CZ258795A3 - Pojistná spojka - Google Patents

Pojistná spojka Download PDF

Info

Publication number
CZ258795A3
CZ258795A3 CZ952587A CZ258795A CZ258795A3 CZ 258795 A3 CZ258795 A3 CZ 258795A3 CZ 952587 A CZ952587 A CZ 952587A CZ 258795 A CZ258795 A CZ 258795A CZ 258795 A3 CZ258795 A3 CZ 258795A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
balls
ring
face
supported
recesses
Prior art date
Application number
CZ952587A
Other languages
English (en)
Inventor
Antonin Ing Schenk
Original Assignee
Schenk Antonin
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Schenk Antonin filed Critical Schenk Antonin
Priority to CZ952587A priority Critical patent/CZ258795A3/cs
Publication of CZ258795A3 publication Critical patent/CZ258795A3/cs

Links

Landscapes

  • One-Way And Automatic Clutches, And Combinations Of Different Clutches (AREA)

Abstract

Je uvedena pojistná spojka proti přetížení nadměrným točivým momentem, u které jsou nastavitelné dva různé vypínací momenty. Tato pojistná spojka je opatřena vnější vypínací soustavou pro nastavení rozběhového momentu, který se po dosažení určitých otáček vypne pomocí vypínacích kuliček (26), a vnitřní vypínací soustavou pro nastavení vypínacího momentu při ustáleném stavu při rovnoměrných otáčkách.

Description

Oblast techniky
Vynález se týká pojistné spojky proti přetížení nadměrným točivým momentem sestávající ze vstupního hřídele opatřeného na konci přírubou, o kterou se opírá ložisko podepírající výstupní desku, a radiálním nákružkem, ve kterém jsou na kružnici uspořádány průchozí otvory. V těchto průchozích otvorech jsou uloženy unášecí kuličky, které částečně zapadají do zahloubení ve výstupní desce a svou protilehlou stranou se opírají o přítlačné čelo přítlačného prstence, mezi jehož opěrným čelem a čelem seřizovači matice, našroubované na vstupním konci vstupního hřídele, je předepjata talířová pružina.
Dosavadní stav techniky
Jsou známy pojistné spojky výše uvedeného druhu, u nichž je jedna půlspojka opatřena obvodově rozloženými vybráními, v nichž jsou držena rotační tělíska, působící jako unášecí tělíska, obvykle kuličky. Tyto kuličky zabírají do vybráni ve druhé půlspojce, jež je opatřena vypínacím kroužkem, udržovaným obvodovými pružinami v poloze umožňující přenos točivého momentu. Vypínací kroužek je opatřen vybráními odpovídajícími vybráním v půlspojkách. Při překročení přípustného točivého momentu přemůže obvodová síla sílu obvodových pružin, takže se vypínací kroužek pootočí, kuličky se vytlačí z vybrání půlspojek a pojistná spojka se tak rozpojí.
Jiná pojistná spojka zahrnuje dvě púlspojky ve tvaru plochých kotoučů. V jedné půlspojce jsou otvory vyplněné odpruženými kuličkami, kdežto ve druhé jsou zaskakovací vyhloubení.
Kuličky a příslušné otvory mohou být rozloženy nepravidelně, jednak v rozdílných vzdálenostech od osy rotace, jednak v rozdílných obloukových vzdálenostech. Odpružení kuliček může být uskutečněno jednotlivě nebo mohou být kuličky uloženy v průchozích otvorech v nákružku první půlspojky a dotlačovány do zaskakovacích zahloubení odpruženým axiálně suvně uspořádaným prstencem.
Nevýhodou uvedených pojistných spojek je, že mají jeden pevně nastavitelný vypínací moment. Je-li tento vypínací moment nastaven v dolní části svého rozsahu, pak dochází k rozepnutí této spojky při rozběhu, kdy je nutno urychlovat v relativně krátkém čase velké setrvačné hmoty a tudíž také nutné přenášet velký moment. Je-li naopak nastaven velký vypínací moment, rozběh probíhá bez problémů, ale v ustáleném stavu při rovnoměrných otáčkách je potřeba k vypnutí spojky velkého momentu a tedy je zvýšená pravděpodobnost trvalého poškození poháněného zařízení z důvodů nevypnutí spojky.
Podstata vynálezu
Uvedené nedostatky jsou odstraněny pojistnou spojkou proti přetížení nadměrným točivým momentem sestávající ze vstupního hřídele opatřeného na konci přírubou, o kterou se opírá ložisko podepírající výstupní desku, a radiálním nákružkem, ve kterém jsou na kružnici uspořádány průchozí otvory, přičemž v těchto průchozích otvorech jsou uloženy unášecí kuličky, které částečně zapadají do zahloubení ve výstupní desce a svou protilehlou stranou se opírají o přítlačné čelo přítlačného prstence, mezi jehož opěrným čelem a čelem seřizovači matice, našroubované na vstupním konci vstupního hřídele, je předepjata talířová pružina, přičemž podle vynálezu podstata spočívá v tom, že uvedená seřizovači matice, talířová pružina, zahloubení, průchozí otvory a unášecí kuličky tvoří vnitřní soustavu, zatímco výstupní část je opatřena další, vnější soustavou zahloubení, do kterých částečně zapadají unášecí kuličky vnější soustavy, uložené v přilehlých průchozích otvorech a opřené svou protilehlou stranou o přítlačné čelo vnějšího přítlačného prstence, o jehož opěrné čelo se opírá vnější talířová pružina, jejíž opačný konec se opírá o čelo souose uspořádané vnější seřizovači matice, přičemž na kružnici, souosé s osou vstupního hřídele, je uspořádána soustava radiálně odstředivých vypínacích kuliček pro zajištění spojky proti přetížení nadměrným točivým momentem, zatímco radiální nákružek je souose se vstupním hřídelem opatřen trubicovitou částí.
Podle jednoho výhodného provedení je trubicovitá část zpětně orientovaná a na svém volném konci je opatřena závitem, na němž je našroubována vnější seřizovači matice, přičemž trubicovitá část je při radiálním nákružku opatřena osazením, o které se opírají vypínací kuličky dosedající na vnější povrch trubicovité části a svou protilehlou stranou opřené o šikmou plochu ve vybráních v přítlačném prstenci.
Podle jiného provedení je na trubicovité části přes kuličkové ložisko souose uložen dutý válcovitý unašeč, který je opatřen unášecí přírubou, v níž jsou uspořádány průchozí otvory vnější soustavy, přičemž vnější povrch ložiskové části dutého válcovitého unašeče je opatřen závitem, na kterém je našroubována vnější seřizovači matice, zatímco volný konec dutého válcoví4 tého unašeče tvoří nosný nátrubek, na kterém je axiálně suvně uložen vypínací prstenec, a který je na svém konci opatřen závitem, na němž je našroubována seřizovači matice, mezi jejímž čelem a protilehlou radiální plochou vypínacího prstence je rozepřena tlačná pružina, a současně je trubicovitá část opatřena soustavou radiálně uspořádaných slepých otvorů, do kterých částečně zapadají přenosové kuličky uložené v přilehlých průchozích vybráních vytvořených v dutém válcovitém unašeči, přičemž přenosové kuličky jsou proti dnům slepých otvorů opřeny o vnitřní povrch vypínacího prstence.
Je výhodné, jestliže je vnitřní povrch vypínacího prstence v oblasti přenosových kuliček opatřen přidržovacím nákružkem, který je případně po jedné straně opatřen zkosenou náběhovou hranou.
V jiném provedení je vnitřní povrch vypínacího prstence je v oblasti přenosových kuliček opatřen zkosenou náběhovou hranou.
Je výhodné, jestliže vypínací kuličky, uložené ve vybráních a dosedající na vnější válcovitý povrch nosného nátrubku, se dále opírají o hranu prvního osazeni a svou protilehlou stranou o hranu protilehlého osazení vybrání ve vypínacím prstenci
Taktéž je podle vynálezu, jestliže vypínací kuličky, dosedající na válcovitý povrch nosného nátrubku, se opírají o radiální povrch prvního osazení dutého válcovitého unašeče a o hranu protilehlého osazení vybrání ve vypínacím prstenci.
V jednom provedení je trubicovitá část zpětně orientovaná, zatímco v jiném provedeni zahrnuje trubicovitá část zpětně orientovaný úsek s radiálně uspořádanými slepými otvory a dopředně orientovaný úsek tvořící ložiskovou část pro uložení du5 tého válcovitého unašeče.
Výhodou pojistné spojky podle vynálezu je, že má nastavitelné dva vypínací momenty, jeden větší moment pro rozběh zařízení, který se automaticky po dosažení určitých otáček vypne, a druhý menší moment, který zůstává v záběru při' vyšších otáčkách.
Přehled obrázků na výkresech
Příkladná provedení vynálezu jsou znázorněna na výkresech, přičemž na obr. 1 je první příkladné provedení pojistné spojky podle vynálezu v podélném řezu, na obr. 2 je druhé příkladné provedení pojistné spojky a na obr. 3 je třetí příkladné provedení pojistné spojky podle vynálezu.
Příklady provedeni vynálezu
Jak je zřejmé z obr. 1 je v prvním příkladném provedeni pojistné spojky vstupní hřídel 1 na svém konci opatřen přírubou 2, která společně s přilehlou částí vstupního hřídele 1 tvoři vnitřní kroužek kuličkového ložiska, s jehož kuličkami 3 je ve styku výstupní mezikruhová deska 4 tvořící vnější ložiskový kroužek. Vstupní hřídel 1 je opatřen radiálním nákružkem 5 se zpětně orientovanou trubicovitou částí 6, uspořádanou souose se vstupním hřídelem 1. Radiální nákružek 5 je opatřen vnitřní soustavou na kružnici uspořádaných průchozích otvorů 7 a vnější soustavou průchozích otvorů 8. uspořádartých na další kružnici, přičemž v prvních průchozích otvorech 7 je uspořádána první soustava unášecich kuliček 9, které jednak zapadají do vnitřního zahloubení 10 ve výstupní mezikruhové desce 4, jednak se svou protilehlou stranou opírají o přítlačné čelo 11 vnitřního přítlačného prstence 12., zatímco v druhé soustavě průchozích otvorů 8 je uspořádána druhá soustava unášecích kuliček 13, které jednak zapadají do přilehlých vnějších zahloubení 14 ve výstupní mezikruhové desce 4, jednak se svou protilehlou stranou opírají o přítlačné čelo 15 vnějšího přítlačného prstence 16. Vstupní hřídel 1 je dále opatřen závitem 17, na kterém je našroubována vnitřní seřizovači matice 18, mezi jejímž čelem a opěrným čelem 19 vnitřního přítlačného prstence 12 je rozepřena vnitřní talířová pružina 20. Rovněž tak trubicovítá část 6 je opatřena závitem 21, na kterém je našroubována vnější seřizovači matice 22, přičemž mezi jejím čelem a opěrným čelem 23 vnějšího přítlačného prstence 16 je rozepřena vnější talířová pružina 24.. Trubicoví tá část 6 je při radiálním nákružku 5 opatřena osazením 25, o jehož čelo se opírá soustava vypínacích kuliček 26, opřených současně o vnější povrch trubicovité části 6 a o šikmou plochu 27 vytvořenou ve vybráních 28 na vnějším přítlačném prstenci 16.
Druhé příkladné provedení pojistné spojky je znázorněno na obr. 2. Ložiskový konec vstupního hřídele 1 s výstupní mezikruhovou deskou 4 jsou vytvořeny shodně s prvním příkladným provedením. Vstupní hřídel 1 je rovněž opatřen radiálním nákružkem
5. se zpětně orientovanou trubicovítou částí 6, uspořádanou souose se vstupním hřídelem 1. Radiální nákružek 5 je opatřen vnitřní soustavou na kružnici uspořádaných průchozích otvorů 7, přičemž v průchozích otvorech 7 je uspořádána první soustava unášecích kuliček 9, které jednak zapadají do vnitřního zahloubení 10 ve výstupní mezikruhové desce 4, jednak se svou protilehlou stranou opírají o přítlačné čelo 11 vnitřního přítlačného prstence 12. Vstupní hřídel 1 je rovněž opatřen závitem 17, na kterém je našroubována vnitřní seřizovači matice 18, mezi jejímž čelem a opěrným čelem 19 vnitřního přítlačného prstence 12 je rozepřena vnitřní talířová pružina 20. Zpětně orientovaná trubicoví tá část 6 je na svém volném konci opatřena soustavou radiálně uspořádaných slepých otvorů 29. Mezi radiálním nákružkem 5 a soustavou slepých otvorů 29 tvoří trubicovitá část 6. vnitřní kroužek kuličkového ložiska 30, jehož vnější kroužek je tvořen dutým válcovitým unašečem 31, uspořádaným souose se vstupním hřídelem 1. Dutý válcovitý unašeč 31 je opatřen na radiální nákružek 5 navazující unášecí přírubou 32 s vnější soustavou na kružnici uspořádaných průchozích otvorů 8 pro vnější soustavu unášecích kuliček 13., které zapadají do přilehlých zahloubení 14 ve výstupní mezikruhové desce 4. a svou protilehlou stranou se opírají o přítlačné čelo 15 vnějšího přítlačného prstence 33. Dutý válcovitý unašeč 31 je na své ložiskové části opatřen závitem 21. na kterém je našroubována vnější seřizovači matice 22, přičemž mezi jejím čelem a opěrným čelem 23 vnějšího přítlačného prstence 33 je rozepřena vnější talířová pružina 24.· Volný konec dutého válcovitého unašeče 31 tvoří nosný nátrubek 34, který je opatřen soustavou průchozích vybrání 35, přilehlých ke slepým otvorům 29 v trubicovité části 6, přičemž v průchozích vybráních 35 je uspořádána soustava přenosových kuliček 36. které jednak zapadají do slepých otvorů 29, jednak se svou protilehlou stranou opírají o přidržovací nákružek 37 vytvořený na vnitřní straně vypínacího prstence 38 uspořádaného souose se vstupním hřídelem 1. Přidržovací nákružek 37 je ve směru k výstupní mezikruhové desce 4. opatřen zkosenou náběhovou hranou 39. Nosný nátrubek je na svém volném konci opatřen závitem 40, na kterém je našroubována seřizovači matice 41, mezi jejímž čelem a přivrácenou plochou vypínacího prstence 38 je rozepřena tlačná pružina 42. Nosný nátrubek je opatřen osazením 43 na menší průměr, o jehož hranu a současně o vnější válcový povrch nosného nátrubku 34 se opírá vypínací kulička 26, která se svou protilehlou stranou opírá o osazeni 44 ve vybrání 45 vytvořeném ve vypínacím prstenci 38.
Ve třetím příkladném provedeni pojistné spojky vytváří příruba 2 na konci vstupního hřídele 1 spolu s jeho přilehlou částí vnitřní kroužek kuličkového ložiska a vnější kroužek je tvořen výstupní částí 46. Vstupní hřídel 1 je rovněž opatřen radiálním nákružkem 5 s první soustavou průchozích otvorů 7, v nichž je uspořádána první soustava unášecích kuliček 9, které jednak zapadají do přilehlých vnitřních zahloubení 10 ve výstupní části 46, jednak se opírají o přítlačné čelo 11 vnitřního přítlačného prstence 12.. Vstupní hřídel 1 je rovněž opatřen závitem 17, na kterém je našroubována vnitřní seřizovači matice 47, mezi jejímž čelem a opěrným čelem 19 vnitřního přítlačného prstence 12 je rozepřena vnitřní talířová pružina 20. Radiální nákružek 5 je na svém obvodu opět opatřen trubicovitou částí 48, v jejímž zpětně orientovaném úseku 49 je uspořádána soustava slepých otvorů 29 pro přenosové kuličky 36, zatímco dopředně orientovaný úsek 50 tvoří svým vnějším povrchem vnitřní kroužek kuličkového ložiska
30., jehož vnější kroužek je tvořen dutým válcovitým unašečem 51. Dutý válcovitý unašeč 51 je při výstupní části 46 opatřen unášecí přírubou 32. ve které je uspořádána vnější soustava průchozích otvorů 8, v nichž jsou uspořádány unášecí kuličky 13 druhé soustavy, které opět jednak zapadají do přilehlých vnějších zahloubení 14 ve výstupní části 46, jednak se svou protilehlou stranou opírají o přítlačné čelo 15 vnějšího přítlačného prstence 33.. Dutý válcovitý unašeč 51 je rovněž opatřen závitem 21, na kterém je našroubována vnější seřizovači matice 22, mezi jejímž čelem a opěrným čelem 23 vnějšího přítlačného prstence 33 je rozepřena vnější talířová pružina 24. Ložisková část dutého válcovitého unašeče 51 je opět opatřena soustavou průchozích vybrání .35, v nichž jsou uspořádány přenosové kuličky 36., které jednak částečně zapadají do přilehlých slepých otvorů 29, jednak se svou protilehlou stranou opírají o vnitřní povrch vypínacího prstence 52, opatřený zkosenou náběhovou hranou 39. Osazením dutého válcovitého unašeče 51 na menší průměr je vytvořen nosný nátrubek 34., jehož volný konec je opatřen závitem 40, na kterém je našroubována seřizovači matice 41, mezi jejímž čelem a protilehlou plochou vypínacího prstence 52 je rozepřena tlačná pružina 42. Na válcovou plochu nosného nátrubku 34 dosedá soustava vypínacích kuliček 26, které se současně opírají o radiální povrch osazení 53 dutého válcovitého unašeče 51 a o hranu osazení 44 vytvořeného ve vybrání 45 ve vypínacím prstenci 52, případně i o vnitřní radiální stěnu 54 vypínacího prstence 52.
V prvním příkladném provedení vnitřní talířová pružina 20 tlačí unášecí kuličky 9 první soustavy přes -vnitřní přítlačný prstenec 12 do vnitřního zahloubení 10 výstupní mezikruhové desky 4 a vnější talířová pružina 24 tlačí unášecí kuličky 13 druhé soustavy přes vnější přítlačný prstenec 16 do vnějšího zahloubení 14 výstupní mezikruhové desky 4. Při přenášení točivého momentu ze vstupního hřídele 1 na výstupní mezikruhovou desku 4 vznikají mezi unášecími kuličkami 9, 13 a zahloubeními 10, 14 síly, z nichž každá má jednak tangenciální a jednak axiální složku. Tangenciální složky přenášejí točivý moment a axiální složky působí na unášecí kuličky 9, 13 proti působení předpětí talířových pružin 20., 24.. Při otáčení celé soustavy pojistné spojky působí na vypínací kuličky 26 odstředivá síla, čímž dojde k jejich radiálnímu přemístění, při němž vypínací kuličky 26 kloužou po šikmé ploše 27 a odtlačují tak vnější přítlačný prstenec 16 v axiálním směru od výstupní mezikruhové desky 4 proti působení vnější talířové pružiny 24. Přítlačná síla na druhou soustavu unášecích kuliček 13 se při tom zmenšuje a v kritickém okamžiku, kdy souhrn axiálních složek sil působících na tyto unášecí kuličky 13 převáží přítlačnou sílu, se tyto unášecí kuličky 13 vysmeknou ze záběru s výstupní mezikruhovou deskou 4. Na výstupní mezikruhovou desku 4 pak působí pouze točivý moment přenášený první soustavou unášecích kuliček 9. Při neúměrném překročení odporu točivému momentu dojde k vysmeknutí první soustavy unášecích kuliček 9 z jim přiřazených zahloubení 10 proti působení vnitřní talířové pružiny 20. Tím je spojka zajištěna proti poškození. Velikost předpětí talířových pružin
20. 24 se nastavuje otáčením seřizovačích matic 18, 22♦
V druhém příkladném provedení je funkce unášecích kuliček 9, 13, vnitřního a vnějšího přítlačného prstence 12, 33. vnitřní a vnější seřizovači matice 18, 22 , spolu s vnitřní a vnější talířovou pružinou 20, 24 stejná jako v prvním příkladném provedení. Přenosové kuličky 36 přenášejí točivý moment ze vstupního hřídele 1 na dutý válcovitý unášeč 31. Při jeho otáčení působí na vypínací kuličky 26 odstředivá síla, avšak radiálnímu přemis11 tění vypínacích kuliček 26 ve směru odstředivé síly brání osazení 44 ve vybrání 45 ve vypínacím prstenci 33 spolu s hranou osazení 43 nosného nátrubku 34.· V okamžiku, kdy souhrn odstředivých sil převáží sílu předpětí tlačné pružiny 42, vypínací kuličky 26 odsunou vypínací prstenec 33 axiálně směrem k seřizovači matici 41, přičemž se přesmyknou přes hrany osazení 43., 44 do dnové části vybrání 45.. Současně se posunutím vypínacího prstence 38 jeho přidržovací nákružek 37 posune od průchozího vybrání 35, takže přenosové kuličky 36 působením odstředivé sily vystoupí ze slepých otvorů 29, čímž dojde k okamžitému přerušení spojení mezi vstupním hřídelem 1 a dutým válcovitým unašečem 31 a točivý moment je pak na výstupní mezikruhovou desku 4. přenášen pouze vnitřní soustavou unášecích kuliček 9.
Činnost třetího příkladného provedení pojistné spojky je analogická jako u druhého příkladného provedení.

Claims (9)

  1. PATENTOV É NÁROKY
    1. Pojistná spojka proti přetížení nadměrným točivým momentem sestávající ze vstupního hřídele opatřeného na konci přírubou, o kterou se opírá ložisko podepírající výstupní desku, a radiálním nákružkem, ve kterém jsou na kružnici uspořádány průchozí otvory, přičemž v těchto průchozích otvorech jsou uloženy unášecí kuličky, které částečně zapadají do zahloubení ve výstupní desce a svou protilehlou stranou se opírají o přítlačné čelo přítlačného prstence, mezi jehož opěrným čelem a čelem seřizovači matice, našroubované na vstupním konci vstupního hřídele, je předepjata talířová pružina, vyznačující se tím, že uvedená seřizovači matice (18), talířová pružina (20), zahloubeni (10), průchozí otvory (7) a unášecí kuličky (9) tvoří vnitřní soustavu, zatímco výstupní část (4) je opatřena další, vnější soustavou zahloubení (14), do kterých částečně zapadají unášecí kuličky (13) vnější soustavy, uložené v přilehlých průchozích otvorech (8) a opřené svou protilehlou stranou o přítlačné čelo (15) vnějšího přítlačného prstence (16, 33), o jehož opěrné čelo (23) se opírá vnější talířová pružina (24), jejíž opačný konec se opírá o čelo souose uspořádané vnější seřizovači matice (22), přičemž na kružnici, souosé s osou vstupního hřídele (l), je uspořádána soustava radiálně odstředivých vypínacích kuliček (26) pro zajištění spojky proti přetížení nadměrným točivým momentem, zatímco radiální nákružek je souose se vstupním hřídelem (1) opatřen trubicovitou částí (6, 48).
  2. 2. Pojistná spojka podle nároku 1, vyznačující se tím, že trubicovitá část (6) je zpětně orientovaná a na svém volném konci je opatřena závitem (21), na němž je našroubována vnější seřizovači matice (22), přičemž trubicovitá část (6) je při radiálním nákružku (5) opatřena osazením (25), o které se opírají vypínací kuličky (26) dosedající na vnější povrch trubicovíté části (6) a svou protilehlou stranou opřené o šikmou plochu (27) ve vybráních (28) v přítlačném prstenci (16).
  3. 3. Pojistná spojka podle nároku l, vyznačující se tím, že na trubicovíté části (6,48) je přes kuličkové ložisko (30) souose uložen dutý válcovitý unášeč (31, 51), který je opatřen unášecí přírubou (32), v níž jsou uspořádány průchozí otvory (8) vnější soustavy, přičemž vnější povrch ložiskové části dutého válcovitého unášeče (31, 51) je opatřen závitem (21), na kterém je našroubována vnější seřizovači matice (22), zatímco volný konec dutého válcovitého unášeče (31, 51) tvoří nosný nátrubek (34), na kterém je axiálně suvně uložen vypínací prstenec (38, 52), a který je na svém konci opatřen závitem (40), na němž je našroubována seřizovači matice (41), mezi jejímž čelem a protilehlou radiální plochou vypínacího prstence je rozepřena tlačná pružina (42), a současně je trubicovitá část (6, 48) opatřena soustavou radiálně uspořádaných slepých otvorů (29), do kterých částečně zapadají přenosové kuličky (36) uložené v přilehlých průchozích vybráních (35) vytvořených v dutém válcovitém unašeči (31, 51), přičemž přenosové kuličky (36) jsou proti dnům slepých otvorů (29) opřeny o vnitřní povrch vypínacího prstence (38, 52).
  4. 4. Pojistná spojka podle nároku 3, vyznačující se tím, že vnitřní povrch vypínacího prstence (38, 52) je v oblasti přenosových kuliček (36) opatřen přidržovacím nákružkem (37).
  5. 5. Pojistná spojka podle nároku 4, vyznačující se tím, že přidržovací nákružek (37) je po jedné straně opatřen zkosenou náběhovou hranou (39).
  6. 6. Pojistná spojka podle nároku 3, vyznačující se tím, že vnitřní povrch vypínacího prstence (38, 52) je
    v oblasti přenosových kuliček hranou (39). (36) opatřen zkosenou náběhovou 7. Pojistná spojka podle jednoho z nároků 3 až 6, vyznačující se tím, že vypínací kuličky (26), uložené ve vybráních (45) a dosedající na vnější válcovitý
    povrch nosného nátrubku (34), se dále opírají o hranu prvního osazení (43) a svou protilehlou stranou o hranu protilehlého osazení (44) vybrání (45) ve vypínacím prstenci (38).
  7. 8. Pojistná spojka podle jednoho z nároků 3 až 6, vyznačující se tím, že vypínací kuličky (26), dosedající na válcovitý povrch nosného nátrubku (34), se opírají o radiální povrch (53) prvního osazení (43) dutého válcovitého unašeče (51) a o hranu protilehlého osazení (44) vybrání (45) ve vypínacím prstenci (52).
  8. 9. Pojistná spojka vyznačující je zpětně orientovaná.
    podle jednoho z nároků 3 až 8, se tím, že trubicovítá část (6)
  9. 10. Pojistná spojka podle jednoho z nároků 3 až 8, vyznačující se tím, že trubicovitá část (48) zahrnuje zpětně orientovaný úsek (49) s radiálně uspořádanými slepými otvory (29) a dopředně orientovaný úsek (50) tvořící ložiskovou část pro uložení dutého válcovitého unašeče (51).
CZ952587A 1995-10-05 1995-10-05 Pojistná spojka CZ258795A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ952587A CZ258795A3 (cs) 1995-10-05 1995-10-05 Pojistná spojka

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ952587A CZ258795A3 (cs) 1995-10-05 1995-10-05 Pojistná spojka

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ258795A3 true CZ258795A3 (cs) 1997-04-16

Family

ID=5465231

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ952587A CZ258795A3 (cs) 1995-10-05 1995-10-05 Pojistná spojka

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ258795A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3722644A (en) Torque limiting coupling
US8083006B2 (en) Hand-held power tool
US4460077A (en) Overload clutch assembly
JPH0735827B2 (ja) 過荷重防止装置
US8172003B2 (en) Overload protection device and machine tool having such overload protection device
US2989160A (en) Coupling
SE448765B (sv) Overbelastningskoppling
JPH073253B2 (ja) 手動復帰式オーバーロードクラッチ
EP0550261A2 (en) Device for driving power transmission
EP0900946B1 (en) Rolling bearing clutch
GB2064682A (en) Friction clutch for transmitting limited torque
US2464675A (en) Speed responsive clutch
CA1148487A (en) Torque limiting clutch
US4558770A (en) Freewheel unit
US9809394B2 (en) Torque-limiting return stop device
US3649129A (en) Torque resetable overload releasing clutch for tool holders and the like
US6799666B2 (en) Torque limiting coupling
CZ258795A3 (cs) Pojistná spojka
US4889215A (en) Anti-overload centrifugal clutch
CN110199134B (zh) 传动装置和用于切换传动装置的方法
JPH07217664A (ja) 2つの同軸機械部分間にトルクを伝導する軸−ハブ−接続
US4095685A (en) Adjustable clutch assembly
US6749049B2 (en) Torque limiting coupling
JPH01158223A (ja) クラッチ
GB2211562A (en) Torque limiting clutch