CZ28452U1 - Sady primeru pro stanovení odrůdové pravosti cibule analýzou mikrosatelitů (SSR) - Google Patents

Sady primeru pro stanovení odrůdové pravosti cibule analýzou mikrosatelitů (SSR) Download PDF

Info

Publication number
CZ28452U1
CZ28452U1 CZ2015-30611U CZ201530611U CZ28452U1 CZ 28452 U1 CZ28452 U1 CZ 28452U1 CZ 201530611 U CZ201530611 U CZ 201530611U CZ 28452 U1 CZ28452 U1 CZ 28452U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
ned
6fam
vic
microsatellites
onion
Prior art date
Application number
CZ2015-30611U
Other languages
English (en)
Inventor
Katarína Mitrová
Jaroslava Ovesná
Original Assignee
Výzkumný ústav rostlinné výroby, v. v. i.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Výzkumný ústav rostlinné výroby, v. v. i. filed Critical Výzkumný ústav rostlinné výroby, v. v. i.
Priority to CZ2015-30611U priority Critical patent/CZ28452U1/cs
Publication of CZ28452U1 publication Critical patent/CZ28452U1/cs

Links

Landscapes

  • Measuring Or Testing Involving Enzymes Or Micro-Organisms (AREA)

Description

Sady primerů pro stanovení odrůdové pravosti cibule analýzou mikrosatelitů (SSR)
Oblast techniky
Vynález se zabývá analýzou délkové variability mikrosatelitů pro charakterizaci odrůd cibule Allium cepa L. Podstatou je amplifikace úseků genomu obsahující daný mikrosatelitní lokus pomocí polymerázové řetězové reakce (PCR) se specifickými příměry a následná analýza produktů a ztotožnění profilu DNA s deklarovanou odrůdou.
Dosavadní stav techniky
Cibule patří mezi nejstarší a nejvíce užívané druhy zeleniny na celém světě. Využívá se v kuchyni, má i velmi velké preventivní a léčivé účinky na lidský organismus.
Charakterizace odrůd cibule pro kontrolu trhuje problémem stejně jako možnost ověření identity linií při tvorbě hybridního osiva. Chybí dostatečná charakterizace odrůd a linií na molekuláměgenetické úrovni. S objevem polymerázové řetězové reakce (PCR) a jejím zavedením jako rutinní metody v laboratořích molekulární biologie se však značně zrychlil vývoj metod pro studium genetické variability a tudíž se i problém charakterizace odrůd stal řešitelným. V současné době již existuje mnoho metod, které jsou vhodné pro detekci genetické variability. Jednou z metod, která se rutinně používá je analýza mikrosatelitů. Mikrosatelity jsou úseky DNA s opakujícím se motivem nej častěji dvou nukleotidů. Počet opakování daného motivu je dán mnoha faktory a je nutno ho chápat z fylogenetického hlediska. Vlastní příčinou je chromosomální dynamika: chromosomální aberace, nerovnoměrný crossing-over, amplifikace a neúplná replikace určitých segmentů chromosomální DNA (Ondřej, 1992). Mikrosatelity se tudíž vyznačují vysokou mírou variability v počtu opakování jejich motivů, která se ve vlastní analýze projeví jako vysoká míra délkového polymorfismu amplifikovaných fragmentů DNA daného mikrosatelitního lokusu. Výhodou analýzy mikrosatelitů je hypervariabilita, kodominance alel, hojný výskyt v genomech eukaryot, potřeba pouze malého množství DNA, vysoká reproducibilita, možnost provádět analýzy jako multiplex, tj. v jedné reakci analyzovat více SSR lokusů, což výrazně zlevňuje cenu analýz (de Vienne et al., 1998).
Z mnoha komparativních studií (Russel et al. 1997, Nagaoka and Ogihara, 1997; Svobodová et al. 2008) se analýza mikrosatelitů ukazuje jako nejvhodnější metoda pro analýzy genetické variability v rámci druhu - tato metoda nejlépe detekuje rozdíly mezi odrůdami téhož rostlinného druhu.
Podstata technického řešení
Uvedený nedostatek-nedostupnost vhodných postupů pro identifikaci odrůd a linií -řeší sady primerů, kde vždy jeden primer z páru a to forward je fluorescenčně značen (6 - fam, víc, ned) specificky rozlišující odrůdy cibule. Jedná se o primery s jejich pomocí lze amplifikovat variabilní oblasti, tzv. mikrosatelity (dále jen SSR). Pro každou kombinaci mikrosatelitů a odrůdy byl charakterizován specifický signál. Tak je možné jednoznačně odrůdu identifikovat. V tomto případě je možné provádět tzv. multiplexové analýzy a analyzovat tak více (obvykle 3 až 4) mikrosatelity v jedné analýze. Součástí analýzy je velikostní standard a standardy alel.
Protože je nutno rozlišit délku produktu PCR reakce pro daný mikrosatelit s přesností na 2 bp, je nutné použít přesnější metodu než je klasická elektroforéza v agarózovém gelu. Tato metodika byla optimalizována pro použití kapilární elektroforézy v přístrojích ABI PRISM 3130*(Applied Biosystems).
Dále je, podle vynálezu, důležité, využívat dále popsané reakční podmínky dané následující reakční směsí pro každý vzorek, kdy v objemu 15 mikrolitrů reakční směsi je přítomných 6,8 mikrolitrů sterilní deionizované vody (bez DNáz a RNáz), 1,5 mikrolitrů 10X pufru (Biotools, Dynex*), 2,0 mikrolitrů MgCl2 o koncentraci 15 milimolámí (Biotools, Dynex*), 1,5 mikrolitrů dNTP o koncentraci 2,5 milimolámí, 1,0 mikrolitrů specifického primerů F o koncentraci 5,0 mikromolámí a 1,0 mikrolitrů specifického primerů R o koncentraci 5,0 mikromolámí. K reakční směsi se poté přidá 1 mikrolitr testované DNA.
-1 CZ 28452 U1
PCR (polymerázová řetězová reakce) v reálném čase probíhá v termocykleru při následujícím teplotním profilu: 3 minuty při 95 °C, následuje 35 cyklů skládajících se ze tří kroků (30 sekund při 95 °C, 30 sekund při 60 °C a 30 sekund při 72 °C), a nakonec 5 minut při 72 °C.
Pro kontrolu lze přítomnost PCR produktu ověřit detekcí na 2% agarosovém gelu s délkovým standardem.
Produkty amplifikace jsou separovány elektroforeticky metodou kapilární elektroforézy na přístroji ABIPRISM 3130* (Applied Biosystems), kde příprava vzorku pro analýzu kapilární elektroforézou je následující:
- 10 μΐ Formamid (Applied Biosystems*), 0,5 μΐ LIZ500 (Applied Biosystems*), Vzorky 6FAM, VIC, NED a to z každé amplifikační reakce pro daný vzorek 0,4 μΐ pro příměrový pár v sadě A - Sada Multiplex A
- 10 μΐ Formamid (Applied Biosystems*), 0,5 μΐ LIZ500 (Applied Biosystems*), Vzorky 6FAM, VIC, NED a to z každé amplifikační reakce pro daný vzorek 0,4 μΐ pro příměrový pár v sadě B - Sada Multiplex B
- 10 μΐ Formamid (Applied Biosystems*), 0,5 μΐ LIZ500 (Applied Biosystems*), Vzorky 6FAM, VIC, NED a to z každé amplifikační reakce pro daný vzorek 0,4 μΐ pro primerový pár v sadě C - Sada Multiplex C
- 10 μΐ Formamid (Applied Biosystems*), 0,5 μΐ LIZ500 (Applied Biosystems*), Vzorky 6FAM, VIC, NED a to z každé amplifikační reakce pro daný vzorek 0,4 μΐ pro primerový pár v sadě D - Sada Multiplex D
- 10 μΐ Formamid (Applied Biosystems*), 0,5 μΐ LIZ500 (Applied Biosystems*), Vzorky 6FAM, VIC, NED a to z každé amplifikační reakce pro daný vzorek 0,4 μΐ pro primerový pár v sadě E - Sada Multiplex E
Vyvinuté sady primerů podle technického řešení pro stanovení odrůdové pravosti analýzou mikrosatelitů (SSR) budou využitelné pro molekulámě-biologické hodnocení odrůdové pravosti odrůd cibule Allium cepa L.
Sady primerů pro stanovení odrůdové pravosti byly navrženy původci a jejich kombinace (kombinace příměrových párů) byly optimalizovány pro dané podmínky ve Výzkumném ústavu rostlinné výroby, v. v. i., Praha. CZ, kde probíhalo i statistické hodnocení vhodnosti použití různých příměrových kombinací a ověření jejich specificity. Následující příklady provedení vynález pouze dokládají, aniž by ho jakkoliv omezovaly.
Název markéru (primerový pár-F a R) Forward primer Reverse primer
ACM013-6FAM 6FAM- CAACCTCGAAOAACTCACCG GCGAATCTTGTTTTTGGGAA
ACM017-VIC VIC- CCTTCTCCCCATTCTCTTCC CATCGTCCTCGTCCTCATC
ACM0I8-NED NED-GGGGAATGGTGGAGAATAGA AACAGAGGCAAGAGGAGCG
Sada - Multiplex A
ACM004-6FAM 6FAM- TCGTTCTTTAGAACACGTTAGGAA TGTCGGCGGATATAGTGACA
ACM066-V1C VÍC- CTCCCCGCAACCAGTAATAA GCTTGGGTTTTGTTTCTCCA
ACM068-NED NED- CGAAGGTGAAGGTGTACGGT CAAATGGCTGCAATAAGCAA
Sada - Multiplex B
ACM091 6-FAM 6FAM- TCTCCTCCTCTAACCAGCCA GGTGCTCCAGTTGAGCTrTC
ACM093-VIC VIC- GCCAACAGTTTTCGTAAGTTGA ATTCTCTTCGGCTTTCGTGA
ACM094-NED NED- GATGATGGCGAAGACACAGA AAAAACGGCTTAGGAATTTAACG
Sadu - Multiplex C
ACM105-6FAM 6FAM- CAAGTGGAGCGGGTATTTGT GAGGCACAACTTCCrCTTCG
ACMI12-VIC VIC- TTCCCAACAAACGTTCATCA GTGAAGGGAGAGCAGTGGAG
ACM115-NED NED- TCCATCTATGCATCTCGCCAC CTATTCTTCCACTGGGGCAA
Sada - Multiplex D
ACM146-6FAM 6FAM- ATGTCCCAATTCGACCAGAG CGTTACGGCTGAGAACTTCC
ACMI51-V1C VIC- TGTCAGACAAGCAACTCCTCC AGGTGAGGCTTAGATGGGGT
ACM170-NED NED- TTCTGCAATGAAAACACATTGA ATCCAACTGAGTCGGCAATC
Sada - Multiplex E
-2CZ 28452 Ul
*) název přístroje nebo dodavatele činidla je dán jen pro orientaci, lze využít jakýkoliv odpovídající přistroj nebo činidlo, které poskytne shodné výsledky.
Příklady provedení
Příklad 1
Pro analýzu byly použity cibule (Allium cepa L.) dostupné na českém trhu. Bylo analyzováno 17 odrůd cibulí. DNA byla izolována z listů pomocí CTAB (cetyltrimethylamonium bromid) a po kontrole kvality izolované DNA a změření její koncentrace byly vzorky DNA naředěny sterilní vodou na pracovní koncentraci 100 ng/μΐ a přidány k reakční směsi. Reakční směs pro jeden vzorek se skládala z: 6,8 mikrolitrů sterilní deionizované vody (bez DNáz a RNáz), 1,5 mikrolitrů 10X pufru (Biotools. Dynex*), 2,0 mikrolitrů MgCl2 o koncentraci 15 milimolámí (Biotools, Dynex*), 1,5 mikrolitrů dNTP o koncentraci 2,5 milimolámí, 1,0 mikrolitrů specifického primem F o koncentraci 5 mikromolámí a 1,0 mikrolitrů specifického příměru R o koncentraci 5 mikromolámí. Nejprve byl připraven mastermix (reakční směs bez templátové DNA) pro každý pár primerů do zvláštní zkumavky, ten rozpipetován do PCR zkumavek nebo PCR destičky a k němu nakonec přidán po 1 μΐ roztoku vzorku DNA.
Reakce probíhala v termocykleru (Eppendorf *) při následujícím teplotním profilu: 3 minuty při 95 °C, následuje 35 cyklů skládajících se ze tri kroků (30 sekund při 95 °C, 30 sekund při 60 °C a 30 sekund při 72 °C), a nakonec 5 minut při 72 °C.
Na 2% agarosovém gelu byla rozlišena délka získaného produktu pomocí délkového standardu 100 bp DNA Ladder (Fermentas, Kanada*) a byl detekován PCR produkt.
Produkty amplifikace byly naředěny dle tabulky ředění pro daný PCR produkt, rozpipetovány v objemu 0,4 mikrolitrů do PCR destičky spolu s 10 mikrolitry Formamidu (Applied Biosystems*) a 0,5 mikrolitrů velikostního standardu LIZ500 (Applied Biosystems*) a inkubovány 7 minut při teplotě 95 °C a následně rychle ochlazeny na teplotu 4 °C v cyklem a krátce centrifůgovány. Vzorky jsou poté separovány elektroforeticky metodou kapilární elektroforézy na přístroji ABIPRISM 3130 (Applied Biosystems*).
Uvedený příklad provedení technického řešení pouze dokládá možnosti použití, aniž by jakkoliv omezoval další aplikace.
Průmyslová využitelnost
Tyto sady primerů lze využít pro molekulámě-biologické hodnocení odrůdové pravosti odrůd a linií cibule Allium cepa L.
Vysvětlivky zkratek použitých v textu:
PCR - The Polymerase Chain Reaction SSR - mikrosatelit (Simple Sequence Repeat)
NED - typ fluorescenční značky VIC - typ fluorescenční značky
6-FAM - 6- karboxyfluorescein, typ fluorescenční značky
Použitá literatura:
ABI PRISM 3 130 Reference Manual (http://www3.appliedbiosystems.com/cms/groups/mcb_support/documents/generaldokuments/cm s_041469.pdf)
ABI PRISM 3130 - Avant Manual http://www.lifeteehnologies.eom/l/l/4326-abi-prism-3100avant-genetic-analyzer-user-guide.html
ČSN EN ISO 21571 Potraviny - Metody pro detekci geneticky modifikovaných organismů a odvozených produktů. Extrakce nukleové kyseliny (2007)
-3CZ 28452 Ul
De Vienne D., Santoni s. (1998): Les principales sources de marqueur moléculaires, In: de Vienne et al.: Les n arqueur moléculaire en génétique et biotechnologies végétales. INRA, Paris, 1998:15-47.
Definition of Minimum Performance Requirements for Analytical Methods of GMO Testing european Network of GMO Laboratories (ENGL) (CRL 2008).
Jakše }., Martin W., McCallum J., Havey M. J. (2005): single Nucleotide Polymorpisms, Indels, and simple Sequence Repeats for onion Cultivar Identification. Journal of the American society for Horticultural Science, 130:912-917
Nagaoka T., Ogihara Y. (1997): Applicability o inter-simple sequence repeat polymorpisms in wheat for use as DNA markers in comparison to RFLP and RAPD markers. Theoretical and Applied Genetics 94:597-602.
Ondřej M. (1992): Genové inženýrství kulturních rostlin. Academia. Praha 1992.
Russel J. R., Fuller J. D., Macaulay M., Hatz B. G., Jahoor A., Powel W., Waugh R. (1997): Direct comparison of levels of genetic variation among barley accessions detected by RFLPs. AFLPs, SSRs and RAPDs. Theoretical and Applied Genetics 95:714-722.
Svobodová, L., Kučera. L., Ovesná. J: Použití metody analýzy mikrosatelitů pro charakterizaci odrůd pšenice, ječmene a ovsa pro potřeby semenářských podniků, šlechtitelských stanic a odrůdového zkušebnictví, Výzkumný ústav rostlinné výroby, v. v. i., 2008,20 pp.

Claims (1)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Sada příměrů pro hodnocení odrůdové pravosti odrůd cibule Allium cepa L., která se v y značují tím, že obsahuje kombinaci příměrů:
    F - 6FAM- CAACCTCGAAGAACTCACCG R - GCGAATCTTGTTTTTGGGAA F - VIC- CCTTCTTTTTATTCTCTTCC R - CATCGTCCTCGTCCTCATC
    F - NED- GGGGAATGGTGGAGAATAGA
    R-AACAGAGGCAAGAGGAGCG nebo
    F - 6FAM- TCGTTCTTTAGAACACGTTAGGAA
    R-TGTCGGCGGATATAGTGACA
    F - VIC- CTCCCCGCAACCAGTAATAA
    R - GCTTGGGTTTTGTTTCTCCA
    F - NED- CGAAGGTGAAGGTGTACGGT
    R - CAAATGGCTGCAATAAGCAA nebo
    F - 6FAM- TCTCCTCCTCTAACCAGCCA
    R - GGTGCTCCAGTTGAGCTTTC
    F - VIC- GCCAACAGTTTTCGTAAGTTGA
    R - AT TCTCTTCGGCTTTCGTGA
    -4CZ 28452 U1
    F - NED- GATGATGGCGAAGACAVAGA R - AAAAACGGCTTAGGAATTTAACG nebo
    F - 6FAM- CAAGTGGAGCGGGTATTTGT 5 R - GAGGCACAACTTCCTCTTCG
    F - VIC- TTCCCAACAAACGTTCATCA R-GTGAAGGGAGAGCAGTGGAG F- NED- TCCATCTATGCATCTCGCCAC R - CTATTCTTCCACTGGGGCAA
    10 nebo
    F- 6FAM- ATGTCCCAATTCGACCAGAG R- CGTTACGGCTGAGAAC TTCC F- VIC- TGTCAGACAAGCAACTCCTCC R- AGGTGAGGCTTAGATGGGGT
    15 F-NED-TTCTGCAATGAAAACACATTGA R- ATCCAACTGAGTCGGCAATC
CZ2015-30611U 2015-01-20 2015-01-20 Sady primeru pro stanovení odrůdové pravosti cibule analýzou mikrosatelitů (SSR) CZ28452U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2015-30611U CZ28452U1 (cs) 2015-01-20 2015-01-20 Sady primeru pro stanovení odrůdové pravosti cibule analýzou mikrosatelitů (SSR)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2015-30611U CZ28452U1 (cs) 2015-01-20 2015-01-20 Sady primeru pro stanovení odrůdové pravosti cibule analýzou mikrosatelitů (SSR)

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ28452U1 true CZ28452U1 (cs) 2015-07-14

Family

ID=53542009

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2015-30611U CZ28452U1 (cs) 2015-01-20 2015-01-20 Sady primeru pro stanovení odrůdové pravosti cibule analýzou mikrosatelitů (SSR)

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ28452U1 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN111690761A (zh) * 2020-04-09 2020-09-22 广西壮族自治区农业科学院 香葱est-ssr分子标记及其应用

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN111690761A (zh) * 2020-04-09 2020-09-22 广西壮族自治区农业科学院 香葱est-ssr分子标记及其应用
CN111690761B (zh) * 2020-04-09 2021-04-30 广西壮族自治区农业科学院 香葱est-ssr分子标记及其应用

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Laube et al. Development of primer and probe sets for the detection of plant species in honey
Sehgal et al. Assaying polymorphism at DNA level for genetic diversity diagnostics of the safflower (Carthamus tinctorius L.) world germplasm resources
Shah et al. Assessment of germplasm diversity and genetic relationships among walnut (Juglans regia L.) genotypes through microsatellite markers
Racchi et al. Genetic characterization of Libyan date palm resources by microsatellite markers
Caramante et al. Simple sequence repeats are able to trace tomato cultivars in tomato food chains
Rassin et al. Molecular Identification of Aspergillus fumigatus Using ISSR and RAPD Markers
Monti et al. EvaGreen real-time PCR protocol for specific ‘Candidatus Phytoplasma mali’detection and quantification in insects
Cainé et al. Population data of 12 X-STR loci in a North of Portugal sample
Gemmill et al. Inter-simple sequence repeats (ISSR), microsatellite-primed genomic profiling using universal primers
Merkouropoulos et al. Combination of high resolution melting (HRM) analysis and SSR molecular markers speeds up plum genotyping: case study genotyping the Greek plum GeneBank collection
Kokhmetova et al. Identification of wheat germplasm resistant to leaf, stripe and stem rust using molecular markers
CN104593504B (zh) 一种27个植物转基因位点复合pcr扩增荧光检测试剂盒
CZ28452U1 (cs) Sady primeru pro stanovení odrůdové pravosti cibule analýzou mikrosatelitů (SSR)
Tsedaley A review on disease detection, pathogen identification and population genetics in fungi
Hoque et al. Molecular diversity analysis of lentil (Lens culinaris Medik.) through RAPD Markers
Boutigny et al. Optimization of a real-time PCR assay for the detection of the quarantine pathogen Melampsora medusae f. sp. deltoidae
Mitra et al. Genetic diversity analysis in date palm (Phoenix dactylifera L.): a comparative assessment using ISSR and RAPD marker assays
Ciotir et al. Preliminary characterization of Typha latifolia and T. angustifolia from North America and Europe based on novel microsatellite markers identified through next-generation sequencing
Bakht et al. Genetic diversity and phylogenetic relationship among different peach genotypes through rapd markers
Shah et al. Genetic diversity of Pakistani maize genotypes using chromosome specific simple sequence repeat (SSR) primer sets
CZ30692U1 (cs) Sady primerů pro skupinově specifickou diagnostiku rýže typu Basmati analýzou polymorfismu DNA
CZ27193U1 (cs) Sady primerů pro stanovení odrůdové pravosti česneku analýzou mikrosatelitů (SSR)
Bakht et al. Determination of genetic diversity of different barley genotypes grown in Khyber Pakhtun Khwa province using RAPD markers
CN103757110A (zh) 一种霍乱弧菌分析分型试剂盒
Fajardo et al. Real-time RT-PCR high-resolution melting curve analysis to detect and differentiate Brazilian variants of grapevine viruses

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20150714

MK1K Utility model expired

Effective date: 20190120