CZ286354B6 - Způsob regulace makrobezobratlých - Google Patents
Způsob regulace makrobezobratlých Download PDFInfo
- Publication number
- CZ286354B6 CZ286354B6 CZ19951897A CZ189795A CZ286354B6 CZ 286354 B6 CZ286354 B6 CZ 286354B6 CZ 19951897 A CZ19951897 A CZ 19951897A CZ 189795 A CZ189795 A CZ 189795A CZ 286354 B6 CZ286354 B6 CZ 286354B6
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- eddi
- ppm
- mortality
- water
- days
- Prior art date
Links
Classifications
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A01—AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
- A01N—PRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
- A01N33/00—Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing organic nitrogen compounds
- A01N33/02—Amines; Quaternary ammonium compounds
- A01N33/04—Nitrogen directly attached to aliphatic or cycloaliphatic carbon atoms
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A01—AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
- A01N—PRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
- A01N59/00—Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing elements or inorganic compounds
- A01N59/10—Fluorides
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A01—AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
- A01N—PRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
- A01N59/00—Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing elements or inorganic compounds
- A01N59/12—Iodine, e.g. iodophors; Compounds thereof
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C02—TREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
- C02F—TREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
- C02F1/00—Treatment of water, waste water, or sewage
- C02F1/50—Treatment of water, waste water, or sewage by addition or application of a germicide or by oligodynamic treatment
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C02—TREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
- C02F—TREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
- C02F1/00—Treatment of water, waste water, or sewage
- C02F1/72—Treatment of water, waste water, or sewage by oxidation
- C02F1/76—Treatment of water, waste water, or sewage by oxidation with halogens or compounds of halogens
- C02F1/766—Treatment of water, waste water, or sewage by oxidation with halogens or compounds of halogens by means of halogens other than chlorine or of halogenated compounds containing halogen other than chlorine
Landscapes
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Wood Science & Technology (AREA)
- Environmental Sciences (AREA)
- Plant Pathology (AREA)
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Agronomy & Crop Science (AREA)
- Dentistry (AREA)
- General Health & Medical Sciences (AREA)
- Pest Control & Pesticides (AREA)
- Zoology (AREA)
- Hydrology & Water Resources (AREA)
- Environmental & Geological Engineering (AREA)
- Water Supply & Treatment (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Inorganic Chemistry (AREA)
- Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
- Stereo-Broadcasting Methods (AREA)
- Stabilization Of Oscillater, Synchronisation, Frequency Synthesizers (AREA)
- Catching Or Destruction (AREA)
- Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
- Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)
- Circuits Of Receivers In General (AREA)
- Farming Of Fish And Shellfish (AREA)
- Control Of Electric Motors In General (AREA)
- Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
- Nitrogen And Oxygen Or Sulfur-Condensed Heterocyclic Ring Systems (AREA)
- Synchronisation In Digital Transmission Systems (AREA)
- Medicines That Contain Protein Lipid Enzymes And Other Medicines (AREA)
- Detection And Correction Of Errors (AREA)
- Extraction Or Liquid Replacement (AREA)
- Automatic Analysis And Handling Materials Therefor (AREA)
- Silver Salt Photography Or Processing Solution Therefor (AREA)
- Measurement Of Radiation (AREA)
- Continuous Casting (AREA)
- Control Of Non-Electrical Variables (AREA)
- Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)
Abstract
Způsob regulace počtu makrobezobratlých ve vodních systémech, jako jsou jezera, který spočívá v tom, že se do vodního systému, potřebujícího takovou regulaci, přidá regulačně účinné množství aniontové toxické látky obsahující aniont I.sup. -.n. nebo F.sup. -.n., jako je ethylendiamindihydrojodid (EDDI) nebo fluorid sodný (NaF).ŕ
Description
Způsob regulace makrobezobratlých
Oblast techniky
Předložený vynález se týká způsobu regulace makrobezobratlých, jako jsou měkkýši, ve vodních systémech.
Chemická regulace množení makrobezobratlých značně přispívá ke snížení kvality vody.
Dosavadní stav techniky
Například Smith (U.S. patent 4 462 914) použil polykvartemí amoniové sloučeniny, zvláště chloridy pro regulaci asijského mlže Carbicula fluminea. Polykvartemí amoniové sloučeniny mají obecně vysokou hustotu kationtového náboje a jsou stresujícími toxickými látkami pro ryby a měkkýše, které způsobují zanesení žáber s aniontovým nábojem. Avšak polykvartemí amoniové sloučeniny dodávají nežádoucí chloridy do čerstvých vod, což je posuzováno jako negativní příspěvek pro kvalitu vody.
Whitekettle a Lyons (U.S. patent 4 970 239) usmrtili měkkýše alkylthioalkylaminy, zvláště decylthioethylaminem. Avšak kationtové vlastnosti aminů při ucpání žáber v rybách a příspěvek síry do čerstvých vod působí negativně na kvalitu vody.
Allan a Hinton (britský patent 1 464 005) upozornili na moluskicidní vlastnosti polyhexamethylenbiguanidu-HCl. Avšak tato sloučenina je také polykationtovou chemickou látkou o velké kationtové hmotě, která zřejmě způsobuje úhyn ryb a moluskicidní vlastnosti.
Sindery (francouzský patent 1 460 037) uvádí, že mají primární, sekundární a terciární aminy moluskicidní účinky. Avšak Sindery neuvádí výhody při použití jod-diaminových solí nad chlor-diaminovými solemi. Také neuvádí hodnotu minimalizující kationtové náboje látek pro ošetření vody.
Nishimura a spol. (Japanese Kokai 79/110,323) zjistil, že jsou N-monosubstituované propylendiaminy moluskicidní vůči mořskému svijonožci (vilejši stvolnatému). Avšak kationtové aminy a diaminy jsou dráždící a žábry zanášející sloučeniny, které neumožňují optimální způsob řízení kvality vody vzhledem k negativním účinkům na populaci ryb.
Kozianowski (Chemical Abstracts 65:4577g, 1966) popsal, že jsou ethanolaminové soli 2,5dichlor—4—nitrosalicylanilidu účinné pro regulaci plžů (hlemýžďů). Avšak tato sloučenina je velmi drahá a je nedosažitelná pro systémy vodního hospodářství ani v nerozvinutých ani v rozvinutých zemích.
Shevtsova a spol. (Chemical Abstracts 91:85169p, 1979) regulovali slávičku mnohotvárnou v závlahových trubkách amoniumnitrátem při koncentracích 400 až 500 ppm. Shevtsova a spol. zjistili nepřiměřenou regulaci při nízkých teplotách (9 až 11 °C) a rovněž zjistili, že jsou roční mlži odolnější než mladší nebo starší mlži. Avšak ve vodních systémech přidal kation i anion amoniumnitrátové sloučeniny dusík do čerstvé vody, což není optimální, protože dusík přispívá k eutrofizaci a kvetení řas.
Thomton, Pulp & Páper, strany 127-129, 1989, popsal makroznečištění papírenských vod asijskými mlži Corbicula fluminea a doporučil kationtové polyquaty pro regulaci růstu mlžů.
-1 CZ 286354 B6
Avšak použití takových kationtových sloučenin je nepřijatelné jak bylo uvedeno výše. Thomton vyjádřil potřebu moluskicidu, který by byl bezpečný, cenově dostupný, účinný, schválený EPA.
Monroe v lednu 1991 v časopise Time upozornil na problémy pro průmysl, užitkové věci, města a jednotlivce, způsobené množením slávičky mnohotvárné v Great Lakes.
Jsou tedy problémy spojené s množením makrobezobratlých jako jsou měkkýši. První pokusy regulace množení vedly ke zhoršeným podmínkám životního prostředí, které byly spojeny se změnou náboje vody ošetřené toxickými látkami a látkami způsobující stres jako jsou chlor, brom, chlorid draselný, amonium, měď nebo jiné těžké kovy. Proto je tedy potřeba lepších prostředků pro regulaci makrobezobratlých.
Podstata vynálezu
Předmětem předloženého vynálezu je účinně regulovat množení makrobezobratlých, jako je množení měkkýšů, ve vodách, za současného snížení nepříznivých účinků na kvalitu vody a životního prostředí.
Další předměty a výhody předloženého vynálezu budou uvedeny částečně v následujícím popise a částečně budou zřejmé z popisu, nebo vyplynou při provedení předloženého vynálezu. Předměty a výhody předloženého vynálezu budou uskutečněny a dosaženy pomocí prvků a kombinací zvláště zdůrazněných v připojených nárocích.
Pro dosažení předmětů vynálezu a ve shodě s účelem předloženého vynálezu zde obsaženého a široce popsaného, se předložený vynález týká způsobu regulace počtu makrobezobratlých ve vodních systémech. Tento způsob zahrnuje přidání k systému potřebujícímu takovou regulaci regulačně účinné množství alespoň jedné aniontově toxické látky, která obsahuje anionty jodu (Γ) nebo fluoru (F), jako je ethylendiamindihydrojodid (EDDI) nebo fluorid sodný (NaF). Jinak řečeno, aniontová toxická látka použitá v předloženém vynálezu je ve vodě rozpustný zdroj aniontů jodu nebo fluoru.
Je třeba si uvědomit, že předešlý obecný popis a následující podrobný popis jsou pouhými příklady a vysvětleními a neomezují předložený vynález, jak je nárokován.
Obr. 1 ukazuje výsledky statistického působení EDDI na Dreissena vyjádřeno jako souhrnné procento úhynu na době působení.
Obr. 2 ukazuje výsledky statistického působení EDDI na Corbicula vyjádřeno jako souhrnné procento úhynu na době působení.
Obr. 3 ukazuje výsledky statistického působení EDDI na Dreissena vyjádřeno jako rychlosti úhynu na základě měnících se koncentrací EDDI.
Obr. 4 ukazuje výsledky statistického působení EDDI na Corbicula vyjádřeno jako rychlosti úhynu na základě měnících se koncentrací EDDI.
Obr. 5 ukazuje výsledky statistického působení EDDI na Corbicula a Dreissena vyjádřeno jako průměrná doba úhynu na základě měnících se koncentrací EDDI.
Výraz „makrobezobratlí“ zde používaný je definován jako třídy vodních organismů, které se vyvíjejí zjuvenilního nebo larválního stadia životní formy do dospělého stadia životní formy. Makrobezobratlí jsou komplexní multibuněčné organismy, které mají integraci orgánu a tkání,
-2CZ 286354 B6 které tvoří pokročilé život udržující systémy (tj. oběhový systém, dýchací systém, rozmnožovací systém, nervový systém).
Vývoj dospělého životního stadia makrobezobratlých způsobuje mnoho problémů souvisejících se zanesením vodních systémů, například chladicích zařízení. Tyto problémy jsou zařazeny pod výraz „makrozanesení“ (makroznečištění) a může vyústit v rozbité zařízení, porušení bezpečnostních systémů a snížení tlaku, což může snížit chladicí účinnost. Snížená chladící účinnost může porušit zařízení a snížit celou účinnost a efektivitu. Dále se rozumí, že výraz „makrozanesení“ také zahrnuje rozklad vodních systémů, například kdy makrobezobratlí spotřebují potravinové zdroje jako je plankton na úkor ostatního vodního života ve vodním systému.
Také se rozumí, že výraz „biozanesení“ znamená okluzi trubek, hadic nebo potrubí používaných pro přepravu buď neupravené vody nebo upravené vody biomasou tvořenou makroorganismy jako měkkýši, průvodními řasami, prvoky, houbami (a plísněmi) a bakteriemi.
Příklady makrobezobratlých zahrnují měkkýše (tj. zaděnky, slávky, ústřice a plže-hlemýždě), korýše, živočišné houby, kroužkovce, mechovce a pláštěnce.
Předložený vynález se může použít v průmyslových provozech a zařízeních, která jsou vystavena takovému makrozanesení, přičemž systém používá vodu na základě jednoho průtoku nebo se jedná o typ s recirkulací. Předložený vynález lze také použít pro jakýkoliv vodní zdroj, jako jsou jezera nebo bazény a pitná voda, kde je potřebná regulace makroznečištění a/nebo bioznečištění. Výhodně se předložený vynález týká regulace všech životních stupňů makrobezobratlých.
Předložený vynález se týká použití aniontových toxických látek, které obsahují aniont jodu (Γ) nebo fluoru (F~) pro regulaci makrobezobratlých a výhodné příklady takových aniontových toxických látek zahrnují, ale nejsou jimi omezeny, ethylendiamindihydrojodid (EDDI) a fluorid sodný (NaF). Jiné příklady by zahrnovaly fluorovodík a fluorid draselný.
Aniontové toxické látky, na rozdíl od kationtově povrchově aktivních látek, působí na makrobezobratlé účinněji přes jejich aniont než jejich kationt. Například EDDI je přibližně 79,5 % aniontové hmoty a jen asi 19,5 % kationtové hmoty. Dále aniontové toxické látky, na rozdíl od chloru a jiných dráždivých látek používaných pro regulaci makrobezobratlých, nestresují makrobezobratlé, to znamená například, že měkkýši se nestahují do svých ulit, ale pokračují ve filtrování potravy v přítomnosti aniontu jodu nebo fluoru, dokud se jejich biologické systémy nezhroutí v důsledku toxicity jodu nebo fluoru.
Aniontové toxické látky jako EDDI jsou pro životní prostředí výhodnější než kationtové toxické látky, protože ryby a jiný vodní život nejsou vážně ovlivněny a protože aniontové toxické látky přidávají méně dusíku a následně způsobují menší eutrofizaci čerstvé vody.
Ve skutečnosti je jedna taková aniontová toxická látka, EDDI, ačkoliv nebyla dříve známá pro regulaci makrobezobratlých, bezpečnou sloučeninou pro použití ve vodních systémech, jelikož to je komerční produkt prodávaný většinou jako krmivo pro živočichy a ryby. Proto tedy její použití při úpravě vody by pomohlo nejen při ozdravění rostoucího problému kvality vody, ale také přidání potřebného jodu do potravinového řetězce ve vodách s nedostatkem jodu.
Jako zvláštní příklad a v souladu s předloženým vynálezem může být EDDI přidán do zvoleného vodního systému, který potřebuje regulaci makrozanesení, v množství od 1,0 do 100 ppm EDDI do vodního systému, který má být upraven. Výhodně se přidá asi 80 ppm až asi 85 ppm do vodního systému, který potřebuje regulaci makrozanesení. EDDI je komerčně dostupné od firmy West Agro, lne., Kansas City, MO. Obecně lze přidat jiné aniontové toxické látky, které obsahují aniont Γ do vodního systému, který potřebuje regulaci makrozanesení, v množství od 0,8 ppm Γ do 80 ppm Γ.
-3CZ 286354 B6
Při úpravě pomocí fluoridu sodného podle předloženého vynálezu, se může upravovat fluoridem sodným zvolený vodní systém, který potřebuje regulaci makrozanesení, v množství od 0,5 ppm do 10 ppm fluoridu sodného ve vodním systému, který se má upravit. Výhodně se přidá do vodních systémů potřebujících regulaci makrozanesení, a to do severních vodních systémů 2 ppm až 3 ppm fluoridu sodného, a do jižních vod 3 ppm až 10 ppm fluoridu sodného.
Obecně by mohly být přidány jiné aniontové toxické látky obsahující aniont F~ do vodního systému potřebujícího regulaci makrozanesení v rozsahu od 0,2 ppm F do 4,5 ppm F”.
Předložený vynález bude dále objasněn následujícími příklady, které jsou zamýšleny jako pouhé příklady předloženého vynálezu a nemají omezit jeho rozsah.
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1
Slávky (mussels) byly získány od Bay Metropolitan Water Treatment Plant vBay City, Michigan. 20 slávek bylo umístěno v každé ze dvou 1000 ml odměmých plastických kádinek, které obsahovaly neupravenou vodu ze Saginaw Bay. Pomocí lx zvětšovacího skla upevněného nad vrchem kádinek, byly pozorovány testované slávky zda žijí nebo jsou mrtvé. Při sledování byly pozorovány dospělé slávky s otevřenými lasturami, dospělé se zavřenými lasturami, prázdné skořápky od dospělých, jednoroční s otevřenými lasturami, malé a mikroslávky a černá byssová vlákna v rozsahu mezi zralými a ročními slávkami.
K jedné z kádinek bylo přidáno 2,5 ml zásobního roztoku obsahujícího 1000 ppm NaF (5 ppm) a doplněno na 500 ml neupravenou vodou ze zálivu Saginaw. Do druhé kádinky bylo přidáno 40 ml zásobního roztoku obsahujícího 1000 ppm EDDI (80 ppm) a také doplněno do 500 ml neupravenou vodou ze zálivu Saginaw.
Kontrolní slávky byly drženy v oddělené nádobě s neupravenou vodou a byly čas od času pozorovány zvětšovacím sklem.
Slávky pod působením fluoridu sodného ustaly v pohybu během asi pěti minut po ošetření. Slávky pod působením EDDI se pohybovaly o několik minut déle a nechaly své ulity otevřené po dobu čtyř hodin.
Ke konci čtyř hodin byl zjišťován úhyn slávek ošetřených a kontrolních slávek. Zjištění bylo provedeno vložením háčkovací jehly č. 12 mezi ulity a stanovením, zda slávky zavírají nebo ne své ulity. Dospělé slávky v neupravené vodě byly živé a stejně tak roční slávky. Malé slávky nebyly testovány.
Ošetřené slávky, které byly pod vlivem testovaných chemikálií, nezavřely své lastury působením jehly a všechny byly hodnoceny jako uhynulé.
Během testování lastur slávek byl rozdíl v křehkosti lastur. Lastury slávek, které byly pod působením fluoridu sodného byly křehké a stále se lámaly během pokusu. Lastury kontrolních slávek a slávek, které byly pod účinkem EDDI, nebyly křehké a žádná se nezlomila během zkoušky.
Předpokládá se, že dochází k reakci mezi fluoridem sodným a CaCO3 v lastuře slávky (CaCO3 + 2 NaF = Na2CO3 + CaF2) za vzniku křehké sloučeniny, která způsobuje rozlomení
-4CZ 286354 B6 skořápek. Na základě těchto výsledků z pokusů, vynálezce nezná jiný moluskicid, který by chemicky napadal skořápky slávičky mnohotvárné (zebra mussels) a usmrcoval je, ať jsou nebo nejsou skořápky otevřené.
Příklad 2
Hlemýždi, pět na jednu kádinku, v 800 ml vody z řeky Tennessee byli vystaveni působení po dobu čtyř hodin různým koncentracím chemikálií v rozmezí od nuly do 100 ppm. Teploty vody odpovídaly okolní teplotě vzduchu.
Zdraví roční živočichové byli vybráni pro testy a byli sbíráni z ponořených omletých kamenů a průměrně měli průměr skořápek od asi 7 do 10 mm.
Tabulka 1 Počet uhynulých hlemýžďů po čtyřech hodinách působení ethylendiamindihydrojodidu (EDDI) a methylglykosidu při třech koncentracích ve vodě z řeky Tennessee
Ošetření | 10 ppm | 50 ppm | 100 ppm |
kontrola | 0 | 0 | 0 |
methylglykosid | 0 | 0 | 0 |
EDDI | 3 | 5 | 5* |
* Všichni hlemýždi uhynuli během jedné hodiny při této koncentraci.
Pozorování během působení objevila pomalý a strnulý pohyb hlemýžďů v kontrolní vodě. Hlemýždi v kádinkách ošetřených relaxantem methylglykosidem byly více aktivní, ale stále ještě ne stresovaní. Teplota vody byla 12 až 15 °C a teplota sama snížila pohyblivost.
Hlemýždi v kádinkách obsahujících vodu upravenou EDDI byli aktivnější než kontrolní a méně aktivní než ti, kteří byly pod vlivem methylglykosidu, avšak hlemýždi ošetřeni EDDI nebyli podráždění nebo stresovaní a neuzavírali se. Někteří hlemýždi šplhali po stěnách kádinky. Před uhynutím a klesnutím se změnila barva jejich noh od bílé až růžové na spodu k purpurově oranžové a došlo ke zkroucení jejich noh.
Otrávení hlemýždi se nikdy neuzavřeli a stali se nepohyblivými a necitlivými vůči stimulaci. Nepohybliví hlemýždi byli podrobeni působení 500 ppm ledové kyseliny octové, aby se potvrdila nepohyblivost a úhyn.
Příklad 3
Jak je uvedeno v tabulce 2, byly uskutečněny další testy toxicity EDDI na dospělé jedince asijského mlže Corbicula fluminea a slávičku mnohotvárnou Dreissena. Tabulka 2 také uvádí použité množství EDDI a také počet mlže Corbicula fluminea nebo slávičky mnohotvárné, použitý v každém pokusu a také průměrnou dobu úhynu.
Výsledky v tabulce 2 jsou také graficky znázorněny na obr. 1 až 5.
-5CZ 286354 B6
Tabulka 2
Souhrn výsledků testů toxicity EDDI na dospělé jedince mlže Corbicula fluminea a slávičky mnohotvárné, Driessina polymorpha
Ošetření mg/kg | n | Průměrná doba úhynu (dny) | s.d. | 95% Meze Jistoty (dny) | Rozsah (dny) | Test rozsahu ANOVA | Míra účinku (Ano/ Ne) | LTso (dny) | LTioe (dny) | NTjoo (dny) |
Corbicula fluminea
kontrola | 16 | (0% úhynu po 37, 83 dnech účinku) | N.A.' | - | ||||||
0.5 mg/kg | 15 | (0% úhynu po 37, 83 dnech účinku) | N.A. | - | ||||||
1.0 mg/kg | 16 | (25% úhynu po 37, 83 dnech účinku) | N.A | - | 38.96 | 78.48 | - | |||
2.0 mg/kg | 13 | (8% úhynu po 37, 83 dnech účinku) | N.A. | - | 249.09 | 3204.55 | - | |||
4.0 mg/kg | 15 | (7% úhynu po 37, 83 dnech účinku) | N.A. | - | 566.40 | 19492.36 | - | |||
8.0 mg/kg | 15 | (40% úhynu po 37, 83 dnech účinku) | N.A. | 36.21 | 51.92 | - | ||||
10.0 mg/kg | 18 | (17% úhynu po 37, 83 dnech účinku) | N.A. | - | 40.01 | 65.06 | - | |||
20.0 mg/kg | 17 | 26.76 | 2.93 | 1.51 | 20.83-30.83 | Ne | 25.91 | 34.37 | 30.83 | |
30.0 mg/kg | 15 | 24.56 | 3.02 | 1.67 | 18.90-29.82 | Ne | 24.21 | 38.68 | 29.82 | |
40.0 mg/kg | 16 | 19.61 | 1.97 | 1.05 | 16.83-24.87 | viz | Ne | 19.67 | 26.22 | 24.87 |
50.0 mg/kg | 19 | 22.57 | 5.22 | 2.52 | 14.81-31.90 | tab. | Ne | 22.90 | 35.83 | 31.90 |
60.0 mg/kg | 18 | 22.11 | 1.96 | 0.97 | 17.88-24.87 | 2a | Ne | 21.57 | 26.53 | 24.87 |
70.0 mg/kg | 17 | 18.38 | 2.57 | 1.32 | 11.90-21.81 | Ne | 17.49 | 25.80 | 21.81 | |
80.0 mg/kg | 15 | 18.97 | 3.71 | 2.05 | 6.88-21.81 | Ne | 20.73 | 53.05 | 21.81 |
Drissina polymorpha
kontrola | 25 | (0% úhynu po 37, 83 dnech účinku) | N.A.' | - | |||
0.5 mg/kg | 25 | (0% úhynu po 37, 83 dnech účinku) | N.A. | - | |||
1.0 mg/kg | 23 | (13% úhynu po 37, 83 dnech účinku) | N.A. | - | 55.64 | 130.06 | - |
2.0 mg/kg | 25 | (4% úhynu po 37, 83 dnech účinku) | N.A. | - | 221.54 | 170.43 | - |
4.0 mg/kg | 24 | (16% úhynu po 37, 83 dnech účinku) | N.A. | - | 324.88 | 38559.21 | - |
8.0 mg/kg | 24 | (25% úhynu po 37, 83 dnech účinku) | N.A. | - | 151.24 | 4075.62 | - |
10.0 mg/kg | 23 | (17% úhynu po 37, 83 dnech účinku) | N.A. | - | 39.20 | 84.13 | - |
20.0 mg/kg | 25 | (52% úhynu po 37, 83 dnech účinku) | N.A. | - | 35.25 | 53.02 | - |
30.0 mg/kg | 24 | (68% úhynu po 37, 83 dnech účinku) | N.A. | - | 32.65 | 60.30 | - |
40.0 mg/kg | 25 | (36% úhynu po 37, 83 dnech účinku) | N.A. | 43.93 | 99.02 | - | |
50.0 mg/kg | 23 | (91% úhynu po 37, 83 dnech účinku) | N.A. | - | 26.93 | 67.47 | - |
60.0 mg/kg | 24 | (79% úhynu po 37, 83 dnech účinku) | N.A. | - | 30.92 | 54.87 | - |
70.0 mg/kg | 25 | (96% úhynu po 37, 83 dnech účinku) | N.A. | - | 29.60 | 53.48 | - |
80.0 mg/kg | 25 | (96% úhynu po 37, 83 dnech účinku) | N.A. | - | 26.63 | 192.68 | - |
N.A. (ne aplikovatelné) znamená, že hodnoty nemohly být vypočteny, protože ne všichni jedinci ve vzorku uhynuli během doby účinku
-6CZ 286354 B6
Tabulka 2a
Souhrn jednosměrné analýzy změn testující rozdíl v průměrných dobách úhynu mlžů (Corbicula fluminea) ukazující 100% úhyn vzorku účinkem EDDI během celé doby testování 37,83 dnů (tj. množství 20, 30, 40, 50, 60, 70 a 80 mg EDDI/kg roztoku)
Ošetřeni mg/kg | n | Průměrná doba úhynu (dny) | s.d. | 95% meze jistoty (dny) | Rozsah (dny) | Tesť Rozsahu ANOVA | Míra účinku (Ano/ Ne) | LT5o (dny) | LTioo (dny) | NT.oo (dny) | ||
Corbicula fluminea | ||||||||||||
20.0 mg/kg | 17 | 26.76 | 2.93 | 1.51 | 20.83-30.83 | Ne | 25.91 | 34.37 | 30.83 | |||
30.0 mg/kg | 15 | 24.56 | 3.02 | 1.67 | 18.90-29.82 | i | Ne | 24.21 | 38.68 | 29.82 | ||
50.0 mg/kg | 19 | 22.57 | 5.22 | 2.52 | 14.81-13.90 | Ne | 22.90 | 35.83 | 31.90 | |||
60.0 mg/kg | 18 | 22.11 | 1.96 | 0.97 | 17.88-24.87 | Ne | 21.57 | 26.53 | 24.87 | |||
40.0 mg/kg | 16 | 19.61 | 1.97 | 1.05 | 16.83-24.87 | 1 | Ne | 19.67 | 26.22 | 24.87 | ||
80.0 mg/kg | 15 | 18.97 | 3.71 | 2.05 | 6.88-21.81 | Ne | 20.73 | 53.05 | 21.81 | |||
70.0 mg/kg | 17 | 18.38 | 2.57 | 1.32 | 11.90-21.81 | Ne | 17.49 | 25.80 | 21.81 |
* Svislé čáry, které jdou přes průměrné doby úhynu, ukazují nevýznamný rozdíl u těchto průměrů (P > 0,05). Průměry nespojené svislými čarami se vzájemně značně liší (P < 0,05), testováno jednosměrnou analýzou změn. Souhrn těchto výsledků je popsán níže.
SOUHRN ANOVA TESTU PRŮMĚRNÉ DOBY ÚHYNU ÚČINKEM EDDI PRO CORBICULA FLUMINEA
Průměrná doba úhynu při 20 mg EDDI/kg je významně odlišná od průměrů při 40, 50, 60, 70 a 80 mg/kg, avšak ne od 30 mg/kg.
Průměrná doba úhynu při 30 mg EDDI/kg je významně odlišná od průměrů při 40, 70 a 80 mg/kg, ale ne od 20, 30, 50 a 60 mg/kg.
Průměrná doba úhynu při 40 mg EDDI/kg je významně odlišná od průměrů při 20, 30 a 50 mg/kg, ale ne od 60, 70 a 80 mg/kg.
Průměrná doba úhynu při 50 mg EDDI/kg je významně odlišná od průměrů při 20, 40, 70 a 80 mg/kg, ale ne od 30 a 60 mg/kg.
Průměrná doba úhynu při 60 mg EDDI/kg je významně odlišná od průměrů při 20, 70 a 80 mg/kg, ale ne od 30, 40 a 50 mg/kg.
Průměrná doba úhynu při 70 mg EDDI/kg je významně odlišná od průměrů při 20, 30, 50 a 60 mg/kg, ale ne od 40 a 80 mg/kg.
Průměrná doba úhynu při 80 mg EDDI/kg je významně odlišná od průměrů při 20, 30, 50 a 60 mg/kg, ale ne od 40 a 70 mg/kg.
Jak je zřejmé zvýše uvedených příkladů, fluorid sodný a EDDI jsou též účinné jako moluskicidy.
Další provedení vynálezu budou zřejmá pro odborníky z popisu a provedení vynálezu v něm uvedeného. Popis a příklady provedení se tedy považují pouze jako příklady a skutečný rozsah a povaha vynálezu jsou vyznačeny v následujících nárocích.
Claims (10)
1. Způsob regulace počtu makrobezobratlých ve vodním systému, vyznačující se tím, že se do vodního systému přidá regulačně účinné množství aniontové toxické látky obsahující aniont Γ nebo F~.
2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že aniontová toxická látka je aniontová toxická látka obsahující aniont Γ s aminovým substituentem.
3. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že je aniontová toxická látka vybrána z ethylendiamindihydrojodidu EDDI, fluoridu sodného, fluorovodíku a fluoridu draselného.
4. Způsob podle nároku 3, vyznačující se ethylendiamindihydrojodid EDDI.
tím, že aniontová toxická látka je
5. Způsob podle nároku 3, vyznačující se tím, fluorid sodný.
že aniontová toxická látka je
6. Způsob podle nároků laž5, vyznačující se tím, že jsou makrobezobratlí vybráni ze zaděnek, slávek a hlemýžďů.
7. Způsob podle nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že makrobezobratlými jsou měkkýši.
8. Způsob podle nároku 7, vyznačující se tím, že měkkýši jsou vybráni z asijského mlže Corbicula fluminea a sláviček mnohotvárných, Dreissena polymorpha.
9. Způsob podle nároku 4, vyznačující se tím, že ethylendiamindihydrojodid EDDI se přidá v množství od 1,0 ppm do 100 ppm do vodního systému.
10. Způsob podle nároku 5, vyznačující se tím, že fluorid sodný se přidá v množství od 0,5 ppm do 10 ppm do vodního systému.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
US08/012,367 US5380762A (en) | 1993-02-02 | 1993-02-02 | Method for controlling macroinvertebrates |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ189795A3 CZ189795A3 (en) | 1995-12-13 |
CZ286354B6 true CZ286354B6 (cs) | 2000-03-15 |
Family
ID=21754635
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ19951897A CZ286354B6 (cs) | 1993-02-02 | 1994-01-28 | Způsob regulace makrobezobratlých |
Country Status (20)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US5380762A (cs) |
EP (1) | EP0682474B1 (cs) |
JP (1) | JPH08510444A (cs) |
CN (1) | CN1117261A (cs) |
AT (1) | ATE178758T1 (cs) |
AU (1) | AU675293B2 (cs) |
BR (1) | BR9405717A (cs) |
CA (1) | CA2155006C (cs) |
CZ (1) | CZ286354B6 (cs) |
DE (1) | DE69417876T2 (cs) |
DK (1) | DK0682474T3 (cs) |
ES (1) | ES2132382T3 (cs) |
FI (1) | FI953664A0 (cs) |
GR (1) | GR3030601T3 (cs) |
NO (1) | NO953029L (cs) |
NZ (1) | NZ261513A (cs) |
SG (1) | SG50396A1 (cs) |
SK (1) | SK96295A3 (cs) |
WO (1) | WO1994017666A1 (cs) |
ZA (1) | ZA94701B (cs) |
Families Citing this family (5)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US5851408A (en) * | 1997-01-24 | 1998-12-22 | Sedivy; John Joseph | Elimination and inhibition of bivalve mollusk attachments |
US20070280890A1 (en) * | 2006-05-30 | 2007-12-06 | Joseph Frank Gravlee | System and method for disinfecting and drying a surface |
WO2016063105A1 (es) * | 2014-10-20 | 2016-04-28 | Laboratorio Avi-Mex, S.A. De C.V. | Composición para el tratamiento de ectoparasitosis y la promoción del crecimiento en acuicultura |
ES2610791B1 (es) * | 2016-12-22 | 2018-02-07 | Elena TEIJEIRA PRIETO | Uso del mebendazol para la eliminación de los gusanos de fuego en acuarios de arrecife |
CN118302902A (zh) | 2021-11-11 | 2024-07-05 | 株式会社力森诺科包装 | 蓄电装置用外包装材料及蓄电装置 |
Family Cites Families (13)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
CH452993A (de) * | 1965-09-24 | 1968-03-15 | Ciba Geigy | Herbizides Mittel |
US4022882A (en) * | 1974-07-03 | 1977-05-10 | Joan A. Hammel | Germicidal solutions and methods for preserving and purifying milk, other beverages, foods, water and sewage effluent |
DE2432271A1 (de) * | 1974-07-05 | 1976-01-22 | Hoechst Ag | Phosphorhaltige sulfamid-derivate sowie verfahren zu deren herstellung |
US4148884A (en) * | 1974-08-30 | 1979-04-10 | Thorogood Douglas E | Certain lodophor disinfectant compositions |
JPS53135910A (en) * | 1977-05-02 | 1978-11-28 | Ise Chem Ind | Process for preparing ethylenediaminedihydroiodide |
JPS54110323A (en) * | 1978-02-20 | 1979-08-29 | Katayama Chemical Works Co | Protecting agent for sea organism attachment |
US4462914A (en) * | 1983-01-03 | 1984-07-31 | Calgon Corporation | Method of controlling Corbicula |
EP0218608B1 (en) * | 1985-03-13 | 1990-08-29 | GLUCK, Bruno Anthony | Low-foaming compositions |
FR2598916B1 (fr) * | 1986-05-22 | 1988-09-09 | Atlantic Pharma Prod | Compose chimique fluore utilise dans une methode de contraception locale et composition contraceptive locale fluoree, notamment spermicide |
JPH0630764B2 (ja) * | 1989-03-06 | 1994-04-27 | 森田化学工業株式会社 | 超純水ラインの滅菌方法 |
US4970239A (en) * | 1989-11-09 | 1990-11-13 | Betz Laboratories, Inc. | Method for controlling macroinvertebrates utilizing decylthioethylamine |
US5503836A (en) * | 1990-08-16 | 1996-04-02 | Electric Power Research Institute | Methods for control and mitigation of molluscs |
CA2091158A1 (en) * | 1990-09-06 | 1992-03-07 | Billy D. Fellers | Methods for control and mitigation of molluscs |
-
1993
- 1993-02-02 US US08/012,367 patent/US5380762A/en not_active Expired - Fee Related
-
1994
- 1994-01-28 SG SG1996000104A patent/SG50396A1/en unknown
- 1994-01-28 CA CA002155006A patent/CA2155006C/en not_active Expired - Fee Related
- 1994-01-28 BR BR9405717A patent/BR9405717A/pt not_active IP Right Cessation
- 1994-01-28 NZ NZ261513A patent/NZ261513A/en unknown
- 1994-01-28 DK DK94906639T patent/DK0682474T3/da active
- 1994-01-28 CZ CZ19951897A patent/CZ286354B6/cs not_active IP Right Cessation
- 1994-01-28 SK SK962-95A patent/SK96295A3/sk unknown
- 1994-01-28 WO PCT/US1994/000519 patent/WO1994017666A1/en active IP Right Grant
- 1994-01-28 DE DE69417876T patent/DE69417876T2/de not_active Expired - Fee Related
- 1994-01-28 AT AT94906639T patent/ATE178758T1/de not_active IP Right Cessation
- 1994-01-28 JP JP6518043A patent/JPH08510444A/ja not_active Ceased
- 1994-01-28 CN CN94191086A patent/CN1117261A/zh active Pending
- 1994-01-28 AU AU60287/94A patent/AU675293B2/en not_active Ceased
- 1994-01-28 EP EP94906639A patent/EP0682474B1/en not_active Expired - Lifetime
- 1994-01-28 ES ES94906639T patent/ES2132382T3/es not_active Expired - Lifetime
- 1994-02-02 ZA ZA94701A patent/ZA94701B/xx unknown
-
1995
- 1995-08-01 NO NO953029A patent/NO953029L/no unknown
- 1995-08-01 FI FI953664A patent/FI953664A0/fi unknown
-
1999
- 1999-06-23 GR GR990401684T patent/GR3030601T3/el unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
AU6028794A (en) | 1994-08-29 |
CN1117261A (zh) | 1996-02-21 |
EP0682474A1 (en) | 1995-11-22 |
DK0682474T3 (da) | 1999-10-25 |
BR9405717A (pt) | 1995-11-28 |
SG50396A1 (en) | 1998-07-20 |
NZ261513A (en) | 1998-05-27 |
FI953664A (fi) | 1995-08-01 |
NO953029D0 (no) | 1995-08-01 |
CA2155006A1 (en) | 1994-08-18 |
CZ189795A3 (en) | 1995-12-13 |
AU675293B2 (en) | 1997-01-30 |
ATE178758T1 (de) | 1999-04-15 |
FI953664A0 (fi) | 1995-08-01 |
DE69417876D1 (de) | 1999-05-20 |
CA2155006C (en) | 2001-05-15 |
JPH08510444A (ja) | 1996-11-05 |
NO953029L (no) | 1995-08-01 |
ZA94701B (en) | 1994-09-05 |
SK96295A3 (en) | 1995-12-06 |
EP0682474B1 (en) | 1999-04-14 |
GR3030601T3 (en) | 1999-10-29 |
ES2132382T3 (es) | 1999-08-16 |
DE69417876T2 (de) | 1999-08-12 |
US5380762A (en) | 1995-01-10 |
WO1994017666A1 (en) | 1994-08-18 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
Weis et al. | The developmental toxicity of metals and metalloids in fish | |
ES2331645T3 (es) | Procedimiento para controlar el crecimiento de plantas acuaticas y de organismos zoologicos. | |
AU6305899A (en) | Process for preventing contamination of the aquatic environment with organisms from another locality | |
JP2639632B2 (ja) | ドレイセニダエ イシガイを死滅させる方法 | |
Rajagopal et al. | Tolerance of five species of tropical marine mussels to continuous chlorination | |
Hrs-Brenko et al. | Synergistic effects of lead, salinity and temperature on embryonic development of the mussel Mytilus galloprovincialis | |
Birdsong et al. | Toxicity of certain chemicals to juvenile pompano | |
Eisler | Factors Affecting Pesticide-induced Toxicity in on Estuarine Fish | |
Powell et al. | Efficacy and toxicity of oxidative disinfectants for the removal of gill amoebae from the gills of amoebic gill disease affected Atlantic salmon (Salmo salar L.) in freshwater | |
Sano et al. | Comparative efficacy of potential chemical disinfectants for treating unballasted vessels | |
CZ286354B6 (cs) | Způsob regulace makrobezobratlých | |
Waller et al. | Prevention of zebra mussel infestation and dispersal during aquaculture operations | |
McCormick et al. | Chronic effects of low pH and elevated aluminum on survival, maturation, spawning and embryo-larval development of the fathead minnow in soft water | |
Kennedy et al. | Relative sensitivity of zebra mussel (Dreissena polymorpha) life-stages to two copper sources | |
Bidwell et al. | Comparative response of the zebra mussel, Dreissena polymorpha, and the Asian clam, Corbicula fluminea, to DGH/QUAT, a nonoxidizing molluscicide | |
Reynolds et al. | Effects of chronic exposure to hydrogen sulphide on newly hatched brown trout Salmo trutta L. | |
US4221782A (en) | Fish culture by stickleback population eradication | |
Mimura et al. | Acute toxicity of ozone-exposed seawater and chlorinated seawater for Japanese flounder, Paralichthys olivaceus, eggs, larvae and juveniles | |
Le | Assessment of Monochloramine Toxicity on Three Small Coastal Organisms | |
Caldwell et al. | Toxicity of the fungicide Captan to the Dungeness crab Cancer magister | |
Halpern et al. | Chloramine and copper sulfate as control agents of planktonic larvae of Chironomus luridus in water supply systems | |
Lo | Impacts of emerging pollutants on early development of marine invertebrates: case studies on microplastics and interaction between fluoxetine and ocean acidification | |
EP0788741B1 (en) | Elimination and inhibition of bivalve mollusk attachments | |
CN111896727A (zh) | 一种稀有鮈鲫胚胎毒性测定方法、水体监测预警方法 | |
Siewert et al. | Effects of low pH on survival of crayfish (Orconectes virilis) |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
IF00 | In force as of 2000-06-30 in czech republic | ||
MM4A | Patent lapsed due to non-payment of fee |
Effective date: 19940128 |