CZ283504B6 - Zařízení pro předení s otevřeným koncem - Google Patents

Zařízení pro předení s otevřeným koncem Download PDF

Info

Publication number
CZ283504B6
CZ283504B6 CS904989A CS498990A CZ283504B6 CZ 283504 B6 CZ283504 B6 CZ 283504B6 CS 904989 A CS904989 A CS 904989A CS 498990 A CS498990 A CS 498990A CZ 283504 B6 CZ283504 B6 CZ 283504B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
longitudinal axis
separator
discharge channel
projection
channel
Prior art date
Application number
CS904989A
Other languages
English (en)
Inventor
Květa Ing. Hácová
Stanislav Ešner
Jiří Ing. Štorek
Miloslav Kubový
Božena Řeháčková
František Ing. Hortlík
František Jaroš
Original Assignee
Maschinenfabrik Rieter Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Maschinenfabrik Rieter Ag filed Critical Maschinenfabrik Rieter Ag
Priority to CS904989A priority Critical patent/CZ283504B6/cs
Publication of CS498990A3 publication Critical patent/CS498990A3/cs
Publication of CZ283504B6 publication Critical patent/CZ283504B6/cs

Links

Landscapes

  • Spinning Or Twisting Of Yarns (AREA)

Abstract

Řešení definuje optimální parametry usměrňovací mezery (30) pro vlákna, vymezené čelní plochou (17) nehybného výstupku (11), boční stěnou dříku (18) separátoru (19) a usměrňovací plochou (28) separatárou (19), která se ve směru postupu vláken od čelní plochy (17) nehybného výstupku (11) oddaluje. Tvar a velikost usměrňovací mezery (30) v řezu vedeném kolmo na podélnou osu (21) odváděcího kanálu (20) upraveného v excentricky uspořádaném dříku (18), je určen poměrem velikosti plochy průřezu dříku (18) k čelní ploše (17), poměrem velikosti excentricity dříku (18) k průměru nehybného výstupku (11) a situováním těžiště výstupu (10) dopravního kanálu (9).ŕ

Description

(57) Anotace:
Zařízení pro předení s otevřeným koncem, zahrnuje spřádací rotor (13), do něhož zasahuje pevný výstupek (11), na Jehož čelní ploše (17), na které je situován výstup (10) dopravního kanálu (9), Je situován dřík (18) separátoru (19), kterým prochází odváděči kanál (20) příze (P), přičemž usměrňovači plocha (28) separátoru (19), která s boční stěnou (29) dříku (18) a čelní plochou (17) pevného výstupku (11) tvoří usměrňovači mezeru (30), se ve směru pohybu vláken (P) od čelní plochy (17) pevného výstupku (11) vzdaluje. Mezi čelní plochou (17) pevného výstupku (11) a usměrňovači plochou (28) separátoru (19) Je minimální vzdálenost (E) 1,2 mm, přičemž usměrňovači plocha (28) separátoru (19) je v oblasti nad výstupem (10) dopravního kanálu (9) tvořena spojitou plochou.
Zařízení pro předení s otevřeným koncem
Oblast techniky
Vynález se týká zařízení pro předení s otevřeným koncem, zahrnujícího spřádací rotor, do něhož zasahuje pevný výstupek, na jehož čelní ploše, na které je situován výstup dopravního kanálu, je situován dřík separátoru. kterým prochází odváděči kanál příze, přičemž usměrňovači plocha separátoru, která s boční stěnou dříku a čelní plochou pevného výstupku tvoří usměrňovači mezeru, se ve směru pohybu vláken od čelní plochy pevného výstupku vzdaluje.
Dosavadní stav techniky
Separátory jsou převážně talířovitá tělesa, pevně uchycená dříkem k nehybnému výstupku tělesa ojednocovacího ústrojí, zasahující do spřádacího rotoru. Dřík může být součástí nehybného výstupku, talířovitého tělesa, nebo tvoří i samostatný dílec, spojující talířovité těleso s výstupkem. Usměrňovači plocha separátoru, na kterou nalétávají vlákna z výstupu dopravního kanálu, boční stěna dříku a čelní plocha nehybného výstupku tvoří usměrňovači mezeru, ve které se pohybují vlákna, směřující na skluzovou stěnu spřádacího rotoru. Pohyb vláken je vyvozen jednak odstředivou silou, kterou jim uděluje vyčesávací váleček ojednocovacího ústrojí, a jednak podtlakem ve spřádacím rotoru, který vyvolává proudění vzduchu v dopravním kanálu, unášející vlákna, odloučená z potahu vyčesávacího válečku. Vlákna, vystupující z dopravního kanálu, narážejí vlivem setrvačných sil na usměrňovači stěnu separátoru a po ní, částečně unášena proudem vzduchu, kloužou a postupují na skluzovou stěnu spřádacího rotoru a posléze do jeho sběrné drážky, ve které vytváří stužku vláken, která se pak známým způsobem zpevňuje zákrutem do příze a odvádí ze spřádacího rotoru odváděcím kanálem.
Je žádoucí, aby se vlákna přiváděla do spřádacího rotoru pokud možno napřímená. To znamená, že při nárazu proudu vláken na usměrňovači plochu separátoru nesmí docházet k jejich pokrčení, přehnutí ani k nadměrnému přibrždění. Tuto podmínku může částečně splnit vhodný sklon dopravního kanálu, což znamená, že čím menší úhel bude mezi podélnou osou dopravního kanálu a protější usměrňovači plochou, tím vhodnější bude také dopad vláken na tuto plochu separátoru. Nemůže však být v dostatečné míře reálná u rotorového předení se spřádacími rotory malých průměrů, které se používají při rychlostech nad 80.000 ot.min'1, protože z konstrukčních důvodů nelze dopravní kanál, který vyúsťuje v relativně malém průměru nehybného výstupku, v tomto výstupku účelně umístit.
Další možností, jak dosáhnout výhodného úhlu dopadu vláken na usměrňovači plochu separátoru, je provedení usměrňovači plochy jako kuželové centrické plochy, například podle AO 123 759. V tomto případě ovšem značně záleží na směru dopravního kanálu vůči kuželové ploše a na umístění jeho výstupu. Pokud při řešení s kuželovou centrickou plochou není místo dopadu vláken na tuto plochu předsunuto před přímku, vedenou z podélné osy separátoru v kolmém směru na osu dopravního kanálu, pozitivní vliv kuželové usměrňovači plochy na napřímenost vláken po dopadu na usměrňovači plochu separátoru se neprojeví. U malých průměrů spřádacích rotorů, u kterých, jak již bylo řečeno, je problematické umístit dopravní kanál do nehybného výstupku, nelze zpravidla zajistit uvedenou kuželovou plochou požadovaného pozitivního účinku.
Dalším známým řešením, které směřuje k vhodnému usměrnění vláken, je rozváděči těleso podle AO 168 193, v podstatě separátor, vytvořený radiálně naříznutým šroubovicově vyhnutým kruhovým výliskem z plechu. Rozváděči těleso je upevněno na nehybném výstupku prostřednictvím dříku malého průměru. Usměrňovači plocha rozváděcího tělesa tvoří s čelní plochou nehybného výstupku a boční stěnou dříku usměrňovači mezeru, jejíž výška se od počátku
- 1 CZ 283504 B6 usměrňovači mezery, která začíná těsně před výstupem dopravního kanálu, ve směru postupu vláken zvětšuje.
Nevýhodou tohoto řešeni je celková nekompaktnost rozváděcího tělesa, daná vyhnutím plechu ajeho uchycením na dříku malého průměru, která vytváří klínovité mezery a zákoutí, v nichž se drží prach a zachycují vlákna, vlající do usměrňovači mezery, nebo, pokud se zachytí nad horní částí rozváděcího plechu, vlají do prostoru spřádacího rotoru. Podle výhodného provedení řešení dosedá rozváděči plech svým radiálním okrajem před výstupem dopravního kanálu na nehybný výstupek, zasahující do spřádacího rotoru, takže v prostoru před výstupem dopravního kanálu, který není oplachován vzduchovým proudem, se shromažďuje prach, zbytky vláken a aviváže, které jsou po náhodném uvolnění zdrojem poruch v průběhu spřádacího procesu.
Dále je znám separátor podle AO 141 259, jehož usměrňovači plocha je několikrát radiálně naříznuta a vytvořené lopatky jsou natočeny tak, aby při otáčení spřádacího rotoru vyvolaly proudění vzduchu, nasměrované na dolní krajovou oblast skluzové plochy spřádacího rotoru. Hrany lopatek, nastavené do směru postupu vláken, jsou však potencionálními místy záchytu vláken a jejich přibrzďováni s následným zvýšením nestejnoměmosti v dodávce vláken do spřádacího rotoru, která se projeví i nestejnoměmosti vypřádané příze.
Jsou rovněž známé separátory ve tvaru kruhové výseče nebo pouze částí kruhové plochy, například podle japonských zveřejněných patentových přihlášek 105 766/73, 117 991/81 aAO 158 933, umístěné nad výstupem dopravního kanálu, popřípadě jsou tvarované pro zajištění dobrého usměrňovacího účinku. Cílem těchto separátorů je zamezení nabalování vláken na dřík separátorů. Separační účinek je však menší než u separátorů kruhových, protože se do prostoru dostávají ve zvýšené míře krátká vlákna, která víří a zachycují se na povrchu vytvářené příze, aniž by byla dobře provázána v jádru příze, což vyvolává při dalším zpracování příze prášení, nebo krátká vlákna odcházejí do ventilačních otvorů spřádacího rotoru a způsobují jejich zanášení.
Nevýhodou centrickv uchycených separátorů je navíjení vláken na dřík separátorů. Při předení s malými průměry spřádacích rotorů, u nichž je výstup dopravního kanálu v bezprostřední blízkosti dříku separátorů, vystupuje tento nedostatek zvlášť do popředí, zejména v případě, kdy odvod dříku separátorů je relativně malý vzhledem k délce zpracovávaných vláken. Po omotání prvních zachycených vláken se na ovinutá vlákna navěšují další vlákna, až postupně dojde k ucpání prostoru pod separátorem a k narušení předení.
K. odstranění uvedené nevýhody směřují separátory s dříkem kruhového nebo nekruhového průřezu, excentricky uspořádaným na čelní ploše nehybného výstupku, například podle AO 167 665 aAO 258 325. Avšak ani toto opatření vždy nezabrání vzniku záchytů vláken ve spojovacích spárách u nehybného výstupku nebo u talířovitého tělesa, nebo v případné nerovnosti, popřípadě na stopách nanesené aviváže během předení. Bylo zjištěno, že i u excentrického kruhového dříku dochází k zachycování vláken, které má za následek narušování spřádacího procesu.
K zachycování vláken přispívá ztráta rychlosti vláken jejich přibrzděním. U separátorů s excentrickým dříkem je zpravidla uplatňována rovinná usměrňovači plocha, která vlákna přibrzďuje. Rovněž se však využívá kuželové usměrňovači plochy, jejíž podélná osa je totožná s podélnou osou excentrického dříku separátorů a rovnoběžná s podélnou osou odváděcího kanálu. Při tomto řešení však dochází ve směru pohybu vláken k postupnému zúžení mezery mezi okrajem separátorů a čelní plochou nehybného výstupku, a tím ke srážení vláken k okraji hrdla spřádacího rotoru a odklonění proudu postupujících vláken, takže nejsou plynule přebírána skluzovou stěnou spřádacího rotoru.
Cílem vynálezu je proto navrhnout takové uspořádání separátorů spřádacího rotoru, které by výrazně omezilo zachycování vláken na jeho dříku při zajištění dobré separace vláken, postupu
-2 CZ 283504 B6 jících z dopravního kanálu na skluzovou stěnu spřádacího rotoru, od vytvářené příze, a dobrého skluzu vláken po usměrňovači ploše separátoru. Dalším požadavkem úkolu vynálezu je zajištění výhodných podmínek pro oplachování separátoru proudícím vzduchem, které podmiňují vytvoření separátoru bez zbytečných výřezů, zákoutí a nerovností, a výhodných podmínek pro vytváření stabilního režimu bezvírového vzduchového proudění v prostoru spřádacího rotoru.
Tyto požadavky směřují k zajištění plynulého procesu předení s maximální stabilitou spřádacího procesu a tím k výrobě jakostní příze, založené na dobré napřímenosti vláken v přízi, hmotné stejnoměrnosti a malého podílu ovíjecích vláken na povrchu příze.
Podstata vynálezu
Cíle vynálezu je dosaženo zařízením pro předení s otevřeným koncem, zahrnujícím spřádací rotor, do něhož zasahuje pevný výstupek, na jehož čelní ploše, na které je situován výstup dopravního kanálu, je situován dřík separátoru, kterým prochází odváděči kanál příze, přičemž usměrňovači plocha separátoru, která s boční stěnou dříku a čelní plochou pevného výstupku tvoří usměrňovači mezeru, se ve směru pohybu vláken od čelní plochy pevného výstupku vzdaluje, jehož podstata spočívá v tom, že mezi čelní plochou pevného výstupku a usměrňovači plochou separátoru je minimální vzdálenost 1,2 mm, přičemž usměrňovači plocha separátoru je v oblasti nad výstupem dopravního kanálu tvořena spojitou plochou. Uvedená minimální vzdálenost 1,2 mm umožňuje proudění vzduchu kolem dříku, zamezující usazování prachu v prostoru před výstupem dopravního kanálu.
Usměrňovači plocha separátoru je s výhodou tvořena šroubovou plochou se stoupáním 2-8 mm a úhlem sklonu površky vůči rovině, kolmé na podélnou osu odváděcího kanálu, v rozmezí 5°-15°.
Podle dalšího výhodného provedení je usměrňovači plocha separátoru tvořena kuželovou plochou, jejíž podélná osa je mimoběžná s podélnou osou odváděcího kanálu.
Podle jiného výhodného provedení je usměrňovači plocha separátoru tvořena kuželovou plochou, jejíž podélná osa je různoběžná s podélnou osou odváděcího kanálu.
Podélná osa kuželové plochy s výhodou leží v rovině rovnoběžné s podélnou osou odváděcího kanálu, přičemž přímka, která je jejím průmětem do roviny, kolmé na podélnou osu odváděcího kanálu, prochází středem průřezu dříku a leží v úhlu F = 60°, jehož vrchol je ve středu průřezu dříku a rozkládá se od spojnice tohoto středu s podélnou osou odváděcího kanálu do směru proti smyslu rotace spřádacího rotoru, přičemž úhel sklonu podélné osy kuželové plochy od kolmého průmětu podélné osy odváděcího kanálu do roviny, rovnoběžné s podélnou osou odváděcího kanálu, procházející osou kuželové plochy, je v rozmezí 1,5° - 10°.
Kuželová plocha s výhodou svírá svojí tvořící přímkou s rovinou, kolmou na podélnou osu odváděcího kanálu, úhel o velikosti maximálně 15°.
Usměrňovači plocha separátoru s výhodou svírá v celém rozsahu svého oddalování od čelní plochy pevného výstupku s touto čelní plochou konstantní úhel.
Podle dalšího výhodného provedení svírá usměrňovači plocha separátoru v celém rozsahu svého oddalování od čelní plochy pevného výstupku s touto čelní plochou úhel, který se ve směru tohoto oddalování zvětšuje.
Vzájemná geometrie těchto znaků vyhovuje jednak spřádacím rotorům velkého průměru, používaným pro otáčky 30.000 - 80.000 min ', a jednak spřádacím rotorům s otáčkami nad 80.000 min'1 i nad 100.000 min1.
Přehled obrázků na výkrese
Příkladné provedení zařízení podle vynálezu je schematicky znázorněno na přiložených výkresech, kde znázorňuje obr. 1 spřádací jednotku v axiálním řezu spřádacím rotorem, obr. 2 ίο řez podle roviny II - II z obr. 1, obr. 3 řezy podle rovin lila - lila, Illb - Illb a IIIc - IIIc z obr. 2, obr. 4 řezy podle rovin IVa - Iva, IVb - IVb a IVc - IVc z obr. 2, obr. 5 separátor se šroubovou usměrňovači plochou v částečném pohledu zepředu a v částečném axiálním řezu, obr. 6 řez podle roviny VI - VI z obr. 5, obr. 7 separátor s kuželovou usměrňovači plochou v částečném pohledu zepředu a částečném axiálním řezu, obr. 8 řez podle roviny VIII - VIII z obr. 7, a obr. 9 pohled na 15 separátor podle obr. 8 ve směru šipky R.
Příklady provedení vy nálezu
Pracovní jednotka (obr. 1) zahrnuje ojednocovací ústroji 1, vytvořené vyčesávacím válečkem 2, uloženým v dutině 3 tělesa 4 ojednocovacího ústrojí 1, přecházející jednak do vybrání 5, ve kterém je uložen podávači váleček 6 s přiřazeným odpruženým stolečkem 7 se zahušťovačem 8, a jednak do dopravního kanálu 9, který ústí výstupem 10 v nehybném výstupku 11 tělesa 4, zasahujícím hrdlem 12 do spřádacího rotoru 13, upevněného na hřídeli 14. Spřádací rotor 13 je uložen v komoře 15. napojené otvorem 16 na neznázoměné centrální odsávání. Na čelní ploše 17 nehybného výstupku 11 je upraven excentricky dřík 18 kruhového průřezu (obr. 2) separátoru 19 kruhového tvaru, uspořádaného souose se spřádacím rotorem 13.
Axiální vývrt separátoru 19, který prochází dříkem 18, tvoří odváděči kanál 20, jehož podélná 30 osa 21 je totožná s podélnou osou spřádacího rotoru 13, opatřený nálevkovitým vstupem 22 pro přízi P. Odváděči kanál 20 přechází v šikmý odtahový kanál 23 v, jehož podélné ose jsou umístěny odtahové válečky 24, 25. Spřádací rotor 13. v předkládaném provedení bez ventilačních kanálků, má skluzovou stěnu 26, která přechází do sběrné drážky 27, uspořádané na vnějším vnitřním průměru spřádacího rotoru 13.
Spodní strana separátoru 19, na kterou nalétávají vlákna V z výstupu 10 dopravního kanálu 9, tvoří usměrňovači plochu 28, která společně s válcovou boční stěnou 29 dříku 18 a čelní plochou 17 vymezují usměrňovači mezeru 30, která orientuje vlákna V na skluzovou stěnu 26 spřádacího rotoru 13, který rotuje ve směru šipky 31.
Prostředky pro pohon a uložení rotujících elementů pracovní jednotky nejsou blíže popsány ani znázorněny, protože jsou dostatečně známy ze stavu techniky.
Obr. 2, který je řezem podle roviny II - II z obr. 1, vedené usměrňovači mezerou 30, znázorňuje 45 příkladnou konfiguraci výstupu 10 dopravního kanálu 9 a dříku 18. Na obr. 3 jsou částečně znázorněny radiální řezy usměrňovači mezerou 30 separátoru 19 s usměrňovači plochou 28, oblasti postupu vláken ke skluzové stěně 26 spřádacího rotoru 13, vedené rovinami lila - lila, Illb - Illb a IIIc - IIIc z obr. 2, a na obr. 4 rovinami IVa - IVa, IVb - IVb a IVc - IVc z obr. 2.
Podle obr. 3 se usměrňovači plocha 28 postupné od čelní plochy 17 nehybného výstupku 11 vzdaluje, přičemž úhel A, který svírá površka profilu usměrňovači plochy 28 s rovinou 32 kolmou na podélnou osu 21 odváděcího kanálu 20, se nemění. Naproti tomu podle obr. 4 se úhel A postupně, ve smyslu rotace spřádacího rotoru 13, znázorněného šipkou 31, a i pohybu vláken V, která vystupují z dopravního kanálu 9, zvětšuje.
- 4 CZ 283504 B6
Obr. 5 znázorňuje v částečném axiálním řezu separátor 19, jehož usměrňovači plocha 28 je šroubovou plochou 33, která stoupá ve smyslu postupu vláken V a její podélná osa 34 je totožná s podélnou osou 21 odváděcího kanálu 20. Šroubová plocha 33 má stoupání S, vyznačené polovičním stoupáním S/2, které označuje posun profilu šroubové usměrňovači plochy 28 po otočení o 180°. Úhel A definuje úhel profilu šroubové plochy 33 od roviny 32 a jeho velikost je v rozmezí 5-15°.
Obr. 6 představuje řez rovinou VI - VI z obr. 5, vedenou usměrňovači mezerou 30.
Pro možnost znázornění výstupu 10 dopravního kanálu 9 vzhledem ke dříku 18 separátoru, je na usměrňovači ploše 28 (obr. 6) zakreslen průmět 35 výstupu 10, vedený rovnoběžně s podélnou osou 21 odváděcího kanálu 20. Těžiště 36 průmětu 35 výstupu 10 je situováno v oblasti, vymezené úhlem B - 90°, který má vrchol v podélné ose 21 odváděcího kanálu 20 aje symetricky umístěn vzhledem ke spojnici 37 podélné osy 21 odváděcího kanálu 20 a středu 38 průřezu dříku 18 separátoru 19.
Na obr. 2 a 6 je znázorněn výstup 10 dopravního kanálu 9 eliptický, což odpovídá kruhovému příčnému průřezu dopravního kanálu. Dopravní kanál může však mít průřez jakéhokoliv jiného vhodného tvaru.
Na obr. 6 je znázorněn minimální úhel D = 80°, ve kterém má usměrňovači plocha 28 definované stoupání. Tento úhel D s vrcholem ve středu 38 průřezu dříku 18 začíná nad nejzazší hranou 39 výstupu 10 dopravního kanálu 9 a pokračuje ve směru postupu vláken, který je totožný se smyslem rotace spřádacího rotoru 13. Je výhodné vymezit počátek a výběh šroubové plochy 33 obloukovou plochou 40. situovanou na opačné straně dříku 18 vzhledem k výstupu 10 dopravního kanálu 9.
Na obr. 6 je znázorněna excentricita e, která vyjadřuje vzdálenost mezi podélnou osou 21 odváděcího kanálu 20 a středem 38 průřezu dříku 18.
Obr. 7, 8 a 9 znázorňují provedení separátoru 19 s usměrňovači mezerou 30, jejíž usměrňovači plocha 28 je kuželovou plochou 41 s podélnou osou 42, procházející středem 38 průřezu dříku 18, která je vůči podélné ose 21 odváděcího kanálu 20 mimoběžná. Na obr. 7 je vyznačen kužel 43, jehož částí je kuželová plocha 41, jejíž tvořící přímka 44 (obr. 9) svírá s rovinou 32, kolmou na podélnou osu 21 odváděcího kanálu 20, úhel A v maximální hodnotě 15°.
Mezi čelní plochou 17 výstupku a usměrňovači plochou 28 je minimální vzdálenost E = 1,2 mm (obr. 7).
Obr. 8, který je řezem podle roviny VIII - VIII z obr. 7, zahrnuje kolmý průmět 35 výstupu 10 dopravního kanálu 9 na usměrňovači plochu 28, jak již bylo vysvětleno kobr. 6. Poloha těžiště 36 plochy výstupu 10 dopravního kanálu 9, resp. jeho průmětu 35, může zaujímat polohu v rozsahu B = 90°, symetricky umístěného kolem spojnice 37 podélné osy 21 odváděcího kanálu 20 a středu 38 průřezu dříku 18 separátoru 19. Přímka 45 znázorňuje průměr roviny, rovnoběžné s podélnou osou 21 odváděcího kanálu 20, ve které je proveden náklon podélné osy 42 kuželové plochy 41. tvořící usměrňovači stěnu 28 pro zajištění jejího požadovaného stoupání v oblasti nad výstupem 10 dopravního kanálu 9 a v místě postupu vláken V do spřádacího rotoru 13. Přímka 45 leží v optimálním úhlu F = 60°, který má vrchol ve středu dříku 18 a rozkládá se od spojnice 37, která tvoří jedno jeho rameno, do směru proti smyslu otáčení spřádacího rotoru 13..
Na obr. 9, který znázorňuje pohled na separátor 19 ve směru šipky R z obr. 8, tj. pohled ve směru kolmém na rovinu, zobrazenou průmětem přímky 45, je zřejmý skutečný úhel G = 1,5-10°
-5CZ 283504 B6 výhodného náklonu podélné osy 42 kuželové plochy 41 od průmětu podélné osy 21 odváděcího kanálu 20 do řečené roviny.
Příkladná provedení separátoru podle vynálezu podle parametrů, definovaných v prvém bodě předmětu vynálezu.
1. provedení: průměr dříku 18 separátoru 19 je 14,0 mm, plocha dříku 154,0 mm2, průměr nehybného výstupku 1122,4 mm a plocha nehybného výstupku 394,0 mm“, poměr plochy průřezu dříku 18 k čelní ploše 17 nehybného výstupku je 1 : 2,55, excentricita e je 2,0 mm a poměr průměru nehybného výstupku k excentricitě je 1:0,089 a těžiště 36 plochy výstupu 10 dopravního kanálu 9 leží na spojnici 37 podélné osy 21 odváděcího kanálu 20 a středu 38 průřezu dříku 18 separátoru 19.
2. provedení: průměr dříku 18 separátoru 19 je 16,0 mm, plocha dříku 201,0 mm2, průměr nehybného výstupku 1125,2 mm a plocha nehybného výstupku 498,0 mm2, poměr plochy průřezu dříku 18 k čelní ploše 17 nehybného výstupku je 1:2,47, excentricita e je 3,0 mm a poměr průměru nehybného výstupku k excentricitě je 1:0,119 a spojnice těžiště 36 plochy výstupu 10 dopravního kanálu 9 a podélné osy 21 odváděcího kanálu 20 svírá se spojnicí 37 podélné osy 21 odváděcího kanálu 20 a středu 38 průřezu dříku 18 separátoru 19 úhel 10°, ve směru proti smyslu otáčení spřádacího rotoru.
3. provedení: průměr dříku 18 separátoru 19 je 33,0 mm, plocha dříku 855,0 mm2, průměr nehybného výstupku 1151,0 mm a plocha nehybného výstupku 2042,0 mm2, poměr plochy průřezu dříku 18 k čelní ploše 17 nehybného výstupku 11 je 1:2,39, excentricita e je 6,5 mm a poměr průměru nehybného výstupku k excentricitě je 1 : 0,127 a spojnice těžiště 36 plochy výstupu 10 dopravního kanálu 9 a podélné osy 21 odváděcího kanálu 20 svírá se spojnicí 37 podélné osy 21 odváděcího kanálu 20 a středu 38 průřezu dříku 18 separátoru 19 úhel 5° ve směru shodném se smyslem rotace spřádacího rotoru.
Zařízení pracuje následovně:
Vlákna V ve formě pramene se podávacím ústrojím 8, 6, 7 přivádějí k vyčesávacímu válečku 2, který svým ozubením ojednocuje vlákna, uděluje jim rychlost a přivádí je ke vstupu dopravního kanálu 9. V této oblasti se vlákna vlivem setrvačných sil a proudění vzduchu, vyvolaného podtlakem ve spřádacím rotoru 13, oddělují od vyčesávacího válečku 2 a postupují dopravním kanálem 9 k výstupu 10 na čelní ploše 17 výstupku 11. Z výstupu 10 směřují vlákna V do usměrňovači mezery 30 separátoru 19, kde částečně narážejí na usměrňovači plochu 28, která orientuje jejich pohyb tak, aby přecházela plynule na skluzovou stěnu 26 spřádacího rotoru 13 bez podstatné ztráty své rychlosti. Zajištění dostatečné rychlosti vláken umožňuje, aby se při svém pohybu plynule oddělila od proudu vzduchu, který v příkladném provedení odchází ze spřádacího rotoru 13 hrdlem 12 mezi krajem spřádacího rotoru a výstupkem 11. Z vláken, přiváděných do sběrné drážky 27 spřádacího rotoru 13, se vytváří stužka vláken, přetvářená do příze P, odváděné ze spřádacího rotoru 13 odváděcím kanálem 20 a odtahovým kanálem 23 odtahovými válečky 24, 25 a navíjené v neznázoměném navíjecím ústrojí na cívku.

Claims (8)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Zařízení pro předení s otevřeným koncem, zahrnující spřádací rotor, do něhož zasahuje pevný výstupek, na jehož čelní ploše, na které je situován výstup dopravního kanálu, je situován dřík separátoru, kterým prochází odváděči kanál příze, přičemž usměrňovači plocha separátoru, která s boční stěnou dříku a čelní plochou pevného výstupku tvoří usměrňovači mezeru, se ve směru pohybu vláken od čelní plochy pevného výstupku vzdaluje, vyznačující se tím, že mezi čelní plochou (17) pevného výstupku (11) a usměrňovači plochou (28) separátoru (19) je minimální vzdálenost (E) 1,2 mm, přičemž usměrňovači plocha (28) separátoru (19) je v oblasti nad výstupem (10) dopravního kanálu (9) tvořena spojitou plochou.
  2. 2. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že usměrňovači plocha (28) separátoru (19) je tvořena šroubovou plochou (33) se stoupáním (S) 2 - 8 mm a úhlem (A) sklonu površky vůči rovině (32), kolmé na podélnou osu (21) odváděcího kanálu (20), v rozmezí 5-15°.
  3. 3. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že usměrňovači plocha (28) separátoru je tvořena kuželovou plochou (41), jejíž podélná osa (42) je mimoběžná s podélnou osou (21) odváděcího kanálu (20).
  4. 4. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že usměrňovači plocha (28) separátoru (19) je tvořena kuželovou plochou (41), jejíž podélná osa (42) je různoběžná s podélnou osou (21) odváděcího kanálu (20).
  5. 5. Zařízení podle nároků 3a 4, vyznačující se tím, že podélná osa (42) kuželové plochy (41) leží v rovině, rovnoběžné s podélnou osou (21) odváděcího kanálu (20), přičemž přímka (45), která je jejím průmětem do roviny (32), kolmé na podélnou osu (21) odváděcího kanálu (20), prochází středem (38) průřezu dříku (18) a leží v úhlu F = 60°, jehož vrchol je ve středu (38) průřezu dříku (18) a rozkládá se od spojnice (37) tohoto středu (38) s podélnou osou (21) odváděcího kanálu (20) do směru proti smyslu rotace spřádacího rotoru (13), přičemž úhel (G) sklonu podélné osy (42) kuželové plochy (41) od kolmého průmětu podélné osy (21) odváděcího kanálu (20) do roviny, rovnoběžné s podélnou osou (21) odváděcího kanálu (20), procházející osou (42) kuželové plochy (41), je v rozmezí 1,5° -10°.
  6. 6. Zařízení podle nároků 3a 4, vyznačující se tím, že kuželová plocha (41) svírá svojí tvořící přímkou (44) s rovinou (32), kolmou na podélnou osu (21) odváděcího kanálu (20), úhel (A) o velikosti maximálně 15°.
  7. 7. Zařízení podle nároků laž6, vyznačující se tím, že usměrňovači plocha (28) separátoru (19) svírá v celém rozsahu svého oddalování od čelní plochy (17) pevného výstupku (11) s touto čelní plochou (17) konstantní úhel (A).
  8. 8. Zařízení podle nároků 1 až 6, vyznačující se t í m , že usměrňovači plocha (28) separátoru (19) svírá v celém rozsahu svého oddalování od čelní plochy (17) pevného výstupku (11) s touto čelní plochou (17) úhel (A), který se ve směru tohoto oddalování zvětšuje.
CS904989A 1990-10-15 1990-10-15 Zařízení pro předení s otevřeným koncem CZ283504B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS904989A CZ283504B6 (cs) 1990-10-15 1990-10-15 Zařízení pro předení s otevřeným koncem

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS904989A CZ283504B6 (cs) 1990-10-15 1990-10-15 Zařízení pro předení s otevřeným koncem

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS498990A3 CS498990A3 (en) 1992-05-13
CZ283504B6 true CZ283504B6 (cs) 1998-04-15

Family

ID=5393865

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS904989A CZ283504B6 (cs) 1990-10-15 1990-10-15 Zařízení pro předení s otevřeným koncem

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ283504B6 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CS498990A3 (en) 1992-05-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0031250B1 (en) Composite yarn
JPH07501368A (ja) オープンエンド紡糸方法および装置
CZ298758B6 (cs) Dopřádací zařízení
US4249370A (en) Method of and apparatus for removing dirt particles from staple fibers and for straightening said fibers in an open-end spinning process
US4858420A (en) Pneumatic false-twist spinning process and apparatus
US7080502B2 (en) Arrangement for producing a spun thread
JP2004510890A (ja) リング糸に似た特性を有する糸を製造するための方法及び装置
US6047538A (en) Fiber guide conduit for an open-end spinning device
CZ283504B6 (cs) Zařízení pro předení s otevřeným koncem
US6679044B2 (en) Pneumatic spinning apparatus
US20030121247A1 (en) Pneumatic spinning apparatus and spinning method
US5361574A (en) Process and device for pneumatic feeding of fibers to the fiber collection surface of an open-end spinning element
US5749216A (en) Open end spinning apparatus
CN106544763B (zh) 一种通道板适配器及带通道板适配器的自由端纺纱装置
JPS6215332A (ja) オ−プンエンド摩擦紡績原理で糸を紡績するための方法及び装置
GB2178451A (en) Open-end spinning
US4938018A (en) Friction spinning machine
CZ41395A3 (en) Enhanced process of spindleless spinning of yarn and apparatus for making the same
CZ18394A3 (en) Process and apparatus for producing yarn by making use of an apparatus for spindleless spinning
US5603210A (en) Device to convey fibers to the fiber collection groove of an open-end spinning rotor
EP0095276A1 (en) Apparatus for forming a composite yarn by friction spinning
CS249280B1 (en) Singling out device for break spinning machine
EP0613508B1 (en) Method of opening fibers using a modified disperser plate
JPS6247974B2 (cs)
CN113493950A (zh) 用于喷气纺纱机的喷丝头的加捻元件以及喷气纺纱机的工作站

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20021015