CZ26360U1 - Zařízení pro pokládku topných kabelů a kabelových vedení - Google Patents

Zařízení pro pokládku topných kabelů a kabelových vedení Download PDF

Info

Publication number
CZ26360U1
CZ26360U1 CZ2013-28260U CZ201328260U CZ26360U1 CZ 26360 U1 CZ26360 U1 CZ 26360U1 CZ 201328260 U CZ201328260 U CZ 201328260U CZ 26360 U1 CZ26360 U1 CZ 26360U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
decontamination
microwave
vessel
solid materials
heating
Prior art date
Application number
CZ2013-28260U
Other languages
English (en)
Inventor
Ph.D. Jiří Sobek Ing.
CSc. Milan Hájek Ing.
Pavel Mašín Ing.
Ph.D. Jiří Hendrych Ing.
Jiří Kroužek Ing.
Dr. Ing. Martin Kubal Doc.
DIS Jan KukaÄŤka RNDr.
Original Assignee
Ústav Chemických Procesů Akademie Věd České Republiky
DEKONTA, a.s.
Vysoká škola chemicko-technologická v Praze
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ústav Chemických Procesů Akademie Věd České Republiky, DEKONTA, a.s., Vysoká škola chemicko-technologická v Praze filed Critical Ústav Chemických Procesů Akademie Věd České Republiky
Priority to CZ2013-28260U priority Critical patent/CZ26360U1/cs
Publication of CZ26360U1 publication Critical patent/CZ26360U1/cs

Links

Landscapes

  • Physical Or Chemical Processes And Apparatus (AREA)

Description

Oblast techniky
Technické řešení se týká zařízení pro dekontaminaci tuhých materiálů. K dekontaminaci vhodné tuhé materiály mohou být zeminy, písek, kaly, půdy, sorbenty a podobné materiály, které mohou být kontaminovány ropnými látkami, chlorovanými pesticidy a podobnými toxickými kontaminanty.
Dosavadní stav techniky
V řadě oblastí ČR se vyskytují lokality, které jsou zamořeny různými nežádoucími kontaminanty, jako jsou polychlorované bifenyly (PCB), pesticidy, polyaromatické a ropné uhlovodíky a další toxické látky. Dosud se pro účely jejich dekontaminace používají většinou zařízení spočívající ve využití konvenčního ohřevu, jako je elektřina, plyn, topný olej atp. Nevýhodou těchto zařízení je pomalá rychlost a obtíže při dosažení úplné dekontaminace. Vzhledem k nízké tepelné vodivosti kontaminovaných materiálů jsou metody založené na konvenčním ohřevu energeticky značně náročné. Kromě toho tento konvenční ohřev tuhých materiálů je nehomogenní a vyžaduje provedení dekontaminace při vysokých teplotách, jak uvádí například americký patent US 5 103 578. Hledají se proto nové dekontaminační metody a technologie, které by tuto problematiku řešily. Jedním z možných řešení dekontaminace tuhých materiálů je využití mikrovlnné energie.
Již v roce 1996 byl udělen americký patent US 5 532 462 na aparát pro ohřev kontaminovaných materiálů mikrovlnnou energií. Patent popisuje konstrukci reakčního kotle a způsob ohřevu mikrovlnami. V podstatě se jedná o běžnou nádobu válcovitého tvaru, která je vybavena generátorem mikrovlnného záření, které se uvádějí do prostoru kotle vlnovodem. Pracuje s frekvencí 2500 MHz a je vybavena křemennými okénky. Patent má však řadu nedostatků např. mylně předpokládá, že se mikrovlny odrážejí od stěn paprskovitě. Není vybaven míchadlem a neuvádí pro jaký vstupní materiál je konstruován.
Mnohem účinnější systém ohřevu je použit v americkém patentu US 7 498 548 z roku 2006 popisující systém mikrovlnného ohřevu pro odstranění těkavých látek ze sorbentu za účelem jeho regenerace. Je uveden podrobný popis mikrovlnného zařízení pro desorpci těkavých látek ze sorbentu, které však nejsou specifikovány a o sorbentu je pouze uvedeno, že se jedná o mikroporézní dielektrický materiál, který účinně absorbuje mikrovlny. Jedná se v podstatě o modifikaci běžného kotle na mikrovlnný reaktor. Kotel je vybaven generátorem mikrovln, které jsou uváděny vlnovodem do středu kotle. Nasycený sorbent je vystaven mikrovlnnému záření, které ohřevem uvolňuje naadsorbované těkavé látky.
V patentovém spisu WO 2009110071 je popsáno podobné mikrovlnné zařízení, které je kombinováno s generátorem ultrazvuku za účelem dosažení synergického efektu, jak též uvádí čínský patent CN 101850358.
Podstata technického řešení
Podstata technického řešení pro dekontaminaci tuhých materiálů, které odstraňuje výše uvedené nedostatky, spočívá v tom, že obsahuje nádobu, ke které je připojen přímo nebo vlnovodem nejméně jeden generátor mikrovlnného záření o frekvenci 800 MHz až 2450 MHz.
Podstatné znaky dekontaminačního zařízení lze konkretizovat, případně dále rozvíjet takto.
Nádoba může být s výhodou opatřena míchadlem a v horní části napojena na chladič par a zdroj vakua.
Nádoba má tvar válce, šestihranu, kužele nebo čtyřstěnu, nebo je vytvořena jako kombinace těchto tvarů.
Výkon generátoru mikrovlnného záření je kontinuálně nebo stupňovitě nastavitelný v rozmezí 0,1 až 2 kW na 1 kg dekontaminovaného tuhého materiálu.
-1 CZ 26360 Ul
Pro měření a regulaci teploty může být nádoba vybavena nejméně dvěma termočlánky.
Nádoba s generátorem mikrovlnného záření může být s výhodou vytvořena jako vsádkový dvouplášťový mikrovlnný reaktor válcovitého tvaru, zhotovený z nerezavějící oceli, o objemu 250 1, v jehož horní části je instalován nejméně jeden generátor mikrovlnného záření - magnetron, generující mikrovlnné záření o výkonu minimálně 6 kW, nejlépe s plynulou regulací výkonu. Na povrchu vnějšího pláště reaktoru může být instalována pomocná topná jednotka, např. pro elektrický nebo olejový ohřev, pro případ kondenzace kontaminantů na stěnách studeného reaktoru. Dále může být reaktor vybaven plnící násypkou a systémem vodních trysek pro ovlhčování tuhého materiálu. Z provozního hlediska je dekontaminační jednotka značně univerzální a vhodná pro různé druhy tuhých materiálů s širokým spektrem perzistentních organických kontaminantů (ropné látky, chlorované pesticidy, PCB, PAH atp.). Reaktor lze doplnit následujícím příslušenstvím: drtič, šnekový dopravník, násypka se šoupětem, tepelný výměník, ventilátor, blokový chladič s chladicí kapalinou s uzavřeným okruhem, chlazený separátor, rukávový filtr, adsorbér s aktivním uhlím, vstup vody resp. polárního aditiva k ovlhčování vsádky.
Výhodou zařízení s mikrovlnným ohřevem pracujícím na principu výhodné interakce mikrovln s molekulami vody ve vlhkých materiálech je vysoká rychlost dekontaminace odpovídající např. době dekontaminace v délce 20 až 30 minut. Další výhodou je homogenní ohřev vsádky v celém objemu ze středu vzorku k povrchu. O vodě je známo, že patří mezi velmi silné absorbenty mikrovln, což značně urychluje dekontaminační proces. Konstrukce zařízení umožňuje pracovat vysokou rychlostí vsádkovým i semikontinuálním provedením.
Další výhodou zařízení je jeho poměrně jednoduchá konstrukce, která umožňuje práci při mírných teplotách, případně za vakua. Tuhé materiály připravené v popsaném mikrovlnném dekontaminačním zařízení jsou téměř kvantitativně zbaveny kontaminantů, což se projevuje i ve vyšší účinnosti dekontaminace ve srovnání s aparáty používající klasický ohřev. Nezanedbatelné jsou i vysoké energetické úspory a to až s 3* nižší spotřebou energie než při použití klasických metod a tím i výhodná ekonomická stránka procesu při použití mikrovlnného dekontaminačního zařízení. Přehled obrázků na výkrese
Technické řešení je blíže osvětleno na připojeném výkrese, na kterém je znázorněno zařízení pro dekontaminaci tuhých materiálů.
Příklad provedení technického řešení
Dekontaminační zařízení se skládá z nádoby 1, která může mít tvar válce, šestihranu, kužele nebo čtyřstěnu nebo může být vytvořena jako kombinace těchto tvarů. Nádoba i je opatřena násypkou 6 se šoupětem 5 a ve dně výpustí 2. Nádoba je dále vybavena míchadlem 3 poháněným elektromotorem 4 a v horní části je napojena na chladič 7. Na chladič 7 je napojeno jímadlo 8 kondenzátu a přípojka 9 na vakuum. Zařízení je rovněž opatřeno nejméně dvěma termočlánky pro měření a regulaci teploty. K horní části nádoby 1 je připojen generátor 10 mikrovlnného záření s vlnovodem ÍT. Do nádoby 1 jsou zaústěny vodní trysky 12 sloužící k úpravě vlhkosti vsádky.
Zařízení může být dále vybaveno dalším příslušenstvím, jako je vodokružní vývěva, přídavné teploměry, měřič vakua, měřič otáček, tepelný výměník, adsorbér s aktivním uhlím, atd.
Funkce zařízení podle technického řešení je následující. Nádoba 1 se předehřeje na 100 až 120 °C a naplní se kontaminovaným materiálem, případně s přídavkem organického nepolárního rozpouštědla. Výkon generátoru 10 mikrovlnného záření se nastaví tak, aby v souladu s otáčkami míchadla 3 se teplota vsádky udržovala v rozmezí 100 až 120 °C. Nastavené parametry se udržují na hodnotách v takovém rozsahu, aby se vlhkost kontaminovaného materiálu pohybovala v rozmezí 2 až 10 %. Hodnota požadované vlhkosti se nastavuje pomocí vodních trysek 12. Po dosažení stavu, kdy se již netvoří kondenzát o dvou vrstvách, se dekontaminace ukončí a získaný produkt se vypustí výpustí 2 do neznázorněného zásobníku. Jednoduchou modifikací v kombinaci s dávkovačem, dopravním šnekem apod. lze zařízení používat jako semikontinuální až kontinuální.
-2 CZ 26360 U1
Průmyslová využitelnost
Zařízení podle technického řešení lze použít pro dekontaminaci tuhých materiálů, jako jsou zeminy, písek, kaly, půdy, sorbenty a podobné materiály kontaminované ropnými látkami, chlorovanými pesticidy, PCB, PAH atp.

Claims (4)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Zařízení pro dekontaminaci tuhých materiálů, vyznačující se tím, že obsahuje nádobu (1), ke které je připojen přímo nebo vlnovodem (11) nejméně jeden generátor (10) mikrovlnného záření o frekvenci 800 MHz až 2450 MHz.
  2. 2. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že nádoba (1) je opatřena míchadlem (3), a v horní části je napojena na chladič (7) par a zdroj vakua.
  3. 3. Zařízení podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že nádoba (1) má tvar válce, šestihranu, kužele nebo čtyřstěnu, neboje vytvořena jako kombinace těchto tvarů.
  4. 4. Zařízení podle kteréhokoli z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že výkon generátoru (10) mikrovlnného záření je kontinuálně nebo stupňovitě nastavitelný v rozmezí 0,1 až 2 kW na 1 kg dekontaminovaného tuhého materiálu.
CZ2013-28260U 2013-07-29 2013-07-29 Zařízení pro pokládku topných kabelů a kabelových vedení CZ26360U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2013-28260U CZ26360U1 (cs) 2013-07-29 2013-07-29 Zařízení pro pokládku topných kabelů a kabelových vedení

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2013-28260U CZ26360U1 (cs) 2013-07-29 2013-07-29 Zařízení pro pokládku topných kabelů a kabelových vedení

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ26360U1 true CZ26360U1 (cs) 2014-01-20

Family

ID=49993336

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2013-28260U CZ26360U1 (cs) 2013-07-29 2013-07-29 Zařízení pro pokládku topných kabelů a kabelových vedení

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ26360U1 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ306379B6 (cs) * 2015-04-27 2016-12-28 Ústav Chemických Procesů Av Čr, V. V. I. Způsob dekontaminace tuhých materiálů a zařízení k jeho provádění

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ306379B6 (cs) * 2015-04-27 2016-12-28 Ústav Chemických Procesů Av Čr, V. V. I. Způsob dekontaminace tuhých materiálů a zařízení k jeho provádění

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5143626A (en) Sludge dehydrater having specially designed augers and infrared heater elements
US5361514A (en) Removal of volatile and semi-volatile contaminants from solids using thermal desorption and gas transport at the solids entrance
US4977839A (en) Process and apparatus for separating organic contaminants from contaminated inert materials
GB2548243A (en) Method(s) and apparatus for treating waste
WO1994000211A9 (en) Sludge dehydrator having specially designed augers and infrared heater elements
JPH05208184A (ja) 汚染要因物の除去方法及び装置
EP0522056A1 (en) Method and apparatus for treating hazardous waste or other hydrocarbonaceous material
KR20180049016A (ko) 향상된 자극제를 활용한 오염 토양 및 지하수 정화
US10137486B1 (en) Systems and methods for thermal treatment of contaminated material
RU2002112481A (ru) Плазменный процесс и соответствующее оборудование для удаления углеводородов, содержащихся в осадке из резервуаров для хранения нефти, и/или для обработки отходов, содержащих углеводороды
CN104815842A (zh) 一种撬装式土壤热分离设备
CN104923556B (zh) 用于含油土壤修复的热脱附加热设备
KR102213852B1 (ko) 마이크로웨이브를 이용한 열탈착 처리 장치
Alves et al. Microwave remediation of oil-contaminated drill cuttings–A review
ES2354706T3 (es) Método de remediación de suelos contaminados con hidrocarburos polihalogenados.
KR20090008960U (ko) 마이크로웨이브와 고온발열체를 이용한 유류오염토양의복원 및 중금속 제거 장치
CZ26360U1 (cs) Zařízení pro pokládku topných kabelů a kabelových vedení
Cioni et al. Petroleum products removal from contaminated soils using microwave heating
Davarzani et al. Influence of water saturation and soil properties on the removal of organic pollutants using microwave heating
CN102068782A (zh) 一种利用微波水热反应处理持久性有机污染物的方法
EP3368175B1 (en) A method for thermal separation of non-polar organic compounds from a material by steam distillation
KR101574596B1 (ko) 슬러지 건조장치
AU2021208710B2 (en) PFAS processing
CN108817063A (zh) 一种土壤有机物污染处理装置
Falciglia et al. Contaminant removal mechanisms in microwave heating remediation of PAH-contaminated soils

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20140120

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20170511

MK1K Utility model expired

Effective date: 20200729