktomu, že dříve nebylo známo, že normálně kapalný uhlovodík, jako například minerální olej, by mohl být použít v přítomnosti kationtového povrchově aktivního kondicionačního činidla pro úpravu vláken za účelem solubilizace nebo zkapalnění normálně ve vodě nerozpustného poly(nižšího alkylenu) před jeho dispergováním ve vodě a že takto dispergovaný poly(nižší alkylen), jako například polyethylen, by mohl v přítomnosti kationtového povrchově aktivního činidla pro úpravu textilních materiálů výrazně zlepšovat úpravu (kondicionaci) vláknitých materiálů, zejména lidských vlasů, potom, co byly zpracovány touto kompozicí pro úpravu vlasů ve formě aniontového syntetického organického detergentového šamponu.
Podstata vynálezu
Podstata kompozice pro úpravu vláken podle předmětného vynálezu spočívá v tom, že obsahuje kationtové povrchově aktivní kondicionační činidlo pro úpravu vlákna, ve vodě nerozpustný polyalkylen a/nebo oxidovaný polyalkylen obsahující v alkylenové části 1 až 5 atomů uhlíku, který je pevný za normálních podmínek při teplotě okolí a atmosférickém tlaku, a solubilizační činidlo pro uvedený polymer, které činí tento polymer kapalným a dispergovatelným ve vodě v přítomnosti tohoto kationtového povrchově aktivního kondicionačního činidla pro úpravu vlákna a vody.
Ve výhodném provedení tato kompozice podle vynálezu obsahuje kondicionační podíl kvartémí amonné soli jako kondicionační činidla vlákna, ve vodě nerozpustný polyethylen, který je v pevném stavu za normálních podmínek při teplotě okolí a atmosférickém tlaku, v množství, dostatečném ke zvý šení kondicionačního účinku kvartémí amoniové soli při úpravě vlákna, kdy je polyethylen zkapalněn tak, aby byl dispergovatelný ve vodě, a solubilizační podíl uhlovodíku nebo směsi uhlovodíků, který resp. která je solubilizačním činidlem pro polyethylen a který, resp., která ho činí ve vodě dispergovatelným v přítomnosti kvartémí amoniové soli a vody.
Do rozsahu předmětného vynálezu rovněž náleží použití kondicionační kompozice na úpravu vláken, obsahující kationtové povrchově aktivní kondicionační činidlo pro úpravu vlákna, ve
-1 CZ 286615 B6 vodě nerozpustný polyalkylen a/nebo oxidovaný polyalkylen obsahující v alkylenové části 1 až 5 atomů uhlíku, který je pevný za normálních podmínek při teplotě okolí a atmosférickém tlaku, a solubilizér pro tento polymer, který jej činí kapalným a ve vodě dispergovatelným v přítomnosti tohoto kationtového povrchově aktivního kondicionačního činidla pro úpravu vlákna a vody, takže rezultující solubilizovaný polyalkylen výrazně zvyšuje kondicionační účinek tohoto kationtového povrchově aktivního kondicionačního činidla při úpravě vlákna, pro kondicionování vlasů.
Předmětem vynálezu je tedy kompozice pro kondicionování (neboli upravování vláken, která obsahuje kationtové povrchově aktivní kondicionační činidlo pro úpravu vláken, normálně ve vodě nerozpustný poly(nižší alkylen) a/nebo oxidovaný poly(nižší alk)ylen a solubilizační činidlo pro uvedený poly(nižší alkylen), přičemž tato kombinace způsobí, že tento polymer je kapalný a dispergovatelný ve vodě v přítomnosti uvedeného kationtového povrchově aktivního činidla pro úpravu vláken a vody, a při úpravě těchto vláken přítomnost takto dispergovaného poly(nižšího alkylenu) výrazně zvyšuje kondicionační účinek uvedeného kationtového povrchově aktivního kondicionačního činidla pro úpravu vláken. Vynález se rovněž týká uvedených kompozic, které jsou ve formě aniontového syntetického organického detergentového šamponu, a rovněž použití těchto kompozic (a šamponů).
Výše uvedeným kationtovým povrchově aktivním činidlem pro úpravu vláken, které představuje podle předmětného vynálezu primární kondicionační činidlo kompozice pro úpravu vláken, je ve výhodném provedení kvartémí amoniová sůl, přičemž mohou byt použita i jiná kationtová povrchově aktivní činidla se schopnostmi kondicionování vláken, a to alespoň z části. Vzhledem k výše uvedenému tedy mohou být rovněž použity imidazoliniové soli a betainy a dále kationtové látky popisované například v patentu Spojených států amerických č. 4 000 077, kterými je možno nahradit výše uvedené amoniové soli, přičemž je rovněž možno použít komplexy kationtových povrchově aktivních činidel s aniontovými povrchově aktivními činidly a s organickými kyselinami, jako je například kyselina citrónové. Tyto komplexy jsou popisovány v patentu Spojených států amerických č. (odpovídající patentová přihláška S.N. 06/916,067 a v patentových přihláškách Spojených států amerických č. S.N. 06/916,068 a 06/916,069.
Výhodné kvartémí amoniové soli mají obecný vzorec
R!R2R3R4N+ X’ ve kterém:
alespoň jedna R skupina je nižší alkylová skupina a alespoň jedna je vyšší alkylová skupina a ostatní jsou vyšší a/nebo nižší alkylové skupiny. Výhodně je R1 nižší alkylová skupina obsahující 1 až 4 atomy uhlíku, R2 a R3 jsou vyšší alkylové skupiny obsahující 10 až 40 atomů uhlíku, R4 je buď uvedená vyšší alkylová skupina, nebo nižší alkylová skupina, a
X je aniont tvořící sůl, jako například halogenid, nižší alkanolsulfát nebo zbytek nižší karboxylové kyseliny (jako například chlorid, bromid, methosulfát, ethosulfát nebo acetát).
Uvedená nižší alkylová skupina obvykle obsahuje 1 až 3 nebo 4 atomy uhlíku, výhodně obsahuje 1 až 2 atomy uhlíku, přičemž podle ještě výhodnějšího provedení se jedná o methylovou skupinu, a vyšší alkylová skupina obsahuje 10 až 40 atomů uhlíku, výhodně 12 až 18 atomů uhlíku, 20 nebo 22 atomů uhlíku, podle ještě výhodnějšího provedení 14 nebo 16 až 18 atomů, nebo 22 atomů uhlíku, například 16 neboli asi 16 atomů uhlíku. Výše uvedeným aniontem je ve výhodném provedení halogen, jako je například chlorid, bromid nebo jodid, přičemž výhodné je použití chloridu a bromidu a nejvýhodnější je chlorid.
-2CZ 286615 B6
Počet nižších alkylových skupin je výhodně 1 nebo 2 a počet vyšších alkylových skupin je obvykle 2 nebo 3. Podle předmětného vynálezu bylo zjištěno, že je žádoucí, aby celkový počet atomů uhlíku v kvartémí amoniové soli byl alespoň 30 a výhodně alespoň 34, nejvýhodněji kvartémí amoniová sůl obsahuje tři vyšší alkylové skupiny a jednu nižší alkylovou skupinu, přičemž touto solí je chlorid. Nejvýhodnější vyšší alkylovou skupinou je cetylová skupina, nejvýhodnější nižší alkylovou skupinou je methylová skupina a nejvýhodnější kvartémím amoniovým halogenidem je tedy tricetylmethylamoniumchlorid. Nicméně do rozsahu předmětného vynálezu náleží i použití dalších kvartémích amoniových halogenidů, jako jsou distearyldimethylamoniumchlorid, dilauryldimethylamoniumbromid, steaiylcetyldimethylamoniumchlorid a další jiná kondicionační kationtová povrchově aktivní činidla pro úpravu vlasů, tvořících přinejmenším podíl celkového obsahu kondicionačního kationtového povrchově aktivního činidla pro úpravu vláken (neboli povrchově aktivního činidla) kompozic podle předmětného vynálezu.
Sekundární kondicionační složkou pro úpravu vláken uvedené kompozice je obvykle pevný, ve vodě nerozpustný poly(nižší alkylen). Rozpustnost tohoto polymeru je menší, než 1 gram/100 mililitrů vody, přičemž často je jeho rozpustnost menší, než 0,1 gramu/100 mililitrů vody. V případě, že je obsažen ve vodném prostředí, přestože je přítomen ve velmi jemně rozmělněné formě, se při aplikaci těchto vodných kompozic dosahuje u vláknitých materiálů, jako jsou lidské vlasy, pouze malý kondicionační účinek a podobně malé kondicionační účinky má i při aplikaci jiných médií, ve který ch je obsažen, které jsou vhodné k aplikování na vláknité materiály za účelem jejich kondicionování. Ovšem v kompozicích podle předmětného vynálezu, kdy je použit tento poly(nižší alkylen) ve spojení s normálně kapalným uhlovodíkem, kterým může být minerální olej, se tento ve vodě nerozpustný poly(nižší alkylen) aktivuje a ve spojení s kationtovým povrchově aktivním činidlem pro úpravu vláken, které je rovněž přítomno v uvedeném kompozici, dochází k překvapivému zvýšení kondicionačních účinků těchto kationtových kondicionačních činidel při úpravě vláken.
Ačkoliv mohou být jako sekundární kondicionační činidla použity různé poly(nižší alkyleny), jako jsou například polymery uhlovodíků obsahujících každý 1 až 5 atomů uhlíku, přičemž molekulová hmotnost těchto polymerů se pohybuje v rozmezí od 1000 do 10 000 nebo více, mezi polymery, sjejichž pomocí může být realizováno užitečné zvýšení kondicionačních účinků kationtových upravujících činidel patří polymery ethylenu nebo propylenu, které lze považovat za polymery s přímým řetězcem na bázi methylenových skupin, nebo se může jednat o polymery s kolísajícím množstvím větví, přičemž jejich molekulová hmotnost se pohybuje obvykle v rozmezí od 1000 do 5000, ve výhodném provedení v rozmezí od 1000 do 4000, výhodněji od 2000 do 2500 a nejvýhodněji o molekulové hmotnosti 2000 nebo 2100, neboli přibližně 2000. Podle předmětného vynálezu je také možno použít oxidované verze těchto polyalkylenových polymerů a sice takové látky, které mohou vytvářet větší uhlovodíky s koncovými karboxylovými skupinami. Tyto polymery, zvláště látky které patří mezi nejvýhodnější, je možné dispergovat ve vodném prostředí, které rovněž obsahuje aniontová syntetická organická povrchově aktivní činidla neboli detergenty, pokud je přítomen kapalný podíl minerálního oleje nebo jiného uhlovodíku s relativně malou molekulovou hmotností (obvykle v kapalném stavu) nebo ekvivalentní solubilizační činidlo poly(nižšího alkylenu).
Mezi solubilizační činidla poly(nižšího alkylenu) patří taková činidla, která způsobují, že je tento polymer dispergovatelný ve vodě v přítomnosti kationtového povrchově aktivního kondicionačního činidla pro úpravu vláken a vody a také v přítomnosti aniontového syntetického organického povrchově aktivního činidla nebo detergentu. Výsledek použití solubilizačního činidla je ten, že normálně pevný, ve vodě nerozpustný poly(nižší alkylen) je solubilizován tak, že může být dispergován a zůstane suspendovaný ve vodném prostředí, aniž by došlo k nepříjemnému rozdělování fází nebo vypadávání polymeru. Rovněž bylo podle předmětného vynálezu překvapivě zjištěno, že přítomnost solubilizačního činidla také významně zlepší kondicionační účinky kationtového povrchově aktivního činidla při úpravě vláken, což je možná
-3 CZ 286615 B6 následkem zvýšeného účinku sekundárního kondicionačního činidla pro úpravu vláken. Tímto solubilizačním činidlem je výhodně normálně kapalný uhlovodík, jehož molekulová hmotnost se pohybuje v rozmezí od 150 do 1000, podle ještě výhodnějšího provedení se jeho molekulová hmotnost pohybuje v rozmezí od 300 do 800, výhodněji od 400 do 700 a nejvýhodněji od 500 do 600, například 550 nebo přibližně 550.
Tato kompozice pro úpravu vláken se může vyskytovat v libovolné vhodné formě, přičemž může být použita při nejrůznějších upravovačích aplikacích. Výhodně je tato kompozice v kapalné formě, mnohdy ve vodném prostředí, ale může být použita i v jiných vhodných formách pro různé aplikace. Těmito formami mohou být gel, pasta, krém, pěna nebo aerosol, ale lze ji použít i v pevné formě (tyčinka) a v této pevné formě může být dispergována ve vodě nebo jiném vhodném prostředí. Výhodnými kompozicemi podle předmětného vynálezu jsou šampony, které obvykle obsahují syntetický organický detergent, kterým může být například aniontový detergent, a vodu. V těchto šamponech je možno místo aniontového detergentu nebo detergentů použít amfotemí, amfolytické, zwitteriontové nebo neiontové detergenty a povrchově aktivní činidla, neboje možno použít tyto látky současně s výše uvedeným aniotovým detergentem nebo detergenty. Tyto vhodné detergenty jsou uvedeny například v publikaci: McCutcheon's Detergents and Emulsifiers, North Američan Edition, 1984. Výhodné aniontové detergenty, které jsou rovněž uváděny v této publikaci, lze označit jako sulfonované nebo sulfatované („sulf(on)ated). Jedná se o lipofilní sulfáty a/nebo sulfonáty rozpustné ve vodě a obsahující 8 až 22 atomů uhlíku, výhodně obsahující 10 až 18 atomů uhlíku, podle ještě výhodnějšího provedení obsahující 10 až 16 nebo 18 atomů uhlíku a nej výhodněji obsahující 12 až 16 nebo 18 atomů uhlíku. Jako příklad těchto aniontových detergentů lze uvést vyšší alkylsulfáty, parafinsulfonáty, olefinsulfonáty, monoglyceridsulfáty, vyšší mastný alkohol-nižší alkoxysulfáty a lineární vyšší alkylbenzensulfonáty. Mezi nejvýhodnější vyšší alkylsulfáty patří látky, které obsahují 12 až 16 atomů uhlíku a mezi nejvýhodnější vyšší alkyl—nižší alkoxysulfáty patří látky obsahující 16 až 18 atomů uhlíku, přičemž vyšší alkyl je zastoupen laurylovou skupinou, přičemž tyto látky dále obsahují 2 nebo 3 ethoxyskupiny na mol. Nicméně může být v některých případech vhodné, aby tyto alkylové skupiny obsahovaly 12 až 16 atomů uhlíku a počet alkoxyskupin byl 1 až 20, jako například 2 až 6 ethoxyskupin na mol. Nejvýhodnější vyšším mastným alkoholsulfátem je laurylsulfát a zvláště výhodným vyšším mastným alkohol-poly-nižší alkoxysulfátem je sulfatovaný di- nebo triethoxylovaný laurylalkohol. Podle nejvýhodnějšího provedení je aniotovým detergentem směs vyššího alkylsulfátu a vyššího alkylethersulfátu, přičemž libovolná složka může být přítomna ve větším množství, a poměr množství těchto složek se obvykle pohybuje v rozmezí od 10 : I do 1 : 10 nebo 7 : 1 až 1 : 7, například v rozmezí od 1 : 5 do 5 : 1. Tyto aniontové detergenty mohou být použity ve formě jejich ve vodě rozpustných solí, přičemž se obvykle jedná o soli alkalických kovů (například sodík, draslík), amoniové soli, aminy, (jako je například dimethylamin a trimethylamin) nebo nižší alkanolaminy (jako například triethanolamin, diethanolamin a monoethanolamin). Jako příklad použitelných detergentů je možno uvést amoniumlauiy lsulfát, lauryldiethoxysulfát sodný, amoniumlauryltriethoxysulfát, alfa Ci6olefmsulfonát sodný, Cuparafinsulfonát sodný, kokosmonoglyceridsulfát sodný, triethanolamincetylsulfát a dimethylaminmyristylsulfát. Ovšem jestliže je cílem dosažení nejlepších výsledků, potom je výhodné použít vyšší alkylsulfát nebo směs vyššího alkylsulfátu a vyššího alkylethersulfátu, kterými mohou být například laurylsulfát a lauryldiethoxy nebo triethoxysulfát, přičemž vyšší alkylsulfát je přítomen ve větším podíle, a sůl amoniového nebo triethanolaminového amiontového detergentu, která je rovněž přítomna ve větším podíle.
Voda používaná ve vodných kompozicích podle vynálezu, mezi které lze zařadit výhodné šampony, je výhodně deionizovaná voda o tvrdosti menší než 10 ppm, vyjádřeno jako uhličitan vápenatý, ale lze použít i jinou vodu pokud to okolnosti vyžadují. Aby bylo zajištěno, že kompozice podle vynálezu nebude obsahovat žádné mikroorganizmy, je výhodné použít ozařovanou deionizovanou vodu a udržovat používané mísící nádoby, zásadní nádrže, trubky a kontejnery v naprosté čistotě.
-4 CZ 286615 B6
Kromě těchto základních složek kompozic pro kondicionování a šamponů podle vynálezu, které patří mezi výhodné formy těchto kompozic podle předmětného vynálezu, jsou v těchto kompozicích přítomny také různé jiné přísady, které jsou běžně známy v tomto oboru podle dosavadního stavu techniky a používány k dosažení požadovaných vlastností těchto kompozic, nebo které byly navrženy tak, aby bylo dosaženo příznivých účinků při jejich inkorporování do těchto kompozic. Mezi tyto zmíněné přísady lze zařadit parafíny, petrolatumy (technické vazelíny, mikrokrystalické vosky a isoparafiny (všechny tyto látky mohou působit jako solubilizační uhlovodíky, jsou-li použity navíc kromě minerálního oleje), estery vyšších mastných kyselin a nižších alkoholů, esteiy nižších mastných kyselin a vyšších alkoholů a estery vyšších mastných kyselin a vyšších alkoholů, které jsou například uvedeny v patentové přihlášce Spojených států amerických č. S.N. 07/369,361, přičemž tyto látky jsou vhodné z toho důvodu, že zlepšují kondicionační účinky kompozic pro upravování vláken, jako jsou například šampony, dále mezi tyto přísady patří zahušťovadla, jako například nižší alkylcelulózy a hydroxy-nižší alkylcelulózy a pryskyřice, jako xantanová pryskyřice, které mohou také působit jako stabilizátory; modifikátory pěny a prostředky pro zlepšování vlastností pěny, kterými mohou být například betainy, triglyceridy vyšších mastných kyselin, a nižší alkanolamidy, například kokosamidopropylbetain, triglyceridy kyselin obsahujících 18 až 36 atomů uhlíku, a monoethanolamid kyseliny laurové; perleťující činidla, jako jsou například ethylenglykol monoadistearáty; pomocná kondicionační činidla, jako jsou například silikony a amino-substituované silikony (které jsou popisovány v patentové přihlášce naší firmy o názvu „Fiber Conditioning Compositions Containing Aminosilicone Conditioning Agent“ neboli Kompozice pro úpravu vláken obsahující aminosilikonové kondicionační činidlo, která byla podána ke stejnému datu jako tato přihláška); dále prostředky proti lupům, jako je pyrithion zinečnatý; regulátoiy viskozity, jako například propylenglykol a chlorid sodný; konzervační činidla a antioxidanty; nemrznoucí složky jako ethylenglykol; sekvestrační činidla, jako je například EDTA; látky pro úpravu hodnoty pH, kterými mohou být citráty a kyselina citrónová; barviva (barvy a dispergovatelné pigmenty); a rozpouštědla, jako jsou ethanol a isopropanol.
Podíly jednotlivých složek kompozice podle vynálezu jsou voleny tak, aby bylo dosaženo požadovaného významného zvýšení kondicionačních účinků při úpravě vláken. Tohoto zlepšení kondicionačního účinku kompozic podle předmětného vynálezu při úpravě vláken se dosáhne tehdy, jestliže je kationtové povrchově aktivní kondicionační činidlo přítomno v množství pro kondicionování textilního materiálu, normálně pevný, ve vodě nerozpustný polyethylen je přítomen v kompozici v množství, které je dostatečně ke zvýšení kondicionačního účinku kationtového činidla při úpravě textilního materiálu, přičemž je tento polyethylen dispergován ve vodě, a uhlovodík nebo směs uhlovodíků v kapalném stavuje přítomen ke zkapalnění normálně pevného polyethylenu a činí ho ve vodě dispergovatelným v přítomnosti zmíněného množství kvartémí amoniové soli a vody. V případě kondicionérových kompozic pro úpravu vlasů, které obsahují aniontový syntetický organický detergent, a u šamponů, které obsahují aniontový syntetický organický detergent, a vodu, je možno množství přítomného aniontového detergentu uvést jako povrchově aktivní množství, přičemž mnohdy se jedná o čisticí množství, což závisí na zamýšlené aplikaci, a voda je přítomna v takovém množství, které je dostatečné ktomu, aby došlo k vytvoření spojitého prostředí, jestliže je účelem toto prostředí vytvořit, jako je tomu v případě šamponů.
V případě šamponů se podíly jednotlivých komponent obvykle pohybují v následujících rozmezích: 8 nebo 10 až 25, 30 nebo 35 % hmotnostních lipofilního sulfátu a/nebo sulfonátu, výhodně 8 až 20 % hmotnostních, výhodněji 10 až 15% hmotnostních alkoholsulfátu nebo alkoholethersulfátu a 1 až 5 % hmotnostních alkoholethersulfátu nebo alkoholsulfátu, nejvýhodněji 10 nebo 11 až 13 nebo 14% hmotnostních alkylsulfátu, a 1 až 4 % hmotnostní alkylethersulfátu, jako například 12,5 % hmotnostního amoniumlaurylsulfátu a 2,5 % hmotnostního lauryldiethoxyethersulfátu sodného. Odpovídající procentický podíl kationtového povrchově aktivního kondicionačního činidla pro úpravu vlasů neboli kvartémí amoniové soli se
-5CZ 286615 B6 obvykle pohybuje v rozmezí od 0,1 až 3 % hmotnostních, výhodně 0,2 až 2 % hmotnostní, výhodněji 0,3 % až 1 % hmotnostní nebo 1,5 % hmotnostního ještě výhodněji 0,3 až 0,7 % hmotnostního a nejvýhodněji 0,4 až 0,6 % hmotnostního, například přibližně 0,5 % hmotnostního. Obsah normálně pevného polyethylenu je obvykle v rozmezí od 0,1 nebo 0,2 do 5 % hmotnostních výhodně od 0,2 do 0,5 nebo 2 % hmotnostních, výhodněji od 0,2 do 0,5 do 1 % hmotnostního a obvykle nejvýhodněji od 0,3 nebo 0,5 do 0,9 % hmotnostního, například asi 0,4 % hmotnostního a 0,75 % hmotnostního. Koncentrace minerálního oleje se obvykle pohybují v rozmezí od 0,1 do 10 % hmotnostních, výhodně od 0,2 do 8 % hmotnostních, výhodněji od 0,5 do 6 % hmotnostních a nejvýhodněji od 0,7 do 5 % hmotnostních, například asi 1 % hmotnostní nebo asi 4% hmotnostní. Obsah všech přísad se pohybuje v rozmezí od 0,1 do 30% hmotnostních, výhodně od 0,5 do 20 % hmotnostních a výhodněji od 3 do 15 % hmotnostních. Voda tvoří obvykle 50 až 95 % hmotnostních, výhodně od 60 nebo 70 do 90 % hmotnostních a nej výhodněji od 65 do 80 % hmotnostních například asi 73 % hmotnostních. V nevodných kompozicích jsou požadované složky, kationtový kondicionér, poly(nižší alkylen) a minerální olej v relativně stejných proporcích, přičemž vodné prostředí je buď vynecháno úplně, nebo je nahrazeno (úplně nebo zčásti) jiným rozpouštědlem nebo kapalným prostředím, například ethanolem nebo isopropanolem.
Kompozice podle předmětného vynálezu dále obsahují jednotlivé přísady a další případně přítomné složky kompozice podle tohoto vynálezu, které nejsou nezbytné, přičemž tyto složky mohou být přítomny všechny nebo mohou být přítomny libovolné kombinace těchto složek, a mezi tyto složky je možno zařadit následující látky přítomné v dále uvedených obvyklých koncentracích. Množství isoparafinu obsahujícího 10 až 18 atomů uhlíku, výhodně 12 až 16 atomů uhlíku a výhodněji 13 až 14 atomů uhlíku, se pohybuje v rozmezí od 0,1 do 1 % hmotnostního a výhodněji od 0,1 do 0,5% hmotnostního například asi 0,25 nebo 0,3% hmotnostního kompozice; parafín obsahující 20 až 60 atomů uhlíku, výhodně 20 až 50 atomů uhlíku a výhodněji 20 až 40 atomů uhlíku, tvoří 0,1 až 2% hmotnostní, výhodně 0,1 až 1 % hmotnostní a nejvýhodněji 0,1 až 0,5% hmotnostní, například asi 0,35% nebo 0,4% hmotnostního kompozice; celulózové zahušťovací činidlo, jakým je výhodně hydroxy-nižší alkyl-celulózové zahušťovací činidlo, výhodněji hydroxyethylcelulóza nebo směs hydroxyethylcelulóz, tvoří 0,05 až 1,5 % hmotnostního, výhodně 0,2 až 1 % hmotnostní a výhodněji 0,4 až 0,8 % hmotnostního, například asi 0,6 % hmotnostního; v množství 0,5 až 6 % hmotnostních výhodně 2 až 5 % hmotnostních, výhodněji 2 až 4 % hmotnostní, například přibližně 3,5% hmotnostního je zastoupen nižší alkanolamid vyšší mastné kyseliny (přičemž vyšší mastná kyselina má 12 až 18 atomů uhlíku a nižší alkohol obsahuje 2 až 3 atomy uhlíku), přičemž výhodně se jedná o monoethanolamid vyšší mastné kyseliny a ještě výhodněji monoethanolamid kyseliny laurové nebo monoethanolamid kyseliny laurové a myristové; dále kompozice obsahuje 0,5 až 1,5% hmotnostního, výhodně 0,5 až 1% hmotnostní, výhodněji 0,7 až 0,9% hmotnostního, například asi 0,8 % hmotnostního nižšího alkylenglykolesteru vyšší mastné kyseliny, výhodně ethylenglykoldiesteru vyšší mastné kyseliny, jako je ethylenglykoldistearát; 0,1 až 1% hmotnostní, výhodně 0,1 až 0,6% hmotnostního, výhodněji 0,2 až 0,5% hmotnostního například asi 0,4 % hmotnostního esteru vyšší mastné kyseliny a vyššího mastného alkoholu, výhodně esteru vyšší mastné kyseliny obsahující 16 až 18 atomů uhlíku a mastného alkoholu obsahujícího 16 až 18 atomů uhlíku, například stearylstearátu; 0,3 až 2 % hmotnostní, výhodně 0,5 až 1,5 % hmotnostního, ještě výhodněji 0,5 až 1 % hmotnostní, například asi 0,8 % hmotnostního triglyceridu kyseliny obsahující 18 až 36 atomů uhlíku; 0,2 až 1 % hmotnostní, výhodně 0,3 až 0,7 % hmotnostního, ještě výhodněji 0,4 až 0,6 % hmotnostního, například přibližně 0,5 nebo 1 % konzervačního činidla nebo antioxidační látky; dále až 0,5 % hmotnostního nebo 1 % hmotnostní, výhodně až 0,3 % hmotnostního chloridu alkalického kovu, výhodně chloridu sodného; a až 0,1 % hmotnostního etheru kyseliny citrónové nebo citrátu alkalického kovu, kterého se používá k regulaci hodnoty pH (pH se má pohybovat v rozmezí od 5,0 do 8,0, výhodně od 6,0 do 7,0, například je tato hodnota asi 6,5).
-6CZ 286615 B6
Ve shora uvedeném textu bylo již zmiňováno, že kompozice pro kondicionování vláken a vlasů podle vynálezu se mohou vyskytovat v různých fyzikálních formách, ale výhodná je forma kapalná a ve výhodném provedení je touto formou šampon pro úpravu vlasů. Takovéto kompozice, aby byly přijatelné pro trh, by měly být chemicky i fyzikálně stabilní, při skladování by se neměla zhoršovat jejich kvalita v nepřijatelném rozsahu (hlavně by neměly ztrácet své zlepšené kondicionační vlastnosti), a nemělo by docházet k usazování nebo k separaci nebo k nepříjemným změnám ve viskozitě. U šamponu podle vynálezu je žádoucí, aby se jejich viskozita pohybovala v rozmezí od 1 do 15 Pa.s (t. zn. 1000 do 15 000 centipoisů) při pokojové teplotě (25 °C), výhodně v rozmezí od 3 do 6 Pa.s (3000 až 6000 cp) a výhodněji by měly mít viskozitu, která je rovna přibližně 3,5 nebo 4 Pa.s (3500 nebo 4000 centipoisů) při této uvedené teplotě. Tyto kompozice ve formě šamponů se při skladování neusazují a v podstatě si udržují své zlepšené kondicionační vlastnosti týkající se úpravy vlasů. Také viskozita se během času nemění, takže zůstává stejná jako v okamžiku jejich výroby, přičemž někdy dochází k očekávanému zvýšení v krátké době po ukončení přípravy šamponu, takže požadovaná užitná viskozita přibližně odpovídá viskozitě produktu.
Zlepšená vlasová úprava je ve srovnání s kontrolními kompozicemi, u kterých nebyl použit ani polyethylen, ani minerální olej, zjevně patrná pro každého případného uživatele těchto kondicionačních kompozic nebo šamponů, přičemž toto zlepšení je měřitelné i při použití standardních testů, podle kterých se vyhodnocuje snadnost mokrého česání, snadnost suchého česání a zadržování statického náboje (což se týká nepříjemné létavosti). Případný uživatel šamponu se všimne toho, že po šamponování kompozicí podle vynálezu lze vlasy snadněji rozčesat, a to jak v mokrém, tak v suchém stavu, lze je snadněji tvarovat a méně podléhají akumulaci statické energie a nepříjemnému létání. Experimentální testy také ukázaly, že síla potřebná k pohybu hřebenu skrz standardní vlasový pramen po ošetření vlasů kondicionační kompozicí podle vynálezu nebo po šamponování těchto vlasů šamponem na bázi kompozice podle vynálezu (a opláchnutí), je menší než síla která je potřebná při použití kontrolních kompozic a šamponů pro podobné účely. Také létavost vlasů je menší než při použití kontrolních produktů určených k šamponování pramenů. Tyto výsledky byly potvrzeny testy, které provádělo několik zkušených hodnotitelů, přičemž použili jak experimentální tak kontrolní produkty ve srovnávacích testech, kdy hodnotili snadnost česání, statické charakteristiky a charakteristiky tvarovatelnosti.
Není žádoucí, aby použití kompozic podle vynálezu, mezi které je třeba zahrnout i šampony, bylo odlišné od běžného použití vlasy upravujících kompozic a šamponů. Tato kondicionační (neboli upravující) činidla mohou být aplikována při pokojové teplotě, nebo při poněkud zvýšené teplotě v normálním množství a mohou být ponechána na vlasech po různě dlouhou dobu, což závisí na rozsahu požadované úpravy. Obvykle se teplota kondicionačního činidla a vlasů pohybuje v rozmezí od 15 do 50 °C, výhodně od 20 do 40 °C, přičemž kondicionační kompozice je v kontaktu s vlasy po dobu 30 sekund až deset minut, výhodně v rozmezí od jedné do pěti minut. Množství aplikované kompozice se pohybuje obvykle v rozmezí od 0,1 do 25 gramů, často od 0,2 do 10 gramů a častěji od 0,5 do 2 gramů, což závisí na ne-vodných a nerozpouštědlových komponentech těchto kompozic. V případě šamponů se potom takto aplikované množství pohybuje v rozmezí od 0,5 do 50 gramů, často od 2 do 15 nebo 20 gramů a častěji pět až deset gramů na jedno použití. Nanesená kompozice může být kartáčem nebo/a hřebenem rovnoměrně včesána do vlasů a následně opláchnuta, přičemž je možné ponechat kompozici na vlasech a nebo ji lze částečně odstranit, například pomocí ručníku. V případě použití šamponu k umytí a úpravě vlasů se tento šampon nejprve ponechá na vlasech ve formě vodní pěny po dostatečně dlouhou dobu, obvykle 1 až 5 minut, což je dostatečná doba pro úpravu vlasů, načež se z vlasů spláchne voda. Vlasy pak lze učesat mokré, usušit, například fénováním a pomocí kartáče nebo hřebenu dosáhnout požadovaného účesu.
K přípravě kompozic podle vynálezu, mezi které je třeba zahrnout i šampony, není třeba použít žádných speciálních opatření, ale aby bylo dosaženo nej lepší stability kompozic ve formě
-7CZ 286615 B6 šamponů a vodných produktů, a to jak při skladování, tak při jejich použití, je vhodné při zvýšené teplotě, což je 60 nebo 70 až 90 °C, vytvořit vodnou disperzi ve vodě rozpustných lipofilních sulfátů a/nebo sulfonátů a přísad, odděleně rozpustit a/nebo dispergovat kationtové kondicionační činidlo, jako je například kvartémí amoniumhalogenid, a normálně pevný polyethylen v kapalném minerálním oleji při zvýšené teplotě (70 až 90 °C) a tyto dva roztoky a/nebo disperze potom smíchat a vytvořit tak stabilní disperzi. Jestliže se u přítomných přísad jedná o takové přísady, které jsou ve vodě rozpustné a/nebo dispergovatelné, mohou být tyto složky vmíchány do vodné fáze. Pokud se jedná o přísady, které nejsou rozpustné ani dispergovatelné ve vodném prostředí, jako například parafín, isoparafin a mikrokrystalický vosk, mohou být smíchány s výše uvedenými třemi zmíněnými lipofilními materiály, nebo v některých případech mohou být přidány do směsi vodných a lipofilních materiálů buď před, nebo po jejich ochlazení na pokojovou teplotu. Parfémy jsou obvykle přidávány k ostatním smíchaným složkám po tomto ochlazení na pokojovou teplotu, přičemž důvodem tohoto kroku je vyhnout se jejich ztrátě způsobené vypařováním nebo jejich rozkladu teplem. Pokud není dodržen popsaný postup a složky nejsou míchány odděleně, výsledkem jsou potom nestabilní produkty, u nichž dochází při skladování k separaci nebo k vypadávání fází, přičemž se u takto nestabilních produktů projevuje tendence ke zhoršování kondicionačních vlastností na rozdíl od stabilních kondicionačních kompozic pro úpravu vlasů a šamponů, které byly připraveny postupem podle vynálezu.
Příklady provedení vynálezu
V následujících příkladech budou podrobněji popsány kompozice na úpravu vláken podle vynálezu, přičemž tyto příklady jsou pouze ilustrativní a nikterak neomezují rozsah tohoto vynálezu. Pokud není výslovně uvedeno jinak, jsou všechny díly uváděny jako díly hmotnostní a teploty jsou uváděny ve °C.
Příklad 1
Složka Procenta (hmotnostní)
A (vynález) B (kontrol.)
* Natrosol™ 250HR 0,45 0,45
** Natrosol 330PA 0,15 0,15
Laurylsulfát amonný 12,50 12,50
*** Laurylethersulfát sodný 2,50 2,50
Monoethanolamid kyseliny laurové 3,50 3,50
Ethylenglykoldistearát 0,75 0,75
Stearylstearát 0,35 0,35
Propylenglykol U.S.P. 0,50 0,50
**** Synocrowax™ HGC-L 0,75 0,75
+ Britol™50 4,00
++ AC Polyethylen 9A (teplota
skápnutí=l 17 °C, mol. hmotnost
v rozmezí 2000 - 4000) 0,4 -
+++ Tricetylmethylamoniumchlorid 0,50 0,50
++++ Germaben™II 0,50 0,50
Barvivo (barva a/nebo ve vodě
dispergovatelný pigment) 0,10 0,10
Chlorid sodný 0,10 0,10
Kyselina citrónová 0,01 0,01
Voda, deionizovaná a ozařovaná 72,44 76,84
Parfém 0,50 0,50
100,00 100,00
-8CZ 286615 B6 * Hydroxyethylcelulóza (Hercules Corp.) ** Hydroxyethylcelulóza (Herkules Corp.) *** Etherová skupina = diethoxyskupina **** triglycerid kyseliny obsahující 18 až 36 atomů uhlíku (Croda Corp.) + Minerální olej s molekulovou hmotností v rozmezí od 400 do 800 (Witco/Penreco Corp.) ++ Polyethylenové homopolymery s molekulovou hmotností v rozmezí od 2000 do 4000 a teplotou skápnutí 117 °C (Allied Signál, lne.) +++ obchodní označení tohoto produktu je PC-90 (Sherex Chemical Corp.) ++++ konzervační činidlo (Sutton Laboratories, lne.)
Upravující kompozice výše uvedeného složení A byla připravena tak, že byly společně zahřátý ve vodě rozpustné a ve vodě dispergovatelné složky této kompozice s veškerou nebo téměř veškerou vodou uváděnou u této kompozice (pokud je v tomto stádiu použito menší množství než celkové množství vody, pak je zbytek přidán do směsi zahřátého vodního podílu a zahřáté lipofilní taveniny nebo disperze), dále byly společně zahřátý polyethylen, minerální olej, parafínový vosk a některé další „kapalné“ uhlovodíky' na teplotu asi 80 °C, pak následovalo smísení obou předsměsí (zahřátých) a toto míšení probíhalo deset minut za stálého míchání. Tímto způsobem byl připraven stabilní šampon, který se neusazoval ani se nevylučoval fáze při skladování po dobu jednoho měsíce za zvýšené teploty, což odpovídá skladování po dobu alespoň jednoho roku při pokojové teplotě. U připravených šamponů byly testovány kondicionační vlastnosti skupinou alespoň pěti zkušených hodnotitelů těchto produktů, přičemž tato skupina testovala vlasové prameny a/nebo vlasy na hlavě, které byly šamponovány touto kompozicí, opláchnuty vodou a sušeny, při vyhodnocování se kladl důraz na různé kondicionační charakteristiky, mezi které patří snadnost česání za mokra, snadnost česání za sucha, zadržování statického náboje, létavost a tvarovatelnost.
Podobným způsobem byl připraven kontrolní šampon B, který má stejné složení jako šampon A, ale neobsahuje polyethylen a minerální olej, které byly nahrazeny vodou. Obě kompozice měly hodnotu pH přibližně 6,5 a viskozitu při 25 °C okolo 3,5 Pa.s nebo 4,0 Pa.s (tzn. 3500 nebo 4000 ceptipoisů). Vlasové prameny šamponované touto kontrolní kompozicí, následně opláchnuty a sušeny, stejným způsobem jak tomu bylo u kompozice A, byly také hodnoceny členy hodnotící skupiny a tato hodnocení byla porovnána s hodnocením vlasů šamponovaných kompozicí A následně opláchnutých a sušených. Členové hodnotící skupiny došli k závěru, že veškeré upravující účinky při použití kompozice A jsou podstatně lepší než ty, které byly získány při použití kompozice B. Při numerickém vyhodnocování v měřítku od 1 do 5, přičemž čím vyšší číslo, tím lepší kondicionační účinek, byly výsledky po ošetření kompozicí B asi 2 a pro ošetření kompozicí A se pohybovaly kolem 5.
-9CZ 286615 B6
Příklad 2
Složka Procenta (hmotnostní)
Laurylsulfát amonný 12,50
* Laurylethersulfát sodný 2,50
Kokosdiethanolamid 3,50
Natrosol 250 HR 0,45
Natrosol 330 PA 0,15
Ethylenglykoldistearát 0,75
Stearylstearát 0,35
Propylenglykol U.S.P. 0,50
Synocrowax HGC-L 0,75
** Parafínový vosk (teplota tání = 36 °C) 0,35
Britol/50 1,00
*** AC Polyethylen 617A 0,75
**** Isopar™M 0,25
T ricetylmethylamoniumchlorid 0,50
Germaben II 0,5
Chlorid sodný, krystalický 0,10
Kyselina citrónová (nebo citrát sodný, kdy pH je příliš kyselé) 0,01
Voda, deionizovaná a ozařovaná 74,34
Parfém 0,75
100,00
* Lauryldiethoxy- nebo -triethoxyethersulfát sodný ** Parafíny s přímým řetězcem obsahující 20 až 40 atomů uhlíku *** Polyethylenový homopolymer s molekulovou hmotností v rozmezí od 2000 do 4000 **** Isoparafíny obsahující 13 až 14 atomů uhlíku
Šampon s výše uvedeným složením byl připraven stejným způsobem, který byl popsán při 10 přípravě šamponu podle příkladu 1, přičemž tavenina lipofílních materiálů obsahovala polyethylen, minerální olej, parafínový vosk a isoparafín. Výsledný šampon měl hodnotu pH asi 6,5 a viskozitu okolo 3,5 nebo 4,0 Pa.s (neboli 3500 nebo 4000 centipoisů) při teplotě 25 °C a byl stabilní při skladování, přičemž si zachovával své původní zlepšené kondicionační vlastnosti při úpravě vlasů a nedocházelo u něj k vypadávání fází ani separaci ani jinému 15 zhoršování při skladován až do jednoho roku.
Při testování vlastností tohoto šamponu v porovnání s kontrolním šamponem, kteiý měl stejné složení, ale neobsahoval polyethylen, měl tento šampon měřitelně lepší kondicionační vlastnosti při úpravě vlasů, jejichž hodnocení spočívá v souhrnu snadnosti mokrého česání, snadností 20 suchého česání, menší statiky a menší létavosti u vlasových pramenů ošetřených kompozicí se složením podle vynálezu ve srovnání s prameny šamponovanými kontrolní kompozicí.
Ve výše uvedené kompozici byly záměny aniontové detergenty, poměry jednotlivých složek jsou v této kompozici modifikovány a dále jsou do této kompozice přidány pomocná činidla pro 25 úpravu vlasů, což je potvrzením toho, že přítomnost polyethylenu, který je solubilizovaný minerálním olejem, zvyšuje kondicionační charakteristiky šamponu pro úpravu vlasů. Produkty podle vynálezu, ilustrované v příkladech 1 a 2, značně převyšují svými vlastnostmi ostatní kondicionační šampony tohoto typu podle dosavadního stavu techniky, přičemž za příčinu tohoto zlepšení vlastností je považována přítomnost poly-(nižšího alkylenu) jako kondicionačního 30 činidla pro úpravu vlasů ve spojení s minerálním olejem a s kationtovým kondicionačním povrchově aktivním činidlem. Rozdíly v úpravě jsou patrné nejen při instrumentálním testování nebo pro zkušeného hostitele, ale jsou zjevně patrné i průměrnému konzumentovi, uživateli
-10CZ 286615 B6 těchto produktů. Šamponované vlasy lze snadněji rozčesávat v mokrém stavu a kartáčovat nebo česat za sucha. Takto upravené (kondicionované) vlasy jsou snadněji fixovatelné a poddajnější, což je alespoň zčásti způsobeno nízkým statickým nábojem, který na nich vzniká, což způsobuje, že jednotlivé vlasy nemají tendenci se navzájem od sebe odpuzovat, přičemž tyto odpuzující účinky způsobují již zmíněnou nepříjemnou létavost.
Kompozice popsané v příkladech 1 a 2 představují šampony na kondicionování vlasů, ovšem kompozici podle předmětného vynálezu je možno rovněž použít pro formulování kondicionérů pro úpravu vláken a kompozic pro kondicionování vlasů, které nemají charakter šamponu. Takže je možno uvést, že tyto kompozice je tedy možno aplikovat na ostatní přírodní vlákna, jako je bavlna, len a vlna, a syntetická vlákna, jako jsou nylonová, polyesterová, akrylová a acetátová, za účelem jejich úpravy. Rovněž i v případech, kdy jsou tyto kompozice podle příkladů 1 a 2, které obsahují požadovaný kationtový kondicionér, polyethylen a minerální oleje, použity jako roztoky v alkoholovém nebo jiném vhodném rozpouštědle, nebo jako převedeny na formu gelu, nebo na jinou vhodnou formu a jsou aplikovány na vlasy formou postřiku, nebo jako kapalina, která se vkartáčuje, nebo jako gel, který se vetře do vlasů, jsou i při takto aplikovaných kompozicích tyto vlasy zjevně kondicionovány. Jsou-li tyto aplikace prováděny za pomoci vodných systémů, potom i v těchto případech je dosaženo lepší úpravy, než v případech, kdy nejsou v těchto kompozicích použity minerální olej a některé další solubilizační uhlovodíky (v tomto případě nemůže být připraven šampon v obvyklém stavu, protože polyethylen nebude dostatečně dispergován nebo emulgován).
Příklad 3
Jestliže jsou ve variantách složení kompozic podle příkladů 1 a 2 různé přísady vynechány takovým způsobem, aby připravené šampony obsahovaly pouze základní složky, což je aniontové povrchově aktivní činidlo, kationtový povrchově aktivní kondicionér, polyethylen, solubilizační kapalný uhlovodík (minerální olej) a voda, pak jsou připravené šampony méně viskózní, než je žádoucí, ale je možné i přesto je jako vhodné použít k šamponování a úpravě vlasů. V případě, kdy je ve složení těchto kompozic vynechán minerální olej, pak nemůže být polyethylen dispergován nebo emulgován v systému. Jestliže jsou namísto popsaného minerálního oleje použity jiné lehčí nebo těžší minerální oleje a jiné normálně kapalné uhlovodíky za účelem solubilizace polyethylenu, potom se dosáhne zlepšení kondicionačních vlastností oproti podobným kompozicí, které neobsahují tato solubilizační činidla, ale někdy jsou tyto jiné uhlovodíky z kosmetického hlediska nepřijatelné nebo toxické. Minerální olej je považován za neškodlivý, napomáhá dodat šamponovaným vlasům lesk a často působí jako lepší solubilizační činidlo polyethylenu, přičemž díky těmto všem funkcím je považován za značně výhodné solubilizační činidlo v kompozicích podle vynálezu.
Jestliže jsou kompozice podle vynálezu modifikovány takovým způsobem, že jsou některé z požadovaných složek kondicionačních kompozic a šamponů pro úpravu vlasů podle vynálezu, uvedených ve shora popsaných příkladech, nahrazeny jinými složkami uvedenými v popisné části, potom se rovněž dosáhne požadovaných kondicionačních účinků a čistících účinků při upravování vlasů, přičemž tyto účinky jsou vyšší, je-li přítomna kombinace polyethylenu a minerálního oleje. Jedná se například o nahrazení aniontových detergentů nebo aniontového detergentu triethanolaminlaurylsulfátem, myristylsulfátem sodným, cetylsulfátem draselným, triethanolaminmyristyldiethoxysulfátem, parafmsulfonátem sodným (parafín obsahuje 14 atomů uhlíku), olefinsulfonátem amonným (olefin obsahuje 10 atomů uhlíku) nebo triethanolaminkokosmonoglyceridsulfátem nebo jejich směsmi. Polyethylen může být nahrazen polyethyleny s vyšší nebo s nižší molekulovou hmotností (v uvedeném rozmezí molekulových hmotností od 1000 do 10 000), přičemž se může jednat o AC polyethyleny 6A, 7A, 8A a 725 (Allied Signál) a produkty E-12, -14 a -43 (Eastman Chemical Corporation) s molekulovou hmotností 1800, 2300 a 4500. Místo uvedeného minerálního oleje je možno použít minerální oleje s molekulovou
-11CZ 286615 B6 hmotností asi 550 nebo vyšší a nebo nižší, přičemž horní hranice molekulové hmotnosti je až 1000 a dolní 150. Nebo lze nahradit, alespoň zčásti, kationtové povrchově aktivní činidlo, a to distearyldimethylamoniumchloridem, trilaurylmethylamoniumchloridem, stearylcetyldimethylamoniumchloridem nebo dilauryldiethylamoniumchloridem. Rovněž i v těchto kompozicích mohou být libovolné výše popsané přísady, nebo některé z nich, vynechány. Kromě toho ve výhodném provedení podle vynálezu může být kromě uvedených složek nebo jako náhrada výše uvedených případně přítomných kondicionačních činidel použit aminosilikon, jako jsou například látky uvedené v patentech Spojených států amerických č. 4 559 227, 4 563 347, 4 601 902, 4 704 272 a 4 749 732 a v patentových přihláškách a v související patentové přihlášce stejných autorů, podané ve stejný den jako předmětná PV o názvu „Kompozice pro úpravu vláken obsahující aminosilikonové kondicionační činidlo“ („Fiber Conditioning Compositions Containing Aminosilicone Conditioning Agent“), který je zde uveden jako odkazový materiál. Množství těchto aminosilikonových kondicionačních činidel pro úpravu vlasů je výhodně 0,05 až 3 % hmotnostní, výhodněji 1 až 2 % hmotnostní, vztaženo na složení šamponu. V různých variantách složení kondicionačních kompozic podle vynálezu mohou být také různě měněny podíly jednotlivých složek, a sice o 10 %, 20 % a 30 % v obou směrech, pokud ovšem budou zachována rozmezí uvedených výše v popisné části. I při těchto změnách bude dosaženo zvýšených zpravujících účinků.
Všechny uváděné patenty, publikace, texty a specifikace patentových přihlášek jsou uváděny jako odkazové materiály.
Vynález byl v přecházející části popisu ilustrován na příkladných provedeních, které však mají pouze ilustrativní charakter a nikterak neomezují vlastní rozsah vynálezu, který je jednoznačně vymezen pouze dále definovanými patentovými nároky. Je samozřejmé, že opatření podle vynálezu mohou být o sobě známým způsobem modifikována, aniž by se takto modifikovaná opatření odchyloval od celkového rámce vynálezu.

Claims (3)

1. Kompozice pro úpravu vláken, vyznačující se tím, že obsahuje kationtové povrchově aktivní kondicionační činidlo pro úpravu vlákna, ve vodě nerozpustný polyalkylen a/nebo oxidovaný polyalkylen obsahující v alkylenové části 1 až 5 atomů uhlíku, kterýje pevný za normálních podmínek při teplotě okolí a atmosférickém tlaku, a solubilizační činidlo pro uvedený polymer, které činí tento polymer kapalným a dispergovatelným ve vodě v přítomnosti tohoto kationtového povrchově aktivního kondicionačního činidla pro úpravu vlákna a vody.
2. Kompozice podle nároku 1, vyznačující se tím, že obsahuje kondicionační podíl kvartémí amonné soli jako kondicionačního činidla vlákna, ve vodě nerozpustný polyethylen, který je v pevném stavu za normálních podmínek při teplotě okolí a atmosférickém tlaku, v množství dostatečném ke zvýšení kondicionačního účinku kvartémí amoniové soli při úpravě vlákna, kdy je polyethylen zkapalněn tak, aby byl dispergovatelný ve vodě, a solubilizační podíl uhlovodíku nebo směsi uhlovodíků, který, resp. která je solubilizačním činidlem pro polyethylen a který, resp. která ho činí ve vodě dispergovatelným v přítomnosti kvartémí amoniové soli a vody.
-12CZ 286615 B6
3. Použití kondicionační kompozice pro úpravu vláken, obsahující kationtové povrchově aktivní kondicionační činidlo pro úpravu vlákna, ve vodě nerozpustný polyalkylen a/nebo oxidovaný polyalkylen obsahující v alkylenové části 1 až 5 atomů uhlíku, který je pevný za normálních podmínek při teplotě okolí a atmosférickém tlaku, a solubilizér pro tento polymer, 5 který jej činí kapalným a ve vodě dispergovatelným v přítomnosti tohoto kationtového povrchově aktivního kondicionačního činidla pro úpravu vlákna a vody podle nároku 1, pro kondicionování vlasů.
CZ19903095A 1989-11-07 1990-06-21 Kompozice pro úpravu vláknen a její použití CZ286615B6 (cs)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19903095A CZ286615B6 (cs) 1990-06-21 1990-06-21 Kompozice pro úpravu vláknen a její použití
CZ19981679A CZ290337B6 (cs) 1989-11-07 1998-05-29 Kompozice pro úpravu vlasů a způsob výroby ąamponu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19903095A CZ286615B6 (cs) 1990-06-21 1990-06-21 Kompozice pro úpravu vláknen a její použití

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ309590A3 CZ309590A3 (cs) 2000-02-16
CZ286615B6 true CZ286615B6 (cs) 2000-05-17

Family

ID=5466138

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19903095A CZ286615B6 (cs) 1989-11-07 1990-06-21 Kompozice pro úpravu vláknen a její použití

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ286615B6 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CZ309590A3 (cs) 2000-02-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0407041B1 (en) Fiber conditioning compositions containing solubilized poly-lower alkylene
RU2106135C1 (ru) Композиция для обработки волокна или кожи
AU634404B2 (en) Shampoos and conditioning shampoos having increased capacity for incorporation of conditioning agents and removal of hair soil
CZ286572B6 (cs) Šampon upravující vlasy
CZ282888B6 (cs) Vlasový šamponový prostředek s kondicionerem
MXPA97003648A (en) Methods and compositions for the conditioning of the skin and the head
HU210123B (en) Fiber conditioning compositions containing aminosilicone and process for preparing the compositions
JP2975644B2 (ja) 真珠光沢の繊維コンディショニング
JPH0774135B2 (ja) 毛髪化粧料
CZ9801679A3 (cs) Kompozice pro úpravu vlasů a způsob výroby ąamponu
CZ286615B6 (cs) Kompozice pro úpravu vláknen a její použití
JP2018080121A (ja) 毛髪シャンプー組成物
JPH0334915A (ja) 洗浄剤組成物
IE902193A1 (en) HAIR CONDITIONING SHAMPOO CONTAINING LONG CHAIN ALCOHOL COMPONENT IE

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20030621