CZ2493A3 - Separační prostředek pro vymazávání forem při tvarování silikátových materiálů - Google Patents
Separační prostředek pro vymazávání forem při tvarování silikátových materiálů Download PDFInfo
- Publication number
- CZ2493A3 CZ2493A3 CZ9324A CZ2493A CZ2493A3 CZ 2493 A3 CZ2493 A3 CZ 2493A3 CZ 9324 A CZ9324 A CZ 9324A CZ 2493 A CZ2493 A CZ 2493A CZ 2493 A3 CZ2493 A3 CZ 2493A3
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- freezing point
- oil
- alkanes
- composition
- hydrocarbon
- Prior art date
Links
Landscapes
- Lubricants (AREA)
- Silicates, Zeolites, And Molecular Sieves (AREA)
Abstract
Separační prostředek pro vymazávání forem při tvarování
silikátovách materiálů spočívá v tom, že obsahuje 14 až
99,5 % hmotn. uhlovodíkové frakce, tvořené n-alkany s počtem
uhlíků v molekule 10 až 13 s teplotou tuhnutí nejvýše
-20° C a 0,05 až 20 % hmotn. oleinu, představujícího nerafinovanou
technickou kyselinu olejovou s teplotou tuhnutí
0,5 až -2,0 0 C a 0,05 až 10 % hmotn. mazacísložky, tvořené
silikonovým olejem na bázi esterů kyseliny křemičité,
hustoty 940 až 960 kg.m"3 při 20 0 C, teplotou tuhnutí nejvýše
-35 0 C a/nebo rafinovaným ropným olejem, zbaveným
aromatických sloučenin, který je tvořen isoalkanickými a
cyklo-alkanickými uhlovodíky, s teplotou tuhnutí nejvýše -
25 0 C a/nebo nerafinovaným rostlinným olejem s teplotou
tuhnutí nejvýše -15 0 C, například řepkovým olejem.
Prostředek může dále obsahovat 0,05 až 15 % hmotn. uhlovodíkové
frakce, která je tvořena -alkany s počtem uhlíků v
molekule 15 až 18 s teplotou tuhnutí nejvýše 10 0 C..
Prostředek může též obsahovat 1 až 85 % hmotn. vody, popřípadě
0,01 až 3 % hmotn. ztekutiva, například hexametafosforečnan
sodný
Description
c>
c·
Vynález se týká prostředku pro usnadnění tvarovými-s~ili-kátových výrobků.
Dosavadní stav techniky
Tvarování značné části silikátových výrobků se provádí s využitím kovových nebo polymerních forem. Taková technologie zajišťuje požadovanou rozměrovou přesnost výrobků. Její nevýhodou je však nezbytnost použití separačních prostředků, které mají mít následující účinky:
- snižují vnitřní tření mezi částicemi silikátových směsí a usnadňují jejich tečení a rovnoměrné vyplnění formy,
- snižují adhezi směsí či materiálů na stěny formy a tvarovacích nástrojů a usnadňují vyjímání vytvarovaných těles z formy.
Tyto prostředky se používají buď v koncentrované formě nebo ve směsi s vodou, eventuelně 1 s malými příměsemi dalších látek jako jsou například ztekutiva.
V současné době se dosud používají separačni prostředky, tzv. lisovací oleje na bázi petroleje a motorové nafty s malými přídavky vyšších mastných kyselin, např. kyseliny olejové či jejími estery ke zvýšení mazivosti těchto prostředků, eventuelně nižší minerální oleje a pod. Tyto uhlovodíkové frakce obsahují někdy i více jak 25 hm.% aromatických uhlovodíků, které jsou hygienicky závadné a jejich použitím za vyšších
-2teplot nebo při výpalu vytvarovaného tělesa vznikají látky zdraví škodlivé. Uvedené, zdravotní a ekologické nevýhody odstraňují separátory na bázi n-alkanů, které prakticky neobsahují aromatické látky. Tyto přípravky společně s n-alkany s teplotou varu v rozmezí 180 až 260 °C o hustotě 730 až 770
O kg.m obsahují 0,05 až 30 % hmot. aditiv, které jsou tvořeny mastnými kyselinami s počtem uhlíků v molekule 12 až 22, případně jejich estery či zbytky po jejích rafinaci.
Tyto prostředky na bázi n-alkanů však mají vyšší odpařivost, pro některá použití nižší mazací schopnosti a vyšší teplotu tuhnutí něž původně používané lisovací oleje.
Vyšší odpařivost zkracuje dobu konstantních vlastností, například keramických lisovacích směsí před tvarováním. V některých případech je požadována vyšší mazací schopnost separátoru, například při lisování tvarově složitých výlisků nebo při jejich tvarováni z plastického těsta. Nevýhodou pro celoroční používáni prostředků na bázi n-alkanů je vyšší teplota tuhnutí než mají lisovací oleje. Tato skutečnost negativně ovlivňuje transport a přečerpávání těchto prostředků při teplotách pod -5 °C. Běžné je skladování těchto prostředků například v nádržích umístěných na volném prostranství.
Podstata vynálezu
Tyto nevýhody odstraňuje separační prostředek pro vymazávání forem při tvarování silikátových materiálů podle vynálezu, který spočívá v tom, že obsahuje 14 až 99,5 % hmot. uhlovodíkové frakce, tvořené n-alkany s počtem uhlíků v molekule 10 až 13 s teplotou tuhnutí nejvýše -20°C a 0,05 až 20
-3% hmot. oleinu, představují nu olejovou s teplotou tuh hmot. mazací složky, tvořen kyseliny křemičité , hus s teplotou vzplanutí nad 20 °C a/nebo rafinovaným ro sloučenin, který je tvořen uhlovodíky, s teplotou tuhn váným rostlinným olejem s například řepkovým olejem. Prostředek může dále obsaho frakce, která je tvořena n 15 až 18 s teplotou tuhnutí
Prostředek může též obsahov
0,01 až 3 % hmot. ztekut ?í nerafinovanou technickou kyseliíutí 0,5 až -2,0 °C a 0,05 až 10 % i silikonovým olejem na bázi esterů toty 940 až 960 kg.m~3při 20 °C, ) °C, teplotou tuhnutí nejvýše -35 ?ným olejem, zbaveným aromatických isoaIkanickými a cykloalkanickými atí nejvýše -25 °C a/nebo nerafinoteplotou tuhnutí nejvýše -15 °C , /at 0,05 až 15 % hmot. uhlovodíkové -alkany s počtem uhlíků v molekule nejvýše 10 °C .
it 1 až 85 % hmot. vody, popřípadě Lva, například hexametafosforečnan sodný.
Hlavni součást prostř n-alkanů s počtem uhlíků v těchto uhlovodíků je takový -20°C. Předností této fr tekutost prostředku i při n 0,0001 % hmot. a aromatické sdku podle vynálezu tvoří frakce molekule 10 až 13. Vzájemný poměr , aby teplota tuhnutí byla nejvýše akce je, že zajišťuje dokonalou ízkých teplotách, obsahuje síru pod sloučeniny pod 0,07 % hmot.
nepřesahuje 0,0001 % hmot.
hmot., se dosáhne nižší tě
Přídavkem frakce n-alkaiů s počtem uhlíků v molekule 14 až 18 a teplotou tuhnutí nejvýše 10 °C, u níž obsah sirných látek a aromatických uhlovodíků 0,15 % avosti přípravku a tím i nižšího obsahu uhlovodíků v ovzduší pracovního prostředí. Tyto uhlovodíky dále svými f/zikálními vlastnostmi, hustotou,
-4povrchovým napětím a zejména viskozitou příznivě ovlivňují užitné vlastnosti přípravku.
Přidávané množství této n-alkanické frakce s počtem uhlíků v molekule 14 až 18 je omezeno teplotou tuhnutí přípravku, který vzhledem ke klimatickým a pracovním podmínkám nemá být vyšší, než -15 °C.
Požadovaných užitných vlastností přípravku se dosahuje vhodnými přísadami, k nimž jako základní účinná složka náleží olein, který představuje technický produkt s teplotou tuhnutí v rozmezí 0,5 až -2,0 °C, tvořený hlavně dvěma geometrickými, cis- a trans-izomery vyšších mastných kyselin, kyseliny olejové a elaidinové. V rovnovážných podmínkách je obsah těchto izomerů 34 a 66 % hmot.
Jako další přísady, jejichž přínos spočívá v zesílení účinku oleinu, jsou mazací složky,jako například silikonový olej, který je tvořen výševroucími estery kyseliny křemičité s teplotou vzplanuti nad 200 °C, mající hustotu při 20 °C 940 až 960 kg.m-3 a/ nebo vazelínový olej, což je rafinovaná ropná olejová frakce, zbavená aromatických sloučenin, obsahující izoalkanické a cykloalkanickě uhlovodíky , mající hustotu při 20 °C 980 kg.m-3 a/ nebo surové nerafinované rostlinné oleje s teplotou tuhnutí nejvýše -15 °C, například řepkový olej .
Kombinace těchto přísad, jako složek separátorů dosud neužívaných, svými fyzikálně-chemickými vlastnostmi přispívá k dosažení požadovaných vlastností přípravku. Příznivě ovlivňuje reologické chování tvářeného materiálu a zvyšuje mazivost systému. Výsledkem je snížená lepivost tvarované hmoty k nástrojům a z toho plynoucí možnost tvarovat
-5náročnější tvary výrobků při podstatně nižší zmetkovitosti Dlouhodobě se tato skutečnost projevuje i v nižším opotřebení tvářecích nástrojů.
Prostředek pro lisování keramických výrobků, který je e v porovnání s přípravky na bázi ekologicky nezávadný. Při jeho lýí škodlivé látky. Nové, zdravotně předmětem tohoto vynálezu, petroleje hygienicky i aplikacích nevznikají zdra rovněž nezávadné přísady zvyšují užitné vlastnosti přípravku.
zolenému poměru jmenovaných frakcí julaci nízkoteplotního chování regulaci odpařivosti a mazacích
Přípravek k vhodně z n-alkanů, umožňuje re prostředku. Dále umožňuje schopností.
Příklady provedení
Příklad 1
Porcelánová elektroinstalačních postupně zvlhčena o složeni:
směs pro přetokové výrobků v množství 80 kg prostředkem podle vynálezu v lisování sušiny byla množství 5 kg % hmot. n-alkanů Cj 3 % hmot. oleinu % hmot. silikonovéh a hustotou a dále 15 kg vody.
Odvážené množství jemné klepetového míchače, kam nejdříve přidán prostředí Zvlhčená směs byla s teplotou tuhnutí -23°C o oleje s teplotou tuhnutí - 35 °C 950 kg m ”3 granulované směsi bylo vpraveno do byl za neustálého míchání směsi k podle vynálezu a potom voda. dále homogenizována průchodem
-6desintegrátorem a vibračním sítem. Uložena byla do přepravníku a dopravena k lisům. Další postup s touto směsí byl shodný se stávajícím technologickým postupem.
Přiklad 2
Plastická keramická směs z přírodních jílů a jemného křemičitého písku, určená pro lisováni dutých rotačních těles v kovových formách byl na povrchu předlisků natřena v tenké vrstvě prostředkem podle vynálezu o složení:
% hmot. n-alkanů C-£Q_-£j s teplotou tuhnutí - 25 °C 10 % hmot. n-alkanů C-£4_2g s teplotou tuhnutí 5 °C % hmot. oleinu s teplotou tuhnutí -1,5 °C 5 % hmot. silikonového oleje s teplotou tuhnutí - 45°C
Tvarování probíhalo bez závad a bez nalepování těsta na kovové formy.
Příklad 3
Při dusání šamotové směsi o složení 74 % hmot. páleného lupku, frakce 0 až 3 mm , 19 % hmot. plastického žárovzdorného jílu a 7 % hmot. mletých šamotových střepů, frakce 0 až 3 mm, byly vymazávány vnitřní kovové plochy forem prostředkem podle vynálezu O složení :
% hmot. n-alkanů s teplotou tuhnutí - 23°C % hmot. oleinu s teplotou tuhnutí - 1,5 °C % hmot. vazelínového oleje s teplotou tuhnutí - 25
Or->
Po ukončení dusání byla forma snímána bez potíží a bez porušení povrchu vydusaného tělesa.
Příklad 4
-7- | |
Při lisování skloviny | do kovových forem byl k jejich |
vymazávání použit přípravek | podle vynálezu o složení: |
80 % hmot. n-alkanů | ClO-13 s teplotou tuhnutí - 23 °C |
15 % hmot. n-alkanů | Ci4_i8 s teplotou tuhnutí 5°C |
2 % hmot. oleinu s | teplotou tuhnuti - 1,5 °C |
3 % hmot. řepkového | oleje |
Přípravek byl aplikován vžd | / před zalisováním skloviny. |
Příklad 5 | |
Steatltová směs určen | í pro pístové lisováni do kovových |
forem v množství 100 kg suš | Lny byla zvlhčena prostředkem podle |
vynálezu v množství 4,3 kg | 3 složení: |
56 % hmot. n-alkanů | '10-13 s teplotou tuhnutí - 23° C |
20 % hmot. oleinu s | teplotou tuhnutí - 1,5° C |
3 % hmot. silikonové | ío oleje s teplotou tuhnutí - 40° C |
0,5 % hmot. hexameth | ifosforečnanu sodného |
20,5 % hmot. vody. | |
Prostředek se vnášel do neu | stále míchané směsi rozstřikováním. |
Po homogenním zvlhčení smě | si bylo provedeno pístové lisování |
běžným způsobem. | • |
Průmyslová využitelnost | i |
Separační prostředek p | ro vymazávání forem při tvarování |
silikátových materiálů podl | 3 vynálezu je použitelný například |
tam, kde se tvaruje práškov | i či plastlfIkovaná silikátová směs |
nebo sklovina lisováním, pl | istickým tvarováním, dusáním a po- |
dobnými způsoby. Je použi | telný všude tam, kde se používají |
tzv. lisovavací oleje.
Možnými změnami slože ií prostředku podle vynálezu se
-8dociluje pro uvedené způsoby tvarování silikátových směsí a tavenin požadovaných separačních účinků s možností regulace jeho odpařivosti, mazivosti při zachování všech uvedených vlastností, včetně transportu, skladování a přečerpávání do teploty -15 °C.
Claims (4)
- vé nároky1.Separační prostředek pro vymazávání forem při tvarování silikátových materiálů vyznačující se tím, že obsahuje 14 až99,5 % hmot. uhlovodíkové uhlíků v molekule 10 až a 0,05 až 20 % hmot. o frakce, tvořené n-alkany s počtem 3 s teplotou tuhnutí nejvýše -20°C einu, představující nerafinovanou technickou kyselinu olejofou s teplotou tuhnuti 0,5 až -2,0 °C a 0,05 až 10 % hmot. nazad složky, tvořené silikonovým olejem na bázi esterů kyseliny křemičité , hustoty 940 až 960 kg.m_3při 20 °C, s teplotou vzplanutí nad 200 °C, teplotou tuhnutí nejvýše -35 °(f a/nebo rafinovaným ropným olejem, zbaveným aromatických sloičenin, který je tvořen ísoalkanickými a cykloalkanickými uhlovodíky, s teplotou tuhnutí nejvýše -25 °C a/nebo nerafΐnovaným rostlinným olejem s teplotou tuhnuti nejvýše -15 °C , mapřiklad řepkovým olejem.
- 2.Separační prostředek podl obsahuje 0,05 až 15 % hn tvořena n-alkany s počten plotou tuhnutí nejvýše 10
- 3.Separační prostředek podle že obsahuje 1 až 85 % hmot
- 4.Separační prostředek podle že obsahuje 0,01 až 3 hm. forečnan sodný.e nároku 1 vyznačující se tím, že ot. uhlovodíkové frakce, která je uhlíků v molekule 15 až 18 s te°C .nároku 1 až 2 vyznačující se tím, vody.nároku 1 až 3 vyznačující se tím, ztekutiva, například hexametafostn.
Priority Applications (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ9324A CZ2493A3 (cs) | 1993-01-12 | 1993-01-12 | Separační prostředek pro vymazávání forem při tvarování silikátových materiálů |
CZ19931203U CZ1304U1 (cs) | 1993-01-12 | 1993-01-12 | Prostředek pro tvarování silikátových materiálů |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ9324A CZ2493A3 (cs) | 1993-01-12 | 1993-01-12 | Separační prostředek pro vymazávání forem při tvarování silikátových materiálů |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ2493A3 true CZ2493A3 (cs) | 1995-10-18 |
Family
ID=5461108
Family Applications (2)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ19931203U CZ1304U1 (cs) | 1993-01-12 | 1993-01-12 | Prostředek pro tvarování silikátových materiálů |
CZ9324A CZ2493A3 (cs) | 1993-01-12 | 1993-01-12 | Separační prostředek pro vymazávání forem při tvarování silikátových materiálů |
Family Applications Before (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ19931203U CZ1304U1 (cs) | 1993-01-12 | 1993-01-12 | Prostředek pro tvarování silikátových materiálů |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
CZ (2) | CZ1304U1 (cs) |
-
1993
- 1993-01-12 CZ CZ19931203U patent/CZ1304U1/cs unknown
- 1993-01-12 CZ CZ9324A patent/CZ2493A3/cs unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
CZ1304U1 (cs) | 1994-02-04 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US7601184B2 (en) | Method for producing candles consisting of vegetable or animal oils or fats | |
JP7312855B2 (ja) | 再生廃棄物を用いた、疎水性および強度が改善されたセメント質材料の製造 | |
KR100237586B1 (ko) | 금형 주조용 이형제 | |
JPH069730B2 (ja) | ダイカスト用粉末離型剤 | |
WO2017167649A1 (en) | A release agent composition for inorganic construction materials and applications thereof | |
US2901361A (en) | Mold release agent | |
AU1274183A (en) | Mold release compositions | |
US2851330A (en) | Method of treating molds | |
US6811810B2 (en) | Concrete form release compositions | |
CZ2493A3 (cs) | Separační prostředek pro vymazávání forem při tvarování silikátových materiálů | |
KR101031885B1 (ko) | 새로운 수용성 콘크리트 이형제 조성물 | |
SK101494A3 (sk) | Prostriedok na tvarovanie silikátových materiálov | |
JPS5922760B2 (ja) | 離型剤 | |
GB2024798A (en) | Vibratable plastic refractory composition | |
US1408401A (en) | Manufacture of molded articles from cement | |
US2525984A (en) | Pattern composition | |
US6960367B2 (en) | Sandcasting pattern coating compositions | |
US1364849A (en) | Abrasive and refractory article and method of producing same | |
CN117384692B (zh) | 混凝土脱模剂及其制备方法 | |
HU219820B (hu) | Tapadást gátló kompozíció, főleg cementalapú építőelemek gyártásához | |
JPS61276733A (ja) | アルミニウム合金ダイカスト用離型材 | |
US2836500A (en) | Plastic composition | |
SU1183279A1 (ru) | Состав дл получени разделительного покрыти | |
US996590A (en) | Parting compound. | |
SU1049253A1 (ru) | Смазка дл форм |