CZ27454U1 - Implantát pro náhradu meziobratlového disku - Google Patents

Implantát pro náhradu meziobratlového disku Download PDF

Info

Publication number
CZ27454U1
CZ27454U1 CZ2014-29924U CZ201429924U CZ27454U1 CZ 27454 U1 CZ27454 U1 CZ 27454U1 CZ 201429924 U CZ201429924 U CZ 201429924U CZ 27454 U1 CZ27454 U1 CZ 27454U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
articulation
contact plate
articulation component
component
intervertebral disc
Prior art date
Application number
CZ2014-29924U
Other languages
English (en)
Inventor
Daniel Bodlák
František Denk
Original Assignee
Prospon, Spol. S R.O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Prospon, Spol. S R.O. filed Critical Prospon, Spol. S R.O.
Priority to CZ2014-29924U priority Critical patent/CZ27454U1/cs
Publication of CZ27454U1 publication Critical patent/CZ27454U1/cs

Links

Landscapes

  • Prostheses (AREA)

Description

Technické řešení se týká implantátu pro náhradu meziobratlového disku s kulovými kluznými plochami, vytvořenými na protilehlých stranách artikulačních komponent, uložených svými opačnými stranami v kontaktních deskách, opatřených na svých vnějších plochách fixačními prvky pro jejich primární fixaci do přilehlých obřadových těl, který je určen zejména pro úplnou náhradu meziobratlového disku v oblasti bederní páteře.
Dosavadní stav techniky
Degenerativní onemocnění (Degeneration Disc Disease, DDD) meziobratlových disků může ve svém výsledku představovat i vážný zdravotní problém. Dráždění, nebo narušování nervových kořenu např, viivem ztráty výsky disku má za následek mnoho nepříznivých stavu od bolesti po negativní ovlivnění funkce např. inervovaných končetin. Léčba bolesti zad, potažmo DDD je velmi náročná degenerace meziobratlového disku, je totiž vlivem vazby na ostatní prvky složitého systému páteře komplexní problém a pravá příčina bolesti je tak často spíše jen odhadována.
Současná medicína rozeznává dva základní principy léčby bolesti zad (a DDD) - tzv. „konzervativní“ (př. posilování svalů, rehabilitace, analgetické medikace atp.) a chirurgický, který je indikován při selhání konzervativního přístupu. Jedna z nej používanějších chirurgických metod je tzv. spondylodéza (fuze), kde je cílem dosáhnout stabilizace segmentu srůstem přilehlých obratlů přes prostor částečně odstraněného meziobratlového disku. Ten bývá nahrazen buď kostním štěpem, nebo implantátem z umělého materiálu. V případě úspěšného srůstu obratlů dochází ke stabilizaci segmentu, avšak dochází také ke vzniku nepřirozeného namáhání přidružených segmentů páteře. Takto může dojít k jejich přetěžování a urychlení degenerativního procesu - tzv. Adjacent Segment Disease, ASD. Ačkoliv spondylodéza představuje často efektivní způsob řešení, zejména v pokročilejších stádiích degenerace, objevily se v důsledku rizika vzniku ASD snahy nahradit nefunkční disk zejména v časnějších stádiích degenerativního onemocnění umělým technickým prvkem, který by v operovaném segmentu zachoval pohyb. Přestože se v léčbě DDD můžeme setkat i s implantáty jiných koncepcí (např. zadní dynamická fixace, náhrady meziobratlových kloubů), výrazné místo zaujímá právě úplná náhrada disku.
Daného cíle zachovat v operovaném segmentu pohyblivost a předejít tak ASD se snaží úplná náhrada meziobratlového disku dosáhnout tím, že původní disk je v podstatě zcela odstraněn a na jeho místo je vložena pohyblivá náhrada z umělých materiálů (nejčastěji slitiny titanu, kobaltu, v vaOKviiiOickUidrili pOiyclvičn. L· i iivl vv r i,, pi Ί pďuiic íu/nejinc pinyiiiciv. iakq kci <iii.ii.Kd - IlliriU křemičitý). Vzhledem ke svému fyziologickému vzoru by ideální náhrada disku měla splňovat nékoiik funkci od prosré pohyblivosti, přes schopnost tiumit rázy až po umožnění transportu tekutin. Dosud známá realizovaná řešení však plní funkce přirozeného disku většinou v omezené míře. Nej běžnější koncepce pracují pouze s pohyblivostí náhrady, která nenapodobuje ani tlumení rázů, ani neumožňuje transport tekutin. Hlavní části představují zpravidla dvě kovové desky s výstupky (tmy, nebo rozměrnější kýly) pro tzv. primární fixaci do přiléhajících obratlových těl. Desky jsou opatřeny speciálním povrchem pro tzv. sekundární fixaci prostřednictvím postupného vrůstání kostní tkáně do povrchu kontaktní plochy (např. osseointegrační nástřik porézního kovového materiálu s vrstvou hydroxylapatitu). Mezi těmito deskami je pohyblivé spojení s hlavicí a jamkou, označované jako typ „balí and Socket“ - to může probíhat jak mezi deskami na jejich vnitřních tvarovaných částech, tak mezi tvarovaným vnitřním povrchem jedné z desek a vloženým mezičlenem zpravidla z měkčího materiálu, připevněném k desce druhé. Do určité míry se tedy jedná o analogii řešení náhrad velkých kloubů. Pokročilejší koncepce pracují s integrací prvku, schopného větších deformací (např. z viskoelastického materiálu) mezi kontaktními deskami. Výsledná charakteristika pohybu náhrady se tedy pak více blíží přirozenému disku.
- 1 CZ 27454 Ul
Nevýhodou těchto řešení s více deformovatelným prvkem jsou v současnosti nové materiály a konstrukce, které zatím nejsou ověřeny v dlouhodobějším sledování.
S náhradami podle koncepce „balí and socket“ jsou zkušenosti rozsáhlejší a dlouhodobější, stejně jako s materiály, u nich používanými. Jsou známy i studie s desetiletým sledováním a při vhodných indikacích mohou tyto náhrady podávat uspokojivé výsledky. Metoda úplné náhrady meziobratlového disku však není v současné době považována za nadřazenou fuzním metodám a odborné studie dosud přesvědčivě neprokázaly, že by se s metodou úplné náhrady disku za použití současných implantátů obecně dosahovalo výrazně lepších výsledků než s metodami fúze.
ío Implantáty, blízké koncepci „balí and socket“, které jsou v současnosti používány, případně vyhodnocovány jsou např. Maverick (výrobce: Medtronic Sofamor Danek), FlexiCore (výrobce: Stryker), Kineflex (výrobce: SpinalMotion), Mobidisc (výrobce: FDR), Activ-F (výrobce: Aesculap B. Braun). Dvnardi Artificial Fumbar Disc (výrobce: Zimmer). Welldisc (výrobce: Eden Spině) nebo Charité (výrobce: DePuy Spině). Za jednu z nejznámějších realizací a zároveň charakteristickou realizaci, vycházející z koncepce „balí and socket“ lze považovat implantát pro úplnou náhradu bederního disku ProDisc-F (výrobce: Synthes). Tento implantát má vlivem konstrukce fixní osu rotace, která je orientovaná více vpředu, než je pro meziobratlový disk anatomicky přirozené. UHMWPE mezičlen s jamkou je u ProDisc-L připevněn ke spodní desce nepohyblivě - podle některých autorů tak pri pohybu páteře dochází vlivem této konstrukce k půso20 bení větších sil na intervertebrální klouby. Náhrada používá pro sekundární fixaci zmíněné kontaktní desky s osseointegračním nástřikem. K primární fixaci u této náhrady slouží rozměrnější kýly, které mohou způsobit i zlomeninu obratlů, do kterých jsou zavedeny.
Z patentových spisů z této oblasti lze uvést například spis CZ/EP 1816989 T3, jehož předmětem je endoprotéza meziobratlové ploténky pro úplnou náhradu ploténky v oblasti bederní a krční páteře, skládající se z artikulujících kluzných komponentů, přičemž homí kluzný komponent obsahuje prvky pro pevné spojení s tělem horního obratle a dolní kluzný komponent prvky pro pevné spojení s tělem dolního obratle a mezi kluznými komponenty je vytvořena kluzná plocha. Dalším známým řešením je řešení dle spisu EP 2258322, jehož předmětem je umělý intervertebrální disk, opatřený prostředky pro sdílení zatížení, nebo řešení dle spisu EP 2113227, zlep30 šující kluzný pohyb v náhradě meziobratlové ploténky. Dalším známým řešením je řešení dle spisu EP 2462900 nebo EP 1820476. Z českých spisů je známá náhrada meziobratlového disku dle spisu CZ 299082 s vnitřním pružným tlumícím jádrem.
Úkolem nyní předkládaného technického řešení je odstranění některých výše uvedených nevýhod stávajících implantátů, rozšíření jejich sortimentu, jakož i jejich další zkvalitnění.
Podstata technického řešeni
Tohoto úkolu je docíleno implantátem pro náhradu meziobratlového disku s kulovými kluznými plochami, vytvořenými na protilehlých stranách artikulačních komponent, uložených svými opačnými stranami v kontaktních deskách, které jsou opatřeny na svých vnějších plochách kotvícími prvky pro jejich primární fixaci do přilehlých obřadových těl, podle předkládaného technic40 kého řešení. Jeho podstata spočívá v tom, že alespoň jedna z artikulačních komponent, a to homí artikulační komponenta v homí kontaktní desce a/nebo spodní artikulační komponenta ve spodní kontaktní desce je v ní uložena volně s možností jejího suvného a pootáčivého pohybu vůči její vnitřní ploše. Kluzná plocha homí artikulační komponenty je přitom v podélném i příčném směru konvexní s poloměrem konvexity v podélném směru R| a v příčném směru r, a kluzná plo45 cha spodní artikulační komponenty je v podélném i příčném směru konkávní s poloměrem konkavity v podélném směru R2 a v příčném směru r2.
Podstata technického řešení spočívá dále v tom, že kluzné plochy artikulačních komponent jsou s výhodou tvořeny do sebe zapadajícími částmi anuloidových ploch, přičemž poměr poloměrů
Ri/R2 jakož i poloměrů η/Γ2 je v rozmezí hodnot 1,01 až 1,03. Vzájemně si odpovídající poloměry
- 3 CZ 27454 Ul kluzných ploch artikulačních komponent jsou tak mírně nekongruentní, a to v řádu několika procentních jednotek.
Rovněž s výhodou je volně ve spodní kontaktní desce uložena spodní artikulační komponenta, přičemž těleso spodní artikulační komponenty je eliptického půdorysu a pro její uložení ve spodní kontaktní desce je ve spodní kontaktní desce vytvořeno eliptické vybrání, jehož rozměry určují míru pohybu spodní artikulační komponenty. Toto eliptické vybrání zároveň zabraňuje úplnému protočení spodní artikulační komponenty. Horní artikulační komponenta je pak již obvykle uložena v horní kontaktní desce pevně.
Výhodou tohoto řešení je to, že dochází k žádoucímu pohybu okamžitých středů otáčení, což více odpovídá charakteristice pohybu ve fyziologickém disku. Zbylé části implantátu, které tvoří dvě zmíněné kontaktní desky, jsou obvykle rovněž opatřeny osseointegrační úpravou povrchu. K pohybu dochází mezi horní a spodní artikulační komponentou prostřednictvím jejich kluzných ploch, přičemž jedna z těchto artikulačních komponent tvoří hlavici a jedna jamku. Jako materiál pro horní a spodní kontaktní desku může být použit například PEEK (polyéter éter keton) ve verzi pro dlouhodobou implantaci. Výhoda materiálu PEEK je jeho radiotransparence na RTG snímcích, méně negativní ovlivnění výstupů z magnetické rezonance a nižší modul pružnosti, který se více blíží modulu pružnosti kostní tkáně. Tím je dosaženo menšího rizika nežádoucího vboření kontaktních desek do přilehlých obřadových těl. Pro horní a spodní artikulační komponentu může být jako materiál použita např. slitina kobaltu, chrómu a molybdenu (podle ISO 5832-4, nebo ISO 5832-12). Osseointegrační vrstva na horní a dolní kontaktní desce může být tvořena porézním nástřikem titanu s vrstvou hydroxylapatitu, případně může být porézní vrstva přímo součástí kontaktní desky s přechodem od homogenního materiálu do porézního, vlivem výrobní technologie 3D tisku.
Přehled obrázků na výkresech
Technické řešení je dále blíže objasněno pomocí výkresů příkladného provedení implantátu pro náhradu meziobratlového disku podle technického řešení, kde znázorňuje:
Obr. 1 - sestavu celého implantátu,
Obr. 2 - spodní artikulační komponentu ve vybrání spodní kontaktní desky,
Obr. 3 - horní kontaktní desku v pohledu shora,
Obr. 4 - horní kontaktní desku v pohledu zdola,
Obr. 5 - svrchní plochu horní artikulační komponenty, λζΓΤ. 7 - GGiuj μίΟνιΊ’ύ iiviin aiÁikdihviii ivGuipOnciuy.
Obr 7 - svrnb-ní nlnnhii snnrjní ^.rtiklllnční komponenty.
Obr. 8 - dolní plochu spodní artikulační komponenty,
Obr. 9 - spodní kontaktní desku v pohledu zdola,
Obr. 10 - spodní kontaktní desku v pohledu shora,
Obr. 11 - celý implantát v půdorysu
Obr. 12 - řez B-B z obr. 11,
Obr. 13 - řez C-C z obr. 11,
Obr. 14 - detail D z obr. 11.
-3 CZ 27454 Ul
Příklad provedení technického řešení
Implantát pro náhradu meziobratlového disku v zobrazeném příkladném provedení, určeném pro úplnou náhradu meziobratlového disku v oblasti bederní páteře sestává dle obr. 1 z homí kontaktní desky 1 a spodní kontaktní desky 4, které jsou vyrobeny z materiálu PEEK a opatřeny na svých vnějších plochách kotvícími prvky 5 v podobě čtyř souměrně uspořádaných tmů pro jejich primární fixaci do přilehlých, zde již neznázoměných obřadových těl, jak je rovněž patrno i z obr. 3 a obr. 9.
V kontaktních deskách I, 4 jsou uloženy artikulační komponenty 2, 3, vyrobené ze slitiny kobaltu CoCrMo, na jejichž protilehlých stranách jsou vytvořeny kulové kluzné plochy, přičemž spodní artikulační komponenta 3 je ve spodní kontaktní desce 4 uložena volně s možností jejího suvného a pootáčivého pohybu vůči její vnitřní ploše, jak je šipkami naznačeno na obr. 2.
Tak je natmo z obr. 4 a obr. 6. je homí artikulační komponenta 2 kruhového půdorysu, pro niž je v homí kontaktní desce i z její spodní strany vytvořeno kruhové vybrání 7. Jak je dále patrno z obr. 13 a 14, homí artikulační komponenta 2 se do kruhového vybrání 7 v homí kontaktní desce 1 upevní jejím zatlačením a zaklapnutím přes zámek 6, tvořeným přesahovými hranami, na jejich bočních plochách. Proti vzájemnému pootočení jsou na styčných plochách homí artikulační komponenty 2 a homí kontaktní desky i vytvořeny aretační výstupky 8 a aretační vybrání 10.
Jak je patrno z obr. 5, je kluzná plocha homí artikulační komponenty 2 v podélném i příčném směm konvexní s poloměrem konvexity v podélném směm Rj o velikosti 16,2 mm a v příčném směm η o velikosti 12,2 mm. Jak je dále patrno z obr. 7, je kluzná plocha spodní artikulační komponenty 3 v podélném i příčném směm konkávní s poloměrem konkavity v podélném směm R2 o velikosti 16 mm a v příčném směm r2 o velikosti 12 mm. Kluzné plochy artikulačních komponent 2, 3, j ak j e rovněž patrno z obr. 12 a 13, na nichž j sou zobrazeny řezy z obr. 11, j sou tak tvořeny do sebe zapadajícími částmi anuloidových ploch, přičemž poměr poloměrů Rj/R2 činí 1,013 a poměr poloměrů η/rje 1,017.
Jak je dále patrno z obr. 8 a 10, je těleso spodní artikulační komponenty 3 eliptického půdorysu a pro její uložení ve spodní kontaktní desce 4 je ve spodní kontaktní desce 4 vytvořeno eliptické vybrání 9, jehož rozměry určují mim pohybu spodní artikulační komponenty 3 a její pootočení v rozmezí ± 5 až 50° vůči podélné ose eliptického vybrání 9 ve spodní kontaktní desce 4, v tomto konkrétním příkladu provedení o 47°.

Claims (5)

1. Implantát pro náhradu meziobratlového disku s kulovými kluznými plochami, vytvořenými na protilehlých stranách artikulačních komponent (2, 3), uložených svými opačnými stranami v kontaktních deskách (1,4), které jsou opatřeny na svých vnějších plochách kotvícími prvky (5) pro jejich primární fixaci do přilehlých obratlových těl, vyznačující se tím, že alespoň jedna z artikulačních komponent (2, 3), a to homí artikulační komponenta (2) v homí kontaktní desce (1) a/nebo spodní artikulační komponenta (3) ve spodní kontaktní desce (4) je v ní uložena volně s možností jejího suvného a pootáčivého pohybu vůči její vnitřní ploše, přičemž kluzná plocha homí artikulační komponenty (2) je v podélném i příčném směm konvexní s poloměrem konvexity v podélném směm R| a v příčném směm η a kluzná plocha spodní artikulační komponenty (3) je v podélném i příčném směru konkávní s poloměrem konkavity v podélném směru R2 a v příčném směru r2.
2. Implantát pro náhradu meziobratlového disku podle nároku 1, vyznačující se tím, že kluzné plochy artikulačních komponent (2, 3) jsou tvořeny do sebe zapadajícími částmi
-4CZ 27454 Ul anuloidových ploch, přičemž poměr poloměrů R|/R2 jakož i poloměrů r,/r2 je v rozmezí hodnot 1,01 až 1,03.
3. Implantát pro náhradu meziobratlového disku podle alespoň jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že volně je ve spodní kontaktní desce (
4) uložena
5 spodní artikulační komponenta (3), přičemž těleso spodní artikulační komponenty (3) je eliptického půdorysu a pro její uložení ve spodní kontaktní desce (4) je ve spodní kontaktní desce (4) vytvořeno eliptické vybrání (9), jehož rozměry určují míru pohybu spodní artikulační komponenty (3).
CZ2014-29924U 2014-09-01 2014-09-01 Implantát pro náhradu meziobratlového disku CZ27454U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2014-29924U CZ27454U1 (cs) 2014-09-01 2014-09-01 Implantát pro náhradu meziobratlového disku

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2014-29924U CZ27454U1 (cs) 2014-09-01 2014-09-01 Implantát pro náhradu meziobratlového disku

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ27454U1 true CZ27454U1 (cs) 2014-11-03

Family

ID=51867907

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2014-29924U CZ27454U1 (cs) 2014-09-01 2014-09-01 Implantát pro náhradu meziobratlového disku

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ27454U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP5410027B2 (ja) 可動式支持アセンブリ
US8721727B2 (en) Glenoid component with offset center and associated methods
EP2299940B1 (en) Limited motion prosthetic intervertebral disc
JP5180953B2 (ja) 逆型肩関節用浅窩プレートおよびプロテーゼ
AU2005260554B2 (en) Artificial spinal disc
AU2012275457B2 (en) Posterior stabilized orthopaedic knee prosthesis having controlled condylar curvature
US9707093B2 (en) Elastomeric artificial joints and intervertebral prosthesis systems
US8182536B2 (en) Total disc replacement device
US11911283B2 (en) Anatomy accommodating prosthetic intervertebral disc with lower height
US20110118845A1 (en) Flexible dampening intervertebral spacer device
AU2005297474A1 (en) Angular sliding core, also used as a component of an intervertebral disk endoprosthesis, for the lumbar column and the vertical column
AU2004324223A1 (en) Universal intervertebral disc prosthesis
JP6275437B2 (ja) 可変a/pテーパ角を用いた大腿骨ステムコンポーネントを有する整形外科用股関節プロテーゼ
US10603184B2 (en) Intervertebral disc implant and method for restoring function to a damaged functional spinal unit
US20050102027A1 (en) Shims, particularly for laterally placed artificial disc replacements (ADRS)
EP2624789B1 (en) Prosthesis for cervical and lumbar spine
US11439512B2 (en) Glenohumeral component for a shoulder prosthesis, and shoulder prosthesis comprising such a glenohumeral component
CZ27454U1 (cs) Implantát pro náhradu meziobratlového disku
CZ27453U1 (cs) Implantát pro náhradu meziobratlového disku
US20090088851A1 (en) Combination plate and disc prosthesis
CN104822345A (zh) 膝关节置换假体

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20141103

MK1K Utility model expired

Effective date: 20180901