CZ263294A3 - Způsob a zařízení pro výrobu podpor nebo sloupů při stavbě budov - Google Patents

Způsob a zařízení pro výrobu podpor nebo sloupů při stavbě budov Download PDF

Info

Publication number
CZ263294A3
CZ263294A3 CZ942632A CZ263294A CZ263294A3 CZ 263294 A3 CZ263294 A3 CZ 263294A3 CZ 942632 A CZ942632 A CZ 942632A CZ 263294 A CZ263294 A CZ 263294A CZ 263294 A3 CZ263294 A3 CZ 263294A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
formwork
concrete
tubular
height
ceiling
Prior art date
Application number
CZ942632A
Other languages
English (en)
Inventor
Eberhard Schrade
Original Assignee
Eberhard Schrade
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from DE19944407191 external-priority patent/DE4407191A1/de
Application filed by Eberhard Schrade filed Critical Eberhard Schrade
Publication of CZ263294A3 publication Critical patent/CZ263294A3/cs

Links

Landscapes

  • Forms Removed On Construction Sites Or Auxiliary Members Thereof (AREA)

Abstract

Při způsobu se trubicový bednící útvar upevní armaturou na příslušné podlaze nebo v základové desce budovy a ve svislici se rektifikuje. V hlavové oblasti trubicového bednícího útvaru se vytváří meziadaptérové ústrojí a předem se nastavuje jako přesná vztažná velikost výškové úrovně pro urovnání následně betonovaného stropu. Bednící úsek (12) je tvořen trubkou (12a), v níž je umístěn výztužný koš (24) a která je na spodním konci opatřena upevňovací úhelníkovou přírubou (13) a na horním konci meziúrovňovou úhelníkovou výztuhou (15) na níž je umístěna prefabrikovaná poloviční skořepina (21), v jejichž závitových pouzdrech (16) jsou upevněny závitové tyče (17), na jejichž horním konci je nasunut prstenec (18), na němž je umístěn meziadaptérový díl (11) připevněný k bednící trubce (12’). Trubka je uložena v podpůrné konstrukci (23), na níž je umístěna bednící deska (22).

Description

Oblast techniky
Vynález se týká způsobu výroby podpor nebo sloupů při stavbě budov, domů, zařízení apod., zejména pro současné přesné předchozí určování výšky (nivelování) při vytváření stropních vrstev z na stavbě ukládaného betonu. Dále se vztahuje na zařízení pro výrobu podpor nebo sloupů budov domů, stavebních zařízení apod., sestávající z trubicovitého dutého bednícího útvaru, do něhož je, popřípadě po vložení výztužového koše, ukládán beton.
Dosavadní stav techniky
Zhotovování podpěr nebo sloupů pro stropní konstrukce při stavbě budov, staveb, domů apod. je až dosud spojeno s velmi značným vynaložením pracnosti, a to i tehdy, pokud se pro betonáž nosných sloupů nebo podpor používají duté bednící trubice, kupříkladu tak zvané trubice s vinutým drážkovým spojem, které se na místě postaví a vylijí na stavbě ukládaným betonem. Také u takového postupu je zapotřebí trubicový bednící útvar, obvykle tedy plechovou trubku nebo také prefabrikovanou betonovou trubku, spolehlivě a pevně a především také s přesnými výškovými údaji, jakož i s přesným seřizování ve svislici, fixovat na již existujícím stropě nebo na základu budovy, která se má stavět, přičemž k tomuto účelu byla až dosud zapotřebí řada velmi nákladných přídržných opatření a opírání, včetně vzepření bednícího útvaru v prakticky každém směru.
Vynález si klade za úkol tyto nedostatky odstranit a pro výrobu nosných podpor nebo sloupů při stavbě budov apod. výrazně snížit jak náklady na montáž, tak i z toho vyplývající stavební náklady, přičemž by se při zachování základního principu trubicového bednícího útvaru tento tvar řešil tak, že by se v podstatě vystačilo bez vzepření drží-2cích tento bednící útvar.
Podstata wnálezu
Uvedeného cíle je dosaženo způsobem v úvodu uvedeného typu tím, že se trubicový bednící útvar (kovová trubka, trubka s vinutým drážkovým spojem, betonová trubka) upevní patní armaturou na příslušné podlaze podlaží nebo v základové desce budovy a ve svislici se rektifikuje. Zařízení pro výrobu podpor nebo sloupů budov domů, stavebních zařízení apod., podle vynálezu, sestávající z trubicovítého dutého bednícího útvaru, do něhož je, popřípadě po vložení výztužového koše, ukládán beton, se podle vynálezu vyznačuje tím, že obsahuje dolní patní armaturu, kterou je trubicový bednící útvar (kovová trubka, trubka s vinutým drážkovým spojem, betonová trubka) upevněn na podkladě (podlaze, vrstvě na stavbě ukládaného betonu, základové desce) se současným svislým vyřízením.
Uvedené řešení má výhodu v tom, že přináší podstatné snížení nároků na mnontáž takovýchto bednění sloupů a podpor ůři stavbě budov, protože není zapotřebí vůbec žádné přidržování nebo jiná vzepření, kozy, vzpěry a podobná opatření, jelikož bednící útvar pro podporu nebo sloup je upevněn, například přivařením, na příslušné podlaze, což bez problémů může být realizováno dvěma, popřípadě eventuelně jedním pracovníkem, kteří jsou tak schopni za den montovat a připravit více takových bednících útvarů.
V prvním provedení vynálezu se při fixování dutých trubicových bednících útvarů tyto útvary upevňují v patní oblasti s výhodou pomocí úhelníkových tvarů na závitovaných dřících, přičemž je třaba pouze dbát na to, aby bylo zajištěno přesné polohové ustavování a seřizování ve svislici, čehož je možné kupříkladu dosáhnout odpovídajícími podkladními kotouči, klíny apod. Utažením šroubových spojů nebo bodovým přivařením vzniká pro trubicový bednící útvar dokonale
-3postačující svisle přesně vyřízená stabilita bez dalšího bednění a jiných pomocných prostředků, takže je možné následně shora, pokud je to zapotřebí, ještě vložit výztuž a následně trubici vylít betonem.
Přitom spočívá další obzvláště výhodné provedení vynálezu v tom, že se trubka vyrábí v délce, při které je možné přídavným adaptérovým dílem možné vysoce přesné výškové nastavení, takže se přídavně k rektifikaci ve svislicí možné předem určit požadovanou výšku sloupu nebo podpory, a tím i podlaží, odpovídajícím nastavením adaptérového mezikusu mezi hlavou a patním bodem bednícího útvaru sloupu.
Je tak možné dosáhnout jak rychlost, tak i přesnost ocelové konstrukce v železobetonové konstrukci, přičemž bednící trubice pro podporu nebo sloup může být běžná, přirozeně odpovídajícím způosbem upravená, trubice s vinutou spojovací drážkou, cementová trubka nebo jiný prefabrikát.
Umístěním patních přírub ve formě phelníku na trubicovém bednícím útvaru, obvykle tedy trubice s vinutou spojovací drážkou, která je dále popisována jako reprezentativní pro další formy bednícího útvoru, je možné dosáhnout spolehlivé fixace a přesné svislé rektifikace, přičemž bednící útvar pokračuje nahoru k hlavovému bodu uvedeným meziadaptérovým dílem, který může být výškově libovolně nastavován závitovým stavěcim ústrojím.
Výškovou nivelací pevně v patním bodě přišroubované, svisle rektifikované bednící trubice, jsou předem určeny vztahové body (u více podpor) pro urovnávání stropu z betonu ukládaného na místě s velkou přesností, přičemž bezproblémově se může také pracovar s filigránovými deskami, uloženými mezi jednotlivými sloupy.
Přitom existuje možnost trubicový bednící díl až
-4k meziadaptérovému kusu předem vylít a následně dále pracovat ve výškovém nastavování, ukládání bednících desek, podpírání odpovídájícíh nosníků pro tyto desky a následném ukládání vrstvy na stavbě ukládaného betonu, nebo je alternativně možné veškeré tyto práce, počínaje přišroubováním patní příruby bednícího útvaru realizovat průběžně a sloupy ve spojení s ukládáním vrstvy na místě ukládaného betonu průběžně betonovat, neboť tím vznikne pevně fixované stabilní uložení pro polohové ustavení a rektifikace meziadaptérového dílu.
U dalšího výhodného provedení, které umožňuje přídavné zjednodušení montáže a konstrukce, má samotná trubice s vinutým drážkovým spojem, kupříkladu obroubením vyrobitelným na vhodných,, automaticky pracujících strojích, na obou koncích přírubovitě směrem ven vyčnívající prstencovitě nákružkové límce, které v patní oblasti slouží k upevnění bednící trubice na podkladě, a v oblasti hlavy může kupříkladu vyznačovat spodní hranu na místě ukládané betonové vrstvy, a popřípadě může sloužit k ukládání bednících desek, jiných podpor apod.
Dále je vytvořeno modifikované meziadaptérové ústrojí rak, že současně vyplňuje více úkolů, a to výškové přestavení zjednodušené a umožňované závitovým záběrem, a to pro přesné svislé nastavení urovnávací úrovně betonového stropu z betonu ukládaného na místě, a současně rovinu pro stavění, tedy patní armaturu pro další výškově následující truzbicový bednící útvar, spolu s jeho obroudeným dolním nákružkovým límcem.
K tomuto účelu sestává meziadaptérové ústrojí ze stavěčích tyčí pro výškové stavění, které jsou uvnitř vedeny v závitových uložením trubky s vinutou spojovací drážkou na způsob šroubu a končí koncovými talíři, tvořícími jejich horními hranami urovnávací úroveň pro vrstvu z betonu uklá-0daného na místě, a současně umožňují upevňování příští následující, na ně usazené bednící trubky.
Vnitřní závitová uložení pro stavěči tyče pro výškové nastavení mohou být tvořena jednoduchými zatlačenými útvary nebo smáčknutími bednící trubky. S výhodou však mohou být vytvořeny ve formě ohnutých plechových proužků, které jsou v rovnoměrně rozdělených odstupech přinýtovány a tvoří duté průchody s prolisem, takže odpovídajícím způsobem zasunuté stavěči tyče pro výškové nastavení se mohou s vnějším žebrováním na způsob závitu posouvat v těchto závitových uloženích.
Konečně je ještě obzvláště výhodná ta okolnost, že výztužcvé koše, vsazené do trubicového bednícího útvaru, mají nahoru přečnívající přesahovou délku, sloužící jako statická kotevní délka, která je vedena skrz vrstvu betonu, který se má ukládat na místě a zasahuje až do dolní oblasti následujícího trubicového bednícího útvaru vyššího podlaží. Vhodné pruty přesahové výztuže jsou zalomeny, aby se při přesahování vyhnuly koncovým talířům stavěčích tyčí. Tím je zajištěna spolehlivá statická konstrukční celistvost a pevnost odpovídajícím způosbem vytvořené budovy, a to s vysokou pevností v tahu a tlaku.
Podle dalších znaků vynálezu jsou možné další výhodné obměny a zlepšení. Obzvláště výhodné je prefabrikování trubicového bednícího útvaru na předem určenou délku ve formě kupříkladu trubky s vinutou spojovací drážkou, nebo také cementové trubky, při současném automatickém strojním obroubení okrajových hran.
Přitom může být podle prvního provedení na horním konci uložena přizpůsobená úhelníková příruba, přičemž na upevňovací přírubě, uložené v oblasti meziúrovně, jsou uložena závitovaná pouzdra, do nichž jsou zašroubovány závito-6vané tyče, které prostřednictvím stavěčích matic vytvářejí nastavitelné uložení pro hlavový prstenec, jehož horní hrana určuje urovnávací úroveň pro strop z betonu ukládaného na místě, a přičemž dříky závitovaných tyčí, vyčnívající přes okraj hlavového prstence, současně tvoří závitované upevňovací prostředky pro příslušný další trubicový bednící útvar, navazující směrem nahoru.
Meziadaptérová oblast bednícího útvaru může být obklopena zahrazením pro stropní vrstvu, která se má vytvářet z betonu ukládaného na místě. Návazně na meziúrovňovou upevňovací přírubu, popřípadě jí nesená nebo v její výši držená vnějšími úložnými nebo upevňovacími prostředky, pak může být uložena poloviční skořepina, která obklopuje meziadaptérovou oblast jako směrem nahoru dále vedoucí bednící útvar, na kterém jsou usazeny nebo ke kterému doléhají po straně se napojující filigránové desky, opřené vlastními úložnými prostředky.
Podle jiného provedení obsahuje patní armatura stavěči tyče pro nastavení výšky, končící v horních koncových talířích, uvnitř uložené (zašroubované) s výškovým nastavením v závitovaných úložných prostředcích, přičemž současně tvoří horní hranou koncových talířů vztahovou výškovou veličinu pro urovnávání následně betonovaného stropu, který se má vytvářet z betonu ukládaného na místě.
Podle výhodného dalšího znaku tohoto druhého provedení, představujícího další konstrukční zjednodušení, jsou vnitřní závitovaná uložení pro stavěči tyče pro nastavování výšky, na trubicovém bednícím útvaru vytvořeném jako trubka s vinutým drážkovým spojem, jsou tvořena směrem dovnitř poněkud vybíhajícími plechovými proužky, které prostřednictvím prolisů obsahují závitová vedení pro stavěči tyče pro nastavování výšky, vytvořené jako tyče typu tor, a přičemž bednící trubka obsahuje nejméně na dolním konci směrem ven přírubovitě vybíhající nákružkový límec, kterým je usazena na koncových talířích předchozího trubicového bednícího útvaru a je na něm upevněna, kupříkladu svarovými body.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález je blíže vysvětlen v následujícím popisu na příkladech provedení s odvoláním na připojené výkresy, ve kterých znázorňuje obr.l podélný řez nad sebou uloženými trubicovými bednícími útvary podle prvního provedení vynálezu, kde jsou bednící útvary pro názornější zobrazení zakresleny ve zkrácení, obr.2 půdorys hlavového prstence bednícího útvaru z obr.l, obr.3 perspektivní schéma patní příruby bednícího útvaru z obr.l, obr.4 podélný řez nad sebou uloženými trubicovými bednícími útvary podle druhého provedení vynálezu, kde jsou bednící útvary pro názornější zobrazení zakresleny opět ve zkrácení, obr.5 podrobnost spoje koncového talíře na závitované tyči spodního meziadaptérového dílu s patou horního trubicového bednícího dílu, a to v řezu, a obr.6 zjednodušený půdorysný pohled na bednící trubici dalšího podlaží, osazenou na koncové talíře stavěčích závitovaných tyčí, s jeho dolním nákružkovým límcem v patě trubicového bednícího útvaru.
Příklady provedení vynálezu
Základní myšlenka vynálezu spočívá v tom, že se při vypuštění dosud potřebné mimořádně vysoké pracnosti při polohovém ustavování a svislé rektifikací prvků bednění sloupů nebo podpor, provádí upevnění na samotnou příslušnou podlahu budovy, například přišroubováním nebo přivařením, což je práce, kterou podle okolností může být rychle provedena jediným pracovníkem, načež se při takto svisle rektifikovaném a jinak fixovaném bednění sloup s vysokou přesností vylije. Při jednom provedení přitom současně může být prostřednictvím meziadaptérového prostředku (ústrojí) předem určena výšková úroveň pro následující stropní vrstvu z betonu ukládanému na stavbě, popřípadě ve spojení ε vytvořením nivelované úložné
-8plochy pro příští sloup.
Obr.1 ukazuje trubicovitý bednící útvar 10 pro vytváření sloupů nebo podpor, obsahující meziadaptérový díl 11 (meziadaptérové ústrojí), který sloup nebo podporu výškově doplňuje, a bednící úsek 12 sloupu nebo podpory, reprezentovaný kupříkladu trubkou s vinutým drážkovým spojem.
Oblast trubky s vinutým drážkovým spojem, nebo také dutina cementové nebo betonové budoucí sloup, probíhá výškově ději ukládaný strop z betonu trubky tvořící bednění pro kupříkladu až těsně pod pozukládaného na stavbě včetně bednících desek, však nechává volnou alespoň oblast pro výšku meziadaptérového dílu 11, takže je bez problémů možná odpovídající rektifikace.
Trubka 12a s vinutým drážkovým spojem, která zde reprezentuje všechna jiná možná provedení bednících dílů pro sloupy, spojitě dosedá na před tím vytvořenou podlahu nebo základ budovy a je na této podlaze přesně rektifikovatelná ve svislici a vhodným způsobem upevněna.
Přednostní možnost upevnění trubky 12a spočívá v tom, že je opatřena dole, tedy v oblasti paty, přírubou, kterou může být trubicovutý bednící útvar sloupu na podlaze upevněn. Tato příruba je při prvním provedení znázorněném na obr.1 až 3 vytvořena jako upevňovací úhelníková příruba 13 a může mít tvar, jak je přesněji znázorněn na obr.3. Tento tvar sestává z válcovitého krčku 13a, kterým příruba souvisle obklopuje dolní patní oblast trubky 12a a je upevněna vhodným způsobem odpovídajícími příčnými šroubovými spoji, přivařeními a podobnými prostředky, a radiální příruby 13b obvyklého provádění, dole se napojující, kterou je trubka 12a upevněna na podlaze. K tomuto účelu má upvňovací úhelníková příruba po obvodě odpovídajícím způsobem rozdělené otvory 14 , jejichž rozteče jsou sladěny se závitovanými dříky
-9vystupujícími například z podlahy a které jsou na ně nasazeny. 0 kotvení závitovaných dříků v podlaze bude ještě řeč níže.
Je potom pouze zapotřebí, trubku 12a její upevňovací přírubou 13 v patní oblasti nasadit na závitované dříky a následně našroubováním matic na závitované dříky, procházející otvory 14 upevňovací úhelníkové příruby, trubku polohově a především výškově přesně rektifikovat ve svislisci a upevnit. K tomu slouží podkladní kotouče, klíny nebo jiné rektifikační prostředky, jsou-li vůbec zapotřebí.
Trubka 12a je potom nahoru otevřená a má na svém horní konci, který však neodpovídá hlavové části trubicovitého bednícího útvaru, neboť tato hlavová část je tvořena meziadaptérovým dílem, jak bude ještě vysvětleno, podlouhlou meziúrovňovou úhelníkovou přírubu 15, avšak pouze s tím rozdílem, že místo otvorů 14 jsou umístěna závitovaná pouzdra 16, vybíhající do předem určené výšky, která jsou s výhodou rovněž rovnoměrně rozdělena po obvodě, přičemž jsou použita nejméně tři a obvykle však čtyři taková závitovaná pouzdra.
Také meziúrovňová upevňovací příruba 15 je připevněna na herní koncové oblasti trubky 12a vhodnými upevňovacími prostředky, kupříkladu přivařením, příčnými šrouby apod. Z této meziúrovňové upevňovací příruby 15 vybíhají distanční prvky, s výhodou ve formě závitovaných tyčí 17 směrem vzhůru, které jsou zašroubovány do závitovaných pouzder 16 meziúrovňové upevňovací příruby a které na horním přípoji zajišťují společně uložení vyrovnávacího prvku stropu, s výhodou ve formě jednoduchého plochého hlavového prstence 18 , jaký je znázorněn v půdoryse na obr.2.
Tento hlavový prstenec 18 má v udpořádání odpovídajícím závitovaným tyčím 17 otvory 19., kterými prostupují konce závitovaných tyčí, přičemž dolními stavěcími maticemi 20,
-10které jsou jako první našroubovány na konce závitovaných tyčí, se dá hlavový prstenec 18, jak je ze souvislostí zřejmé, výškově nastavovat. Je tak bezproblémově možné stavěči matice 20 nastavovat tak, že s vysokou nebo nejvyšší přesností, když se kupříkladu použijí optické nastavovací přístroje, při větším počtu sloupů veškeré hlavové prstence manipulací na maticích 20 dají nastavit tak, že vzniká bezvadná urovnávací rovina pro urovnávání následně ukládaného betonového stropu z na místě ukládaného betonu podle horní hrany hlavového prstence.
Je třejmé, že závitované tyče 17 jsou délkově dimenzovány tak, že přesahují ještě o kus nad horní hranu hlavového prstence jako pozdější úrovně stropu z na stavbě ukládaného betonu, takže potom mohou současně mohou sloužit jako závitované dříky pro upevnění nejblíže následující bednící trubky 12a' sloupu.
Zde jsou smysluplná v případě potřeby ještě další opatření. Aby se kupříkladu zabránilo vytékání betonu při betonáži stropu mezerami, může být účelné, od meziúrovně horní upevňovací úhelníkové příruby 15 použít bednění, kterým může být ve znázorněném příkladě provedení prefabrikovaná poloviční skořepina 21, nejlépe rovněž z betonu jak díl, který se v konstrukci ponechá, která je opatřena kruhovým nebo v každém případě mnohoúhelníkovým výřezem, přizpůsobeným tvaru bednící truubky sloupu, přičemž buď dosedá na meziúrovňové upevňovací přírubě 15, kterou zevně obklopuje, nebo je na této úrovni držena dalšími vnějšími pomocnými prvky, o nichž bude ještě řeč.
Poloviční skořepina 21 může být tedy vytvořena z dolního hrncovitého dna 21a s centrálním výřezem pro průchod bednící trubky sloupu nebo meziúrovňové upevňovací příruby, a ze směrem nahoru vybíhajícího prstencového válce 21b, na jehož horní hraně mohou být přímo uloženy na jedné nebo obou
-11stranách napojující se filigránové desky 22, které nacházejí uplatnění při výrobě (mezi)stropů z na stavbě ukládaného betonu při stavbě budov, jak je již znáno.
Rozumí se, že pro takové uspořádání zde ještě mohou být použity vnější úložné, podpůrné a nosné prostředky, a to v závislosti na hmotnosti a počtu ukládaných bednících desek 22, které ovšem neslouží k polohovému ustavení a uložení sloupu nebo jeho bednicích útvarů, ale odpovídajícím způsobem drží filigránové desky 22. Takové opěrné prostředky mohou být tvořeny dřevěnými kozami, podporami, mezilehlými stojkami, příčnými nosníky apod., které jsou na obr.l obecně naznačeny a označeny jako podpůrná konstrukce 23.
Při provádění bednicích prací může být dále postupováno tak, že kupříkladu ještě před osazováním závitovaných tyčí 17 do závitovaných pouzder 16 meziúrovňové příruby 15 se do směrem nahoru otevřené trubicovité dutiny bednící trubky 12a, spouští koš výztužový koš 24 , který může sahat až do nitra výšky později betonovaného stropu, načež následně se mohou jednotlivě a také ve větším počtu přítomné bednící trubky sloupů až k meziůrovni na místě vyplnit betonem, který se nechá vytvrdit. To dodává těmto dílčím podporám vysokou stabilitu při beztak již provedené vysoce přesné svislé rektifikaci. Následně se dají bezproblémově provést dále již popsané manipulace, a oo osazování závitovaných tyčí, ukládání filigránových desek, popřípadě při použití bednění z polovičních skořepin, apod.
Může se najednou betonovat strop, přičemž oblast polovičních skořepin se uvnitř vyplní tímto na místě ukládaným betonem, který potom bude obklopovat směrem nahoru dále vedený výztužový koš, sahajícího dolů do bednící trubice sloupu.
-12Urovnávání takového betonového strope je možné, jak bylo uvedeno níže, bezproblémově prostřednictvím existujících (a vícenásobných) orientačních úrovňových bodů podle horní hrany hlavového prstence, přičemž po ztuhnutí na místě ukládaného betonu stropu se může ihned pracovat dále, protože volně stojící závitované dříky závitovaných tyčí slouží pro připojení bednících trubek sloupů horního podlaží. Na volné konce těchto závitovaných tyčí 17 se osadí patní upevňovací příruby následující úrovně bednících útvarů pro sloupy nebo podpory, svisle se rektifikují a následně se dále zpracováváj i.
Zjednodušená a proto obzvláště výhodná varianta vynálezu sestává podle provedení z obr.4, 5 a 6 v tom, že při výhodném zachování trubky s vinutým drážkovým spojem jako bednění pro železobetonový sloup, který se má vytvářet, bednící trubka 12a' obsahuje s výhodou na jejích obou koncových bodech směrem ven vybíhající lemy tvořící prstencovou přírubu, které jsou v následujícím popisu označovány jako horní nákružkový límec 25a a dolní nákružkový límec 25b. Dolní nákružkový límec 25b slouží k tomu, srovnatelně s dolní upevňovací přírubou prvního příkladu provedení, pro uložení na dolních nosných prvcích vždy předchozí konstrukce sloupu, přesněji řečeno meziadaptérovým dílem nebo ústrojím pro výškové ustavení v hlavové části předchozího sloupu. Pro vysvětlení této varianty meziadaptérového dílu, který slouží k vytvoření přesné vztahové výškové velikosti také pro urovnávání následně betonovaného stropu, se vychází z obr.4.
Bednící trubice 12a' má v její hlavové oblasti uvnitř ležící uložení 26, sloužící pro závitové polohové ustavování závitovaných tyčí, šroubových dříků nebo výškových stavěčích rostředků 17', a kupříkladu a obzvláště jednoduchým způsobem mohou být vytvořeny přetvořeními bednící trubky nebo mohou být vytvořeny z nanýtovaných plechových úhelníků, přibližně trojúhelníkového tvaru, které obsahují více směrem dovnitř
-13zatlačených prolisů, takže tyto plechové úhelníky, z nichž je na obr.4 znázorněno možné provedení s označením 27, jsou způsobilé tvořit výše uvedená uložení pro šroubovací prodlužovací tyče 17'. Tyto tyče mohou být ve výhodném provedení být tak zvané tyče tor, které se používají jako stavební ocel a v důsledku válcování za studená (protahování) dostávají vysokou pevnost v tahu a v důsledku tváření za studená mají na povrchu šikmo probíhající žebra , které mohou s prolisy uložení 26 tvořit určitý druh závitovaného spojení. Stavěči tyče 17 1 pro nastavování výšky, jak jsou tyto dále označovány, mají na horním konci připevněny talíře nebo desky 28.
Tím je možné, zatáčením stavěčích tyčí 17 1 pro nastavování výšky, a to po té, jakmile bylo jednou takové bednění postaveno a svisle rektifikcváno, také výškově seřizovat talíře nebo desky 28 na konci stavěčích tyčí 17'. Tyto stavěči tyče jsou s jejich talíři, které jsou nejjednoduššeji připojeny přivařením, točením v jejich uloženích výškově přestavovány tak dlouho, až všechny stavěči tyče jsou jejich horním okrajem výškově přesně pomocí vhodného měřicího postupu seřízeny na výšku odpovídající urovnávací hraně vrstvy stropní desky, která se má betonovat.
Talíře 28 přitom tvoří současně plošné body nastavení nejblíže následujícího sloupového bednění, tedy pro směrem nahoru navazující následující bednící trubici 12a , které je jejím dolním lemovým nákružkovým límcem 25b nasazena na hlavový talíř 28 stavěčích tyčí 12' natavení a k němu připevňována, kupříkladu přivařením směrem ven dostávajícího prstencového segmentu 28a.
Přitom zajišťuje před tim provedené nastavení výšky každé stavěči tyče 17 1 s jí neseným koncovým talířem 28 , že současně také příslušné nejblíže následující trubicový bednící útvar je přesně vyřízen ve svislici. Bokud by na něm
-14vznikly eventuelně v důsledku deformací při dopravě apod. nepřesnosti v dolní ploše nákružkového límce, potom se dá snadno několika podložkami svislá rektifikace provést, načež může být nákružkový límec 25 svarovými body připevněn k takto vytvořenému meziadaptérovému dílu.
Tímto způsobem se daří meziadaptérovému ústrojí, tvořenému stavěcími tyčemi 17 ' pro výškové nastavení, které jsou v účinném spojení s vnitřními uloženími bednící trubice, opatřenými horními přípojnými talíři, současně tvořit přesné body pro urovnávání pro následně ukládanou betonovou vrstvu jako pomocnou šablonu, a dále stavěči body pro následující trubicové bednění.
Vychází-li se jako ve znázorněném příkladě ze tří stavěčích tyčí 17 1 pro výškové nasťvování, opatřenými horními talíři 28 , které jsou současně rozděleny po obvodě bednící trubice, potom se dá také bez problému zjistit příslušný střed bednící trubice vhodnou šablonou, aby se potom, při vycházení tohoto středu mohly vyznačit čáry postavení pro nákružkový límec následující bednící trubice na talířích 28.
Další výhodné provedení spočívá v tom, že jak již bylo uvedeno výše, může být vložením výztužového koše 24 ' zvýšena statická a dynamická pevnost vůči k tahovému a tlakovému účinku, přičemž obzvláště přednostně obzvláště výhodně zajišůuje překrývání příslušných výztužových košů vždy na svislici nad sebou ležících sloupů tak zvanou stařičkou kotevní délku, kterou mohou být zachycena značná tahová napětí. Jinými slovy první ocelová kostra, tvořící výztužový koš, vsazená do dolní bednící trubice 12a' z obr.4, probíhá ještě přes horní konec talířů 28 nesených stavěcími tyčemi 17' až do dolní oblasti následující bednící trubice 12a , přičemž aby se vyhnuly talířům, mohou být odpovídající ocelové nebo železné výztužné tyče zalomeny směrem dovnitř. Tato přesahová délka výztužového koše, vybíhající přes konec
-15talířů, je tak zahrnuta v dolní oblasti další bednící trubice 12a1, napojují se směrem nahoru a zasahuje do jejího uspořádání výztužového koše 24 , přičemž samozřejmě prochází vybetonovanou stropní vrstvou, srovnanou vždy ve vztahu k talířům 28 horní hrany, takže vzniká bezvadné pevné statické spojení a vevázání jednotlivých modulových bednících dílů, při současně obzvláště jednoduché konstrukci a zjednodušenému výrobnímu postupu takových sloupů.
Bednění pro strop z na místě betonovaného stropu, jak již bylo uvedeno výše, může být zajištěno dolními filigránovými deskami 22 1 , uloženými obvyklým způsobem, přičemž zde může být horní nákružkový límec 25a také účelně použit jako nosný prvek. Ve znázorněním provedení z obr.4 je ještě patrná nad izolační mezivrstvou 29 vrstva mazaniny 30.
Obr.5 znázorňuje ve zvětšené dílčí podrobnosti závitovanou tyč, tvořící stavěči tyč 17' pro nastavování výšky, s horní talířovitou uzavírací deskou 28, a přednostní svařovací oblast 31 mezi přesahujícím talířovým segmentem a dolním lemovaným nákružkovým límcem bednící trubice 12a'.
Nakonec je možné poukázat na to, že nároky, a zejména hlavní patentový nárok jsou formulační pokusy ve věci předmětu vynálezu bez úplné znalosti stavu techniky a proto bez omezující prejudice. Proto si přihlašoval vyhrazuje považovat všechny znaky uvedenémv popisu, patentových nárocích a ve výkresech jak jesnotlivě, tak i v libovolné kombinaci navzájem, jako podstatné pro vynález, a zahrnout je do nároků, jakož i patentový nárok v jeho význakovém obsahu redukovat .

Claims (20)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob výroby podpor nebo sloupů při stavbě budďv) domů, zařízení apod., zejména pro současné přesné předchozí určování výšky (nivelování) při vytváření stropních vrstev z na stavbě ukládaného betonu, vyznačený tím, že se trubicový bednící útvar (kovová trubka, trubka s vinutým drážkovým spojem, betonová trubka) upevní patní armaturou na příslušné podlaze podlaží nebo v základové desce budovy a ve svislici se rektifikuje.
  2. 2. Způsob podle nároku 1 vyznačený tím, že v hlavové oblasti trubicového bednícího útvaru se vytváří meziadaptérové ústrojí a předem se nastavuje jako přesná vztažná velikost výškové úrovně pro urovnání následně betonované stropu, který se má vytvářet z na stavbě ukládaného betonu.
  3. 3. Způsob podle nároku 1 vyznačený tím, že do trubicového bednícího útvaru, nastaveného ve svislici, se ukládá výztužový koš (24, 24', 24).
  4. 4. Způsob podle nároku 4 vyznačený tím, že výztužový koš s volnou přesahovou délkou, která jako statická kotevní délka zasahuje do dolní oblasti nahoru se napojujícího nejblíže následujícího trubicového bednícího útvaru, se vkládá do předcházejícího trubicového bednícího útvaru.
  5. 5. Způsob podle nároku 1 vyznačený tím, že patní armatura má tvar patní upevňovací úhelníkové příruby (13) a pevně se přišroubovává k závitovaným dříkům, vystupujícím z podlahy nebo ze základové desky, a je svisle rektifikována podkladními prostředky.
  6. 6. Způsob podle nároku 2 vyznačený tím, že v oblasti meziadaptérového ústrojí se výškově přesně nastavuje svojí horní hranou hlavová deska, uložená na závitovaných tyčí,
    Ol
    -17a to pomocí stavěčích závitovaných prvků (20), a tvoří tak urovnávací rovinu pro na betonový strop, který se má vytvářet z betonu ukládaného na místě, přičemž závitované tyče jsou vedeny v horní oblasti trubicového bednícího útvaru meziúrovňovou upevňovací přírubou (15).
  7. 7. Způsob podle nároku 6 vyznačený tím, že trubicový bednící útvar se po uložení výztužového kose (24) vyplní betonem až do meziúrovně, předem určené výškou meziúrovňové upevňovací příruby, nesoucí závitované tyče (17), a beton se nechá před dalšími pracovními kroky vytvrdit.
  8. 8. Způsob podle kteréhokoli z nároků 1 až 7 vyznačený tím, že před ukládáním betonu pro strop urovnávaný podle horní hrany hlavové desky, se meziadaptérové ústrojí, tvořené zašroubovanými závitovanými tyčemi, kryje bedněním.
  9. 9. Způsob podle nároku 8 vyznačený tím, že bednění pro krytí meziadaptérové oblasti směrem ven dosedá na filigránové desky, pro betonáž stropu z betonu ukládaného na místě.
  10. 10. Způsob podle kteréhokoli z nároků 1 až 7 vyznačený tím, že meziadaptérové ústrojí je obklopováno poloviční skořepinou, na níž doléhají nebo k níž přisedají po stranách se napojující filigránové desky, přičemž poloviční skořepina a/nebo filigránové desky jsou podporovány a neseny později odnímatelnými podporami, příčnými nosníky, vzpěrami, dřevěnými kozami apod.
  11. 11. Způsob podle nároku 1 nebo 2 vyznačený tím, že stavěči tyče tvořící meziadaptérové ústrojí pro nastavování výšky s horními koncovými talíři se zašroubovávájí do vnitřních uložení trubicového bednícího útvaru, přičemž každá stavěči tyč (17') pro výškové nastavení s jejím koncovým talířem (28) se nastavuje výškově přesně nezávisle na druhých,
    -18a koncové talíře (28) tvoří urovnávací hranu pro strop, který se má vytvářet z betonu ukládaného na místě, a současně slouží jako upevňovací uložení pro příští následující trubicový bednící útvar.
  12. 12. Způsob podle kteréhokoli z nároků 1 až 11 vyznačený tím, že meziadaptérové ústrojí, tvořené závitovanými tyčemi (17') pro výškové nastavení, s horními koncovými talíři (28), současně slouží pro výškově přesné urovnávání betonového stropu z betonu ukládaného na místě, který se má vytvářet, a tvoří patní armaturu pro příští, nahoru se napojující trubicový bednící útvar, který svojí nezávislou seřiditelností ve svislici rektifikuje usazený bednící trubicovitý útvar a slouží k upevňování obroubeného nákružkového límce nasazeného trubicového bednícího útvaru, kupříkladu svařením.
    pr i «
  13. 13. Zařízení pro výrobu podpor nebo s1oupů^budov domů, stavebních zařízení apod., sestávající z trubicovitého dutého bednícího útvaru, do něhož je, popřípadě po vložení výztužového koše, ukládán beton, vyznačené tím, že obsahuje dolní patní armaturu (13, 17, 18, 20; 17', 28), kterou je trubicový bednící útvar (kovová trubka, trubka 12a,. 12a', 12a s vinutým drážkovým spojem, betonová trubka) upevněn na podkladě (podlaze, vrstvě na stavbě ukládaného betonu, základové desce) se současným svislým vyřízením.
  14. 14. Zařízení podle nároku 13 vyznačené tím, že trubicový bednící útvar je vytvořen jako kovová trubka, trubka s vinutým drážkovým spojem, betonová trubka, cementová trubka apod., obsahuje dolní patní upevňovací přírubu (13) a na předem určené meziúrovni střední upevňovací přírubu (
  15. 15), sloužící pro podporování a uložení stavěčích prostředků pro úroveň urovnávání betonového stropu, který se má vytvářet z betonu ukládaného na místě.
    -1915. Zařízení podle nároku 13 nebo 14 vyznačené tím, že od meziúrovně trubicový bednící útvar přechází do meziadaptérového dílu, sestávajícího ze stavěčích prostředků výškové úrovně pro strop z betonu ukládaného na místě, přičemž horní hrana hlavy je vytvořena výškově přestavitelnými stavěcími maticemi, pohybujícími se po závitech.
  16. 16. Zařízení podle kteréhokoli z nároků 13 až 15 vyznačené tím, že na upevňovací přírubě, uložené v oblasti meziúrovně (15), jsou uložena závitovaná pouzdra (16), do nichž jsou zašroubovány závitované tyče (17), které prostřednictvím stavěčích matic (20) vytvářejí nastavitelné uložení pro hlavový prstenec (18), jehož horní hrana určuje urovnávací úroveň pro strop z betonu ukládaného na místě, a přičemž dříky závitovaných tyčí, vyčnívající přes okraj hlavového prstence, současně tvoří závitované upevňovací prostředky pro příslušný další trubicový bednící útvar, navazující směrem nahoru.
  17. 17. Zařízení podle kteréhokoli z nároků 13 až 16 vyznačené tím, že meziadaptérová oblast bednícího útvaru je obklopena zahrazením pro stropní vrstvu, která se má vytvářet z betonu ukládaného na místě.
  18. 18. Zařízení podle nároku 17 vyznačené tím, že návazně na meziúrovňovou upevňovací přírubu (15), popřípadě jí nesená nebo v její výši držená vnějšími úložnými nebo upevňovacími prostředky, je uložena poloviční skořepina (21), která obklopuje meziadaptérovou oblast jako směrem nahoru dále vedoucí bednící útvar, na kterém jsou usazeny nebo ke kterému doléhají po straně se napojující bednící desky k ponechání, opřené vlastními úložnými prostředky.
  19. 19. Zařízení podle nároku 13 vyznačené tím, že patní armatura (17', 28, 25b) obsahuje stavěči tyče (17') pro nastavení výšky, končící v horních koncových talířích (28),
    -20uvnitř uložené (zašroubované) s výškovým nastavením v závitovaných úložných prostředcích, přičemž současně tvoří horní hranou koncových talířů (28) vztahovou výškovou veličinu pro urovnávání následně betonovaného stropu, který se má vytvářet z betonu ukládaného na místě.
  20. 20. Zařízení podle nároku 19 vyznačené tím, že vnitřní závitovaná uložení pro stavěči tyče (17') pro nastavování výšky, na trubicovém bednícím útvaru vytvořeném jako trubka (12a') s vinutým drážkovým spojem, jsou tvořena směrem dovnitř poněkud vybíhajícími plechovými proužky, které prostřednictvím prolisů obsahují závitová vedení pro stavěči tyče pro nastavování výšky, vytvořené jako tyče typu tor, a přičemž bednící trubka (12a') obsahuje nejméně na dolním konci směrem ven přírubovitě vybíhající nákružkový límec (25a, 25b), kterým je usazena na koncových talířích (28) předchozího trubicového bednícího útvaru a je na něm upevněna, kupříkladu svarovými body.
CZ942632A 1994-03-04 1994-10-25 Způsob a zařízení pro výrobu podpor nebo sloupů při stavbě budov CZ263294A3 (cs)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19944407191 DE4407191A1 (de) 1994-03-04 1994-03-04 Verfahren zur Herstellung von Stützen oder Säulen bei der Erstellung von Gebäuden u. dgl. sowie aus einer rohrförmigen Schalungsform bestehende Vorrichtung zur Herstellung von Stützen oder Säulen
EP94116052A EP0670400A1 (de) 1994-03-04 1994-10-12 Verfahren zur Herstellung von Stützen oder Säulen bei der Erstellung von Gebäuden und dergleichen sowie aus einer rohrförmigen Schalungsform bestehenden Vorrichtung zur Herstellung von Stützen oder Säulen

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ263294A3 true CZ263294A3 (cs) 1995-11-15

Family

ID=25934365

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ942632A CZ263294A3 (cs) 1994-03-04 1994-10-25 Způsob a zařízení pro výrobu podpor nebo sloupů při stavbě budov

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ263294A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN109577534A (zh) 基于工具式吊模装配式叠合楼板及施工方法
US4528793A (en) Method of constructing precast concrete building with ductile concrete frame
TWI674345B (zh) 梁柱接頭結構及其施工方法
US4023315A (en) Prefabricated buildings
EP3768913B1 (en) Building reinforcement and insulation
AU2022204488A1 (en) Methods and apparatus for constructing multi-storey buildings
US7028435B2 (en) Multi-story concrete slab construction
US11821198B2 (en) Prefabricated building system and methods
US20090165408A1 (en) Construction elements and methods of construction
US5074095A (en) Pre-cast concrete panel and joist assembly and method of construction
JP7189001B2 (ja) 建物の基礎の構築方法
EP1561874A1 (en) Connecting device and node for buildings with prefabricated elements
CZ263294A3 (cs) Způsob a zařízení pro výrobu podpor nebo sloupů při stavbě budov
EP1181423B1 (en) Inner stairs for building and method of constructing it
JPH0536042Y2 (cs)
EP0358721A1 (en) METHOD AND APPARATUS FOR FORMING A ROUTE FOR A SMOOTH BEAM.
KR0150304B1 (ko) 건축구조물의 지상층 및 지하층 골조의 병행 시공방법
AU593917B2 (en) Building systems
CN210777551U (zh) 一种农田保护区标示牌结构
US20210025184A1 (en) Prefabricated concrete form with stairs
JPH0365451B2 (cs)
Ohno et al. Construction of Suita City Football Stadium
JP2759360B2 (ja) 鉄筋コンクリート造建物の構築工法
JP2759131B2 (ja) 鉄骨鉄筋コンクリート造柱の基礎梁構築工法
CZ235294A3 (en) Process for producing prefabricated modules for erection of buildings and a prefabricated module for such buildings