CZ283369B6 - Process for preparing desulfurizing matter based on hydrated iron trioxide for removing sulfane - Google Patents

Process for preparing desulfurizing matter based on hydrated iron trioxide for removing sulfane Download PDF

Info

Publication number
CZ283369B6
CZ283369B6 CS922219A CS221992A CZ283369B6 CZ 283369 B6 CZ283369 B6 CZ 283369B6 CS 922219 A CS922219 A CS 922219A CS 221992 A CS221992 A CS 221992A CZ 283369 B6 CZ283369 B6 CZ 283369B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
sulfane
mixture
hydrated iron
hydrated
added
Prior art date
Application number
CS922219A
Other languages
Czech (cs)
Inventor
Jan Ing. Csc. Červenka
Milan Ing. Csc. Rylek
Jan Ing. Drsc. Čermák
Karel Ing. Holánek
Original Assignee
Jan Ing. Csc. Červenka
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jan Ing. Csc. Červenka filed Critical Jan Ing. Csc. Červenka
Priority to CS922219A priority Critical patent/CZ283369B6/en
Publication of CZ221992A3 publication Critical patent/CZ221992A3/en
Publication of CZ283369B6 publication Critical patent/CZ283369B6/en

Links

Landscapes

  • Treating Waste Gases (AREA)
  • Solid-Sorbent Or Filter-Aiding Compositions (AREA)

Abstract

The initial raw material is hydrated iron (II) sulphate (green vitriol) which is alkalised by an alkalising agent, preferably lime, to a pH above 5. The resulting hydrated iron(II) oxide contained in the mixture is left to oxidize by air oxygen for at least 2 hours to produce hydrated iron(III) oxide representing the active component of the desulphuriser. Inert material such as saw-dust or turf may be added to hydrated iron(III) oxide, to the alkalising agent or to the mixture of both the substances.

Description

Způsob přípravy odsiřovací hmoty na bázi hydratovaného oxidu železitého k odstraňování sulfanuProcess for the preparation of a hydrous ferric oxide desulfurization material for the removal of sulfane

Vynález se týká způsobu přípravy odsiřovací hmoty na odstraňování sulfanu z plynu.BACKGROUND OF THE INVENTION The present invention relates to a process for the preparation of a desulfurization material for the removal of sulfane from a gas.

Sulfan (H2S, sirovodík) je běžnou složkou energeticky využitelných plynů, vyráběných tepelným zpracováním uhlí (svítiplyn, koksárenský plyn, atd.), i plynů, získávaných z biologických anaerobních procesů (bioplyn). Surové plyny obvykle obsahují v závislosti na obsahu síry v surovině 0,5 až 15 g H2S/m3. Přítomnost sulfanu v energeticky využitelných plynech je nežádoucí. Sulfan koroduje plynovody a zařízení na využití plynů. Korozi přitom podporuje přítomnost vodní páry a urychluje ji zvýšený tlak. Při energetickém využití plynů se sulfan oxiduje na oxid siřičitý, známý svými silně korozivními účinky a obecně nepříznivými účinky na životní prostředí. Proto je nutné sulfan z energeticky využitelných plynů v nejvyšší možné míře odstraňovat.Sulphane (H 2 S, hydrogen sulphide) is a common component of energy-efficient gases produced by the thermal treatment of coal (coal gas, coke oven gas, etc.) as well as gases derived from biological anaerobic processes (biogas). The raw gases usually contain from 0.5 to 15 g H 2 S / m 3 , depending on the sulfur content of the feedstock. The presence of sulfane in energy-efficient gases is undesirable. Sulfan corrodes gas pipelines and gas recovery equipment. The presence of water vapor promotes corrosion and is accelerated by increased pressure. In the energy recovery of gases, sulfane is oxidized to sulfur dioxide, known for its highly corrosive effects and generally adverse environmental effects. It is therefore necessary to remove sulfane from energy-efficient gases as much as possible.

Od poloviny minulého století se k odstraňování sulfanu ze svítiplynu a dalších plynů využívá schopnost hydratovaného oxidu železitého reagovat se sulfanem na sulfid železitý.Since the middle of the last century, the ability of hydrated ferric oxide to react with sulfane to ferric sulfide has been utilized to remove sulfane from coal gas and other gases.

Fe2O3. mH20 + 3H2S -> Fe2S3 + (m + 3)H2OFe 2 O 3 . mH 2 0 + 3H 2 S -> Fe 2 S 3 + (m + 3) H 2 O

Sulfid lze přitom snadno regenerovat vzdušným kyslíkem. Přitom probíhá reakceThe sulphide can easily be regenerated by air oxygen. The reaction proceeds

2Fe2S3 + 2mH2O + 3O2 -> 2Fe2O3. mH20 + 6S2Fe 2 S 3 + 2mH 2 O + 3O 2 -> 2Fe 2 O 3 . mH 2 O + 6S

Hodnota m se pohybuje v rozmezí 1 až 3.The value of m ranges from 1 to 3.

Prakticky se odstraňování sulfanu z čištěného plynu provádělo tak, že se čištěný plyn nechával v tzv. čisticích skříních procházet vrstvou odsiřovací hmoty, obsahující hydratovaný oxid železitý. Sulfan se zachytával v odsiřovací hmotě a z čisticí skříně, popřípadě série čisticích skříní, vycházel plyn s obsahem sulfanu obvykle nižším než 10 mg H2S/m3.In practice, the removal of the sulfane from the gas to be cleaned was carried out by passing the gas to be cleaned through a layer of desulfurizing material containing hydrated iron oxide in so-called scrubbers. The sulfane was collected in the desulfurization mass and a gas with a sulfane content of usually less than 10 mg H 2 S / m 3 was emitted from the scrubber or series of scrubbers.

Sulfid železitý se regeneruje vzduchem na hydratovaný oxid železitý buď odděleně od zachytávání sulfanu poté, kdy odsiřovací hmota v čisticí skříni ztratí schopnost zachytávat sulfan, nebo současně se zachytáváním sulfanu v odsiřovací hmotě tak, že se do čištěného plyn” dávkuje vzduch v množství, potřebném pro plynulou regeneraci. Teoreticky by bylo možné zachytávání sulfanu a regeneraci opakovat libovolně dlouho. Ve skutečnosti se agregáty odsiřovací hmoty postupně obalují elementární sírou, uvolněnou při regeneraci, a schopnost odsiřovací hmoty zachytávat sulfan se postupně snižuje. Nasycenou odsiřovací hmotu s elementární sírou je třeba nahradit čerstvou odsiřovací hmotou.The ferric sulfide is regenerated by air to hydrated ferric oxide either separately from the sulfide scavenger after the desulfurization mass in the scrubber loses its ability to scaveng sulfane, or concurrently with the sulfide scavenger in the desulfurization mass so that air is metered into the gas to be cleaned continuous regeneration. Theoretically, the capture of sulfane and regeneration could be repeated for as long as desired. In fact, the desulfurization mass aggregates are gradually encased by the elemental sulfur released during regeneration, and the ability of the desulfurization mass to capture sulfane gradually decreases. Saturated desulphurizer with elemental sulfur should be replaced with fresh desulphurizer.

K odsiřování se do začátku tohoto století používaly převážně přirozené železité hmoty, nejčastěji bahenní rudy a hnědele. Po zavedení elektrolytické výroby hliníku z bauxitu se začala k odsiřování využívat umělá odsiřovací hmota, připravovaná z odpadu z výroby hliníku - alkalické směsi hydratovaného oxidu železitého, oxidu křemičitého a dalších příměsí.Until the beginning of this century, desulphurisation was carried out using mainly natural ferrous materials, most often mud ores and browns. After the introduction of the electrolytic production of aluminum from bauxite, artificial desulphurization material prepared from waste from aluminum production - an alkaline mixture of hydrated iron oxide, silica and other impurities - started to be used for desulphurisation.

Zvětšování jednotek na produkci energetických plynů z tepelného zpracování uhlí vedlo k nepřijatelnému narůstání rozměrů čisticích skříní a k manipulaci s velkými objemy čerstvé i nasycené odsiřovací hmoty. Proto se v plynárenství již před polovinou tohoto století postupně přecházelo ke kontinuálním procesům čištění plynů vypíráním sulfanu různými vodnými roztoky nebo i organickými kapalinami. Odsiřovací hmoty s hydratovaným oxidem železitým se v plynárenství přestaly používat koncem šedesátých let a v důsledku toho byla zrušena i jejich velkokapacitní výroba.The expansion of coal-fired power generation units has led to an unacceptable increase in the size of the scrubbers and the handling of large volumes of fresh and saturated desulphurisation materials. Therefore, in the gas industry, already before the middle of this century, the process of gas purification was gradually changed by washing the sulfane with various aqueous solutions or even organic liquids. Hydrated iron oxide desulphurization materials were discontinued in the gas industry at the end of the 1960s and, as a result, their large-scale production was abolished.

- 1 CZ 283369 B6- 1 GB 283369 B6

V současné době se rozšiřuje získávání bioplynu pro energetické využití. Zdrojem bioplynu je metanizace odpadů ze zemědělství a potravinářství, dále anaerobní stabilizace kalů z čistíren odpadních vod, a bioplyn se jímá také ze skládek tuhých komunálních odpadů. Bioplyn z anaerobního rozkladu organických látek obsahuje obvykle 0,5 až 7 g H2S/m3 a pro širší využití je žádoucí obsah sulfanu snížit na hodnoty, povolené pro zemní plyn, tj. pod 6 mg H2S/m3. Jednotky, produkující bioplyn, jsou obvykle příliš malé na to, aby pro ně byla ekonomicky přijatelná aplikace kontinuálního vypírání sulfanu, používaná nyní v plynárnách. Při odstraňování sulfanu z bioplynu je nejvhodnější proces odsiřování pomocí odsiřovací hmoty na bázi hydratovaného oxidu železitého. V důsledku zrušení velkokapacitní výroby odsiřovacích hmot nejsou odsiřovací hmoty z tuzemských zdrojů k dispozici a odsiřovací hmoty ze zahraničí jsou příliš nákladné.Currently, the extraction of biogas for energy use is expanding. The source of biogas is methanization of waste from agriculture and food industry, further anaerobic stabilization of sludge from waste water treatment plants, and biogas is also collected from landfills of municipal solid waste. Biogas from anaerobic decomposition of organic substances usually contains 0.5 to 7 g H 2 S / m 3 and for wider use it is desirable to reduce the sulfane content to the values permitted for natural gas, ie below 6 mg H 2 S / m 3 . Biogas producing units are usually too small to be economically acceptable for the continuous sulfane scrubbing application now used in gasworks. For the removal of sulfane from biogas, the desulphurization process using a hydrated iron oxide desulphurisation process is most suitable. Due to the abolition of large-scale production of desulphurizing materials, desulphurizing materials from domestic sources are not available and desulphurizing materials from abroad are too expensive.

Nevýhody uvedeného stavu do značné míry řeší způsob přípravy odsiřovací hmoty podle tohoto vynálezu. Podstatou vynálezu je způsob přípravy odsiřovací hmoty na odstraňování sulfanu z plynů. Výchozí surovinou je hydratovaný síran železnatý, kteiý se přídavkem alkalizačního činidla alkalizuje na hodnotu pH vyšší než 5, nejlépe na hodnotu pH v rozmezí 7,5 až 8,5. Potom se na směs nechá působit vzdušný kyslík. Vhodným alkalizačním činidlem je vápno. K hydratovanému síranu železnatému anebo k alkalizačnímu činidlu anebo kjejich směsi je možno přidávat vodu. Kromě toho lze k síranu železnatému anebo k alkalizačnímu činidlu anebo k jejich směsi přidávat inertní materiál.The disadvantages of this condition are largely solved by the process for preparing the desulfurization composition of the present invention. SUMMARY OF THE INVENTION The present invention provides a process for the preparation of a desulfurization composition for removing sulfane from gases. The starting material is hydrated ferrous sulfate, which is basified to pH greater than 5, preferably to a pH in the range of 7.5 to 8.5, by addition of an alkalizing agent. The mixture is then treated with atmospheric oxygen. A suitable alkalizing agent is lime. Water may be added to the hydrated ferrous sulfate or to the alkalinizing agent or mixtures thereof. In addition, an inert material can be added to the ferrous sulfate or to the alkalinizing agent or to a mixture thereof.

Hydratovaný síran železnatý při alkalizaci reaguje s alkalizačním činidlem za vzniku hydratovaného oxidu železnatého a příslušného síranu. Ve slabě kyselém, neutrálním a alkalickém prostředí potom za přístupu kyslíku probíhá samovolná oxidace hydratovaného oxidu železnatého na hydratovaný oxid železitý. Oxidace je doprovázena změnou barvy směsi z černozelené na hnědočervenou. Oxidace je rychlejší při vyšších hodnotách pH. Alkalizaci lze provádět jakýmkoliv alkalizačním činidlem, např. hydroxidem sodným, draselným či vápenatým, uhličitanem sodným, draselným či vápenatým, čpavkovou vodou nebo uhličitanem amonným a pod. Pro praktické účely se jako nejvýhodnější alkalizační činidlo jeví vápno buď ve formě práškového páleného vápna, nebo vápenného hydrátu. Vápno je levné, míšení vápna s hydratovaným síranem železnatým je snadné, reakce probíhají uspokojivou rychlostí abalastní složka vyrobené odsiřovací hmoty - hydratovaný síran vápenatý - je nerozpustná ve vodě, což je výhodné pro nezávadné skládkování použité odsiřovací hmoty. Voda se v procesu využívá především pro úpravu mechanických vlastností směsi a struktury vyrobené odsiřovací hmoty. Ke stejnému účelu slouží i přídavek vhodných inertních materiálů, např. pilin nebo rašeliny.The hydrated ferrous sulfate upon alkalization reacts with the alkalizing agent to form hydrated ferrous oxide and the corresponding sulfate. In a weakly acidic, neutral and alkaline environment, the hydrated ferrous oxide spontaneously oxidizes to hydrated ferric oxide under oxygen access. Oxidation is accompanied by a change in color of the mixture from black-green to brown-red. Oxidation is faster at higher pH values. The alkalization can be carried out with any alkalizing agent, such as sodium, potassium or calcium hydroxide, sodium, potassium or calcium carbonate, ammonia water or ammonium carbonate, and the like. For practical purposes, lime appears to be the most preferred alkalizing agent either in the form of quicklime powder or lime hydrate. Lime is cheap, mixing lime with hydrated ferrous sulphate is easy, the reactions proceed at a satisfactory rate, and the abalastic component of the desulphurizer produced - hydrated calcium sulphate - is insoluble in water, which is advantageous for the safe storage of the used desulphurizer. Water is used in the process primarily to modify the mechanical properties of the mixture and the structure of the desulfurization material produced. The addition of suitable inert materials such as sawdust or peat serves the same purpose.

Hlavní výhoda tohoto způsobu přípravy odsiřovací hmoty spočívá ve snadné dostupnosti a nízké ceně používaných surovin. Hydratovaný síran železnatý (zelená skalice) vzniká jako odpad při výrobě titanové běloby. Produkce tohoto odpadu přitom značně převyšuje dosavadní možnosti jeho využití. Vápno je všeobecně snadno dostupné, a i když cena narůstá, stále představuje nejlevnější alkalizační činidlo.The main advantage of this process for the preparation of the desulfurization composition is the easy availability and low cost of the raw materials used. Hydrated ferrous sulphate (green vitriol) is produced as waste in the production of titanium dioxide. At the same time, the production of this waste significantly exceeds the existing possibilities of its recovery. Lime is generally readily available and, while rising, is still the cheapest alkalizing agent.

Další výhodou tohoto způsobu je, že odsiřovací hmotu lze snadno připravit v improvizovaných podmínkách podobně jako betonovou směs. Výroba je zcela bezodpadová.A further advantage of this method is that the desulfurization mass can be easily prepared in improvised conditions similar to a concrete mixture. The production is completely waste-free.

Nezanedbatelnou výhodou je vysoká reaktivnost hydratovaného oxidu železitého vůči sulfanu v odsiřovací hmotě, připravené způsobem podle tohoto vynálezu. Ta značně převyšuje reaktivnost hydratovaného oxidu železitého v přirozených odsiřovacích hmotách. Odsiřovací hmota, připravená způsobem podle tohoto vynálezu, může v dobře navržené čisticí skříni při plynulé regeneraci vzduchem zachytit množství sulfanu, odpovídající obsahu 300 až 500 kg elementární síry v krychlovém metru použité odsiřovací hmoty.A significant advantage is the high reactivity of the hydrated ferric oxide to the sulfane in the desulfurization mass prepared by the process of the present invention. This significantly exceeds the reactivity of hydrated iron oxide in natural desulfurization compositions. The desulfurization mass prepared by the process of the present invention can, in a well-designed cleaning cabinet, retain a quantity of sulfane corresponding to a content of 300 to 500 kg of elemental sulfur per cubic meter of the desulfurization mass used in a continuous air regeneration.

-2 CZ 283369 B6-2 GB 283369 B6

Příklad 1Example 1

Do míchačky na beton o užitečném objemu asi 0,1 m3 se při míchání nadávkuje 50 kg hydratovaného síranu železnatého (zelené skalice) a doplní se 20 kg vody. Po asi 2 až 3 minutách míchání se do vodní suspenze síranu železnatého přidá 22 kg vápenného hydrátu. Po asi 5 minutách míchání se změří hodnota pH vodného výluhu směsi. Naměřená hodnota pH 5,8 je vyšší než minimální potřebná (pH > 5). Směs se z míchačky vyklopí a rozprostře se na plochu asi 2 m2. Poté se postup může opakovat. Oxidace rozprostřené hmoty proběhne úplně asi za 24 až 48 hodin a lze ji urychlit převrstvením hmoty. Oxidace je ukončena, když agregáty rozprostřené hmoty změní barvu z černozelené na hnědočervenou v celém svém objemu. Odsiřovací hmota je tak připravena k použití. Z výše uvedené dávky surovin se získá 0,10 až 0,11 m3 odsiřovací hmoty se sypnou hmotností v suchém stavu 630 až 660 kg/m3.To the concrete mixer with a useful volume of about 0.1 m 3 , 50 kg of hydrated ferrous sulfate (green vitriol) are metered in while stirring and 20 kg of water are added. After stirring for about 2-3 minutes, 22 kg of lime hydrate is added to the aqueous suspension of ferrous sulfate. After stirring for about 5 minutes, the pH of the aqueous extract is measured. The measured pH value of 5.8 is higher than the minimum required (pH> 5). The mixture is swung out of the mixer and spread over an area of about 2 m 2 . Thereafter, the procedure may be repeated. The oxidation of the spreading mass takes about 24 to 48 hours to complete and can be accelerated by overlaying the mass. Oxidation is complete when the aggregates of the spread mass change color from black-green to brown-red throughout their volume. The desulphurizing compound is thus ready for use. From the above batch of raw materials 0.10 to 0.11 m 3 of desulphurization mass with a dry bulk density of 630 to 660 kg / m 3 are obtained .

Příklad 2Example 2

Do míchačky na beton o užitečném objemu asi 0,5 m3 se při míchání nadávkuje 100 kg hydratovaného síranu železnatého a doplní se 75 kg vody. Po asi 1 až 2 minutách míchání se přidá 1601 (tj. asi 15 - 20 kg) pilin. Po dalších 2 až 3 minutách se přidá 40 kg práškového páleného vápna. Směs se míchá asi 5 minut. Zkontroluje se, zda pH směsi je vyšší než 5, Potom se směs z míchačky vyklopí, rozprostře se na plochu asi 8 m2 a nechá se působením vzdušného kyslíku zoxidovat. Z výše uvedené dávky surovin se získá 0,38 až 0,41 m3 odsiřovací hmoty se sypnou hmotností v suchém stavu 350 až 450 kg/m3.To a concrete mixer with a useful volume of about 0.5 m 3 , 100 kg of hydrated ferrous sulphate are metered in while stirring and 75 kg of water are added. After about 1-2 minutes of stirring, 1601 (i.e. about 15-20 kg) sawdust is added. After an additional 2-3 minutes, 40 kg of quicklime powder is added. The mixture was stirred for about 5 minutes. Check that the pH of the mixture is greater than 5. Then, the mixture is swung out of the mixer, spread over an area of about 8 m 2 and allowed to oxidize under the action of atmospheric oxygen. From the above batch of raw materials, 0.38 to 0.41 m 3 of desulphurization mass with a dry bulk density of 350 to 450 kg / m 3 is obtained .

Příklad 3Example 3

Do mísícího zařízení o užitečném objemu cca 1 m3, původně určeného k přípravě krmných směsí, se za chodu míchadla nasype 200 kg hydratovaného síranu železnatého a 120 kg práškového uhličitanu sodného. Směs se míchá po dobu 2 hodin. V průběhu míchání se zkontroluje, zda pH směsi je vyšší než 5. Při míchání se mění barva směsi ze světle zelené nejprve na černozelenou a později na hnědočervenou. Poté se do mísícího zařízení přidá 350 1 vláknité rašeliny a směs se míchá dalších 30 minut. Získá se 0,75 až 0,8 m3 odsiřovací hmoty.200 kg of hydrated ferrous sulphate and 120 kg of powdered sodium carbonate are poured into a mixer with a useful volume of approximately 1 m 3 originally intended for the preparation of compound feed. The mixture was stirred for 2 hours. During mixing, the pH of the mixture is checked to be greater than 5. During mixing, the color of the mixture changes from light green first to black-green and later to brown-red. 350 l of fibrous peat is then added to the mixer and the mixture is stirred for an additional 30 minutes. 0.75 to 0.8 m 3 of desulfurization mass is obtained.

Claims (5)

1. Způsob přípravy odsiřovací hmoty na bázi hydratovaného oxidu železitého k odstraňování sulfanu, vyznačený tím, že se hydratovaný síran železnatý alkalizuje přídavkem alkalizačního činidla tak, aby pH směsi bylo vyšší než 5, a poté se směs podrobí působsns vzdušného kyslíku po dobu nejméně 2 hodin.1. A process for the preparation of a hydrous ferric oxide desulfurization composition for removing sulfane, characterized in that the hydrated ferrous sulfate is alkalinized by addition of an alkalizing agent such that the pH of the mixture is greater than 5, and then subjected to atmospheric oxygen for at least 2 hours. . 2. Způsob pudle nároku 1, vyznačený tím, že se jako alkalizační činidlo používá vápno.2. A poodle method according to claim 1, characterized in that lime is used as the alkalizing agent. 3. Způsob podle nároku 1, vyznačený tím, že se khydratovanémv železnatému a/nebo k alkalizačnímu činidlu a/nebo k jejich směsi přidává voda.Process according to Claim 1, characterized in that water is added to the ferrous hydrate and / or to the alkalinizing agent and / or to a mixture thereof. -3 CZ 283369 B6-3 CZ 283369 B6 4. Způsob podle nároku 1, vyznačený tím, že se khydratovanému síranu železnatému a/nebo k alkalizačnímu činidlu a/nebo kjejich směsi přidává inertní materiál.Method according to claim 1, characterized in that inert material is added to the hydrated ferrous sulphate and / or to the alkalinizing agent and / or mixtures thereof. 5. Způsob podle nároku 1, vyznačený tím, že dávka alkalizačního činidla se volí 5 tak, aby bylo dosaženo hodnoty pH směsi v rozmezí 7,5 až 8,5.5. The process of claim 1 wherein the dose of the alkalizing agent is selected so as to obtain a pH of the mixture in the range of 7.5 to 8.5.
CS922219A 1992-07-15 1992-07-15 Process for preparing desulfurizing matter based on hydrated iron trioxide for removing sulfane CZ283369B6 (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS922219A CZ283369B6 (en) 1992-07-15 1992-07-15 Process for preparing desulfurizing matter based on hydrated iron trioxide for removing sulfane

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS922219A CZ283369B6 (en) 1992-07-15 1992-07-15 Process for preparing desulfurizing matter based on hydrated iron trioxide for removing sulfane

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ221992A3 CZ221992A3 (en) 1994-01-19
CZ283369B6 true CZ283369B6 (en) 1998-04-15

Family

ID=5358692

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS922219A CZ283369B6 (en) 1992-07-15 1992-07-15 Process for preparing desulfurizing matter based on hydrated iron trioxide for removing sulfane

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ283369B6 (en)

Also Published As

Publication number Publication date
CZ221992A3 (en) 1994-01-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3855391A (en) Sludge stabilization with gypsum
CN107281924A (en) A kind of improved ammonia desulfurizing process and system
CN101284204A (en) Method for treating flue gas containing SO2 using red mud
CN100569638C (en) Manufacture method of special-purpose active carbon for removing mercury and products thereof
SK97093A3 (en) Process for treatment of exhaust gas
CN102824814A (en) Wet-type redox desulfurizing and recycling method for smoke
JP3684410B2 (en) Sewage sludge treatment method and treated sewage sludge
JPS62500999A (en) Method for hydrolyzing COS and CS2 compounds contained in industrial gas to H2S
CZ283369B6 (en) Process for preparing desulfurizing matter based on hydrated iron trioxide for removing sulfane
JPH0620542B2 (en) Method for manufacturing wastewater treatment agent
CN101972596A (en) Method for preparing sodium sulfite and elementary sulfur from sulfur dioxide waste gas
CN109331620A (en) A kind of calcium and magnesium composite desulfurizing agent and its calcium and magnesium compound desulfurizing process
CN102814102A (en) Method for desulfurizing flue gas from aluminum electrolysis
CN105498509A (en) Calcium-magnesium combined desulphurization and denitrification method realizing deep removal of flue gas pollutants
KR0174716B1 (en) Process agent component for stabilizing and solidifying all kinds of sludge
CN104138884A (en) Non-solvation agent of heavy metal and non-solvation method of heavy metal
JP2547901B2 (en) Mud treatment agent and treatment method
US3236591A (en) Method of working up crude sodium carbonate
RU2777173C1 (en) Method for obtaining calcium polysulfide
CN109135842A (en) Preparation method of iron oxide desulfurizer
KR102530614B1 (en) Manufacturing method of gypsum by using biosulfur and oxidation reaction and uses of the gypsum
JPS6244794B2 (en)
RU2006456C1 (en) Method for elemental sulfur production
JPH03258343A (en) Production of treatment agent for exhaust gas
CN206502612U (en) A kind of waste phosphogypsum utilization system

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20070715