CZ282193A3 - Waste water or sewage bio-aeration and and equipment for making the same - Google Patents
Waste water or sewage bio-aeration and and equipment for making the same Download PDFInfo
- Publication number
- CZ282193A3 CZ282193A3 CZ932821A CZ282193A CZ282193A3 CZ 282193 A3 CZ282193 A3 CZ 282193A3 CZ 932821 A CZ932821 A CZ 932821A CZ 282193 A CZ282193 A CZ 282193A CZ 282193 A3 CZ282193 A3 CZ 282193A3
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- zone
- activated
- oxic
- sludge
- separator
- Prior art date
Links
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C02—TREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
- C02F—TREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
- C02F3/00—Biological treatment of water, waste water, or sewage
- C02F3/02—Aerobic processes
- C02F3/12—Activated sludge processes
- C02F3/1236—Particular type of activated sludge installations
- C02F3/1242—Small compact installations for use in homes, apartment blocks, hotels or the like
- C02F3/1247—Small compact installations for use in homes, apartment blocks, hotels or the like comprising circular tanks with elements, e.g. decanters, aeration basins, in the form of segments, crowns or sectors
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C02—TREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
- C02F—TREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
- C02F3/00—Biological treatment of water, waste water, or sewage
- C02F3/30—Aerobic and anaerobic processes
- C02F3/301—Aerobic and anaerobic treatment in the same reactor
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C02—TREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
- C02F—TREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
- C02F3/00—Biological treatment of water, waste water, or sewage
- C02F3/30—Aerobic and anaerobic processes
- C02F3/302—Nitrification and denitrification treatment
-
- Y—GENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
- Y02—TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
- Y02A—TECHNOLOGIES FOR ADAPTATION TO CLIMATE CHANGE
- Y02A20/00—Water conservation; Efficient water supply; Efficient water use
- Y02A20/20—Controlling water pollution; Waste water treatment
- Y02A20/208—Off-grid powered water treatment
-
- Y—GENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
- Y02—TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
- Y02W—CLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO WASTEWATER TREATMENT OR WASTE MANAGEMENT
- Y02W10/00—Technologies for wastewater treatment
- Y02W10/10—Biological treatment of water, waste water, or sewage
Landscapes
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Biodiversity & Conservation Biology (AREA)
- Microbiology (AREA)
- Hydrology & Water Resources (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Environmental & Geological Engineering (AREA)
- Water Supply & Treatment (AREA)
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Purification Treatments By Anaerobic Or Anaerobic And Aerobic Bacteria Or Animals (AREA)
- Aeration Devices For Treatment Of Activated Polluted Sludge (AREA)
Description
i Vynález sa týká spósobu biologického čisterTia odha dových vod a zariadenia na vykonávanie tohobe- spósobu za použitia separovaného aktivovaného zahuštěného kalu, naj- _ ma odpadových vod s obsahom dusíkatých látok.
Potěraiší stav techniky
Doteraz známy spósob čistenia odpadových vod súčasným odstraňováním organických látok, dusíka a fosforu je pred-metora čs. zverejnenej přihlášky vynálezu PV 00076 - 90 B.
Pri tomto sposobe sa z aktivačnej zmesi vzniknutej v aerob-nej zóně oddělí funkčná polykultúra aktivovaného kalu od čiastočné vyčištěněj odpadnej vody. Odpadná voda sa podrobí oddelenej nitrifikácii, potom sa spojí s povodně odseparo-vanou funkčnou polykultúrou a zmes sa podrobí denitrifikácii v anoxickom reaktore a prevzdušneniu v oxickom reaktore. Odseparovaná funkčná polykultúra recirkuluje spať do anae-robného reaktora a vyčištěná odpadová voda sa odvádza do recipientu.
Proces čistenia odpadových vod je poměrně zdlhavý s nutnosťou použitia anaerobných procesov. Funkčná polykultúra s nasorbovanými koloidnými a nerozpustnými organickými látkami sa odděluje od čiastočne vyčištěněj odpadovéj vody, ktorá obsahuje rozpuštěné amoniakálně znečistenie. Polykultúra musí prejsť po separácii do anaerobného reaktoru.
Doteraz známe zariadenie na biologické čistenie odpadových vod, obsahujúcich uhlíkaté a dusíkaté látky podlá čs. ochranného dokumentu AO č. 228 208 je tvořené dvomi nádržemi. V jednej nádrži je nad denitrifikačným priestorom vytvořený separačný priestor a v druhej nádrži je vytvořený aktivačný priestor. Separačný priestor je od denitrifikačného priesto-ruÉ oddělený šikmou deliacou stěnou a přepojený s ním pros- 2 tredníctvom kalového odvodu.
Nevýhodou takéhoto riešenia je použitie dvoch nádrží, * v případe odděleného umiestnenia každej z nádrží spojené s velkou priestorovou náročnosťou. * Iné známe zariadenie na nitrifikáciu a denitrifikáciu organických látok v odpadovéj vodě podlá čs. ochranného dokumentu AO č. 248 616 je usporiadané tak, že aktivačný priestor je rozdělený přepážkou na prevzdušňovanú a nepre-vzdušňovanú časť. Přepážka čiastočne, alebo úplné vystupuje nad hladinu vody a pri dne nádrže vytvára štrbinu.
Zariadenie je konstrukčně velmi jednoduché, ale je rie-šené bez separačnej časti, bez ktorej nie je možné dosiahnuť kvalitně vyčistenie odpadových vod.
Podstata vynálezu
Uvedené nedostatky v podstatnej miere odstraňuje spósob biologického čistenia odpadových vod za použitia separovaného aktivovaného zahuštěného kalu, najma odpadových vod s obsahám dusíkatých látok za striedavého posobenia anoxických a oxických podmienok a zariadenie na vykonávanie tohoto sposobu, ktorého podstata spočívá v tom, že surová odpadová voda sa v anoxickej zóně za nepřetržitého miešania so zdržaním minimálně jednej hodiny zmiesa s jednou častou aktivovaného za -huštěného kalu na primárné aktivačnú zmes, ktorá za intenzív-neho prevzdušňovania prúdi do oxickej zóny so zvýšeným okys-ličením, kde sa zmieša s druhou častou aktivovaného zahuštěného kalu na sekundárnu aktivačnú zmes, z ktorej sa separá-ciou v oxickej zóně so zničeným okysličením a separátore od-f dělí vyčištěná voda od aktivovaného kalu. Aktivovaný zahuste- ) ný kal sa recirkuluje do oxickej zóny so zvýšeným okysličením ^ a do anoxickej zóny v pomere 1:3.
Je výhodné, aby zariadenie na vykonávanie tohoto sposobu pozostávalo z nádrže, ktorá je stěnou asymetricky rozdělená na aktivačný priestor a na anoxickú zónu. Anoxická zóna je opatřená prívodom surověj odpadovej vody a jedným prívodom 3 aktivovaného zahuštěného kalu. Aktivačný priestor je stěnou pevne spojenou so separátorom rozdělený na oxickú zónu so zvýšeným okysličením·a na oxickú zónu so zníženým okysličením, ktorá je opatřená druhým prívodom aktivovaného zahuštěného kalu. V separátore je vytvořený přepad. V stene je vytvořený zo strany oxickej zóny so zvýšeným okysličenim^répúšťací otvor. , Výhody tohoto sposobu spočívajú vo vysokých užitkových parametroch, pričom proces čistenia prebieha za nor-málnych fyzikálnych podmienok bez použitia anaerobných procesov. Odpadové vody sa priamo podrobujú denitrifiká-cii za účasti zahuštěného kalu odseparovaného z oxickej zóny a polykultúra prechádza priamo do anoxickej zóny, v kto-rej sa bezprostredne odbúrava amoniakálně znečistenie. Ab- v senciou anaeróbnej zóny sa skracuje proces čistenia a odstupňováním oxidačného procesu sa dosahujú úspory energie.
Zariadenie je jednoduchej konštrukcie s minimálnymi ná-rokmi na priestor tým, že všetky stupně čistenia odpadovéj vody sú situované do jednoho, účelne děleného priestoru. Flexibilita zariadenia na rozdielne zloženie odpadových vod spolu s vysokou intenzitou čistiaceho procesu pokrývá ekonomicky nároky na kvalitu čistenej vody.
Prehlad obrázkov na výkrese
Vynález je bližšie vysvětlený pomocou výkresu, na kto-rom znázorňuje obr. 1 zariadenie podlá vynálezu v pohlade zhora. Příklady uskutočnenia vynálezu
Do oddelenej anoxickej zóny natéká surová odpadová voda, kde sa mieša s jednou častou aktivovaného zahuštěného kalu po dobu zdržania jednej hodiny. Nepřetržitým miešaním sa vytvoří primárná aktivačná zmes, ktorá prúdi do oxickej zóny so 4 zvýšeným okysličením, kde sa zmieša za súčasného intenzív-neho prevzdušňovania s druhou častou aktivovaného zahuštěného kalu na sekundárnu aktivačnú zmés. Zo sekundárnéj ak-tivačnej zmesi sa separáciou v oxickej zóně so zníženým o-kysličením a v separátore odděluje vyčištěná voda od aktivovaného kalu, ktorý sa {'©cirkuluje do oxickej zóny so zvýšeným okysličením a-do anoxickej zóny v pomere 1:3.
Zariadenie podlá obr. 1 pozostáva z nádrže Iv pódo-ryse kruhového, alebo štvoruholníkového tvaru, ktorej dno je opatřené prevzdušňovacími tryskami ( na obr. nezakresle-nými ) . Nádrž 1^ je stěnou 2 asymetricky rozdělená na akti-vačný priestor 3 a na anoxickú zónu £, ktorá je v hornej časti opatřená prívodom jí surověj odpadovéj vody a v dolněj časti jedným prívodom jí aktivovaného zahuštěného kalů. Akti-vačný priestor _3 je stěnou 2^ pevne spojenou so separátorom 12 rozdělený na oxickú zónu Í3 so zvýšeným okysličením a na oxickú zónu lj) so zníženým okysličením. Oxická zóna 1^0 je o-patrená druhým prívodom _9 aktivovaného zahuštěného kalu. Se-parátor 12_ tvaru trojbokého hranola s vyústěním do odkalova-cieho potrubia 14_ je opatřený odvádzacím žlabom 13_ na odvod vyčistenej vody. V separátore je vytvořený přepad 11_. Zo strany oxickej zóny J3 so zvýšeným okysličením je v stene 2_ vytvořený prepúšťací.,·. otvor 7_. Čistenie odpadových vod podlá vynálezu je zřejmé z obrázku. Prívodom 5_ natéká do anoxickej zóny 4_ surová odpadová voda a jedným prívodom _6 aktivovaný zahuštěný kal. Za nepřetržitého miešania vytvoří surová odpadová voda a,fektivovaný zahuštěný kal primárnu aktivačnú zmes, ktorá prúdi cez prepúšťací otvor 2. steny 2 do oxickej zóny J3 so zvýšeným okysličením, kde sa zmieša s aktivovaným zahuštěným kalom privá-dzaným druhým prívodom 9_ na sekundárnu aktivačnú zmes. Samovolným prúdením sekundárnej aktivačnej zmesi z oxickej zóny J3 so zvýšeným okysličením do oxickej zóny ]L0_ so zníženým o-kysličením natéká sekundárná aktivačná zmes prepadom 1_1 do separátora 12. ____ 5 Ťažší aktivovaný kal usměrněný prepadom LI klesá ku dnu a vyčištěná voda natéká do odvádzacieho žlabu jL3, odkial sa odvádza.
Zahuštěný aktivovaný kal sa odvádza odkalovacím potrubím 14/ v ktorom je regulačným ventilom ( na obr. neza-kresleným ) odvádzaný v pomere 1:3 do jednoho přívodu J5 aktivovaného zahuštěného kalu, db druhého přívodu £ aktivovaného zahuštěného kalu a príp. prebytočný kal.sa odvádza mimo pracovného priestoru.
Priemyselná využitelnost
Zariadenie má široké uplatnenie všeobečne v čistiar-ňach odpadových vod. Svojou konštrukciou a účinnosťou čis-tenia je schopné tak z ekologického, ako i ekonomického hla-diska pokryt nároky na kvalitu vyčištěněj vody. «
I
i
BACKGROUND OF THE INVENTION 1. Field of the Invention The present invention relates to a process for the biological detection of wastewater and apparatus for carrying out this process using separate activated thickened sludge, in particular nitrogen-containing wastewater.
The state of the art will be appreciated
So far known method of wastewater treatment by simultaneous removal of organic substances, nitrogen and phosphorus is pre-methane. the patent application PV 00076-90B.
In this process, a functional polyculture of activated sludge is separated from the activated mixture formed in the aerobic zone from the partially purified waste water. The waste water is subjected to separate nitrification, then combined with the effluent-separated polyculture and subjected to denitrification in an anoxic reactor and aeration in an oxic reactor. The separated functional polyculture recirculates to the anaerobic reactor and the purified waste water is discharged to the recipient.
The wastewater treatment process is relatively slow with the necessity of using anaerobic processes. The functional polyculture with absorbed colloidal and insoluble organic substances is separated from the partially purified wastewater that contains dissolved ammoniacal pollution. The polyculture must pass after separation into an anaerobic reactor.
So far known equipment for biological treatment of waste water containing carbon and nitrogenous substances according to MS. AO document No. 228 208 is made up of two tanks. In one tank a separation space is created above the denitrification space and an activation space is created in the second tank. The separation space is separated from the denitrification chamber by a sloping partition wall and connected to it via a sludge drain.
The disadvantage of such a solution is the use of two tanks, in the case of separate placement of each of the tanks associated with high spatial demands. * Other known equipment for nitrification and denitrification of organic substances in waste water according to MS. The protective document AO No. 248 616 is arranged so that the activation space is divided by a partition into an aerated and non-aerated part. The partition partially or completely protrudes above the water surface and forms a slit at the bottom of the tank.
The device is structurally very simple, but it is designed without the separation part, without which it is not possible to achieve a good wastewater treatment.
SUMMARY OF THE INVENTION
The above drawbacks are substantially eliminated by the biological treatment of wastewater using separated activated thickened sludge, in particular wastewater containing nitrogenous materials with alternating anoxic and oxic conditions, and a device for carrying out this process. in an anoxic zone, with continuous agitation, with a delay of at least one hour, it is mixed with one portion of the activated-thickened sludge into a primary activating mixture which flows into the oxic zone with increased oxygenation where it is mixed with the second portion of the activated thickened sludge under intense aeration to a secondary activating mixture from which the purified water is separated from the activated sludge by separation in the oxidized zone of oxidation and the separator. The activated thickened sludge is recirculated to the oxic zone with increased oxygenation and 1: 3 to the anoxic zone.
It is preferred that the apparatus for carrying out this method comprises a tank which is asymmetrically divided by the wall into an activation space and an anoxic zone. The anxic zone is provided with a raw waste water inlet and one activated 3 thickened sludge inlet. The activation space is a wall firmly connected to the separator divided into an oxic zone with increased oxygenation and an oxic zone with reduced oxygenation, which is provided with a second inlet of activated thickened sludge. An overflow is created in the separator. In the wall, a vent opening is formed on the side of the oxic zone with increased oxidation. The advantages of this method lie in high performance parameters, with the purification process proceeding under normal physical conditions without the use of anaerobic processes. The wastewater is directly subjected to denitrification with the presence of a thickened sludge separated from the oxic zone and the polyculture passes directly into the anoxic zone, where ammoniacal pollution is immediately degraded. The abrasion of the anaerobic zone shortens the cleaning process and achieves energy savings by grading the oxidation process.
The device is of simple construction with minimal space allowance, in that all stages of wastewater treatment are situated in one, expediently divided space. The flexibility of the device for different waste water composition, together with the high cleaning process intensity, economically covers the quality of the treated water.
Overview of drawings in the drawing
BRIEF DESCRIPTION OF THE DRAWINGS The invention is explained in more detail with reference to the drawing, in which FIG. EXAMPLES OF THE INVENTION
Raw sewage flows into the separate anoxic zone, where it is mixed with one part of the activated thickened slurry for a period of one hour. By continuously mixing, a primary activating mixture is formed which flows into the oxic zone with the 4 increased oxygenation, where it is mixed with a second portion of the activated thickened sludge to a secondary activating mixture with intensive aeration. From the secondary activation mixture, the purified water is separated from the activated oxygen sludge and in the separator by the separation of the purified water from the activated sludge, which is circulated to the oxic zone with increased oxygenation of the α-to-anoxic zone in a 1: 3 ratio.
The apparatus of FIG. 1 consists of a container IV of circular or quadrangular shape, the bottom of which is provided with aeration nozzles (not shown in the drawing). The tank 11 is asymmetrically divided by the wall 2 into the activation space 3 and into the anoxic zone 6, which in the upper part is provided with a supply of raw waste water and in the lower part with one inlet of the thickened sludge activated by it. The activation space 3 is a wall 2 2 fixedly connected to the separator 12 divided into an oxic zone 13 with increased oxygenation and an oxic zone 1j) with reduced oxygenation. The oxic zone 110 is represented by the second activated sludge thickened feed 9. The triangular prismatic separator 12 with the outlet for the purge line 14 is provided with a drainage trough 13 for draining the purified water. An overflow 11 is formed in the separator. From the side of the oxic zone J3 with the increased oxygenation there is in the wall 2 a permeable. opening 7. The waste water treatment according to the invention is apparent from the figure. The raw waste water flows through the inlet 5 into the anoxic zone 4 and the thickened sludge activated in one inlet 6. With continuous mixing, the raw effluent and the efficiently thickened sludge form a primary activating mixture which flows through the permeate opening 2 of the wall 2 to the increased oxygenation zone 13 where it is mixed with the activated thickened slurry supplied by the second inlet 9 to the secondary activation mixture. . By spontaneous flow of the secondary activation mixture from the oxic zone J3 with increased oxygenation to the oxic zone 10 with reduced oxygenation, the secondary activation mixture flows through the passage 11 to the separator 12. ___ 5 The heavier activated sludge directed by the sinker L1 drops to the bottom and the purified water flows into the drainage trough jL3, from where it goes.
The thickened activated sludge is discharged via a sludge conduit 14 / in which a 1: 3 regulating valve (not shown) is fed into one inlet 15 of the activated thickened sludge, and a second inlet 6 of the activated thickened sludge, respectively. excess sludge is drained off the working area.
Industrial usability
The device is widely used in wastewater treatment plants. With its design and purity efficiency, it is able to meet the demands of purified water from both environmental and economic levels. «
AND
and
Claims (1)
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
SK355-93A SK35593A3 (en) | 1993-04-16 | 1993-04-16 | Method of biological cleaning of waste water and device for realization of this method |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ282193A3 true CZ282193A3 (en) | 1995-06-14 |
CZ283453B6 CZ283453B6 (en) | 1998-04-15 |
Family
ID=20433469
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ932821A CZ283453B6 (en) | 1993-04-16 | 1993-12-17 | Waste water or sewage bio-aeration and and equipment for making the same |
Country Status (3)
Country | Link |
---|---|
BE (1) | BE1007635A6 (en) |
CZ (1) | CZ283453B6 (en) |
SK (1) | SK35593A3 (en) |
Families Citing this family (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
KR100293568B1 (en) * | 1998-11-27 | 2001-08-07 | 주덕영 | Biological treatment device for leather wastewater and sludge reduction |
-
1993
- 1993-04-16 SK SK355-93A patent/SK35593A3/en not_active IP Right Cessation
- 1993-10-29 BE BE9301178A patent/BE1007635A6/en not_active IP Right Cessation
- 1993-12-17 CZ CZ932821A patent/CZ283453B6/en not_active IP Right Cessation
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
SK278057B6 (en) | 1995-11-08 |
SK35593A3 (en) | 1995-11-08 |
BE1007635A6 (en) | 1995-08-29 |
CZ283453B6 (en) | 1998-04-15 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US5616241A (en) | Treatment of wastewater and sludges | |
US6086765A (en) | Multi-stage facultative wastewater treatment system and method hydrolyzing biosolids | |
US6015496A (en) | In-sewer treatment of wastewater and sludges | |
US6517723B1 (en) | Method and apparatus for treating wastewater using membrane filters | |
CA2132592C (en) | A method of treating wastewater | |
US7285215B2 (en) | Process for improving phosphorus removal in waste water treatment without chemical addition | |
KR101010053B1 (en) | Apparatus for treating wastewater | |
KR20140132258A (en) | Biological Advanced Wastewater Treatment Technology | |
JP4409532B2 (en) | Apparatus for treating wastewater containing high-concentration nitrogen such as livestock wastewater and manure, and its treatment method | |
KR20040075413A (en) | Wastewater treatment system by multiple sequencing batch reactor and its operation methods | |
EP0822165B1 (en) | Method for the treatment of waste water | |
KR100279843B1 (en) | Wastewater Contact Aeration Purification System and Contact Aeration Purification Method | |
CA1155976A (en) | Apparatus for anoxic-aerobic activated sludge process and treatment of waste waters | |
US4353800A (en) | Method and an apparatus for biological treatment of waste waters | |
SK131396A3 (en) | A method of biological purifying of waste water and device for carrying out the method | |
CZ282193A3 (en) | Waste water or sewage bio-aeration and and equipment for making the same | |
RU2114792C1 (en) | Plant for biochemically removing organic and nitrogen containing impurities from concentrated waste waters | |
SK101195A3 (en) | Method and apparatus for biological activation waste water treatment and device for its realization | |
JPS5861894A (en) | Treatment for waste water | |
CN111056633A (en) | Double-sulfur method autotrophic denitrification denitrogenation method and double-sulfur method autotrophic denitrification pool | |
AU9063598A (en) | A process for biological purification of waste water under sludge retention | |
US4915829A (en) | Activated-sludge aeration system | |
KR102440990B1 (en) | Treatment Apparatus And Method For Livestock Wastewater | |
KR100927178B1 (en) | Advanced treatment apparatus for sewage and wastewater using single reactor | |
RU10167U1 (en) | BIOREACTOR FOR WASTE WATER TREATMENT FROM BIOGENIC ELEMENTS - NITROGEN AND PHOSPHORUS |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
IF00 | In force as of 2000-06-30 in czech republic | ||
MM4A | Patent lapsed due to non-payment of fee |
Effective date: 20081217 |