CZ28161U1 - Sanitární hygienický nebo zdravotnický prostředek s antibakteriálním účinkem - Google Patents

Sanitární hygienický nebo zdravotnický prostředek s antibakteriálním účinkem Download PDF

Info

Publication number
CZ28161U1
CZ28161U1 CZ2014-29878U CZ201429878U CZ28161U1 CZ 28161 U1 CZ28161 U1 CZ 28161U1 CZ 201429878 U CZ201429878 U CZ 201429878U CZ 28161 U1 CZ28161 U1 CZ 28161U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
sanitary
hydrogen peroxide
parts
weight
medical device
Prior art date
Application number
CZ2014-29878U
Other languages
English (en)
Inventor
Petr Ryšávka
Libor Maděra
Original Assignee
Petr Ryšávka
Libor Maděra
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Petr Ryšávka, Libor Maděra filed Critical Petr Ryšávka
Priority to CZ2014-29878U priority Critical patent/CZ28161U1/cs
Publication of CZ28161U1 publication Critical patent/CZ28161U1/cs

Links

Landscapes

  • Absorbent Articles And Supports Therefor (AREA)

Description

Technické řešení se týká oblasti intimní hygieny a týká se nové úpravy sanitárních přípravků, například dámských menstruačních vložek, denních a nočních intimních vložek, slipových vložek, dětských plen, inkontinenčních plen, tampónů či toaletního papíru, obohacených na svém povrchu a/nebo v absorpčním jádru látkami produkujícími aktivní kyslík a/nebo peroxid vodíku. Dosavadní stav techniky
Urogenitální trakt ženy je kolonizován komplexním mikrobiálním ekosystémem zahrnujícím více než 50 různých bakteriálních druhů (Hill et al. Scand. J. Urol. Nephrol. 1984) a současně se vyznačuje specifickým sníženým pH a produkcí malého množství peroxidu vodíku, který omezuje růst nežádoucích mikroorganismů. U žen v plodném období jsou převažujícími mikroorganismy bakterie produkující kyselinu mléčnou, které patří do rodu Lactobacillus (Krajcovicova et al. Prakt. Gyn. 2009,13 (4)).
Produkce peroxidu vodíku je velmi důležitá. Ve vyšších koncentracích je pro některé bakterie toxický a zastavuje jejich růst. Z fyziologického poševního prostředí byly získány laktobacily produkující peroxid, zatímco v zánětlivém terénu většinou chyběly a převažovaly laktobacily peroxid neprodukující. Kyselé pH je důležité pro udržení zdravé mikrobiální flóry v celé vaginální oblasti, kde přirozeně působí jasným antagonistickým účinkem proti patogenním mikroorganismům, jako jsou například kvasinky rodu Candida, a dalším nežádoucím bakteriálním druhům. Fyziologické pH poševní sliznice a zevního genitálu je významně nižší, čímž se účinně omezí kolonizace vaginální sliznice patogenními mikroorganismy. Pro intimní dámskou hygienu by se nikdy nemělo používat běžné mýdlo a intimní prostředky zásaditého charakteru, které jsou pro zevní genitálie zcela nevhodné, neboť pH pochvy je velmi kyselé a při použití alkalického mýdla dochází k porušení této ochranné bariéry. Parfémovaná mýdla, vložky a jiné prostředky intimní hygieny mohou navíc dráždit citlivou pokožku a sliznice. Vhodné jsou naopak prostředky intimní hygieny, které mají pH 5,5.
Mikrobiální ekosystém a fyziologické pH zevního genitálu a vaginální sliznice zdravé ženy může být narušeno použitím antibiotik, chemoterapeutik, antimykotik, při hormonálních změnách organismu, jako například v těhotenství, po menopauze nebo při užívání antikoncepce, nošením nevhodného spodního prádla, při menstruaci, u lidí trpících diabetem atd. Je nutné uvažovat i riziko šíření nežádoucích mikroorganismů z konečníku do urogenitální oblasti. Velké riziko může představovat i použití menstruačních vložek, plen nebo inkontinenčních pomůcek, které se mohou stát rezervoárem pro množení patogenních mikroorganismů a následně mohou být příčinou sekundární infekce. Všechny tyto faktory mohou způsobovat infekce, což má za následek narušení normální mikrobiální flóry, změny fyziologického pH vaginální sliznice a zevního genitálu a následně vznik mikrobiálních infekcí, které způsobují zánět pochvy, močových cest a běžné kožní záněty a zejména opruzeniny. S uvedenými infekcemi jsou následně nej častěji spojeny rody mikroorganismů Escherichia, Enterococcus, Psedomonas, Próteus, Klebsiella, Streptococcus, Staphylococcus, Gardnerella, Ureplasma, Bacteriodes, Peptoooccus, Neisseria, Serratia, Corynebacterium, Clostridium a Candida, (J. Minarik Prakt Gyn 2008, 12 (4)). Uvedená specifikace mikroorganismů úzce koreluje s faktem, že u žen je vzhledem ke kratší vzdálenosti mezi konečníkem a urogenitálním traktem zvýšené riziko migrace těchto mikroorganismů z konečníku do pochvy a oblasti zevního genitálu. Zvláště ohrožené jsou pak mladé ženy, které dosud nemají dostatečně vyvinutou mikroflóru v urogenitální oblasti, a následně starší ženy, které z důvodů hormonálních změn již nemají dostatečnou ochrannou vaginální mikroflóru, která současně ovlivňuje stabilitu fyziologického pH. Nezbytnou látkou produkovanou probiotickými kulturami na poševní sliznici jsou molekuly peroxidu vodíku, který má desinfekční účinky a významnou měrou se podílí na udržení mikrobiální rovnováhy poševního prostředí. Produkce peroxidu vodíku hraje důležitou roli v potlačení množení kvasinek na poševní sliznici (Medical Tri-1 CZ 28161 Ul bune, ročník ΙΠ, číslo 36, strana A16). Jeho produkce je konstantní a jedná se o poměrně malé množství. Peroxid vodíku je konvertován na molekulární kyslík a vodu. Peroxid vodíku patří mezi nejběžnější antimikrobiální činidla a díky svému oxidačnímu účinku se používá po řadu let jako antiseptikum a desinfekční prostředek.
Peroxid vodíku je aktivní vůči širokému spektru mikroorganizmů - bakteriím, kvasinkám, houbám, virům a sporám. Anaerobní mikroorganizmy jsou výrazně citlivější k účinkům peroxidu vodíku vzhledem k tomu, že neprodukují katalázu, která jej rozkládá. Vodný roztok peroxidu vodíku o koncentraci 3 % se vyznačuje vysokou účinností vůči vegetativním formám bakterií. Bylo zjištěno, že peroxid vodíku vykazuje větší účinnost vůči gramnegativním než grampozitivním bakteriím. Jeho aktivita je proti ostatním dezinfekčním prostředkům, jako jsou například fenoly a organické kyseliny, méně ovlivňována pH, což je ve vaginálním prostředí velmi důležité. Mechanizmus účinku peroxidu vodíku spočívá v oxidaci lipidů buněčných membrán, proteinů a DNA vysoce reaktivním hydroxylovým radikálem, který vzniká během rozkladu peroxidu vodíku na kyslík a vodu.
Peroxid vodíku nemá karcinogenní a mutagenní účinky, nepoškozuje životní prostředí a jeho zbytky jsou snadno rozložitelné (Joslyn, 2001).
V diplomové prácí Michaely Kosové s názvem Antistafylokoková aktivita laktobacilů (vedoucí diplomové práce: Ing. Eva Šviráková, CSc.) byly laktobacily testovány na produkci peroxidu vodíku se zjištěním, že všechny testované laktobacily tvořily peroxid vodíku v rozmezí 0,04 až 11,37 mg.l'1 fosfátového pufru, a že nejvíce peroxidu vodíku (11,37 mg.l'1 fosfátového pufru) produkoval izolát Lbe. erispatus L2.
Všechny testované laktobacily, zvláště kmeny izolované z vaginálního traktu žen, by bylo možné doporučit pro praktickou aplikaci do vaginálních preparátů na bázi směsných bakteriálních konsorcií s průkaznými antistafylokokovými účinky. Tato práce potvrzuje význam peroxidu vodíku na udržení zdraví poševní sliznice.
V dnešní době se na trhu vyskytuje celá řada známých produktů určených pro intimní péči o zevní genitál a vaginální prostředí. Uvedené produkty jsou založené na jednoduché aplikaci krémů, gelů, intimních mýdel s obsahem kyseliny mléčné, která je nej důležitějším přirozeným faktorem zajišťujícím kyselé pH vaginální sliznice a zevního genitálu. Dále se jedná o různé probiotické krémy, čípky, tampóny, vložky nebo globule, které obsahují probiotické kultury. Za běžných okolností je u zdravé ženy peroxid vodíku produkován obzvláště bakteriemi rodu Lactobacillus. Nicméně pokud dojde k porušení stability vaginální mikrobiální flóry, například zánětem, dochází zejména z důvodu úbytku laktobacilů ke snížení produkce peroxidu vodíku a kyseliny mléčné. To má obvykle za následek porušení ochranné bariéry proti kvasinkám některým bakteriím.
Obzvláště za této situace by bylo vhodné lokálně upravit produkci peroxidu vodíku jeho šetrným vnějším podáním, ať již aplikací ve formě intimního gelu, mýdla, vložek, tampónu či jiných prostředků s obsahem peroxidu vodíku. Nicméně dosud žádný z takovýchto prostředků používán není. Důvodem, je nestabilita aplikovaného peroxidu a jeho předčasný rozklad, mnohdy ještě před použitím prostředku.
Proto se do současné doby na trhu nevyskytují prostředky intimní hygieny, jako jsou menstruační vložky, denní či noční intimní vložky, slipové vložky, tampóny, dětské pleny, inkontinenční pleny či toaletní papír, které by na svém povrchu či uvnitř prostředku, který je ve velmi těsném a v případě vložek a tampónů v dlouhodobém kontaktu se zevním genitálem, a/nebo v absorpčním jádře, obsahovaly látky produkující peroxid vodíku.
Je známo řešení prostředků dámské intimní hygieny dle spisu CN 101328645 (A) - 2008-12-24 (Manufacturing method of infřared ray negative ion health-care sanitary napkins composite fiber net surface materiál), které popisuje sanitární výrobek obsahující keramický pudr, který v kombinaci s dalšími složkami generuje infračervené záření. To má dle tvrzení autorů příznivý efekt na eliminaci intimních zánětů a to zejména v potlačení šíření mikrobů v urogenitální oblasti.
-2CZ 28161 Ul
Je rovněž známo řešení dle spisů KR 20110034190 (Oxygen generating diaper and sanitary napkin with sterilizing function, and oxygen generating composition thereof) a KR 20090119943, (Oxygen generating diaper and oxygen generating composition thereof), které se týkají provedení menstruačních vložek uvolňujících kyslík, kdy je sanitární prostředek napuštěn pevnou formou kyseliny a oxygenerátorem. Nevýhodou tohoto řešení je nutná přítomnost kyseliny, která aktivuje oxygenerátor, kterým může být např. peroxid hořečnatý, nebo peroxid vápenatý.
Patent US 7235263 B2 řeší použití peroxidu vázaného cukerné alkoholy, zejména na manitol nebo sorbitol. Tato směs připravená smícháním peroxidu vodíku s cukernými alkoholy po dlouhodobém vaření při teplotě 97 °C postupně krystalizuje a lze ji přidávat do absorbentů sanitárních prostředků. Nevýhodou je rychlé rozpuštění a rozpad při kontaktu s vodnými roztoky a tím snížený antimikrobiální účinek.
Podstata technického řešeni
Úkolem technického řešení je vytvořit takový sanitární hygienický nebo zdravotnický prostředek s antibakteriálním účinkem, jehož podstatou je, zeje opatřený buď kontaktní vrstvou nebo savým jádrem, které obsahují alespoň jednu účinnou látku produkující peroxid vodíku resp. následně molekuly aktivního kyslíku a hydroxylový radikál. Účinná látka produkující peroxid vodíku je v sanitárním hygienickém prostředku stabilní a je ve formě komplexu organického peroxidu, zejména je to polyvinylpyrolidon-peroxidu vodíku. K produkci peroxidu vodíku a/nebo aktivního kyslíku a/nebo hydroxylových radikálů dochází až při kontaktu s tekutinou, zejména s vodou, krví, močí, potem nebo výtokem. Sanitární hygienický nebo zdravotnický prostředek podle technického řešení vykazuje léčebné, desinfekční, antimikrobiální a preventivní účinky a svým složením přirozeně přispívá ke stabilizaci fyziologické rovnováhy vaginální sliznice a zevního genitálu, konečníku a pokožky v intimních partiích a zejména omezí množení mikroflóry na samotném hygienickém prostředku. S výhodou je komplex organického peroxidu ve formě mikronizovaných částic jejichž velikost je 1 až 999 pm, s výhodou 1 až 500 pm, výhodněji 1 až 100 pm.
Výhodné provedení sanitárního hygienického nebo zdravotnického prostředku nebo zdravotnického prostředku podle technického řešení zahrnuje kontaktní vrstvu, která obsahuje na straně určené pro styk s pokožkou nános tvořený směsí nosné látky, s výhodou manitolu a účinné látky. Tato směs s výhodou obsahuje 1 až 99 dílů hmotn., s výhodou 50 až 80 dílů hmotn. nosné látky a 0,01 až 50 dílů hmotn., s výhodou 5 až 20 díly hmotn. účinné látky. Kontaktní vrstva je s výhodou ze tkané nebo netkané textilie.
Další výhodné provedení sanitárního hygienického nebo zdravotnického prostředku podle technického řešení zahrnuje savé jádro tvořené směsí absorbentů a/nebo superabsorbentu a účinné látky. Absorpční směs uvedená výše obsahuje 15 až 99 dílů hmotn., s výhodou 20 až 80 dílů hmotn. absorbentů nebo superabsorbentu a 0,01 až 6 dílů hmotn., s výhodou 1 až 3 díly hmotn. účinné látky uvolňující peroxid vodíku. Savé jádro může s výhodou obsahovat karboxymethylcelulózu, její deriváty a/nebo hydroxymethylcelulózu a/nebo její deriváty a/nebo hydroxymethylpropylcelulózu a/nebo její deriváty.
Podle ještě dalšího výhodného provedení podle technického řešení sanitární hygienický nebo zdravotnický prostředek dále obsahuje alespoň jednu látku urychlující rozpad peroxidu vodíku, s výhodou oxid manganičitý, manganistan draselný, jodid draselný, stříbro nebo platinu. Dále může obsahovat alespoň jednu pomocnou látku vybranou ze skupiny zahrnující kyselinu mléčnou, její farmaceuticky přijatelnou sůl, rostlinné extrakty, s výhodou bylinné extrakty, antimikrobiální kovy nebo jejich různé formy, nebo jejich směsi.
Sanitární hygienický nebo zdravotnický prostředek podle technického řešení je ve formě dámské menstruační vložky nebo denní či noční intimní vložky nebo slipové vložky nebo dětské pleny nebo inkontinenční pleny nebo tampónu nebo toaletního papíru.
Sanitární hygienické nebo zdravotnické prostředky podle technického řešení jsou určeny pro využití zejména v dámské intimní hygieně ve formě speciálního toaletního papíru, menstruačních
-3CZ 28161 U1 vložek, denních a nočních intimních vložek, slipových vložek a tampónů využitelných jak v období menstruace, tak i v období mezi menstruacemi pro zajištění kvalitní dámské intimní hygieny s cílem omezit množení patogenních mikroorganismů na a/nebo v prostředku a dále s cílem stabilizovat nebo podpořit obnovu fyziologického prostředí a přirozené mikroflóry vagíny a zevního genitálu, pokožky intimních partií a konečníku a dále prostředek využitelný v rutinní dětské hygieně, a to v případě dětských plen a dále sanitární prostředky pro využití pro různé formy inkontinence.
Termín „sanitární hygienický nebo zdravotnický prostředek s antibakteriálním účinkem“ znamená hygienický prostředek, jako například toaletní papír, dětské a inkontinenční pleny, dále znamená zejména dámské hygienické prostředky, jako například dámské inkontinenční, menstruační, denní či noční intimní nebo slipové vložky nebo tampóny, a také znamená kosmetické prostředky jako například ubrousky, vatové podušky apod., přičemž tyto prostředky obsahují na svém povrchu nebo uvnitř prostředku alespoň jednu účinnou látku produkující peroxid vodíku.
Termín „mikronizovaná forma účinné látky“ znamená účinnou látku o velikosti částic v rozsahu 1 až 999 pm. Této velikosti částic je dosaženo mletím účinné látky například pomocí tryskového mlýnu.
Termín „absorbent“ znamená pevnou látku schopnou pohltit kapalinu, například vodu, krev, moč, pot nebo výtok. Mezi absorpční materiály hygienických prostředků patří polymery s vysokým obsahem hydrofilních složek, zejména sloučeniny obsahující karboxylové a/nebo hydroxylové skupiny.
Termín „superabsorbent“ znamená superabsorpční polymery, které absorbují a zadržují extrémně velké množství kapaliny například vodu, krev, moč, pot nebo výtok. Superabsorbenty jsou polymery s výraznou schopností absorbovat kapaliny, která se projevuje zvětšováním jejich objemu tzv. bobtnáním. Přijímají vodné kapalné roztoky a vytváří s nimi zrnité gely trvalé konzistence. Množství přijaté kapaliny je přitom významně závislé na obsahu iontů a na pH daného absorbovaného roztoku. Pro všechny tyto polymery je společné, že se jejich jednotlivé molekuly spojují s molekulami jiných sloučenin do prostorových (třídimenzionálních) sítí prostřednictvím tzv. cross-linkers. Kapalina je v této síti fixována silnými vodíkovými vazbami a nelze jí uvolnit zpět ani při stlačení. Superabsorbenty obsažené v hygienických výrobcích jsou většinou sesíťované jednotky kyseliny polyakrylové, nej častěji sodné soli kyseliny polyakrylové (polyakrylát sodný; polymer propenamidu sodného), do kterých může difundovat voda až do doby, kdy se již sesíťované řetězce nemohou dále rozestupovat. Termín „savé jádro“ znamená směs absorbentu nebo superabsorbentu společně s účinnou látku produkující peroxid vodíku, jenž se nachází uvnitř sanitárního nebo zdravotního prostředku na požadovaném místě. V případě navrhovaného technického řešení se jedná o směs absorbentu a/nebo superabsorbentu se směsí peroxidu vodíku v komplexu s plasdonem (polyvinylpyrrolidonem).
Termín „komplex organického peroxidu“ znamená organickou sloučeninu obsahující peroxidovou funkční skupinu. V rámci navrhovaného technického řešení se jedná o komplexy peroxidů s organickými polymery, zejména s plasdonem (polyvinylpyrolidonem). Polyvinylpyrolidon je dle CAS nomenklatury 2-Pyrrolidinone,l-Ethenyl-, homopolymer, Hydrogen Peroxide. Dále je účinná látka uváděna jen jako polyvinylpyrolidon (PVP)- peroxid vodíku. Dále se v navrhovaném řešení jedná o veškeré další komplexy organických sloučenin s peroxidem.
Příklady uskutečněni technického řešení
Konkrétní možné uplatnění technického řešení je patrné z následujících příkladů výroby různých sanitárních prostředků:
Příklad 1
Absorbent tvořící savé jádro sanitárního prostředkuje před nanášením do savého jádra homogenizován s komplexem polyvinylpyrolidon (PVP)-peroxid vodíku v poměru 40 hmotn. dílů absor-4CZ 28161 U1 bentu a 1 hmotn. díl komplexu PVP-peroxid vodíku. Takto připravená směs je použita pro výrobu savého jádra menstruační vložky.
Příklad 2
Absorbent tvořící savé jádro sanitárního prostředkuje před nanášením do savého jádra homogenizován s komplexem v poměru 40 dílů hmotn. absorbentu a 3 díly hmotn. komplexu PVP-peroxid vodíku. Takto připravená směs je použita pro výrobu savého jádra menstruační vložky.
Příklad 3
Absorbent tvořící savé jádro sanitárního prostředkuje před nanášením do savého jádra homogenizován s komplexem PVP-peroxid vodíku v poměru 40 dílů hmotn. absorbentu a 3 díly hmotn. komplexu PVP-peroxid vodíku a 1 díl hmotn. hydrogenuhliěitanu sodného. Takto připravená směs je použita pro výrobu savého jádra menstruační vložky.
Příklad 4
Na povrchovou vrstvu dámské menstruační vložky je válečkem naneseno 0,1 g pudru s komplexem PVP-peroxidu vodíku ve směsi s manitolem v poměru 1:9. Směs je připravena v poměru 10 dílů hmotn. manitolu a 1 díl hmotn. komplexu PVP-peroxidu vodíku. Absorpční jádro vložky je obohaceno extraktem aloe vera.
Příklad 5
Na povrchovou vrstvu dámské menstruační vložky je válečkem naneseno 0,1 g pudru s komplexem PVP-peroxid vodíku ve směsi se sorbitolem. Směs je připravena v poměru 6 dílů hmotn. sorbitolu a 1 díl hmotn. PVP-peroxid vodíku.
Příklad 6
Absorbent tvořící savé jádro dětské pleny je před nanášením do jádra pleny homogenizován s komplexem PVP-peroxid vodíku v poměru 20:1. Takto připravená směs je použita pro výrobu savého jádra dětské pleny.
Příklad 7
Absorbent tvořící savé jádro sanitárního inkontinenčního prostředku je před nanášením do savého jádra homogenizován s komplexem PVP-peroxid vodíku a monohydrátem perboritanu sodného v poměru 200:1:0,5. Takto připravená směs je použita pro výrobu savého jádra, přičemž monohydrát perboritanu sodného může být před nanášením mikronizován.
Příklad 8
Absorbent tvořící savé jádro sanitárního inkontinenčního prostředku je před nanášením do savého jádra homogenizován s komplexem PVP-peroxid vodíku a karboxymethylcelulózou v poměru 15:1:3. Takto připravená směs je použita pro výrobu savého jádra, přičemž monohydrát perboritanu sodného může být před nanášením mikronizován.
Příklad 9
Do absorbentu z celulózy tvořícího savé jádro sanitárního inkontinenčního prostředkuje nanesen homogenizát komplexu PVP-peroxid vodíku a hydroxymethylpropylcelulózy v poměru 3:8. Takto připravená směs je použita pro výrobu savého jádra slipové vložky.
Příklad 10
Absorbent tvořící savé jádro sanitárního prostředku je před nanášením do savého jádra homogenizován s komplexem PVP-peroxid vodíku v poměru 30 dílů hmotn. absorbentu a 1 díl hmotn.
-5 CZ 28161 Ul komplexu PVP-peroxid vodíku a 1 díl hmotn. mikrokrystalické celulózy a 0,00001 dílu stříbra. Takto připravená směs je použita pro výrobu savého jádra menstruační vložky.
NÁROKY NA OCHRANU

Claims (12)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Sanitární hygienický nebo zdravotnický prostředek s antibakteriálním účinkem, vyznačující se tím, že je opatřený buď kontaktní vrstvou nebo savým jádrem, které obsahují alespoň jednu účinnou látku produkující peroxid vodíku vybranou ze skupiny zahrnující komplex organického peroxidu, zejména polyvinylpyrolidon-peroxid vodíku.
  2. 2. Sanitární hygienický nebo zdravotnický prostředek podle nároku 1, vyznačující se t í m , že účinná látka je ve formě mikronizovaných částic, jejichž velikost je 1 až 999 pm, s výhodou 1 až 500 pm, výhodněji 1 až 100 pni.
  3. 3. Sanitární hygienický nebo zdravotnický prostředek podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že kontaktní vrstva obsahuje na straně určené pro styk s pokožkou nános tvořený směsí nosné látky, s výhodou manitolu a účinné látky.
  4. 4. Sanitární hygienický nebo zdravotnický prostředek podle nároku 3, vyznačující se tím, že směs obsahuje 1 až 99 dílů hmotn., s výhodou 50 až 80 dílů hmotn. nosné látky a 0,01 až 50 dílů hmotn., s výhodou 5 až 20 díly hmotn. účinné látky.
  5. 5. Sanitární hygienický nebo zdravotnický prostředek podle nároku 3 nebo 4, vyznačující se t í m, že kontaktní vrstva je s výhodou ze tkané nebo netkané textilie.
  6. 6. Sanitární hygienický nebo zdravotnický prostředek podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že savé jádro je tvořené směsí absorbentu a/nebo superabsorbentu a účinné látky.
  7. 7. Sanitární hygienický nebo zdravotnický prostředek podle nároku 6, vyznačující se tím, že absorpční směs obsahuje 15 až 99 dílů hmotn., s výhodou 20 až 80 dílů hmotn. absorbentu nebo superabsorbentu a 0,01 až 6 dílů hmotn., s výhodou 1 až 3 díly hmotn. účinné látky uvolňující peroxid vodíku.
  8. 8. Sanitární hygienický nebo zdravotnický prostředek podle nároku 6 nebo 7, vyznačující se tím, že savé jádro obsahuje karboxymethylcelulózu, její deriváty a/nebo hydroxymethylcelulózu a/nebo její deriváty a/nebo hydroxymethylpropylcelulózu a/nebo její deriváty.
  9. 9. Sanitární hygienický nebo zdravotnický prostředek podle kteréhokoliv z nároků 1 až 8, vyznačující se tím, že dále obsahuje alespoň jednu látku urychlující rozpad peroxidu vodíku, s výhodou oxid manganičitý, manganistan draselný, jodid draselný, stříbro nebo platinu.
  10. 10. Sanitární hygienický nebo zdravotnický prostředek podle kteréhokoliv z nároků 1 až 9, vyznačující se tím, že dále obsahuje alespoň jednu pomocnou látku vybranou ze skupiny zahrnující kyselinu mléčnou, její farmaceuticky přijatelnou sůl, rostlinné extrakty, s výhodou bylinné extrakty, antimikrobiální kovy, s výhodou stříbro, nebo jejich směsi.
  11. 11. Sanitární hygienický nebo zdravotnický prostředek podle kteréhokoliv z nároků 1 až 10, vyznačující se tím, že je ve formě dámské menstruační vložky nebo denní či noční intimní vložky nebo slipové vložky nebo dětské pleny nebo inkontinenční pleny nebo tampónu.
  12. 12. Sanitární hygienický nebo zdravotnický prostředek podle kteréhokoliv z nároků 1 až 5, vyznačující se t í m , že je ve formě toaletního papíru.
    Konec dokumentu
CZ2014-29878U 2014-08-15 2014-08-15 Sanitární hygienický nebo zdravotnický prostředek s antibakteriálním účinkem CZ28161U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2014-29878U CZ28161U1 (cs) 2014-08-15 2014-08-15 Sanitární hygienický nebo zdravotnický prostředek s antibakteriálním účinkem

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2014-29878U CZ28161U1 (cs) 2014-08-15 2014-08-15 Sanitární hygienický nebo zdravotnický prostředek s antibakteriálním účinkem

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ28161U1 true CZ28161U1 (cs) 2015-05-05

Family

ID=53266904

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2014-29878U CZ28161U1 (cs) 2014-08-15 2014-08-15 Sanitární hygienický nebo zdravotnický prostředek s antibakteriálním účinkem

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ28161U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR930002268B1 (ko) 일회용 흡수제품 조성물
RU2382655C1 (ru) Адсорбирующее изделие
CA2313858A1 (en) Microporous films comprising flocked fibers
US7867510B2 (en) Material having antimicrobial activity when wet
EP1965839B1 (en) Absorbent article
JP2003535131A (ja) 疼痛緩和に適した薬剤組成、およびその形態と使用方法
JP6479897B2 (ja) 酸素を供給する肌触りの良い吸収構造
TW508236B (en) Absorbent article for controlling normal skin flora
US6559353B1 (en) Treated disposable articles for reducing skin breakdown
CA2571501A1 (en) Antimicrobial compositions and methods of use thereof
KR102140737B1 (ko) 피톤치드가 담지된 기능성 스마트 생리대
US6995297B1 (en) Herb medicine composition to be contained in sanitary materials for infants
US20190282725A1 (en) Sanitary aid with antibacterial effect for stabilization of physiological balance in vaginal environment and/or external genitalia
CZ28161U1 (cs) Sanitární hygienický nebo zdravotnický prostředek s antibakteriálním účinkem
CN101637421A (zh) 活性氧缓释卫生巾及活性氧缓释剂
CZ31935U1 (cs) Směs s prodlouženým antibakteriálním účinkem a sanitární hygienický nebo zdravotnický prostředek, který ji obsahuje
KR100508598B1 (ko) 식물 추출물을 함유한 항균조성물, 및 일회용 흡수제품
KR960015183B1 (ko) 캡슐화된 물질을 함유한 일회용 흡수 제품
SK7882002A3 (en) Use of a buffer to prevent candida albicans infections on the skin
CZ37298U1 (cs) Prostředek intimní hygieny s účinkem inhibice rozkladu močoviny
RU2419456C2 (ru) Абсорбирующее изделие
CN115192607A (zh) 一种抗菌药剂及其制备方法及其应用
KR920010924B1 (ko) 일회용 흡수제품
CZ23192U1 (cs) Sanitární prostředek, zejména pro ženy
KR0163506B1 (ko) 유컬립터스 오일을 함유한 일회용 흡수제품

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20150505

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20180730

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20210726

MK1K Utility model expired

Effective date: 20240815