CZ26097U1 - Měřicí zařízení pro určování charakteru feromagnetického kordu a jeho vdálenosti od měřicího zařízení - Google Patents

Měřicí zařízení pro určování charakteru feromagnetického kordu a jeho vdálenosti od měřicího zařízení Download PDF

Info

Publication number
CZ26097U1
CZ26097U1 CZ201227281U CZ201227281U CZ26097U1 CZ 26097 U1 CZ26097 U1 CZ 26097U1 CZ 201227281 U CZ201227281 U CZ 201227281U CZ 201227281 U CZ201227281 U CZ 201227281U CZ 26097 U1 CZ26097 U1 CZ 26097U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
measuring device
distance
ferromagnetic
coil
cord
Prior art date
Application number
CZ201227281U
Other languages
English (en)
Inventor
Nedbal@Jan
Neubert@Milan
Velychko@Vitaliy
Fähnrich@Jaromír
Jochman@Jaroslav
Pfeffer@Milos
Original Assignee
VVV VÝCHOD, spol. s r. o.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by VVV VÝCHOD, spol. s r. o. filed Critical VVV VÝCHOD, spol. s r. o.
Priority to CZ201227281U priority Critical patent/CZ26097U1/cs
Publication of CZ26097U1 publication Critical patent/CZ26097U1/cs

Links

Landscapes

  • Measurement Of Length, Angles, Or The Like Using Electric Or Magnetic Means (AREA)

Description

Oblast techniky
Navržené technické řešení se týká měřicího zařízení pro určování charakteru planámího feromagnetického kordu bez nutnosti odběru vzorku a určování jeho vzdálenosti od měřicího zařízení. Současnou aplikací více metod reaguje řešení na okolnost, že měřená odezva feromagnetických látek na elektromagnetické podněty závisí jak na vzdálenosti místa měření odezvy, tak na feromagnetických vlastnostech těchto látek.
Dosavadní stav techniky
Nedestruktivní způsob měření vzdálenosti (např. tloušťky nekovových povrchových vrstev od rovinného povrchu feromagnetického materiálu) je většinou založen na využití ultrazvuku, případně vířivých proudů, či na magnetickém principu a principu elektromagnetické indukce.
Ultrazvukové tloušťkoměry j sou založeny na měření doby odezvy, odrazu (echa) budicího ultrazvukového pulzu od substrátu zpět k budicí sondě. Jsou využitelné hlavně pro měření malých hodnot tlouštěk, jako např. pro kontrolu tloušťky laků. Jejich nevýhodou je jednak potřeba lubrikantu, kterým je zapotřebí opatřit povrch měřeného materiálu, a jednak fakt, že měřený materiál musí být homogenní, aby nedocházelo k rušivým odrazům na jeho nehomogenitách.
Zařízení pracující na magnetickém principu měří velikost přitažlivé síly mezi sondou, obsahující nejčastěji permanentní magnet a snímač síly (např. pružinu nebo tenzometr), a rovinou feromagnetického povrchu. Velikost přitažlivé síly je přitom nepřímo úměrná vzdálenosti sondy od povrchu.
Přístroje pracující na principu magnetické indukce využívají, stejně jako v předchozím případě, jako zdroje magnetického pole permanentní magnet, ale pro detekci změn magnetického toku, které závisí na vzdálenosti sondy od měřeného povrchu, se využívá magnetocitlivých detektorů. Základními typy magnetických snímačů jsou fluxmetr, Hallova sonda, magnetoinduktivní snímač, magnetoodporový snímač. Přístroje založené na těchto snímačích dokáží detekovat pouze feromagnetické objekty, nacházející se v dosahu budicího magnetického pole permanentního magnetu, které je jimi ovlivněno.
U přístrojů pracujících na principu elektromagnetické indukce budíme vnější magnetické pole střídavým proudem, procházejícím budicí cívkou. Změny magnetického pole a magnetického toku, které jsou opět úměrné vzdálenosti sondy od feromagnetického povrchu, jsou snímány detekční cívkou.
Využití vířivých proudů k detekci tloušťky nevodivých materiálů v poslední době roste. I zde se využívá principu elektromagnetické indukce, přičemž je vnější střídavé magnetické pole buzeno střídavým proudem procházejícím budicí cívkou. Dostane-li se sonda do blízkosti vodivého povrchu, vznikají v něm vířivé proudy, jejichž velikost bude úměrná vodivosti kovu a vzdálenosti sondy od jeho povrchu. Vířivé proudy přitom vytvářejí vlastní reakční magnetické pole, které zeslabuje pole budicí a tato změna je v sondě detekována. Přístroje založené na tomto principu jsou proto schopny detekovat nejen feromagnetické, ale jakékoliv vodivé objekty nacházející se v nevodivém nebo mírně vodivém prostředí.
Všechna měřicí zařízení k měření tloušťky, resp. vzdálenosti měřicího zařízení od referenčního povrchu jsou založena na některém se shora popsaných principů. Měřicí zařízení jsou výrobci patentově chráněna, přičemž většina patentů má specifický charakter, popisující konkrétní uspořádání. Měřicí zařízení vyhodnocující současně jak kvalitu feromagnetického kordu, tak jeho vzdálenost od měřicího zařízení však dosud popsáno není.
- 1 CZ 26097 Ul
Podstata technického řešeni
Měřicí zařízení pro určování charakteru feromagnetického kordu a jeho vzdálenosti od měřicího zařízení, vykazuje budicí cívku k vysílání harmonických a/nebo pulzních signálů, a po obou jejích stranách souose uložené snímací cívky jakož i řídicí jednotku jak k napájení budicí cívky odpovídajícími proudy, tak i ke zpracování signálů ze snímacích cívek, přičemž jeho podstata spočívá v tom, že snímací cívka, která je umístěna blíže měřenému feromagnetickému kordu, je určena pro snímání odezvy na pulzní i harmonický režim budicí cívky, a snímací cívka, která je umístěna ve větší vzdálenosti od měřeného feromagnetického kordu, je při snímání odezvy na harmonický režim budicí cívky zapojena jako kompenzační.
Je výhodné, obsahuje-li měřicí zařízení další doplňkové snímače ke snímání intenzity deformovaného magnetického pole.
Rovněž je výhodné, jsou-li doplňkové snímače Hallovy snímače a/nebo fluxmetry a/nebo magnetoodporové snímače.
Přehled obrázků na výkresech
Příklad provedení měřicího zařízení pro určování charakteru feromagnetického kordu a jeho vzdálenosti od měřicího zařízení podle předkládaného technického řešení je znázorněn na přiloženém obrázku, představujícím:
Fig. 1 - schematické znázornění měřicího zařízení s jednou budicí cívkou, dvěma souosými snímacími cívkami a několika dalšími magnetickými snímači.
Příklad provedení technického řešení
Měřicí zařízení pro určování charakteru feromagnetického kordu a jeho vzdálenosti od měřicího zařízení může být postaveno teoreticky na základě několika dotykových či bezdotykových metod, přičemž využití magnetických a elektromagnetických metod se pro daný účel jeví jako perspektivní, neboť u nich lze s úspěchem využít v poslední době výrobci elektronických součástek vyvíjených indukčních a magnetocitlivých snímačů. Vnější budicí pulzní nebo periodicky se měnící magnetické pole je vytvářeno budicí cívkou, kterou prochází budicí proud daného charakteru. Dostane-li se do oblasti dosahu tohoto pole kovový feromagnetický nebo neferomagnetický vodivý předmět, je magnetické pole deformováno, což se projeví ve změně magnetického toku. Změny toku se detekují ve snímací cívce, případně sadě snímacích cívek. Oba typy cívek (budicí i snímací) jsou soustředěny v měřicím zařízení respektive indukční sondě. Snímací cívka (cívky) je přitom umístěna tak, že za normálních okolností, tj. v případě, že kovové předměty se nacházejí mimo dosah budicího pole, není na jejím výstupu žádný elektrický signál. Dojde-li k narušení pole přiblížením kovového předmětu, dojde i k narušení vyvážení, a na výstupu snímací cívky se objeví signál, úměrný velikosti a typu předmětu nebo vzdálenosti předmětu od sondy.
Měření pulzní metodou je založeno na vyhodnocení časového průběhu proudu procházejícího měřicí cívkou v závislosti na vzdálenosti této cívky od měřeného objektu. Cívka je buzena obdélníkovými pulzy s proměnnou opakovači frekvencí. Je zaznamenávána jak časová odezva proudu bez přítomnosti kovového předmětu, tak i časová odezva proudu změněného přítomností kovového předmětu, nacházejícího se v dosahu budicího pole. Rozdíl těchto proudů je vyhodnocen pomocí rychlé Fouierovy transformace (FFT) a dále počítačově zpracován.
V předkládaném měřicím zařízení podle Fig. 1 k měření vzdálenosti a tvaru feromagnetického kordu se kombinuje harmonické buzení magnetického pole s buzením pulzním. Změny tvaru a velikosti budicích elektromagnetických signálů, generovaných budicí cívkou 2, způsobených přítomností feromagnetického kordu 7 nacházejícího se v dosahu tohoto pole, jsou detekovány jednak snímacími cívkami 3, 4 a jednak dalšími snímači 6 intenzity magnetického pole, jako jsou Hallovy sondy, fluxmetry či magnetoodporové snímače. Tyto „doplňkové“ snímače sledují zároveň i chování deformovaného vektorového magnetického pole v určitých vzdálenostech od fero-2 CZ 26097 Ul magnetického kordu. Budicí i snímací cívky, jakož i další doplňkové snímače intenzity magnetického pole jsou integrovány do měřicího zařízení 1, které se předem definovaným způsobem přikládá k měřenému objektu. Jednotlivé prvky umístěné v měřicím zařízení jsou uspořádány se stálou geometrií, měnící se však podle konkrétní konfigurace vodivých předmětů.
Harmonické buzení magnetického pole se provádí při několika relativně nízkých frekvencích tak, aby při vyšších budicích frekvencích nedocházelo k ovlivnění pole v důsledku velké permeability magnetického kordu. Aby bylo dosaženo větší citlivosti detekce, jsou snímací cívky 3, 7 doplněny cívkami kompenzačními 4, zapojenými v protifázi k příslušným snímacím cívkám 3, 7 tak, aby bez přítomnosti feromagnetického kordu byl detekovaný signál nulový. Kompenzační cívky 4 mohou být s určitými omezeními (např. nepřítomnost vnějších poruch pole) nahrazeny elektronickou kompenzací, kterou lze snadno realizovat digitálním přepínáním referenční úrovně kompenzačního signálu.
Pulzní metoda měření je založena na vyhodnocení časového průběhu proudové odezvy detekované snímací cívkou (cívkami) 3, 4 na budicí obdélníkový pulz. Snímaná proudová odezva přitom představuje široké frekvenční spektrum obsahující hlubokou informaci o vlastnostech feromagnetického kordu. Pulzní metoda měření doplňuje a rozšiřuje shora popsanou metodu frekvenčního harmonického buzení tím, že měření probíhá v časové doméně, která s použitím rychlé Fouierovy transformace může být převedena do domény frekvenční. Vzájemné porovnání výsledků získaných oběma metodami umožňuje usoudit, jak již bylo řečeno, nejen na charakter feromagnetického kordu, ale i zpřesnit údaje o měřené vzdálenosti kordu od měřicí sondy.
Popisovaný budicí i detekční systém využívá předností současné digitální techniky, která je základem řídicího systému 5. Umožňuje snadnou změnu velikosti, tvaru a frekvence budicího signálu. Předností digitální detekce signálu je její komplexní zpracování (amplituda i fáze), ale i možnost absolutního a relativního vyhodnocení měření.
Průmyslová využitelnost
Navržené technické řešení je možno využít ve všech průmyslových odvětvích, kde je třeba zjišťovat vzdálenost planámích ocelových struktur nebo tloušťku krycí nevodivé a nemagnetické vrstvy nad touto strukturou, a to s výhodou tam, kde jsou vlastnosti ocelové struktury (kordu) neznámé nebo kde se s časem mění (koroze).

Claims (3)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Měřicí zařízení pro určování charakteru feromagnetického kordu (7) a jeho vzdálenosti od měřicího zařízení, vykazující budicí cívku (2) k vysílání harmonických a/nebo pulzních signálů, a po obou jejích stranách souose uložené snímací cívky (3, 4), jakož i řídicí jednotku (5) jak k napájení budicí cívky (2) odpovídajícími proudy, tak i ke zpracování signálů ze snímacích cívek (3,4), vyznačující se tím, že snímací cívka (3), která je umístěna blíže měřenému feromagnetickému kordu (7), je určena pro snímání odezvy na pulzní i harmonický režim budicí cívky (2), a snímací cívka (4), která je umístěna ve větší vzdálenosti od měřeného feromagnetického kordu (7), je při snímání odezvy na harmonický režim budicí cívky (2) zapojena jako kompenzační.
  2. 2. Měřicí zařízení podle nároku 1, vyznačené tím, že obsahuje další doplňkové snímače (6) ke snímání intenzity deformovaného magnetického pole.
  3. 3. Měřicí zařízení podle nároku 2, vyznačené tím, že doplňkové snímače (6) jsou Hallovy snímače a/nebo fluxmetry a/nebo magnetoodporové snímače.
CZ201227281U 2012-12-31 2012-12-31 Měřicí zařízení pro určování charakteru feromagnetického kordu a jeho vdálenosti od měřicího zařízení CZ26097U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ201227281U CZ26097U1 (cs) 2012-12-31 2012-12-31 Měřicí zařízení pro určování charakteru feromagnetického kordu a jeho vdálenosti od měřicího zařízení

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ201227281U CZ26097U1 (cs) 2012-12-31 2012-12-31 Měřicí zařízení pro určování charakteru feromagnetického kordu a jeho vdálenosti od měřicího zařízení

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ26097U1 true CZ26097U1 (cs) 2013-11-14

Family

ID=49620347

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ201227281U CZ26097U1 (cs) 2012-12-31 2012-12-31 Měřicí zařízení pro určování charakteru feromagnetického kordu a jeho vdálenosti od měřicího zařízení

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ26097U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP6253118B2 (ja) 導電性材料の異常を検出するための微分センサ、検査システム、及びその方法
Tsukada et al. Detection of back-side pit on a ferrous plate by magnetic flux leakage method with analyzing magnetic field vector
US20120274319A1 (en) Eddy Current Probe for Surface and Sub-Surface Inspection
KR20130038796A (ko) 비접촉 자기 선형 위치 센서
CN105116049B (zh) 涡电流检测方法
JP2017150904A (ja) 探傷装置および探傷方法
JP2009103534A (ja) 磁気測定装置
JP2013101129A (ja) 渦電流センサ及び検出物判別回路
JP6388672B2 (ja) 硬貨検出システム
US20070057668A1 (en) Magneto-Optic Remote Sensor For Angular Rotation, Linear Displacements, And Evaluation Of Surface Deformations
Ricken et al. Improved multi-sensor for force measurement of pre-stressed steel cables by means of the eddy current technique
Postolache et al. GMR based eddy current sensing probe for weld zone testing
Norhisam et al. Consideration of theoretical equation for output voltage of linear displacement sensor using meander coil and pattern guide
Ripka et al. AMR proximity sensor with inherent demodulation
CZ26097U1 (cs) Měřicí zařízení pro určování charakteru feromagnetického kordu a jeho vdálenosti od měřicího zařízení
Betta et al. GMR-based instrument for ECT on conductive planar specimens
CZ2012983A3 (cs) Inteligentní lokalizátor feromagnetického kordu
Xue et al. Rotation angle detection based on low-frequency giant magnetoimpedance effect
JP2009210399A (ja) 渦電流センサ
RU2456589C1 (ru) Способ вихретокового измерения толщины металлических покрытий
Hua et al. Development of a novel polymeric fiber-optic magnetostrictive metal detector
RU103926U1 (ru) Электромагнитный преобразователь к дефектоскопу
Capova et al. Recent trends in electromagnetic non-destructive sensing
RU2532858C2 (ru) Способ измерения толщины неферромагнитного электропроводящего покрытия стали
Lo Characterization of residual stresses in ferrous components by magnetic anisotropy measurements using a hall effect sensor array probe

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20131114

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20170110

MK1K Utility model expired

Effective date: 20191231