CZ282216B6 - Nástroj pro vrtání, zejména biomateriálů - Google Patents

Nástroj pro vrtání, zejména biomateriálů Download PDF

Info

Publication number
CZ282216B6
CZ282216B6 CZ942975A CZ297594A CZ282216B6 CZ 282216 B6 CZ282216 B6 CZ 282216B6 CZ 942975 A CZ942975 A CZ 942975A CZ 297594 A CZ297594 A CZ 297594A CZ 282216 B6 CZ282216 B6 CZ 282216B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
main cutting
angle
cutting edges
tool
drilling
Prior art date
Application number
CZ942975A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ297594A3 (en
Inventor
Miroslav Ing. Csc. Píška
Ivo Mudr. Okáč
Original Assignee
Strojní Fakulta Vut
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Strojní Fakulta Vut filed Critical Strojní Fakulta Vut
Priority to CZ942975A priority Critical patent/CZ282216B6/cs
Publication of CZ297594A3 publication Critical patent/CZ297594A3/cs
Publication of CZ282216B6 publication Critical patent/CZ282216B6/cs

Links

Landscapes

  • Surgical Instruments (AREA)

Abstract

Nástroj pro vrtání, zejména biomateriálů, je tvořen nosníkem (1) válcovitého tvaru s kuželovitým zakončením (2), u kterého je čelní plocha (6, 7) každého z hlavních břitů (3, 4) geometricky tvořena výhradně lineárním pohybem tvořící rovinné křivky (8), pootočené v rovině procházející podélnou osou nosníku (1) a okrajovým bodem (9) hlavního ostří (12, 13) o úhel (.omega.) vůči podélné ose nosníku (1) a skloněné vůči této rovině o další úhel (.gama.) tak, že protnutím této čelní plochy (6, 7) s rovinnou hřbetní plochou (10, 11) jsou vytvořeny průsečnicí těchto čelních ploch (6, 7) a hřbetních ploch (10, 11) hlavní řezná ostří (12, 13).ŕ

Description

Vynález se týká nástroje pro vrtání biomateriálů. zejména pro zevní transoseální skeletální fixaci v ortopedii.
Dosavadní stav techniky
V současné době jsou používány pro zevní transoseální skeletální fixaci speciální dráty Kirschnerovy dráty , respektive tak zvané K-dráty, u kterých je přední část (hrot) upravena ve tvaru řezného nástroje. Tyto nástroje jsou určeny k provrtání kostí a stabilizování končetiny po dobu léčení.
Tato léčebná metoda patří v ortopedické chirurgické a traumatologické praxi k základním a často používaným.
Kirschnerovy dráty jsou používány především jako jednoúčelové nástroje, které se nepoužívají vícenásobně. V řadě případů dochází k jejich deformaci, v podstatě znehodnocení v průběhu léčby, nebo se zkracují na minimální potřebnou délku dle individuálních požadavků.
Doposud není uspokojivě vyřešena technologie vrtání malých kostních otvorů, do průměru 3 mm, pro zavádění fixačních nosníků. Nevýhody současných technologií spočívají především v příliš dlouhém a fyzicky namáhavém výkonu při operaci, kde narůstají rizika z infekce a z anestezie. Stávající řezné části využívají nejrůznější variace obecně známých tvarů vrtacích nástrojů. Jedná se například o kopinatý vrták ve tvaru klasického vrtacího nástroje; trokar, respektive tak zvaný tříploškový nebo čtyřploškový jehlanovitý hrot - válcovitý konec je vybroušen do rovinných plošek, vytvářejících řezné břity; bajonetovitý hrot, respektive tak zvaný poloviční vrták, kde je nástroj zakončen kuželem a zbroušen podélně na polov inu průměru válcovité části, často ve dvoustupňovitém provedení; vrták s přímou drážkou - na válcovou část zakončenou kuželem jsou vybroušeny dvě podélné drážky do hloubky rovné poloměru válcové části.
Tyto nástroje se vyznačují převážně negativní geometrií řezného břitu, což má za následek celou řadu negativních jevů. Mezi nejznámější negativní jevy patří mechanická devastace vrtaného otvoru; tepelné nekrozy a tlakové nekrozy; opožděné hojení kostního defektu; nízké zacílení nástroje a z toho vyplývající náchylnost ke sjíždění nástroje z povrchu vrtané kosti, odtlačování kostních fragmentů před vrtacím hrotem; nízký komfort chirurga při vlastním vrtání, to jest obtížnost a namáhavost operace; zvýšená spotřeba antibiotik, anestetik; pooperační komplikace.
Některé z těchto nedostatků jsou z části řešeny použitím šroubovitých vrtáků, které jsou schopny vrtání s menší energetickou náročností, které se však vyznačují především nedostatky, jako je vysoká cena nástrojů - až desetinásobně vyšší ve srovnání s klasickými výše uvedenými nástroji. Dále se jedná o zvýšenou náchylnost k navíjení měkkých tkání, zde je zvláště vysoké riziko přivrtání v blízkosti nervů.
Podstata vynálezu
Uvedené nedostatky jsou do značné míry odstraněny nástrojem pro vrtání, zejména biomateriálů, sestávajícím z nosníku válcovitého tvaru s kuželovitým zakončením opatřeným na svém jednom konci dvěma symetrickými hlavními břity, které svírají vrcholový úhel podle tohoto vynálezu.
- 1 CZ 282216 B6
Jeho podstatou je to. že vrcholový úhel mezi hlavními břity je v kratším směru v rozmezí 50° až 90°. Dále je nosník opatřen jedním spojovacím břitem mezi hlavními břity. Celní plocha každého z hlavních břitů je geometricky vytvořena výhradně lineárním pohybem tvořící rovinné křivky, pootočené v rovině procházející podélnou osou nosníku a okrajovým bodem hlavního řezného ostří o úhel (60° až 85° vůči podélné ose nosníku, měřený v kratším směru a skloněné vůči této rovině o další úhel (5° až 30°. Protnutím této čelní plochy s rovinnou hřbetní plochou jsou vytvořeny průsečnicí těchto čelních ploch a hřbetních ploch hlavní řezná ostří. Spojovací ostří je tvořeno průsečnicí hřbetních ploch obou hlavních břitů a okrajový bod hlavního ostří na vnějším průměru má pozitivní úhel čela v rovině boční, zadní i ortogonální v rozsahu Γ až 30° a pozitivní úhel hřbetu měřený v těchto rovinách v rozsahu 0° až 20°.
Nosník válcovitého tvaruje s výhodou opatřen vnějším závitem.
Mezi základní výhody tohoto nástroje lze uvést positivní geometrii čelních a hřbetních úhlů řezných břitů, vytvářející ostré břity prakticky v celé délce těchto břitů v rovině ortogonální, boční i zadní. Další výhodou je nízké energetické úsilí vynakládané chirurgem při vrtání a snadné zacílení, zastředění nástroje a tím i možnost vrtání kostí pod úhlem bez tendence ke zklouznutí nástroje z vrtaného povrchu. Mezi další výhody patří příznivé průvodní jevy vrtání, jako například vyhovující odvod vrtané kostní drtě, zkrácení doby vrtání a eliminace tlakových a tepelných nekroz. V neposlední řadě je rovněž významným faktorem nízká tendence k navíjení měkkých tkání. Nástroj pro vrtání biomateriálů podle tohoto vynálezu je snadno vyrobitelný, při zachování příznivých výrobních nákladů.
Přestože se jedná o jednoúčelový nástroj, většinou najedno použití, předběžné zkoušky prokázaly schopnost vícenásobného použití při vrtání za běžných operačních podmínek pro řadu biomateriálů. Je možné až dvacetinásobné použití bez výrazné ztráty řezivosti.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález a jeho vý hody budou blíže vysvětleny pomocí výkresu, kde je na obr. 1 znázorněn v nárysu příkladný nástroj pro vrtání biomateriálů podle vynálezu. Na obr. 2 je znázorněn tento nástroj v bokorysu a na obr. 3 v půdorysu. Na obr. 4 je znázorněn řez A-A z obr. 1.
Příklady provedení wnálezu
Vynález je blíže popsán na jednom možném konkrétním příkladu provedení, uvedeném na přiloženém výkresu.
Příkladný nástroj pro vrtání biomateriálů sestává z nosníku 1 válcovitého tvaru s kuželovitým zakončením 2. Na kuželovitém zakončení 2 jsou vytvořeny dva symetrické hlavní břity 3, 4, které svírají vrcholový úhel 75° a jeden spojovací břit 5. Čelní plocha 6, 7 každého z hlavních břitů 3, 4 je geometricky tvořena lineárním pohybem tvořící rovinné křivky 8, pootočené v rovině procházející podélnou osou nosníku £ a okrajovým bodem 9 hlavního ostří 12, 13 o úhel ω 75° vůči podélné ose nosníku £ a skloněné vůči této rovině o další úhel <£ 20° tak, že protnutím čelní plochy 6, 7 s rovinnou hřbetní plochou 10. 11 jsou vytvářena průsečnicí těchto čelních ploch 6, 7 a rovinných hřbetních ploch 10, 11 hlavní řezná ostří 12, 13. Spojovací ostří 14 je tvořeno průsečnicí hřbetních ploch 10, 11 obou hlavních břitů 3, 4 a okrajový bod 9 hlavního ostří 12, 13 na vnějším průměru nosníku £ má pozitivní úhel čela v rovině boční, zadní i ortogonální a pozitivní úhel hřbetu měřený v těchto rovinách.
Na nosníku 1 byl vytvořen, zde neznázoměný závit. Závit umožňuje výhodnější odvod vrtané kostní drtě a lze jej využít i pro určité předepnutí.
Příklad
Nástroj pro vrtání kortikální dlouhé kosti prasete byl vyroben s následující geometrií provedení:
průměr válcovitého nosníku 1 vrcholový- úhel mezi hlavními břity 3, 4 poloměr dna tvořící rovinné křivky odklon levé strany tvořící rovinné křivky od horizontálního směru odklon pravé strany tvořící rovinné křivky od horizontálního směru úhel ω úhel φ 1,8 mm 70° 0,4 mm 20° 90° 70° 15°
ío Tímto nástrojem bylo opakovaně dosaženo nejnižších sil potřebných k tlačení nástroje do řezu i na otáčení nástroje při vrtání vůči ostatním citovaným nástrojům při stejných řezných podmínkách na stejném materiálu. Při relativním srovnání tento rozdíl se pohyboval v rozmezí od 30 až 200 %. Vrtané tkáně, v tomto případě kosti, nevykazovaly prakticky žádných znaků tepelné ani mechanické nekrozy.
Průmyslová využitelnost
Nástroj pro vrtání, zejména biomateriálů podle vynálezu nalezne uplatnění především v nemoc20 nicích a ve veterinárních zařízeních.

Claims (2)

1. Nástroj pro vrtání, zejména biomateriálů, sestávající z nosníku válcovitého tvaru s kuželovitým zakončením, opatřeným na svém jednom konci dvěma symetrickými hlavními břity, které svírají vrcholový úhel, vyznačující se tím, že vrcholový úhel mezi těmito hlavními břity (3, 4) je v kratším směru v rozmezí 50° až 90° a dále je nosník (1) opatřen jedním spojovacím břitem (5) mezi hlavními břity (3, 4), přičemž čelní plocha (6, 7) každého z hlavních břitů (3, 4) je geometricky vytvořena výhradně lineárním pohybem tvořící rovinné křivky (8) ve tvaru písmene V, pootočené v rovině procházející podélnou osou nosníku a okrajovým bodem (9) hlavního řezného ostří (12, 13) o úhel (ω) v rozsahu 60° až 85° vůči podélné ose nosníku (1), měřený v kratším směru, a skloněné vůči této rovině o další úhel (φ) v rozmezí 5° až 30°, přičemž protnutím této čelní plochy (6, 7) s rovinnou hřbetní plochou (10, II) jsou vytvořeny průsečnicí těchto čelních ploch (6, 7) a hřbetních ploch (10. 11) hlavní řezná ostří (12, 13) a spojovací ostří (14) je tvořeno průsečnicí hřbetních ploch (10. 11) obou hlavních břitů (3, 4), okrajový bod (9) hlavního řezného ostří (12, 13) na vnějším průměru má pozitivní úhel čela v rovině boční, zadní i ortogonální v rozsahu 1° až 30° a pozitivní úhel hřbetu v těchto rovinách v rozsahu 0° až 20°.
2. Nástroj podle nároku 1, vyznačující se tím, že nosník (1) válcovitého tvaru je opatřen závitem.
CZ942975A 1994-11-30 1994-11-30 Nástroj pro vrtání, zejména biomateriálů CZ282216B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ942975A CZ282216B6 (cs) 1994-11-30 1994-11-30 Nástroj pro vrtání, zejména biomateriálů

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ942975A CZ282216B6 (cs) 1994-11-30 1994-11-30 Nástroj pro vrtání, zejména biomateriálů

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ297594A3 CZ297594A3 (en) 1997-03-12
CZ282216B6 true CZ282216B6 (cs) 1997-06-11

Family

ID=5465940

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ942975A CZ282216B6 (cs) 1994-11-30 1994-11-30 Nástroj pro vrtání, zejména biomateriálů

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ282216B6 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CZ297594A3 (en) 1997-03-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7927332B2 (en) Bone reamer
CN100553577C (zh) 用于在手术中对接骨板攻螺纹的系统
US20220354556A1 (en) Methods for Generating and Applying Compression Within a Body
US6120504A (en) Intramedullary nail having dual distal bore formation
US5472444A (en) Humeral nail for fixation of proximal humeral fractures
US10463407B2 (en) Fusion implant
JP6903652B2 (ja) 可撓性骨ねじ部材
US5919193A (en) Method and kit for surgically correcting malformations in digits of a finger or toe
JP4228262B2 (ja) 整形外科手術で使用するための改良された骨ねじ
EP2852341B1 (en) Cortical bone pin
EP0086552B1 (en) Bone fracture fixation nail
US7785325B1 (en) Multi-articulated fracture fixation device with adjustable modulus of rigidity
US9554811B2 (en) Method and apparatus for preparing and fusion of small joints
US20020038123A1 (en) Osteotomy implant
US20090198289A1 (en) Fortified cannulated screw
US9480508B2 (en) Osteosynthesis device
US6203544B1 (en) Fixation element
US20100331842A1 (en) Multi-articulated fracture fixation device with adjustable modulus of rigidity
US8029509B2 (en) Countersink for use in orthopedic surgery
JPH04221548A (ja) 横断面と適合させた脛骨髄内釘
CN101014291A (zh) 移植物组装装置
JP2005527316A (ja) 長骨骨幹端骨折用の髄内固定デバイス
JP2003532482A (ja) 骨用ネジ、特に骨折部安定化に用いる外部固定装置
CN107252344A (zh) 骨固定系统
KR20150126633A (ko) 범용 길이 나사 설계 및 절단 기구

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MK4A Patent expired

Effective date: 20141130