CZ23471U1 - Device for facilitating getting up of patients from positionable bed - Google Patents

Device for facilitating getting up of patients from positionable bed Download PDF

Info

Publication number
CZ23471U1
CZ23471U1 CZ201225532U CZ201225532U CZ23471U1 CZ 23471 U1 CZ23471 U1 CZ 23471U1 CZ 201225532 U CZ201225532 U CZ 201225532U CZ 201225532 U CZ201225532 U CZ 201225532U CZ 23471 U1 CZ23471 U1 CZ 23471U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
bed
edge
platform
mattress platform
patient
Prior art date
Application number
CZ201225532U
Other languages
Czech (cs)
Inventor
Jakubský@Zdenek
Original Assignee
Proma Reha, S.R.O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Proma Reha, S.R.O. filed Critical Proma Reha, S.R.O.
Priority to CZ201225532U priority Critical patent/CZ23471U1/en
Publication of CZ23471U1 publication Critical patent/CZ23471U1/en

Links

Landscapes

  • Invalid Beds And Related Equipment (AREA)

Description

Zařízeni pro usnadnění vstávání pacientů z polohovatelného lůžkaDevice for facilitating patient getting up from the adjustable bed

Technické řešení se týká zařízení pro usnadnění vstávání pacientů z polohovatelného lůžka.The technical solution relates to a device for facilitating the patient's getting up from the adjustable bed.

Dosavadní stav technikyBACKGROUND OF THE INVENTION

V současné době pacienti lůžek pri vstávání využívají nejčastěji dostupných podpěr, kterými jsou samotné postranice lůžka. Ty bývají nej častěji připevněny z obou vnějších stran ložné plochy k zádovému a lýtkovému dílu v případě dělených postranic a k vlastnímu rámu ložné plochy v případě celistvých postranic. Tyto postranice bývají nejčastěji tvarovány tak, aby jejich vnější tvar umožňoval uchopení postranice a využití jako podpěry při vstávání. Pro podpěru pri vstávání se využívá postranice připevněná k zádovému dílu, který se před zahájením vstávání pacienta polohuje do maximální pozice. Tímto napolohováním je pacient uveden do polohy v sedu a k dokončení vstávání je následně využíváno postranice. Tento princip však není výhodný, neboť pacient je podepřen pouze jedním bodem zcela mimo oblast blízkou těžišti pacienta. Postranice se přitom nachází ve zcela neprihodné poloze pro podpírání pouze jednou rukou.At present, the bedside patients use the most commonly available supports, which are the bed side walls themselves. These are most often attached from both outer sides of the mattress platform to the back and calf part for split siderails and to the actual mattress platform frame for solid siderails. The siderails are most often shaped so that their outer shape allows the siderail to be gripped and used as a stand-up support. The stand-up support is used to support the stand, which is attached to the back panel, which is positioned to its maximum position before starting to get up. By this positioning, the patient is brought to a sitting position and the siderail is then used to complete the standing up. However, this principle is not advantageous since the patient is supported by only one point completely outside the area close to the center of gravity of the patient. The siderail is in a completely unfavorable position for supporting with only one hand.

Další známé řešení doplňuje podpěrnou postranici o tzv. vstávací madlo, které pri vstávání pacienta z lůžka tvoří druhý podpěrný bod. Vstávací madlo bývá nejčastěji umístěno pod ložnou plochou a před zahájením vstávání se pomocí výsuvného mechanismu z ložné plochy vysouvá a rotačními pohyby se uvádí do použitelné pozice. Nevýhodou tohoto řešení jsou kolizní stavy madla s okolními postranicemi, složitý mechanismus pro vysouvání, často velmi obtížná konstrukce mechanismu za účelem zajištění plného souladu s normativními požadavky na konstrukci lůžek a v neposlední řadě je velikou nevýhodou počáteční umístění madla pod ložnou plochou před jeho vztyčením. Dostupnost mechanismu složeného madla pod ložnou plochou je ve většině případů naprosto mimo dosah pacientů.Another known solution complements the support side with the so-called rising handrail, which forms a second support point when the patient gets up from the bed. The handrail is most often located under the loading surface and is pushed out of the loading surface by means of a pull-out mechanism and brought into a usable position by rotary movements. The disadvantage of this solution is the collision conditions of the handrail with the surrounding siderails, a complicated ejection mechanism, often a very difficult construction of the mechanism to ensure full compliance with the normative requirements for bed construction, and last but not least the initial disadvantage of the handrail under the loading area before erection. In most cases, the availability of the folding handle mechanism under the mattress platform is completely beyond the reach of patients.

Další známé řešení rozšiřuje použití výše uvedeného madla s ovládacím prvkem, který umožňuje výškové polohování ložné plochy pri procesu vstávám pacienta. Nevýhodou toho řešení je, že pacient sedící celou vahou na lůžku je společně s ložnou plochou zdvihán vzhůru a pro to, aby mohl vstát, musí v průběhu zdvihu ložné plochy neustále poposedávat blíže k okraji ložné plochy. V danou chvíli vstávací madlo neplní plně svoji úlohu, neboť je neustále ve stejné pozici vůči pacientovi. Vstávání je proto nesmírně fyzicky náročné.Another known solution extends to the use of the aforementioned handrail with a control element which allows the height adjustment of the mattress platform during the patient standing up process. The disadvantage of this solution is that the patient seated with the full weight on the bed is lifted together with the mattress platform and, in order to get up, he must continually move closer to the edge of the mattress platform during the lift of the mattress platform. At the moment, the handrail does not fully fulfill its role as it is always in the same position with the patient. Getting up is therefore extremely physically demanding.

Poslední známý princip jak podpořit pacienta pri vstáváni je součinnost ošetřujícího personálu v průběhu vstávání. V takovýchto případech je právě ošetřující personál tou podporující a mnohdy nejúčinnější oporou pacientů při vstávání. Nevýhodou je enormní zatížení ošetřujícího personálu, velmi nesnadný přístup k pacientovi a velice složité uchopování, které by negativně nepůsobilo na zdraví pacienta.The last known principle of how to support a patient when getting up is the cooperation of the nursing staff during getting up. In such cases, the nursing staff is the supportive and often the most effective support for getting up. The disadvantage is the enormous burden on the nursing staff, the very difficult access to the patient and the very difficult grip that would not adversely affect the patient's health.

Podstata technického řešeníThe essence of the technical solution

Uvedené nedostatky odstraňuje zařízení pro usnadnění vstávání pacientů z polohovatelného lůžka, podle tohoto technického řešení, jehož podstata spočívá v tom, že je tvořeno ložnou plochou s pravým bočním okrajem a levým bočním okrajem, určeným pro výstup z lůžka. Ložná plocha včetně bočních okrajuje opatřena matrací a postranici. Dále je opatřena madlem, které je v rukojeti madla opatřeno elektronickým ovládacím prvkem, pro polohování ložné plochy za pomoci sloupů, propojených do centrální řídicí jednotky, pro ovládání zdvihu sloupů, opatřených elektronickým prvkem pro snímání polohy. Zařízení má elektronický ovládací prvek výhodně umístěn vedle rukojeti madla. Zařízení má elektronický ovládací prvek výhodně umístěn na integrovaných postranicích. Zařízení má elektronický ovládací prvek výhodně umístěn na sesterském, teleskopickém či pacientském ovladači.The aforementioned drawbacks are eliminated by a device for facilitating the patient's getting up from the adjustable bed, according to the present invention, which consists of a bed surface with a right side edge and a left side edge intended to exit the bed. The loading area including the side edges is provided with a mattress and a siderail. It is further provided with a handrail which is provided with an electronic control element in the handle of the handrail for positioning the loading surface by means of columns connected to the central control unit for controlling the lift of the columns provided with an electronic position sensing element. The device preferably has an electronic control element positioned adjacent to the handle of the handle. The device preferably has an electronic control element located on the integrated sidewalls. The device preferably has an electronic control element located on a nurse, telescopic or patient controller.

V základní poloze je ložná plocha lůžka ve své minimální pozici, tzn. jeden boční okraj ložné plochy je ve výšce Vlmin nad podlahou, stejně jako druhý boční okraj, který je ve výšce V2minIn the basic position, the bed surface is in its minimum position; one side edge of the loading area is at the height Vlmin above the floor, as well as the other side edge, which is at the height V2min

- 1 CZ 23471 Ul nad podlahou. V základní poloze Vlmin - V2min. Aktivací ovládacího prvku započne pohyb ložné plochy, respektive jejich bočních okrajů. Druhý okraj ložné plochy se započne pohybovat maximální možnou rychlostí zvedacího mechanismu do maximální pozice této ložné plochy pri laterálním náklonu. První okraj ložné plochy se ve stejný okamžik započne pohybovat směrem vzhůru do minimální pozice laterálního náklonu pri maximálním zdvihu této ložné plochy. Rychlost pohybu ložné plochy je stanovena poměrem délky trajektorií TI a T2 pohybů obou okrajů ložné plochy v patřičném směru polohování. Rychlost pohybu okraje ložné plochy na straně kam bude pacient vystupovat, je snížena o tolik, aby oba okraje ložné plochy dosáhly své požadované výšky v pokud možno stejném čase. Trajektorie TI znázorňuje pohyb okraje ložné plochy kam pacient nevystupuje. Trajektorie T2 znázorňuje pohyb okraje ložné plochy, kde bude pacient vystupovat z lůžka. Poloha ložné plochy A znázorňuje minimální pozici ložné plochy na rozdíl od polohy B znázorňující maximální pozici ložné plochy bez napolohování do laterálního náklonu. Poloha C ložné plochy znázorňuje pozici ložné plochy na konci pohybu usnadňující vstávání pacientů z lůžek. Ovládací prvek je tvořen dvojicí tlačítek, která mohou být umístěna na integrovaných postranicích, sesterském, teleskopickém či pacientském ovladači nebo nejvýhodněji v rukojeti madla sloužícího jako opora pacienta pri vstávání. Madlo může být připevněno k okraji ložné plochy nebo integrováno do sklopných postranic. Rukojeť madla je osazena elektrickými ovládacími prvky umožňujícími přes centrální řídicí jednotku zahájení, respektive ukončení polohovací sekvence pohybů ložné plochy usnadňující vstávání pacienta z lůžka. Pohyb ložné plochy usnadňující vstávání je možný pouze na lůžkách vybavených libovolným polohovacím mechanismem, který umožňuje paralelní polohování ložné plochy do laterálního náklonu za současného zdvihu ložné plochy. K dosažení takovéhoto pohybu je nezbytné proměnné řízení rychlosti vysouvání podpěr ložné plochy. Podpěrou ložné plochy mohou být lineární elektrické sloupy, pákový zdvihový mechanismus, hydraulické písty apod.Above the floor. In the basic position Vlmin - V2min. Activation of the actuator starts the movement of the loading surface or its side edges. The other edge of the mattress platform begins to move at the maximum possible speed of the lifting mechanism to the maximum position of the mattress platform at lateral tilt. At the same time, the first edge of the mattress platform begins to move upward to the minimum lateral tilt position at the maximum stroke of that mattress platform. The speed of movement of the mattress platform is determined by the ratio of the length of the trajectories T1 and T2 of the movements of both edges of the mattress platform in the appropriate positioning direction. The speed of movement of the edge of the mattress platform on the side where the patient will exit is reduced by such that both edges of the mattress platform reach their desired height at the same time possible. The TI trajectory shows the movement of the edge of the mattress platform where the patient does not exit. The T2 trajectory shows the movement of the edge of the mattress platform where the patient will exit the bed. The position of the mattress platform A shows the minimum position of the mattress platform as opposed to the position B showing the maximum position of the mattress platform without positioning into the lateral tilt. The C-position of the mattress platform shows the position of the mattress platform at the end of the movement to facilitate patient getting up from the beds. The actuator is comprised of a pair of buttons that can be positioned on the integrated sidewalls, a nurse, a telescopic or a patient controller, or most preferably in the handle of the handrail to assist the patient when standing up. The handle can be attached to the edge of the loading area or integrated into the folding side panels. The handle of the handle is equipped with electrical controls enabling the central control unit to start or end the positioning sequence of the bed surface movements to facilitate the patient's getting out of the bed. The movement of the mattress platform is only possible on beds equipped with any positioning mechanism which allows the mattress platform to be positioned parallel to the lateral tilt while the mattress platform is raised. Variable control of the ejection speed of the bed supports is necessary to achieve such movement. The support of the loading area can be linear electric poles, lever lift mechanism, hydraulic pistons, etc.

Vlastní trajektorie pohybu ložné plochy pri vstávání pacienta je tvořena jejími bočními okraji, které se pri vstávání i usedání pacienta vzájemně pohybují. Jeden z okrajů ložné plochy sloužící pro vystoupení z lůžka se pohybuje v rozmezí své minimální pozice nad podlahou, až po svojí maximální pozici pri plném laterální náklonu a maximálním zdvihu ložné plochy ve směru vystupování z lůžka. Oba okraje ložné plochy tento pohyb konají paralelně, a to takovou vzájemnou rychlostí, aby své koncové pozice dosáhly pokud možno v totožný časový okamžik. Vlastní výpočet rychlostí pohybů jednotlivých okrajů ložné plochy se provádí na základě aktuálních pozic podpěrných sloupů prostřednictvím centrální řídicí jednotky pro ovládání zdvihu sloupů, opatřených elektronickým prvkem pro snímání polohy.The trajectory of the movement of the bed when the patient gets up is formed by its side edges, which move relative to each other when getting up and sitting down. One of the edges of the mattress platform extends from its minimum position above the floor up to its maximum position at full lateral tilt and maximum lift of the mattress platform in the direction of exit from the bed. The two edges of the mattress platform perform this movement in parallel at a speed relative to each other so that they reach their end positions at the same time as possible. The actual calculation of the movement speeds of the individual edges of the loading surface is performed on the basis of the current positions of the supporting columns by means of the central control unit for controlling the lifting of the columns provided with an electronic position sensing element.

Pohyb ložné plochy pro pohodlné usednuti na lůžko je analogicky opačný k pohybu pro snadné vstávání z lůžka.The movement of the mattress platform for comfortable sitting on the bed is analogous to the movement for easy getting up from the bed.

Unikátnost tohoto řešení spočívá v konstrukčním provedení a propojení s centrální řídicí jednotkou, což umožňuje polohování ložné plochy způsobem, při kterém se ložná plocha současně zdvihá a vychyluje do pravého nebo levého laterálního náklonu. Pri tomto pohybu se všechny částí ložné plochy vychylují a zdvihají ve směru vstávání pacienta. Je tedy vychýlena zádová postranice, která slouží jako jeden z uchopitelných bodů pri vstávání a dále je vychýleno např, madlo pro snadné vstávání. Madlo i postranice jsou vychýleny vně půdorysný průmět ložné plochy a jsou tak předsunuty před vstávajícího pacienta. Pri současném zdvihu a laterálním náklonu ložné plochy je neustále podepřena celá zadní část pánve a stehenních svalů vstávajícího pacienta ve směru vstávání. Jeho těžiště je postupně vychylováno mimo půdorysný průmět ložné plochy lůžka, čímž se přenáší převážná Část hmotnosti pacienta na jeho vlastní končetiny. Ještě před ukončením zdvihového a náklonného pohybu ložné plochy stojí pacient pevně na svých nohou. V průběhu celého procesu vstávání pacient pouze koriguje pohyb svého těla prostřednictvím madla a zádové postranice.The uniqueness of this solution lies in its construction and connection with the central control unit, which allows positioning of the loading surface in a manner in which the loading surface is simultaneously raised and deflected to the right or left lateral tilt. During this movement, all parts of the mattress platform are deflected and raised in the patient's rising direction. Thus, the back side is deflected, which serves as one of the grasping points when getting up and further deflected, for example, a handle for easy getting up. The handrail and siderails are deflected outside the plan view of the loading area and are thus advanced in front of the patient. With the simultaneous lifting and lateral tilt of the mattress platform, the entire back of the pelvis and thigh muscles of the standing patient are constantly supported in the rising direction. Its center of gravity is gradually deflected outside the plan view of the bed surface, thereby transferring the bulk of the patient's weight to his own limbs. The patient stands firmly on his feet before the lifting and tilting movement of the mattress platform is complete. Throughout the process of getting up, the patient only corrects the movement of his body through the handrail and back siderail.

Výše popsaný pohyb se ovládá pomocí elektrických ovládacích prvků umístěných na integrovaných postranicích, sesterském, teleskopickém či pacientském ovladači nebo nejvýhodněji v rukojeti madla sloužícího jako opora pacienta pri vstávání. Výše uvedeným pohybem lze dosáhnout vychýlení madla pro snadné vstávání mimo půdorysný průmět lůžka a lze snadno vstát. Výše uvedeným pohybem se dosahuje vychýlení těžiště pacienta pri vstávací proceduře mimo půdo- 2 CZ 23471 Ul rysný průmět lůžka, přestože je pacient neustále podepírán plochou ložné plochy. V poslední fázi vstávacího pohybu je již celá hmotnost pacienta přenesena na jeho nohy, které jsou touto váhou postupně zatěžovány. Po celou dobu se pacient drží madla, které je v ideální ergonomické pozici. Pri dokončení pohybu se pouze pustí madla a odchází od lůžka. Madlo je mu po celou dobu vstávacího pohybu dostupné a je mu oporou. Po celou dobu vstávacího pohybu se ložná plocha polohuje tak, že je neustále podporou pro zadní část hýždí a stehen pacienta. Tak jak se postupně pacient vzpřimuje, tak jej ložná plocha neustále plošně podepírá.The above-described movement is controlled by means of electrical controls located on the integrated siderails, the nurse, the telescopic or the patient control, or most preferably in the handle of the handrail to assist the patient when standing up. By the above movement, the handle can be swiveled for easy getting out of the bed projection and can easily get up. By the above-mentioned movement, the patient's center of gravity is deflected during an upset procedure outside the attic, although the patient is constantly supported by the bed surface. In the final phase of the stroke, the patient's entire weight is already transferred to his / her feet, which are gradually loaded with this weight. At all times, the patient holds a handrail that is in an ideal ergonomic position. Upon completion of the movement, the handle is only released and leaves the bed. The handrail is accessible for the entire time of the standing up movement and it supports him. Throughout the upset movement, the mattress platform is positioned so that it is constantly supporting the back of the patient's buttocks and thighs. As the patient gradually straightens up, the bed surface constantly supports him.

Objasnění výkresůClarification of drawings

Technické řešení bude blíže osvětleno pomocí výkresů, na kterých znázorňují obr. 1,2, 3, 4 a 5 dílčí části pohybu ložné plochy pri vstávání pacienta z ložné plochy lůžka. Obr. 6 znázorňuje trajektorie bočních okrajů ložné plochy pri polohování ložné plochy usnadňující vstávání z lůžka. Obr. 7 představuje uložení podpěrných sloupů pod lůžkem.The technical solution will be explained in more detail by means of the drawings, in which Figs. 1, 2, 3, 4 and 5 show the partial parts of the movement of the mattress platform when the patient gets up from the mattress platform. Giant. 6 shows the trajectories of the side edges of the mattress platform in positioning the mattress platform to facilitate getting up from the bed. Giant. 7 shows the support columns support under the bed.

Příklad uskutečněni technického řešeníExample of technical solution

Zařízení podle obr. 1, 2, 3, 4, 5 je tvořeno ložnou plochou I s bočním okrajem 3 a bočním okrajem 4. Ložná plocha 1 včetně bočních okrajů 3 a 4 je opatřena matrací 2. Nežádoucímu pádu pacienta z lůžka zabraňují postranice 5. Ložná plocha 1 je dále vybavena madlem 6, které může být vybaveno elektronickým ovládacím prvkem 2 sloužící pro polohování ložné plochy I do pozice usnadňující vstávání pacienta z lůžka. V základní poloze je ložná plocha 1 lůžka ve své minimální pozici, tzn. okraj 3 ložné plochy 1 je ve výšce Vlmin nad podlahou 8 stejně jako okraj 4, který je ve výšce V2min nad podlahou 8. V základní poloze Vlmin = V2min. Aktivací ovládacího prvku 7 započne pohyb ložné plochy 1, respektive jejích bočních okrajů 3 a 4. Okraj 4 ložné plochy i se započne pohybovat maximální možnou rychlostí pomocí sloupu Sl, do maximální pozice ložné plochy i pri laterálníra náklonu. Okraj 3 ložné plochy i se ve stejný okamžik započne pohybovat pomocí sloupů 2 a 3 směrem vzhůru do minimální pozice laterálního náklonu pri maximálním zdvihu ložné plochy 1. Rychlost pohybu okraje 3 ložné plochy 1 je stanovena poměrem délky trajektorií Tl a T2 pohybů obou okrajů 3 a 4 ložné plochy 1 v patřičném směru polohování. Rychlost pohybu okraje 3 ložné plochy i je snížena o tolik, aby oba okraje 3 i 4 ložné plochy 1 dosáhly své požadované výšky v pokud možno stejném čase. Trajektorie Tl znázorňuje pohyb okraje 4 ložné plochy i, trajektorie T2 znázorňuje pohyb okraje 3 ložné plochy i. Poloha A ložné plochy i znázorňuje minimální pozici ložné plochy 1 na rozdíl od polohy B znázorňující maximální pozici ložné plochy i bez napolohování do laterálního náklonu. Poloha C ložné plochy znázorňuje pozici ložné plochy i na konci pohybu usnadňujícím vstávání pacientů z lůžek. Aktuální laterální náklon ložné plochy je vyznačen písmenem a.The device according to FIGS. 1, 2, 3, 4, 5 consists of a mattress platform 1 with a lateral edge 3 and a lateral edge 4. The mattress platform 1, including the lateral edges 3 and 4, is provided with a mattress 2. The mattress platform 1 is further provided with a handle 6, which may be equipped with an electronic control element 2 for positioning the mattress platform 1 to a position facilitating the patient's getting up from the bed. In the basic position, the bed area of 1 bed is in its minimum position, ie. the edge 3 of the mattress platform 1 is at a height Vlmin above the floor 8 as well as an edge 4 which is at a height V2min above the floor 8. In the initial position Vlmin = V2min. By actuating the control element 7, the movement of the mattress platform 1 or its lateral edges 3 and 4, respectively, begins to move the mattress platform edge 1 with maximum possible speed by means of a column S1 to the maximum position of the mattress platform even at lateral tilt. At the same time, the edge 3 of the mattress platform 1 begins to move upwards to the minimum lateral tilt position with the columns 2 and 3 at maximum lift of the mattress platform 1. The speed of the edge 3 of the mattress platform 1 is determined by 4 in the appropriate positioning direction. The speed of movement of the edge 3 of the mattress platform 1 is reduced by such that both the edges 3 and 4 of the mattress platform 1 reach their desired height at the same time possible. The trajectory T1 shows the movement of the edge 4 of the mattress platform i, the trajectory T2 shows the movement of the edge 3 of the mattress platform i. The position A of the mattress platform 1 shows the minimum position of the mattress platform 1. Position C of the mattress platform shows the position of the mattress platform even at the end of the movement to facilitate patient getting up from the beds. The current lateral tilt of the mattress platform is indicated by the letter a.

Nej častěji užívaným řešením je propojení podvozku a ložné plochy i lůžka pomocí lineárních sloupů Sl, S2, a S3. Pro dosažení požadovaného pohybu je zapotřebí užít minimálně tří zdvihových sloupů, které jsou umístěny mezi ložnou plochou i lůžka a podvozkem. Zpravidla bývají dva sloupy vedle sebe v nožní části lůžka (pod stehny) a jeden sloup v hlavové části lůžka (pod zády). Tyto sloupy Sl, S2 a S3 jsou propojeny napájecími a komunikačními vodiči s centrální řídicí jednotkou. Ta je připojena k elektrické síti a v ní je umístěna stěžejní výkonová a řídicí část elektroniky. Do této centrální řídicí jednotky jsou následně připojeny různé typy ovladačů, které zajišťují přenos informací mezi uživatelem a centrální řídicí jednotkou. Tyto ovladače mohou být vybaveny ovládacími tlačítky či dotykovými displeji a dále celou řadou různých zobrazovacích jednotek.The most frequently used solution is the connection of the chassis and the loading area and bed by means of linear columns S1, S2, and S3. To achieve the required movement, it is necessary to use at least three masts, which are located between the bed and bed and the chassis. Usually, two columns are side by side in the foot part of the bed (under the thighs) and one column in the head part of the bed (under the back). These columns S1, S2 and S3 are connected by supply and communication wires to the central control unit. It is connected to the mains and contains the main power and control part of the electronics. Various types of controllers are then connected to this central control unit to provide information transfer between the user and the central control unit. These controls can be equipped with control buttons or touch screens and a variety of different display units.

Navržené řešení je velice výhodné ve spojení s madlem 6 pro snadné vstávání, které je umístěno na okraji lůžka nebo které se vysouvá z postranice 5 lůžka. Na lůžku jsou např. umístěna dvě madla 6, jedno na levém boku a druhé na pravém boku lůžka. Každé z těchto madel 6 je osazeno dvěma tlačítky. Jedním pro zdvih ložné plochy i pri vstávání a naopak druhým pro klesání ložné plochy i pri usedání na lůžko. Tyto ovládací prvky v madlech 6 pro snadné vstávání jsou propojeny s centrální řídicí jednotkou, která vyhodnocuje jejich povely. Tyto ovládací prvky musejí být k centrální řídicí jednotce připojeny paralelně, neboť stisknutí tlačítka vzhůru na každé straněThe proposed solution is very advantageous in connection with the handrail 6 for easy standing which is located on the edge of the bed or which extends from the side of the bed 5. For example, two handles 6 are located on the bed, one on the left side and the other on the right side of the bed. Each of these handles 6 is fitted with two buttons. One for lifting the platform even when getting up and the other for lowering the platform even when sitting on the bed. These controls in the handrails 6 for easy getting up are connected to a central control unit which evaluates their commands. These controls must be connected to the central control unit in parallel, as the button is pushed up on each side

-3 CZ 23471 Ul lůžka způsobí jiný pohyb ložné plochy I. Pokud bude stisknuto tlačítko na levém boku lůžka, započne pohyb ložné plochy 1, který je vhodný pro vystoupení resp. nastoupení na lůžko z jeho levého boku. V případě stisknutí tlačítka na pravém boku je tomu analogicky s tím rozdílem, že započne vhodný pohyb ložné plochy 1 pro vztyk resp. usednutí na lůžko z pravé strany lůžka.If the button on the left side of the bed is pressed, the movement of the mattress platform 1, which is suitable for disembarking or disengaging, starts. getting on the bed from his left side. In the case of pressing the button on the right side, this is analogous except that a suitable movement of the mattress platform 1 for the erection and / or lift-up is started. sitting on the bed from the right side of the bed.

Vlastní pohyb ložné plochy i je tvořen kombinací pohybů sloupů, které propojují ložnou plochu I s podvozkem. Sekvence pohybů je závislá na konstrukci lůžka, na omezujících podmínkách pohybů, tj, takových podmínkách, které zabraňují kolizi jednotlivých pohybujících se dílů s díly statickými, např. ložná plocha I narazí do podvozku apod.The actual movement of the loading surface i is formed by a combination of column movements, which connect the loading surface I with the chassis. The sequence of movements is dependent on the design of the bed, the limiting conditions of the movements, ie conditions which prevent the collision of the individual moving parts with the static parts, eg the loading surface I hits the chassis etc.

Výsledného pohybu lze dosáhnout za předpokladu, že je známa aktuální poloha ložné plochy 1. Všechny zdvihové sloupy Sl, S2 a S3 jsou vybaveny elektronickým prvkem pro snímání polohy, a proto v libovolném čase je známa jejich aktuální poloha vysunutí, resp. zasunutí. Ložná plocha Ije podepřena např. 3 sloupy, přičemž dva jí podpírají v nožní Části pod stehny a jeden ve středu pod zádovým dílem. Tímto rozložením sloupů lze ložnou plochu 1 naklánět hlavou dolů/nohama nahoru a naopak Sloupy SI a S2 pod stehenním dílem se synchronně zasouvají na rozdíl od sloupu S3 pod zády, který se vysouvá a naopak. Dále je možno ložnou plochu I naklánět do stran, tzn. k levému 4 resp. pravému 3 okraji ložné plochy 1. Tento pohyb je způsoben asynchronním pohybem sloupů SI a S2 pod stehenním dílem, kdy se jeden zasouvá a druhý vysouvá, přičemž sloup S3 pod zádovým dílem setrvává ve své pozici. Řídicí jednotka ovládá pohyby všech sloupů na základě akčních zásahů obsluhy prostřednictvím ovládacích prvků 2 na ovladačích či na madle 6 pro snadné vstávání.The resulting movement can be achieved provided that the current position of the mattress platform 1 is known. All lift columns S1, S2 and S3 are equipped with an electronic position sensing element, and therefore their current position of extension or extension is known at any time. retract. The loading surface 1 is supported, for example, by 3 columns, two supporting it in the leg part under the thighs and one in the center under the back panel. With this column arrangement, the loading surface 1 can be tilted upside down / legs upwards and vice versa The columns S1 and S2 below the thigh section are synchronously retracted, unlike the S3 under the back, which is extended and vice versa. Furthermore, the loading surface I can be tilted to the sides, i.e. the side surface. to the left 4 resp. This movement is caused by the asynchronous movement of the columns S1 and S2 below the thigh portion, one of which is retracted and the other extends, the column S3 under the back portion remaining in position. The control unit controls the movements of all columns based on operator action by means of the controls 2 on the controls or on the handle 6 for easy getting up.

Příklad pro ložnou plochu I v nejnižší možné pozici A. V tuto chvíli chce pacient vstát z okraje 3 lůžka, a proto stiskne tlačítko nahoru na madle 6 pro snadné vstávání na této straně. Tuto informací obdrží řídicí jednotka a vyhodnotí aktuální pozici ložné plochy I pomocí elektronického prvku pro snímání polohy sloupů Sl. S2 a S3. Akční zásah přišel z ovládacího prvku 7, z okraje 3 ložné plochy I, a proto bude následovat sekvence pohybů, které usnadní vstávání pacienta na pravou stranu lůžka. Centrální řídicí jednotka vyhodnotí stávající pozici vzdálenějšího levého sloupu Sl. pod stehenním dílem, od strany na kterou chce pacient vstát. Řídicí jednotka zná aktuální pozici sloupu Sl, pomocí elektronického prvku pro snímání polohy, což znamená, že tento sloup Sl je nutno vysunout do jeho maximální pozice. Rozdílem maximální a stávající pozice se spočítá délka vysunutí. Dále se počítá pravý sloup S2. Opět se zjistí jeho aktuální pozice, která se odečte od jeho maximální pozice při maximálním náklonu a zdvihu ložné plochy I. Tím se získá délka dráhy vysunutí pravého sloupu S2. Následně se pokračuje výpočtem pro střední sloup S3. Aktuální pozice sloupu S3 je známa, takže, koncová pozice je střední pozice mezi maximálně vysunutým sloupem Sl a maximálně vysunutým sloupem S2 pri plném náklonu ložné plochy L Od této pozice se odečte stávající pozice, a tím se zná délka vysunutí pro S3. Následně se započne maximální rychlostí vysouvat sloup Sl. Tato max. rychlost je referenční rychlost vysunu, která je závislá na zatížení ložné plochy I. Dále centrální řídicí jednotka paralelně vysouvá sloupy S2 a S3 dílčími poměry rychlostí tak, aby všechny tři sloupy SI, S2 a S3 dosáhly své koncové pozice ve stejný okamžik.Example for the mattress platform I in the lowest possible position A. At this point, the patient wants to get up from the edge of the 3 bed and therefore presses the up button on the handle 6 for easy standing on this side. The control unit receives this information and evaluates the current position of the loading area I by means of the electronic column position sensing device S1. S2 and S3. The action hit came from the actuator 7, from the edge 3 of the mattress platform I, and therefore a sequence of movements will follow that will facilitate the patient's getting up on the right side of the bed. The central control unit evaluates the current position of the far left column S1. under the thigh part, from the side on which the patient wants to get up. The control unit knows the current position of the column S1 by means of an electronic position sensing element, which means that the column S1 must be extended to its maximum position. The extension length is calculated by the difference between the maximum and the current position. The right column S2 is then calculated. Again, its current position is determined, which is subtracted from its maximum position at maximum tilt and lift of the mattress platform I. This gives the length of the ejection path of the right column S2. Subsequently, the calculation is continued for the middle column S3. The current position of the S3 column is known, so that the end position is the middle position between the maximum extended column S1 and the maximum extended column S2 at full tilt of the loading area L The current position is subtracted from this position, thus knowing the extension length for S3. The column S1 is then extended at maximum speed. This max. Speed is the ejection reference speed, which is dependent on the load on the loading surface I. Further, the central control unit extends the columns S2 and S3 in parallel at partial speed ratios so that all three columns S1, S2 and S3 reach their end position at the same time.

Ložná plocha I lůžka se naklápí na obě strany, a to dle potřeby pacienta, na které straně lůžka požaduje vstát. Polohuje-li ovládacími prvky na pravé straně lůžka, tj. vstávacím madlem 6, s ovladačem 7 v postranici 5, polohuje se pravý okraj 3 dolů, levý okraj 4 nahoru a pacient vystupuje vpravo. Polohuje-li ovládacími prvky na levé straně lůžka, výstup z ložné plochy Ije proveden na levé straně.The bed area I of the bed is tilted to both sides, depending on the patient's needs, on which side of the bed he wants to get up. When positioning with the controls on the right side of the bed, i.e., the rising handle 6, with the actuator 7 in the side 5, the right edge 3 is down, the left edge 4 is up, and the patient exits to the right. If it is positioned by the controls on the left side of the bed, the output from the mattress platform I is made on the left side.

Claims (8)

NÁROKY NA OCHRANUPROTECTION REQUIREMENTS 1. Zařízení pro usnadnění vstávání pacientů z polohovatelného lůžka, vyznačující se tím, že je tvořeno ložnou plochou (1) s pravým bočním okrajem (3) a levým bočním okrajem (4), určeným pro výstup z lůžka, přičemž ložná plocha (1) včetně bočních okrajů (3) a (4) jeA device for facilitating the patient's getting up from an adjustable bed, characterized in that it comprises a bed surface (1) with a right side edge (3) and a left side edge (4) intended for leaving the bed, the bed surface (1) including the side edges (3) and (4) thereof -4CZ 23471 Ul opatřena matrací (2) a postranicí (5) a dále je opatřena madlem (6), které je v rukojeti madla (6) opatřeno elektronickým ovládacím prvkem (7), pro polohování ložné plochy (1) za pomoci sloupů (Sl, S2, S3), propojených do centrální řídicí jednotky, pro ovládání zdvihu sloupů (Sl, S2, S3), opatřených elektronickým prvkem pro snímání jejich polohy.23471 U1 is provided with a mattress (2) and a siderail (5) and is further provided with a handle (6) provided with an electronic control element (7) in the handle of the handle (6) for positioning the loading surface (1) by means of columns ( S1, S2, S3) connected to a central control unit for controlling the lift of the columns (S1, S2, S3) provided with an electronic element for sensing their position. 2. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že elektronický ovládací prvek (7) je výhodně umístěn vedle rukojetí madla (6).Device according to claim 1, characterized in that the electronic control element (7) is preferably located next to the handles of the handle (6). 3. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že elektronický ovládací prvek (7) je výhodně umístěn na integrovaných postranicích (5).Device according to claim 1, characterized in that the electronic control element (7) is preferably located on the integrated side walls (5). 4. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že elektronický ovládací prvek (7) je výhodně umístěn na sesterském, teleskopickém či pacientském ovladači.Device according to claim 1, characterized in that the electronic control element (7) is preferably located on a nurse, telescopic or patient controller. 3 výkresy3 drawings Seznam vztahových značek:List of reference marks: 1 ložná plocha1 loading area 2 matrace2 mattresses 3 pravý okraj ložné plochy3 shows the right edge of the mattress platform 4 levý okraj ložné plochy4 left edge of the mattress platform 5 postranice5 siderails 6 madlo6 handle 7 ovládací prvek7 control 8 podlaha8 floor A ložná plocha v nejnižší pozici B ložná plocha v nejvyšší poziciA loading area in the lowest position B loading area in the highest position C ložná plocha v nejvyšší pozici při maximálním bočním náklonu T2 trajektorie pohybu pravého okraje ložné plochy TI trajektorie pohybu levého okraje ložné plochyC loading surface in the highest position at maximum lateral tilt T2 trajectory of movement of the right edge of the mattress platform TI trajectory of movement of the left edge of the mattress platform 51 sloup levý51 left pillar 52 sloup pravý52 right pillar 53 sloup střední53 middle pole VI min, V2min - minimální výška okraje ložné plochy VI, V2 - aktuální výška okraje ložné plochy VImax, V2max - maximální výška okraje ložné plochy a aktuální úhel laterálního náklonu ložné plochy vůči horizontále.VI min, V2min - minimum height of the platform edge VI, V2 - actual height of the platform edge VImax, V2max - maximum height of the platform edge and current angle of lateral tilt of the platform to the horizontal.
CZ201225532U 2012-01-26 2012-01-26 Device for facilitating getting up of patients from positionable bed CZ23471U1 (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ201225532U CZ23471U1 (en) 2012-01-26 2012-01-26 Device for facilitating getting up of patients from positionable bed

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ201225532U CZ23471U1 (en) 2012-01-26 2012-01-26 Device for facilitating getting up of patients from positionable bed

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ23471U1 true CZ23471U1 (en) 2012-03-01

Family

ID=45809983

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ201225532U CZ23471U1 (en) 2012-01-26 2012-01-26 Device for facilitating getting up of patients from positionable bed

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ23471U1 (en)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US11801176B2 (en) Patient stand assist devices with features for governing the assist path
US10299977B2 (en) Multi-functional and multipositional bed
JP6014497B2 (en) Furnishings (positionable chairs)
TW201634025A (en) Exoskeleton device with sitting support and method of operation thereof
US10363187B2 (en) Methods and apparatus for moving a patient from a reclining position to an upright sitting position
WO2017060964A1 (en) Assistance robot
US20100154116A1 (en) Wheelchair transfer device
TWI619452B (en) Bed device
JP5258883B2 (en) Patient bed with wheelchair and wheelchair
JP6362144B2 (en) Patient position change system
KR20150058166A (en) Care method and care robot used therein
US11278756B2 (en) System and method for bodily support
WO2016058418A1 (en) Chair capable of strengthening and massaging
KR101885112B1 (en) System for rehabilitation training
ITUA20163483A1 (en) ROBOTIC DEVICE FOR THE VERTICALIZATION AND MOBILITY OF SERIOUS DISABLED MOTORS
JP2013056041A (en) Standing assistance system
WO2014029988A1 (en) Leg lifter apparatus
US11478082B2 (en) Care chair
JP4341105B2 (en) Lower limb rehabilitation device
CN104013515B (en) One helps seat walking aid
JP2010279396A (en) Transfer implement for care
KR20130098508A (en) A moving method for a patient paralyzed from the waist down
JP2010162196A (en) Bed apparatus, and sitting-up method using the same
CZ23471U1 (en) Device for facilitating getting up of patients from positionable bed
JP2016144628A (en) Care taker assist device

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20120301

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20160122

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20190605

MK1K Utility model expired

Effective date: 20220126