CZ27213U1 - Pracovníjednotka meziřádkového kypřiče - Google Patents

Pracovníjednotka meziřádkového kypřiče Download PDF

Info

Publication number
CZ27213U1
CZ27213U1 CZ2014-29707U CZ201429707U CZ27213U1 CZ 27213 U1 CZ27213 U1 CZ 27213U1 CZ 201429707 U CZ201429707 U CZ 201429707U CZ 27213 U1 CZ27213 U1 CZ 27213U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
blade
flat
chisel
working
working unit
Prior art date
Application number
CZ2014-29707U
Other languages
English (en)
Inventor
Pavel RĹŻĹľek
edek AntonĂ­n Ĺ
Original Assignee
Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i.
P & L, Spol.S R.O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i., P & L, Spol.S R.O. filed Critical Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i.
Priority to CZ2014-29707U priority Critical patent/CZ27213U1/cs
Publication of CZ27213U1 publication Critical patent/CZ27213U1/cs

Links

Landscapes

  • Soil Working Implements (AREA)

Description

Oblast techniky
Technické řešení se týká oblasti zemědělství, konkrétně pracovní jednotky meziřádkového kypřiče pro zpracování půdy meziřádkovým kypřením.
Dosavadní stav techniky
Kypřiče půdy jsou zařízení určená ke kypření a provzdušnění půdy; Zařízení jsou nesená na traktoru nebo tažená za traktorem. Podle patentu CZ 89116 je známý kypřič tvořený obdélníkovou odhmovací deskou napojenou na zaváděcí dláto tvořící hrot desky. V oblasti spojení zaváděcího dláta a odhmovací desky vybíhá do strany distanční jednostranná deska. Z patentu CZ 277 035 je známý obdobný kypřič pro hluboké kypření, pouze s tím rozdílem, že distanční desky jsou po obou stranách odhmovací desky. Podle patentu CZ 241 999 je známý kypřič s ochranou nářadí před kameny, který má na zvedacím a spouštěcím rámu uspořádaný ochranný rozrývač, za kterým je polonávěsný pluh. Podle dokumentů CZ 4011 Ul a EP 231 2926 jsou známé kypřiče s rotačními kypřícími nástroji, např. s rotačním nožem se zalomenými konci ramen, nebo s rotačním kotoučem se spirálovitými noži.
Pro úpravy půdy při prvním, druhém nebo třetím plečkování zeleniny, cukrovky a podobných plodin se používají meziřádkové kypřiče, které mají nesený nebo tažený rám, na kterém je množství pracovních jednotek s pracovními nástroji pro kypření půdy mezi řádky. Nejčastěji se jedná o rotační kypřící kotouče, o podřezávací nebo šípové radličky, případně o kombinaci radliček a rotačních kypřících kotoučů. Jsou známé i meziřádkové kypřiče s přihnojováním, buď pevnými hnojivý pomocí rozmetadel, případně kapalnými hnojivý vedenými z nádrže pomocí hadice nebo trubičky mezi drážkovací kolečka uspořádaná na konci sestavy pracovních nástrojů pracovní jednotky meziřádkového kypřiče.
Nevýhody výše popsaných známých řešení spočívají zejména v tom, že pracovní nástroje a jejich sestavy nejsou optimální pro zadržení srážkové vody, zpomalení jejího odtoku a zabránění vodní erozi. Další nevýhoda spočívá v tom, že nedostatečně upravují půdu pro pohyb srážkové vody k aplikovanému hnojivu, takže využití živin z aplikovaných hnojiv rostlinami může být bez závlahy nízké.
Úkolem technického řešení je vytvoření pracovní jednotky meziřádkového kypřiče, která by odstraňovala výše uvedené nedostatky a optimalizovala kypření půdy z hlediska vodního režimu a využití živin z aplikovaných hnojiv, zejména při různých fázích plečkování při pěstování cukrovky.
Podstata technického řešení
Pracovní jednotka zahrnuje známé prostředky zejména rám nesoucí sestavu pracovních nástrojů pro úpravu půdy, vyměnitelně upevněných k rámu a je opatřená prostředky pro upnutí celé pracovní jednotky k ramenu meziřádkového kypřiče, kde je řada pracovních jednotek uspořádaných vedle sebe s roztečí odpovídající rozteči řádků.
Podstata technického řešení spočívá ve vytvoření optimalizované sestavy pracovních nástrojů. Tato sestava v nejširší verzi zahrnuje dvě krojidla ve tvaru kotouče (dále jen „krojidla“) uložená otočně v přední části rámu s rozchodem odpovídajícím šířce kypřeného prostoru mezi řádky, a alespoň jeden pracovní nástroj pro úpravu půdy ze skupiny zahrnující dvojici plochých dlát, dvojici drážkovacích dlát, dvojici plochých radliček, dvojici kypřících dlát, kypřící dláto a hlubokokypřící dláto, přičemž dláta a radličky tvořící dvojice jsou uspořádány na rámu navzájem protilehle za krojidly vzhledem ke směru pohybu jednotky, kypřící dláto a hlubokokypřící dláto jsou uspořádány na rámu za krojidly a k alespoň jednomu nástroji může být upevněna přívodní trubička pro přívod kapalného hnojivá na dno nakypřené zeminy. Dvojici kroj idei tvoří levé krojidlo a pravé krojidlo, každé krojidlo je tvořeno ocelovým kotoučem s obvodovým ostřím a je
-1 CZ 27213 Ul otočně uloženo na ploché vertikální slupici upevněné krámu. Na strukturních půdách, kde nehrozí poškození rostlin při kypření, nemusí být krojidla použita. V některých sestavách pracovních nástrojů nemusí být použity ani ploché radlický, případně jen jedna plochá radlička. Varianta sestavy pracovních nástrojů bez kroj idei, bez plochých radliček a bez přívodu kapalného hnojívaje základní. Ostatní popsané varianty představují výhodná provedení technického řešení.
V dalším výhodném provedení technického řešení je uspořádání pracovních nástrojů takové, že sestavu pracovních nástrojů tvoří dvě krojidla, za kterými je uspořádána dvojice plochých dlát nebo dvojice drážkovacích dlát opatřených přívodními trubičkami pro přívod kapalného hnojivá, a na konci rámuje uspořádána dvojice plochých radliček. Tato sestávaje vhodná pro první plečkování (kypření), při kterém se provádí přihnojení a pro druhé plečkování (kypření) bez přihnojení. Krojidla oddělí okraje kultivovaného meziřádkového pásu půdy a zároveň chrání plodiny. Tím dochází ke snadnějšímu zpracování půdy v následné operaci, což má za následek optimální strukturu půdy v zóně zpracování. Plochá dláta nebo drážkovací dláta, která se volí s ohledem na typ a aktuální stav půdy vytváří v půdě v blízkosti kořenů rostlin akumulační prostor pro zadržení srážkové vody v podobě dvou paralelních brázdiček. Ploché radlický jsou určené pro mělké kypření s cílem likvidace plevelů, pro modulaci půdního profilu vytvořením nízkého hrůbku mezi akumulačními brázdickami a pro vytvoření hrubé povrchové struktury půdy omezující vodní erozi.
V jiném výhodném provedení technického řešení je uspořádání pracovních nástrojů takové, že sestavu pracovních nástrojů tvoří dvojice plochých dlát nebo dvojice drážkovacích dlát a tato sestava je vhodná zejména pro druhé plečkování (kypření), kdy vytváří hrubou povrchovou strukturu půdy omezující vodní erozi.
V jiném výhodném provedení technického řešení je uspořádání pracovních nástrojů takové, že sestavu pracovních nástrojů tvoří dvě krojidla, za nimiž jsou dvě nebo jedno kypřící dláto.
Kypřící dláta se používají především pro druhé nebo třetí kypření, nejsou kombinována s plochými radličkami a na strukturních půdách ani s krojidly a většinou se již nepoužívají k přihnojení. Jde zde o hlubší kypření střední části meziřádku a vytvoření hrubé struktury na povrchu půdy s cílem provzdušnit půdní profil, zlepšit vsakování srážkové vody a omezit vodní erozi.
V jiném výhodném provedení technického řešení je uspořádání pracovních nástrojů takové, že sestavu pracovních nástrojů tvoří hlubokokypřící dláto, před kterým mohou být umístěna dvě krojidla. Tato sestávaje vhodná pro poslední hluboké kypření, tzv. dlátování, prováděné po prvním nebo po prvním a druhém plečkování (kypření). Při této operaci se rozruší původní struktura hrůbku, avšak v této fázi je převážná část plochy meziřádku již překryta listy rostlin, ze kterých srážková voda stéká přímo k rostlinám nebo do středu meziřádku, který je pro její lepší zadržení hluboko kypřen.
Z konstrukčního hlediska pro dosažení žádaného funkčního účinku je výhodné, když každé ploché dláto je na ploché vertikální slupici s pracovní srpkovitou čepelí s ostřím, přičemž ve spodní části čepele vystupuje na jednu stranu kolmo k čepeli plochý dlátový nůž a k zadní části čepele je upevněna přívodní trubička pro přívod kapalného hnojivá, jejíž ústí je uspořádáno ve vybrání nad zadním výběhem čepele.
Z konstrukčního hlediska pro dosažení žádaného funkčního účinku je rovněž výhodné, když každé drážkovací dláto je na ploché vertikální slupici s pracovní srpkovitou čepelí s ostřím, přičemž ve spodní části čepele vystupuje na jednu stranu kolmo k čepeli kypřící tm, a k zadní části čepele je upevněna přívodní trubička pro přívod kapalného hnojivá, jejíž ústí je uspořádáno nad zadním výběhem čepele.
Kypřící dláto je s výhodou uspořádáno na ploché vertikální slupici s pracovní srpkovitou čepelí s ostřím, přičemž spodní část čepele tvoří oboustranná šípovitá radlička a k zadní části čepele může být upevněna přívodní trubička pro přívod kapalného hnojivá, jejíž ústí je uspořádáno nad zadní částí šípovité radličky.
-2CZ 27213 Ul
Hlubokokypřící dláto je s výhodou uspořádáno na ploché vertikální slupici s pracovní srpkovitou čepelí s ostřím, ze které vybíhá ve spodní části zaváděcí dláto opatřené oboustranně kypřícími noži tvořícími klínovitý hrot zaváděcího dláta.
Z konstrukčního hlediska pro dosažení žádaného funkčního účinku je dále výhodné, když každá plochá radlička je na ploché vertikální slupici, která je ve spodní části opatřena zalomením, ke kterému je vyměnitelně upevněna srpkovitá čepel s ostřím, přičemž ze zadní části čepele vystupuje horizontální plochý nůž, uspořádaný šikmo vzhledem ke směru pohybu pracovní jednotky a směřující k ose pracovní jednotky, takže konce horizontálních plochých nožů ve dvojici plochých radliček se sbíhají. Horizontální ploché nože jsou zároveň zešikmené směrem k vertikální slupici.
V dalším výhodném provedení technického řešení je rám pracovní jednotky vyřešen tak, že pracovní jednotka je vhodná jak pro meziřádkové tlačné kypřiče upevněné k přední hydraulice traktoru, tak i pro meziřádkové tažené kypřiče upevněné k zadnímu tříbodovému závěsu traktoru, společně s nádrží na hnojivo. Rám je opatřen upínací hlavou s rameny otočně uloženými v závěsu nesoucím vidlici s pojezdovým kopírovacím nebo hmatavým kolem, a upínací hlava je k závěsu upevněna s možností kyvného pohybu pomocí pružiny se stavitelným předpětím. Se závěsem tvoří integrální celek podélný horizontální nosník, paralelní se směrem pohybu pracovní jednotky, přičemž závěs a podélný horizontální nosník jsou opatřeny prostředky pro upnutí pracovních nástrojů. Pomocí pružiny je možné snadno nastavit přítlak celé pracovní jednotky na půdu.
Pro možnost nastavení pracovní výšky v závislosti na použitých pracovních nástrojích je výhodné, že závěs je opatřen pohybovým stavěcím šroubem s klikou pro výškové nastavení závěsu nad pojezdovým kopírovacím nebo hmatavým kolem.
Z konstrukčního hlediska pro dosažení potřebné tuhosti rámu pracovní jednotky je výhodné, když závěs a podélný horizontální nosník tvoří dvě paralelní bočnice, opatřené protilehlými otvory a navzájem spojené upínacími lištami propojujícími otvory v protilehlých bočnici ch. Mezi bočnicemi je také přivařena vertikální kleština a upínací vzpěra.
V posledním výhodném provedení technického řešení mají otvory v bočnici ch a upínací lišty čtyřúhelníkový průřez, a prostředky pro upnutí pracovních nástrojů tvoří příčníky čtyřúhelníkového průřezu, uložené a upevněné v upínacích lištách, přičemž konce příčníků procházejí otvory a jsou upraveny pro upevnění slupic pracovních nástrojů vně bočnic. Toto řešení je vhodné pro upevnění pracovních nástrojů do jednotlivých variabilních sestav s prostorovým rozmístěním odpovídajícím požadované funkci sestav, přičemž každá sestava zachovává potřebnou celkovou tuhost a pevnost.
Výhody pracovní jednotky meziřádkového kypřiče podle technického řešení spočívají vtom, že tvar pracovních nástrojů a jejich sled a uspořádání do sestav vytváří vhodnou strukturu povrchu půdy a moduluje půdní profil pro optimální pohyb srážkové vody ke kořenům rostlin. Vytvořená hrubá struktura půdy, příznivý tvar dna a vytvořený akumulační prostor pro vodu v blízkosti kořenů rostlin zvyšuje zadržení srážkové vody v místech s její zvýšenou potřebou, zpomaluje její povrchový odtok a omezuje vodní erozi. Meziřádková kultivace pomocí pracovní jednotky podle technického řešení společně s aplikací kapalných hnojiv do vytvořené specifické půdní struktury zvyšuje efektivnost hnojení, stabilizuje výnosy a zvyšuje odolnost rostlin vůči abiotickým a biotickým stresům. Pracovní jednotka je navržena tak, že je možné snadno a rychle měnit pracovní nástroje a sestavovat je do potřebných sestav podle pěstované plodiny, půdních podmínek a technologického cíle, za jakým je prováděna aktuální kultivace.
Přehled obrázků na výkresech
Technické řešení bude blíže objasněno pomocí výkresů, na nichž znázorňují:
obr. 1 perspektivní pohled na meziřádkový kypřič se sestavou pracovních jednotek obr. 2 bokorys rámu pracovní jednotky obr. 3 perspektivní pohled na rám pracovní jednotky
-3CZ 27213 Ul obr. 4 perspektivní pohled na rám pracovní jednotky obr. 5 perspektivní pohled na pracovní jednotku s krojidly a plochými dláty obr. 6 perspektivní pohled na pracovní jednotku s krojidly a plochými dláty obr. 7 zadní pohled na levé ploché dláto obr. 8 boční pohled na levé ploché dláto obr. 9 perspektivní pohled na levé ploché dláto obr. 10 zadní pohled na pravé ploché dláto obr. 11 boční pohled na pravé ploché dláto obr. 12 perspektivní pohled na pravé ploché dláto obr. 13 zadní pohled na levé krojidlo obr. 14 boční pohled na levé krojidlo obr. 15 perspektivní pohled na levé krojidlo obr. 16 perspektivní pohled na pracovní jednotku s krojidly a drážkovacími dláty obr. 17 perspektivní pohled na pracovní jednotku s krojidly a drážkovacími dláty obr. 18 zadní pohled na levé drážkovací dláto obr. 19 boční pohled na levé drážkovací dláto obr. 20 perspektivní pohled na levé drážkovací dláto obr. 21 zadní pohled na pravé drážkovací dláto obr. 22 boční pohled na pravé drážkovací dláto obr. 23 perspektivní pohled na pravé drážkovací dláto obr. 24 perspektivní pohled na pracovní jednotku s krojidly a jedním kypřícím dlátem obr. 25 perspektivní pohled na pracovní jednotku s krojidly a jedním kypřícím dlátem obr. 26 boční pohled na kypřící dláto obr, 27 zadní pohled na kypřící dláto obr. 28 boční pohled na kypřící dláto obr. 29 půdorys kypřícího dláta obr. 30 perspektivní pohled na pracovní jednotku s krojidly a hlubokokypřícím dlátem obr. 31 perspektivní pohled na pracovní jednotku s krojidly a hlubokokypřícím dlátem obr. 32 boční pohled na hlubokokypřící dláto obr. 33 zadní pohled na hlubokokypřící dláto obr. 34 boční pohled na hlubokokypřící dláto obr. 35 půdorys hlubokokypřícího dláta obr. 36 perspektivní pohled na pracovní jednotku s krojidly a plochými radličkami obr. 37 perspektivní pohled na pracovní jednotku s krojidly a plochými radličkami obr. 38 zadní pohled na levou plochou radličku - úhel spodního nože je menší než 90° pro vytvoření tvaru mírného hrůbku obr. 39 boční pohled na levou plochou radličku obr. 40 perspektivní pohled na levou plochou radličku
-4CZ 27213 Ul obr. 41 zadní pohled na pravou plochou radličku - úhel spodního nože je menší než 90° pro vytvoření tvaru mírného hrůbku obr. 42 boční pohled na pravou plochou radličku obr. 43 perspektivní pohled na pravou plochou radličku obr. 44 perspektivní pohled na pracovní jednotku s krojidly a dvojicí kypřících dlát obr. 45 perspektivní pohled na pracovní jednotku s krojidly a dvojicí kypřících dlát.
Příklady uskutečnění technického řešení
Rozumí se, že dále popsané a zobrazené konkrétní příklady uskutečnění technického řešení jsou představovány pro ilustraci, nikoli jako omezení příkladů uskutečnění technického řešení na uvedené případy. Odborníci znalí stavu techniky najdou nebo budou schopni zjistit za použití rutinního experimentování větší či menší počet ekvivalentů ke specifickým uskutečněním technického řešení, které jsou zde speciálně popsány. I tyto ekvivalenty budou zahrnuty v rozsahu následujících nároků na ochranu.
Pracovní jednotka 1 je určená pro upnutí k ramenu 2 meziřádkového kypřiče 3, které je upevněno k nezobrazenému traktoru. Pracovní jednotku i tvoří rám 4, na který se upevňují variabilní sestavy pracovních nástrojů 5, 51, 6, 61, 7, T_, 8, 81, 9, 10. Na obr. 2 až obr. 4 je detailně znázorněna konstrukce rámu 4. Základem rámu 4 je ocelový svařenec závěsu 25 a podélného horizontálního nosníku 29 ze silných ocelových plechů. Závěs 25 a nosník 29 jsou dva samostatné celky (svařence), které lze vzájemně sestavit ve 2 úrovních v závislosti na používaných pracovních nástrojích a půdních podmínkách. Závěs 25 tvoří trojúhelníkové bočnice 32, 321, které jsou propojeny dutým ocelovým profilem kruhového průřezu zajišťující max. spodní polohu závěsu 25, dále pak dutými spojkami 34 tvořenými dutým ocelovým profilem čtyřúhelníkového průřezu, které jsou přivařeny mezi bočnice 32, 321, k nimž je přivařen závěs pohybového šroubu 30. Podélný horizontální nosník 29 tvoří bočnice 32, 32' z „U“ profilů, obrácených proti sobě. V každé bočnici 32, 32' nosníku 29 jsou vytvořeny čtyři čtyřúhelníkové otvory 33, ke kterým jsou přivařeny upínací lišty 34 spojující bočnice 32, 32' podélného horizontálního nosníku 29. Mezi bočnicemi 32 je vevařena v přední části vertikální kleština 39 obdélníkového průřezu pro uchycení vertikálních pracovních nástrojů ve středu pracovní jednotky i. V zadní části je vevařena upínací vzpěra 40 čtvercového průřezu se středovým otvorem pro uchycení alternativních nástrojů.
Uvnitř závěsu 25 je uložena vidlice 26, ve které je uloženo pojezdové kopírovací nebo hmatací kolo 27. Výšku závěsu 25 je možné nastavit pomocí pohybového stavěcího šroubu 30, opatřeného klikou 31. Ve vrcholu a středu trojúhelníku tvořícího bočnice 32, 32' závěsu 25 jsou mezi bočnicemi 32, 32'. uspořádány čepy 37, 371, na kterých jsou jedním koncem otočně uložena ramena 24, která jsou svým druhým koncem otočně spojena s upínací hlavou 23 pro upnutí pracovní jednotky I k ramenu 2 meziřádkového kypřiče 3. Ramena 24 tvoří paralelogram, na kterém se pohybuje závěs 25 a podélný horizontální nosník 29. Aby bylo možné nastavovat celkový přítlak pracovní jednotky 1 na půdu až do max. hodnoty 117 kg, je upínací hlava 23 spojena se závěsem 25 pomocí dvou pružin 28. Pružiny 28 jsou upevněny jedním koncem po stranách ramen 24 k upínací hlavici 23, a druhým koncem jsou napojeny na táhla 38 s madly a se soustavou otvorů. Nasazením zvoleného otvoru táhla 38 na čep 37 ramene 24 v závěsu 25 se volí potřebné předpětí pružiny 28 a tím i potřebný přítlak pracovní jednotky 1.
Základní článek sestavy pracovních nástrojů upevňovaných k pracovní jednotce i tvoří krojidla 5, 51, znázorněná na obr. 5, obr. 6, obr. 13 až obr. 15. Krojidla 5, 51 jsou ocelové kotouče s obvodovým ostřím 14, které se otočně upevňují pomocí čepů 36 k vertikálním ocelovým slupicím 12. Slupice 12 jsou upevněny k příčníkům 35, které procházejí otvory 33 a upínací lištou 34 mezi bočnicemi 32, 32' v závěsu 25, a jsou zde aretovány. Rozteč slupic 12 a krojidei 5, 51 se volí tak, aby krojidla 5, 51 vymezovala kultivovaný prostor mezi řádky, odřezávala kultivovaný pás, a přitom současně chránila rostliny.
-5CZ 27213 Ul
Dalším důležitým článkem sestavy pracovních nástrojů je dvojice plochých dlát 6, 6/ nebo dvojice drážkovacích dlát 7, 7', přičemž volba konkrétního nástroje závisí na typu a stavu půdy, druhu rostliny a na požadované technologické operaci. Plochá dláta 6, 6/jsou znázorněna na obr. 5 až obr. 12. Levé ploché dláto 6 a pravé dláto 6j jsou vytvořeny zrcadlově obráceně, a jsou uspořádány na rámu 4 tak, aby pracovaly v podstatě ve stopách kruhových kroj idei 5, 5\
Ploché dláto 6, 6j má pracovní srpkovitou čepel 13 s ostřím 14. Ve spodní části čepele 13 vystupuje na jednu stranu kolmo k čepeli 13 plochý dlátový nůž 15. Čepel 13 přechází v homí části do ploché vertikální slupice 12. K zadní straně slupice 12 i čepele 13 je upevněna přívodní trubička 11 pro přívod kapalného hnojivá z nezobrazené nádrže do rýhy, její ústí je uspořádáno ve vybrání nad zadním výběhem 16 čepele 13. Přihnojování se provádí při prvním plečkování. Slupice 12 drážkovacích dlát 7, T_ se upevňují k příčníkům 35 procházejícím otvory 33 a upínací lištou 34 v bočnicích 32, 32' podélného horizontálního nosníku 29. Alternativně k plochým dlátům 6, 6j mohou být použita drážkovací dláta 7, T_ , a to opět ve dvojici, jak je znázorněno na obr. 16 až obr. 23. Drážkovací dláto 7, T_ má pracovní srpkovitou čepel 13 s ostřím 14. Ve spodní části čepele 13 vystupuje na jednu stranu kolmo k čepeli 13 kypřící tm 17. Čepel 13 přechází v homí části do ploché vertikální slupice 12. K zadní straně slupice 12 i čepele 13 je upevněna přívodní trubička 11 pro přívod kapalného hnojivá do drážky z nezobrazené nádrže. Přihnojování se provádí při prvním plečkování.
Za ploché dláto 6, 6j nebo drážkovací dláto 7, 7j se do sestavy pracovních nástrojů zařazují ploché radličky 8, 81 . Jedná se opět o dvojici protilehle a zrcadlově uspořádaných pracovních nástrojů, kde levá plochá radlička 8 a pravá plochá radlička 8/ se pohybují v podstatě mezi levým a pravým plochým dlátem 6, 61 nebo drážkovacím dlátem 7, T_. Ploché radličky 8, 8/ mají srpkovitou čepel 13 s ostřím 14. Ze zadní části čepele 13 vystupuje horizontální plochý nůž 22, uspořádaný šikmo vzhledem ke směru pohybu pracovní jednotky 1 tak, že konce horizontálních plochých nožů 22 ve dvojici plochých radliček 8, 81 se sbíhají a provádějí úpravu povrchové vrstvy půdy s modulací její hrubší struktury. Čepel 13 je pomocí šroubů upevněna k zalomení 21 ploché vertikální slupice 12, která je upevněna k příčníku 35 procházejícímu otvory 33 a upínací lištou 34 v zadní části podélného horizontálního nosníku 29. Horizontální ploché nože 22 jsou mírně sešikmené, čímž vytváří pod nakypřenou vrstvou půdy nízký hrůbek s nejmenší vrstvou kypření uprostřed meziřádku. Při druhém plečkování může být při pohybu plochých nebo drážkovacích dlát 6, 6j, 7, Tye větší vzdálenosti od narostlých rostlin použita jen jedna plochá radlička 8.
Pro kypření půdy mezi řádky lze využít také jedno kypřící dláto 9, jak je v kombinaci s krojidly 5, 51 znázorněno na obr. 24 až obr. 29, tak i bez krojidel 5, 5/ při zapojení porostu rostlin v meziřádkovém prostoru v pozdějších fázích růstu. K příčníku 35 je upevněna plochá vertikální slupice 12 přecházející do pracovní srpkovité čepele 13 s ostřím 14. Spodní část čepele 13 kypřícího dláta 9 tvoří oboustranná šípovitá radlička 18, k zadní části slupice 12 a čepele 13 je upevněna přívodní trubička 11 pro přívod kapalného hnojivá z nezobrazené nádrže upevněné na traktoru. Ústí přívodní trubičky 11 směřuje do rýhy vytvořené šípovitou radliěkou 18. Častější je, a to zejména v kombinaci s přihnojením kapalným hnojivém použití dvojice kypřících dlát 9, jak je znázorněno na obr. 44 a 45.
Dalším pracovním nástrojem je hlubokokypřící dláto 10, znázorněné na obr. 30 až obr. 35, které lze použít podle stavu půdy buď samostatně nebo v kombinaci s krojidly 5, 5\ K vertikální kleštině 39 je upevněna plochá vertikální slupice 12 přecházející do srpkovité čepele 13 s ostřím 14. Přední špičku čepele 13 tvoří zaváděcí dláto 19, které je oboustranně opatřeno kypřícími noži 20 pro vytvoření hluboké rýhy s otevřenou spodní částí pro zadržení srážkové vody.
Průmyslová využitelnost
Pracovní jednotka podle technického řešení je vhodná pro meziřádkové kypřiče určené pro meziřádkové kypření polních plodin, a to především cukrovky, zeleniny, kukuřice, řepky a dalších rostlin s roztečí řádků od 0,3 m do 0,75 m.

Claims (17)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Pracovní jednotka (1) zahrnující rám (4) a sestavu pracovních nástrojů pro úpravu půdy, vyměnitelně upevněných k rámu (4) a opatřená prostředky pro upnutí k ramenu (2) meziřádkového kypřiče (3), vyznačující se tím, že sestava pracovních nástrojů zahrnuje alespoň jeden pracovní nástroj pro úpravu půdy ze skupiny zahrnující dvojici plochých dlát (6, 6'), dvojici drážkovacích dlát (7, 7'),, dvojici kypřících dlát (9), kypřící dláto (9) a hlubokokypřící dláto (10), přičemž dláta (6, 6', 7, T) tvořící dvojice jsou uspořádány na rámu (4) navzájem protilehle vzhledem ke směru pohybu jednotky (1).
  2. 2. Pracovní jednotka podle nároku 1, vyznačující se tím, že sestava pracovních nástrojů dále zahrnuje dvě krojidla (5, 5') ve tvaru kotouče, uložená otočně v přední části rámu (4) s rozchodem odpovídajícím šířce kypřeného meziřádkového prostoru, přičemž ostatní pracovní nástroje (6, 6', 7, 7', 9, 10) jsou na rámu (4) uspořádány za krojidly (5, 5') vzhledem ke směru pohybu jednotky (1).
  3. 3. Pracovní jednotka podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že sestava pracovních nástrojů dále zahrnuje alespoň jednu plochou radličku (8), uspořádanou na konci rámu (4), vzhledem ke směru pohybu jednotky (1).
  4. 4. Pracovní jednotka podle některého z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že k alespoň jednomu nástroji (6, 6', 7, 7', 8, 8', 9) je upevněna přívodní trubička (11) pro přívod kapalného hnojivá do rýhy.
  5. 5. Pracovní jednotka podle nároků 2 až 4, vyznačující se tím, že sestavu pracovních nástrojů tvoří dvě krojidla (5, 5'), za kterými je uspořádána dvojice plochých dlát (6, 6') nebo dvojice drážkovacích dlát (7, 7'), opatřených přívodními trubičkami (11) pro přívod kapalného hnojivá, a na konci rámu (4) je uspořádána dvojice plochých radliček (8, 8').
  6. 6. Pracovní jednotka podle nároku 2, vyznačující se tím, že sestavu pracovních nástrojů tvoří dvě krojidla (5, 5'), za nimiž je uspořádána dvojice kypřících dlát (9) nebo jedno kypřící dláto (9).
  7. 7. Pracovní jednotka podle nároku 2, vyznačující se tím, že sestavu pracovních nástrojů tvoří dvě krojidla (5, 5'), za nimiž je uprostřed jejich rozchodu uspořádáno hlubokokypřící dláto (10).
  8. 8. Pracovní jednotka podle nároku 4, vyznačující se tím, že dvojici plochých dlát (6, 6') tvoří levé ploché dláto (6) a pravé ploché dláto (6'), kde každé ploché dláto (6, 6') je na ploché vertikální slupici (12) s pracovní srpkovitou čepelí (13) s ostřím (14), přičemž ve spodní části čepele (13) vystupuje na jednu stranu kolmo k čepeli (12) plochý dlátový nůž (15) a k zadní části čepele (13) je upevněna přívodní trubička (11) pro přívod kapalného hnojivá, jejíž ústí je uspořádáno ve vybrání nad zadním výběhem (16) čepele (13).
  9. 9. Pracovní jednotka podle nároku 4, vyznačující se tím, že dvojici drážkovacích dlát (7, 7') tvoří levé drážkovací dláto (7) a pravé drážkovací dláto (7'), kde každé drážkovací dláto (7, 7') je na ploché vertikální slupici (12) s pracovní srpkovitou čepelí (13) s ostřím (14), přičemž ve spodní části čepele (13) vystupuje na jednu stranu kolmo k čepeli (13) kypřící tm (17), a k zadní části čepele (13) je upevněna přívodní trubička (11) pro přívod kapalného hnojivá, jejíž ústí je uspořádáno nad zadním výběhem (16) čepele (13).
  10. 10. Pracovní jednotka podle nároku 4, vyznačující se tím, že kypřící dláto (9) je na ploché vertikální slupici (12) s pracovní srpkovitou čepelí (13) s ostřím (14), přičemž spodní část čepele (13) tvoří oboustranná šípovitá radlička (18) a k zadní části čepele (13) je upevněna přívodní trubička (11) pro přívod kapalného hnojivá, jejíž ústí je uspořádáno nad zadní částí šípovité radlický (18).
    -7CZ 27213 Ul
  11. 11. Pracovní jednotka podle některého z nároků 1, 2, 3, 7, vyznačující se tím, že hlubokokypřící dláto (10) je na ploché vertikální slupici (12) s pracovní srpkovitou čepelí (13) s ostřím (14), ze které vybíhá ve spodní části zaváděcí dláto (19) opatřené oboustranně kypřícími noži (20) tvořícími klínovitý hrot zaváděcího dláta (19).
  12. 12. Pracovní jednotka podle nároku 3, vyznačující se tím, že dvojici plochých radliček (8, 8') tvoří levá plochá radlička (8) a pravá plochá radlička (8'), kde každá plochá radlička (8, 8') je na ploché vertikální slupici (12), která je ve spodní části opatřena zalomením (21), ke kterému je vyměnitelně upevněna srpkovitá čepel (13) s ostřím (14), přičemž ze zadní části čepele (13) vystupuje horizontální plochý nůž (22), uspořádaný šikmo vzhledem ke směru pohybu pracovní jednotky (1) tak, že konce horizontálních plochých nožů (22) ve dvojici plochých radliček ( 8,8') se sbíhají, a zároveň je horizontální plochý nůž (22) sešikmen směrem k vertikální slupici (12).
  13. 13. Pracovní jednotka podle nároku 2, vyznačující se tím, že dvojici krojidel (5, 5') tvoří levé krojidlo (5) a pravé krojidlo (5'), kde každé krojidlo (5,5') je tvořeno ocelovým kotoučem s obvodovým ostřím (14) a je otočně uloženo na ploché vertikální slupici (12) upevněné k rámu (4).
  14. 14. Pracovní jednotka podle některého z nároků 1 až 13, vyznačující se tím, že rám (4) je opatřen upínací hlavou (23) s rameny (24) otočně uloženými v závěsu (25) nesoucím vidlici (26) s pojezdovým kopírovacím nebo hmatavým kolem (27), kde upínací hlava (23) je k závěsu (25) upevněna s možností kyvného pohybu pomocí alespoň jedné pružiny (28) se stavitelným předpětím, a se závěsem (25) tvoří integrální celek podélný horizontální nosník (29), paralelní se směrem pohybu pracovní jednotky (1), přičemž závěs (25) a podélný horizontální nosník (29) jsou opatřeny prostředky pro upnutí pracovních nástrojů.
  15. 15. Pracovní jednotka podle nároku 14, vyznačující se tím, že závěs (25) je opatřen pohybovým stavěcím šroubem (30) s klikou (31) pro výškové nastavení závěsu (25) nad pojezdovým kopírovacím nebo hmatavým kolem (27).
  16. 16. Pracovní jednotka podle nároku 14 nebo 15, vyznačující se tím, že závěs (25) a podélný horizontální nosník (29) tvoří dvě paralelní bočnice (32,32'), opatřené protilehlými otvory (33) propojenými upínacími lištami (34), přičemž mezi bočnicemi (32,32') je uspořádána i vertikální kleština (39) a upínací vzpěra (40).
  17. 17. Pracovní jednotka podle nároku 16, vyznačující se tím, že otvory (33) a upínací lišty (34) mají čtyřúhelníkový průřez, a prostředky pro upnutí pracovních nástrojů tvoří příčníky (35) čtyřúhelníkového průřezu, uložené a upevněné v upínacích lištách (34), přičemž konce příčníků (35) procházejí otvory (33) a jsou upraveny pro upevnění slupic (12) pracovních nástrojů vně bočnic (32,32').
CZ2014-29707U 2014-06-26 2014-06-26 Pracovníjednotka meziřádkového kypřiče CZ27213U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2014-29707U CZ27213U1 (cs) 2014-06-26 2014-06-26 Pracovníjednotka meziřádkového kypřiče

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2014-29707U CZ27213U1 (cs) 2014-06-26 2014-06-26 Pracovníjednotka meziřádkového kypřiče

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ27213U1 true CZ27213U1 (cs) 2014-07-21

Family

ID=51264404

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2014-29707U CZ27213U1 (cs) 2014-06-26 2014-06-26 Pracovníjednotka meziřádkového kypřiče

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ27213U1 (cs)

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ307814B6 (cs) * 2017-12-29 2019-05-22 Výzkumný ústav rostlinné výroby, v. v. i. Pracovní jednotka kypřiče hrůbků brambor a kypřič s touto pracovní jednotkou
CZ307816B6 (cs) * 2018-04-06 2019-05-22 Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i. Pracovní jednotka kypřiče brambor s aplikačními dláty a kypřič brambor s touto pracovní jednotkou

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ307814B6 (cs) * 2017-12-29 2019-05-22 Výzkumný ústav rostlinné výroby, v. v. i. Pracovní jednotka kypřiče hrůbků brambor a kypřič s touto pracovní jednotkou
CZ307816B6 (cs) * 2018-04-06 2019-05-22 Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i. Pracovní jednotka kypřiče brambor s aplikačními dláty a kypřič brambor s touto pracovní jednotkou

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US9474197B2 (en) Universal custom agricultural field preparation implement
US10624252B2 (en) Rotary harrow disks and devices
US3437061A (en) Multiple use agricultural implement
AU2020102414B4 (en) A seeding tool
US8833483B2 (en) Sealing disc having soil build-up reducing feature
CA2705616C (en) Soil shaping agricultural implement
CZ27213U1 (cs) Pracovníjednotka meziřádkového kypřiče
HU231007B1 (hu) Sorköz-művelő kultivátor
RU2354088C1 (ru) Почвообрабатывающее орудие
US5649601A (en) Plow assembly with floating wing sweep
EP3094168B1 (en) Arrangement and method for deep soil preparation
EP3294049B1 (en) An agricultural implement for use in a field comprising pre-prepared tracks
CA2854653C (en) Universal custom agricultural field preparation implement
RU2161388C1 (ru) Комбинированное почвообрабатывающее орудие
KR102627989B1 (ko) 고랑 제초장치
CN200966213Y (zh) 多功能锄草装置
RU2101892C1 (ru) Почвообрабатывающее орудие
US282540A (en) Cultivator
US350117A (en) Weed-cutter
Grisso et al. G92-1098 Cultivators for Conservation Tillage
NZ721256B2 (en) Arrangement and method for deep soil preparation

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20140721

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20180420

MK1K Utility model expired

Effective date: 20210626