CZ23207U1 - Expanzní dvoustupňová turbína - Google Patents
Expanzní dvoustupňová turbína Download PDFInfo
- Publication number
- CZ23207U1 CZ23207U1 CZ201124983U CZ201124983U CZ23207U1 CZ 23207 U1 CZ23207 U1 CZ 23207U1 CZ 201124983 U CZ201124983 U CZ 201124983U CZ 201124983 U CZ201124983 U CZ 201124983U CZ 23207 U1 CZ23207 U1 CZ 23207U1
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- impeller
- expansion
- turbine
- stage
- common shaft
- Prior art date
Links
Landscapes
- Engine Equipment That Uses Special Cycles (AREA)
Description
Oblast techniky
Technické řešení se týká expanzní dvoustupňové turbíny, zejména pro solární systémy, vybavenou vysokotlakým a nízkotlakým stupněm pro expanzi tlakového pracovního média, zvláště s nízkým bodem varu a pro případné využívání energií odpadních plynů a tepla, resp. energií nízkopotencionálních, například z kogeneraěních jednotek, energovodů apod.
Stávající stav techniky
Pro přeměnu tlaku proudící látky na mechanickou energii se používají stroje pístové nebo proudové. Liší se od sebe především tím, jak se uskutečňuje přeměna energie. V pístovém stroji tlak io proudící látky působí přímo na píst, kdežto v proudových strojích se nejprve v trysce převede na rychlost, s kterou proudící látka vstupuje na oběžné lopatky, ve kterých se změní směr nebo rychlost nebo obojí, a to pak vyvolává na lopatce sílu. Proudové stroje mívají vyšší mechanickou účinnost, a proto se využívají převážně pro velké výkony a velké objemy proudící látky, jakož i tam, kde je zapotřebí docílit vysokých otáček.
Nevýhodou obou typů strojů přeměňujících energii proudící látky na energii mechanickou je náročnost konstrukční, a tedy i ekonomická. Pro případné využívání energií odpadních plynů a energií nízkopotenciálních lze uvedená technická řešení jen stěží ekonomicky využít.
Jedním z řešení, které uvedené nevýhody měly podstatnou měrou odstranit je turbína na tlakové plynné médium, vybavená rotorem tvořeným dutým nábojem s otvory, v nichž jsou upevněny radiálně orientované podélné prvky, jejichž délka je nejméně patnáctinásobkem jejich příčného rozměru a jejich vzájemná vzdálenost od sebe má hodnotu ne menší než je jejich příčný rozměr. Do skříně s rotorem je tangenciálně k obvodu rotoru zaústěna nejméně jedna tryska.
Turbína, řešená v podstatě na způsob Peltonovy turbíny, resp. mlýnského kola s homím náhonem, neobsahuje žádné vnitřní regulační prvky, ani neřeší problematiku kondenzace plynného média, není tudíž vhodná pro její zapojení v obvodech solárních systémů.
Podstata technického řešení
Uvedené nevýhody známých expanzních turbín a jejich nezpůsobilost být zapojeny do rozvinutých solárních systémů, zaměřených zejména na přímou výrobu elektrické energie namísto pouhého získávání tepla, odstraňuje podle technického řešení z velké části expanzní dvoustupňová turbína s vysokotlakým a nízkotlakým stupněm pro expanzi progresivního tlakového pracovního média, zvláště s nízkým bodem varu, vybavená společným hřídelem oběžných kol obou turbínových stupňů, která s vysokou účinností a s malým obestavěným prostorem je sestavena tak, že ke společnému hřídeli je souose na ložiskovém nástavci turbínového statoru přiřazena alespoň jedna planetová převodovka spřažena se souose uspořádaným elektrickým generátorem, pod nímž je v ložiskovém nástavci uspořádán alespoň jeden tangenciálně uspořádaný vstupní otvor pro tlakové pracovní médium s pokračujícím spirálovitým kanálem ústícím do obtokového kanálu kolem společného hřídele, od jehož úrovně je společný hřídel dutý a zároveň opatřen vstupními radiálními otvory k pronikání pracovního tlakového média dál do systému výtokových trysek prvního oběžného kola turbíny.
Pro efektivní pronikání pracovního tlakového média do systému výtokových trysek prvního oběžného kola turbíny je podle technického řešení výhodné, že vstupní radiální otvory do duté části společného hřídele, jsou opatřeny aerodynamicky upravenými náběžnými a odtokovými hranami, čímž je vytvářen první předstupeň efektivního využití tlakového pracovního média.
Koncepce expanzní dvoustupňové turbíny podle technického řešení přináší zvláště výhodu v tom, že nad a pod vstupními radiálními otvory je společný hřídel těsněn v ložiskovém nástavci radiálními hřídelovými ucpávkami běžného typu.
-1 CZ 23207 Ul
Výhodné uspořádání expanzní turbíny se podle technického řešení jeví v uspořádání, podle kterého je první vysokotlaký stupeň tvořen souose na společném hřídeli pro přívod tlakového média uspořádaného prvního oběžného kola, tvořeného plochým rotačním tělesem s nálitky po svém obvodu se zabudovanými tangenciálně uspořádanými výtokovými tryskami a k němuž je osově 5 připojeno druhé lopatkové oběžné kolo druhého nízkotlakého stupně, přičemž oba stupně jsou obklopeny statorem, sestávajícím ze vzájemně rozebíratelné dvojice horního přírubového tělesa a spodního přírubového tělesa, vytvářející pro první oběžné kolo okrouhlou expanzní komoru na vnitřním povrchu opatřenou soustavou šikmo uspořádaných vodicích drážek k usměrnění toku expandovaného pracovního média na lopatky rozváděcího prstence umístěného neotočně pod prvním oběžným kolem v sedle spodního přírubového tělesa kolem lopatek druhého lopatkového oběžného kola nad vyprofilovaným výtokovým otvorem ve spodním přírubovém tělese, tvořícího současně druhý stator lopatkového druhého oběžného kola druhého nízkotlakého stupně, přičemž výtokové trysky jsou prostřednictvím výtokových zakřivených kanálů upořádaných v tělese prvního oběžného kola vzájemně prostřídané napojeny na dva vzájemně výškově odsazené obtokové kanály, propojené řízené v závislosti na vstupním tlaku pracovního média s osovým otvorem dutého hřídele prostřednictvím samočinného vtokového ventilu s plunžrovou trubkovou kuželkou axiálně posuvně uspořádanou v dutém mezikruží na výběhu konce dutého hřídele.
Zvláště výhodné se jeví pro využití zbytkového tepla ze solárních výměníků nebo z jiných tepelných zdrojů solárního systému a pro zvýšení termodynamické účinnosti turbíny, že plášť horního a/nebo spodního přírubového tělesa statoru turbíny je vybaven alespoň jedním vnitřním kanálem s alespoň jedním vnějším přívodem/výstupem externího ohřátého nebo chladicího média, přičemž k regulaci jeho toku je výhodné, že v pláštích přírubových těles nebo jsou uspořádány jímky pro teplotní snímače k příslušné regulaci.
Uspořádání statoru s vnitřním tepelným výměníkem zabezpečuje vhodnou regulaci pracovních podmínek turbíny a to zvláště tím, že se tlakové pracovní médium i po expanzi udržuje nadále v plynném stavu a může pak účinně odevzdávat energii ve formě zvýšeného tlaku a také v kinetické formě do druhého stupně turbíny.
Z hlediska výrobního je podle technického řešení výhodné, že první oběžné kolo prvního stupně turbíny je sestaveno ze dvou vzájemně za pomocí šroubů spojených rotačních těles s rovinou vzájemného styku probíhající středy všech výtokových trysek, napojených pak na trubice uložené v zakřivených zahloubeních probíhajících v rovině vzájemného styku obou rotačních těles.
Přehled obrázků na výkresech
Další výhody a účinky v uspořádání dvoustupňové expanzní turbíny jsou patrny z připojených výkresů, kde značí:
obr. 1 šikmý pohled na upořádání turbíny s řezem statoru vedeného její hlavní osou, s vyznačením uspořádání ložiskového nástavce na statoru turbíny pro uchycení alespoň jedné planetové převodovky a elektrického generátoru, obr. 2 řez statorem turbíny vedeného její hlavní osou v čelním pohledu, s vyznačením alespoň jednoho tangenciálně uspořádaného vstupního otvoru pro tlakové pracovní médium s pokračují40 cím spirálovitým kanálem ústícím do obtokového kanálu kolem společného hřídele, od jehož úrovně je společný hřídel dutý a zároveň opatřen vstupními radiálními otvory k pronikání pracovního tlakového média dál do systému výtokových trysek prvního oběžného kola turbíny, a ukazující anuloidní profil dutiny statoru pro oběžné kolo prvního stupně, včetně pohledu na rozváděči prstenec s rozváděcími lopatkami pro lopatkové druhé oběžné kolo, osově spojené s oběžným kolem prvního stupně turbíny, obr. 3 částečný rez v šikmém pohledu na kompletní složení a provedení obou oběžných kol turbíny; na částečném řezu vyznačení uspořádání samočinného vtokového ventilu vstupního média do ve dvou úrovních uspořádaných obtokových kanálů v tělese oběžného kola prvního stupně, do
-2CZ 23207 Ui nichž jsou vzájemně prostřídané zaústěny výtokové kanály v tělese oběžného kola prvního stupně pro jeho výtokové trysky, obr. 4 vodorovný řez ložiskovým nástavcem v úrovni tangenciálně uspořádaného vstupního otvoru pro tlakové pracovní médium s pokračujícím spirálovitým kanálem ústícím do obtokové5 ho kanálu kolem společného hřídele, s vyznačením jeho vyprofilovaných vstupních radiálních otvorů k pronikání pracovního tlakového média dál do systému výtokových trysek prvního oběžného kola turbíny, obr. 5 podélný řez plunžrovou trubkovou kuželkou samočinného vtokového ventilu pro rozvod tlakového média do nad sebou uspořádaných obtokových kanálů pro výtokové kanály v tělese ío oběžného kola prvního stupně turbíny.
obr. 6 částečný řez v šikmém pohledu na kompletní složení a provedení obou oběžných kol turbíny s vyznačením složení prvního oběžného kola prvního stupně turbíny ze dvou vzájemně za pomocí šroubů spojených rotačních těles, s rovinou vzájemného styku probíhající středy všech výtokových trysek, které jsou napojeny na trubice, pro které jsou v rovinách vzájemného styku rotačních těles vytvořena patřičná zahloubení.
Příklad provedení technického řešení
Expanzní dvoustupňová turbína (dále jen turbína), sestává podle jednoho z možných uspořádání a jak naznačeno na připojených obrázcích ze statoru I, tvořeného vzájemně rozebíratelnou dvojicí horního přírubového tělesa 2 a spodního přírubového tělesa 3. Po vzájemném spojení obou přírubových těles 2, 3 je v příslušné dutině ve statoru 1 vytvořena okrouhlá expanzní komora 4, v podstatě tvořící anuloid (rotační elipsoid), radiálně protínaný vnějším obvodem prvního oběžného kola 5 turbíny, resp. jeho nálitky 6 s výtokovými tryskami 7, rozmístěnými tangenciálně po řečeném obvodu prvního oběžného kola 5.
Vnitřní povrchy expanzní komory 4 jsou opatřeny soustavou šikmo uspořádaných vodicích drá25 žek 8 k usměrnění toku expandovaného tlakového pracovního média na lopatky 9 rozváděcího prstence JO, umístěného neotočně pod prvním oběžným kolem 5 turbíny v sedle 1_1 spodního přírubového tělesa 3. Sedlo I zároveň tvoří začátek příslušně vyprofilovaného výtokového otvoru 12, současně tvořícího stator 13 lopatkového druhého oběžného kola 14 druhého stupně turbíny, osově spojeného se spodkem prvního oběžného kola 5 turbíny prostřednictvím šroubu 5 nebo jiným elementem (obr. 2). Výtokový otvor 12 turbíny je napojen například na neznázoměný rekuperátor a kondenzátor soustavy, v níž je turbína provozována.
Kromě všech výše naznačených úprav statoru I turbíny, patří k jeho vybavení chladicí/ohřevný systém, tvořený například alespoň jedním vnitřním kanálem 16 v plášti horního přírubového tělesa 2 nebo spodního přírubového tělesa 3 s neznázoměným vnějším přívodem/výstupem externího ohřátého nebo chladicího média. V pláštích přírubových těles 2 nebo 3 jsou zabudovány jímky 17 pro teplotní snímače.
První oběžné kolo 5 prvního stupně turbíny je vytvořeno jako převážně ploché rotační těleso, m.j, s funkcí setrvačníku, které je po svém obvodu opatřeno nálitky 6 se zabudovanými výtokovými tryskami 2 ve formě Lavalových trysek, s výměnnými koncovými nástavci 28 (obr. 3).
Nálitky 6 pro výtokové trysky 7 jsou patřičně po směru otáčení prvního oběžného kola 5 aerodynamicky upraveny.
V jiném příkladu provedení (obr. 6) je první oběžné kolo 5 prvního stupně turbíny sestaveno ze dvou vzájemně za pomocí šroubů 52 spojených rotačních těles 53, 54 s rovinou vzájemného styku probíhající středy všech výtokových trysek 7 a kteréžto takto upravené první oběžné kolo 5 se svým konečným tvarem neliší od homogenního oběžného kola 5 popsaného výše. V této konstrukci, která to umožňuje, jsou však výtokové zakřivené kanály 18 nahrazeny trubicemi 56, pro které jsou v rovinách vzájemného styku rotačních těles 53, 54 vytvořena zahloubení 57. Za použití trubic 56 se snadněji provádí eventuální výměna blíže neznázoměných výměnných konco-3CZ 23207 Ul vých nástavců 28 výtokových trysek 7, přičemž se zároveň výroba celého prvního oběžného kola zjednoduší, zpřesní apod.
Tlakové médium je do výtokových trysek 7 dopravováno prostřednictvím výtokových zakřivených kanálů 18 (obr. 4), resp. trubic 56 upořádaných v tělese prvního oběžného kola 5, kde sek5 venčně (vzájemně prostřídané) navazují na dva vzájemně výškově odsazené obtokové kanály 19, 20 řízené otevírané nebo Škrcené prostřednictvím plunžrové trubkové kuželky 21 samočinného vtokového ventilu 22 v závislosti na tlaku vstupního pracovního média. Trubková kuželka 21 je axiálně posuvně uspořádána na výběhu 23 konce duté části společného hřídele 24, nesoucího prostřednictvím příruby 25 první oběžné kolo 5 turbíny. Trubková kuželka 21 je axiálně odpruío žena tlačnou pružinou 26, vsazenou do dutého mezikruží 27 u výběhu 23 konce společného hřídele 24 (obr. 5) a je na svém spodku opatřena úpravou pro vznik plunžrového efektu, například tak, že ne úplně těsní v sedle apod.
Společný hřídel 24, sloužící k přívodu tlakového pracovního média do prvního běžného kola 5 turbíny, je prostřednictvím dvou ložisek 29 a 30 (obr. 3) uložen v ložiskovém nástavci 31 na homí části horního přírubového tělesa 2. Nad ložiskem 30 je společný hřídel 24 propojen s centrálním kolem 32 planetové převodovky 33 k redukci otáček společného hřídele 24 pro generátor elektrického proudu, uchyceného spolu s planetovou převodovkou 33 prostřednictvím šroubů na osovém a osazeném výběhu 36 ložiskového nástavce 31 (obr. 1, 2).
V oblasti pod osovým a osazeným výběhem 36 je ložiskový nástavec 31 opatřen například ales2o poň jedním nálitkem 37 s tangenciálně vzhledem k hlavní ose turbíny uspořádaným alespoň jedním vstupním otvorem 38 (obr. 1, 2) pro vstup tlakového pracovního média, a z něj pokračujícím spirálovitým kanálem 39 do obtokového kanálu 40 kolem společného hřídele 24 (obr. 4). V úrovni řečeného obtokového kanálu 40 je společný hřídel 24 upraven jako dutý a je opatřen vstupními radiálními otvory 41 s vhodně aerodynamicky upravenými náběžnými a odtokovými hranami 42, 43 za účelem dalšího účinného pronikání tlakového pracovního média do systému trysek 7 prvního oběžného kola 5 turbíny. Nad a pod těmito vstupními radiálními otvory 41 je společný hřídel 24 těsněn v ložiskovém nástavci 31 patřičnými hřídelovými ucpávkami 44, 45 (obr. 1, 2) vyhovujícího a jednoduchého provedení, než je tomu například u čelních ucpávek.
Planetová převodovka 33 (obr. 1 a 2) je v příkladu jejího provedení tvořena zmíněným centrál30 ním kolem 32, satelity 46, unášečem 47 satelitů 46 a korunovým kolem 48. Centrální kolo 32, korunové kolo 48 a unášeč 47 satelitů 46 mají společnou osu. Satelity 46 jsou otočně uloženy na unášeči 47 a jsou v záběru s centrálním kolem 32 i s korunovém kolem 48, které je v daném případu realizováno jako neotočné, resp. brzděné, v důsledku čehož se satelity 46 zpomaleně odvalují po vnitřním ozubení stojícího korunového kola 48 a kroutící moment se odebírá z unášeče 47 satelitů 46. Unášeč 42 satelitů 46 je otočně a souose s centrálním kolem 32 uchycen v ložiskovém víku 49 na statoru 50 generátoru 34. Rotor 51 generátoru 34 je spřažen s řečeným unášečem 47 satelitů 46.
Eventuálním neznázoměným spojením více planetových převodů lze získat vícestupňovou neznázoměnou planetovou převodovku 33, resp. planetová převodovka 33 může být vybavena nez40 názoměnou soustavou různých spojek nebo třecích elementů k brzdění nebo odbrzdění některých částí planetové převodovky 33 k řízení výstupních otáček pro rotor 51 generátoru 34 apod. Funkce turbíny je následující:
Vysoce ohřáté a stlačené tlakové médium, jímž jsou páry například toluenu, izobutanu apod., vstupující pres tangenciální vstupní otvor 38 s dále přes spirálovitý kanál 39, obtokový kanál 40 a vstupní radiální otvory 41 do duté Části společného hřídele 24, posune plunžrovým efektem z klidové polohy plunžrovou trubkovou kuželku 21 samočinného vtokového ventilu 22 až tak, že se přinejmenším otevře nátok tlakového pracovního média do spodního obtokového kanálu 19 a k následnému proudění tlakového média do základní skupiny výtokových zakřivených kanálů Γ8 a dále do k nim přiřazených výtokových trysek 2 tangenciálně umístěných na obvodu prvního oběžného kola 5 prvního stupně turbíny. To postačuje k rozběhu turbíny prostřednictvím jejího
-4CZ 23207 Ul prvního oběžného kola 5. Při zvyšování otáček prvního oběžného kola 5 se začnou uplatňovat i odstředivé síly, vyvolávající zrychlené proudění tlakového pracovního média, resp. jeho zvýšený přetlak před vstupem do zmíněných výtokových trysek 7. Kromě zvýšené výtokové rychlosti tlakového média z výtokových trysek 7 a zvětšení jeho vytékajícího objemu, nastává další efekt, kdy z výtokových trysek 2 prudce vystupující tlakové pracovní médium intenzivně expanduje do expanzní komory 4, kde ochlazuje její povrch.
Turbína je vysokootáčková reakčního typu, u níž jsou otáčky dané průměrem rotoru prvního oběžného kola 5, expanzním poměrem a fyzikálními vlastnostmi tlakového pracovního média. Na výstupech z výtokových trysek 2 se může dosahovat nadzvukové rychlosti proudění, tedy až 1200 m/s. Pokud po expanzi a odevzdání energie má tlakové pracovní médium ještě dostatek kinetické energie, pak se expandované tlakové pracovní médium se zbytkovou částí kinetické energie směruje šikmo uspořádanými vodícími drážkami 8 expanzní komory 4 na druhé lopatkové druhé kolo 14 druhého stupně turbíny prostřednictvím lopatek 9 rozváděcího prstence 10. Ještě předtím se v tomto mezistupni může expandované tlakové pracovní médium doohřívat stykem se stěnami expanzní komory 4 v homí části horního přírubového tělesa 2, resp. dolní části přírubového tělesa 3, neboť stator 1 turbíny v důsledku zabudovaného alespoň jednoho vnitřního kanálu 16, zároveň slouží jako výměník tepla, zejména pro přestup tepla ze solárního okruhu, čímž se jednak využije zbytkové teplo ze solárních výměníků nebo z jiných tepelných zdrojů solárního systému, a jednak se zároveň zvýší termodynamická účinnost turbíny.
Expandované tlakové pracovní médium, usměrněné na vnitřním povrchu expanzní komory 4 soustavou šikmo uspořádaných vodicích drážek 8 na lopatky 9 rozváděcího prstence W pod prvním oběžným kolem 5 turbíny, působí na lopatkové druhé oběžné kolo 14, osově spojeného se spodkem prvního oběžného kola 5 turbíny a postupuje následně do výtokového otvoru 12 a dále do neznázoměné expanzní části solárního systému s neznázoměným rekuperátorem a kondenzátorem apod. Konstrukce turbíny musí odolávat částečnému provozu v mokré páře. Lopatky 9 rozváděcího prstence 10 optimalizují směrový tok expandovaného pracovního média na lopatky druhého oběžného kola 14 a pomocí nich, výměnou rozváděcího prstence 10, je možné měnit a doladit pracovní parametry turbíny podle specifických požadavků na její aplikaci v solárním systému. Různé požadavky na parametry turbíny lze také řešit výměnou výtokových trysek 2, resp. jejich koncových nástavců 28, uspořádáním nebo profilem trubic 56 apod.
Přenos kroutícího momentu ze společného hřídele 24 je realizován spojením jeho horního konce s centrálním kolem 32 alespoň jedné planetové převodovky 33 a jejím prostřednictvím redukovaně na rotor 51 elektrického generátoru 34.
Claims (7)
- NÁROKY NA OCHRANU1. Expanzní dvoustupňová turbína, zejména pro solární systémy, s vysokotlakým a nízkotlakým stupněm pro expanzi tlakového pracovního média, zvláště s nízkým bodem varu, vybavená společným hřídelem (24) oběžných kol (5, 14) obou turbínových stupňů, vyznačující se tím, že ke společnému hřídeli (24) je souose na ložiskovém nástavci (31) turbínového statoru (1) přiřazena planetová převodovka (33) spřažena se souose uspořádaným elektrickým generátorem (34), pod nímž je v ložiskovém nástavci (31) uspořádán alespoň jeden tangenciálně uspořádaný vstupní otvor (38) pro tlakové pracovní médium s pokračujícím spirálovitým kanálem (39) ústícím do obtokového kanálu (40) kolem společného hřídele (24), od jehož úrovně je společný hřídel (24) dutý a zároveň opatřen vstupními radiálními otvory (41) k pronikání pracovního tlakového média dál do systému výtokových trysek (7) prvního oběžného kola (5) turbíny.-5CZ 23207 Ul
- 2. Expanzní dvoustupňová turbína podle nároku 1, vyznačující se tím, že vstupní radiální otvory (41) jsou opatřeny aerodynamicky upravenými náběžnými a odtokovými hranami (42, 43).
- 3. Expanzní dvoustupňová turbína podle nároku 1, vyznačující se tím, že nad a5 pod vstupními radiálními otvory (41) je společný hřídel (24) těsněn v ložiskovém nástavci (31) hřídelovými ucpávkami (44, 45).
- 4. Expanzní dvoustupňová turbína podle nároku 1, vyznačující se tím, že první vysokotlaký stupeň je tvořen souose na z části dutém společném hřídeli (24) pro přívod tlakového média uspořádaného prvního oběžného kola (5), tvořeného plochým rotačním tělesem s io nálitky (6) po svém obvodu se zabudovanými tangenciálně uspořádanými výtokovými tryskami (7), k němuž je osově připojeno druhé lopatkové oběžné kolo (14) druhého nízkotlakého stupně, přičemž oba stupně jsou obklopeny statorem (1) sestávajícím ze vzájemně rozebíratelné dvojice horního přírubového tělesa (2) a spodního přírubového tělesa (3), vytvářející pro první oběžné kolo (5) okrouhlou expanzní komoru (4) opatřenou na vnitřním povrchu soustavou šikmo uspo15 řádaných vodicích drážek (8) k usměrnění toku expandovaného pracovního média na lopatky (9) rozváděcího prstence (10) umístěného neotočně pod prvním oběžným kolem (5) v sedle (11) spodního přírubového tělesa (3) kolem lopatek druhého lopatkového oběžného kola (14) nad vyprofilovaným výtokovým otvorem (12) ve spodním přírubovém tělese (3), tvořícího současně druhý stator (13) lopatkového druhého oběžného kola (14) druhého nízkotlakého stupně, přičemž20 výtokové trysky (7) jsou prostřednictvím výtokových zakřivených kanálů (18), upořádaných v tělese prvního oběžného kola (5), vzájemně prostřídané napojeny na dva vzájemně výškově odsazené obtokové kanály (19, 20) propojené řízené v závislosti na vstupním tlaku pracovního média s osovým otvorem společného hřídele (24) prostřednictvím samočinného vtokového ventilu (22) s plunžrovou trubkovou kuželkou (21) axiálně posuvně uspořádanou v dutém mezikruží25 (27) na výběhu (23) konce duté části společného hřídele (24).
- 5. Expanzní dvoustupňová turbína podle nároků 1 a 4, vyznačující se tím, že plášť horního a/nebo spodního přírubového tělesa (2, 3) statoru (1) je vybaven alespoň jedním vnitřním kanálem (16) s alespoň jedním vnějším přívodem/výstupem externího ohřátého nebo chladicího média.30
- 6. Expanzní dvoustupňová turbína podle nároků 1 a 4, vyznačující se tím, že v pláštích přírubových těles (2) nebo (3) jsou uspořádány jímky (17) pro teplotní snímače.
- 7. Expanzní dvoustupňová turbína podle nároků 1 a 4, vyznačující se tím, že první oběžné kolo (5) prvního stupně turbíny je sestaveno ze dvou vzájemně za pomocí šroubů (52) spojených rotačních těles (53, 54) s rovinou vzájemného styku probíhající středy všech35 výtokových trysek (7) napojených na trubice (58), uložené v zakřivených zahloubeních (57) probíhajících v rovině vzájemného styku obou rotačních těles (53, 54).
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ201124983U CZ23207U1 (cs) | 2011-10-14 | 2011-10-14 | Expanzní dvoustupňová turbína |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ201124983U CZ23207U1 (cs) | 2011-10-14 | 2011-10-14 | Expanzní dvoustupňová turbína |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ23207U1 true CZ23207U1 (cs) | 2012-01-09 |
Family
ID=45464985
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ201124983U CZ23207U1 (cs) | 2011-10-14 | 2011-10-14 | Expanzní dvoustupňová turbína |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
CZ (1) | CZ23207U1 (cs) |
-
2011
- 2011-10-14 CZ CZ201124983U patent/CZ23207U1/cs not_active IP Right Cessation
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
CA2555760C (en) | Pressurized fluid turbine engine | |
EP2882938B1 (en) | Turbine assembly | |
WO2011075013A1 (en) | Arrangement and method for closed flow cooling of a gas turbine engine component | |
MX2013012250A (es) | Aparatos y el procedimiento para la generacion de energia mediante el ciclo organico de rankine. | |
JP2011516780A (ja) | タービン装置 | |
CN106437857B (zh) | 螺旋通道式汽轮机及应用螺旋通道式汽轮机的设备 | |
WO2015195871A1 (en) | Turbine apparatus with counter-rotating blades | |
EP3357631B1 (en) | Heat pipe cooling of geared architecture | |
CN102434218B (zh) | 一种流体涡轮发动机 | |
US10041375B2 (en) | Apparatus for oil collection and heat exchanging for turbine engines | |
CZ2008444A3 (cs) | Expanzní dvoustupnová turbína | |
JP6496534B2 (ja) | 蒸気タービン及びその組み立て方法 | |
US8425182B2 (en) | Radial turbine | |
EA005904B1 (ru) | Усовершенствования турбины | |
US3809017A (en) | Heat and steam generator | |
CZ23207U1 (cs) | Expanzní dvoustupňová turbína | |
CN103306736A (zh) | 一种动力涡轮及其动力机 | |
JP6032827B1 (ja) | 水平ラジアル・ピストンタービン | |
CZ303864B6 (cs) | Expanzní dvoustupnová turbína | |
RU2324119C1 (ru) | Автономная система отопления и горячего водоснабжения для зданий индивидуального пользования и турбина | |
CZ18901U1 (cs) | Expanzní dvoustupňová turbina | |
CN103306735A (zh) | 一种混合动力机 | |
AU2016277549A1 (en) | A multi-stage axial flow turbine adapted to operate at low steam temperatures | |
WO2013064858A1 (en) | Method and apparatus for converting heat energy into mechanical energy | |
IT202000015064A1 (it) | Gruppo ingranaggi per un motore aeronautico con tasche di stoccaggio di lubrificante |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
FG1K | Utility model registered |
Effective date: 20120109 |
|
MK1K | Utility model expired |
Effective date: 20151014 |