CZ283604B6 - Pyrotechnická směs pro vytváření dýmů s uhlíkem maskujících v infračervané oblasti záření - Google Patents

Pyrotechnická směs pro vytváření dýmů s uhlíkem maskujících v infračervané oblasti záření Download PDF

Info

Publication number
CZ283604B6
CZ283604B6 CZ952429A CZ242995A CZ283604B6 CZ 283604 B6 CZ283604 B6 CZ 283604B6 CZ 952429 A CZ952429 A CZ 952429A CZ 242995 A CZ242995 A CZ 242995A CZ 283604 B6 CZ283604 B6 CZ 283604B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
radiation
masking
carbon
pyrotechnic
infrared region
Prior art date
Application number
CZ952429A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ242995A3 (en
Inventor
Ladislav Ing. Csc. Klusáček
Petr Ing. Csc. Navrátil
Original Assignee
Odbor Správy Majetku Mo
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Odbor Správy Majetku Mo filed Critical Odbor Správy Majetku Mo
Priority to CZ952429A priority Critical patent/CZ283604B6/cs
Publication of CZ242995A3 publication Critical patent/CZ242995A3/cs
Publication of CZ283604B6 publication Critical patent/CZ283604B6/cs

Links

Landscapes

  • Air Bags (AREA)
  • Respiratory Apparatuses And Protective Means (AREA)

Abstract

Dýmotvorná pyrotechnická směs obsahuje 50 až 70 hmot. % antrhracenu nebo naftalenu a 30 až 50 hmot. % chloristanu sodného, draselného nebo amonného, nebo 70 až 85 hmot. % tetrachlornaftalenu, 1 až 15 hmot. % práškového hořčíku a 5 až 15 hmot. % polyvinilidenfluoridu. Směsi jsou určeny pro vytváření maskovacích dýmů obsahujících částice uhlíku, které se vyznačují vysokou tlumící účinností v infračervené oblasti elektromagnetického záření absorbující infračervené záření zejména v rozmezí 3 až 14 .mi.m.ŕ

Description

Oblast techniky
Vynález se týká pyrotechnické směsi pro vytváření maskovacího dýmu obsahujícího částice uhlíku se spektrální tlumící účinností v infračervené (IČ) oblasti elektromagnetického záření, který absorbuje IČ záření zejména v rozmezí 0,78 až 14 pm, na bázi aromatických uhlovodíků s oxidovadlem a s aditivem.
Dosavadní stav techniky
Je známo mnoho dýmotvomých směsí, které byly ve vojenství využity v dýmových prostředcích s cílem zabránit vizuálnímu pozorování. Při dostatečné koncentraci v oblaku z nich vytvářené dýmy dokonale zastíraly a maskovaly. S rozvojem moderních optoelektronických průzkumných prostředků a naváděcích systémů vysoce přesných zbraní, využívajících ke své činnosti IC oboru záření ve spektru vlnových délek od 0,78 do 14 pm, bylo nezbytné vyvíjet i látky, které by rozptýlené v oblaku dýmu účinně zastíraly a tedy i maskovaly objekty a vojska vůči nim. Takové dýmy kromě vysokých maskovacích schopností a vhodných fyzikálně-chemických vlastností musely zabezpečovat i požadavky na minimální nepříznivé hygienické a fyziologické účinky.
V posledních dvou desetiletích se ukázalo, že aerodisperze uhlíkových částic mohou účinně zastírat v uvedeném oboru IČ záření. Uhlíkové aerosoly vykazovaly čtyřicetinásobně vyšší maskovací schopnosti, než dýmy ze standardních pyrotechnických HC složí vytvářejících přednostně zinkochloridové aerodisperze. Bylo to vysvětlováno kombinací absorpce záření vlnové délky 0,78 až 12 pm na uhlíku a rozptylu na relativně velkých uhlíkových částicích.
Uhlíkové aerodisperze je možno vytvářet z pyrotechnických složí jejich spalováním v dýmových prostředcích vhodné konstrukce. Kromě toho je možno generovat uhlíkové aerodispozice z pyrotechnických složí rozptylováním vhodně upravených uhlíkových prachových příměsí. Z pyrotechnických složí přicházejí v úvahu dva druhy složí, a to obsahující vysokovroucí uhlovodíky a halogenované uhlovodíky. Některé z těchto pyrotechnických složí sloužily k vytváření černého signálního dýmu (ELLERN, H.: Military and Civilian Pyrotechnics. Chem. Publ. Comp. New York 1968. McLAIN, J. H.: Pyrotechnics. The Franklin Inst. Press. Philadelphia 1980.) pro značkovací účely. Jiné pyrotechnické slože s halogenovanými uhlovodíky a s kovy či oxidy kovů sloužily k vytváření šedých dýmů pro maskování ve viditelné oblasti, které nebyly účinné v IČ oboru záření ve spektru vlnových délek od 0,78 do 14 pm (KLUSÁČEK, L. - NAVRÁTIL, P.: Vojenské rozhledy 3, č. 6, 1994).
Byly publikovány pyrotechnické slože se zvýšenými útlumovými schopnostmi vůči IČ záření. Tak např. v patentu CS 275 172 a CS 274 927 jsou uváděny pyrotechnické slože, jejichž základem je donor halogenu hexachlorbenzen a polyvinylchlorid jako dýmotvomé látky, ale i patent CS 274 926 s polyvinylchloridem a chlorovanými kaučuky. Podobně je tomu v Brit. pat. 2 158 061 a 2 188 920 nebo ve Fran. přihláška 2 560 371 či DE pat. 3 326 883, kde donory byly hexachlorbenzen nebo hexachlorethan.
Maskovací schopnosti uváděných pyrotechnických složí vůči IČ záření a dosahované útlumy jakožto nejdůležitější maskovací charakteristiky vytvářených aerodisperzí byly nižší, charakterizované pro spektrum vlnových délek 8 až 14 pm hodnotami propustností vyššími jak 50 %.
Vytvářené dýmy z těchto složí obsahovaly rezidua výchozích dýmotvomých látek na bázi halogenovaných uhlovodíků (zejména hexachlorbenzenu a hexachlorethanu, zařazovanými mezi karcinogeny), které náleží mezi látky poměrně toxické, a hoření složí dávalo předpoklad tvorby toxických chlorovaných karcinogenních látek jako např. polychlorovaných dibenzo-p-dioxinů a 5 polychlorovaných dibenzofuranů.
Podstata vynálezu
Uvedené nedostatky odstraňuje pyrotechnická směs pro vytváření dýmů obsahujícího částice uhlíku se spektrální tlumící účinností v infračervené oblasti elektromagnetického záření na bázi aromatických uhlovodíků s oxidovadlem a s aditivy, přičemž vytvořený dým absorbuje IC záření zejména v rozmezí 0,78 až 14 pm. Tato směs obsahuje 50 až 70 hmotn. % antracenu nebo naftalenu a 30 až 50 hmotn. % chloristanu sodného, draselného nebo amonného.
Podstatou vysokého maskovacího účinku uhlíkových aerodisperzí ve spektru vlnových délek od 0,78 do 14 pm, vytvářených při nedokonalém hoření těchto pyrotechnických směsí, je silná absorpce a rozptylování pronikajícího elektromagnetického záření částicemi těchto uhlíkových aerodisperzí a tím znemožnění rozeznatelnosti maskovaného objektu v uvedeném pásmu 20 vlnových délek.
Příprava dýmotvomých pyrotechnických směsí se provádí s výhodou míšením a následným lisováním. Tento způsob přípravy zaručuje požadovanou homogenitu směsí a umožňuje potřebný tvar výlisku. Technologie přípravy takových směsí je bezpečná. Takto připravené pyrotechnické 25 směsi umožňují převedení dýmotvomých látek do aerodisperzní formy s vyšší účinností jak 85 % a stálost skladování v uzavřeném stavu minimálně 10 let.
Při spalování směsí dle vynálezu je využito účinku vyššího podílu oxidovadel s potřebným uvolněním tepla pro tvorbu uhlíkových produktů o požadovaných vlastnostech, a aditiva pro 30 urychlení rychlosti hoření. Vytvořené aerodisperze jsou charakteristické střední velikostí částic 3 až 5 pm a vysokými hodnotami maskovací účinnosti v infračervené oblasti záření za běžných polních podmínek s běžnou proměnlivostí atmosféry. Naměřené hodnoty průměrných hodnot útlumů záření obsahuje následující tabulka, ve které hodnoty útlumu při 10,6 pm odpovídají propustnosti nižší jak 19 %.
Tabulka: Průměrné hodnoty útlumu L uhlíkových aerodisperzí z pyrotechnických směsí na bázi aromatických uhlovodíků v IČ oboru záření za proměnlivých podmínek při tloušťce oblaku asi 35 m
Dýmová směs Průměrné hodnoty L (dB) při λ (pm)
0,82 3 až 5 0,6
podle př. 1 39,1 15,5 6,7
podle př. 2 39,8 16,2 8,0
Vynález je blíže objasněn na následujících příkladech.
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1 hmotn. % antracenu bylo smíseno se 48 hmotn. % chloristanu draselného. Po dokonalém promísení složek vzniklý materiál byl lisován do výlisků. Byla získána dýmotvomá pyrotechnická slož, z níž vytvořená uhlíková aerodisperze vykazovala vysokou maskovací schopnost v infračervené oblasti spektra při vlnových délkách 0,82 3 až 5 a 10,6 pm.
Příklad 2 hmotn. % naftalenu bylo smíseno se 47 hmotn. % chloristanu amonného. Po dokonalém promísení složek vzniklý materiál byl lisován do výlisků. Byla získána dýmotvomá pyrotechnická slož, z níž vytvořená uhlíková aerodisperze vykazovala vysokou maskovací schopnost v infračervené oblasti spektra při vlnových délkách 0,82 3 až 5 a 10,6 pm.
Průmyslová využitelnost
Předmět vynálezu může být využíván zejména ve vojenství v dýmových prostředcích k vytváření uhlíkových aerodisperzí dýmovnicovým výtokem zplodin nedokonalého hoření reakčních komponent pyrotechnických složí, které maskují objekty, vojenskou techniku a jednotky před účinkem moderních optoelektronických průzkumných prostředků a naváděcích systémů vysoce přesných zbraní, využívajících ke své činnosti IC oboru záření ve spektru vlnových délek od 0,78 do 14 pm.

Claims (1)

  1. Dýmotvomá pyrotechnická směs pro vytváření maskovacího dýmu obsahujícího částice uhlíku se spektrální tlumící účinností v infračervené oblasti elektromagnetického záření, který absorbuje infračervené záření zejména v rozmezí 0,78 až 14 pm, na bázi aromatických uhlovodíků s oxidovadlem a s aditivem, vyznačující se tím, že obsahuje 50 až 70 hmotn. % antracenu nebo naftalenu a 30 až 50 hmotn. % chloristanu sodného, draselného nebo amonného.
CZ952429A 1995-09-19 1995-09-19 Pyrotechnická směs pro vytváření dýmů s uhlíkem maskujících v infračervané oblasti záření CZ283604B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ952429A CZ283604B6 (cs) 1995-09-19 1995-09-19 Pyrotechnická směs pro vytváření dýmů s uhlíkem maskujících v infračervané oblasti záření

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ952429A CZ283604B6 (cs) 1995-09-19 1995-09-19 Pyrotechnická směs pro vytváření dýmů s uhlíkem maskujících v infračervané oblasti záření

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ242995A3 CZ242995A3 (en) 1997-04-16
CZ283604B6 true CZ283604B6 (cs) 1998-05-13

Family

ID=5464939

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ952429A CZ283604B6 (cs) 1995-09-19 1995-09-19 Pyrotechnická směs pro vytváření dýmů s uhlíkem maskujících v infračervané oblasti záření

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ283604B6 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CZ242995A3 (en) 1997-04-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP1173394B9 (de) Pyrotechnische wirkmasse zur erzeugung eines im infraroten stark emissiven und im visuellen undurchdringlichen aerosols
US4697521A (en) Method for opaquing visible and infrared radiance and smoke-producing ammunition which implements this method
JP3592714B2 (ja) カムフラージュのための火煙術用煙幕組成物と、煙幕エレメントでのその利用
EP0804946A1 (de) Aerosolbildende Zusammensetzung zum Löschen von Bränden und Verfahren zur Herstellung dieser Zusammensetzung
US5522320A (en) Low-toxicity obscuring smoke formulation
EP0329718B1 (de) Pyrotechnische mischung zur erzeugung eines tarnnebels
DE3326883C2 (de) Pyrotechnische rauch- bzw. nebelbildende Zusammensetzung und deren Verwendung
DE4030430C1 (de) IR-undurchlässigen Nebel erzeugende Zusammensetzung
Steinhauser et al. Using the chemistry of fireworks to engage students in learning basic chemical principles: a lesson in eco-friendly pyrotechnics
KR910000506B1 (ko) 화염성 매연 발생물
Sabatini Advances toward the development of “Green” pyrotechnics
RU2102691C1 (ru) Аэрозолеобразующий состав
CZ283604B6 (cs) Pyrotechnická směs pro vytváření dýmů s uhlíkem maskujících v infračervané oblasti záření
RU2203259C2 (ru) Пиротехнический инфракрасный трассирующий состав
RU2369591C9 (ru) Аэрозолеобразующий пиротехнический состав
RU2350589C1 (ru) Пиротехнический дымообразующий состав
Cudziło Studies of IR‐Screening Smoke Clouds
US5098488A (en) Composition
Znak et al. Energy-condensed compositions for generation of black aerosol clouds
Shaw et al. Recent progress in the development of less toxic pyrotechnic smoke compositions for military applications
Linyvtsev et al. Modern substancesfor ir smoke screening
Glück Development and characterization of environmentally benign light and smoke-producing pyrotechnical formulations
PL162179B1 (pl) Dymotwórcza mieszanina pirotechniczna PL
RU2258056C1 (ru) Пиротехнический состав для генерации аэрозоля серы
CZ283864B6 (cs) Dýmotvorná pyrotechnická směs pro vytváření maskovacích dýmů

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MK4A Patent expired

Effective date: 20150919