CZ28443U1 - Antibakteriální přípravek na bázi oxidu grafenu a redukovaného oxidu grafenu s obsahem nanočástic kovů a polokovů - Google Patents

Antibakteriální přípravek na bázi oxidu grafenu a redukovaného oxidu grafenu s obsahem nanočástic kovů a polokovů Download PDF

Info

Publication number
CZ28443U1
CZ28443U1 CZ2015-31170U CZ201531170U CZ28443U1 CZ 28443 U1 CZ28443 U1 CZ 28443U1 CZ 201531170 U CZ201531170 U CZ 201531170U CZ 28443 U1 CZ28443 U1 CZ 28443U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
metals
nanoparticles
graphene oxide
semi
rgo
Prior art date
Application number
CZ2015-31170U
Other languages
English (en)
Inventor
Pavel Kopel
Dagmar Chudobová
Kristýna Číhalová
René Kizek
Vojtěch Adam
Original Assignee
Mendelova Univerzita V Brně
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Mendelova Univerzita V Brně filed Critical Mendelova Univerzita V Brně
Priority to CZ2015-31170U priority Critical patent/CZ28443U1/cs
Publication of CZ28443U1 publication Critical patent/CZ28443U1/cs

Links

Landscapes

  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Medicinal Preparation (AREA)

Description

Technické řešení se týká přípravku nanočástic kovů a/nebo polokovů s grafen oxidem nebo redukovaným grafen oxidem, vhodného pro aplikaci na zdravotnický materiál využitelný pri prevenci nebo léčbě infekcí bakteriálního původu.
Dosavadní stav techniky
Bakteriální infekce (obzvláště Staphylococcus aureus a jeho nejčastější rezistentní forma methicilin-rezistentní Staphylococcus aureus (MRSA)) představují jednu z nej závažnějších komplikací při léčbě celé řady onemocnění, jako jsou onemocnění onkologická nebo onemocnění v oblasti cévní chirurgie. Některé druhy patogenních bakterií, a to zejména MRSA jsou zodpovědné za více než polovinu všech infekcí v oblasti cévní chirurgie a jsou obecně považovány za vůbec nej častější příčinu všech infekcí.
Z hlediska využití antimikrobiálních vlastností je probádanou oblastí použití iontů kovů a ještě účinnějších nanočástic těchto kovů, doposud zejména iontů a nanočástic stříbra [Rai, M.K., et al., Silver nanoparticles: the powerful nanoweapon against multidrug-resistant bacteria. Journal of Applied Microbiology, 2012. 112(5): p. 841-852; Unger, C. and C. Luck, Inhibitory effects of silver ions on Legionella pneumophila grown on agar, intracellular in Acanthamoeba castellanii and in artificial biofilms. Journal of Applied Microbiology, 2012. 112(6): p. 1212-1219; Li, W.R., et al., Antibacterial effect of silver nanoparticles on Staphylococcus aureus. Biometals, 2011. 24(1): p. 135-141; Choi, O., et al., The inhibitory effects of silver nanoparticles, silver ions, and silver chloride colloids on microbial growth. Water Research, 2008. 42(12): p. 3066-3074.]. Využití nanočástic selenu je doposud poměrně ojedinělé, přesto dosahující vynikajících výsledků [Tran, P.A. and T.J. Webster, Selenium nanoparticles inhibit Staphylococcus aureus growth. International Journal of Nanomedicine, 2011. 6: p. 1553-8].
Oxid grafenu (GO - graphene oxide) je podobný grafenovému listu, jedná se však o pozměněnou formu grafenu, která obsahuje na svém povrchu funkční exogenní skupiny, jejichž základem je kyslík. Jsou to hlavně karboxylové, karbonylové a epoxidové skupiny. Vyznačuje se vysokou afinitou k molekulám vody, je hydrofilní a může být tak snadno rozpuštěn ve vodě nebo jiných rozpouštědlech. Umožňuje na svůj povrch nanášet širokou škálu substrátů ve formě tenkých vrstev (filmů) nebo sítí. Této vlastnosti se využívá především v mikroelektronice. Je špatným vodičem, ale změnou chemických parametrů, jako je teplota, světlo nebo chemická redukce, jsou vlastnosti oxidu grafenu obnoveny [Veerapandian, M., et al., Synthesis, characterization and electrochemical properties of functionalized graphene oxide. Carbon, 2012. 50(11): p. 42284238]. Struktura GO není přesně známa. Rozložení funkčních skupin není pravidelné a záleží na stupni oxidace a oxidačních činidel. Hofmann a kol. navrhli několik strukturních modelů GO [Chua, C.K. and M. Pumera, Chemical reduction of graphene oxide: a synthetic chemistry viewpoint. Chemical Society Reviews, 2014. 43(1): p. 291-312.]. Existuje řada příprav GO, ale velmi často se syntetizuje podle Hummersovy metody [Hummers, W.S. and R.E. Offeman, Preparation of graphitic oxide. J. Am. Chem. Soc., 1958. 80(6): p. 1339-1339].
Podstata technického řešení
Předmětem předkládaného technického řešení je antibakteriální přípravek s obsahem nanočástic kovů a/nebo polokovů, který obsahuje nanočástice kovů a/nebo polokovů a komplexotvomou látku vybranou z oxidu grafenu a redukovaného oxidu grafenu.
Nanočástice kovů a/nebo polokovů jsou s výhodou vybrány ze skupiny zahrnující nanočástice stříbra, selenu, mědi, zinku, manganu a jejich směsí.
-1 CZ 28443 Ul
Tento antibakteriální přípravek nejen plní funkci antibakteriálního činidla pro eliminaci bakteriálních infekcí, ale zároveň obsahem (redukovaného) oxidu grafenu disponuje schopností snadného a pevného přilnutí na zdravotnický materiál, u něhož jsou žádoucí antibakteriální vlastnosti.
Antibakteriální přípravek s výhodou obsahuje oxid grafenu a/nebo redukovaný oxid grafenu v množství 0,01 hmotn. % až 5 hmotn. %, a nanočástice kovů a polokovů v koncentraci 10 až 1000 μΜ. Kromě toho může obsahovat rozpouštědla (například vodu), redukční činidla, stabilizátory, další antibakteriální činidla a/nebo jiné pomocné látky.
Antibakteriální přípravek se připraví smícháním oxidu grafenu s vodným roztokem vodorozpustné soli obsahující ionty stříbra, selenu, manganu, mědi nebo zinku. Poté se tento roztok ío solí kovů nebo polokovů s oxidem grafenu ponechá reagovat po dobu 24 hodin za stálého míchání, přičemž v průběhu této doby se přidá redukční činidlo. Při přípravě tohoto přípravku dochází nejprve k vytvoření komplexu iontů kovů nebo polokovů s oxidem grafenu, a později dochází k redukci iontů kovů nebo polokovů na nanočástice za tvorby nanokompozitu (redukovaného) grafen oxidu a nanočástic kovů a/nebo polokovů. Redukce probíhá v neutrálním až zása15 ditém prostředí. Jako redukční činidlo se výhodně použije tetrahydridoboritan sodný.
Antibakteriální přípravek podle předkládaného technického řešení se snadno aplikuje na zdravotnický materiál a výhodně jej lze použít ve zdravotnictví pri prevenci nebo léčbě bakteriálních infekcí. Tento přípravek díky svým antimikrobiálním vlastnostem brání uchycení a množení mikroorganismů zodpovědných za vznik infekce. Kombinace nanočástic kovů nebo polokovů s (redukovaným) oxidem grafenu znamená zvýšení antibakteriální účinnosti. Zdravotnickým materiálem může být zejména obvazový materiál, krycí textilie pro převazy infekčních ran, apod.
Technické řešení je dále popsáno pomocí příkladů provedení, které však žádným způsobem neomezují rozsah nároků na ochranu.
Objasnění výkresu
Obr. 1: Znázorňuje výsledky testu antibakteriálních účinků přípravku rGO Se (sledován růst bakterií v čase, na ose x je vynesen čas, na ose y je vynesena absorbance) podle příkladu 4. Příklady uskutečněni technického řešení
Příklad 1
Příprava testovaných komponent (oxidu grafenu a přípravků s nanočásticemi kovů a polokovů)
Oxid grafenu
Do ledové lázně byla dána kádinka o objemu 500 ml, do které je nalito 46 ml koncentrované H2SO4. Za stálého míchání byly přidány 2 g grafenu, 1 g NaNO3 a 6 g KMnO4. Směs byla míchána 24 h. Poté byly opatrně přidávány malé objemy vody. Konečný objem byl 400 ml. Následně byl přidáván 3% H2O2 do jasně žlutého zbarvení. Poté následovala dekantace a doplňování vody. Purifikace probíhala týden. Nakonec byl oxid grafenu v objemu 300 ml.
V dalším textu „rGO“ znamená redukovaný oxid grafenu. rGO Ag
Do 20 ml suspenze oxidu grafenu bylo přidáno 5 ml vodného roztoku AgNO3 (0,85 g AgNO3 v 10 ml H2O) a 5 ml H2O. Roztok byl míchán po dobu 2 hodin. Následně bylo přidáno 20 mg tet40 rahydridoboritanu sodného (NaBR). Celý roztok byl míchán po dobu 24 hodin. rGO Se
K 20 ml suspenze oxidu grafenu bylo přidáno 5 ml vodného roztoku seleničitanu sodného pentahydrátu (0,263 g/50 ml). Roztok byl míchán po dobu 2 hodin. Následně bylo přidáno 20 mg tetrahydridoboritanu sodného. Celý roztok byl míchán po dobu 24 hodin.
- 2 CZ 28443 U1 rGO Μη
K 20 ml suspenze oxidu grafenu bylo přidáno 5 ml vodného roztoku tetrahydrátu octanu manganatého (0,049 g/10 ml). Roztok byl míchán po dobu 2 hodin. Následně bylo přidáno 20 mg tetrahydridoboritanu sodného. Celý roztok byl míchán po dobu 24 hodin.
rGO Cu
K 20 ml suspenze oxidu grafenu bylo přidáno 5 ml vodného roztoku monohydrátu octanu měďnatého (1,997 g/50 ml H2O). Roztok byl míchán po dobu 2 hodin. Následně bylo přidáno 20 mg tetrahydridoboritanu sodného. Celý roztok byl míchán po dobu 24 hodin.
rGO Zn
K 20 ml suspenze oxidu grafenu bylo přidáno 5 ml vodného roztoku octanu zinečnatého (2,195 g/50 ml). Roztok byl míchán po dobu 2 hodin. Následně bylo přidáno 20 mg tetrahydridoboritanu sodného. Celý roztok byl míchán po dobu 24 hodin.
Příklad 2
Nanesení přípravku obsahujících nanočástic kovů nebo polokovů na povrch zdravotnického materiálu
Nanokompozitní materiál připravený dle příkladu 1 lze zároveň nanášet na povrch zdravotnického materiálu. Přítomnost redukovaného oxidu grafenu v přípravku dává možnost nanášení na povrch zdravotnického materiálu, jako jsou různé druhy obvazového materiálu, krycích textilií pro převazy infekčních ran, na kterých materiál po nanesení ulpívá.
Příklad 3
Antibakteriální účinky
Porovnání efektu přípravku nanočástic selenu s redukovaným oxidem grafenu na nerezistentní bakteriální kulturu Staphylococcus aureus (S. aureus), methicilin rezistentní kmen Staphylococcus aureus (MRSA) a Escherichia coli (E. coli) bylo provedeno metodou stanovení velikosti inhibiěních zón. Naředěná bakteriální kultura Staphylococcus aureus, methicilin-rezistentní Staphylococcus aureus nebo Escherichia coli je v celkovém objemu 3,1 ml (3 ml kultivačního Luria Bertani media a 100 μΐ bakteriální kultury) očkována na Luria Bertani agar v Petriho misce. Kruhové disky z filtračního papíru (0 1 cm) pokryté testovanými komplexy jsou umístěny na misku s bakteriální kulturou vždy paralelně po dvou křížovým způsobem. Takto připravené misky jsou inkubovány po dobu 24 hodin v termostatu při 37 °C. Po 24 hodinách jsou změřeny vzniklé inhibiční zóny vytvořené kolem kruhových disků z filtračního papíru, velikost inhibiěních zón značí účinnost komplexu na bakteriální kmen:
Přípravek Bakterie Inhibiční zóna [mml
rGO Zn S. aureus 2
rGOZn S. aureus (MRSA) 3
rGO Zn E. coli 12
rGO Ag S. aureus 1
rGO Ag S. aureus (MRSA) 2
rGO Ag E. coli 11
rGO Se S. aureus 1
rGO Se S. aureus (MRSA) 1
rGO Se E. coli 13
rGO Cu E. coli 20
rGO Mn S. aureus 5
rGO Mn S. aureus (MRSA) 3
rGO Mn E. coli 3
Příklad 4
Antibakteriální účinky přípravku rGO Se
Bakteriální kultura Staphylococcus aureus, methicilin-rezistentní Staphylococcus aureus a Escherichia coli je naředěna na absorbanci 0,1 AU a napipetována do jamek mikrotitrační destičky v objemu 250 μΐ s přídavkem 50 μΐ různých koncentrací testovaných přípravků redukovaného oxidu grafenu s nanočásticemi selenu jako nanočásticemi s nej vyšším antibakteriálním efektem na bakteriální kultury. Finální objem vzorku v jamce je tak 300 μΐ, což je právě maximální objem jamky mikrotitrační destičky. Takto připravené vzorky jsou inkubovány a měřeny po dobu 24 hodin a při 37 °C na přístroji Multiskan EX, na kterém je po půlhodinových intervalech zaznamenávána hodnota absorbance (AU). Porovnány jsou účinky jednotlivých koncentrací nanočástic selenu ve srovnání s kontrolou. Výsledky jsou uvedeny na Obr. 1.
Průmyslová využitelnost
Přípravky obsahující nanočástice kovů nebo polokovů s redukovaným oxidem grafenu lze po aplikaci na vhodný zdravotnický materiál využít z hlediska jejich antibakteriální aktivity s využitím v léčbě a prevenci závažných bakteriálních infekcí. Jednoduchost provedení výsledného produktu, například v podobě krycího materiálu s naneseným přípravkem nanočástic kovů nebo polokovů s redukovaným oxidem grafenu umožňuje využití tohoto produktu v běžné nemocniční praxi nebo domácím ošetření při léčbě ran. Produkty s nanesenými přípravky jsou jednorázově využitelné, sterilně zabalené, vhodné pro okamžité, rychlé a snadné použití.

Claims (5)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Antibakteriální přípravek s obsahem nanočástic kovů a/nebo polokovů, vyznačující se tím, že obsahuje nanočástice kovů a/nebo polokovů a komplexotvomou látku vybranou z oxidu grafenu a redukovaného oxidu grafenu.
  2. 2. Antibakteriální přípravek podle nároku 1, vyznačující se tím, že nanočástice kovů a/nebo polokovů jsou vybrány ze skupiny zahrnující nanočástice na bázi stříbra, selenu, mědi, zinku, manganu a jejich směsí.
  3. 3. Antibakteriální přípravek podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že komplexotvomá látka je přítomna v množství 0,01 hmotn. % až 5 hmotn. % a nanočástice kovů jsou přítomny v koncentraci 10 až 1000 μΜ.
  4. 4. Zdravotnický materiál, vyznačující se tím, že obsahuje antibakteriální přípravek podle kteréhokoliv z předcházejících nároků.
  5. 5. Zdravotnický materiál podle nároku 4, vyznačující se tím, že je vybrán z obvazového materiálu nebo krycích textilií pro převazy infekčních ran nebo je ve formě postřiku.
    2 výkresy
CZ2015-31170U 2015-06-04 2015-06-04 Antibakteriální přípravek na bázi oxidu grafenu a redukovaného oxidu grafenu s obsahem nanočástic kovů a polokovů CZ28443U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2015-31170U CZ28443U1 (cs) 2015-06-04 2015-06-04 Antibakteriální přípravek na bázi oxidu grafenu a redukovaného oxidu grafenu s obsahem nanočástic kovů a polokovů

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2015-31170U CZ28443U1 (cs) 2015-06-04 2015-06-04 Antibakteriální přípravek na bázi oxidu grafenu a redukovaného oxidu grafenu s obsahem nanočástic kovů a polokovů

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ28443U1 true CZ28443U1 (cs) 2015-07-07

Family

ID=53873294

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2015-31170U CZ28443U1 (cs) 2015-06-04 2015-06-04 Antibakteriální přípravek na bázi oxidu grafenu a redukovaného oxidu grafenu s obsahem nanočástic kovů a polokovů

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ28443U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Gurunathan Rapid biological synthesis of silver nanoparticles and their enhanced antibacterial effects against Escherichia fergusonii and Streptococcus mutans
Muthuchamy et al. Anti-biofilm investigation of graphene/chitosan nanocomposites against biofilm producing P. aeruginosa and K. pneumoniae
de Faria et al. Anti-adhesion and antibacterial activity of silver nanoparticles supported on graphene oxide sheets
Stobie et al. Prevention of Staphylococcus epidermidis biofilm formation using a low-temperature processed silver-doped phenyltriethoxysilane sol–gel coating
Kalan et al. Targeting biofilms of multidrug-resistant bacteria with silver oxynitrate
Reyes-Vidal et al. Electrodeposition, characterization, and antibacterial activity of zinc/silver particle composite coatings
Gholamrezazadeh et al. Effect of nano-silver, nano-copper, deconex and benzalkonium chloride on biofilm formation and expression of transcription regulatory quorum sensing gene (rh1R) in drug-resistance Pseudomonas aeruginosa burn isolates
Cao et al. Sutures modified by silver-loaded montmorillonite with antibacterial properties
Bhargava et al. Superior bactericidal efficacy of fucose-functionalized silver nanoparticles against Pseudomonas aeruginosa PAO1 and prevention of its colonization on urinary catheters
EP3551195A1 (en) Topical antimicrobial formulations containing monovalent copper ions and systems for generating monovalent copper ions
Sánchez et al. Antimicrobial properties of ZSM-5 type zeolite functionalized with silver
CA2834871A1 (en) Composition comprising antimicrobial silver ions and quaternary cationic surfactant
Shahrokh et al. Toxicity and unusual biological behavior of nanosilver on gram positive and negative bacteria assayed by microtiter-plate
US20230200395A1 (en) Antibacterial surface of metal-organic framework-chitosan composite films
JP2012526777A (ja) 殺生物剤のナノ構造組成物及びナノ構造の殺生物剤組成物を得る方法
Singh et al. Antibiofilm and membrane-damaging potential of cuprous oxide nanoparticles against Staphylococcus aureus with reduced susceptibility to vancomycin
Guridi et al. New antimicrobial contact catalyst killing antibiotic resistant clinical and waterborne pathogens
Li et al. Synthesis of water-soluble Cu/PAA composite flowers and their antibacterial activities
Barros et al. Anti-sessile bacterial and cytocompatibility properties of CHX-loaded nanohydroxyapatite
Mohammed et al. Exploitation of new approach to control of environmental pathogenic bacteria causing bovine clinical mastitis using novel anti-biofilm nanocomposite
Chakraborty et al. Disinfection of water in a batch reactor using chloridized silver surfaces
Chen et al. Effects of solution chemistry on antimicrobial activities of silver nanoparticles against Gordonia sp
Zheng et al. Antifungal properties of Ag-SiO2 core-shell nanoparticles against phytopathogenic fungi
CZ28443U1 (cs) Antibakteriální přípravek na bázi oxidu grafenu a redukovaného oxidu grafenu s obsahem nanočástic kovů a polokovů
JP2008231058A (ja) イソプレノイド系化合物を含む抗菌剤

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20150707

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20190529

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20220520